Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

O2 - tylny spryskiwacz nie działa

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • O2 - tylny spryskiwacz nie działa

    Witam,
    Częsta usterka (jak czytam) w O2 i jak szukałem informacji na ten temat nie znalazłem tutaj opisów ze zdjęciami, dlatego poniżej pokazuję jak namierzyć i naprawić ją.
    Jeśli jednak gdzieś na forum jest takowa instrukcja to przepraszam ale nie odnalazłem przez szukajkę.
    W moim przypadku nie działał spryskiwacz tylny gdyż pompka nie pompowała płynu. Pompka jest za prawym halogenem. Wyciągamy kratkę obok halogenu (jest na wcisk) i pojawią nam się śruby, którymi odkręcamy halogen. Za nim mamy już pompkę płynu widoczną.
    U mnie okazało się, że gdy sprawdziłem bezpieczniki (były dobre) nr 42-15A i 46-5A to pompka zaczęła działać na tylny spryskiwacz. Prawdopodobnie styki zaśniedziały lub kable były luźne w gniazdach bezpieczników. Warto więc wyciągnąć bezpieczniki, przeczyścić gniazda, psiknąć kontaktem oraz dopchnąć kable od tyłu bezpieczników.
    Pompka zaczęła działać ale spryskiwacz nie psikał. W bagażniku pojawił się zapach płynu, a po dłuższym czasie płyn zaczął wyciekać w rejonie tylnego lewego koła.
    Przyczyna - rozpięty wężyk w bagażniku. By się do niego dostać należy usunąć lub odsunąć od nadkola tapicerkę.
    Odkręcamy śruby haczyków tapicerki lewego nadkola w bagażniku.


    Można też usunąć plastikowy pas od zamka w bagażniku - ja nie odkręcałem - bez tego też można wyciągnąć tapicerkę. Trudniej natomiast potem ją tam wsunąć. Warto też położyć tylną lewą kanapę.
    Gdy wyciągniemy tapicerkę widać na nadkolu sterownik tylnych czujników parkowania ,a tuż nad nim złączki elektryczne i obok złączkę wężyka spryskiwacza. W moim przypadku wystarczyło ją złączyć i zabezpieczyć przed ponownym wypięciu się ( ja skręciłem drutem miedzianym tak by wsuwki nie mogły się wysunąć). Przed skręceniem złączki warto sprawdzić drożność kolejnego wężyka do dyszy spryskiwacza.



    Gdy usunąłem tapicerkę miałem pełno płynu między nadkolem, a tylną lampą. Jest tam fałd podłogi i był tam już basen.
    Są w podłodze bagażnika zaślepki mające pewnie odprowadzać wodę ale bardzo powoli przepuszczają. Są chyba za dobrze spasowane z otworem i chyba tylko na szczelinie otwór-kołnierz uszczelki mają przepuszczań wodę/płyn. Same w sobie nie mają otworów czy sitka jak to np. bywało w starszych Audi. Warto też uchylić obudowę spryskiwacza przy wycieraczce i wyciągnąć (jest na wcisk) dyszę spryskiwacza. Sprawdzić czy leci płyn. Dysze przeczyścić sprawdzić czy jest drożna. Jeśli płyn nie przepływa wężykiem od nadkola do dyszy wycieraczki, to prawdopodobnie zatkany wężyk na tym odcinku, wyczepiony z rurki silniczka wycieraczki, lub ukręcona rurka spryskiwacza - trzeba usunąć tapicerkę klapy i namierzyć kolejną usterkę.
    Załączone pliki
    Ostatnio edytowany przez Actawar; 46746.

  • #2
    Dzięki za ten opis. Na ten moment chyba jedyny, w którym działają zdjęcia.
    Miałem problem z niedziałającym spryskiwaczem tylnej szyby; pompka działała, więc rozpocząłem poszukiwania od połączenia za lewym boczkiem tapicerki.
    O dziwo nie miałem tam kałuży (a tego się spodziewałem). Po rozłączeniu kolanka przedmuchałem kompresorem wężyk w stronę spryskiwacza i usterka została wyeliminowana (pewnie jakieś zabrudzenie, ale nie w dyszy, bo wcześniejsze czyszczenie nie dawało rezultatu).
    IMG_20220107_153242.jpg
    Dobrze, że nie musiałem demontować plastiki na tylnej klapie.
    Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
    FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

    Komentarz

    POWRÓT NA GÓRĘ
    Pracuję...
    X