Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Wymiana tłumika środkowego i końcowego

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Wymiana tłumika środkowego i końcowego

    Poniższy artykuł dedykuje dla zwykłych kierowców, którzy lubią pogrzebać przy swoim aucie i gdyby nie pordzewiałe śruby i nakrętki wymianę tłumików można by zaliczyć do prostych.

    Na poniższych linkach znajdziecie schemat układu wydechowego dla Skody Octavia I wraz z numeracją VW i ich zamienników. Większość zamienników jest dostępnych w sklepach internetowych.

    Na rysunku technicznym znajdziecie numery części dla swojego modelu samochodu, zwróćcie uwagę, że fabrycznie układ wydechowy jest montowany na dwie opaski podwójne:

    Katalog SKODA - autoPlus

    tutaj także opaska podwójna jest pod numerem 7 ma wymiar 45x95mm

    Vorschalldaempfer; Nachschalldaempfer Octavia (OCT) 2005 jahr Skoda EUROPA 253080

    Tłumik środkowy z jednej strony montuje się do rury biegnącej od katalizatora (opaska z literką F nr 191253141F ma średnicę 50 mm zgodność z powyższą stroną internetową), a z drugiej do rury łączącej tłumik końcowy, opaska podwójna jest pod numerem 7 ma wymiar 45x95mm. Dla mojego samochodu tłumiki łączy opaska podwójna nr 1K0 253 141K o wymiarze 45x95mm.
    Poniższy filmik pokazuje bardzo szczegółowo sposób demontażu starego i montażu nowego układu wydechowego z dokładnym omówieniem potrzebnych narzędzi i części. Minusem jest to, iż filmik jest po niemiecku.

    Auspuff / Schalldämpfer wechseln - VW Golf 4 [TUTORIAL]



    po rosyjsku demontaż tylnego tłumika firmy Bosal z zastosowaniem obejmy podwójnej oraz podwieszenie tłumika w dwóch miejscach:



    Na tej stronie internetowej jest kilka zdjęć na których pokazana jest obejma podwójna, która montowana jest fabrycznie w nowych samochodach lub niektórych tłumikach.

    SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia


    Ja natomiast kupiłem tłumik środkowy i końcowy firmy Płuciennik. Tutaj zastosowano inną metodę montażu niż powyżej omówiona, po prostu nasuwa się jedną węższą rurę na drugą. Zastosowana konstrukcja tłumików przy ich montowaniu w całość nie wymaga już opaski podwójnej, ale ścisku pojedynczego. Która z tych dwóch metod jest lepsza nie chcę się wypowiadać, to jest naprawdę subiektywne. Tak samo jak problem czy stosować pastę uszczelniającą. Endtopf und Mittelschalldämpfer tauschen beim Skoda Fabia



    Выхлопная система

    SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Na poniższej stronie Płuciennika znajdziecie rysunek techniczny tłumika środkowego i końcowego. Dla mojej skody 1,6 BFQ tłumik środkowy ma nr 30.233 i końcowy ma nr 24 27 – to numery producenta.

    Strona nie została znaleziona – POLMOstrów Sp. z o.o.

    Tłumik środkowy z jednej strony ma fi 50 a z drugiej fi 45, przy czym konstrukcja końcówek tłumików jest taka, że poszczególne rury nasuwają się na siebie i nie stosujemy tutaj obejmy podwójnej tylko pojedyncze jarzmo. Sprawdzić należy przed montażem, aby nie męczyć się pod samochodem, czy części do siebie pasują. Niektórzy używają smaru np. grafitowego, aby łatwiej nasunąć rury. Informuję, że w katalogu producenta istnieją dwa rodzaje tłumików. Cena u producenta, a cena w pozostałych sklepach internetowych jest podobna.

    Wymiana tłumika środkowego o numerach 30.233 wydaje się że firmy Płuciennik





    Polecam wcześniej kupić dwie śruby M8x16 N 10668401 i kilka nakrętek M8 np. w sklepie metalowym.

    Jest jeszcze jeden problem do przemyślenia przed rozpoczęciem wymiany, gdyż zgodnie z rysunkiem technicznym producenta tłumik końcowy jest podwieszony w jednym miejscu tj. na końcu. Tak też było u mnie z fabrycznym tłumikiem. Jednakże jak można zauważyć na rysunku technicznym firmy Płuciennik oraz w dostarczanym przez nich tłumiku końcowym jest drugie miejsce do zawieszenia tłumika na gumie z przodu. Zatem tłumik końcowy tej firmy można podwieszać w dwóch miejscach. W samochodzie znajdują się także wkręcone dwie śruby – zaślepki do ewentualnego montażu. Na filmikach montażu tłumika końcowego w języku rosyjskim także widać iż stosują oni podwójne tj. z przodu i z tyłu podwieszenie (wieszak) tłumika tylnego. Dlatego dla tych co dużo jeżdżą po polnych drogach proponuję wcześniejsze przemyślenie podwójnego podwieszenia tłumika tylnego. Ja zamontowałem tłumik wyłącznie na tylnym zawieszeniu, ale 99 % trasy pokonuję aktualnie po bardzo dobrych drogach.


    Aby uciąć ewentualną dyskusję nad innymi metodami montażu tłumików oraz dość dobrze znam język rosyjski i niemiecki, poniżej prezentuję filmik po rosyjsku odnośnie wymiany tłumika końcowego w Skodzie Octavii I. Dla tych, którzy pragną spróbować innej metody montażu, np. bez obejm poprzez połączenie za pomocą spawania dedykuję poniższy film, jednakże jako filmik jako całość pozostawiam go bez komentarza. Widać tutaj wszystko dokładnie.



    Na zakończenie Wymiana wieszaków tłumika

    SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Dla tych co pragną pogłębić temat podaje dwa linki wskazujące, gdzie można jeszcze poszukać; bardzo dobra robota, tylko „łapka w górę” i subskrypcja kanału.





    Ostatnio edytowany przez zbysiu123; 4487.

  • #2
    Czy po wymianie tłumika środkowego i końcowego zawsze trzeba wymienić ostatnia trójkątna końcówkę wieszaka ?? Mam wymienione wieszaki przy środkowym i ta dalej, ale zauważyłem, że panowie nie kwapili się zmieniać ostatniego wieszaka(widzę, że są mocno zardzewiałe śruby) . Założyli trytkę, żeby tłumik nie zsunął się z wieszaka...

    Komentarz


    • #3
      Bardzo dobry poradnik. Konkretnie i na temat, myślę , że nie jednemu z użytkowników pomoze w wymianie.

      Tak od siębie dodam, że ten tłumik z logo P to Polmostrów.

      Komentarz


      • #4
        Najlepiej wymienić cały tłumik. Odcinkowe wymienianie nie ma sensu, bo będzie generował liczne awarie.

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez igror Zobacz wpis
          Najlepiej wymienić cały tłumik. Odcinkowe wymienianie nie ma sensu, bo będzie generował liczne awarie.
          Nie zgadzam się. Po co wymieniać część , która jest dobra. Poza tym część z katalizatorem jest najdroższa, a była jeszcze sprawna.

          Komentarz


          • #6
            Kilka uwag po spokojny przemyśleniu tematu, to moim zdaniem:

            Po pierwsze, nie ma konieczności wymiany wieszaka tłumika końcowego - tylnego, jeżeli po jego oglądnięciu jest on w dobrym stanie.
            Po drugie, z tego co słyszałem to gumy od producenta są o wiele lepszej jakości niż nowe zamienniki, ale to ogólna opinia.
            Zastanowić się należy jedynie czy dać drugi wieszak do tłumika końcowego.

            Jeżeli idzie o wydatek finansowy, guma wieszaka kosztuje 12 zł, a cały wieszak kosztuje 25 zł.

            SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

            Problem zaś jest w odkręceniu przerdzewiałych zgniłych śrub wieszaka. Dla tych co zamierzają dokonać wymiany całego wieszaka proponuję wcześniejsze zaopatrzenie się w nowe śruby. W moim przypadku więcej czasu zajęła mi wymiana wieszaka końcowego i konserwacja w tym miejscu podwozia niż wymiana dwóch tłumików. Sama wymiana tłumików jest naprawdę łatwa.

            Po trzecie na zamieszczonych na forum filmikach widać w większości tłumiki z literą P co oznacza polską firmę Polmostrow POLMOstrów Sp. z o.o. – Producent układów wydechowych. ale nie chciałem robić im reklamy.

            Po czwarte, uważam że jeżeli samemu się naprawia swój samochód to najlepszym sposobem jest wymiana jednoczesna dwóch tłumików, bez katalizatora, przecież katalizator to całkiem inna sprawa. W moim przypadku padł tłumik końcowy, ale tłumik środkowy może popracowałby rok, w porywach max 2 lata. Przykładowo: co zrobić jak jest zima, minus 10 i poszedł tłumik środkowy, a ja pod samochodem bawię się z wymianą!!! Już to przerabiałem. Przecież tłumik środkowy to około 70 zł, a przy zamontowaniu późniejszym tłumika środkowego należy zastosować nowe obejmy lub jarzma oraz szkoda czasu na całą zabawę. Jak tłumiki zamontowane są na obejmy to dość łatwo można je zdemontować, już to przerabiałem. Jednakże jak układ wydechowy jest zamontowany na jarzma i do tego rury nasadzane na siebie zapiekły się to życzę miłego rozbierania układu. Zwłaszcza zimą może się okazać, że bez palnika nie obejdzie się.

            Nie chcąc robić reklamy jednej firmie, zobaczcie na poniższy filmik pokazujący przykładowe zamontowanie tłumików na jarzmo z zastosowaniem pasty do tłumików. Filmik dotyczy tłumików polskiej firmy Ferroz.


            Ostatnio edytowany przez zbysiu123; 4487.

            Komentarz


            • #7
              Na poniższym filmiku jest także prosto pokazana wymiana tłumików




              Komentarz


              • #8
                Z ważnych spraw obejma-łącznik łącząca katalizator z pierwszym tłumikiem powinna mieć rozmiar 54,5 mm, co widać na filmiku. Rozmiar jest wybity na obejmie. Wiele katalogów podaje, że obejma ma 50 mm i jest niespodzianka po demontażu. Łączyłem oryginalne rury, jeszcze od fabryki. Katalog wyżej polecanego sklepu Skoda Części też podaje, że 50 mm, błąd dość popularny.

                Komentarz

                POWRÓT NA GÓRĘ
                Pracuję...
                X