Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Ile gazu powinno wejść do zbiornika z homologacja 53 l

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Ile gazu powinno wejść do zbiornika z homologacja 53 l

    Niedawno założyłem instalację gazową i dopiero drugi raz tankowałem zbiornik do pełna, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Zanim zdecydowałem się na LPG pytałem w warsztacie ile gazu zmieści mi się do butli i że zależy mi na jak największym zbiorniku (w miejscu wnęki po kole zapasowym)? Dostałem informację, że przyjmuje się, że będzie to ok 80% pojemności homologacyjnej, czyli w tym przypadku ok 42-43 litrów. Biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia z autami na gaz to się nawet zgadzało. Np. do Megane mieściło mi się 36-37 l do zbiornika 46 litrowego.

    Niestety jak do tej pory w Skodzie nie udało mi się zmieścić więcej niż 39 litrów i to naprawdę z trudnością - 38 z groszami i pistolet "odbijał". Pojechałem więc do instalatora, a on na to, że może i mógłby coś zrobić, ale nie warto się bić o te "parę" litrów i odesłał mnie z kwitkiem

    Dla mnie te parę litrów ma ogromne znaczenie. Przyjmując, że przy jeździe po mieście pali mi mniej więcej 10 litrów gazu, to gdyby zmieściło się jeszcze te 4 litry to zawsze z 40 km więcej bym przejechał, nie mówiąc już o jeździe w trasie.

    I chciałem was zapytać, czy cisnąc gazownika o to, żeby coś z tym zrobił, czy może faktycznie więcej gazu nie wejdzie i powinienem dać sobie z tym spokój. Jakie są Wasze doświadczenia ?

  • #2
    U mnie zawsze wchodziło te 80% może zainstalował ci walnięty zbiornik I nie chce mu się go wymieniać

    Komentarz


    • #3
      Książkowo dla 53l wchodzić powinno 42,4l.
      Kwestia, czy pływak został źle ustawiony (podgięty) czy może gaz nie jest do końca wybierany z butli (wąż nie sięga dna butli).

      Generalnie jakby coś miało być robione, to IMO warto od razu ustawić tak., aby wchodziło pod 48 litrów (90%).
      Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
      FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

      Komentarz


      • #4
        Zamieszczone przez Andrzej.P Zobacz wpis
        ... Generalnie jakby coś miało być robione, to IMO warto od razu ustawić tak., aby wchodziło pod 48 litrów (90%). ...
        Ale czy jest to legalne i bezpieczne ? i BTW jak to zrobić ?

        Komentarz


        • #5
          Legalne... a jak to zweryfikowac ??

          Bezpieczne ?? Jedyny problem jak zima nalejemy zimnego garazu i wstawimy auto do pomieszczenia gdzie jest 50'C. Wtedy moze byc problem, bo objetosc gazu sie zwiekszy - tu trzeba sprawdzic o ile, ale i tak mamy zawor bezpieczenstwa w zbiorniku.

          Sa tacy ktorzy nie maja plywaka wcale i leja gaz, az dystrybutor nie bedzie mogl mocniej dobic i zyja.

          Ja swoje plywaki podginam tak zeby wchodzilo okolo 85-90% i zazwyczaj sie udaje. Do butli 72l wlewam -60-61l. Do zbiornika 46l 41-42l


          Do zbiornikow odpowiednio: 650/230 59l to jest 47-53l gazu, 630/225 53l i tu wejdzie 42l-45l gazu (Tobie wchodzi 39l wiec jest lekko gorzej, niz mogloby by byc). Do O2 tracac ciut na podlodze mozna wsadzic: 650x250 65l - tu mozna przyjac 55-58l mozna wlewac na luzie Do wersji z podwojna podloga to mozna nawet pokusic sie o zbiornik 650x300 70l wchodzi spokojnie

          Dales sobie wsadzic maly zbiornik to po pierwsze, zamiast 53l mial byc 59l. Mialbys spokojnie o 12-14l wiecej.
          Ostatnio edytowany przez Maicroft; 5.
          Spritmonitor.de

          Komentarz


          • #6
            U siebie mam 630x225 (55 litrów) - w zależności od sytuacji wchodzi 44-47 do pustej - jest OK.


            Zamieszczone przez Lava1 Zobacz wpis

            Ale czy jest to legalne i bezpieczne ? i BTW jak to zrobić ?
            Sporo już Maicroft opisał; generalnie jest to metoda prób i błędów, aby nie podgiąć zbyt mocno. Tak czy siak warto, aby instalator doprowadził do tego, aby chociaż te 80% było.

            Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
            FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez Maicroft Zobacz wpis
              ... Dales sobie wsadzic maly zbiornik to po pierwsze, zamiast 53l mial byc 59l. Mialbys spokojnie o 12-14l wiecej....
              Cholera to mnie zrobili, a prosiłem o największy jaki się da . wrrrr

              Komentarz


              • #8
                nie ma tragedii w mojej O2Fl mialem bormech 55 i wchodzilo ok. 41 i wiem ze moglo byc więcej jak sie zrobi taknjak radza wyzej. 59 podniesie podloge ciut mi to nie pasowalo ale kilku literek brakowało na moja stała trasa chyba ze jechalem do 120. podjedź do innego gazownika i ci zrobi dobrze
                Sławka wozi Superb 2 FL
                http://forum.octaviaclub.pl/forum/mo...-by-slawko80rr

                Komentarz


                • #9
                  59l nie podniesie bagaznika, bo to jest 225, tak samo jak te 53l. Roznia sie srednica zbiornika. Podniesie dopiero ten ze zbiornikiem na 250mm. Ale wtedy kupujemy 2-3cm XPS albo innego sztywnego styropianu, docinamy, wkladamy pod wykladzine i zapominamy o problemie
                  Spritmonitor.de

                  Komentarz


                  • #10
                    no wiec skoro tak to jak dla kogos pojemność to priorytet to musi szukać na własną reke bo gazownicy zakladaja co przywykli przewaznie od jednego producenta. dla mnie wazniejsza byla cena lpg od wielkosci wiec w ogole sie tym nie i interesowałem. eh ta ekonomia na lpg tesknota jest ... hehe
                    Sławka wozi Superb 2 FL
                    http://forum.octaviaclub.pl/forum/mo...-by-slawko80rr

                    Komentarz


                    • #11
                      do mojej butli 55l wchodzi 46-47

                      Komentarz


                      • #12
                        Ja mam butle 48L i wchodzi mi zaledwie 35L gazu, co jest zdecydowanie za mało jak na taką butlę. Dzisiaj będę tankował do pełna i zobaczę ile wejdzie, bo jak znowu tyle samo, to będę żądał wymiany butli ,albo ustawienia tak jak ma być, czyli 80% pojemności. I zastanawiam się, dlaczego dali tylko 48, bo wydaje mi się, że większa by weszła.

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez Lava1 Zobacz wpis
                          Niestety jak do tej pory w Skodzie nie udało mi się zmieścić więcej niż 39 litrów i to naprawdę z trudnością - 38 z groszami i pistolet "odbijał". Pojechałem więc do instalatora, a on na to, że może i mógłby coś zrobić, ale nie warto się bić o te "parę" litrów i odesłał mnie z kwitkiem
                          Miałem to samo w instalacji LR montowanej przez ASO Skody do butli 53L wchodziło mi 38L Lpg, serwis montujący nie widział w tym problemu, ale dla nas to problem bo mamy tylko 380km do przejechania, a nie 500km.

                          Pojechałem do innego gazownika i za drobną opłatą podgiął mi pływak teraz tankuje 42/43L Lpg zawsze lepiej niż 38l, ale spokojnie do butli 53Litr można ustawić pływak żeby zatankować 49Litr Lpg.
                          Kilku kolegów ma tak ustawioną instalację LR montowaną w ASO Skody Trasa 500km na zbiorniku lpg jest ok

                          Jedź do innego gazownika żeby podgiął Ci pływak w butli

                          Komentarz


                          • #14
                            Zamieszczone przez Maicroft Zobacz wpis
                            . Do zbiornika 46l 41-42l
                            Też tak mam w Megane

                            Komentarz


                            • #15
                              Zamieszczone przez Alek_M Zobacz wpis
                              Ja mam butle 48L i wchodzi mi zaledwie 35L gazu, co jest zdecydowanie za mało jak na taką butlę.
                              Ja rozumiem ze montujac gaz idziemy w oszczednosci, ale tu trzeba najpierw zainwestowac, zeby potem oszczedzac. Do o1 wchodzi na luzie zbiornik 650x250 kosztem minimalnie bagaznika, gdzie wlewamy 55l gazu. To jest o 20l wiecej niz masz teraz, wiec 200km wiecej, a to jest duzo.

                              Ale tak to czesto bywa, jak klient jest nieswiadomy, a gazownik wklada to co maja w hurtowni byle szybciej.

                              Do 3 aut gdzie wsadzalem gaz, zawsze czekalem na zbiornik bo bralem jakis ponadnormatywny.
                              Spritmonitor.de

                              Komentarz


                              • #16
                                A czy duża jest różnica w cenie pomiędzy 48L, a 55L, bo może zażądam wymiany na nową większa, skoro ta jest o dupe potrzaskać?
                                Gaz zakładałem jakieś 3 miechy temu.

                                Komentarz


                                • #17
                                  W tej dyskusji najlepiej posługiwać się wymiarami, bo sama pojemność wodna zbiornika niewiele mówi. Jeszcze się okaże, że ktoś tu ma walec w O2

                                  Cenowo różnica jest groszowa.
                                  Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
                                  FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Czyli jakbym wziął 650x220, to by było równo z podłogą, czy lepiej x250, ale to chyba by podniosło podłogę?

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Dzwoniłem do gazowników i powiedzieli, że jak już zgłosiłem do urzędu instalację LPG, to nie mogą mi wymienić butki na większą. Czy to prawda?

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Jak jest w systemie przypisana do auta, to faktycznie legalnie nie da się takiej butli użytkować w innym aucie. Tak samo na przeglądzie na SKP, każdorazowo sprawdzają numery z paszportu butli i wpisują to do cepika.
                                        Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
                                        FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Ale jakby faktycznie butla była walnięta, to muszą ją wymienić, a przy wymianie mogą dać większa. W końcu gwarancje ma na tą butlę.

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Kolego butla jest OK tylko masz pływak za mało podgięty.
                                            Kupiłem w marcu 2017 octavię z instalacja z salonu z taka butlą i wchodziło 33L. Jak uświadomiłem właściciela że ma wchodzić 42-43 to się złapał za głowę i złożył skargę do salonu, że narazili go na stratę czasu i dodatkowe koszty w związku z opłatami w księgowości za FV.

                                            Przyjechałem do kolegi z pustą butlą, wyjęliśmy wielozawór, pływak został podgięty i teraz mam 43,4L na pustej. 10 minut roboty.

                                            Goń gazownika niech podgina pływak i już.

                                            ...Moje Cappuccino MPi...

                                            jest jeszcze Fabia 2 FL 1.2 MPi + LPG
                                            sprzedana O1 1.6 MPI AKL + LPG
                                            wcześniej Corsa 1.0 12V "WŚCIEKŁY LITR"

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Byłem u gazowników i podgięcie nic nie dało, zablokowali mi zawór i teraz wchodzi max pojemności butli - 48L, ale dla bezpieczeństwa będę tankował 45L, bo pistolet teraz nie odbija i dystrybutor ciśnie ile potrafi.

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                To albo do dupy gaziarze albo wielozawór do reklamacji.
                                                Jak podgięli za dużo pływak to blokuje się o butle i nie odbija podczas tankowania i dystrybutor wali do pełna pojemności wodnej. Zmień gazowników albo niech wymieniają wielozawór.
                                                Bezpieczeństwo najważniejsze. Ma być 20 % pustego miejsca. Jak nawalisz w lecie 45 L do butli 48L i zostawisz auto na upale a wielozawór jest uszkodzony i gaz się rozpręży to może nie być za ciekawie. BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE.

                                                ...Moje Cappuccino MPi...

                                                jest jeszcze Fabia 2 FL 1.2 MPi + LPG
                                                sprzedana O1 1.6 MPI AKL + LPG
                                                wcześniej Corsa 1.0 12V "WŚCIEKŁY LITR"

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Zamieszczone przez Alek_M Zobacz wpis
                                                  teraz wchodzi max pojemności butli - 48L
                                                  No to faktycznie przegięcie w drugą stronę. Choć przy świadomości tego stanu rzeczy, przy tankowaniu "z głową" nie powinno być problemów. Jak co to zawsze też jest zawór bezpieczeństwa.
                                                  Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
                                                  FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X