Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O1] wymiana oleju w skrzyni biegów

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O1] wymiana oleju w skrzyni biegów

    Zamieszczone przez endryu
    bardzo dobra emeryturka + procenciki za utratę zdrowia (psychicznego głównie) :idea:
    Taaaa, dostanie po "pińcet miljonów panie" za każdy procent utraty zdrowia...

    Z prokuratury zostanie zwolniony dyscyplinarnie za zwołanie bez zgody przełożonych konferencji prasowej i ujawnienie na niej szczegółów toczących się śledztw. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego prokuratorskie przywileje emerytalne traci się bezpowrotnie.
    A co do procencików za utratę zdrowia to ani prywatny ubezpieczyciel ani ustawa emerytalno-rentowa nie przewiduje rent, odszkodowań, zadośćuczynień dla sprawców samookaleczeń i niedoszłych samobójców.

  • #2
    [O1] wymiana oleju w skrzyni biegów

    witam
    przeglądałem forum i nigdzie nie znalazłem porady jak wymienić olej w skrzyni biegów .
    ostatnio wymieniałem u siebie i postanowiłem zrobić parę zdjęć, może komuś się to przyda .
    uprzedzam że nie jestem mechanikiem a wymiany oleju dokonałem jako amator :diabelski_usmiech

    do wymiany oleju wykorzystałem imbus 17- nasadowy,
    przedłużkę - zwykła grzechotka jest za krótka, a śruby naprawdę są mocno zakręcone,
    w warsztatach do wlania oleju wykorzystują specjalne przyrządy - wyglądają jak duża strzykawka zakończona elastycznym wężem. Ja wykorzystałem zwykłą strzykawkę i kawałek rurki ale w końcu zamieniłem je na lejek- trzeba dużo cierpliwości aby wlać taką małą strzykawką tyle oleju.
    aby dostać się do śruby (korka), przez którą wlejemy olej to musimy zdjąć lewe koło i osłonę, tak jest w przypadku skrzyni DUU, w innych skrzyniach śruba może być umieszczona z boku skrzyni- nie ma wtedy potrzeby ściągania koła i osłony.
    pamiętajcie też aby auto, podczas wlewania oleju było ustawione równo - tak samo jak stoi na kołach.

    na całą zabawę wydałem:

    imbus nasadowy STANLEY 20 PLN - Castorama
    przedłużka 38 PLN - Castorama
    strzykawka 2,50 PLN - Apteka
    wężyk 50 cm - 1,40 PLN - Castorama
    olej 75W90 48 PLN za dwa litry - kupiony w sklepie z częściami samochodowymi


    koszt wymiany oleju w warsztacie ok 200 PLN - robocizna + olej, w serwisie koszt będzie podobny.

    aby zmienić olej, odkręcamy lewe koło.
    ściągamy osłonę widoczną po zdjęciu koła, odkręcamy imbusem 17 zaznaczony korek, pod skrzynią odkręcamy drugi zaznaczony korek i czekamy aż olej spłynie.
    po upewnieniu się że cały olej już spłynął zakręcamy dolny korek, upewniamy się że auto stoi równo i przez boczny korek wlewamy olej.
    po wlaniu odpowiedniej ilości - u mnie 1,6 l, zakręcamy korek zakładamy osłonę i zdjęte koło.
    i to wszystko.

    zużyty olej oddałem na stacji benzynowej, mają tam pojemniki na tego typu odpady.

    a więc jeżeli macie czas i lubicie grzebać przy aucie to życzę miłej zabawy
    Załączone pliki

    Komentarz


    • #3
      zbynosz, dobra robota i jeszcze lepsza fotorelacja.
      Prosty i potrzebny zabieg, niestety przez wielu lekceważony.
      Fajna stronka

      Komentarz


      • #4
        zbynosz, zwróciłbym jedynie uwagę na fakt, że w profilu masz nieprawidłowy kod silnika...
        Adam... Używam:
        Rolka: e11FL 97KM/130Nm
        Passek: B6 175KM/366Nm

        Komentarz


        • #5
          Agamek12 dzięki, już poprawione

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez zbynosz
            Agamek12 dzięki, już poprawione
            Adam... Używam:
            Rolka: e11FL 97KM/130Nm
            Passek: B6 175KM/366Nm

            Komentarz


            • #7
              Czy w skrzyni DUU wymiana oleju wygląda podobnie ?

              Komentarz


              • #8
                Ja też przymierzam się do wymiany, fajny poradnik dodałbym tylko żeby zmierzyć ile wylało się starego oleju i wlać podobną ilość nowego bo słyszałem że lanie pod korek nie zawsze jest dobre.
                Jest też w domu SEAT BSE i VW AQY

                Komentarz


                • #9
                  Leje się do momentu, kiedy otworem wlewowym nie zaczyna się "ulewać". Innej metody nie ma. Tak samo się sprawdza poziom oleju. Jak wylewa się, jest ok.

                  Komentarz


                  • #10
                    Kolega użył dość dziwnego oleju do skrzyni biegów. Skrzynie biegów do O1 wg instrukcji i norm potrzebują syntetyka 75W90 zgodnego z API GL-4. Kolegi olej ma GL-5 który nie jest lepszym olejem dla tej skrzyni. Zaleca się oleje z GL4. Ja w ten weekend też zmieniałem olej w skrzyni DUU i wszystko technicznie było tak samo jak kolega zrobił fotorelacje, weszło mi też 1,6 litra oleju. Ja zalałem swoją O1 Shell Spirax 75W90 który jest typu GL-4 i spełnia normy VW do skrzyń VW 501.50.

                    Komentarz


                    • #11
                      Jakie masz odczucia po zmianie oleju ?

                      Komentarz


                      • #12
                        Ja zlalem olej to nie byl nawet w takim zlym stanie, spodziewalem sie gorszego. Co do odczuc to nie zauwazylem zbytniej roznicy. Najwazniejsza to spokojna glowa ze moja O1 ma nowy czysty olej w skrzyni

                        Komentarz


                        • #13
                          Przed miesiącem wymieniłem olej w sposób podborny do zaprezentowanego w powyższej foto relacji. Natomiast poniżej wklejam link do podobnej relacji z wymiany oleju, ale tutaj mamy do czynienia z inną skrzynią biegów.
                          [O1] wymiana oleju w skrzyni biegów

                          [O1] wymiana oleju w skrzyni biegów - Octavia Club Polska

                          Komentarz


                          • #14
                            Dodam tylko, że w przypadku skrzyni 6 biegowych ERF lub FMH śruba nie jest na imbus, tylko na taki śmieszny torx z dziurką w środku
                            moje stare auto
                            jest scout

                            Komentarz


                            • #15
                              w DUU tak samo sie wymienia, ale wlac mozna tez z tego co kojarze od gory. Generalnie w tego typu skrzyniach zwroccie uwage na nity. Mi sie przytrafila bolaczka DUU czyli nity na przekladni glownej....
                              http://forum.octaviaclub.pl/node/2558934
                              https://www.facebook.com/ZielonaOctaviaByAndy/

                              Komentarz

                              POWRÓT NA GÓRĘ
                              Pracuję...
                              X