Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

OI Wymiana nagrzewnicy wersja z klima manualna.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • OI Wymiana nagrzewnicy wersja z klima manualna.

    baca10, ja chyba nie na czasie jestem... zawsze mi wmawiano że jak się jeździ, to w czasie jazdy coś tam się zawsze podładuje.... Rozumiem, że jak by stało auto długo, do tego jeszcze na mrozie czy cuś .... ale tak ? no nic.... widać całe życie trza się uczyć i czytać instrukcje DOKŁADNIE

    edit:
    no i radio włączać - bo jak widać - czasem coś ciekawego się wyświetlić może :szeroki_usmiech
    RS BLUE

  • #2
    OI Wymiana nagrzewnicy wersja z klima manualna.

    Dopadla mnie rozszczelniona nagrzewnica.
    Osoby którym moglbym powierzyc jej wymiane niestety się nie podjely, a wiec postanowilem sam się tym zajac.
    Mam nadzieje ze ta porada pomoze komus podjac decyzje czy samemu grzebac czy oddac w rece fachowca. Jak szukalem porady to nic nie było w necie na temat wymiany nagrzewnicy w octaviiI i grupie VAG, musialem się uczyc niestety na bledach.

    W wymianie pomogly mi swietne porady z forum, a wiec aby nie dublowac tematow nie potrzebnie to :
    Demontaz licznika mamy tutaj :
    Forum - Octavia Club Polska


    Demontaz kierownicy mam tutaj :
    Forum - Octavia Club Polska


    Demontaz deski mamy tutaj :
    Forum - Octavia Club Polska

    Do tej chwili dzieki poradom w ~4h poszlo mi calkiem niezle, ale porady się skonczyly i trzebaba było kombinowac samemu, wiec kombinowanie zaczelo być czasochlonne.
    Aby dobrac się do nagrzewnicy musimy zdemontowac belkie. Chwile mi się zeszlo aby po namierzac wszystkie sruby :

    Zaznaczylem na czerwono sruby, które należy powykrecac, na niebiesko oznaczylem obejmy które trzymaja wiazkie kabli, nie tniemy ich, tylko odpinamy.


    Sruby przy tunelu srodkowym.

    Odkrecamy kolumne kierownicza:


    Kolejna sruba trzymajaca belkie ukrywa się za mechanizmem wycieraczek. A wiec u mnie mechanizm zostal także zdemontowany :


    Przydadza się kolejne rece do pomocy, aby wyjmujac belkie nie zawadzic o tapicerkie.
    Dla przypomienia przed finalnym wyjaciem belki, wypinamy wszyskie obejmy wiazek.
    Wiekszosc się wypnie bez psucia.


    Teraz aby dobrac się do nagrzewnicy należy odkrecic cala dmuchawe. Na pozor latwe, ale trzeba wpierw odnalezc 4 sruby, które znajduja się w komorze silnika.
    Ukryte sa pod termo izolacyjna mata za silnikiem :
    1sza


    2ga znajduje się centralnie podnia około 25-30cm nizej.
    3-4ta znajduja się poprzekontnej za lacznikiem rurek klimatyzacji:

    Aby było latwiej tak to wyglada na wyjetej dmuchawie:


    Korzystajac ze schematu z etki, ze strony vagcat nastapila u mnie pomylka.
    Wedlug schematu była tylko jedna nakretka na srubie oznaczona u mnie nr. 1 i tylko druga sruba na tej fotce :

    Szukajac po omacku ruszylem ta srube, jak się po chwili okazalo, trzyma ona uchwyt od przewodow klimatyzacji, a wiec klima do nabicia.

    Teraz nie jestem wstanie odpowiedzic, czy było konieczne rozpiecie przewodow od klimy.
    Czy dalo by sie odciagna na tyle obudowe wentylacji, aby wyjac nagrzewnice.
    W tym momencie koszt 500zl za wymiane w ASO nie wydawal się już taki wysoki.
    Posuwamy się dalej, bo nie ma już odwrotu :
    Odpinamy szykozlaczki od krucow z nagrzewnicy pod maska.
    Dalej w srodku nagrzewnica trzyma się na dwoch zatrzaskach :

    Teraz po wyjeciu widac ze dostalem inny zamiennik niż powinienem, ale nie ma już odwrotu, auto musze mieć na chodzie na drugi dzien.


    Widac w wentylacji jak fajnie sie lal plyn :

    Teraz skrecamy wszystko do kupy w odwrotnej kolejnosci do demontazu.
    Jako ze nie pasowaly mi org. szykozlaczki do nowej nagrzewnicy, wypiolem je. Jeden waz okazal się za krotki, a wiec szybkie przetrzepanie garazu i znalazlem odpowiedniego weza, który wytrzyma dluzej niż orginal.

    Waz po lewej stary, dlugoscia starczyl na styk, prawy dociety na odpowiednia dlugosc.
    Wykorzystane orginalne obejmy.

    A wiec jako porade dodatkowa, kupujac zamiennik dowiedziec się dokladnie jakie krucce ma org. nagrzewnica, aby nie trzeba było nic kombinowac.
    Dowiedziec się w ASO/warsztacie czy trzeba odpinac rurki od klimy.
    Robic foto relacje, bo jak ktos nie ma fotograficznej pamieci, to bardzo pomagaja fotki przy skrecaniu wszystkiego do kupy.
    Rozkladac srubki np. na 3 pudeleczka, 1od kierowcy, 2 srodek, 3 od pasazera, tez to ulatwia skrecanie.
    Przed zalozeniem deski wszystkie srubki, laczenia, obejmy, ulozenia kabli posprawdzac raz jeszcze. Po zalozeniu deski nie będzie mozliwosci ich przelozenia/skrecenia/umocowania.

    Majac taka wiedze jak teraz wymiana by sie zmiescila w jednym dniu, jako ze przecieralem dopiero szlak to trwalo 2dni(warto wziasc ta opcje pod uwagie).
    Koszty:
    - Nagrzewnica Behr-Hella 100zl
    - Oringi do przewodow klimy 6zl
    - Uszkodzeniu ulegl separator 12zl
    - Nabicie klimy- 150-200zl.
    Jak ktos sie podejmnie samemu to POWODZENIA
    TDI+ ASV 271KM&488Nm by Tune-Up
    SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O1
    SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O2

    Komentarz


    • #3
      no SAMIEC profi robota
      Ja się nie odwazyłem na to choć tez teraz właśnie wymieniałem. Raz że brak warunków a dwa dwie lewe ręcę :wink:
      Powiedz mi kolego taką rzecz, mi też odpięli klime i mam ją do nabicia ale nie wiem czy teraz na zimę jest sens jak i tak climatronic zalącza się powyzej 5 C
      I jeszcze jedno pytanie. Nabijałem klimę w maju tego roku a już we wrzesniu było brak czynnika czy to mogło być spowodowane nieszczelnoscia własnie nagrzewnicy?

      Komentarz


      • #4
        Zamieszczone przez wojtass
        no SAMIEC profi robota
        Ja się nie odwazyłem na to choć tez teraz właśnie wymieniałem. Raz że brak warunków a dwa dwie lewe ręcę :wink:
        Powiedz mi kolego taką rzecz, mi też odpięli klime i mam ją do nabicia ale nie wiem czy teraz na zimę jest sens jak i tak climatronic zalącza się powyzej 5 C
        I jeszcze jedno pytanie. Nabijałem klimę w maju tego roku a już we wrzesniu było brak czynnika czy to mogło być spowodowane nieszczelnoscia własnie nagrzewnicy?
        Ja nie nabijalem, ale mam klime manualna.
        Czynnik napewno ci nie uciekl od nieszczelnej nagrzewnicy, wiec albo masz jakas nieszczelnosc, albo za malo gazu w uklad wpompowali.
        TDI+ ASV 271KM&488Nm by Tune-Up
        SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O1
        SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O2

        Komentarz


        • #5
          Witam chcialem tylko podziekowac za ta sciagawke ,w ostatnia sobote wymienialem nagrzewnice i niebywale to latwo szlo jak wiedzialem gdzie czego szukac, jeszce raz wielkie dzieki pozdrawiam

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez Kamcio
            Witam chcialem tylko podziekowac za ta sciagawke ,w ostatnia sobote wymienialem nagrzewnice i niebywale to latwo szlo jak wiedzialem gdzie czego szukac, jeszce raz wielkie dzieki pozdrawiam
            Pierwsi maja zawsze najciezej :wink: ale ciesze sie ze ktos moze skorzystac z opisu i nie bladzic po omacku tak jak ja
            TDI+ ASV 271KM&488Nm by Tune-Up
            SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O1
            SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O2

            Komentarz


            • #7
              A możecie napisać jaki jest orientacyjny koszt wymiany nagrzewnicy w ASO lub innym warsztacie?

              Sam bym to może i zrobił, jednak nie posiadając ogrzewanego garażu przy obecnych -8C jest to zadanie cholernie trudne.

              U mnie jest prawdopodobnie do wymiany, bo śmierdzi w aucie strasznie po przekręceniu na ciepły strumień powietrza i są szyby siwe.
              Tempo!! I tak cały tydzień, życie idzie jak na spidzie!

              Komentarz


              • #8
                Re: OI Wymiana nagrzewnicy wersja z klima manualna.

                Pixon,
                Zamieszczone przez Samiec
                W tym momencie koszt 500zl za wymiane w ASO nie wydawal się już taki wysoki.
                Brak tylko sprecyzowania czy to sama robota czy już z nagrzewnicą.
                رافال
                Spoty
                Cause freedom is a lonely road
                My O2FL

                Komentarz


                • #9
                  Samiec, a po ponownym montażu mechanizmu wycieraczek wszystko działa prawidłowo ? Tj. zatrzymują i ruszają prawidłowo ?

                  Komentarz


                  • #10
                    rafiki, przeczytałem, jednak ta cena była 4 lata temu
                    Chciałbym dowiedzieć się ile w tym momencie mogą wziąć za tego typu robotę, zanim jutro pojadę do salonu im oddać do naprawy :cry:
                    Tempo!! I tak cały tydzień, życie idzie jak na spidzie!

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez Pixon
                      A możecie napisać jaki jest orientacyjny koszt wymiany nagrzewnicy w ASO lub innym warsztacie?

                      Sam bym to może i zrobił, jednak nie posiadając ogrzewanego garażu przy obecnych -8C jest to zadanie cholernie trudne.

                      U mnie jest prawdopodobnie do wymiany, bo śmierdzi w aucie strasznie po przekręceniu na ciepły strumień powietrza i są szyby siwe.
                      Jak dobrze pamiętam to był sam koszt wymiany, ale 4 lata temu.
                      Do tego nagrzewnica oryginalna chyba z 500-600zł.
                      Wiec jak masz jechać do ASO, to wpierw pytaj o ceny również czy zamiennik ci zamontują i czy je sprzedają.

                      [ Dodano: Nie 28 Gru, 14 19:49 ]
                      Zamieszczone przez rafiki
                      Pixon,
                      Zamieszczone przez Samiec
                      W tym momencie koszt 500zl za wymiane w ASO nie wydawal się już taki wysoki.
                      Brak tylko sprecyzowania czy to sama robota czy już z nagrzewnicą.
                      Robota, jak był by komplet to bym w tedy się mógł skosić.

                      [ Dodano: Nie 28 Gru, 14 19:51 ]
                      Zamieszczone przez yunior81
                      Samiec, a po ponownym montażu mechanizmu wycieraczek wszystko działa prawidłowo ? Tj. zatrzymują i ruszają prawidłowo ?
                      Bez problemu, nic się nie zmieniło.
                      Na wyłączonych wycieraczkach odpięty aku, rozebrane i złożone wszystko do kupy i podpięty ponownie aku. Nie były odpalane itd, wiec nić nie mogło zakłócić ich pracy.

                      [ Dodano: Nie 28 Gru, 14 20:07 ]
                      Zamieszczone przez Pixon
                      Chciałbym dowiedzieć się ile w tym momencie mogą wziąć za tego typu robotę, zanim jutro pojadę do salonu im oddać do naprawy :cry:
                      Wpierw zadzwoń i popytaj czy warto się udać do ASO. Bo cena może Cię zmusić aby usiąść :wink: Samemu jak byś rozbierał wersję z klimą dojdzie Ci napełnienie układu, bo gaz od klimy trzeba spuścić.
                      TDI+ ASV 271KM&488Nm by Tune-Up
                      SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O1
                      SPRZEDAM UŻYW. CZĘŚCI DO O2

                      Komentarz


                      • #12
                        Co do klimy jedź do swrwisu klimatyzacji i niech oddciągną czynnik. Dostaniesz kwitek ile Tobie go wyciągnęli i o tą ilość przy ponownym napłnienu zapłacisz mniej. Jeżeli codzi o samą wymianę nagrzewnicy to przerabiałem 2,5 roku temu. Część firmy Behr kosztowała 94 zł, początkowo chciałem oddać to mechanikowi ale kręcili nosem że dużo roboty itd a koszt to ok 500 zł. Podjąłem dcyzję o samodzielnej wymianie z pomocą kolegi z forum i tak w jden dzień poradziliśmy sobie bez problemu wypijając prz tym jakąś skrzynkę piwa. A i zwróć uwagę na końcówki podłączenia wody tak jak jest pokazane to na fotkach wyżej bo jeżeli kupisz nie z tymi to trzeba troszkę przerabiać podłączenie.

                        филип
                        Mój czarny bandzior http://forum.octaviaclub.pl/forum/mo...r-focus-2-0-pb

                        Komentarz


                        • #13
                          Czuję się w odpowiedzialności napisać co udało mi się znaleźć.

                          ASO Bednarek na Szczecińskiej:
                          robocizna - 750 zł po rabatach za wiek auta itp.
                          nagrzewnica - 580 zł po rabatach z montażem

                          SUMA: 1330 zł


                          GAL ZEKO - jeden z cenionych zakładów w Łodzi
                          robocizna - 700 zł
                          nagrzewnica - 100 zł

                          SUMA: 800 zł

                          GRAPOW Zakład naprawy chłodnic
                          robocizna - 450 zł
                          nagrzewnica - ~80 zł Nissens
                          + płyn chłodniczy do płukanki ok. 50 zł

                          SUMA: ~600zł



                          Macie teraz ogląd sytuacji jak to wygląda. Koszt samej nagrzewnicy do pikuś w porównaniu do kosztów robocizny. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że robiąc to samemu należy później podjechać do stacji gdzie uzupełnią czynnik chłodniczy. [/b]
                          Tempo!! I tak cały tydzień, życie idzie jak na spidzie!

                          Komentarz


                          • #14
                            Ja w O1 z deską starego typu z klimatyzacją wymieniłem nagrzewnicę w około 4 godziny. Nagrzewnica Febii kosztowała 50zł... W Toledo I dużo dłużej mi się zeszło niż w Octavii.

                            Komentarz


                            • #15
                              Witam,
                              Temat bardzo stary, ale dotknął w końcu i mnie - wymiana nagrzewnicy.
                              Przestudiowałem kilka poradników i przeszukałem również forum, ale pozostało mi jedno pytanie bez odpowiedzi.
                              Na ile różni się wymiana nagrzewnicy w wersji z klimą manualną a z climatronic?
                              Bo mam właśnie climatronic...
                              Czy ktoś z kolegów, którzy przerabiali temat z climatronic, mógłby napisać kilka zdań?

                              Z góry dziękuję

                              Komentarz


                              • #16
                                Ja u siebie wymieniałem Parownik klimatyzacji a nie nagrzewnicę ale nie rożni się to zbytnio od zdjęć które są w pierwszym poście.

                                W aucie mam Climatronic.

                                Komentarz


                                • #17
                                  Wielkie dzięki za info - zabieram się dziś do roboty.
                                  Pozdrawiam!

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Można by poprawić zdjęcia gdyż chyba mnie to czeka

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Napiszę kilka słów jako że wymieniałem w zeszły weekend, może komuś się przyda.
                                      Objawy u mnie pojawiły się miesiąc temu, nagle zaczęły parować szyby i czuć było zapach płynu w kabinie.
                                      Moja Octavia jest od nowości w mojej najbliższej rodzinie, mam 275k km nalotu a wiek samochodu to 17 lat, zatem właśnie tyle wytrzymała oryginalna nagrzewnica.
                                      Na wymianę, po lekturze forum przeznaczyłem sobie 3 pełne dni, zacząłem w czwartek wieczorem demontując kierownicę i osłony, następnie piątek od rana, o 15tej miałem całą dmuchawę na wierzchu.
                                      Na tym etapie najwięcej problemów miałem:
                                      - z wyjęciem tej rury co idzie w poprzek auta, nie chciałem nic połamać i męczyłem się trochę z lewą stroną gdzie za rurą idzie wiązka elektryczna.
                                      - z odczepieniem jednego z węży gumowych, opaska była w takim miejscu że nie mogłem jej ruszyć, w końcu nawet wyjąłęm wąż z króćca silnika (sporo płynu mi się wtedy wylało na podłogę) żeby wyjąć zespół nagrzewnicy razem z tym wężem, aż dopiero po chwili zauważyłem że króćce przy nagrzewnicy są demontowalne, wystarczy podważyć małą spinkę drucianą i całość ładnie schodzi...

                                      Następnie już po wyjęciu całości, dobrą godzinę starałem się oczyścić zespół ogrzewania z płynu chłodniczego, jeździłem z cieknącą nagrzewnicą w zimnie prawie 2 tygodnie (nie miałem wyjścia) i za ten czas dolałem ze 3 setki płynu do zbiorniczka bo zapalała się kontrolka. Zatem suszarka do włosów i suszenie, parowało jak z parowozu... Następnie nowa nagrzewnica Nissens NS 73921 - weszła plug and play i montaż do kupy. Robiłem bardzo dokładnie i ostrożnie, stąd zajęło mi to sporo czasu, przy okazji poprawiałem instalację od radia. Przy demontażu robiłem też co każdą czynność zdjęcia (później przy montażu bardzo się przydały).
                                      W sobotę w połowie dnia miałem na tyle złożony samochód że chciałem odpalić i pojechać do bricomarche dokupić płyn chłodniczy i tu zonk - po włożeniu aku, nie mogłem deaktywować alarmu, świeciła się kontrolka poduszek oraz immobilisera. Przekopałem całą instalację alarmu, bezskutecznie, w końcu podłączyłem VAG COM, który pokazał sporo błędów aż nagle po 2h walki tknęło mnie żeby sprawdzić poprawność włożenia 2 wtyczek od zegarów - strzał w dziesiątkę, wtyczka po prawej do której jest słaby dostęp była źle wpięta.... Po właściwym wetknięciu było już ok, tylko musiałem vagiem skasować błąd poduszek.
                                      Przy pierwszym włączeniu dmuchawy poszedł spory smród z nagrzewnicy i był wyczuwalny mocno przez pierwsze 2 dni jazdy (dziennie jadę około 1,5h), dzisiaj po tygodniu już prawie nie czuć. Przed montażem czytałem posty że nowe nagrzewnice śmierdzą i na początku zastanawiałem się nad umyciem jej np. zmywaczem do hamulców, ale naszły mnie wątpliwości czy nie zmyję jakiejś warstwy ochronnej czy coś, i w końcu wmontowałem nagrzewnicę tak jak była w pudełku.

                                      Całą operację wykonałem sam w przydomowym garażu, tylko 2 razy pomogła mi żona przy wyjmowaniu i zakładaniu deski i tej rury, ale spokojnie da się to zrobić również i samemu. Jak ktoś pisał satysfakcja jest bezcenna, ale ja i tak nie miałem wyjścia bo aktualnie jestem spłukany z kasy i nie było mnie stać na wywalenie 500-700zł u mechanika za taką czynność.

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Gratuluję samodzielnej wymiany. Znalazłem także link z fotorelacją, może sie przyda w przyszłości. Tłumaczenie można dokonać przez Google tłumacz.
                                        Шкода Октавия А4 замена радиатора печки своими руками

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Witam wszystkich forumowiczów , włącze swoje 5 groszy co do tego tematu. Mianowicie nie trzeba demontować Klimy ponieważ ten cały zestaw nadmuchowy można przpołowić na pół i demontuję się tylko część z nagrzewnica i panelem linowej regulacji, wystarczy wykręcić dwa blacho wkręty między wymiennikiem a nagrzewnica i samo się rozchodzą na dwie części,i 200 zł w kieszeni To tak dla potomnych jakby komuś przydażyło się wymieniać w tym modelu.

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Witajcie,

                                            Moją octavkę też trafiła awaria nagrzewnicy, jakby ktoś był na siłach ją wymienić z okolic Płocka, to jest okazja dla Was na zarobek

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              wyłącznie w celu uporządkowania tematu i zamieszczenia całości w jednym wątku Wymiana nagrzewnicy w Octavii 1

                                              Wymiana nagrzewnicy w Octavii 1 - Octavia Club Polska

                                              Komentarz

                                              POWRÓT NA GÓRĘ
                                              Pracuję...
                                              X