Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Budujemy Dom z OCP

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Budujemy Dom z OCP

    Ja w sobote (4 rano) będe leciał z Łodzi do Zamościa to sprawdzę z jakimś mobilem ile ciągnie ml-a

  • #2
    Budujemy Dom z OCP

    Witam
    kiedyś był chyba podobny wątek ale poleciał
    pytanie do użytkowników, fachowców i wszystkich którzy już zęby na tym zjedli i doradzą :wink:

    1) dział I Kominek
    Na co zwracać uwagę przy kupnie kominka (wkładu) - są żeliwne, stalowe, z wkładem keramzytowym lub szamotowym, automatyczne zamykanie szybra przy otwieraniu drzwi, popielnik, klika porad odnośnie obudowy też mile widziane bo może tu też są jakieś haczyki itp. Ogólnie w temacie jestem zielony bo wcześniej nie miałem z tym styczności ops:
    Dodam że ma być to tylko alternatywne źródło ciepła, sporadycznie wykorzystywane do ogrzania pomieszczenia ok 40m2 bez rozprowadzenia wiatrakiem, bez płaszcza wod.
    Doprowadzenie powietrza zrobione. Czy zwracać uwagę na ożebrowanie kominka (radiatory) czy w tym przypadku - cel zwykłego paleniska - nie jest to na tyle istotne.
    Budżet oczywiście ograniczony więc nie chodzi co jest naj naj lepsze ale też nie g... za kilka zł - umiarkowane, dobre ale bez wodotrysków :wink:

    dzięx wszystkim za rady i c.d.n

    Komentarz


    • #3
      kolego ja mam kominek makrotermu z płaszczem wodnym i ogrzewam nim wode uzytkową i grzejniki w domu 240m, zbiornik 400l wody uzytkowej plus 800l bufor, W zimie wyłączam całkowicie gaz i grzeje samym kominkiem. W kwestki kominków nie jestem fachowcem ale do takiego grzania jam mówisz to pewnie zwykły kominek bez problemu wystarczy, warto zakupić wraz z wkładem szamotowyn, dłuzej będzie trzymał ciepło.
      Na jakim etapie jesteś z budową?
      superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
      http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

      poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

      Komentarz


      • #4
        Ja moge Ci doradzic to, aby kominek mial kilka reguloanych wlotow powierzta. Bez tego w takim sprzecie ciezko sie rozpala i dosyc slabo sie reguluje proces spalania. Najtansze kominki maja tylko jeden taki hmm - dzyndzel Najlepeij jak by mial trzy.

        No i kolejna wazna sparawa. doprowadzenie powietrza z zewnatrz, najczesciej pod kominkiem instaluje sie przewod ktory dostarcza powietrze z zewnatrz. Bez tego taki kominek wypala tlen z pomieszczenia i moze np bolec glowa itp.
        Old Octavia 1.9 AHF - New Leon 2.0 BKD - New Passat 2.0 HGW ;-) Pontiac Trans Am 7.5

        Spoty Lublin - kazda pierwsza sroda miesiaca. Zapraszamy

        Komentarz


        • #5
          Zamieszczone przez Techno200
          Bez tego w takim sprzecie ciezko sie rozpala
          jakby to delikatnie ująć - to bzdura jak moze sie ciezko rozpalać w kominku? chyba ze cofa ci do pokoju ale to wina pogody lub niskiego cisnienia,
          Zamieszczone przez Techno200
          No i kolejna wazna sparawa. doprowadzenie powietrza z zewnatrz, najczesciej pod kominkiem instaluje sie przewod ktory dostarcza powietrze z zewnatrz. Bez tego taki kominek wypala tlen z pomieszczenia i moze np bolec glowa itp.
          wygląda mi na to, że kolega wyczytał to chyba w jakimś "fachowym" poradniku, owszem jest to prawda, ze zabiera tlen no ale nie popadajmy w paranoje przecież do domu się wchodzi i wychodzi i "rotacja" tlenu jest. więc doprowadzanie jakiś rur pod kominek to też zbędny wydatek. no chyba, ze kolega stawia od podstaw dom i nie musi się szczypac z kasą to może i faktycznie rura spiro się może pzrydać
          ale jesli ja też moge doradzic jedną rzecz - nie rób kolego takiej rzeczy by kominek był podstawowy do grzania. lepiej niech bedzie dodatkowym
          i sprawa moim zdaniem najważniejsza - jesli się ktoś stawia od podstaw i chce mieć w domu:
          - kolektory,
          - kominek z płaszczem wodnym,
          - piec na groszek,
          - i co tam jeszcze sobie wymyśli
          NIECH NAJPIERW ROZMAWIA Z FACHOWCEM A NIE Z HANDLOWCEM!!!! BO HANDLOWIEC WSZYSTKO WCISNIE A POZNIEJ SA SAME PROBLEMY, a to się kocioł przegrzewa, a to termostat nie działa, i wiele wiele innych rzeczy. najlepiej powiedziec fachurza co chcemy a on niech zrobi schemat. i to jest bardzo ważna rzecz by później nie ponosić zbędnych kosztów, ze coś się kupiło a nie działa lub nie będzie działać.
          pozdrawiam wszystkich nowo budujących się

          Komentarz


          • #6
            No to jeszcze raz. Dom już ukończony, doprowadzenie powietrza z zew. od dołu zrobione.
            Zamieszczone przez Techno200
            Ja moge Ci doradzic to, aby kominek mial kilka reguloanych wlotow powierzta.
            No nie zwracałem na to uwagi przeglądając oferty, jeżeli róznica w cenie będzie niewielka to wezmę z dodatkową regulacją, choć te które oglądałem mają tylko regulację dolotu powietrza od dołu.
            Zamieszczone przez pic2ek
            jesli ja też moge doradzic jedną rzecz - nie rób kolego takiej rzeczy by kominek był podstawowy do grzania
            tak jak napisałem to alternatywne źródło będzie. Podstawowym jest kocioł gazowy 2-ob. Instalacja już jest.
            Chodzi tylko o zrobienie zwykłego paleniska bez rozprowadzenia.
            Z tego co wyczytałem to wkłądy stalowe szybciej się przepalają/wypalają, żeliwne raczej nie do zdarcia. Nie wiem czy to mit czy prawda i czy przypadkiem ten okres przepalenia wkładu stalowego to nie 200lat.
            Zamieszczone przez pic2ek
            NIECH NAJPIERW ROZMAWIA Z FACHOWCEM A NIE Z HANDLOWCEM!!!! BO HANDLOWIEC WSZYSTKO WCISNIE A POZNIEJ SA SAME PROBLEMY
            dlatego poszły pytania na forach i zbieram opinie od użytkowników :wink:

            Komentarz


            • #7
              pic2ek,


              z rura sie zgodze, nie musi byc, bo jak napisales nie kazy moze ja dac, ale teraz wszedzie nowe technologie, wszystko szczelne (okna pvc, sciany z belitu i styropianu przewaznie) ja mowie z wlasnego doswiadczenia, poprostu czuc.


              ale z regulacja nie masz racji. mam przyjmnoesc rozpalac w 3 roznych kominkach i z doswiadczenia wiem ze ten z wieksza iloscia regulacji poprostu mi sie szybciej rozpala i pozniej go latwiej kontrolowac.

              i kolejna sprawa. kominek brudzi i to ostro, dla mnie osobiscie bajera w salonie sluzaca od czasu do czasu do rozpalenia, wspolczuje ludziom co kupili takie cos z plaszczem itp. robi sie z salonu kotlownie...
              Old Octavia 1.9 AHF - New Leon 2.0 BKD - New Passat 2.0 HGW ;-) Pontiac Trans Am 7.5

              Spoty Lublin - kazda pierwsza sroda miesiaca. Zapraszamy

              Komentarz


              • #8
                Może nie będzie całkiem offtopowo, ale jeśli ma ktoś pytania dot. papierologii związanej z budową domów (a także innych inwestycji budowlanych), to służę poradą. 14 lat pracy w administracji budowlanej, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia na budowę... trochę temat liznąłem
                Pozdrawiam

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez Techno200
                  pic2ek,


                  z rura sie zgodze, nie musi byc, bo jak napisales nie kazy moze ja dac, ale teraz wszedzie nowe technologie, wszystko szczelne (okna pvc, sciany z belitu i styropianu przewaznie) ja mowie z wlasnego doswiadczenia, poprostu czuc.


                  ale z regulacja nie masz racji. mam przyjmnoesc rozpalac w 3 roznych kominkach i z doswiadczenia wiem ze ten z wieksza iloscia regulacji poprostu mi sie szybciej rozpala i pozniej go latwiej kontrolowac.

                  i kolejna sprawa. kominek brudzi i to ostro, dla mnie osobiscie bajera w salonie sluzaca od czasu do czasu do rozpalenia, wspolczuje ludziom co kupili takie cos z plaszczem itp. robi sie z salonu kotlownie...
                  Czemu od razu kotłownia w salonie? Dla mnie osobiscie to nie jest problem zamieść to co sie wysypało podczas załadunku a odnosnie regulacji to podczas rozpalania wystarczy uchylic popielnik i ciąg jest wystarczajacy do szybkiego rozpalenia kominka.

                  Wiele negatywnych opini czyta sie na temat kominka z płaszczem wodnym ale niestyty te opinie pochodzą od osób które nie posiadaja takiego kominka.
                  superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
                  http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

                  poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

                  Komentarz


                  • #10
                    Rozważając zamontowanie kominka z płaszczem wodnym weźcie pod uwagę fakt, że w razie braku prądu nie będzie możliwości korzystania z niego. Ewentualnie od razu trzeba pomyśleć o awaryjnym zasileniu pomp obiegowych (akumulatory albo generator).

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez piramida
                      Czemu od razu kotłownia w salonie? Dla mnie osobiscie to nie jest problem zamieść to co sie wysypało podczas załadunku a odnosnie regulacji to podczas rozpalania wystarczy uchylic popielnik i ciąg jest wystarczajacy do szybkiego rozpalenia kominka.
                      własnie miałem koledze odpisac ale piramida mnie ubiegł i bardzo pięknie to ujął
                      Zamieszczone przez rrysio
                      Rozważając zamontowanie kominka z płaszczem wodnym weźcie pod uwagę fakt, że w razie braku prądu nie będzie możliwości korzystania z niego. Ewentualnie od razu trzeba pomyśleć o awaryjnym zasileniu pomp obiegowych (akumulatory albo generator).
                      dokładnie, ale ja to bym dodał jeszcze jedno, ludzie obudowują kominek piaskowcem itd, a póxniej jak do wymiany jest jakis czujnik albo cos tam to trzeba kuć kominek, a wystarczy wstawić kratkę z boku by był łatwy dostęp do środka by pozniej nie ponosić zbędnych kosztów

                      Komentarz


                      • #12
                        pic2ek,

                        a jak taki kominek czyscisz? nie kurzy ci sie? mam budynek ktory ogrzewa sie wylacznie kominkiem. pozamiatac po drewnie - no problemo, ale sproboj opanowac kurzo-popiol. powodzenia
                        Old Octavia 1.9 AHF - New Leon 2.0 BKD - New Passat 2.0 HGW ;-) Pontiac Trans Am 7.5

                        Spoty Lublin - kazda pierwsza sroda miesiaca. Zapraszamy

                        Komentarz


                        • #13
                          Są drobne nieudogodnienia podczas palenia kominkiem: trzeba przyniesc drewno, rozpalić ogień, co jakiś czas dołożyć, oczyścić popielnik i wokół kominka, podczas otwierania drzwiczek potrafi mały batory wyskoczyć ale to wszystko jest do przezycia, kwestia przyzwyczajenia.
                          W wieczorne chłodne dni nic nie zastąpi dobrego grzańca i miłej atmosfery przy kominku
                          P.S. po za tym ogrzewanie kominkiem jest w miarę tanim rozwiązaniem....
                          superb combi 2.0TSI 4x4 DSG L&K 393PS/509Nm stage 2 by CS
                          http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...er=asc&start=0

                          poprzednio octa 2.0tdi 260PS/500Nm http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...=38983&start=0

                          Komentarz


                          • #14
                            co do czyszczenia
                            403 Forbidden

                            ja mam taki TINE KJK
                            404 | Northstar
                            bardzo sobie chwalę, co prawda nie ma popielnika, ale wystarczy przy dobrym spalaniu
                            czyścić 2x w tygodniu - dobre spalanie=doprowadzenie powietrza z zewnątrz+suche drewno

                            do tego mam rozprowadzenie ciepłego powietrza na piętro i jest cacy

                            duży plus kominka to, że jak się rozgrzeje to można zimą otworzyć okno w salonie
                            i jest i ciepło i świeże powietrze
                            ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                            ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                            poprzednie modele:
                            ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                            ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                            O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                            Komentarz


                            • #15
                              ten odkurzacz fajna sprawa!
                              Zamieszczone przez krzynol
                              suche drewno
                              jakim drewnem najlepiej palić, żeby nie smolić szyby, komina ?

                              Komentarz


                              • #16
                                Zamieszczone przez cysterniarz
                                jakim drewnem najlepiej palić, żeby nie smolić szyby, komina ?
                                suchym :!:

                                kup sobie czujnik wilgotności do drewna do 100zł i sprawdzaj cwaniaczków-dostawców
                                ja sezonuję 2 lata drewno, chyba, że wiem z pewnego źródła, że było sezonowane,
                                ale to nawet wtedy roczek leży

                                dąb, buk, brzoza wysoko-energetyczna - to są najlepsze drewna

                                unikaj palenia papierami, kartonami, deskami, drewnem iglastym
                                bo to nie tylko szyba się brudzi, ale komin się zasadza :wink:

                                poza tym i tak szyba się brudzi i tak, układy przewiewu powietrza na szybę,
                                "odsuwające" dym i takie inne reklamowane rozwiązania są przesadzone

                                wystarczy, że Ci kawałek się obsunie blisko szyby, nie będzie się palił, tylko dymił
                                15 minut i masz po czystej szybie (fragmencie szyby)

                                do czyszczenia używam ognia :shock: - rozpalam tak, aby bardzo syche drewno było przy szybie
                                i waliło płomieniem - ogień super wypala sadzę z szyby

                                jak trzeba to się męczem jakimiś gównami do czyszczenia - nienawidzę tego

                                po 3 sezonach z kominkiem, muszę przyznać, że w tym roku nie wyczyściłem szyby
                                po sezonie zimowym i teraz będę rozpalał, a szyba brudna ops:

                                ale kominek w środku czarny i szyba czarna - to nie widać
                                :diabelski_usmiech
                                ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                poprzednie modele:
                                ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                Komentarz


                                • #17
                                  krzynol,
                                  także cysterniarz patrz się i ucz bo żyć wiecznie nie będziemy :szeroki_usmiech

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    krzynol, dzięx za lekcje, napewno się przyda

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Ja moge jakby co cos tam pomóc.

                                      Własnie kończe pisać prace inż. na wydzial Inż. Lądowej z Budownictwa Ogólnego.
                                      Jestem na sepcializacji Budownictow Energooszczedne ale w innych dziedzinach również troche wiedzy mam
                                      Adam

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        b707,
                                        no uwazaj kolego bo nie długo to mozesz miec kolejeczke do siebie... :wink:

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          witam po dłuższej przerwie

                                          odgrzewam temat - dziś zgłosiłem w urzędzie "chęć" rozpoczęcia prac na budowie mojego domu

                                          w związku z tym:
                                          - będę potrzebował wsparcia i wielu dobrych rad
                                          - bedę zadawał masę pytań licząc na odpowiedzi doświadczonych forumowiczów którzy już mieszkają lub budują "własnymi ręcami" - na technologie kosmiczne niestety mnie nie stać

                                          pozdrawiam
                                          b.
                                          5,5l/100

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Zamieszczone przez bobasek
                                            wielu dobrych rad
                                            pierwsza to taka żebyś sobe kupił meliske na uspokojenie jak zaczniesz chodzic i załatwiać

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              pierwsza to taka żebyś sobe kupił meliske na uspokojenie jak zaczniesz chodzic i załatwiać

                                              bobasek, pytaj pytaj
                                              ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                              ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                              poprzednie modele:
                                              ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                              ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                              O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                cysterniarz, mam pytanie jaki masz piec gazowy(firma)?
                                                Jakiego czujnika temp będziesz używać?

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  ja mam kocioł Ulrich Wanadich+ z pogodówką
                                                  a w domu termostat Honeywell

                                                  w ciągu kilku lat używania praktycznie bez awarii
                                                  razsię presostat zepsuł - ale sam naprawiłem (praktycznie jak naprawa mikrostyku w zamku drzwi )
                                                  ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                                                  ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                                                  poprzednie modele:
                                                  ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                                                  ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                                                  O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X