Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Problem z biegami

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Problem z biegami

  Czy w prawie nowym aucie normalnym jest, że jedynka i wsteczny nie chcą wchodzić? Oczywiście sporadycznie ale fakt jest faktem. Odpowiedź aso znowu taka sama, nie stwierdzili problemu. Pytalem się ich czy olej moze w skrzyni sprawdzili ale usłyszałem tylko, że nie bo oni tego nie robią.

 • #2
  Sądząc po 3 nowych autach - tak, to normalne. Zależy od wykonania mechanizmu i jakości skrzyni. Niektóre są lepsze lub może wypadało by powiedzieć - były lepsze.

  Z jedynką chodzi głównie o płynność ruchu w przód. Gdy poruszasz lewarkiem zbyt nerwowo to synchronizator nie ma czasu wykonać swojej pracy i bieg nie wejdzie. To trzeba wyczuć, ale zwykle leniwe wbijanie biegów bez użycia dużej siły daje najlepsze rezultaty. Jeśli wcześniej miałeś starsze auto to synchronizator był już trochę wyrobiony i normalnie mógł nawet lepiej działać jak nowy. Bardziej się ślizgał więc mogłeś przykładać większą siłę lub szybciej wbijać bieg.

  Przed wrzuceniem wstecznego trzeba odczekać 3-4 sekundy od wciśnięcia sprzęgła i wszyscy o tym zapominają. W instrukcji masz napisane aby chwilę poczekać. W mądrych instrukcjach VW z początku lat 90 pisało aby czekać 3-4 sekundy. Czekać należało z tych samych powodów co obecnie bo wsteczny nie ma synchronizacji i musisz zgrać 3 zębatki. W zasadzie to taką dodatkową zębatką łączysz dwie pozostałe na wałkach. Bywa, że ząb trafia na ząb zamiast ząb w dziurę i bieg nie wchodzi. To normalne. Koła są tak zrobione od wstecznego, że mają ścięcia ułatwiające wbijanie i to dodatkowe kółko może się podczas zakleszczania swobodnie obracać. Koła, które masz na wałkach są tak ustawione aby najpierw połączyło się jedno a potem drugie ale z różnych powodów często nie udaje się tych kół zazębić prawidłowo i nawet te ścięcia na zębach nie ułatwiają sytuacji. W skrzyniach o konstrukcji jak Twoja czy moja mechanizm wstecznego trochę kuleje. Zobacz jak to jest wykonane na rozbebeszonej skrzyni to zrozumiesz jakie tam są luzy na popychaczu który przesuwa to dodatkowe kółko, że to normalnie może się dość często przyblokowywać biorąc pod uwagę wszelkie niedoskonałości całego pomysłu ze wstecznym. Obecne skrzynie są małe i proste i nawet są trochę gorsze mechanicznie niż niektóre starsze. Ze wstecznym obowiązuje ta sama zasada - odczekać, przerzucić powoli i płynnie.

  Komentarz


  • #3
   Zastosuję się do twoich wskazówek Pawelt i zobaczymy.

   Komentarz


   • #4
    Ogólnie manual w Ocavii jest dosyć leniwy i zachęca do dystyngowanej zmiany biegów - dla mnie ok., ale może irytować bardziej temperamentnych kierowców.
    Ew. przed wrzuceniem wstecznego można wpiąć na sekundę 1 i od razu wsteczny - wchodzi na gładko.

    Komentarz


    • #5
     Wczoraj natomiast wsteczny wszedl bez problemu ale za to wybić sie nie chcial. Wyszedł ale ciężko.

     Komentarz


     • #6
      Karel, zgadzam się z tym - akurat mi ta skrzynia nie odpowiada, za długie ruchy trzeba wykonywać. Do tego z dynamicznym silnikiem nie jest to zbyt dobrze spasowane, bo silnik rwie do przodu, a ty w tym czasie wykonujesz 10 cm ruch wajchą

      Komentarz

      Pracuję...
      X