Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Antena Szybowa

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Antena Szybowa

    Zamieszczone przez xxxmikey
    Dzida, wysłałeś do mnie zapytanie w niedzielę. Odpisałem Tobie praktycznie od razu na maila... Choć w niedziele z zasady staram się odpocząć. Dziwne :?:

    Wczoraj w pracy miałem audyt, o czym z resztą informowałem Cię w mailu. Dziś mam luźniejszy dzień i odpisuję po kolei na maile i zapytania. Jesli mam ich przed sobą kilkanaście, to uwierz mi, że nie zrobię kalkulacji w 5 minut. Jeśli zależało Tobie na ofercie "od ręki", trzeba było to napisać.

    Jesteś zadowolony ze współpracy z Danielcio , załatwiaj z Nim interesy. Twierdzisz, że cenowo jest najlepszy, okej, choć ode mnie ceny jeszcze nie usłyszałeś. Uważam, że to co napisałeś nie jest do końca fair. Otrzymałeś mailowo wyjaśnienie sytuacji związanej z naszym audytem. Napisałem, że może być krucho z przygotowaniem Tobie sensownej oferty w poniedziałek. Mamy dziś wtorek i praktycznie kalkulację miałem dla Ciebie gotową. Domyślam się, że już nie jest potrzebna. Jeśli Danielcio jest najlepszy, to po co wysyłasz zapytania innym sprzedającym. Jesli masz do zarzucienia mi brak umiejętności sprzedaży na forum, porozmawiaj z ludźmi, którzy kupili auta o dziwo u mnie. Jeśli jednak masz personalnie do mnie jakieś uwagi, to nie sądzisz, że lepiej wyjaśnić je na PW, niż zaśmiecać temat Matiemu :?:

    Są osoby, które kupiły z forum samochód i nie narzekały na czas przygotowania oferty, cenę, czy inne aspekty.

    Wracając jednak do tematu:
    mati160, szybko postępują mody i zamówienia. Ciekawe jak auto będzie wyglądało ostatecznie pod koniec sezony 2012...
    Kolego. To ja jestem dla Ciebie (póki co) a nie ty dla mnie. Czyli w moim przekonaniu to Tobie ma zależeć na tym aby sprzedawać samochody, a nie mnie, aby zabiegać o ofertę. Prosiłem Ciebie o 2 rzeczy (oferta + wycena samochodu używanego). Nie dostałem na chwilę obecną nic.

    Chciałem (być może) z Tobą robić interesy. Nie masz czasu, OK ktoś inny skorzysta.

    Masz rację, nie zaśmiecajmy wątku bo Fabiszon ładny i dobrze doposażony.

  • #2
    Antena Szybowa

    antena szybowa na bazie pasków ogrzewania szyby tylnej - montaż oraz doświadczenia

    zestaw początkowy:
    1) Przetwornik impedancji ze wzmacniaczem 1z5 035 553A wraz z osprzętem (w zestawie): kabel uziemiający, kabel RF (ok 1m zakończony FAKR'ą), zaczepy mocujące kable, gumowy peszel - szczere podziękowania dla Pana z ASO, który zorganizował bardzo szybką dostawę tego elementu.
    2) przewód w izolacji około 30cm (posłuży za podłączenie anteny)
    3) zworka/gniazdo potrójne typu komputerowego (posłuży do podłączenia przewodu anteny do przetwornika)
    4) oczko typu uziemiającego (na pierwszym zdjęciu w środkowej części) dla celów podłączenia przewodu antenowego do pręta miedzianego ogrzewania szyby tylnej
    5) gniazdko typu AVIC + tuleja (ja wykorzystałem tuleje od posiadanego gniazda FME)
    6) kabel RG 174 lub RG 179 (nawet lepiej): 1,5m

    7-10) motywacja i cierpliwość w dużych ilościach :roll:

    11) drut giętki około 60cm na potrzeby przeciągnięcia kabla antenowego z obszaru podsufitki do klapy tylniej

    Ten krótki kabelek z centralno-lewej strony zdjęcia pierwszego do niczego się nie przydał ostatecznie (został zastąpiony gniazdem AVIC montowanym bezpośrednio na kablu antenowym)


    Obróbka wstępna:

    1) mocowania oryginalne, w które wyposażony jest przetwornik impedancji jak szybko ustaliłem w przypadku montażu w O2 (podobnie zapewne w przypadku wielu innych marek - prezentowane rozwiązanie można zastosować w dowolnym samochodzie) przed FL do niczego się nie przydadzą stąd od razu najlepiej się ich pozbyć bacząc przy tym, by przy ścinaniu zaczepu nie doprowadzić do zasypania wnętrza opiłkami. Drugi zaczep można zdemontować bez używania elektronarzędzi. Przetwornik po obróbce wstępnej zaprezentowałem na rysunku 2

    2) kabel uziemiający, w który jest wyposażony przetwornik zupełnie uznałem za zbyteczny w przypadku O2, gdyż sposób montażu zapewnił bardzo dobry kontakt obudowy z masą samochodu. Zatem przewód uziemiający można usunąć i tak też się stało. Został wlutowany chociaż muszę przyznać, iż włoski producent tego przetwornika używa chyba ołowiu do lutowania (łatwo nie było).

    3) przewód antenowy RG 174 w który wyposażony jest przetwornik również trzeba usunąć i to z dwóch powodów:
    a) jest za krótki w przypadku podłączania do instalacji anteny dachowej O2 przed FL
    b) nie da się przeciągnąć kabla zaopatrzonego we wtyczkę (zresztą w ogóle przeciąganie kabla w przypadku O2 przed FL wymaga przygotowania osoby wykonującej: coś na nerwy i ciśnienie mocno zalecane)

    Montaż
    Montaż byłby prosty, gdyby inżynierowie skody chociaż raz spróbowali sami coś zrobić przy swoim dziele (np. rozebrać fragment auta, coś zamontować a następnie zmontować)... wszystko wskazuje jednak na to, iż zawaleni robotą (kolejka na ponad pół roku) nie mieli czasu stąd sporo czasu zajmują robótki ręczne związane z demontażem oraz montażem. Tutaj szczególne podziękowania dla kowal2002 za przesłanie wszelkich materiałów oraz posiadanych informacji. Konsultacji zasięgałem również w skoda Czechy i tu również podziękowania za pomoc zwłaszcza, iż pytałem o bardzo wrażliwy aspekt (o tym jeszcze za chwilę napiszę bo to ważne).
    Wracając do kolejności prac to rozbiórce podlegają:
    podsufitka z tyłu oraz minimum prawego boku, prawa osłona poduszki powietrznej na tylnym słupku, osłona plastikowa klapy (ta do której przymocowana jest rączka do zamykania klapy bagażnika, osłona plastikowa szyby oraz zasilania pasków ogrzewania szyby tylnej po prawej stronie. Tej osłony plastikowej klapy bagażnika nie potrafię założyć (chociaż demontaż był prosty a konstrukcja też skomplikowana nie jest ale kształt...) z powrotem, stąd moja prośba o pomoc, jeśli ktoś ma patent od której strony się zabrać i w jakiej kolejności zatrzasnąć zatrzaski.

    Po przeciągnięciu kabla (dla O2 aby dotrzeć do kabla anteny dachowej potrzeba około 1,5m RG 174, z grubszym będzie ciężko) pojawia się potrzeba wlutowania go w przetwornik w miejsce, gdzie pierwotnie znajdował się ten oryginalny z FAKR'ą. Na drugim końcu zacisnąłem AVIC'a z tuleją od FME (zdjęcie 3). AVIC jak się okazuje pasuje do oryginalnego gniazda antenowego, nie jest to super dopasowane rozwiązanie ale rozmiary ma bardzo zbliżone do właściwego gniazda.

    Sam przetwornik bardzo ładnie wpasowuje się pod osłonę plastikową zasilania pasków szyby (zdjęcie 4). Trzeba jedynie wyciąć w ożebrowaniu miejsce na jego dolną część. Góra idealnie daje się przytwierdzić i uziemić poprzez śrubę stanowiąca jednocześnie zawieszkę półki tylnej zapewniając trwałe i sztywne połączenie. Spód przetwornika podkleiłem wulkanizatorem aby nie wrzynał się w lakier pod osłoną. Całość w przypadku wycięcia dopasowanego otworu w ożebrowaniu (plastik jest jak plastelina, można wyciąć boczkami bez problemu) pasuje idealnie.

    W tym momencie docieramy do kwestii i problemu najbardziej wrażliwego: musimy przyłączyć gniazdo anteny przetwornika (Pin oznaczony numerem 1 w gnieździe przetwornika) do pasków ogrzewania szyby (do ich doprowadzenia zasilania gdyż po prawej stronie jest właśnie +12V). I tutaj jest ten moment, którego najbardziej obawiał się producent przy samodzielnych modyfikacjach w tym obszarze (i słusznie - ja to doskonale zrozumiałem). Mamy tu przewody wysoko prądowe i jakiekolwiek błędy w tym obszarze a w konsekwencji zwarcie mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji elektrycznej a w skrajnym przypadku zapalenia samochodu. Ja dokonałem trwałego połączenia zakończenia przewodu anteny (zwykły drut izolowany) poprzez wykonanie otworu (dopasowanego idealnie do średnicy śruby aby nie zmniejszyć przekroju przez który płynie prąd) w pręcie doprowadzającym zasilanie do pasków i trwałe przykręcenie. Całość zaizolowałem wulkanizatorem na tyle, na ile solidnie pozwalał dostęp (zdjęcie 5). Można podjąć próbę dołączenia się do złączki zasilania pasków (wtedy uniknie się potrzeby wiercenia w pręcie miedzianym doprowadzającym zasilanie do pasków) ale jak wspomniałem, należy mieć na względzie trwałość oraz sztywność połączenia jak i dobre izolowanie.
    Załączone pliki

    Komentarz


    • #3
      innova, , a jak efekty wymierne. Próbowałeś już jak jest z sygnałem radiowym?
      Jest: Czarna OIIFL Combi 1,8 TSI + DSG
      Była: Czarna OII 1,9 TDI (BXE)

      Komentarz


      • #4
        kowal2002,
        zacznę od wyjaśnienia zaistniałej sytuacji: konto innova udało mi się skutecznie zablokować, shado przyszedł z pomocą i zaaplikowaliśmy bodaj najprostszy, najszybszy i najskuteczniejszy sposób rozwiązania problemu, czyli "reset" w postaci wycięcia oraz wykreowania konta na nowo.


        teraz przechodząc do odpowiedzi na Twoje pytanie:

        strona praktyczna:
        od kilku dni testowałem rozwiązanie, ale niestety w mieście tylko. Nie mam żadnych planów na wyjazd w najbliższym czasie ale jak tylko będą dalsze wnioski to podam oczywiście do publicznej wiadomości. W mieście działa trochę lepiej niż mój poprzedni model "anteny drutowej" opartej o dwa "wąsy" łączone na sumatorze. Jest to wynik zgodny z oczekiwaniem, gdyż ten typ anteny jest mniej zacieniowany z radiowego punktu widzenia (uprzednio druty znajdowały się w różnych zakamarkach często pod elementami metalowymi). Dobrym punktem odniesienia dla oszacowania wyników jest Planeta FM, gdyż ta rozgłośnia zdaje się nadawać z najmniejszą mocą w Warszawie. Odbiór pozostałych również na poprzednim modelu anteny był bardzo dobry zatem nie mogę stwierdzić różnicy. Drugim punktem odniesienia jest skaner samego radia (mam MFD 2 wersję CD), który obecnie wyświetla listę wszystkich stacji.

        Strona teoretyczna:
        jak wiesz poprawnie usytuowana antena powinna być zawieszona w wolnej przestrzeni (dla niskich częstotliwości jakimi jest FM w szczególności, dla mikrofal ma to już mniej istotne znaczenie co jest pochodną również typów anten) i ten warunek bardzo dobrze spełnia antena dachowa. W przypadku anteny szybowej mamy oprócz efektu cienia radiowego w chwili, gdy jedziemy w kierunku nadajnika (antena jest w tylnej szybie) - o powstałej w wyniku tego efektu asymetrii pisałem w jednym z wątków - mamy efekt oddziaływania z obrysem szyby klapy tylnej. W przypadku pasków ogrzewania szyby tylnej największy wkład w odbiór sygnału ma pas doprowadzenia zasilania do poszczególnych pasków, a ten jest w bezpośrednim sąsiedztwie ramy szyby (za to jest polaryzacyjne dobrze dopasowany) co trochę będzie przeszkadzać przy odbiorze (staje ogólnopolskie jak RMF i ZET powinny działać bez problemu w trasie, sprawdzę to opisze). Typowa szyba przygotowana do wykorzystania jako antena ma te charakterystyczne paski pionowe (szyby wymieniać nie zamierzam), które spełniają kryterium zawieszenia w wolnej przestrzeni (poza samą szybą, która jest sama w sobie pewną bardzo bardzo niewielką dla tej częstotliwości barierą). Z drugiej jednak strony jest jeszcze coś takiego jak opór doprowadzeń (dla tej częstotliwości również niewielki) a te pionowe pasy "elektrycznie" są dość daleko od punktu dołączenia do przetwornika impedancji (wzmacniającego sygnał oraz wprowadzającego go w linie koncentryczną). Zatem póki co tych pionowych pasków doklejać nie będę. Nie daje mi jednak spokoju fakt, iż nie było nigdzie miejsca aby zainstalować na przewód doprowadzenia zasilania pasków +12V tych ferrytowych tłumików zakłóceń które swego czasu rozważaliśmy. Praktycznie nic to zapewne nie wnosi (chciałem w ten sposób eliminować dopływ do anteny sygnałów FM indukowanych na tym przewodzie w różnych miejscach samochodu) ale "teoretycznie" sen mi z powiek spędza.

        Podsumowując: antena działa bardzo dobrze ale jak wielokrotnie podkreślałem jej punkt mocowania (czy samo rozwiązanie) jest mniej optymalny aniżeli antena dachowa (zwłaszcza ta dłuższa) stąd nie ma co się czarować, zasięg odbioru musi być mniejszy aniżeli dachowego odpowiednika (chyba że gęstość nadajników będzie wystarczająca dla odbioru na tej antenie). Wspominałem wielokrotnie w różnych wypowiedziach, iż moją motywacją do zmiany były nie względy techniczne ale praktyczne i estetyczne.
        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        Sprzedam multikabel VAG 10.6.4/11.2/11.3 Millenium/11.6 Millenium, VAG 12.12. Wszelkie informacje na e-mail. Cena z wysyłką 170PLN. MPPS v12 cena z wysyłką 130PLN
        _______________________________________

        Komentarz


        • #5
          Witam,
          Nigdzie (portal aukcyjny) nie mogę znaleźć tego 1z5 035 553A. Jest za to sporo innych modułów do VW i Audi. (np. 1k6 035 577) czy któryś z nich podpasuje do takiego rozwiązania? Są również do montażu z lewej lub prawej strony. Czy to znaczy że są na + lub - szyby.

          Nie mogę również znaleźć tematu opisującego antenę drutową z sumatorem (no chyba że nie było). Czy mogę prosić o dokładniejszy opis tego rozwiązania. Jaki sumator i co z zasilaniem idącym kablem antenowym.

          Komentarz


          • #6
            innova mam pytania w związku z anteną szybową:
            1) Zakładałeś jeden inwerter 1Z5 035 553A?
            2) Przewód FAKRA ciągnąłeś do radia jako druga antena, czy tylko łączyłeś z anteną dachową?
            3) Jakie korzyści z montażu anteny szybowej?
            ETKA pokazuje dwa filtry częstotliwości na biegunie dodatnim i ujemnym szyby ogrzewanej, natomiast wg ELSY występuje jeszcze moduł anteny.

            ]"]Strona nie znaleziona - Błąd 404 | Fotosik.pl

            Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
            Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
            Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

            Komentarz


            • #7
              Ja zamontowałem wzmacniacz od Audi 8D5035225D.
              Jedyny mankament to doprowadzenie dodatkowego zasilania z radia.
              Moduł umieściłem pod osłoną słupka (lewy tył) wewnątrz auta. Idzie tam wiązka w której jest również kabelek do ogrzewania tylnej szyby (biały gruby).
              Konieczny był jeszcze zakup Redukcja adapter antenowy RAKU2/M10x0,75.

              Efekt bardzo doby. Niema żadnych zakłóceń przy włączeniu ogrzewania szyby itp.

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez jacek1708
                Jedyny mankament to doprowadzenie dodatkowego zasilania z radia.
                A dokładnie gdzie się podpoiłeś? Nie jest wystarczające, że w kablu antenowym, przy fabrycznym radiu jest zasilanie?

                Komentarz


                • #9
                  Ten moduł wymaga oddzielnego zasilania, a nie tak jak wzmacniacz ori wbudowany w antenę zasilania poprzez kabel sygnałowy. W innych radiach niż fabryczne spotyka się tzw separator antenowy za pomocą którego podajesz zasilanie na wzmacniacz w antenie kablem koncentrycznym. W przypadku mojego rozwiązania separator nie jest potrzebny, a zasilanie doprowadzam dodatkowym kabelkiem zasilanym z wyjścia radia +12V pojawiającego się gdy odbiornik jest włączony.
                  Tu: 404 Not Found jest schemat podłaczenia.

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez jacek1708
                    a zasilanie doprowadzam dodatkowym kabelkiem zasilanym z wyjścia radia +12V pojawiającego się gdy odbiornik jest włączony.
                    A na którym pinie w kostce radia pojawia się takie napięcie po włączeniu?

                    Komentarz


                    • #11
                      To zależy od radia. Kabelek może być opisany "ANT" lub jakoś inaczej. Mówię tu o radiach niefabrycznych.

                      Komentarz


                      • #12
                        No właśnie, a ja myślę cały czas o fabrycznych radiach. To teraz wszystko wyjaśniliśmy.

                        Komentarz


                        • #13
                          Właśnie podobnie jak greg44, chodzi mi o Columbusa. Ostatnio przetestowałem zasięg radia w trasie i po wyjeździe ze śląska sygnał na rozgałęźniku był naprawdę słaby. Columbus nie wyświetla wartości procentowych, ale linia na dole wyświetlacza wahała się od 1/4 do 1/2 skali, a w prawym górnym rogu zmieniały się parametry Stereo na Mono i czasami Proof. To ostatnie nawet nie wiem co oznacza. Były miejsca, gdzie radio na moment cichło.

                          Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
                          Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
                          Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

                          Komentarz


                          • #14
                            Zamieszczone przez gradek
                            innova mam pytania w związku z anteną szybową:
                            1) Zakładałeś jeden inwerter 1Z5 035 553A?
                            2) Przewód FAKRA ciągnąłeś do radia jako druga antena, czy tylko łączyłeś z anteną dachową?
                            3) Jakie korzyści z montażu anteny szybowej?
                            ETKA pokazuje dwa filtry częstotliwości na biegunie dodatnim i ujemnym szyby ogrzewanej, natomiast wg ELSY występuje jeszcze moduł anteny.

                            ]Obrazek"]Strona nie znaleziona - Błąd 404 | Fotosik.pl
                            a to mnie wyrwałeś do tablicy
                            normalnie jakbyś mnie ze snu zimowego wytargał

                            zatem po kolei zgodnie z numeracją z Twojego pytania
                            1) zakładałem jeden moduł anteny szybowej (inwerter) który swego czasu w postach nazywałem układem dopasowania impedancji, to był ten z końcówką A ale myślę że ten z końcówką B (wtedy były dwa do wyboru) nie różni się niczym może poza szczegółami montażowymi

                            2) wykorzystałem istniejący przewód antenowy (ten od anteny dachowej) i zrobiłem tylko przedłużkę tego kabla aby dotrzeć do klapy bagażnika w której dopiero montowany jest ten układ dopasowania impedancji ze wzmacniaczem (u Ciebie oznaczony jako inwerter)

                            3) u mnie motywem do zmiany w pierwszej fazie efekt wizualny. Od pierwszej chwili, gdy spojrzałem na moją RS'kę, od razu wiedziałem że ten kikut z dachu musi odlecieć (producent chyba definitywnie wyeliminował go w O3) bo nijak nie przystoi żeby pojazd określany mianem limuzyny nosił taki garb na plecach. W miejsce zdemontowanej anteny dachowej zamontowałem antenę typu "rekin" (z audi w kolorze nadwozia, najbardziej przypasowała mi kształtem) i tutaj podpiąłem sobie nawigację (antenę od navi można umieścić w wielu miejscach i to nie był problem techniczny ale przy okazji to uporządkowałem gdyż w moim przypadku antenę tę zainstalowano we własnym zakresie na którymś ze słupków z tyłu pojazdu). Zatem u mnie walory wizualne były myślą przewodnią, radio nie generowało żadnych problemów i nie było motywatorem do działań. Antena szybowa sprawdza się bardzo dobrze (nie będzie lepsza od tej dachowej ze względu na położenie i otoczenie) w warunkach naszego pokrycia i przejście na nią nie zredukowało możliwości odbioru poszczególnych stacji tak, abym to dostrzegł czy odczuł.

                            Filtry częstotliwości na zasilaniu: stosowne filtry musi posiadać już sam układ 1Z5 035 553A gdyż to po kablu antenowym dociera doń biegun dodatni. Na biegun ujemny założyłem najpierw taki dławik ferrytowy (kosztuje kilkanaście PLN) ale po chwili testów całkowicie go zdemontowałem gdyż nic nie wnosił, wszystko działa perfekcyjnie bez niego i szkoda zachodu oraz kosztów.
                            --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            Sprzedam multikabel VAG 10.6.4/11.2/11.3 Millenium/11.6 Millenium, VAG 12.12. Wszelkie informacje na e-mail. Cena z wysyłką 170PLN. MPPS v12 cena z wysyłką 130PLN
                            _______________________________________

                            Komentarz


                            • #15
                              Witam, znalazłem w internecie taki zestaw, czy do OII FL będzie dobry?
                              Wzmacniacz anteny VW Skoda Octavia SuperB 1Z0 035 577.A - Anteny samochodowe | CAR-TRONIC

                              A gdzie podłaczamy ten kabelek do wzmacniacza idący od szyby (12V) i czy ogrzewanie szyby w połączeniu z tym wzmacniaczem będzie działać jak dawniej?
                              Kubala
                              ------------------------------------
                              było 139 KM i 310 Nm
                              jest 105 KM i 240 Nm (i jest dobrze)

                              Komentarz


                              • #16
                                kubala, kabelek od szyby podłączasz wtyczką do inwertera. Patrz zdjęcie z lewej strony inwertera.

                                Jest SUPERB III 2.0 TDi CRLB STYLE 181,2 KM 413,9 Nm
                                Były Szara Elegantka 2,0 CFHF 2.0 TDi BMM ELEGANCE
                                Spoty Śląskie (Katowice i okolice)

                                Komentarz


                                • #17
                                  Witam, właśnie zakupiłem owy zestaw z linku powyżej. Z tego co wyczytałem w tym wątku to +12V z szyby podpinamy do 1 pina choć jest mały i przydała by się oryginalna wtyczka z zakutym kabelkiem. Jeśli macie jakiś nr fabryczny wtyczki lub kabla to proszę o pomoc.
                                  PS. Do czego są dwa pozostałe piny w tej kostce?

                                  Założyłem zestaw, niby ok, podpoiłem pod FM2 - antena wew. ant.- OFF, tyle że trifleks na dachu podpięty pod FM/AM pokazuje ant. ON, zamieniałem miejscami wtyczki przy radiu i wzbudzenie idzie na dachowa trifleksa a ta nowa wewnętrzna nie chce się wzbudzić. Mieliście może taki przypadek?
                                  Kasowałem bład w VCDS ale wywala bez przerwy od nowa. Czy trzeba ją gdzieś zakodować?
                                  jak trifleks był podpięty za pomocą redukcji do obu gniazd naraz to obydwa wyjścia byly aktywne
                                  Kubala
                                  ------------------------------------
                                  było 139 KM i 310 Nm
                                  jest 105 KM i 240 Nm (i jest dobrze)

                                  Komentarz

                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                  Pracuję...
                                  X