Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Rozwalające się sprzęgło i dwumasa.

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Rozwalające się sprzęgło i dwumasa.

    Cześć

    Sytuacja wygląda tak, iż po wymianie dwumasy i sprzęgła kolejny raz zaczyna się ten sam problem. Poradźcie proszę co może prowadzać do destrukcji?

    Mechanizm naprawy zawsze jest podobny: po ok 10 tysiach od wymiany zaczyna ciężej wchodzić jedynka, po jakimś czasie (5-8 tysi) nie da się wbić jedynki i wstecznego z włączonym silnikiem, biegu nie da się też wybić z włączonym silnikiem - wyraźnie nie wysprzęgla skrzyni.

    Na początku wymieniono wysprzęglik i pompkę (nie pomogło), potem wymieniono samo sprzęgło - pomogło na chwilę lecz rozpadło się na kilka części po pół roku. Zalecano mi wtedy aby wymienić cały zestaw ale nie posłuchałem.

    W maju wymieniłem już cały zestaw: dwumasę (obstawiano, iż to ona była winna) i sprzęgło, lecz teraz po kolejnych 12 tysiącach dwumasa nagle zaczęła klekotać na biegu jałowym i jedynka trudniej wchodzi (regulowałem wybierak lecz żadnych zmian). Na razie innych objawów nie ma.
    Co ciekawe mniej klekocze na biegu jałowym gdy bardzo wolno wcisnę i puszczę sprzęgło (wtedy bieg wchodzi lżej). Wyraźnie im większy klekot tym ciężej wchodzi bieg.

    Oczywiście może to być przypadek i kolejna dwumasa była po prostu wadliwa ale... chyba zbyt duży zbieg okoliczności.

    P.s. trzy lata temu oryginalna skrzynia się rozpadła i wsadzona jest regenerowana (do tego swap silnika na nowszy). Od tego czasu są problemy. Myślicie, iż skrzynia może być przyczyną. Co w niej sprawdzić? - osiowość wałka?
    Silnik chodzi idealnie, nie bierze oleju itp.




  • #2
    A może jest coś spartolone na lini silnik -skrzynia. Moze zostala wykonana przerobka skrzyni bo nie do konca pasowala? Moze zle dopasowana jest tarcza z dwumasa

    Komentarz


    • #3
      Skrzynia jest regenerowana ale raczej bez przeróbek.

      W sumie co może doprowadzić do rozwalania dwumasy na tym połączeniu : albo mimośród ze skrzynią, albo nieosiowość wałka, ew. rozwalone łożysko w skrzyni. W jednym i drugim przypadku byłoby to odczuwalne podczas jazdy (jak sądzę)

      Komentarz


      • #4
        A tarcza z dwumasą to zestaw od LUCa.

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez MixerGDA Zobacz wpis
          A może jest coś spartolone na lini silnik -skrzynia. Moze zostala wykonana przerobka skrzyni bo nie do konca pasowala? Moze zle dopasowana jest tarcza z dwumasa
          Dla potomnych. Znalazłem w manualu Skody jedną zbieżność objawów - terkotanie na jałowym i rozwalanie sprzęgła występuje w przypadku braku tulejek centrujących. Skoda Workshop Service and Repair Manuals > Octavia Mk2 > Power transmission | Gearbox 02S | Clutch, control | Repairing clutch | Fault finding power transmission - problems with the clutch and clutch control

          Może składali skrzynie bez nich i po jakimś mocniejszym walnięciu (np. na garbie) skrzynia minimalnie się przesuwa, co doprowadza do powolnej destrukcji sprzęgła.
          Tak czy siak samochód jedzie do mechanika i .... zobaczymy za pół roku.

          Pzdr
          Marek

          Komentarz

          POWRÓT NA GÓRĘ
          Pracuję...
          X