Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Zakładam Triflexa (fotorelacja)

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Zakładam Triflexa (fotorelacja)

    Bez demontażu półosi się nie obejdzie , z tego co wyczytałem przewaznie padaja lewe przeguby wew. i tak było u mnie. Bardzo szybko demontuje się lewa półoś (łatwiej niż prawą ).Jak już będzie wyjęta wystarczy "powyginać" przegub na wszystkie sposoby czy się nie zacina to wszystko.

  • #2
    Zakładam Triflexa (fotorelacja)

    UWAGA - antenka założona, udało mi się namówić wzmacniacz do współpracy, pozostaje tylko wpięcie w skrzynkę bezpiecznikową, wyłącznik zasilania, oraz być może zewnętrzna regulacja do zewnętrznego głośnika.

    Ponieważ ASO zaproponowało mi „promocyjną cenę” za założenie Triflex’a – 450zł (nie pytałem już czy to brutto czy netto), a gość od CB – 250zł, więc postanowiłem pogrzebać sam i podjechać do gościa na finał.

    Operacja TRIFLEX
    Pacjent: Skoda Octavia Kombi II FL, DSG, nawigacja Amundsen+, przygotowanie pod telefon GSM II

    I. Rozpoznanie:

    1. Nawigacja Amundsen+ ma oznaczenie RNS 315.

    2. Podłączone do Nawigacji są:

    a. antena GPS zlokalizowana na dachu (podejrzewane okolic stopki czyli płetwy rekina)

    b. antena radiowa zdwojona – na dachu oraz w tylnych bocznych szybkach.
    Z rysunku na stronie 153 wynika, że jedna antena jest FM, a druga AM/FM.

    3. Telefon nie jest podłączony do anteny. Przygotowanie II GSM oznacza, że jest moduł Bluetooth a tenże łączy tylko telefon z nawigację. Gdyby był uchwyt na telefon, a w nim złącze do anteny (moja komórka chyba nie ma takiego wejścia), to pewnie byłoby to łączenie.

    Tak wygląda antenka przed operacją:
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    A oto jak wygląda ori antenka po operacji, czyli luzem (o kolorach wtyczek będzie dalej):
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    II. Przygotowanie do operacji

    1. Adapter i wzmacniacz

    Zgodnie z radami kolegów z wątku o Columbusie zaopatrzyłem się w:

    a. wzmacniacz AP-FM; od razu z 2 wtykami typu „F” na oba jego końce,

    b. Adapter Fakra-ISO
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    A to po to, żeby nie bawić się w zaciskanie wtyczki, tylko obcina się końcówkę ISO, na którą zostanie założony wtyk typu „F”.
    Tak na marginesie - zszokowała mnie sprawność TME. Zamówienie wysłałem ok. 16:00. Płatność przez PayU, a o 18:47 dostałem linka do śledzenia przesyłki. I jak tu nie pochwalić?

    2. Antena GPS Fakra

    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    Ponoć włożenie jej w Skodzie pod tapicerkę deski rozdzielczej jest praktykowane z dobrym skutkiem. Co innego gdyby w szybie były paski ogrzewania.

    Przy okazji wyjaśnienie odnośnie wtyków Fakra. Z tego co widzę, to mają one kodowanie kolorystyczne i wypustkami. Wyjątek stanowi wtyk w kolorze zielonym (takim morskim), który wchodzi w każdą. Taki rozkodowany
    Poniżej zdjęcia obrazujące gdzie są wypustki

    Photo Sharing. Your Photos Look Better Here.] [/url] ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    III. Rozbiórka

    1. Tył podsufitki


    a. Włożyć palce pod plastik nad klapą i stopniowo od jednej strony wypinać zatrzaski, ciągnąc plastik ku dołowi. Uwaga: plastik sieci dość mocno, ale nie uszkodzi się. Co wrażliwszych mogą rozboleć palce.
    Na zdjęciu pokazane są miejsca zatrzasków.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    b. Na środku podsufitki jest kolejna spinka – kapsel. Palce i śrubokręt nie dały mu rady, ale płaskoszczypy i owszem- należy podłożyć je pod brzegi kapsla, chwytając do za trzonek. Nie ma się co z nim bawić. Nowy kosztuje… 1.30zł
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    c. Odchylić boczne plastiki poprzez wypięcie z zatrzasków. Uwaga – ostrożnie, żeby sobie nie pokrzywić podsufitki, bo trzymana jest przez te plastiki. Podobnie nie należy mocno odchylać, bo się pognie - o tym będzie też dalej. Póki co odchylenie wystarczy do wsunięcia ręki i manipulacji z antenami i złączami. Przed wsuwaniem ręki lepiej ubrać rękawiczki lateksowe. Wewnętrzna strona jest z waty szklanej i ręka potem jest podrapana i swędzi.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    2. Przedni słupek


    a. Zdjąć zaślepkę z napisem Airbag, podważając ją lekko śrubokrętem. Idzie łatwo, a drapnięcie u mnie wynika z sięgania z fotela kierowcy i nieostrożnym ruchu.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    b. Pod zaślepką jest wkręt T20 (torx)- wykręcić go.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    c. Wypiąć plastik odchylając go od góry. Idzie łatwo. Uwaga na poduszkę powietrzną!!!
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    3. Boczna osłona deski rozdzielczej


    Korzystając za śrubokręta i dziury u dołu, zacząć wypinanie osłonki. Schodzi łatwo – są 3 zatrzaski.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    4. Schowek przed pasażerem

    3 wkręty T20 - po otwarciu schowka w górnej części, 2 wkręty poniżej schowka - po prawej i lewej, jeden z boku - po zdjęciu boczku.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    5. Nawigacja


    a. Zdjąć osłonkę panelu klimatyzacji-nawigacji poprzez pociągnięcie jej w kierunku środka auta. Schodzi łatwo. Stopniowo z obu stron podważać osłonkę, zmierzają ku górze. Można umiejętnie odchylać, a można podważać płaskim śrubokrętem.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    b. Nawigacja mocowana jest 4 wkrętami Torx:
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    c. Po wyjęciu nawigacji z tyłu są 2 podłączenia anten: niebieskie to GPS, a białe to radio
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    6. Osłonka gałki biegów


    a. Demontaż ozdobnej części.
    Ozdobna część to najtrudniejszy chyba przeciwnik. Sposoby są dwa. Pierwszy to pchać mocno palcami od strony popiołki do wnętrza auta, a drugi podłożyć coś płaskiego na środek i podważyć. Ważne by podkładając, zejść poniżej czarnego plastiku, a nie samej osłonki. To on musi się wybrzuszyć, zwalniając boczne zaczepy. Na początku ta część ozdobna wypina się z czarnym plastikiem pod spodem i trzeba ją zdjąć.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos]

    b. Wypięcie czarnej osłonki
    Chcąc mieć więcej pola do manewru, trzeba też wypiąć czarną część. Ona ciągle trzyma się na podwójnym zaczepie od strony środka auta. Należy więc unieść przednią część osłonki, włożyć palce i ścisnąć zaczepy.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    7. Popiołka

    Kiedy mamy zdjętą osłonkę gałki biegów – widać 2 wkręty T20, które trzymają popiołkę. Wykręcamy je, otwieramy klapkę popiołki i wyciągamy ją.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    8. Kratki nawiewu w środku deski rozdzielczej

    Opisane w wątku Forum - Octavia Club Polska ][O2] Wymiana włącznika świateł awaryjnych FOTORELACJA[/URL]

    9. Osłona pod kierownicą


    a. Zdjąć listę ozdobną po prawej stronie kierownicy – siedzi na zatrzaskach.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    b. Wyjąć wyłącznik świateł: wcisnąć w położeniu „0”, przekręcić o pół pozycji w prawo i wyciągnąć.

    c. Zdjąć listwę ozdobną po lewej stronie kierownicy – siedzi już tylko na zatrzaskach.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    d. Odkręcić wkręty.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    10. Gniazdo siatki

    Jego demontaż, jak też słupka przy rolecie, nie był potrzebny do kablowania, ale okazał się jednak niezbędny przy odkręcaniu anteny – w przeciwnym wypadku mogło zakończyć się zagięciami tuż przy końcu.

    a. Podważyć czymś cienkim i zdjąć kapselek osłaniający śrubę.
    zdjęcia później

    b. Odkręcić śrubę SPLINE M8 i wyjąć gniazdo.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    11. Słupek przy rolecie


    a. Wypiąć boczek siedzeń – po prostu wyszarpałem go z taki zaczepów. Nic wielkiego się mu nie stanie. Są tam takie uszy z grubego drutu, które wchodzą pod blaszki.
    zdjęcie później

    b. Odkręcić wkręt T20 trzymający plastik pod boczną szybą
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    c. Wypiąć roletę i jak jest to schowek na parasol.

    d. Odkręcić wkręt T20 ukryty pod roletą i śrubę T27 ukrytą pod haczykiem na siatki.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    e. Wyszarpać odkręcony właśnie plastik boczny poczynają od przodu. Tyłowi odpuściłem, bo chodziło o zwolnienie zaczepów słupka przy tylnych drzwiach, a nie przy klapie. Najważniejsze jest by zaczepy plastiku na boczki i na słupku się rozpięły. Jak się komuś chce – niech szuka zaczepów boczku, ale ja się tym nie przejąłem. Jedyne co ważne, to przy składaniu zwrócić uwagę, żeby pas się nie zagiął.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    f. Odkręcić wkręt z nacięciem krzyżowym (PH2) i opuścić osłonę słupka. Uwaga – bardzo lubi wpadać w kanał przy wykręcaniu lub wkręcaniu. Po obu stronach mi wycięły taki numer i musiałem wypinać całą osłonę na progu drzwi, czyli wkręt u góry, 2 zaczepy na skosie i śruba plastikowa za siedzeniami. Potem odchyliłem i namacałem wkręty uciekiniery
    Nie zrobiłem zdjęcia tego słupka, ale tam chyba też poducha była.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    Na łączeniu plastików są 3 dziury-wypustki (oznaczone zielonymi strzałkami), które przy składaniu trzeba wpiąć w siebie. U góry zaś 2 zaczepy (też zielone strzałki) do podtrzymywania podsufitki.

    IV. Wybór miejsca

    1. Jakie radio

    Moje radio nie mieści się w miejscu na popielniczkę w stopniu gwarantującym maskowanie. Opcje mam więc 2:
    - zostawić stare i wrzucić je w inne miejsce
    - kupić małe radio (np. Yosan CB-100 czy Yosan CB-300).
    Póki co wybieram opcję pierwszą.

    2. Miejsce na radio

    Analizowałem różne miejsca i oglądałem zdjęcia na tym i innym forum, gdzie ludzie wkładali radyjka. Nie mogę zbyt demolować auta (leasing), nie chcę by było na wierzchu, ma być jako taki dostęp do gałek. Wybrałem więc schowek przed pasażerem.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    3. Miejsce na gruchę

    Coby łatwiej było wkładać wykładać – w popiołce. Muszę sobie zrobić przedłużacz gruchy, choć gość od CB mówił, że gruchy się nie przedłuża, bo się potem sprzęga. Alternatywnie grucha z dłuższym lub bardziej wyciągającym się kablem (silikonowym). W ostateczności zrezygnuję z przedłużki i będzie w schowku przed pasażerem. Póki co wypożyczyłem gruchę z kablem silikonowym i jutro przymierzę.
    Przypuszczalnie w popiołce zamontuję też wyłącznik zasilania coby nie przestawiać pasażera jak będą dokonywał operacji. W Focusie też miałem w schowku i wyłączałem wtyczką, ale to nie profesjonalne
    Kupiłem też głośnik z regulacją SONAR LS-100 i wydłubałem z niego potencjometr. Więcej szczegółów jak można podejść do sprawy i jaki potek się nadaje w wątku na Forum CB
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    4. Miejsce na głośnik zewnętrzny

    Są 3 opcje:
    - gdzieś pod kierownicę, bo tam dziury są i głos wyleci,
    - w dziurę w konsoli środkowej,
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    - obok kierownicy. Wpadłem na to po rozbiórce kratek nawiewu – miejsce jest, a i przykręcenie żaden problem – trzeba tylko zdjąć tapicerkę pod kierownicą i przewiercić plastik.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    5. Antena GPS

    Najlepiej będzie jej pod tapicerkę deski rozdzielczej. Jako że ma magnes, to chyba położę na rurze trzymającej cały deskę i usztywnię przyczepiając do kanałów. Byłem na jeździe próbnej – nie ma żadnego problemu. Uwaga – wtyczkę od nawigacji wypinamy odsuwając od spodniej strony białą zawleczkę. Ponownie okazało się, że Zielony kolor to brak zabezpieczeń. Zielona wtyczka przy antenie GPS ma miejsce na 3 krawędzie i wpuści każdy wtyk.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    V. Zakładanie

    1. Przygotowanie adaptera.

    a. Odizolować końcówki
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    b. Izolację wewnętrznego kabelka zdjąć jakie 3 mm od końca odizolowanej części. Oblutować końcówki wewnętrznych żył (trzeba je usztywnić) i wywinąć ekran na przewód (nie jestem specem od tego, więc może ktoś z większym doświadczeniem może coś dodać/poprawić). Kabel od wtyczki Fakra był cieniutki, więc nawinąłem mu trochę taśmy izolacyjnej. Obsadka wtyczki musi nachodzić sztywno. Należy zwrócić uwagę, żeby pojedyncze druciki z ekranu nie stykały się z wewnętrznymi drucikami.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    c) Poskręcać adapter. Uwaga – warto sprawdzić omomierzem, czy nie udało nam się jednak zewrzeć drucików. Mi się udało Te wystające druciki na środkowym zdjęciu poniżej można obciąć.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    2. Wciągnięcie kabla do CB:

    a. Wciągnięcie nad podsufitkę
    Zgodnie z radami kolegów od strony przedniego słupka wpuściłem drut. Ja miałem zwykły drut do instalacji elektrycznej DY 1.0 mm2, na którym zagiąłem końcówkę. Bez problemu doszedł do końca i złapałem go przy tylnym słupku. Przytaśmowałem kabel CB do niego i ciągnąłem do przodu. Nie da się ukryć, że kilka razy się zaciął i musiałem go wycofać, więc warto mieć kogoś do pomocy.

    b. Przejście po przednim słupku
    Jak już doszedł do przodu, to ułożyłem go pod poduszką u góry, a potem wpuściłem w słupek i wyciągnąłem go u dołu słupka. Nie zrobiłem zdjęcia, więc narysowałem mniej więcej gdzie idzie kabel i gdzie wchodzi w słupek.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    Uwaga – przy zakładaniu plastiku na słupek, można zaczepy włożyć w dziury i nasuwać, a można zostawić je w plastiku i celować. Mi najbardziej pasowało celowanie, patrząc przez szybę od zewnątrz.

    c. Wejście pod deskę rozdzielczą
    Następnie wpuściłem pod deskę rozdzielczą, wkładając łapki przez otwarty boczek.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    Po opuszczeniu schowka (nie wypinałem kabla od lampki i wyłączania poduszki), przewierciłem plastik w tylnej części schowka i zamontowałem tam opaskę zaciskową, żeby kabel CB nie zablokował kiedyś mechanizmu opuszczania.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    d. Wprowadzenie kabla do schowka
    Ponieważ wpuszczenie go przez dziury w górnej części schowka się nie powiodło (blokowały się zamek lub nie domykał się schowek), więc ostatecznie przewierciłem dziurkę. Dopiero potem… zobaczyłem szczeliny od tyłu schowka. Aby przewiercić tę dziurkę, zdemontowałem mały bolec (akurat miałem bardzo ograniczone zasoby narzędziowe i dużego mi się zdemontować nie udało). Wiercąc pod dużym skosem celowałem w niewidoczny narożnik schowka.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    Co jak widać na kolejnych zdjęciach się udało:
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    Dziurka była mała i dopiłowałem iglakami do żądanego rozmiaru.

    e. Kabel zasilający i do głośnika
    Kabel zasilający (idzie z popiołki) oraz do głośnika zewnętrznego - wsunięte są w szczelinę na tyłach popiołki.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    3. Dociągnięcie zasilania

    Do zrobienia. Podpierał się będę opisem Forum - Octavia Club Polska ] [OII] Centralka elektryczna - skąd pociągnąć napięcie +12V [/url]
    W planach jest przeciągnięcie zasilania do popiołki (na wypadek montażu wyłącznika). Odcinek do schowka już jest. Sprawdziłem w serwisie i kabel z pinem pod duży bezpiecznik, czyli 000 979 227 E kosztuje 25zł (przy czym serwis chce bym kupił paczkę - 5 szt.), a pod mały czyli 000 979 131 E kosztuje 12,50zł i mają chyba pojedynczą sztukę.
    Przypuszczalnie w schowku będzie na końcu kabla gniazdo zapalniczki, żeby radio było przenaszalne na wszelki wypadek. W dodatku będzie to gniazdo podwójne, żeby od razu mieć stanowisko ładowania komórki .

    4. Montaż anteny

    A miało być tak prosto – 10-15 minut i po zawodach Całość zajmuje znacznie więcej czasu. Nawet jak już ktoś nie będzie robił zdjęć, nawet jak już ktoś nie będzie musiał szukać zatrzasków i wkrętów, nawet jak ktoś nie będzie się bawił we wprowadzanie kabli do schowka i popiołki, to moim zdaniem i tak minimum pół godziny. Dwie rzeczy muszą być wykonane ze spokojem i dokładnie – poskładanie adaptera i wymiana antenki. W tej pierwszej chodzi o tendencję do wypadania przewodów – stąd musiałem nawinąć taśmy izolacyjnej by je pogrubić). W przypadku tej drugiej trudność polega na większym opuszczeniu podsufitki (chyba że ktoś chce zaryzykować jej zagięcie albo nawet załamanie), żeby można było operować kluczem. W dodatku trochę czasu zajmuje, żeby gwint załapał. Jeżeli ktoś ma dobrze wykonany adapter, to niech nakręci sobie wtyczki do Triflexa przed jego zamocowaniem. On ma krótkie kabelki – zwłaszcza od radia, nie mówiąc już o GSM – i uniknie się ich skręcania macając je za podsufitką. A teraz po kolei:

    a. Założyć rękawiczki lateksowe

    b. Opuścić podsufitkę z uwagi na wyginanie się tejże, co mogło grozić - tak jak to się stało u jednego z kolegów - jej załamaniem. Sprawa nie jest trywialna i wymagała:
    - większego opuszczenia słupków tylnych,
    - demontażu miejsc kotwienia siatki,
    - zdjęcia plastików na bocznych, tylnych słupkach,
    - włożenie kawałków płyty pilśniowej, żeby podsufitkę wygiąć kontrolowanie na dłuższym odcinku.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos

    c. Rozpiąć wtyczki

    d. Wsunąć pazurki oraz klucz 22 pod odchyloną podsufitkę i odkręcić ori antenę.
    W tym momencie właśnie podsufitka wygina się najmocniej.

    e. Zdemontować starą antenę.

    f. Przykręcić adapter i kabel do CB do Triflexa.

    g. Założyć Triflexa pilnując by nakrętka (klucz - 19) dobrze chwyciła gwint, bo były wypadki, kiedy nie chwyciła z uwagi wysokie zęby. Do tej operacji warto mieć pomocnika. Jeżeli się nie ma – warto postawić coś na antenie. Ja użyłem zimowego buta

    h. Podpiąć wtyczkę radiową do adaptera. Patrząc na opisy na Allegro: biała wtyczka - radio, niebieska - GPS (nie potrzeba bo Fakra już czeka na montaż), fioletowo-bordowa - GSM. Żółta (u mnie nie ma) - telestart. Należy więc spiąć adapter z białą.

    5. Montaż anteny GPS:
    a. Przypiąć antenę GPS paskiem zaciskowymi do metalowej belki. Niby magnes trzyma mocno, ale na jakichś wertepach może spaść.
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    b. b. Podpiąć antenę do nawigacji. Starą odblokowuje się przesuwając taki mały języczek.

    6. Montaż przedłużki do gruchy – do zrobienia.
    W grę wchodzi zmiana gruchy/kabla na taki, który się bardziej wyciąga lub ta przedłużka:
    a. Przeciągnąć kabel od popiołki do schowka
    b. Założyć wtyk na kabel w schowku
    {fotki będą}
    c. Założyć gniazdo na kabel w popiołce
    {fotki będą}

    7. Montaż głośnika
    a. Zdemontować kratkę nawiewu i osłonę pod kierownicą.
    b. Zdemontować osłonę pod kierownicą.
    c. Wymierzyć miejsce na dziurę pod śrubkę mocującą i przewiercić plastiki
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    d. Zamontować głośnik
    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos
    e. Przeciągnąć kabel do popiołki i dalej do schowka.

    VI. Efekty

    1. Porównanie wg wskazania serwisowego

    Z racji tego, że adapter musiałem poprawiać, a montaż kończyłem o 2 w nocy, nie miałem szansy porównać sygnału tego samego dnia przed i po montażu Triflex’a. Co więcej - okazało się, że wtyczka Fakra z adaptera ma zwarcie. Może od nowości, a może po przygrzaniu środka lutownicą ciepło powędrowało te 10cm . Kupiłem nowy i - pomijając badziewność wtyczki działa. W dodatku w środku był drut, więc łatwiejszy montaż.
    Testowałem radio z tego samego miejsca, o tej samej godzinie (ok. 20:00), tylko 18 dni później. Efekt poniżej dla 4 wybranych stacji

    Jeżeli chodzi o tryb serwisowy, to wchodzimy w niego naciskając przez ponad 10 sekund klawisz SETUP i wchodząc dalej w FM Monitor. Niestety teraz nie pokazuje już konkretnej wartości sygnału a sam pasek, oraz czy obie anteny działają (jeżeli nie ma wzmacniacza w torze pokazywane jest OFF). Jeździłem kilka dni na antenkach bocznych i jedyne co zaobserwowałem, to łatwość szybkiego tracenia sygnału słabych stacji między budynkami (duża czułość na lokalne przesłony sygnału), oraz lekkie skrócenie zasięgu danej stacji (np. z 90km do 80 km). Jakby komuś nie zależało – może dać antenę CB w miejsce radiowej oraz Fakrę pod tapicerkę dla GPS-a i korzystać tylko z bocznych antenek.

    ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos ]"]SmugMug: Protect, Share, Store, and Sell Your Photos



    2. Porównanie wg własnego ucha

    Udało się za 3 razem przez ten wzmacniacz i wtyczkę. Potwierdziło się co widać na zdjęciach z siłą sygnału - nastąpiło lekkie wydłużenie zasięgu stacji. Powiedzmy z 90 na 100km. Tak więc założenie CB… poprawiło odbiór sygnału radiowego. Nie ma się co dziwić, gdyż jednak Triflex jest dłuższy niż ori antenka.

    I to by było na tyle w kwestii montażu. Montażu potencjometru do regulacji głośności nie zrobiłem, bo jakoś nie było mi niezbędne, a czasu było brak. Autko mi zabrali, więc nic więcej nie "wyprodukuję" do tego opisu
    Kiedyś OI Liftback
    Potem OII Kombi Elegance 1.4 TSI DSG
    Potem OII 1.9 TDI
    Wkrótce OIII Liftback

    Komentarz


    • #3
      Krokiet, Dziękuje za opis bardzo mi pomógł przy montażu . W wersji przed FL jedyne zmiany to końcówka oryginalnego kabla FM to nie Fakra a RAKU II. I jeśli ktoś ma kurtyny powietrzne to lepiej jest puścić kabel od cb w progach porostu go wciskając mniej roboty i stresu :wink:
      Był - Volkswagen Golf IV 1.9 TDI (110 km)4motion
      Był - Volkswagen Touareg R5 2.5 TDI (174 km)
      Był - Volkswagen Golf V 1.9 TDI ( 105 km)
      Był - Mercedes E320 CDI (224 km) 4matic
      Było- BMW X6 35i ( 306 km)
      Było- Audi A6 2.7 TDI ( 180 km) quattro
      Jest- Skoda Octavia II 2.0 TDI (140 km) 4x4- http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=67460

      Komentarz


      • #4
        Proszę bardzo - w końcu po to go robiłem
        W I liftback - miałem właśnie w progu puszczony przez zakładaczy. Co się tyczy drogi, to tak czy owak nakład pracy podobny. Żeby przykręcić antenę, nie mając rączek dziecka, trzeba dla świętego spokoju opuścić podsufitkę nawet na słupach bocznych. Zdjęcie plastiku z przedniego słupka, to pikuś. Z poduchami to nie taki diabeł straszny

        Muszę uzupełnić opis o wpięcie w gniazda bezpieczników i wyłącznik oraz gruchę w popiołce. Został mi tylko potencjometr do wlutowania i ładne wykończenie miejca po schowku.
        Kiedyś OI Liftback
        Potem OII Kombi Elegance 1.4 TSI DSG
        Potem OII 1.9 TDI
        Wkrótce OIII Liftback

        Komentarz


        • #5
          Super relacja, czy antena z pierwszego zdjęcia z GPS-em została wymieniona na triflexa i dlatego musiałeś włożyć Fakrę na magnesie ?

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez kazek103
            Super relacja, czy antena z pierwszego zdjęcia z GPS-em została wymieniona na triflexa i dlatego musiałeś włożyć Fakrę na magnesie ?
            Tak. Nie chciałem robić dziury w dachu, więc oryginalna łączona antena radio+GPS musiała ustąpić miejsca Triflex'owi.

            Odpowiem na dalsze pytania z priv, bo innym mogą się przydać.

            1. Jakoś odbioru GPS
            Na początku użytkowania - nie było absolutnie żadnych problemów. Teraz miałem wrażenie, że zdarzało mi się, chwilowa dezorientacja na początku trasy. Przez kilka sekund przemieszczam się jakby po terenie i dopiero potem przypina do najbliższej ulicy. Dalej OK. Być może Fakra spadła z rury na której ją posadziłem i stąd delikane problemy. Jest to tak nie istotne, że nie chce mi się wyjmować kanałów. Zdaje się, że użytkownicy Fabii wolą montować GPS gdzieś wyżej, bo przy kierownicy im słabo działa. W Octavii nie ma tego problemu.

            2. Rozwodziłem się o przewagach Triflexa nad innymi typami anten nie dziurawiącymi w innych wątkach, oraz na forum CB. Kto chce odszuka. Wjazdy do garażu, oraz parkingów w firmie i galeriach zniechęcają mnie do anten długich. Antymiśkowo, antykorkowo od czasu do czasu towarzysko - Triflex wystarcza. Miałem z tym samym radiem antenę PC-4. W Nubirze sedan na dzwonku na klapie bagażnika, a w Focusie MK2 na magnesie na dachu. Były drobne różnice w zbieraniu sygnału zarówno względem odelgłości, kierunkowości czy szumów, ale na tyle nieistotne, że już nie pamiętam. Kto koniecznie chce musi poszukać moich opisów - chyba głównie na forum CB. Oprócz braku problemów z zakładaniem - antena w oryginalnej dziurze jest dużo lepsza niż te poprzednie. W dzwonku śruby tak dokręciłem, że wycisnęły mi blachę klapy, a magnes mimo folii uszkodził lakier na dachu (zarysowania).

            3. Może za jakiś czas wrzucę fotę z Triflexem na dachu, ale to nie jest konieczne. Wystarczy popatrzyć na tańsze wersje Octavii (bez GPSa), które mają antenkę ok. 50 cm - Triflex ma tylko ciut grubszą końcówkę.

            4. Dodam tylko, że ostatnio radio miewa humory i pogarsza się zasięg na jakiś czas, mimo że w diagnostyce pokazuje, że obie anteny są OK. Jak kiedyś będę miał czas, to rozbiorę podsufitkę i sprawdzę łączenia. Na razie nie chce mi się.

            5. Jeszcze jedno niezadane pytanie - ostatnio dużo rzadziej korzystam z CB. Powodów jest kilka - używam Yanosika, jeżdżę może ciut wolniej, dużo tras po których przyszło mi jeździć ma autostrady i eSki.
            Kiedyś OI Liftback
            Potem OII Kombi Elegance 1.4 TSI DSG
            Potem OII 1.9 TDI
            Wkrótce OIII Liftback

            Komentarz


            • #7
              Dzięki, jak piszesz również korzystam z Yanosika który ma wielką zaletę względem CB brak chamstwa co jest istotne jak podróżuje się z dziećmi jednak w różnych sytuacjach radia nie zastąpi.

              Komentarz


              • #8
                Montaż w wersji LB

                No cóż - z żalem musiałem rozstać się z moją wypieszczoną Octavię.
                W nowej firmie chwilowo ujeżdżam Octavię II LiftBack. Dobrałem już się do najgorszego miejsca - anteny. Może jutro strzelę jakieś fotki, ale wygląda to tak:
                1. Odchylić tapicerkę na bokach bagażnika. Trzeba odpiąć po jednym kapslu.
                2. Zdemontować boczki tylnej kanapy - wyszarpać górny zatrzask, a potem zsunąć ku dołowi.
                3. Odkręcić śrubę M10 trzymającą ślizgacz pasa i zdjąć go. On trzyma czarny i biały plastik.
                4. Odkręcić wkręty T20 mocujące czarny plastik. Jest ich tam chyba 3.
                5. Odkręcić śrubkę pod uszczelką - małym krzyżowym.
                6. Zdjąć górną osłonkę (jak w kombi)
                7. Zdjąć jasne części boczków wyciągając z kołkami. Można podważać śrubokrętem.
                8. Zdjąć czarne części boczków.
                9. Odkręcić uchwyty nad drzwiami.
                10. Zdjąć osłonkę prawego przedniego słupka
                11. Zdjąć górne osłonki środkowych słupków. U dołu rozchylając, a u góry typowe kołki
                (jak na przedni i tylnym słupku)
                12. Można opuścić podbitkę i jest dość łatwy dostęp.
                13. Przeciągnąć kable do radia (orygnialna wtyczka jest dziwna) i CB

                CDN.

                [ Dodano: Czw 14 Maj, 15 22:04 ]
                Ad. 12 - jest łaty dostęp do podmiany anteny
                Ad. 13 - kable pod radio najlepiej przeciągnąć opuszczając schowek

                Zdjęcia porobiłem. Tylko brak czasu na obcięcie, oznakowanie ważnych miejsc i wklejenie. Zanabyłem też drogą kupna separator antenowy ISO-DIN oraz półkę i w weekend dokończę montaż.

                Gdyby ktoś szukał montażu w Octavii I to jest TUTAJ
                Kiedyś OI Liftback
                Potem OII Kombi Elegance 1.4 TSI DSG
                Potem OII 1.9 TDI
                Wkrótce OIII Liftback

                Komentarz


                • #9
                  Super tutorial, który bardzo pomógł mi w montażu mojego Amundsen+. Zmodyfikowałem trochę zamocowanie anteny GPS. Umieściłem ją na tej samej rurze, co Krokiet. Ale byłem zbyt mało zręczny/miałem zbyt mało cierpliwości (niepotrzebne skreślić), żeby opasać ją trytytkami do tejże rury. Dlatego przewód od anteny złapałem trytytkami do wiązki, która idzie blisko miejsca montażu. Sprawia wrażenie stabilnego montażu i od 2 tygodni działa bez zarzutu, więc mam nadzieję, że nie odstawiłem fuszerki
                  Był: Opel Astra F 1.4 MPI
                  Jest: Skoda Octavia II FL 1.6 MPI + LPG http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...295074#1295074
                  Będzie: ?

                  Komentarz

                  POWRÓT NA GÓRĘ
                  Pracuję...
                  X