Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] [O2][FL] - Dołożenie czujnika deszczu i zmierzchu

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] [O2][FL] - Dołożenie czujnika deszczu i zmierzchu

    Interfejs kupiłem na stronie CCY - Interfejsy Diagnostyczne LPG, OBD2, skanery do diagnostyki i z tej strony ściągnąłem sobie program do obsługi. Pozdrawiam

  • #2
    [O2] [O2][FL] - Dołożenie czujnika deszczu i zmierzchu

    Tu znajdzie się tutorial co i jak, aby założyć sobie czujnik deszczu i zmierzchu bez wymiany szyby czołowej. Bez lusterka samościemniającego się. Demontaż uchwytu do tego lusterka jest bardzo trudny.

    Potrzebne rzeczy
    1. 1K0 955 559 AH - czujnik deszczu - 100 PLN Allegro
    ]"]404 Not Found

    2. 1K0-845-543 - Uchwyt czujnika deszczu - 28 PLN w ASO - EDIT 03.07.2014 - jest nowy numer uchwytu: 3AA845543B
    ]"]404 Not Found

    3. 1C0-973-119 B - Wtyczka 3-pin do czujnika - 10 PLN w ASO
    4. 000 979 009 - Kabelek serwisowy - 3 szt. po 12 PLN/sztuka
    5. 1T0 955 737 Y 20 - obudowa czujnika część górna od Tourana - 8 PLN ASO

    ]"]404 Not Found

    6. 1T0 955 738 Y 20 - obudowa czujnika część dolna od Tourana - 8 PLN ASO

    ]"]404 Not Found

    7. Oczko do masy
    8. Przewód 0,25 mm
    9. Podkład pod klej do szyb - 12 PLN

    10. Klej do szyb D 180 KD2 A1 - ASO (30 USD), ale może być zwykły

    Tu jest zwykły Wurth:

    ]"]404 Not Found


    11. Przełacznik z funkcją AUTO
    12. Folia samoprzylepna i transferowa (może być taśma samoprzylepna papierowa)
    13. Flamaster
    14. Tampon do nanoszenia podkładu pod klej - może być mały wałeczek malarski
    15. Folia ochronna malarska
    16. Rękawiczki gumowe - kilka par

    Inspiracje:
    Link

    Link

    Link

    Tak wygląda obudowa czujnika w ETCE, poz. 27 i 28
    Link

    ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs

    U mnie będzie za lusterkiem a nie pod nim jak na zdjęciu powyżej.

    No i widzę, że pojawił się pierwszy problem, obudowa od Tourana nie pasuje idealnie do uchwytu, będzie trzeba przyrzeźbić nieco, ale być może znajdę jeszcze na to rozwiązanie.

    Tak to mniej więcej wygląda:

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found


    Etap 1. Wklejenie uchwytu

    1. Wyciąć z folii zarys zewnętrzny obudowy czujnika oraz zarys części roboczej. Zastosować folię lub taśmę transferową, aby uniknąć przesunięcia części zewnętrznej i wewnętrznej szablonu. Przyciąć szablon aby zmieścił się obok lusterka a także przyciąć linie odniesienia pionową i poziomą (na krawędziach) do których będziemy przykładać szablon na szybie aby było prosto. My oczywiście zrobiliśmy na oko, więc pretensje do siebie jakby co.

    2. Odtłuścić szybę rozcieńczalnikiem nitro.

    3. Po stronie zewnętrznej nanieść flamastrem linie odniesienia, jak ma być położony czujnik względem reszty elementów. Do linii tej dokleić wycięty szablon od strony wewnętrznej i usunąć transfer. Nie dotykąc już szyby.

    4. Rozłożyć i umocować taśmą folię ochronną na desce rozdzielczej. Trzeba pamiętać, że jak coś nam kapnie to już się tego nie zmyje. Założyć rękawiczki.

    5. Wymieszać a następnie nanieść tamponem podkład na szybę. Tak to wygląda po wyschnięciu po 15-20 minutach:

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found

    6. Po odczekaniu 10-20 minut należy przykleić uchwyt czujnika. Uchwyt zabezpieczyć na około taśmą papierową. Nałożyć klej na krawędzie i przyłożyć do podkładu. Wycentrować względem środkowego szablonu. Przytrzymując uchwyt usunąć z brzegów taśmę ochronną i zebrać nadmiar kleju z środka i zewnątrz za pomocą patyczków do uszu.

    7. Unieruchomić taśmą klejącą

    Tak to wygląda po operacji:

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found

    Etap 2. Montaż czujnika

    1. Nie jest skomplikowany, trzeba usunąć folię ze środka, odtłuścić, zwilżyć silikon czujnika i umieścić w uchwycie. Niestety z anteny CB musiałem dorobić prymitywny drucik do dociśnięcia czujnika do szyby. Niestety w kształcie jak poniżej nie mieści się w obudowie, ponieważ wystają te rogi drutu. Trzebe go ukształtować raczej w romb. Będę nad tym jeszcze pracował.

    ]"]404 Not Found

    2. Podłączenie czujnika
    Sam schemat chyba jest zbędny.

    Pin 1 czujnika łączymy z (+) bezpiecznika 17 (5 amper) lub dowolnego innego, gdzie 12V jest dostępne po wyłączeniu stacyjki i zamknięciu samochodu
    Pin 2 czujnika łączymy z masą
    Pin 3 czujnika łączymy z istniejącym przewodem Nr. 33 we wtyczce B (O2FL)

    *** OPCJA DLA O2 przed FL ***
    Pin 3 czujnika łączymy z istniejącym przewodem Nr. 3 we wtyczce F (O2)

    3. Drut zdjąłem i przykleiłem czujnik do obudowy klejem termicznym. Obudowę dało się założyć i po odcięciu nadmiaru tej osłonki kabla i umieszczeniu końcówki pod tapicerką wszystko się trzyma i nie trzeszczy. Tak jak wspomniałem wcześniej będę myślał nad umieszczeniem jakiegoś docisku do czujnika, ale ... spokojnie.

    4. Pozostaje zakodować że jest czujnik ... i cieszyć się działaniem. Moje kodwanie modułu 09 jest następujące:

    -------------------------------------------------------------------------------
    Address 09: Cent. Elect. (J519) Labels: 1K0-937-08x-09.clb
    Part No SW: 1K0 937 087 H HW: 1K0 937 087 H
    Component: BCM PQ35 H+ 103 0573
    Revision: 00103 AC
    Coding: 46180AB8E0250C904040008005009160477900A0617989605C 0C40000000
    Shop #: WSC 21000 456 72198
    VCID: 364DE9D33D62

    Subsystem 1 - Part No: 1Z1 955 119 C
    Component: Wischer 18020 22 0601
    Coding: 00D7B7

    Subsystem 2 - Part No: 1K0 955 559 AH
    Component: RLS 090709 05 54 0402
    Coding: 0730ED

    No fault code found.

    -------------------------------------------------------------------------------

    Później może rozpiszę co trzeba pozaznaczać

    Efekt końcowy:
    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found

    ]"]404 Not Found


    Czujnik daje następujące rzeczy:
    1. Automatycznie włącza światła jak:
    - ściemnia się
    - pada deszcz
    - jedziemy dzybciej niż 140 km/h

    2. Włącza Coming/Leaving Home, jak jest ciemno
    3. Steruje pracą wycieraczek
    4. Zamyka szyby jak zacznie padać deszcz


    No i teraz jak stłucze się szyba (odpukać...) wystarczy czujnik przełożyć do nowej, kupić lusterko samościemniajace się za 100 PLN i modzenie dalej

    Problem z odstającym drucikiem został rozwiązany.
    Potrzeba kupić w Carrefourze blachę do wygniatania ciasta i wyciąć z niej pasek o szerokości 1 cm. Blaszkę doginamy do czujnika, trzyma ona wystarczająco i mieści się pod obudową.

    *** Niestety brak zdjęć blaszki ***

    Trzeba jeszcze odciąć te wąsy:

    ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs

    Trzeba też usunąć poduszki filcowe z obudowy czujnika.

    Efekt końcowy jest oki, obudowa trzyma się sama na uchwycie i częściowo na przewodzie i tapicerce sufitu. Nie skrzypi i wygląda to tak:

    ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs

    ]"]ImageShack - Best place for all of your image hosting and image sharing needs
    Pozdrawiam
    Marcin

    Komentarz


    • #3
      Czekam na fotorelacje!
      Male pytanie, czy bedzie mozna to zgrac ze skandynawska funkcja swiatel mijania? Wtedy mialo by to 100% sens.
      Obecnie zeby podswietlic kokpit musze przekrecic przelacznik swiatel.
      pozdrawiam
      dab

      Komentarz


      • #4
        Enriquez, jesteś przechuj! magik po całości :!:
        kliknij 'Lubię to!' www.facebook.com/LukiFanatic a tam O2/O3 RS, O3 RS230, G 6GTI 35, G 7GTI, G 7R, S3, CLA 45 AMG, S5, GT3 RS, Turbo S, M5, RS 7, S 63 AMG, RS6

        SKODA OCTAVIA 1.4TSI 122HP CAXA TURBO PROBLEM

        Komentarz


        • #5
          dab,

          w O2 przed FL musi być ponoć amerykański, ale ja tam znawcą nie jestem od przed FL ...

          dodam jeszcze to:
          Link

          LUKI,

          mam pewną znajomą osobę z niedalekiego Zgierza, która mnie podpuszcza do takich wygłupów :diabelski_usmiech
          Pozdrawiam
          Marcin

          Komentarz


          • #6
            Ostatnio robiłem mod (halogeny + dzienne) na podstawie manuala Enriqueza - czuję, że szykuje się kolejna robota :lol:

            Mam tylko pytanie - czy sterownik centralnej elektryki midline z końcówką 086G obsłuży sensor deszczu/zmierzchu?.

            Komentarz


            • #7
              Powinien obsłużyć, ponieważ fizycznie wpina się go w przewód normalnie idący do sterownika wycieraczek. Jest to magistrala LIN, obecna w każdej O2 i czujnik komunikuje się z centralką właśnie za pomocą tej magistrali. Ale jak to bywa z VW i Skodą, trzeba by po prostu sprawdzić. Samo podłączenie czujnika to 3 kabelki. Najtrudniejsze jest mimo wszystko przyklejenie dziadostwa do szyby w sposób logiczny...
              Pozdrawiam
              Marcin

              Komentarz


              • #8
                rozumiem że fabrycznie szyba jest przystosowana pod czujnik deszczu :?: , tzn chodzi mi o miejsce na niego

                Komentarz


                • #9
                  tu jest ciekawa aukcja:

                  allegro

                  Lusterko przyciemniane + mozna domówić sensor - razem 190PLN

                  Komentarz


                  • #10
                    Enriquez, Ty to masz zdrowie i zacięcie
                    Mariusz
                    --------------------------
                    OCTAVIA 2FL Combi 1.8 TSI Elegance

                    Komentarz


                    • #11
                      Re: [O2][FL] - Dołożenie czujnika deszczu i zmierzchu

                      Zamieszczone przez Enriquez
                      U mnie będzie za lusterkiem a nie pod nim jak na zdjęciu powyżej.
                      Za lusterkiem nie ma przyciemnionej szyby - tego przyciemnionego pasa?
                      Jeśli tak to czy da się to ew kalibrować?

                      Komentarz


                      • #12
                        abstinent,

                        chodzi właśnie o to, że ja nie mam zamiaru wymieniać szyby na taką pod sensor tylko wkleić do mojej uchwyt sensora i go podłączyć

                        Info dla tych co chcieliby to zrobić: wymiana szyby z robocizną kosztuje 550 PLN, ale to pójście na łatwiznę.

                        kowaltom99,
                        kupię sobie takie lusterko jakby mi się szyba w przyszłości zepsuła, będzie wtedy plug & play.

                        slavi,

                        bezpośrednio za lusterkiem jest czysta szyba, więc no problemo
                        Pozdrawiam
                        Marcin

                        Komentarz


                        • #13
                          Czuję, że też zrobię tego moda, czekam tylko na odpowiedź z allegro o czujnik.
                          Ale tak myslę, że na razie bez wymiany lusterka - to nie ma sensu ładować czujnika pod czy za lusterko. Równie dobrze można ten czujnik przykleić w lewym dolnym rogu szyby (w okolicach uchwytu na bilety parkingowe) - oczywiście w obszarze pracy wycieraczki. Wtedy nie trzebaby montowac tych kanałów na przewody, tylko bezpośrednio pociągnąc je przez słupek do skrzynki bezpieczników i modułu elektryki.
                          Tylko nie wiem, czy nie miałoby to wpływu na czułośc czujnika.
                          Teoretycznie można tymczasowo czujnik przymocować na taśmę (wiem - druciarstwo :lol: ) i sprawdzić jak działa - robota na 1 godzinkę.

                          Komentarz


                          • #14
                            uchwyt już wklejony
                            wygląda naprawdę profi, jutro wrzucę trochę fotek z operacji, no i zdejmę taśmy
                            Ale jestem pod wrażeniem tego primera, naprawdę fajnie wygląda to z zewnątrz
                            od wewnątrz natomiast wszystko jest zasłonięte lusterkiem

                            [ Dodano: Czw 14 Lip, 11 10:06 ]
                            Foto dodane
                            Pozdrawiam
                            Marcin

                            Komentarz


                            • #15
                              Marcin jesteś niemożliwy Podziwiam zapał do kolejnych prac

                              Komentarz


                              • #16
                                No i działa elegancko
                                Pozdrawiam
                                Marcin

                                Komentarz


                                • #17
                                  Enriquez, chyle czoła mistrzu!
                                  Była Octavia I FL Kombi 1.9 TDI AGR
                                  Była Octavia II Kombi MR06 2.0 TDI DSG
                                  ByłąOctavia II Kombi FL MR06@2013 2.0 TFSI DSG 4x4

                                  TELEFONUJEMY DO MNIE PO GODZ 16.59!


                                  Komentarz


                                  • #18
                                    mistrzem to jest tutaj samin a nie ja...
                                    Pozdrawiam
                                    Marcin

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Enriquez, samin to tez dobry ogier do modow
                                      Była Octavia I FL Kombi 1.9 TDI AGR
                                      Była Octavia II Kombi MR06 2.0 TDI DSG
                                      ByłąOctavia II Kombi FL MR06@2013 2.0 TFSI DSG 4x4

                                      TELEFONUJEMY DO MNIE PO GODZ 16.59!


                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Gratulacje!
                                        Twój Mint to już jest pewnie lepszy niż Ambiente, pewnie to już Elegance :lol:
                                        Ja też zrobię taki mod, po ostatnim dołożeniu świateł dziennych i halogenów i tak miałem kupić włącznik świateł - Twój manual zmotywował mnie do kupienia włącznika z trybem Auto.
                                        Zdecydowałem się jednak od razu na wymianę lusterka na fotochromatyczne z podstawką pod czujnik. Na allegro znalazłem lusterko od Golfa V ze wszystkimi plastikami i kanałem do przewodów za 120PLN (już kupione :-) ).
                                        Pozostaje tylko kwestia odlepienia starego lusterka - ale tu nie będę ryzykował i podjade do fachowców od szyb - mają na to swoje patenty. Zobaczę najpierw ile bedzie kosztowało u nich usunięcie starego lusterka i przyklejenie podstawki pod nowe. Jeżeli to koszt poniżej 100PLN to nie bedę się sam bawił (odejdzie mi koszt zakupu kleju, podkładu i folii no i czas pracy).

                                        Pytanko - czy nie musiałeś kalibrować czujnika (podobno robi się to w adaptacji), zapalają Ci się światła w odpowiednim momencie?

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          kowaltom99,

                                          nic nie trzeba rzeźbić w adaptacjach, wszsytko hula po zakodowaniu

                                          btw. to mój ostatni mod w tym mintowym elegance...
                                          Forum - Octavia Club Polska
                                          Pozdrawiam
                                          Marcin

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Mistrz :!: No to teraz stawiaj auto pod jakąs sypiącą się kamienicą, spadnie kamyczek na szybę i sponsor kupi Ci nową pod czujnik

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Enriquez, "nienawidzę" Cię :diabelski_usmiech znowu mie podpuściłeś
                                              "Denerwowanie się to zemsta na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Biszczu,

                                                lepiej wymyśl jak umocować czujnik w tej ramce, bo niestety na klej wylata a drut się nie mieści w obudowie w tej postaci jak u mnie, a kształt romboidalny trudno wygiąć, choć będę próbował.
                                                Pozdrawiam
                                                Marcin

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Oryginalne lusterko z podstawką przystosowaną do czujnika ma takie 2 blaszki, które po zamocowaniu lusterka na tym plastikowym uchwycie, dociskają czujnik do szyby.
                                                  Może iść tym tropem i doczepić blaszki/sprężynki do wewnetrznej strony osłony. Po zatrzaśnięciu odudowy byłby docisk czujnika.

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X