Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Dobór kabli do Caraudio.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Dobór kabli do Caraudio.

    Witam.

    Potrzebuję porady w doborze kabli zasilajego i głośnikowych.
    Mam w swojej Octavii wymienione przednie głośniki na Hertz DSK 165.3, do tego w bagażniku skrzynia z podwójnym subem (2x Rockford Fosgate Prime R1S412) i wszystko chciałem podpiąć pod wzmacniacz Renegade REN-1100S (obecnie uszkodzony czeka do naprawy bo power z protect na zmianę mruga ). Głośniki mają po 80W RMS przód, sub 2x 150W RMS a wzmacniacz przód 2x 75W RMS a na suba tył będzie zmostkowany co wg. specyfikacji daje przy 4 Ohm 275W.

    Kable sygnałowe bez problemu przeciągnąłem środkowym kanałem potem pod tapicerką tak, że wychodzą dopiero pod kanapą ale problem zaczął się rozmyślając jakie kable wybrać do tej instalacji. Na obecną chwilę tymczasowo plus do wzmacniacza jest wzięty z głównej żyły przed bezpiecznikami (wiem, że tak nie powinno się robić ale brakowało czasu na przeprowadzenie ładnie od akumulatora) a minus klasycznie do śruby wkręconej w miejsce za oparciem kanapy.

    Łącznie cały zestaw głośników ma 460W RMS czyli jeżeli dobrze rozumiem bezpiecznik przy wzmacniaczu powinien być mocniejszy niż w wzmacniaczu(2x20A) czyli 60A powinien być ok.
    I teraz pytanie czy przekrój kabla zasilającego od akumulatora oraz minus wystarczy 20mm2 (patrząc na tabelki których jest pełno)? Oczywiście robiąc chciałem już porządnie plus i minus pociągnąć od akumulatora chociaż w sprawie minusa nie wiem czy przy takim napięciu jest sens układać tyle kabla czy klasycznie w odpowiednie miejsce w bagazniku albo w klamrę od pasów przyczepić i nie powinno być żadnych problemów.
    Druga sprawa jaki przekrój powinny mieć kable głośnikowe. Do suba kabel ma mniej niż 1m a do przednich drzwi około 3.5-4m. Wstepnie chciałem zamontować do przodu kabel o przekroju 2mm2 a do suba 4mm2 (kable OFC chociaż niektórzy twierdzą, że CAA wystarczą...) patrząc, że uważa się iż przez metrowy kabel 1mm2 można bez żadnych utrat napięcia przesłać prąd o natężeniu 8A. No i czy w ogóle dobrze robię wybierając kable patrząc na RMS czy okablowanie powinno się dobierać do mocy szczytowej pomimo tego jak często są one "zawyżane".

    Pozdrawiam



  • #2
    Z początku poszedłem "grubo" i kupiłem ten kabel sądząc im grubszy tym lepiej czyli 35 mm2
    Link

    Gdy paczka przyszła przeraziłem się - kabel jest tak gruby, że ciężko go zginać a do tego jego przekrój jest jak na moje potrzeby duuuużo, dużo na wyrost, aby przykręcić go do wzmaka trzeba było o 1/3 jego obwodu "oskubać" aby wpiąć w terminal wzmacniacza, więc go zwróciłem i kupiłem ten:
    Link

    Z tym też lekko nie było gdy się chce wszystko ładnie schować i upchać a i do terminala wzmaka pasował na styk.

    U mnie ten przewód ciągnie tylko piecyk Rodek 2100A pracujący w mostku 1x300W, który napędza JL Audio 300W i jest OK.

    Jak na moje oko 16 mm2 to też jest na wyrost przy 300W mocy piecyka, nie mówiąc już o poprzednim przewodzie 35 mm2 którym pewnie można zasilić dom jednorodzinny

    Wiadomo 6 mm2 tez by pociągnęło ale to raczej mało, 16 mm2 to już gruby kabel

    Komentarz

    POWRÓT NA GÓRĘ
    Pracuję...
    X