Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O2] Wymiana tulei wahacza tylnego poprzecznego dolnego

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O2] Wymiana tulei wahacza tylnego poprzecznego dolnego

    Prezes52, tak planuję ale co z tego wyjdzie .... zobaczymy. obecnie jest tak, że nie ma kiedy się po głowie podrapać
    Uniden Pro 520XL + President Missouri

  • #2
    [O2] Wymiana tulei wahacza tylnego poprzecznego dolnego

    W tym odcinku będzie o wymianie tulei metalowo/gumowych wahacza zawieszenia tylnego O2/O2FL/G5/G6 itd...
    Chodzi przede wszystkim o tuleję wewnętrzną wahacza poprzecznego dolnego, na której reguluje się zbieżność kół tylnych.
    W większości aut temat nie jest dotykany, dopóki geometria tyłu jest ok. (co właśnie nie miało u mnie miejsca i zdzierało mi oponę tylną prawą od wewnątrz)
    Problemy następują przy próbie regulacji, śruba mimośrodowa jest zapieczona w tulei, a guma skorodowana.








    Zaopatrujemy się w części (pomimo numeru OEM tuleja wewnętrzna nie występuje ori)
    - 1K0 505 171C tuleja wahacza tylnego poprzecznego dolnego wewnętrzna (febi 29690, lemforder 29917) (20zł) 2szt.
    - ewentualnie 1K0 505 553A tuleja wahacza tylnego poprzecznego dolnego zewnętrzna (febi 29938, lemforder 27306) (20zł) 2szt.
    - WHT 000 228 śruba mimośrodowa (22zł ASO) 2szt.
    - WHT 000 232 podkładka mimośrodowa (4zł ASO) 2szt.
    - N 106 286 01 śruba zewnętrzna (8zł ASO) 2szt.
    - N 101 064 02 nakrętka (3zł ASO) 4szt.



    Według ELSY należy ścisnąć sprężynę specjalnym przyrządem i wyjąć ją.
    Radzimy sobie inaczej podpierając wahacz drugim lewarkiem i powoli opuszczając.
    Odkręcamy nakrętki od obu śrub wahacza, nie powinno być problemów.
    Śruba zewnętrzna (przy kole) powinna się dać wysunąć bez problemu.
    Natomiast śruba mimośrodowa to wyzwanie, bo najczęściej się zapieka w tulei przez którą przechodzi.
    A obracanie jej ze względu na mimośród (i w moim przypadku haldex) nie jest łatwe





    Należy wtedy użyć wszystkich dostępnych metod do jej wyjęcia.
    Śruba prawego wahacza szarpana/obracana/stukana po 30 minutach dała się wyjąć
    Śruba wahacza lewego nie dała się wyjąć, obróciła się z tuleją w gumie i klops.
    Wtedy szlifierka i tniemy ile się da, potem brzeszczot i darmowa siłownia :diabelski_usmiech







    Jak mamy wahacz w rękach, oglądamy położenie starej gumy! i wypychamy tuleję - najlepiej wypchać najpierw środkową tuleję i gumę wewnętrzną,
    a następnie nacinamy brzeszczotem zewnętrzną aluminiową tuleję i ją wybijamy.
    Wciskamy nową tuleję zachowując jej ułożenie (moje nówki lemfordera były jajowate, ale wprasowały się idealnie)






    Tuleje metalowo/gumowe zewnętrzne znajdujące się w zwrotnicy należy sprawdzić czy nadają się do wymiany - u mnie były ok
    Jak będzie potrzeba wymiany - nie będzie łatwo bez zdjęcia całej zwrotnicy
    Można próbować śrubą wyciągać i wprasowywać.

    Montujemy wahacz.
    Wszystkie powierzchnie ruchome i otwory smarujemy.
    Najpierw strona zewnętrzna - mocujemy śrubą, potem sprężyna i podnośnikiem cały wahacz pchamy do góry.
    Wpasowujemy śrubę mimośrodową i podkładkę mimośrodową, aby się zaparły o ranty regulacji i skręcamy lekko.
    Dokręcamy nakrętki momentem ~100Nm, ale tylko kiedy auto stoi na kołach!
    Jedziemy na geometrię tyłu. Wymiana w/w elementów powinna naprawić regulację zbieżności kół tylnych.








    THX
    ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
    ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
    poprzednie modele:
    ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
    ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
    O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

    Komentarz


    • #3
      A gdzie tam haldex jest ? czy to nie twoje ?

      Komentarz


      • #4
        spacewalker, a przyjrzyj się.... widać półosie
        zdjęcie 7 -> widać kawałek haldexa
        ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
        ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
        poprzednie modele:
        ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
        ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
        O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez krzynol
          spacewalker, a przyjrzyj się.... widać półosie
          o... haldexu nie ma , ale półośki są

          Komentarz


          • #6
            W temacie BHP, zakładaj maskę na twarz przy pracy flexem... :rant
            Antyfotoradar Valentine1
            Harry II Classic+Sirio ML145

            Komentarz


            • #7
              Łatwiej było zaopatrzyć się za pare groszy w palnik z małą butlą gazu i poszło by szybciej, u mnie przy wymianie wszystkich możliwych tulei z tylnych wahaczy palniczek bardzo pomógł, wiadomo trzeba używać z głową tak samo jak szlifierke :wink:
              Moja skodzinka o2
              Blacharstwo i lakiernictwo Autoklinika

              Komentarz


              • #8
                vaz, to nie ja
                conan, palnik jest i nie pomógł, poza tym przy tulejach gumowych to nie rozwiązanie
                ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                poprzednie modele:
                ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                Komentarz


                • #9
                  Krzynol, pytanko- czy ten sam zestaw wchodzi w kurę z przednim napędem ??? Czeka mnie to samo- w moim kombi prawy tył jest wyraźnie niżej... Mam nadzieję że to pomoże
                  Jak nie sprzętem, to talentem

                  Komentarz


                  • #10
                    Glukasz, tak, jednakowo jest w FWD i AWD
                    ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                    ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                    poprzednie modele:
                    ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                    ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                    O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                    Komentarz


                    • #11
                      Dzięki, to zamawiam i robię.
                      Jak nie sprzętem, to talentem

                      Komentarz


                      • #12
                        Witam
                        Dziś przeszedłem te samą robotę. Po wymianie sprężyn z tyłu pojechałem na zbieżność (wymiana sprężyn- wiele osób powie po co, przecież nic ci się nie zmienia w zawieszeniu, nic nie rozpinasz). Wyszło, że jest delikatnie odstająca od normy, Przyjrzałem się oponom faktycznie od wewnętrznej mniej widoczny bieżnik. Zakupiłem potrzebne elementy z rozpiski krzynol'a i na kanał. Dokładnie dwie godziny "siłowni" to delikatne określenie sytuacji i na pewno takie epitety nie padają na siłowni jakie padały przy próbie wyjęcia tuleji wahacza tylnego poprzecznego dolnego zewnętrznego!! Plastikowa tuleja = masakra. Zdecydowana większość tego czasu to wyjmowanie tej tuleji. Ta druga wewnętrzna jest aluminiowa i większa i to jest pikuś. Bierzesz wahacz w dłoń i na prasę. Ale pierdzielenie się jest z tą tuleją mniejszą plastikowa.. Tutaj trzeba by było demontować zwrotnicę by wziąć na prasę... Nam udało się je wymienić bez demontażu zwrotnicy...i bez prasy... Wizualnie wydawała się ok ale jak włoży się trzpień w tuleje to widać, że ściąga ją bardziej do środka, co wskazywało by na zmęczenie materiału w tę stronę.Dlatego profilaktycznie została wymieniona. Auto ma 150tys i nie było, żadnych problemów, ale jak już się wymienia jedną śrubę do regulacji zbieżności to i tuleję (trzeba ciąć), to można i przy tej samej robocie wymienić obie (na jednym wahaczu) dla świętego spokoju i lepszego samopoczucia.
                        Z pewnością ci co robią to zawodowo mają do tego jakieś ściągacze ale samemu to jest jazda...
                        P.s koszt elementów w ASO to 160zł z zniżką i jeszcze 40zeta za górne tuleje febiego - te do wahacza. (ponoć lemforder lepszy???)
                        Ważna informacja, która nie była powiedziana w artykule, to ta, że z tyłu są 4 śruby do regulacji zbieżności (2 na wahaczach i 2 na mocowaniach sanek)
                        Ktoś mówił o nagrzewaniu palnikiem. A ja mam pytanie czy rozgrzewanie metalu (rozhartowanie) nie wpłynie jakoś negatywnie?

                        Komentarz


                        • #13
                          "anthrax" podgrzanie, nie rozgrzanie.
                          Rozhartowanie stali dopiero powyżej 700oC.
                          Przy starych czopach, ośkach itd. do rozłączenia podgrzewa się palnikiem.

                          [ Dodano: Wto 12 Lip, 16 13:29 ]
                          "anthrax" podgrzanie, nie rozgrzanie.
                          Rozhartowanie stali dopiero powyżej 700oC.
                          Przy starych czopach, ośkach itd. do rozłączenia podgrzewa się palnikiem.
                          McKrak

                          Komentarz


                          • #14
                            Zamieszczone przez anthrax
                            Ważna informacja, która nie była powiedziana w artykule, to ta, że z tyłu są 4 śruby do regulacji zbieżności (2 na wahaczach i 2 na mocowaniach sanek)
                            Czy na pewno do zbieżności? Wydaje mi się, że 2 śruby na wahaczach poprzecznych (wewnętrzne) to zbieżność a 2 na górnych wahaczach to kąty. Mylę się?

                            Komentarz


                            • #15
                              "sm31" nie zajmuję się mechaniką, tym bardziej regulacją zbieżności ale...
                              z tego co się dowiedziałem z rozbierania i wymiany tuleji to do regulacji samej zbieżności służy śruba mimośrodowa na wahaczu od strony przyśrodkowej (wewnętrznej). Natomiast oglądając resztę zawieszenia zobaczyłem podobne śruby trzymające sanki. Jestem na 99,9% pewny, że one służą do regulacji sanek. Zapewne chodzi o geometrie pojazdu... Ale ja tego samemu nie miałem potrzeby sprawdzać...Może jest jakiś diagnosta na forum to może by się wypowiedział. Albo Ci co wstawiają ćwiartki czy nawet połówki powinni wiedzieć....
                              Ludzie używają zamiennie słowa zbieżność a geometria. A jak wszyscy wiemy zbieżność jest tylko częścią geometrii. Sam przystępując do pracy byłem przekonany, że w O2 nie da się ustawić geometrii w tylnym zawieszeniu (tak mi "fachowcy" mówili...ponoć brak regulacji, producent nie przewidział itd. )

                              Komentarz


                              • #16
                                Witam,
                                a jak wymienić sprężynę? Czy wystarczy odkręcić jedną śrubę od wahacza i opuszczając go da radę wyjąć sprężynę? Czy do tego będzie potrzebny ściągacz sprężyn? Pytam bo odłamał mi się kawałek sprężyny opierający się na wahaczu - gdyby nie to że strasznie hałasował to nie zwróciłbym uwagi bo nic nie wskazuje na taką usterkę - auto jeździ tak jak do tej pory, odległości od kół do rantów błotników identyczne po obu stronach. Jakie sprężyny polecacie? Auto kombi z gazem.
                                Pozdrawiam,
                                IGK

                                Komentarz


                                • #17
                                  Jak odkręcisz tą śrubę od dolnego wahacza przy zwrotnicy opuścisz wahacz na lewarku i sprężynę wyjmiesz. Do montażu ściągacz do sprężyn niepotrzebny.

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Dzisiaj pojechałem kontrolnie sprawdzić zbierzność tylu. Powodem jest delikatne zdzierania wewnętrznej strony jednej opony. Oczywiście śruba nie do ruszenia a zbieżność faktycznie do poprawy. Ale przy okazji pan mi powiedział ze kąty tylnich kół sa na granicy i wypadało by to tez poprawić. Powiedział ze za konty sa odpowiedzialne właśnie te śruby ktore sa u góry. Ktoś to wymieniał, dużo z tym roboty jest. Dojście słabe wiec raczej zlecę to znajomemu mechanikowi. Ciekawe ile taka zabawa moze kosztować.
                                    No i zastanawiam sie czy robic już to na cito czy moze poczekać.

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Cisza w temacie a moje auto właśnie na warsztacie stoi! Ktoś coś podpowie w kwestii tych górnych śrub do konta pochlebia? Bo chęci z strony mechanika chyba nie ma żeby do tego się tam dobierać!

                                      Komentarz

                                      POWRÓT NA GÓRĘ
                                      Pracuję...
                                      X