Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Poduszki (Gumy) stabilizatora – wymiana w Skodzie Octavia I

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Poduszki (Gumy) stabilizatora – wymiana w Skodzie Octavia I

    Temat niby prosty, wymiana łatwa i przyjemna, ale może się okazać, że nie do końca to prawda. Poniższy artykuł dedykuje dla zwykłych kierowców, którzy lubią pogrzebać przy swoim aucie. Dla wszystkich zainteresowanych proponuję przemyślenie jednoczesnej wymiany łącznika stabilizatora z gumami (poduszkami) stabilizatora. Wymiany dokonałem latem podczas pięknej pogody, można także dokonać wymiany podczas zmiany opon z zimowych na letnie. Poniżej link z forum odnośnie wymiany łącznika stabilizatora. Dalej podaję uwagi dotyczące wymiany gum stabilizatora. Łączniki stabilizatora samodzielna wymiana/naprawa w OI.

    Łączniki stabilizatora samodzielna wymiana/naprawa w OI. - Octavia Club Polska [O1] Gumy stabilizatora

    [O1] Gumy stabilizatora - Octavia Club Polska Wymieniłem łączniki stabilizatora i gumy w Szkodniku

    http://forum.octaviaclub.pl/forum/octavia-i-octavia-tour-1u/serwisowanie-i-eksploatacja/2472964-wymieniłem-łączniki-stabilizatora-i-gumy-w-szkodniku

    Tak więc: Jak wymienić przednią tuleję stabilizatora w SKODA OCTAVIA 1U TUTORIAL



    przy okazji można także: Jak wymienić łącznik stabilizatora przedniego w SKODA OCTAVIA 1U TUTORIAL



    polecam także z forum seata:

    LeonClub • Zobacz wątek - [ALL] Guma stabilizatora przód - wymiana

    Dla tych co nie chcą zagłębiać się w szczegóły zakupu odpowiedniej wielkości gum do stabilizatora proponuję, po prostu zamówić w sklepie skody lub VW a oni już dobiorą odpowiednie, bowiem gumy do Skody Octavii mogą mieć wielkość 23, 21 i 19 mm. Ja, po dokonaniu zamówienia, dzwonię do nich z prośbą o dokładne sprawdzenie mojego zamówienia. A więc:

    Poduszka, guma stabilizatora Skoda Octavia I Hatchback 21 mm

    1J0411314R/P, Poduszka, guma stabilizatora Skoda Octavia I Hatchback - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Poduszka wykonana jest z gumy, znajduje się między stabilizatorem a belką zawieszenia przedniego. W samochodzie występują dwie poduszki stabilizatora.

    Poduszka do stabilizatora o średnicy 21 mm.
    Poduszka, guma stabilizatora Skoda Octavia I Combi 23 mm

    1J0411314T/P, Poduszka, guma stabilizatora Skoda Octavia I Combi - SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Poduszki do stabilizatora o średnicy 23 mm
    Obejma poduszki stabilizatora Skoda Octavia I

    1J0411336D/Z,


    https://www.skodaczesci.pl/sklep/1813/Obejma_poduszki_stabilizatora_Skoda_Octavia_I-1J0411336DZ?ref=aHR0cHM6Ly93d3cuc2tvZGFjemVzY2kucG wvc2tsZXAvP3NyY2hfbWFya2E9U0tPREEmc3JjaF9tb2RlbD01 MyZzcmNoX25hendhPXN0YWJpbGl6YXRvciZzcmNoX25yPSZzcm NoX3N6dWthaj1zenVrYWo=\ Wymiana poduszek stabilizatora w Skodzie Octavia I

    SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Dla tych, co natomiast pragną sami zamówić odpowiednie do ich modelu Skody gumy stabilizatora, wybór w sklepach internetowych i jest naprawdę duży, proponuję następujące postępowanie:
    Po pierwsze, zmierzenie stabilizatora suwmiarką, jest to najlepsza i najpewniejsza metoda.
    Po drugie, ustalenie wielkości średnicy gumy odpowiednio do rocznika i numeru podwozia. Przykładowo dla rocznika 2005 średnica stabilizatora wynosić może 19, 21 i 23 mm.

    Zobaczcie tutaj:

    Federung; Stossdaempfer; Stabilisator Octavia (OCT) 2006 jahr Skoda EUROPA 411000

    Po naciśnięciu na rysunku technicznym numeru nr 3 lub 3A na tabeli pokazane zostaną odpowiednie średnice gum do odpowiednich średnic stabilizatorów numery 2 i 2A (PR-OAR lub PR-OAE). Przy 2A i 3A musicie zobaczyć na numer VIN podany w dowodzie rejestracyjnym. Tak więc jeżeli nadal pragniecie sami dobrać gumy, to następnie po prawej stronie wykazu znalezionej średnicy gumy, znajdziecie (otworzy się po kliknięciu) wykaz analogów do oryginałów. „Analoga” I można już kupować podane są tam firmy i numery fabryczne przez nie produkowanych gum pasujące do danego modelu samochodu.
    Po trzecie, na zakończenie należy mieć także na uwadze niektóre kontrowersyjne wypowiedzi na forum oraz niepełne dane lub sprzeczne odnośnie średnicy gum do stabilizatorów. Przykładowo można znaleźć internecie następujący zapis

    Poduszka stabilizatora 19mm pasuje do:
    • 01-10 Octavia I (wszystkie modele silnikowe).
    Część oryginalna polecamy!
    UWAGA! W Octavii pręt stabilizatora ma średnicę 21mm i należy stosować do niego poduszki 19mm. Zapewnia to brak luzu pomiędzy prętem i poduszką.”

    404 Not Found

    A następnie porównajcie to z podanym wykazem producenta, średnic gum stabilizatora.

    Poniżej prezentuję jeszcze trochę wypowiedzi z internetu:
    Wymiana gum stabilizatora w VW Golf MK4

    Link

    "Ja gumy wymieniałem przy okazji na warsztacie u Dano i tak jak pisałem, zdemontować to nie problem, odkręcasz obejmy wywalasz stare gumy, zakładasz nowe i... to zaczyna sie problem, przy nowych gumach nie masz szans tego ot tak po prostu złapać ori śrubami, bo są za krótkie... my najpierw skręciliśmy dłuższymi śrubami, a następnie po wykręceniu i tak trzeba było ostro walczyć aby całość na tyle ścisnąć by dało sie skręcić ori śrubami... jak pisałem wymiana niby wydaje sie banalna, ale trzeba sporo walczyć, stąd wydaje mi sie ze bardziej opłaca sie wydać parę groszy i mięć to z głowy...

    Witam!
    Co do wymiany pomocna jest mała breszka (np. Link ), taka 40-70cm i druga osoba. Auto na kanale, odkręcasz łączniki stabilizatorów po obu stronach (ciasny klucz 17 lub cos w calach odrobinę mniejszego), auto wylewarkowane, kolo zdjęte, odkręcasz obejmę kluczem 12 (plaski oczkowy lub mała grzechotka, lub cos z przedłużka giętka), ściągasz obejmę podważając płaskim śrubokrętem, ściągasz stara gumę, czyścisz stabilizator zakładasz nowa ciasna gumę, zakładasz obejmę tak, aby na dole zaczep wszedł w szczelinę, i teraz smarujesz śrubę klejem anaerobowym (np. takim http://www.allegro.pl/item391800715_kle ... icoll.html ), wkładasz śrubę w objemkę i brakuje Ci trochę mm, aby śruba załapała, prosisz drugą osobę, aby dokręciła Ci śrubę przygotowanym kluczem 12 lub ręką (może być dziewczyna, żona). Wchodzisz pod auto wbijasz breszke pomiędzy wózek a wahacz zapierając końcem o objemkę, noga dociskasz drugi koniec breszki i krzyczysz aby 2 osoba dokręcała śrubkę, jak gwint załapie to możesz ściągnąć breszke i dokręcić grzechotką śrubę do końca. Druga strona podobnie, od strony pasażera jakby mniej miejsca było, cala robota bez ściągania drążków kierowniczych. Milej pracy!
    Odnośnie wymiany to jest to do zrobienia, ale namęczysz się strasznie.
    Zdemontowanie tego i wymiana to pikuś - najwięcej problemów jest z przykręceniem z powrotem obejmy na tej gumie [IMG]file:///C:%5CUsers%5CKLAUDI~1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cm sohtmlclip1%5C01%5Cclip_image001.gif[/IMG] Przerabiałem temat 2 tygodnie temu - zajęło mi to całe popołudnie [IMG]file:///C:%5CUsers%5CKLAUDI~1%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cm sohtmlclip1%5C01%5Cclip_image002.gif[/IMG] Zacznij od zmierzenia grubości stabilizatora i po tym kupuj gumy dopiero"


    Kończąc temat także miałem problem z samym założeniem nowych gum stabilizatora, zatem postąpiłem zgodnie z poradami na forum, zabezpieczyłem sobie kilka śrub do skręcania od dłużej do prawie pasującej długością właściwej śruby, a gdy to nie wystarczyło, to wówczas po nieudanej próbie z lewarkiem, bowiem nie miałem drugiej osoby do wkręcenia śruby, użyłem małego metalowego ścisku stolarskiego i poszło całkiem sprawnie i łatwo.

POWRÓT NA GÓRĘ
Pracuję...
X