Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Piasta tył - wymiana

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Piasta tył - wymiana

    Piasta tył wymiana
    Zachęcam posiadaczy Octavii I do samodzielnej wymiany piasty tylnego koła, gdyż do jej wymiany wystarczy podstawowa wiedza techniczna. Z kupnem piasty w sklepach internetowych także nie ma problemów. Wymianę z lewej strony dokonałem latem tego roku podczas pięknej pogody, natomiast z prawej strony zimą tego roku nie chciałem się bawić w wymianę i podjechałem do poleconego warsztatu. Uważam, że wymiana nie jest trudna technicznie do wykonania, raczej wymaga cierpliwości. Dla zainteresowanych wymianą piasty, poniżej prezentuję materiały znalezione w internecie w zakresie na którym oparłem swoją wymianę.

    Jak wymienić łożysko koła tylnego w SKODA OCTAVIA 1U TUTORIAL | AUTODOC



    Jak cała ta praca została pięknie przedstawiona na tym filmiku, a potem przeczytajcie komentarz pod spodem.

    Tak więc od początku:

    Piasta koła z łożyskiem koła nr 1J0 598 477 w moim przypadku hamulce z ABS, zatem z pierścieniem czujnika ABS,
    Średnica zewnętrzną 120 mm.
    Średnica wewnętrzna 30 mm.
    Szerokość 62 mm.
    SKF nr VKBA 3456, FAG nr 713 6102 20 i itd.

    Przykładowa oferta w sklepie internetowym:

    SKODA CZĘŚCI dystrybutor części do skody,części skoda,skodaczesci,skoda felicja,favorit,skoda fabia,octavia

    Potrzebny ściągacz do łożysk, o średnicy do 150 mm wystarczy.
    Można także kupić: Montagewerkxeug 3420 Original VW Spezialwerkzeug.

    Montagewerkzeug 3420 Original VW Spezialwerkzeug | Original VAG-Werkzeuge | Spezialwerkzeug | XXL-Automotive

    Użycie tej nakrętki jest pokazane na samym początku filmiku w języku niemieckim cz. 2 oraz inne instrumenty tam pokazane, albo wystarczy młotek i przecinak, jak na rosyjskim filmie.
    Nakrętka nr 30 dwunastokątna z tyłu, natomiast z tego co pamiętam z przodu nakrętka 36

    Dla tych co zastanawiają się nad wymianą, poniżej przedstawiam:

    Po co nam Piasty w samochodzie? Jak je wymienić oraz jak ważną pełnią role.



    Wymiana piasty/łożyska tylnego Octavia 2 - uwaga łapka w górę dla naszego kolegi z Trójmiasta




    Radlager hinten wechseln Skoda Octavia BJ 98 Teil 1



    Radlager hinten wechseln Skoda Octavia BJ 98 Teil 2





    zarówno na powyższym filmiku jak i moim samochodzie dokręcam śrubę 70 Nm plus 40 stopni. Tak samo książka Etzdola Skoda Octavia Sam naprawiam samochód strona 140.

    Ale zobaczcie tutaj

    http://forum.octaviaclub.pl/forum/octavia-i-octavia-tour-1u/serwisowanie-i-eksploatacja/11573-wymiana-piasty-tył

    tutaj mowa jest o dokręceniu piasty siłą 180 Nm + 180 stopni tylko pod podanym numerem 1T0598611B idzie im o samochód Octavia II.
    Wymiana, ale po rosyjsku:
    Замена ступицы на Skoda Octavia tur 1.4 BCA



    Skoda Octavia. Замена заднего ступичного подшипника.





    Na powyższym filmiku w sposób najbardziej jasny jest wyjaśnione jak dokręcamy śrubę dociskającą piastę. Tutaj jednak podają całkiem inne momenty dokręcania śruby. Dociąga piastę siłą 210 Nm a następnie popuszcza o jeden obrót, aby zakręcić siłą 50 Nm. Natomiast w komentarzu do pierwszego filmiku wyraźnie wskazuje się na dokręcanie piasty siłą 200 Nm.
    Może ktoś lepiej poinformowany poda na forum właściwe wielkości Nm potrzebne do prawidłowego dokręcenia śruby.

    Wracając do tematu to problemem jest także, ściągnięcie z czopa pozostałego wewnętrznego pierścienia łożyska. Na filmikach widać kilka metod ściągnięcia pierścienia.

    Reasumując, dla tych co pojadą do warsztatu samochodowego na wymianę piasty i w tym czasie w ciepłym pomieszczeniu popijają sobie kawę, proponuję przejść się jednak na warsztat i zobaczyć naocznie jakim momentem dokręcane jest łożysko oraz jak zdejmowany jest pierścień wewnętrzny. I przypadkiem z wrażenia nie pobijcie mechanika.

    „A po usunięciu piasty z łożyskiem został Ci ten pierścień wewnętrzny łożyska czy jak się to nazywa. Również idzie go zahaczyć tymi ramionami ściągacza ?
    mi został i zrobiłem to w ten sposób, że przecinakiem lekko pukałem żeby się ruszył i wtedy już było go jakoś złapać i ściągnąłem ściągaczem”

    dla tych co mają problem ze ściągnięciem tej części łożyska proponuję zakup:

    Link

    albo młotek i przecinak, jak na rosyjskim filmiku.

    Wymiana tylnego łożyska Golf IV

    https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=142&t=346395&hilit=ściągacz+piasta &start=14

    ”Nie ma czegoś takiego jak dobre i tanie. Albo coś jest dobre albo tanie [IMG]file:///C:%5CUsers%5Cmirek%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image001.gif[/IMG] Nie warto kupować najtańszych zamienników bo tak jak kolega wyżej napisał, zapłacisz dwa razy (całkiem niedawno przekonałem się o tym na własnej skórze chociaż świadomie).

    W MK4 łożysko niestety wymienia się w komplecie z piastą przez co koszta są dużo większe (nie to co w mk3 gdzie koszt samego łożyska to 20zł a wymiana jeszcze prostsza niż mk4). Kup SKF, niestety koszt to 200zł ale jakość gwarantowana.

    Wymiana tego nie powinna zając więcej jak 40 minut jeśli sprawnie się uwiniesz i masz ściągacz do łożysk, jeżeli nie to trochę będziesz musiał postukać żeby zsunąć stare łożysko ale też da się zrobić [IMG]file:///C:%5CUsers%5Cmirek%5CAppData%5CLocal%5CTemp%5Cmsoh tmlclip1%5C01%5Cclip_image001.gif[/IMG] Spróbuj zabrać się za to samemu bo pogoda ładna a stówa piechotą nie chodzi.”



    Pozostałem tematy:

    Łożysko tył
    https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=142&t=554139&p=6579336&hilit=ściąg acz+piasta#p6579336

    403 — Доступ запрещён


    Wymiana łożyska tylnego mercedes vito + sciągacz bass polska




    Шкода Фабия Замена задней ступицы за Тридцать минут)




    обзор ступицы за 27 у.е на шкода Октавию





    uwagi tutaj
    Link

    piasta koła – moment dokręcania

    http://forum.octaviaclub.pl/forum/octavia-ii-octavia-ii-fl-octavia-ii-tour-1z/serwisowanie-i-eksploatacja-aa/2518220-piasta-koła-moment-dokręcania


POWRÓT NA GÓRĘ
Pracuję...
X