Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Terkotanie na wolnych, buczenie, mielenie przy przyspieszaniu

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Terkotanie na wolnych, buczenie, mielenie przy przyspieszaniu

    Witam drogich Skodziarzy,

    Jestem posiadaczem Skody Octavii 1,6 2012r, TOUR + LPG, auto kupione jako narzędzie pracy - jestem taksówkarzem. Do tej pory sprawowało się świetnie, natomiast dzisiaj niestety zaczął się spory problem. Zaczęło się od tego że od kilku tygodni na zimnym silniku pojawiło się szarpanie przy ruszaniu (objawy zużytego sprzęgła). Dziś rano było zimno, ruszając na wzniesieniu Skodziną zatelepało jak nigdy, od tego czasu zaczęło być słychać dziwne dźwięki.

    - Na wolnych obrotach, w kabinie, słychać terkotanie ewidentnie spod deski rozdzielczej, jakby z wnętrza miejsca na pedały. (wrzucam film z dźwiękiem terkotania). terkotanie słychać na wciśniętym i wyciśniętym sprzęgle.

    - Przy rozpędzaniu się, zwłaszcza pod obciążeniem, terkotanie potęguje się, dochodzą jakby zgrzyty, bardzo specyficzne dźwięki, zaznaczam że są one tak głośnie że nie da się w spokoju jechać.
    - Przy wyższych prędkościach dziwne dźwięki trochę ustają

    nie znalazłem tematu odpowiedniego do mojego, dotyczyły tylko zużytego sprzęgła, nieszczelności, lewego powietrza itp.
    Teraz mam pytanie do Was, do mechanika będę szedł w poniedziałek, czy ktoś jest zorientowany co to mogłoby być? Czy to skrzynia pada, czy sprzęgło?
    Dodam jeszcze, że jeździłem w tym stanie pół dnia, auto normalnie zmienia biegi, rusza, hamuje.

    Z góry przepraszam jeśli naruszyłem w jakiś sposób regulamin lub jeśli temat się gdzieś powtórzył - oraz dziękuję za ewentualne odpowiedzi!

    FILM Z TERKOTANIA PODCZAS JAZDY (słychać gwizd/ terkot/ buczenie niczym rozklekotany autobus) IMG_2372.MOV - Dysk Google

    terkotania nie zmienia ruszanie kierownicą, wysprzęglanie sprzęgła, jedynie naciśnięcie gazu przerywa terkot. Dodatkowo pedał sprzęgła i hamulca bardzo wibruje, czuć pod stopą.

    FILM Z TERKOTANIA NA WOLNYCH - Link
    Ostatnio edytowany przez Złotoowa; 51730.

  • #2
    EDIT: Nie widzę opcji edytowania postu, więc napiszę pod spodem.
    Dziś rano podczas jazdy do pracy większość dziwnych dźwięków ustała. Czyli tak jakby im bardziej auto jest rozgrzane tym "gorzej się dzieje" w układzie przełożenia napędu. Przez pandemię i tak nie jest kolorowo, a teraz w dodatku koszta rosną a auto na siebie nie zarabia :-(

    Co polecalibyście sprawdzić, wykluczyć, jak przygotować się do rozmowy z mechanikiem?
    Póki co rozważam któreś z poniższych:
    - poduszki silnika/skrzyni
    - pokiereszowane tarcze sprzęgła
    - zmielona skrzynia
    - uszkodzone któreś łożysko?

    Komentarz


    • #3
      Wydaje mi się, że skrzynia do zdjęcia.
      Zamieszczone przez Złotoowa Zobacz wpis
      - pokiereszowane tarcze sprzęgła
      - zmielona skrzynia
      - uszkodzone któreś łożysko?
      poduszkę skrzyni wykluczam raczej.
      Wnętrze się wali.
      Ile ma nalatane km?
      Wymieniałeś kiedykolwiek olej w skrzyni?

      ...Moje Cappuccino MPi...

      jest jeszcze Fabia 2 FL 1.2 MPi + LPG
      sprzedana O1 1.6 MPI AKL + LPG
      wcześniej Corsa 1.0 12V "WŚCIEKŁY LITR"

      Komentarz


      • #4
        Cześć Przemek, dzięki za odpowiedź.
        Przebieg: 217tyś, jestem trzecim właścicielem.
        Poprzedni właściciel wymieniał sprzęgło, olej skrzyni, z podobnych rzeczy miał tylko awarię wybieraka w skrzyni, który był wymieniany - to było dość dawno temu.

        Co do wysłanych filmów, ten gdzie nagrałem dźwięki podczas jazdy , wsłuchajcie się od 0:18 najbardziej słychać ten gwiżdżący dźwięk.

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez Złotoowa Zobacz wpis
          wsłuchajcie się od 0:18 najbardziej słychać ten gwiżdżący dźwięk.
          wydaje mi się że to łożysko umiera.
          W starych 1.6 MPi padały nity w skrzyni, najpierw wyły a potem koło wywalało dziurę w skrzyni.
          W nowych jest to niby poprawione ale Twoja skrzynia nadaje się na stół.
          Ostatnio tak wyło znajomemu łożysko, rozsypało się się i cała skrzynia do roboty.

          ...Moje Cappuccino MPi...

          jest jeszcze Fabia 2 FL 1.2 MPi + LPG
          sprzedana O1 1.6 MPI AKL + LPG
          wcześniej Corsa 1.0 12V "WŚCIEKŁY LITR"

          Komentarz


          • #6
            Okej, możliwe że zdążę jeszcze dziś do mechanika. Przedstawię mu Twoją hipotezę

            Co do skrzyń, wiem że to wyjdzie po rozłożeniu, ale czy skrzynie regeneruje się. Czy da radę ratować starą, czy lepiej szukać używki? Co byście jeszcze mechanikowi powiedzieli/ kazali sprawdzić?

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez Złotoowa Zobacz wpis
              czy skrzynie regeneruje się.
              oczywiście

              wystarczy poszukać

              Zamieszczone przez Złotoowa Zobacz wpis
              możliwe że zdążę jeszcze dziś do mechanika.
              powodzenia w naprawie, oby okazało się że temat da się ogarnąć bez demolowania wszystkiego.

              ...Moje Cappuccino MPi...

              jest jeszcze Fabia 2 FL 1.2 MPi + LPG
              sprzedana O1 1.6 MPI AKL + LPG
              wcześniej Corsa 1.0 12V "WŚCIEKŁY LITR"

              Komentarz


              • #8
                Dobry wieczór wszystkim,

                W sobotę byłem u pierwszego mechanika, diagnoza: wymień Pan skrzynię (...). Jutro zrobię objazd po reszcie warsztatów. Dziwi mnie fakt, że nie słychać piłowania na zimnym, i ogólnie napęd działa bez zarzutu (biegi wchodzą perfekcyjnie, nie wypadają, sprzęgło nie ślizga się, nie stracił mocy).

                Rozmawiałem ze znajomym, jego ojciec posiada ten sam rok, model, silnik (2012 1.6 BSE), co ciekawe on miał te same objawy. Do wymiany była piasta i łożysko - czy jest takie prawdopodobieństwo? Wielu użytkowników zna się pod względem technicznym, pewnie łatwo Wam coś takiego wykluczyć

                Na koniec wiem że to wróżenie z fusów, trzeba zwalić skrzynię i sprawdzić po prostu. Ale może te poszlaki mogą coś wykluczyć? Dziękuję Wam

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez Złotoowa Zobacz wpis
                  Do wymiany była piasta i łożysko - czy jest takie prawdopodobieństwo?
                  Trzeba podnieść auto i sprawdzić w powietrzu. Piasta SZUMI i grzeje się koło przez to.

                  ...Moje Cappuccino MPi...

                  jest jeszcze Fabia 2 FL 1.2 MPi + LPG
                  sprzedana O1 1.6 MPI AKL + LPG
                  wcześniej Corsa 1.0 12V "WŚCIEKŁY LITR"

                  Komentarz


                  • #10
                    Witajcie,

                    Postanowiłem dodać aktualizację do wątku, być może któremuś kiedyś przydadzą się te informacje.

                    Skodzina dziś trafiła do warsztatu, prawdopodobnie jutro będę znał werdykt i ocenę zniszczeń - wtedy będzie decyzja czy reanimujemy starą czy kupujemy używkę skrzynię.

                    Wertując czeluści Internetu trafiłem na kanał YT gościa, który bardzo dokumentnie przeprowadza regenerację skrzyni Skody, fajnie widać poszczególne łożyska, koła, uszczelniacze - wszystkie poszczególne części. Nie wiem tylko jaki kod ma skrzynia z filmu. Można by się połasić o naprawę własnoręcznie gdyby mieć czas i narzędzia (np prasa)

                    Film o diagnostyce uszkodzeń skrzyni biegów -
                    Proces wymiany uszkodzonych łożysk skrzyni -

                    Filmy podobne do Rusków, tylko więcej można zrozumieć

                    Komentarz

                    POWRÓT NA GÓRĘ
                    Pracuję...
                    X