Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Rozwalające się sprzęgło i dwumasa.

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Rozwalające się sprzęgło i dwumasa.

  Cześć

  Sytuacja wygląda tak, iż po wymianie dwumasy i sprzęgła kolejny raz zaczyna się ten sam problem. Poradźcie proszę co może prowadzać do destrukcji?

  Mechanizm naprawy zawsze jest podobny: po ok 10 tysiach od wymiany zaczyna ciężej wchodzić jedynka, po jakimś czasie (5-8 tysi) nie da się wbić jedynki i wstecznego z włączonym silnikiem, biegu nie da się też wybić z włączonym silnikiem - wyraźnie nie wysprzęgla skrzyni.

  Na początku wymieniono wysprzęglik i pompkę (nie pomogło), potem wymieniono samo sprzęgło - pomogło na chwilę lecz rozpadło się na kilka części po pół roku. Zalecano mi wtedy aby wymienić cały zestaw ale nie posłuchałem.

  W maju wymieniłem już cały zestaw: dwumasę (obstawiano, iż to ona była winna) i sprzęgło, lecz teraz po kolejnych 12 tysiącach dwumasa nagle zaczęła klekotać na biegu jałowym i jedynka trudniej wchodzi (regulowałem wybierak lecz żadnych zmian). Na razie innych objawów nie ma.
  Co ciekawe mniej klekocze na biegu jałowym gdy bardzo wolno wcisnę i puszczę sprzęgło (wtedy bieg wchodzi lżej). Wyraźnie im większy klekot tym ciężej wchodzi bieg.

  Oczywiście może to być przypadek i kolejna dwumasa była po prostu wadliwa ale... chyba zbyt duży zbieg okoliczności.

  P.s. trzy lata temu oryginalna skrzynia się rozpadła i wsadzona jest regenerowana (do tego swap silnika na nowszy). Od tego czasu są problemy. Myślicie, iż skrzynia może być przyczyną. Co w niej sprawdzić? - osiowość wałka?
  Silnik chodzi idealnie, nie bierze oleju itp.
 • #2
  A może jest coś spartolone na lini silnik -skrzynia. Moze zostala wykonana przerobka skrzyni bo nie do konca pasowala? Moze zle dopasowana jest tarcza z dwumasa
  Potrzebujesz wyprać tapicerkę, położyć wosk? A może zrobić mechanikę Octavki lub innego auta?
  Napisz na PW

  Komentarz


  • #3
   Skrzynia jest regenerowana ale raczej bez przeróbek.

   W sumie co może doprowadzić do rozwalania dwumasy na tym połączeniu : albo mimośród ze skrzynią, albo nieosiowość wałka, ew. rozwalone łożysko w skrzyni. W jednym i drugim przypadku byłoby to odczuwalne podczas jazdy (jak sądzę)

   Komentarz


   • #4
    A tarcza z dwumasą to zestaw od LUCa.

    Komentarz


    • #5
     Zamieszczone przez MixerGDA Zobacz wpis
     A może jest coś spartolone na lini silnik -skrzynia. Moze zostala wykonana przerobka skrzyni bo nie do konca pasowala? Moze zle dopasowana jest tarcza z dwumasa
     Dla potomnych. Znalazłem w manualu Skody jedną zbieżność objawów - terkotanie na jałowym i rozwalanie sprzęgła występuje w przypadku braku tulejek centrujących. Skoda Workshop Manuals > Octavia Mk2 > Power transmission > Gearbox 02S > Clutch, control > Repairing clutch > Fault finding power transmission - problems with the clutch and clutch control

     Może składali skrzynie bez nich i po jakimś mocniejszym walnięciu (np. na garbie) skrzynia minimalnie się przesuwa, co doprowadza do powolnej destrukcji sprzęgła.
     Tak czy siak samochód jedzie do mechanika i .... zobaczymy za pół roku.

     Pzdr
     Marek

     Komentarz

     POWRÓT NA GÓRĘ
     Pracuję...
     X