Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Naprawa klap nawiewu

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Naprawa klap nawiewu

  Cześć,

  Po przygodzie z wyciągnięciem silniczka klap, zdecydowałem się napisać krótką instrukcję "HOW TO" dla potomnych.

  Przyczyn związanych z błędem (prawej) klapy i zimną/niedogrzaną jedną stroną auta może być kilka między innymi:
  • Uszkodzony silniczek nastaw
  • Zabrudzony potencjometr "pozycjonujący" (w silniczku)
  • Uszkodzony mechanizm nastaw klap (złamane/wykruszone półksiężyce)
  • Rozprzęgnięty mechanizm nastaw klap
  • Kombo wszystkich powyższych oraz pewnie inne nieopisane usterki

  To czy z prawej strony jest totalnie zimno, czy tylko niewystarczająco ciepło zależy w głównej mierze w jakiej pozycji zatrzymała się klapa zanim przestała działać - po rozbiórce można to nastawić śrubokrętem "na stałe".

  Pierwszym krokiem do diagnozy błędu powinno być sprawdzenie błędów systemu HVAC poprzez interfejs VCDS, ewentualne ich skasowanie i wykonanie próby adaptacji pozycji końcowych klap.

  Jeśli ktoś nie ma VCDSa to - to ostatnie wykonuje się poprzez przytrzymanie przycisku "AC" + "Nadmuch na środek" - diody klimatyzacji migają, kalpy jeżdżą do pozycji granicznych i "uczą się". Jeśli to rozwiązuje Wasz problem to jesteście szczęściarzami i nie ma konieczności wyciągania silniczka

  Jeśli jest inaczej to pozostaje nam ingerencja mechaniczna. Do dostania się do klap wystarczą 2 klucze typu TORX + śrubokręt płaski do podważenia niektórych plastików. Konieczne jest dobre źródło światła (ja używałem latarki + czołówki) oraz obcążki do przecięcia opaski zaciskowej + nowa opaska.

  Historię warto zacząć od wskazania gdzie musimy się dostać.
  Na poniższym widoku rozstrzelonym systemu climatronic pozycja nr 25 to właśnie klapa nastaw dla prawej strony.  Aby sie tam dostać, musimy zdjąć zaślepkę z prawej strony deski rozdzielczej - podważamy śrubokrętem i ciągniemy w stronę drzwi. Tzn. nie musimy, ale pomoże nam to znacznie przy zakładaniu schowka  Potem należy pozbyć się schowka przed pasażerem. Nie mam tutaj zdjęć, ale tą procedurę łatwo wykonać - trzeba odpiąć zaczep spowalniający z prawej strony a potem szarpnąć, lekko otworzonym schowkiem ku górze, aby wypiąć pozostałe dwa zawiasy. Jeśli ktoś tego nie robił odsyłam do filmików na Youtube dot. wymiany filtra kabinowego w Octavii 3.

  Kolejnym krokiem jest pozbycie się pianki wygłuszającej pod schowkiem. Umożliwi nam to potem łatwiejsze manewrowanie przy silniczku. Pianka trzyma się na dwóch klipsach które trzeba wyciągnąć do dołu, a potem delikatnie zdjąć całą piankę tak, żeby jej nie rozerwać.  Pora na demontaż centralki MIB - trzyma się na 6 śrubach typu torx, orientacyjnie zaznaczonych na zdjęciu:


  Odciągamy ramkę schowka z MIB i odpinamy delikatnie zaznaczone wiązki oraz przewód klimatyzacji schowka (na zielono opaska której trzeba się pozbyć):


  W kolejnym kroku pozbywamy się węża od chłodzenia schowka, jedna strona już została odpięta przy okazji wyjmowania ramki schowka, drugą trzeba wygrzebać i ręcznie ściągnąć gdzieś w okolicach wskazanych na zdjęciu (do wymacania ręką) przez otwór po zdjętej piance:


  Następnie wyjmujemy tunel ogrzewania "skarpetek" odpinając klips i delikatnie ciągnąc plastikowy zespół do dołu (tylko w tą stronę da się go wyjąć)


  Po tym zabiegu powinniśmy już dostrzec pacjenta:


  Zamontowany jest na dwóch śrubach typu TORX plus wiązka z niebieską wtyczką z zatrzaskiem:


  Po wyciągnięciu zestawu pozostaje ocenić stan silniczka oraz kół zębatych, ewentualnie rozebrać sam silnik i sprawdzić stan jego środka. W razie wątpliwości przeczyścić potencjometr preparatem typu kontakt oraz przygrzać lutownicą z użyciem topnika punkty lutownicze. Dla zainteresowanych mogę podesłać zdjęcia z tej rozbiórki. Jeśli uszkodzeniu uległ półksiężyc zębaty, to niestety nigdzie nie znalazłem, aby ktoś sprzedawał go osobno. Poniższe informacje dt. zakupu silniczków tyczą się całego zespołu = półksiężyc + silniczek.

  Podczas wizyty w ASO dowiedziałem się, że wstawiali tam silniczki dwóch producentów (JOHNSON oraz MES), żadnego z nich nie znalazłem jako opcja zakupu poza ASO (~308 PLN) więc po obszernej lekturze Internetu zdecydowałem się spróbować zamówić odpowiednik VALEO 715279 (wg grupy VAG 5Q0898511D ) - białe koła zębate. U mnie spasował

  Wiem, że występuje jeszcze wersja VALEO 715280 ( 5Q0898511B ) czarne koła zębate. Nie znalazłem nigdzie wymiarów jednego czy drugiego, mimo to ktoś na rosyjskim forum ktoś przekonał się że tego zestawu nie można mieszać :/ Przykładowo biały półksiężyc i czarny tryb silniczka skutkują brakiem zazębienia.
  Który konkretnie zestaw będzie pasował do Waszego auta nie wiem. W moim przypadku była to Octavia III 1.4TSI 150KM, 2015, konsola ogrzewania firmy DENSO - na tym można się wzorować i kupić zestaw 715279.
  Po diagnozie/wymianie - całość składamy w odwrotnej kolejności - kasujemy błędy, robimy adaptację klap i cieszymy się działającym climatronikiem.
  Jeśli ktoś z Was przekręcił kluczyk po odpięciu ramki z MIB konieczne będzie skasowanie również błędu poduszek pasażera, gatewaya oraz pewnie kilku innych.
  Rozbiórka konsoli wraz z poszukiwaniami silniczka oraz jego następcy zajęło mi 2 popołudnia. Złożenie całości "do kupy" już tylko jakieś 45 min.
  Jeśli coś jest nie jasne, proszę pytać - odpowiem w miarę zdobytej wiedzy.


  Pozdrawiam,
  Mateusz

  EDIT:
  HOW-TO także do pobrania z Dokumenty - mateo15-s - Chomikuj.pl
  Ostatnio edytowany przez spj; [ARG:4 UNDEFINED].
Pracuję...
X