Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Poprawa Tweeterów w naszych Skodach

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Poprawa Tweeterów w naszych Skodach

    Zamieszczone przez gusiak11
    Co prawda nie Skodą ale ja sie wybieram :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech
    :chytry jedyneczką...?

  • #2
    Poprawa Tweeterów w naszych Skodach

    Temat dla tych, co chcą samodzielnie nie za bezcen coś zrobić, żeby lepiej cykały i sykały nasze Tweetery
    Osobiście popełniłem sobie drobnego moda audio i tutaj się nim podzielę :diabelski_usmiech

    Jak działają ORI głośniki wysokotonowe, chyba większość z nas wie...
    Wiedzą (słyszą) szczególnie ci, którym słoń na ucho nie nadepnął :twisted:

    Ale do rzeczy. Od dłuższego już czasu zastanawiałem się, jak poprawić charakterystykę przedniego zestawu grającego i wreszcie plan wcieliłem w życie.
    Zakupiłem komplecik kondensatorów, które służą jako filtr górnoprzepustowy do zasilania tweeterów.

    Standardowo nasze głośniki wyglądają w ten sposób:


    Nie ukrywam, że czasem naprawdę dobrze jest coś zdemontować i dokładnie wyczyścić i ponownie poskładać, co też uczyniłem :szeroki_usmiech
    Sztuki zamontowane u mnie dziwnie były pełne opiłków metalu - oczyszczenie naprawdę bardzo wskazane.
    Jeden z głośników kiedyś był zmieniony, bo go połamałem ops: co od razu widać na foto... (różne membrany)

    Lewy jest nowszy.
    Żeby od razu rozwiać wątpliwości, ten nowszy (lewy) jest z taki sam jak w VW, czy też Audi :lol:
    Po dokładniejszych oględzinach okazuje się, że mają nawet różne kondensatory, co oczywiście odbija się na odsłuchu.
    No i to jest to określenie, że te z VW grają lepiej :P


    Wyliczając sobie częstotliwości, okazało się, że moje tweeterki zasilane były już od częstotliwości rzędu 6 i 8 kHz co powodowało owe "krzyczenie" tych właśnie membranek.
    Moda dokonałem wstawiając kondensatory o pojemności 3,3 µF, czyli spowodowałem odcięcie dopiero na poziomie ok 11 kHz :twisted:
    Jeśli ktoś naprawdę ma wybredne ucho, to przy tej pojemności kondensatorów, odcięcie wysokich jest już trochę za wysoko, więc polecam zatem 4,7µF.
    Ja zostałem przy 3,3.
    Oryginalne kondensatory miały pojemności, które widać na foto, czyli 6,8 µF oraz 10µF. :shock:

    Niestety nie dostałem ładnych malutkich, ale za to solidne kondensatory foliowe o dużej jak na ich możliwości pojemności - chyba nie zakręciłem :diabelski_usmiech
    Same kondziorki wyglądają następująco:


    Niezbędne graty do przeróbki to głośniki, kondensatory, troszkę cieniutkiej rurki termokurczliwej, trochę cyny z kalafonią no i oczywiście lutownica:


    Po zmontowaniu wyszło całkiem nieźle:


    Po poskładaniu tego ponownie do autka, zapuszczeniu odpowiedniej muzy na testy, okazało się, że zaczęło to naprawdę sympatycznie grać

    Z tweeterów dochodzą piękne cykania i tylko wysokie tony, a całą resztę brzmienia zapodają jeszcze oryginalne nisko-średniotonowce zamknięte już w wygłuszonych drzwiach
    Ale i tak trzeba je będzie zmienić na lepsze :wink:
    Gorąco polecam tego moda wszystkim tym, którzy lubią dobry odsłuch :diabelski_usmiech

    No i najważniejsze - całość kosztowała mnie ok 12 złociszy + mniej niż godzinka roboty :lol:
    O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
    Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
    Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

    Komentarz


    • #3
      Ty 4tech, a w O2 FL też tak można?
      OII 1,4 TSI CAXA blekmiedzik

      Komentarz


      • #4
        A dlaczego nie :?:
        Wszystko bardzo podobnie, tylko inne kształty
        No chyba że, w O2 z niewiadomych mi przyczyn są głośniczki o innej rezystancji, to wtedy kondensatorki musiały by być o innej pojemności. 8)

        [ Dodano: Nie 25 Sty, 15 08:33 ]
        Apropo, temat wczoraj sprawdzony w VW Sharan'ie mojego sąsiada.

        Trzeba było kupić mniejsze gabarytowo kondensatorki (na niższe napięcie).

        Sąsiad meega zadowolony
        Ja się nie spodziewałem takiej zmiany u niego.
        Wcześniej w jego aucie niemal nie było słychać wysokich tonów, przynajmniej tak wyraźnie :diabelski_usmiech
        O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
        Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
        Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

        Komentarz


        • #5
          Wojtek, a nie chciałbyś popełnić takiego moda wiosną na moim passacie na wszystkich czterech tweeterach?
          Piotrek

          Był - VW Passat B5 1,6 MPi + LPG 101KM 1999r
          Audi A3 8L 1,8 20v 125KM AGN
          Jest - VW Passat B6 2,0 TDI 170KM BMR 2007r

          "Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma"

          Komentarz


          • #6
            Jak mnie pomaltretujesz i znajdziemy wspólny mianownik czasowy, to czemu nie
            O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
            Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
            Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

            Komentarz


            • #7
              Ja zastosowałem 2,2 micro ale zrobiłem głośniki niskotonowe - dopiero wtedy zaczęło grać...

              Forum - Octavia Club Polska
              -= BXE Power =-

              Komentarz


              • #8
                noogi, nie wiedziałem, że ktoś już tego tego moda popełnił :wink:
                O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
                Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
                Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

                Komentarz


                • #9
                  Czy wymiana tych kondensatorów wpływa na trwałość tweeterów?

                  Komentarz


                  • #10
                    Nie, nie wpływa to na trwałość gwizdków
                    Nawet śmiem twierdzić, że z ori kondensatorkami mają niższą trwałość :lol:
                    Ale to już temat do polemizacji 8)
                    O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
                    Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
                    Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez 4tech
                      Ale to już temat do polemizacji
                      Tu nie pomoge jestem lajkonikiem, dzięki. 8)

                      Komentarz


                      • #12
                        Przyszedł odpowiedni czas aby zająć się również tylnym zestawem :lol:
                        Również i tym razem cyknąłem kilka fotek z kalkulatora

                        Oryginalne tylne głośniki wysoko-tonowe z 2001 roku wyglądają tak:


                        Kondensatory separacyjne mają pojemność również 10 µF, czyli odcięcie niskich tonów przy ~6 kHz :x


                        Zatem delikatna wymiana, sensowne poskładanie, żeby dość duże gabarytowo kondensatory zmieścić bezpośrednio za głośnikiem i przy okazji nie uszkodzić cewki lub jej podłączenia:


                        Tył i tak mam przyciszony, ale skoro były kondensatory, boczki rozebrane przy okazji zmiany tapicerki, to aż grzech nie zmienić charakterystyki tych piskaczy :diabelski_usmiech

                        Oczywiście kopułki należało dokładnie oczyścić z opiłków metalu, których było naprawdę sporo.
                        W sumie szkoda, że nie zrobiłem temu zjawisku kolejnej foty :lol:
                        O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
                        Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
                        Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

                        Komentarz


                        • #13
                          Stanowczo odradzam tego moda w takiej formie jak kolega zaproponował!!!!!
                          Pisanie o piskaczach syczkach kolego ;P

                          Po pierwsze zmiana kondensatorów powoduje pogorszenie się dźwięku otóż pisze dlaczego!

                          Trochę teorii!!

                          W skodzie seryjnie zastosowano podział z tego co mi wiadomo 0/6dB czyli
                          nisko średnio tonowiec nie jest wcale filtrowany a kopułka lub inaczej głośnik wysoko tonowy filtrowany jest tzw filtrem 6 dB/ okt czyli podwojenie częstotliwości powoduje spadek 6 decybelowy.
                          oznacza to że poniżej tych 6khz głośnik nie przestaje grć a jedynie ścisza sie. to samo tyczy sie filtracji tzw dolnoprzepustowej.

                          otóż dlaczego nie podnosimy częstotliwości podziału....
                          pokrótce.. masa membrany jak i jej sztywność uniemożliwia głośnikowi nisko średnio odtwarzanie poprawnie częstotliwości powyzej 4 khz. A i to jest domena raczej głośników z membrana alu lub kevlar powyżej tej czestotliwości pojawia sie nieliniowość siodła podbicia które są nie porządane w naszym zestawie.
                          Poniżej charakterystyka pierwszego lepszego głosnika z sieci pokazuje ogólnie jak zachowuja sie midwoofery oczywiście jedne graja lepiej inne gorzej.

                          Zauważcie ze głośnik w miarę liniowo gra do jakichś 3 khz po tym charakterystyka zaczyna sie strzępić rwać i podział powinien nastąpić w granicy 3 khz.
                          Jednak ten głosnik nie przestanie grac dalej poprostu jego efektywnośc spada i powoduje siodła nie na swoim paśmie.

                          Najczęściej stosuje sie podział na 3 khz i tak nisko tnie sie kopułki, jednak tak niskie ciecie wymusza stosowanie stromych filtrów 12 lub 18 decybelowych tak by zabezpieczyć głośnik przed mocą (kazdy głosnik ma inne parametry inaczej znosi niskie f). Pamiętajcie iż kopułka mimo iż ma napisane 100-300 W realnie oscyluje mocą w granicy 2-5 W. czyli by zejść z podziałem i zapewnić jak najlepszą liniowość jak i odpowiedź impulsową należny stosować strome ciecie

                          Czy możemy poprawić dźwięk w skodzie?? Jasne że możemy....ale nie poprzez podwyższenie częstotliwości podziału!!!!

                          Po pierwsze należało by nisko-średniotonowy odfiltrować zwykła cewką w granicach 3,5 khz naturalny spadek ładnie wytnie częstotliwość powyżej i zapewni pole do popisu kopułce, sam wysokotonowiec proponował bym odciąć filtrem 18 dB/okt przy 4,5 khz lub 12 dB przy 5khz
                          Polecam Błąd 404 - Strona nie została odnaleziona.
                          tutaj macie z grubsza możliwość wyliczenia w miare precyzyjnie zwrotki...wystarczy zmierzyć impedancje i gwarantuje ze zagra lepiej

                          Komentarz


                          • #14
                            LUKASZ_diy, dzięki za konstruktywną krytykę

                            Niestety w pełni się z tobą nie zgodzę :wink:
                            Nie możesz ot tak porównać "charakterystyki pierwszego lepszego głośnika z sieci", z bardzo prostej przyczyny, otóż ta zmiana kondesatorków nie została wyssana z palca, tylko na bazie moich własnych doświadczeń z oryginalnym zestawem w O1.
                            Tak samo nie chciał bym tutaj teoretyzować, a raczej stwierdzić przydatny fakt.

                            Jednocześnie muszę się troszkę sprecyzować, bo cały ten mod głośników wysoko tonowych (potocznie zwanych piskaczami, tweeterami) jest oparty próbami własnie w O1, gdzie konstrukcja naszych "kolumn" jest prosta jak budowa cepa :diabelski_usmiech

                            W nowszych konstrukcjach może być już nieco inaczej (mam na myśli O2 i nowsze), bo tam same głośniki mają już inną charakterystykę, choć pasmo odcięcia częstotliwości na tweeterach jest takie samo, bo konstruktorzy pozostawili kondensator 6,8 µF :evil:

                            Mod miał być prosty i tani, bynajmniej takie jest jego założenie :szeroki_usmiech

                            Jeśli mamy wchodzić w szczegóły całego audio, to podchodząc do tematu profesjonalnie, to tematem od którego należało by zacząć, to przede wszystkim te głośniki wymienić na inne z dedykowaną zwrotnicą dopasowaną właśnie do tych konkretnych zgodnie z ich charakterystyką

                            A swoją drogą, do wyliczenia jakiej pojemności kondensatory wstawić zamiast tego co było, również skorzystałem ze stosownych wzorów (zastosowanie samych kondensatorów), po czym sprawdziłem własnym uchem efekt docelowy.
                            Dlatego właśnie w pierwszym poście tego tematu napisałem:
                            Jeśli ktoś naprawdę ma wybredne ucho, to przy tej pojemności kondensatorów, odcięcie wysokich jest już trochę za wysoko, więc polecam zatem 4,7µF.
                            A pojemność 4,7 polecałem właśnie dlatego, że pasmo przenoszenia naszych głośników średnio-nisko tonowych pokrywa się wtedy w pełni z pasmem głośnika wysoko tonowego.

                            Dzięki zabiegowi zmiany pojemności kondesatora po prostu gwizdki nie piszczą dodatkowo pasmem dla siebie niskim powodując podbicia tego jazgotu pokrywającego się z tym ze średnio-nisko tonowego głośnika :P
                            Mówię tu o częstotliwościach około 2-8 kHz.

                            U siebie przy kondensatorach o pojemności 3,3µ słyszę pewne braki w odsłuchu "czegoś z tego pasma" ale się powtórzę, mod miał być prosty, tani i możliwy do zrobienia przez kogoś, komu sprawi przyjemność zrobienie czegoś samodzielnie :szeroki_usmiech

                            [ Dodano: Sro 04 Mar, 15 11:19 ]
                            No i jeszcze jedno, z czym w 100 % się zgadzam
                            Zamieszczone przez LUKASZ_diy
                            należało by nisko-średniotonowy odfiltrować zwykła cewką w granicach 3,5 khz naturalny spadek ładnie wytnie częstotliwość powyżej i zapewni pole do popisu kopułce
                            i właśnie ten temat będę sprawdzał w najbliższym czasie, jeśli uda mi się znaleźć cewki w odpowiednim kształcie i parametrach ale i z rozsądną ceną :diabelski_usmiech
                            O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
                            Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
                            Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

                            Komentarz


                            • #15
                              Odnosnie charakterystyki głosników moge z całą pewnością stwierdzić zę 95 % 16 cm i 13 cm ma problemy z zachowaniem liniowości powyżej 3-4 khz.
                              Membrana jej cieżar powoduje iz naturalny spadem przypomina 6 dB/oktw.
                              Racja podniesienie częstotliwości podziału zlikwidowało zdecydowanie siodło i nakładkę na ch-ce

                              Jednak z punktu widzenia odsłuchu zdecydowanie bardziej pożądane będzie obniżenie podziału

                              Komentarz


                              • #16
                                LUKASZ_diy, czyli najlepiej by było obniżyć pasmo dla gwizdka i jednocześnie przyciąć na średnio-nisko tonowym.
                                Dobrze zrozumiałem :?:
                                O2FL: W stajni już tylko O2 FL BKD
                                Była O2: Antracytowy Żonkowóz 1,6 FSI
                                Była O1: Nastoletnia Oliwka ~140KM/325Nm

                                Komentarz


                                • #17
                                  tak najlepiej, jednak by obniżyć pasmo dla wysokiego tonu musimy dać inna zwrotkę najlepiej 18 dB i nie schodził bym poniżej 5 khz przy tych kopułach

                                  Komentarz

                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                  Pracuję...
                                  X