Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Analiza działania silnika bkd 2.0 TDI (logi statyczne i dynamiczne)

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Analiza działania silnika bkd 2.0 TDI (logi statyczne i dynamiczne)

    Witam,

    Prosiłbym Was o sprawdzenie mojego toku rozumowania odnośnie kontroli logów wykonanych w samochodzie:
    Octavia 2007 Kombi
    Silnik BKD 2.0 TDI 140KM

    Trochę czasu poświeciłem na pierwszą moją analizę wartości zgranych z VCDS. Niestety nie wszystko jeszcze wiem...

    Logi wykonane w warunkach:
    - brak błedów w samochodzie
    - silnik rozgrzany do 90'
    - logi dynamiczne wykonane na 3 biegu (w zakresie obrotów 1500-4200) - gaz do oporu
    - logi statyczne wykonywane po 30s
    - każdy LOG wykonany osobno

    Logi zamieszczone na stronie 403 Forbidden
    * Dynamiczne
    Grupa 001: 403 Forbidden (dynamiczny)
    Grupa 003: http://vaglogi.pl/log-003_iBk0HO1.html (analiza przepływomierza)
    Grupa 004: 403 Forbidden (kąt wyprzedzania wtrysku)
    Grupa 008: 403 Forbidden (analiza przepływomierza)
    Grupa 010: 403 Forbidden (analiza przepływomierza)
    Grupa 011: 403 Forbidden (analiza przepływomierza)
    * Statyczne - przegazowałem silnikiem przed wykonaniem logu
    Grupa 001: 403 Forbidden (statyczny)
    Grupa 003: 403 Forbidden (analiza zaworu EGR)
    Grupa 004: 403 Forbidden (kąt wyprzedzania wtrysku)
    Grupa 007: 403 Forbidden (czujniki temperatury)
    Grupa 010: 403 Forbidden (statyczny)
    Grupa 013: http://vaglogi.pl/log-013_DcPmg.html (analiza pompowtryskiwaczy)
    Grupa 018: 403 Forbidden (analiza pompowtryskiwaczy)
    Grupa 023: 403 Forbidden (analiza pompowtryskiwaczy)
    * Basic settings:
    Grupa 003: http://vaglogi.pl/log-003_E3Qg0II.html (EGR)
    Grupa 011: 403 Forbidden (Turbina)


    Analiza logów statycznych i dynamicznych:

    Przepływomirz (czujnik G70)
    - logi dynamiczne 003, 008, 010, 011
    *Grupa D_011 - porównujemy wskazanie 2 (teoretyczna wartość mapy) z 3 (aktualna wartość)
    przepływomierz - grupa D011.jpg
    Wartość mapy na początku odbiega od aktualnego wskazania ciśnienia w mbar. Jak to można interpretować?
    *Grupa D_003 - porównujemy wskazanie 2 (wartośc teoretyczna gazu) z 3 (wartość aktulna gazu)
    Wartośc aktualna nie powinna być mniejsza niż teoretyczna.
    przepływomierz - grupa D003.jpg
    Wartości odbiegają od siebie. Jak to można interpretować?
    *Grupa D_008 - porównujemy 2 (życzenie kierowcy) z 3 (ograniczenie momentu dymienia) z 4 (ograniczenie dymienia)
    przepływomierz - grupa D008.jpg
    Wartość kolumny 4 powinna być pomiędzy 2 i 3. Jeżeli byłaby wyższa od 3, niższa od 2 może oznaczać zaślepiony EGR. Poza początkim pracy silnika w większości miesci się w założeniach. Jak to można interpretować?
    *Grupa D_010 - 1 (mg powietrza na suw cylindra), 2 (ciśnienie atmosferytczne), 3 (ciśnienie doładowania), 4 (pozycja pedału)
    przepływomierz - grupa D010.jpg
    Wartość 1 powinna być porównywalna z wartością 2 grupy D_003. Porównując wykresy - brak podobieństwa. Jak to można interpretować?

    Turbina (zawór sterujący N75 - regulacja ciśnienia dolotowego)
    - log dynamiczny 011, basic settings 011 (kierownice w turbinie VNT się cyklicznie przestawiają, zwiększają sie obroty silnika)
    *Grupa BS_011 - 2 (tryb pracy zaworu N75- ON, OFF), 3 (ilośc powietrza), 4 (otwarcie N75)
    Turbina_test.jpg
    W trybie OFF: N75 osiąga wartość 90% (a nie powinno być 100%?), a ciśnienie w poz. 2 spada i utrzymuje się na stałym poziomie.
    W trybie ON: N75 osiąga wartość 10% (a nie powinno być 0%?), ciśnienie w poz. 2 wzrasta i utrzymuje stałą wartość.
    Nie obserwowałem ruchu sztangi
    *Grupa D_011 - porównujemy wskazanie 2 (teoretyczna wartość mapy) z 3 (aktualna wartość)
    (wykres zamieszczony na samej górze)
    Wartośc mapy na początku odbiega od aktualnego wskazania ciśnienia w mbar. Jak to można interpretować?

    Zawór recylkulacji spalin EGR (zawór sterujący N18)
    - log statyczny 003, basic settings 003
    *Grupa 003 - 2 (wartośc teoretyczna gazu), 3 (wartość aktulna gazu), 4 (procentowe otwarcie EGR)
    Wartości powinny być zbilżone do siebie, a z logu widać dużo większą wartośc aktualną (440) niż teoretyczną (250) i spore otwarcie (95%). Wartości powinny być około 200-260, a otwarcie około 40%. Jak to można interpretować?
    *Grupa BS_003 - 2 (tryb pracy zaworu EGR - ON, OFF), 3 (ilośc powietrza), 4 (otwarcie EGR)
    Error 404 (Not Found)!!1
    Poz. 3 określa ilość powietrza, którą używa silnik.
    Tryb OFF, dawka powietrza wysoka [400 i więcej]
    Tryb ON, dawka powietrza wyraźnie mniejsza – zbliżona do poz. 2 i 3 z próby statycznej zwykłej [ok. 180/220]

    Pompowtryskiwacze
    - logi statyczne 013, 023, 018, dynamiczne 018
    *Grupa 023 - BIP-y, określają czas odpowiedzi pompowtryskiwacza od wysłania impulsu.
    Z tego co znalałżem powinny się mieścić w przedziale +-100 dla silnika 2,0TDI
    Oglądając wyniki można założyć, że jest wszystko OK (najduższy czas na 1 i 4 cylindrze)
    *Grupa 013 - korekcje dawek- im bliższe zeru, tym lepszy stan silnika.
    Wartości mają zawierać się w przedziale -3~+3, granice "przyzwoitości" to -1~+1.
    Oglądając wyniki można założyć, że jest wszystko OK (największa dawka na 1 i 4 cylindrze)
    *Grupa D_018 - błedy pompowtryskiwacza (1 oznacza błąd, 0 oznacza OK)
    W logu brak błedów, dynamicznego już nie robiłem.
    Można wywnioskować że cylindry 1 i 4 są w gorszym stanie niż 2 i 3 (ogólnie kompresja albo pompowtryskiwacz)

    Czujniki temparatury (czujnik G62 - temperatura płynu chłodzacego do ECU, G2 - temperatura płynu chłodzacego na desce rozdzielczej)
    - logi statyczne 007, logi 003(17-Instruments)
    *Grupa 007 - 1 (temperatura paliwa), 2 (temperatura powietrza), 3 (temparatura płynu chłodzacego G62)
    Wskazania wydają się normalne (paliwo dosyć wysoko, ale możliwe, że to od rozgrzanego silnika)
    Majlepiej byłby wykonac pomiar po całej nocy - temperatury powinny być zbliżone (+- 5 stopni)
    *Grupa 003 (w działe 17-Instruments!) - poz. 1 (temperatura czujnika G2) porównujemy z grupą 007 poz. 3 (temperatura czujnika G62)

    Sprawdzenie kąta wyprzedzania wtrysku
    - logi statyczne 004 i dynamiczne 004
    Grupa 004 - kąt wyprzedzania wtrysku na poziomie -1,5
    Grupa D_004 - kąt wyprzedzania wtrysku wacha się od -1,0 do -2,5
    Czytając opinie na innych forach to lepiej jak kat wacha się w okolicy -1,0 (mniejsze spalenie)
    Norma podobno jest w przedziale od -3 do 3.

    Co można wywnioskować z logów grupy 001 (statyczne i dynamiczne) oraz 010 (statyczne)?

    Prosiłbym o jakieś uwagi odnośnie analizy pracy podzespołów silnika.
    Wizualnie odnośnie pracy silnika widać spore drgania (zwłaszcza w okolicy rury przepływomierza) oraz czuć drgania na biegu jałowym na ciepłym i zimnym silniku.
    Nie ma różnicy w drganiach przy wciśniętym pedale sprzęgła.

    Czekam na komentarze i podpowiedzi.

  • #2
    Czy miałby ktoś chwile czasu, aby wypowiedzieć się po przejrzeniu logów w poście wyżej? Czy wszystkie układu pracują poprawnie?
    Podczas jazdy samochodem czuć załączanie się mocy po paru sekundach od wciśniętego pedału gazu.

    Widać to przy pierwszych wykresach, po zebraniu powyższych informacji mam wrażenie, że coś nie tak jest z przepływomierzem.
    Proszę o komentarz.

    Komentarz


    • #3
      Widać po logach ,że przepływomierz zaniża. Masz znajomego z tym silnikiem z którym mógłbyś się podmienić? Szacun za wykresy

      Komentarz


      • #4
        masz spore przeładowanie ciśnienia doładowania, co prawda sterownik "kładzie łopatki" żeby je zmniejszyć, ale nie nadąża i łapiesz błąd "not lauf"
        sprawdź przewody podciśnienia, gruszkę turbiny, łopatki turbiny, no i jak to w BKD blok zaworów elektropneumatycznych (odpowiednik N75)
        ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
        ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
        poprzednie modele:
        ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
        ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
        O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

        Komentarz


        • #5
          pompa podciśnienia też wymagała wymiany uszczelek w tych silnikach, ale w tym przypadku byłyby też inne objawy
          ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
          ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
          poprzednie modele:
          ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
          ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
          O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

          Komentarz


          • #6
            Przede wszystkim bardzo się ciesze że zajrzeliście do mojego tematu, bo już myślałem że nie będę miał z kim dyskutować. Przed i po zakończeniu testów sprawdziłem ECU i nie było żadnych zarejestrowanych błędów. Turbina była regenerowana rok temu (czyszczenie całości, wymian wirnika, uszczelniaczy, wyważanie).

            Chciałbym zrozumieć Wasz tok rozumowania, dlatego proszę o dodatkowe informacje:

            ja4rqu - przepływomierz zaniża
            Który log dynamiczny bezpośrednio na to wskazuje (dynamiczne 003, 008, 010, 011)?
            Czy w grupie 3 wartość aktualna powinna wyglądać jak teoretyczna?

            krzynol - łapie błąd "not lauf"
            W którym miejscu widać że łapie ten błąd? Rozumiem że jako przyczynę problemów poza turbiną podejrzewasz niewłaściwe podciśnienie w układzie?
            Czy w przypadku nieszczelności turbina powinna nie doładowywać układu? A u mnie piszecie o przeładowywaniu.
            Odnośnie turbiny, czy test wykonany BS011 nie obrazuje sprawnej turbiny (pokazuje ilość przepływającego powietrza)? Nie rozumiem jedynie czemu w trybie ON, OFF osiąga 10% i 90%, nie powinno być 0% i 100%?
            Ostatnio edytowany przez bartas87poz; 46447.

            Komentarz


            • #7
              Turbina przeładowuje, to jest fakt. Czasami jest właśnie tak, że mimo tego że w grupie 3 porównując przepływ powietrza jest wszystko ok to właśnie przez to ,że przepływomierz nie działa tak jak powinien jest przeładowanie turbiny. Jeżeli tylko masz możliwość podmiany ,sprawdzilbym to. Ewentualnie jeszcze pod kątem nieszczelności w dolocie ale to już raczej sprawdziles .

              Komentarz

              POWRÓT NA GÓRĘ
              Pracuję...
              X