Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Adaptacja przepustnicy 1.6 AKL --> Jak to zrobić dobrze tak by pomogło.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Adaptacja przepustnicy 1.6 AKL --> Jak to zrobić dobrze tak by pomogło.

    Cześć - stwierdziłem, że może to pomoże wielu innym osobom, które mają problemy jakieś z dziwnymi objawami tego silnika jakimi jest falowanie.
    Moim problemem dodatkowo było to, że silnik na włączonej klimie po jeździe np: zbliżałem się do świateł - czerwone więc stawałem - trzymał przez kilkanaście sekund obroty na poziomie 1000-1200 i potem spadały. Przekładało się to na lekką mułowatość auta, przez co przy wyprzedzaniu najlepszym było wyłączenie klimy.

    Po wielu tygodniach i miesiącach szukania co jest przyczyną - wkońcu zacząłem obstawiać sprężarkę klimatyzacji, a jednak się pomyliłem.

    Tu jest ogólna instrukcja dla różnych sterowników jak zrobić adaptację w VCDS

    Throttle Body Alignment (TBA) - Ross-Tech Wiki)

    Standardowa procedura -

    Turn the key on but do not start the car.
    • [Select]
    • [01 - Engine]
    • [Measuring Blocks - 08]

    Enter Group 098 (Note: Some SIMOS or Marelli ECU's use Group 001 such as ADY & AEE engines)
    • [Go!]
    • [Switch to basic settings]

    Once you do this you will see the top right display say ADP RUN. The TB adaptation is being done as soon as you switch to basic settings. You will see the values change and hear the TB cycle for the first few seconds then it will stop. Leave it in Basic Settings for about 30 seconds.
    • Click the [Switch to Meas. Blocks] button and you're all set.

    Be sure not to touch the accelerator and make sure the engine is NOT running when you do this!

    Oczywiście trzeba pamiętać o jednej istotnej rzeczy :
    • No DTC's in the Engine Controller
    • Battery voltage at least 11.5 V
    • Throttle must be at idling position (keep your foot off the gas pedal)
    • Throttle body part must not be dirty (carbonized).
    • Coolant temperature must be between 5 and 95C
    • If fault codes were cleared cycle the ignition off and back on prior to running Basic Settings.
    Czyli przede wszystkim Akumulator w dobrej kondycji, przed adaptacją kasowanie błędów DTC's w silniku, samochód wyłączony, płyn chłodniczy - temp między 5- 95 (polecam jak samochód jest ciepły to wykonywać) , przepustnica czysta.

    Jest to standardowa procedura adaptacji, która pomagała mi, ale nie rozwiązywała problemu w całości.

    Otóż trafiłem w ostatnim czasie na angielskim forum golfa na informację, którą przetestowałem i w całości rozwiązała problem.
    Mianowicie - jak już mamy pewność co do wyżej wymienionego (błedy DTC's skasowane, nagrzane auto, czysta przepustnica) i jesteśmy w VCDS w bloku silnika

    01 Engine
    10 Adaptation
    GROUP 00
    Read & Save
    - przy czym Read & Save 3 razy dla pewności - Ten zabieg podobno czyści zapamiętane wartości w ECU (Sterowniku silnika) - jednym słowem go resetuje.

    Po tej operacji dopiero należy wykonać Adaptację czyli

    01 Engine
    08 - Measuring Blocks
    Group 98 GO!
    Switch to Basic Settings
    -> Tu warto te 30 sekund poczekać.

    następnie wychodzimy z tego bloku, wyłączamy i wyjmujemy kluczyk na 15 sekund, a potem znów odpalamy.

    Co dokładnie się tam wtedy dzieje - tego nie wiem. Nie mniej dokładnie ta operacja całkowicie wyeliminowała problem falowania jak i objawów na klimie. Ponadto poprawiło się spalanie i to znacząco, a również elastyczność silnika - przestał być taki lekko mułowaty.

    Jeśli są jakieś osoby z doświadczeniem i tym silnikiem wpisujcie również tutaj info - zawsze to zostanie dla potomnych


    Mam nadzieję że komuś to się przyda!

    Pozdrawiam
    Andrzej
    http://forum.octaviaclub.pl/node/2558934
    https://www.facebook.com/ZielonaOctaviaByAndy/
POWRÓT NA GÓRĘ
Pracuję...
X