Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Ciepła woda użytkowa

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Ciepła woda użytkowa

    Spółdzielnia mieszkaniowa chce założyć u nas ciepłą wodę użytkową . Koledzy jeżeli użytkujecie ten rodzaj podgrzewania wody podzielcie się doświadczeniami . Chce się dowiedzieć jak się mają koszty takiego rozwiązania w stosunku do tradycyjnego junkersa ,Czy na wyższych piętrach po odkręceniu kranu od razu mamy gorącą wodę ( zimą po nocy) Ile obecnie płacicie za 1 m3 ciepłej wody .

  • #2
    Najbardziej komfortowe i bezpieczne rozwiązanie ciepłej wody użytkowej pod warunkiem prawidłowo wykonanej instalacji (konieczna cyrkulacja). Na pewno będzie trochę drożej niż przy CWU przygotowywanej w "junkersie". Nie pamiętam dokładnie ile u mnie kosztuje metr sześcienny, ale z tego co kojarzę to ok. 20zł za podgrzew + cena wody. Ale to musiałbym sprawdzić dokładnie.

    Komentarz


    • #3
      Kraków:
      10,15zł/m3 - woda do podgrzania
      11,48zł/m3 - podgrzanie wody
      Rozwiązanie mega wygodne, nie wspomnę już o bezpieczeństwie. Brak tlenku węgla w łazience. Mieszkam na czwartym piętrze - woda "od razu" nie jest gorąca, ale też czas potrzebny na pojawienie się ciepłej wody nie jest dłuższy niż w przypadku podgrzania jej przez piecyk gazowy
      Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
      Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
      Nie ponoszę winy za obrażenia psychiczne, jakie możesz odnieść w tym temacie.
      Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

      Komentarz


      • #4
        Zamieszczone przez tryton Zobacz wpis
        Czy na wyższych piętrach po odkręceniu kranu od razu mamy gorącą wodę
        Ja mieszkam na 9 piętrze i ciepłą wodę mam niemal natychmiast po odkręceniu kranu.

        Zamieszczone przez tomash23 Zobacz wpis
        ok. 20zł za podgrzew + cena wody
        W Sosnowcu jest też taka cena.
        SPOTY ŚLĄSKIE- ruszyć ZAPRASZAMY!
        ​​​
        Grzegorz

        Moja Ambitna Czarnula

        Komentarz


        • #5
          Nie wiem, jak to jest w dzisiejszych czasach, czy normą jest zabudowa instalacji do recyrkulacji.
          Znam przypadek, że cały pion w bloku się cieszył z ciepłej wody bez odpuszczania, poza jednym lokatorem, który mieszkał na 7 piętrze i wstawał do roboty ok.4 rano - czytaj: mył się pierwszy...
          Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

          Piszę poprawnie po polsku.

          Komentarz


          • #6
            Cyrkulacja jest wymagana przepisami - warunkami technicznymi technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
            Inna sprawa to potem poprawność wykonania takiej instalacji.

            Komentarz


            • #7
              No tak, wiadomo poprawność to coś innego.

              Komentarz


              • #8
                ...chyba że ta woda będzie ogrzewana przed wejściem do mieszkania - każdy z lokatorów ma swój mały wymiennik.
                Woda ogrzewana jest ciepłem, które normalnie idzie w kaloryfery.
                Tak jest u nas... straty wody zimnej przed ogrzaniem to ok 10 L przy rozruchu - odległość od wymiennika do kranu.



                tapatalk

                OII sprzedana


                Następca dużej czarnej - Mała czarna MC 1Z1Z

                Komentarz


                • #9
                  Zgodnie z WT pojemność instalacji CW bez cyrkulacji nie może przekraczać 3 l. W związku z tym odległość instalacji CW od szachtu (pionu) nie może być zbyt długa, aby czas oczekiwania na wodę o zadawalającej nas temperaturze nie był zbyt uciążliwy.
                  Ostatnio edytowany przez s@p; 27648.

                  Komentarz


                  • #10
                    Moi znajomi mieszkający w bloku maja ciepła wodę ale o gorącej mogą zapomnieć.Poprostu płaca za wodę ciepła a nie gorąca i żeby w wannie zrobić sobie goraca kąpiel musza wlewać wrzątek z garnka. Sytuacja z Śląska.
                    Ja mając w Polsce piec gazowy jestem wstanie podgrzać wodę do bardzo wysokiej temperatury jeżeli jest to potrzebne. Szybko tanio i wygodnie. W życiu nie zgodziłbym sie na taka zmianę.

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez s@p Zobacz wpis
                      Zgodnie z WT pojemność instalacji CW bez cyrkulacji nie może przekraczać 3 l. W związku z tym odległość instalacji CW od szachtu (pionu) nie może być zbyt długa, aby czas oczekiwania na wodę o zadawalającej nas temperaturze nie był zbyt uciążliwy.
                      o takie coś mi chodziło : Just a moment...

                      i licząc długość rur oraz czas oczekiwania na ciepłą wodę ....... założyłem elektryczny przepływowy straty wody mam mniejsze w porównaniu z sąsiadami.
                      woda jest ogrzewana w tym "węźle" przez ciepło dostarczane z ciepłowni, które idzie normalnie w kaloryfery.

                      z tym też się wiąże wysokość opłat za ciepło / ogrzewanie.
                      OII sprzedana


                      Następca dużej czarnej - Mała czarna MC 1Z1Z

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez shok Zobacz wpis
                        Moi znajomi mieszkający w bloku maja ciepła wodę ale o gorącej mogą zapomnieć.Poprostu płaca za wodę ciepła a nie gorąca i żeby w wannie zrobić sobie goraca kąpiel musza wlewać wrzątek z garnka. Sytuacja z Śląska.
                        Ja mając w Polsce piec gazowy jestem wstanie podgrzać wodę do bardzo wysokiej temperatury jeżeli jest to potrzebne. Szybko tanio i wygodnie. W życiu nie zgodziłbym sie na taka zmianę.
                        Nie do końca się z tym zgodzę.
                        Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli WT:
                        Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.
                        Ponadto w celu zabezpieczenia instalacji przed bakteriami legionella, stosuje się okresową dezynfekcję cieplną. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C.

                        Komentarz


                        • #13
                          Znasz może źródło. Podeśle znajomym

                          Komentarz


                          • #14
                            Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) wraz z późniejszymi zmianami.

                            Komentarz


                            • #15
                              Dzięki podeśle im . A wiesz może po jakim czasie owa temperatura ma sie pojawić? Bo jak okaże sie ze trzeba spuścić z 3 m3 wody to nic nie wskurają. Na 100% pójdą z tym do zarządcy budynku.

                              Komentarz


                              • #16
                                Teoretycznie min. 55 stopni powinno się pojawić po spuszczeniu 3 litrów wody. Ale trzeba by było prześledzić zmianę warunków technicznych kiedy się taki zapis pojawił. Bo może się okazać, że instalacja była robiona jeszcze wcześniej.

                                Komentarz


                                • #17
                                  Zamieszczone przez s@p Zobacz wpis
                                  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli WT:
                                  Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.
                                  Ponadto w celu zabezpieczenia instalacji przed bakteriami legionella, stosuje się okresową dezynfekcję cieplną. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C.
                                  Zamieszczone przez tomash23 Zobacz wpis
                                  Teoretycznie min. 55 stopni powinno się pojawić po spuszczeniu 3 litrów wody.
                                  Tak, wszytko to prawda, tylko że niestety, woda czytać nie potrafi i może mieć to w nosie...
                                  Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak to sobie wyobrażamy.

                                  Piszę poprawnie po polsku.

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Ale wiesz, że my tu piszemy na co ma kolega się powołać w rozmowach z zarządcą? Bo taki Twój komentarz ni z gruchy ni z pietruchy.

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Zamieszczone przez tryton Zobacz wpis
                                      Spółdzielnia mieszkaniowa chce założyć u nas ciepłą wodę użytkową . Koledzy jeżeli użytkujecie ten rodzaj podgrzewania wody podzielcie się doświadczeniami . Chce się dowiedzieć jak się mają koszty takiego rozwiązania w stosunku do tradycyjnego junkersa ,Czy na wyższych piętrach po odkręceniu kranu od razu mamy gorącą wodę ( zimą po nocy) Ile obecnie płacicie za 1 m3 ciepłej wody .
                                      CWU to chyba już w spółdzielni macie w tej chwili w jakiś sposób realizowane, chyba, że czerpiecie wodę ze studni na zewnątrz. Chodzi Ci o ciepło "z miasta". Jest kilka rozwiązań i trzeba się dowiedzieć o jakie chodzi.
                                      Jeśli idzie o ciepłą wodę na "liczniku ciepłej wody" to jest to tanie rozwiązanie i dosyć wygodne. Tanie bo temperatura czynnika oscyluje w okolicach 70 stopni co powoduje, że do mycia musisz ją zmieszać z wodą zimną. W skrócie zużywasz do kąpieli na każdy m3 wody około 0,3-0.5 m3 wody ciepłej. Miałem takie rozwiązanie w kukurydzy na os Tysiąclecia w Katowicach. Sprawdzało się. Zużywałem miesięcznie jakieś 2,5m3 ciepłej wody na 4 os.

                                      Innym sposobem jest wspomniane tutaj ciepło miejskie rozliczane jako praca w Gj. Czynnik z miasta idzie za pomocą logotermy na grzejniki (kiedy chcesz, przez cały rok) lub podgrzewa wodę zimną do CWU. Drogie (1GJ kosztuje ok 80zł a tak naprawdę zimą schodzi w 2 dni), niewygodne ( odległość z logotermy (na sieni) do wylewki powoduje długie oczekiwanie na wodę ciepłą i jej stratę bo po wył. zostają ze 3 litry wody w posadzce.). Mam to obecnie i nie polecam. 80% kosztów to koszty stałe. 25% przesył, i 55% to koszty zamówionej mocy, którą płacisz rok rocznie.

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Zamieszczone przez smer Zobacz wpis



                                        Tak, wszytko to prawda, tylko że niestety, woda czytać nie potrafi i może mieć to w nosie...
                                        Woda 'czytac' nie musi. To czysta termodynamika i matematyka. Jeśli odcinek rury od pionu CW do odbiornika w lokalu jest takiej długości, że jego pojemność nie przekracza 3l to warunek wynikający z przepisów jest spełniony. Oczywiście przy założeniu, że cyrkulacja CWU obejmuje cały pion. Obliczenie pojemności odcinka rury też nie powinno sprawiać kłopotu, wszystko to kwestia poprawnego wykonawstwa. U rodziców w mieszkaniu odcinek rury CW od pionu do ostatniego odbiornika - wanny wynosi ok. 30 mb. Czas oczekiwania​ na ciepłą wodę po odkręceniu baterii jest stosunkowo długi. Proszę zauważyć, że w takim przypadku płacimy za ciepła wodę pomimo tego, że przez długi czas spuszczamy zimna wodę z tego długiego odcinka rury. Niestety nikt na etapie projektu/wykonawstwa nie pomyślał aby wzdluz rury CW do mieszkania ułożyć rurę cyrkulacji DN15 mm i byłoby po problemie

                                        Komentarz

                                        POWRÓT NA GÓRĘ
                                        Pracuję...
                                        X