Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Felgi, opony, homologacja

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Felgi, opony, homologacja

    Hej!

    Stałem się w weekend posiadaczem Octavii III FL Liftback z 2018r. Jako, że jest to mój drugi samochód w życiu to mam spore braki jeśli chodzi o wiedzę. Dlatego bardzo Was proszę, żebyście oprócz opinii czy moje pomysły w ogóle mają sens, również odpowiedzieli na pytania techniczne (czy to da się zrobić, a jeśli nie to dlaczego), żebym trochę się doedukował
    Auto służyć mi będzie głównie do wyjazdów weekendowych, ferii, wakacji, itp. Do miasta posiadam drugie (chociaż jeździ nim żona, ja wolę rower :P).

    Czeka mnie zakup opon zimowych i zastanawiam się nad rozmiarem. Rozważam też zakup koła zapasowego/dojazdowego (fabrycznie mam zestaw naprawczy). Obecnie mam 225/45 R17. Dzwoniłem do ASO i powiedzieli, że do mojego auta nie ma homologowanych kół 16", ale dojazdówka już tak.
    I teraz pierwsze pytanie: od czego zależy taka homologacja? Z tego co kojarzę Octavia III domyślnie jeździ na 205/55 R16, więc dlaczego mój model miałby mieć z tym problem? Rozmiar tarcz hamulcowych, czy jeszcze jakieś inne czynniki?

    Zastanawiam się nad zamianą na 205/50 R17. Prawdopodobnie będę musiał do tego wymienić felgę na węższą (nie wiem jaką mam teraz, ale zakładam, że 7.5", a musiałbym zmienić na 6.5"), czy oprócz rozstawu śrub coś jeszcze muszę brać pod uwagę, czy jak kupię felgi i opony i zawiozę do warsztatu to mam pewność, że będzie pasować?

    Czy taka wymiana (225/45 R17 -> 205/50 R17) ma w ogóle sens? Mój tok myślenia był taki: na węższej oponie auto mniej pali (nawet do 1l/100km). Ma też gorszą przyczepność, ale zakładam, że "domyślne" 205/55 R16 są wystarczające dla "domyślnego" użytkownika, a ja nie jestem brawurowym kierowcą (max 150km/h na autostradzie, na krajowych b. rzadko wyprzedzam, więc jadę tyle, na ile inne samochody pozwalają).

    Koło zapasowe: jakie się zmieści? Gdzieś na forum czytałem, że wchodzi pełnowymiarowa 205/55 R16, czy to prawda? Ewentualnie dojazdówka - czy wkłady styropianowe są dopasowywane do rodzaju koła (zapasowe/dojazdowe)? Boję się, że jak kupię samą dojazdówkę w internecie i do tego wkład np. w ASO to wkład będzie za wysoki (i nie zamknę poprawnie podłogi bagażnika) lub za niski (i styropian nie będzie podpierał podłogi bagażnika, która się uszkodzi gdy położę na nią coś ciężkiego). Wiadomo, mogę kupić dojazdówkę w ASO i wtedy mi wszystko ładnie dopasują, ale liczą sobie za to 1100zł i mam wrażenie że zgadzając się na to zrobiłbym z siebie frajera. Czy w ogóle jest sens kombinować z zapasowym/dojazdowym? Czy lepiej dokupić lepsze assistance i cieszyć się z dodatkowego miejsca w bagażniku? Zakładam, że opony będę kupował ze średniej półki, więc może to wystarczy?

    Dzięki za wszystkie sugestie i podpowiedzi

  • #2
    Odnośnie rozmiarów przewidzianych przez producenta to się nie wypowiem.

    Co do szerokości felgi i opon, to zobacz np. tu:
    Dobór felg do opon (kalkulator). Jaki rozmiar felg? - Wulkanista.pl

    Do tego trzeba podejść zdroworozsądkowo - czyli nie przeginać w żadną ze skrajności. Jest margines szerokości do wykorzystania i trzeba z tego korzystać.

    Kwestia koła zapasowego / dojazdowego - jak dla mnie konieczność, bo co z tego, że masz np. assistance; jeśli sie gdzieś spieszysz, jest sytuacja podbramkowa, dzieci w samochodzie itp., a musisz czekać kupę czasu na przyjazd pojazdu. Jak masz zapas to zmieniasz kapcia i jedziesz dalej. Nie jesteś zależny od nikogo.
    Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
    FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

    Komentarz


    • #3
      205/55 R16 - mam taki zapas na org stalówce, w oryginalnym styropianie i mieści się idealnie.
      ​​​​​
      Pozdrawiam,


      Zapraszamy na Spoty klubowe w Trójmieście - LINK do harmonogramu

      Komentarz


      • #4
        Zgadza się na zapas wchodzi 205/55 /16. Na takich samych alusach kupiłem to samo auto w tej samej wersji , w sensie buda więc nie rozumiem zasadności że nie ma do niej homologowanych kol . Takie jak i inne są w instrukcji obsługi dołączonej do auta.
        Taka drobną uwaga, która mam zarówno z miejsca gdzie ubezpieczam auto jak i znajomego, który robi w ubezpieczeniach. Jeżeli masz autocasco i trzeba będzie ci wypłacić szkodę, np całkowita czy bardzo poważna, to jak zwykle ubezpieczyciel będzie robił wszystko aby nie wypłacić. Sprawdzają więc czy masz koła jakie przewidział producent, jeśli nie, to masz problem. Ja nie miałem na szczęście takiego zdarzenia,ale jak znam polskie realia to mnie nie dziwi.

        Komentarz


        • #5
          ASO coś chyba namieszało, w karcie homologacji masz że można mieć 205/55/R16. Sam takie mam na zimę.

          Komentarz


          • #6
            Dobra, zgłupiałem już całkowicie. W instrukcji obsługi nic nie ma, jedynie tabelka z rozmiarami opon dopuszczalnych przy stosowaniu łańcuchów. Dzwoniłem na infolinię, to odesłali mnie do działu homologacji, gdzie oczywiście nikt nie odbiera... Przy wlewie paliwa jest jedynie informacja o dopuszczalnym ciśnieniu i są podane wartości dla felg 16", 17" i 18", ale nic więcej (szerokość felgi/opony, itp.). Żadnych innych dokumentów (karta homologacji) nie dostałem, a auto kupowałem w salonie (podemonstracyjne).
            Swoją drogą ktoś kupował Octavię z fabrycznie zamontowanymi 225/45 R17? Jaka tam była szerokość felgi? Bo oczywiście z zewnątrz nie ma żadnych oznaczeń, więc pewnie bez zdejmowania koła niczego się nie dowiem...

            Komentarz


            • #7
              A jaką masz pojemność silnika?

              Komentarz


              • #8
                1.5 tsi

                Komentarz


                • #9
                  Jeśli chodzi o homologowane rozmiary, to w swojej książce znalazłem to (O3 FL Kombi 2.0 TDI 150 km):

                  122621655_3857669204283259_3283206831493006953_n.jpg
                  O3 FL, 2017 r., modelowo 2018.

                  Komentarz


                  • #10
                    Dzięki wielkie! Wychodzi na to, że mogę założyć 205/50 R17, tylko muszę zmienić felgi (mam 7Jx17 ET49, a potrzebuję 6Jx17 ET45/48). W internecie znalazłem dokładnie jeden model (nie licząc dostępnego w sklepie Skody w cenie 980zł/szt ) z pasującym rozmiarem i rozstawem śrub (5x112): Hurtownia Felg Aluminiowych Sklep Przymierzalnia Felgeo.pl . Otwór centralny chyba nie pasuje, ale jak rozumiem to już mi w wulkanizacji ogarną pierścieniem centrującym. Jutro zadzwonię do warsztatu, potwierdzę wszystko i chyba zamawiam

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez mfu123 Zobacz wpis
                      Wychodzi na to, że mogę założyć 205/50 R17, tylko muszę zmienić felgi (mam 7Jx17 ET49, a potrzebuję 6Jx17 ET45/48).
                      Ale po co inne felgi 17"? Załóż te nowe opony na dotychczasowe felgi; przecież będą pasować.
                      Skoda Octavia II 1.6 Mint 2008 LPG (@STAG)
                      FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999 LPG

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez Andrzej.P Zobacz wpis
                        Ale po co inne felgi 17"? Załóż te nowe opony na dotychczasowe felgi; przecież będą pasować.
                        Dobra, racja. Mój drugi samochód w życiu (pierwszy taki drogi) + w ogóle się na tym nie znam, to panikuję :P Kupię zimówki 205/50 R17, zamontuję na tych samych felgach i poproszę, żeby mi sprawdzili czy się zmieści jako koło zapasowe. Jeśli tak to dokupię stalówkę w tym samym rozmiarze i git, a jeśli nie to na zapas kupię 205/55 R16. Dzięki za pomoc!

                        Komentarz


                        • #13
                          Gdyby ktoś kiedyś jeszcze szukał tej informacji, to dostałem odpowiedź z działu homologacji Skody i dopuszczalne zestawy to:

                          205/55 R16 91V; 6,5Jx16 ET46

                          225/45 R17 91W; 7Jx17 ET49

                          205/50 R17 89H M+S; 6Jx17 ET48

                          205/50 R17 89H M+S; 6Jx17 ET45

                          205/55 R16 91H M+S; 6Jx16 ET48

                          205/55 R16 91H M+S; 6,5Jx16 ET46

                          Komentarz


                          • #14
                            Kobi9600 - małe pytanko, gdzie są dane dotyczące homologacji ? ( w instrukcji obsługi ich nie ma, a książka serwisowa - elektroniczna )
                            jmors44

                            Komentarz


                            • #15
                              Homologacja jest osobnym dokumentem wydawanym przez salon w chwili kupna auta.

                              Komentarz

                              POWRÓT NA GÓRĘ
                              Pracuję...
                              X