Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Dodatkowe światło cofania/przeciwmgielne

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Dodatkowe światło cofania/przeciwmgielne

    Cześć,

    Jakiś czas temu zakupiłem bagażnik rowerowy Thule na hak. Wtedy kiedy jeszcze prawo nie wiedziało co to jest bagażnik na hak. W 2016 przepisy zmieniły się i w prawie dodano że taki bagażnik musi mieć światło cofania i przeciwmgielne. Oczywiście mój nie ma i instalacja jest 7 pinowa. Nie wiem czy bagażniki zakupione przed zmianą prawa podlegają tym nowym przepisom ale wolałbym się dostosować niż płacić dodatkowe 500zł jadąc na wakacje.

    W internecie znalazłem takie coś: Link
    jakby aukcja allegro się skończyła tu jest link do strony producenta: WAŚ – Producent lamp samochodowych i urządzeń odblaskowych

    Czy jest możliwe prosta przeróbka która umożliwi podłączenie tych świateł? Serwis który montował mi hak nie chce się podjąć przeróbek, ewentualnie moglą wymienić instalację na 13 pinową ale to sa bardzo duże koszty.

    Kable idące do światła cofania w Skodzie Octavii są schowane po boku w skrytkach bagażnika. Czy gdybym po prostu przeciął taki kabel i szybkozłączką go rozdzielił to czy to będzie funkcjonować? To dodatkowe światło przyczepiłbym sobie na bagażnik a ten rozdzielony kabel miałbym w bagażniku zakończony jakąkolwiek wtyczką. W przypadku konieczności podłączenia wyciągałbym kabel przez bagażnik (tam jest gruba uszczelka więc nie powinno przyciąć kabla) i po prostu podłączał do tej lampy.

    Skoda Octavia I nie ma żadnego sterownika który by trzeba modyfikować - nic nie było programowane podczas montowania haka.
    W związku z tym że nie jestem super elektrykiem chciałem zapytac was czy takie coś będzie działać. Czy podłączenie kolejnej żarówki nie spowoduje słabszego świecenia obu?

    Może ktoś z was miał już do czynienia z takim czymś.

    Z góry dzięki za wszystkie sugestie.

    PW


  • #2
    Witam.
    Jeżeli w aucie masz instalację 13 pinową to przerobienie bagażnika Thule jest łatwe, musisz dołożyć dodatkową lampkę cofania lub wymienić jedną z lamp tylnych na taka która ma światło wsteczne. Dokładasz jeden przewód jednożyłowy do światłą wstecznego i wymieniasz wtyczkę w bagażniku na 13 pin. Możesz wymienić cały przewód na taki, który ma jedną żyłę więcej, Wpinasz się w pin nr 8 i działa.
    Jeżeli masz w aucie instalację haka 7 pinową to widzę dwa wyjścia. W autach bez CAN można podpiąć się pod światło wsteczne lampy tylnej i wymienić gniazdo haka na 13 PIN. Reszta jak wyżej.
    W aucie z CAN to nie wyjdzie ponieważ wyskoczy błąd spalonej żarówki (zimna diagnoza).
    Druga opcja to wymiana modułu na obsługujący wtyczkę 13 pin i wymiana instalacji końcowej.

    Kupno samej lamy z Twojego linka wymaga dalej podania sygnału zasilenia światła wstecznego, czego nie obsługuje instalacja 7 pinowa.

    Pozdrawiam

    Komentarz

    POWRÓT NA GÓRĘ
    Pracuję...
    X