Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Tutorial - własny wydajny OZONATOR za 140 zł

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Tutorial - własny wydajny OZONATOR za 140 zł

    Witam.
    Ktoś kiedyś pisał jak wykonać własny ozonator, ale było to tylko wspomniane w poście ,dlatego opiszę tutaj dokładniej co i jak.

    Ozonowanie auta kosztuje od 50 do 150 zł. Zabija nieprzyjemne zapachy, bakterie itp. Tanie ozonatory o wydajności 300-600 mg/h z Alledrogo nie spełniają oczekiwań.
    My możemy mieć ozonator o wydajności 10g/h za ok. 140 zł. Taki ozonator kosztuje w internecie ok. 700 zł i ma te same podzespoły w środku. Dumnie szczyci się opisami POLSKI PRODUKT. W rzeczywistości cały środek jest dokładnie taki sam jak przedstawiony poniżej. Polski producent dorabia tylko obudowę.

    Potrzebne są nam 4 rzeczy:
    1 generator ozonu
    2 wentylatorek
    3 skrzynka narzędziowa
    4 przewód z wtyczką

    1. Generator ozonu kupujemy na AliExpress. Cena ok 24 dolary. Ja czekałem 2 tygodnie. Taki sam na Alledrogo kosztuje 250-275 zł. Wersja z 2-ma płytkami daje 10 g ozonu na godzinę. W mojej ocenie w zupełności wystarczy. Ozonowanie auta trwa maksymalnie 2 x po 20 min. generator ozonu.jpg



    2. Wentylatorek - najlepiej na 220 V żeby nie bawić się w zasilacze. Na Alledrogo 29 zł z przesyłką. Np. taki 8 x 8 cm lub 12 x 12 cm :
    wentylatorek 220v.jpg

    3. Skrzynka narzędziowa. W miejscach gdzie wentylator będzie pobierał powietrze oraz je wydmuchiwał trzeba nawiercić otworki. Można użyć dowolnej obudowy.


    4. Przewód z wtyczka 220 V. Wystarczy przekrój żył 2 x 0.5 lub 2 x 0.75 - od starej lampki.

    Środek ozonatora powinien wyglądać tak:
    [ATTACH=JSON]{"alt":"Kliknij obrazek, aby uzyska\u0107 wi\u0119ksz\u0105 wersj\u0119 Nazwa: generator ozonu z Link Wy\u015bwietle\u0144: 1 Rozmiar: 23,9 KB ID: 2496801","data-align":"none","data-attachmentid":"2496801","data-size":"medium","title":"generator ozonu z Link"}[/ATTACH]


    Wszystko przymocować w środku skrzynki, podłączyć najzwyczajniej w świecie do 220 V , generator to 2 przewody, wentylator też - np. tak: finał ozonator.jpg



    W mojej wersji wolną przestrzeń wykorzystałem jako miejsce na schowanie przewodu. Wyciągamy przewód, zamykamy skrzynkę i ozonujemy.

    Ozonator działa i ma naprawdę dużą moc.Można przeczytać setki pozytywnych opinii na AliExpress - w tym wiele z Polski. Wentylator nie jest niezbędny ale bardzo zalecany: rozprowadza ozon i chłodzi urządzenie.

    Koszt materiałów ok. 140 zł. Za taką kasę warto spróbować nawet jeśli ktoś jeszcze nie kupował z Chin.

    Na koniec instrukcja ozonowania auta (czas dostosowany do mocy urządzenia):
    - Ustawiamy urządzenie na desce rozdzielczej (jeśli to możliwe) w okolicach nawiewu powietrza. Zaleca się ustawiać urządzenie maksymalnie wysoko ze względu na fakt, że ozon ma tendencje do opadania.
    - Przewód prowadzimy przez niedomkniętą szybę.
    - Włączamy silnik pojazdu i klimatyzację jeśli jest.
    - Włączamy wentylator na ¾ mocy, nawiew na wnętrze pojazdu.
    - Układ klimatyzacji pojazdu na minimalną wartość temperatury.
    - Włączamy tzw. obieg wewnętrzny.
    - Podłączamy urządzenie do sieci .
    - Zamykamy wszystkie okna i opuszczamy pojazd.
    - Czekamy 20 min.
    - Wywietrzyć pojazd przez 5 minut.
    - Powtarzamy procedurę.
    - Wyłączyć silnik i układ klimatyzacji.
    - Wywietrzyć 30 min.

    Powodzenia.
    Załączone pliki
    Ostatnio edytowany przez slawoj78; 23481.
    Był: Nissan Almera, 2001 rok
    VW Passat, 1999 rok
    BMW 318 iT, 2000 rok
    Jest: Skoda Octavia, 2009 rok

  • #2
    A co z takim na 12V ?
    Wentylator konieczny czy można się obejść bez niego?
    Mój szatan

    Paweł

    Komentarz


    • #3
      Można się obejść, aczkolwiek wentylatorek na 12 V jest jeszcze tańszy i łatwiej dostępny (występują na dużą skalę w komputerach).
      Był: Nissan Almera, 2001 rok
      VW Passat, 1999 rok
      BMW 318 iT, 2000 rok
      Jest: Skoda Octavia, 2009 rok

      Komentarz


      • #4
        Ja myślałem o właśnie takim patencie jednak kupiłem gotowy Ozonator za niecałe 800zl. 10g. Ktoś kto ma zdolności majsterkowicza i nadmiar wolnego czasu może kombinować. Wolałem oryginalna obudowę i gwarancje. Tymbardziej ozonowac mam zamiar np. Łazienkę. Ale tak jak kolega wyżej pisał w środku nie ma żadnej kosmicznej technologii i jak komuś nie zależy na wyglądzie zewnętrznym niech sam konstruuje Ozonator.

        Komentarz

        POWRÓT NA GÓRĘ
        Pracuję...
        X