Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Przewody hamulcowe – samodzielna wymiana

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Przewody hamulcowe – samodzielna wymiana


  Zachęcam posiadaczy Octavii I do samodzielnej wymiany niektórych przewodów hamulcowych. Nie ma także problemów z ich kupnem na terenie kraju. Ze względu na wiek wyprodukowanych Skód Octavia 1 U, powoli przychodzi pora na wymianę przewodów hamulcowych, dlatego proponuję wykonać wymianę wcześniej, podczas ładnej pogody niż się męczyć na mrozie oraz przemyśleć zakres samodzielnej wymiany i mieć z tym spokój chociażby podczas corocznego przeglądu. Na wiosnę dowiedziałem się, że moje przewody w kilku miejscach są skorodowane i mogą nie doczekać do przyszłego roku, dlatego wymiany dokonałem latem tego roku podczas pięknej pogody i uważam, że wymiana nie jest trudna technicznie do wykonania, raczej wymaga cierpliwości w odniesieniu do zardzewiałych przewodów i ich połączeń. Dla zainteresowanych wymianą przewodów hamulcowych, poniżej prezentuję materiały znalezione w internecie w zakresie na którym oparłem swoją wymianę.
  Ogólne zasady zostały omówione poniżej, które wykorzystałem przy mojej wymianie:

  Jak wymieniać przewody hamulcowe elastyczne i twarde Vlog#16 Jak zacząć przygodę z mechaniką  Następnie, przeczytajcie uważnie komentarze pod filmikiem, tam są zawarte liczne cenne porady. Zanim zaczniecie zamawiać przewody elastyczne - gumowe, zapytajcie się wcześniej czy końcówki mają podkładki (uszczelki) miedziane. W mojej ocenie są lepsze od metalowych, ale to kwestia sporna. Sam wprawdzie zamontowałem z metalowymi podkładkami firmy Brembo, ale kupione zostały z dużym wyprzedzeniem, jak na razie nie ciekną. Proponuję także wcześniej sprawdzić czy odkręcają się wszystkie odpowietrzniki oraz przemyśleć temat zatkania cieknącego przewodu, tutaj przyda się np. nowy odpowietrznik, uszczelka gumowa od odpowietrznika itd. Idzie mi o to aby nie dopuścić do zapowietrzenia układu hamulcowego, a szczególnie pompy ABS.
  Poniżej cytat z jednego z komentarzy, który zastosowałem przed wymianą: „warto dodać, ze zanim odkręcimy przewód od zacisku, należy sprawdzić czy odpowietrznik sie da odkręcić, w przeciwnym razie może sie okazać ze jak już wszystko wymienimy to zostaniemy z zapowietrzonym układem bo odpowietrznik sie urwie albo obrobi, to pierwsza rzecz jaka trzeba wykonać biorąc sie za naprawę układu hamulcowego.”
  Odpowietrzniki także nie są drogie, większość z nich odkręca się kluczem 10-11, ale spotkała mnie interesująca niespodzianka. Zamówiłem dobre cylinderki hamulcowe do tylnych hamulców bębnowych, a tam odpowietrzniki nie odkręcają się kluczem 11 czy 10, ale kluczem 6 lub 7 dokładnie już nie pamiętam, była godzina 22.

  Cylinderek hamulcowy Skoda Octavia I -oryginał - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia
  Odpowietrznik zacisku hamulcowego tył Skoda Octavia I - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia. odpowietrznik tył od zacisku - 4zł, cylinderek 2 zł.
  Zaślepka, gumka odpowietrznika hamulca Skoda - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia 0,90 zł

  Przewody hamulcowe Golf 4 "zrób to sam" - wymiana


  Tylne przewody hamulcowe VW sharan -wymiana


  Jak wymienić przewody hamulcowe przednie w VW GOLF 5 TUTORIAL | AUTODOC


  Proponuję połączyć wymianę przewodów hamulcowych z wymianą płynu hamulcowego. Tak, ale nie wolno zapomnieć o tym, aby w trakcie wymiany przewodów hamulcowych nie doszło do całkowitego spuszczenia płynu hamulcowego, bowiem może dojść do zapowietrzenia pompy ABS. Poniżej po niemiecku jak odpowietrzyć układ ABS w Skodzie 1U. Zainteresowanym proponuję zwrócenie się do wytwórcy filmiku, aby zrobił wersję po polsku.

  Wymiana płynu hamulcowego - banalnie proste i bardzo ważna Vlog #7 jak zacząć przygodę z mechaniką  Schematy układów hamulcowych znajdziecie tutaj:
  Raeder, Bremsen Octavia (OCT) 2005 jahr Skoda EUROPA
  Link

  Poniższy filmik załatwia wszystko, ale jest po niemiecku, Skoda Octavia 1U z 1998 roku:
  Starre Bremsleitung hinten beim Skoda Octaiva BJ 98 AGN wechseln

  odpowietrzanie przewodów hamulcowych w Skoda Octavia 1 z 1998 roku pompą hydrauliczną ABS MK 20, jeżeli całkowicie był spuszczony płyn hamulcowy:
  ABS Einheit entlüften VCDS und ATE beim Skoda Octaiva 1,8 AGN BJ 98

  Jest jeszcze w internecie podobne wyjaśnienie po angielsku, ale ja znam tylko niemiecki i rosyjski.

  Problem zaś jest z jednym przewodem CL centralny lewy, gdyż od ABS MK 60 przewód ma gwint nie M10, ale jeden gwint M12. Zatem, albo kupić od razu ten przewód M10/M12, nie ma go w ofercie sklepu skody-części w Łodzi. Numer pod jakim można go znaleźć w internecie to WP-586 dane CL 104 105 2750mm.
  W razie problemów można kupić redukcję W5-600-129, ale nie wiem jak to zadziała w praktyce.
  W moim przypadku zamówiłem przewód o długości 3000mm oraz liczne drobiazgi niezbędne przy wymianie oraz odpowietrzaniu układu hamulcowego i systemie hamulcowym w tym sklepie.

  Przewody hamulcowe

  Jednakże po zamontowaniu okazało się że długość 2750 mm jest w pełni wystarczająca, w tym sklepie mają także cały komplet przewodów do wymiany i innych akcesoriów z tym związanych, ale wcześniej należy ustalić telefonicznie czy pasuje do właściwego rocznika skody, podobne zestawy produkuje producent WP. Dla wszystkich którzy zamierzają wymienić wszystkie przewody w więcej niż jednym samochodzie proponuję przemyśleć zakup urządzenia do spęczniania przewodów hamulcowych, np. przyrząd FTD-250, producent WP. Ma to taki plus, że długość przewodu dostosujecie do rzeczywistej i możliwej przez każdego do wykonania długości. Różnica pomiędzy kupionymi przewodami metalowymi dedykowanymi do modelu samochodu a własnoręcznie wykonanymi w moim przypadku polegała na dłuższych łukach, aby nie zagiąć przewodu, zatem przewód musiał być dłuższy od fabrycznego. Przykładowo: kupiłem w skoda części przewód 73 cm i akurat wystarczyło, chociaż z tego co pamiętam fabrycznie wystarczy ok. 55cm.

  skoda Octavia dane producenta WP
  WP- 586 CL 104 105 2750mm M10/M12
  WP-030 CP 105 105 3700 mm M10/M10
  Pozostałe produkowane przez WP: ZWP-7708 Link, WP-018, WP-196, WP-024, WP-002 i itd.

  pompa hydrauliczna ABS MK 60 1K0698 517 B, w moim przypadku
  jest napisane na silniku pompy 1J0 614 117 G

  Pozostałe informacje znalezione w internecie: Wymiana metalowego przewodu hamulcowego, tylnego - bębnowego

  SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

  Film Instruktażowy - Przygotowanie Przewodu


  Zarabianie przewodu hamulcowego


  Volvo V40 Wymiana przewodów hamulcowych tył


  Wymiana elastycznych przewodów hamulcowych


  Jak wymienić elastyczne przewody hamulcowe | Zrób to sam | Shot  Problemem przy wymianie przewodów jest odpowietrzenie układu hamulcowego. Zgodnie z książką Zrób to sam Etzolda, jeżeli dojdzie do całkowitego spuszczenia płynu hamulcowego należy odpowietrzyć układ pod ciśnieniem. Tutaj kierują do ASO lub innego warsztatu, w mojej ocenie ze względu na możliwość zatarcia pompy ABS.
  „Pompa układu ABS nie może pracować dłużej niż dwie minuty. W związku z tym najlepiej robić dziesięciominutowe przerwy, aby ją schłodzić.”
  W temacie odpowietrzania układu hamulcowego, postępowanie krok po kroku najlepiej wyjaśnione jest tutaj:
  Odpowietrzenie układu hamulcowego z ABS i bez ABS

  Odpowietrzanie układu hamulcowego - Forum.VWGolf.pl
  [mk4] Czy vag com odpowietrzę pompę ABS ? - Forum.VWGolf.pl

  Odpowietrzanie pompy systemu ABS

  Strona firmy ADAKO - oprogramowanie diagnostyczne VCDS®

  Ja mam skaner firmy Viaken i ma także ten program do odpowietrzania pompy ABS.


  Pozostałe tematy znalezione w internecie

  Odpowietrzanie hamulców i pompy abs

  http://forum.octaviaclub.pl/forum/octavia-i-octavia-tour-1u/problemy-i-usterki-mechaniczne/18527-odpowietrzanie-hamulców-i-pompy-abs/page2

  „Powiem ci tak: Wymieniałem płyn hamulcowy sam w O1 i O2 i nigdy jakiś specjalnych technik czy metod nie stosowałem (jak włączanie silnika czy odpinanie aku) robisz to dokładnie jak w polonezie czy małym fiacie[IMG]file:///C:%5CUsers%5CKLAUDI~1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cm sohtmlclip1%5C01%5Cclip_image002.gif[/IMG] pomimo ze Octa ma ABS, ESP, i kilka innych skrótów trzyliterowych[IMG]file:///C:%5CUsers%5CKLAUDI~1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cm sohtmlclip1%5C01%5Cclip_image002.gif[/IMG]
  Jak chcesz przy okazji wymienić cały płyn (kiedy ostatnio to robiłeś? powinno sie co dwa lata lub 60tys km) to możesz wykorzystać okazję i to zrobić.
  Ja najpierw strzykawką z rurką wysysam cały płyn ze zbiorniczka, potem zalewam delikatnie nowym aby nie powstawały pęcherzyki powietrza.
  I zaczyna się pompowanie pedałem od najdalej położonego koła od pompy czyli prawy tył, lewy tył prawy przód i lewy przód.
  Oczywiście potem trzeba odpowietrzyć i zalać nowym płynem sprzęgło. technika ta sama, uzupełniasz do pełna zbiorniczek ponieważ płyn do sprzęgła jest zasysany gdzieś w połowie zbiorniczka (zobaczysz stojąc przodem do silnika gdzieś po prawej stronie zbiorniczka dochodzi wężyk od sprzęgła) jak poziom spadnie poniżej połowy to sprzęgło zasysa powietrze. Potem wciskasz pedał sprzęgła druga osoba popuszcza odpowietrznik na wysprzęgliku płyn wycieka zamyka odpowietrznik ty puszczasz sprzęgło i od dołu odciągasz pedał na max do góry i tak aż przelejesz ze 200 ml płynu.”

  W mojej skodzie jest na tyle mały zbiorniczek płynu hamulcowego oraz chciałem także przyspieszyć odpowietrzanie i zacząłem od pompowania 20 x, następnie 15 x, przeszedłem na 10 x i następnie na 7 x i ciągle pojawiało się powietrze. Taka ilość wpompowań była opisana na różnych forach internetowych. W moim przypadku dopiero max. 5-ciokrotne naduszenie hamulca i następnie każdorazowe dolanie płynu hamulcowego zakończyło sprawę odpowietrzania w błyskawicznym tempie. Po drugim naciśnięciu popuszczałem odpowietrznik, a z piątym naciśnięciem zamykałem odpowietrznik. Tylko te bieganie od odpowietrznika do uzupełnienia zbiorniczka trochę denerwowało. Może zasysane było powietrze do sprzęgła w połowie zbiorniczka – nie wiem nie znam się na tym wydaje się iż w zbiorniczku jest także przewód na odprowadzenie nadmiernej ilości płynu, ale powyżej 5-ciu naduszeń pojawiało się powietrze w układzie hamulcowym. Zgodzę się z jednym z internautów, iż najlepiej i najszybciej jest dokonać odpowietrzania przez trzy osoby: jedna pompuje, druga przy zaworku, a trzecia dolewa stale płyn hamulcowy do tego małego zbiorniczka z płynem hamulcowym. Idzie błyskawicznie.

  Zobaczcie także na poniższe filmiki, ale pozostawiam bez komentarza:

  Odpowietrzanie hamulca
  Podciśnieniowe odpowietrzanie hamulców domowym sposobem


  ODPOWIETRZANIE HAMULCÓW W JEDNĄ OSOBĘ


  VW ABS wymiana pompy . Akcja serwisowa ABS. Golf mk5 Golf mk6 Eos Scirocco ABS PROBLEM RECALL  Jak skutecznie odpowietrzyć układ hamulcowy z ABS-em? Czy pompę hamulcową też należy odpowietrzyć?

  Jak skutecznie odpowietrzyć układ hamulcowy z ABS-em? Czy pompę hamulcową też należy odpowietrzyć? / Artykuły - Sklep iParts.pl

  Na zakończenie zobaczcie na trochę inną maszynkę do spęczniania przewodów hamulcowych, interesujące omówienie podwozia samochodu Volvo oraz przegląd roczny samochodu.
  Ciekawostki warsztatowe w Norwegii # 7


  Hamulce sprawdziłem na trasie Gdańsk – Żywiec, w drodze powrotnej zahaczyłem o Warszawę, wszystko jest OK.


 • #2


  VW Golf Naprawa pompy ABS plus kodowanie i adaptacja ABS PUMP REPLACEMENT CODING BASIC SETTING


  Polecam filmik krzynola Rozbiórka pompy ESP MK60EC1 i zasada działania

  pompa z 2006 r. z Octavii 2, ale jedynka miała także montowany ABS MK60


  Zapomniałem, proszę o "łapkę w górę" dla kolegi z forum

  Ostatnio edytowany przez zbysiu123; [ARG:4 UNDEFINED].

  Komentarz


  • #3
   Jeszcze tutaj, odpowietrzanie układu ABS dla Golf IV silnik APF, prezentuje Arnold Wilczek   ku przestrodze, przerdzewiałe tylne przewody hamulcowe i ich wymiana:

   Komentarz

   Pracuję...
   X