Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Spadek a podatek?

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Spadek a podatek?

    Czy jedyną metodą uniknięcia zapłaty podatku po sprzedaży mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat od "wejścia w jego posiadanie" jest zakup innego mieszkania (domu, działki?) i/lub spłata kredytu hipotecznego za przynajmniej równowartość mieszkania za spadku w ciągu 2 lat od sprzedaży mieszkania spadkowego?
    Co z podatkiem w sytuacji gdy po sprzedaży mieszkania spadkowego kupi się inne mieszkanie za równowartość mieszkania spadkowego a następnie sprzeda się dotychczasowe mieszkanie?
    Czy nabyte "spadkowo" oszczędności w banku podlegają opodatkowaniu?
    Na jakim druku zgłasza się dziedziczenie spadku w US - na SD-Z2 czy SD-3? Składa się go w US właściwym dla zamieszkania spadkobiercy czy w US właściwym dla nieruchomości?
    Dziedziczy tylko jedna osoba.
    Ostatnio edytowany przez Agamek12; 894.
    Adam... Używam:
    Rolka: e11FL 97KM/130Nm
    Passek: B6 175KM/366Nm

  • #2
    Witam, przerabialem temat w styczniu. Jesli masz w spadku nieruchomość i sprzedaż przed upływem 5 lat podatkowych od nabyciu spadku musisz zapłacić podatek 19%. Aby nie płacić masz w ciągu maksymalnie 2 lat przeznaczyć tą kwotę ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe tz. Zakup innej nieruchomości, budowa domu, spłata kredytu hipotecznego na nieruchomości której jesteś właścicielem lub remont nieruchomosci która jest twoją własnością. Jeśli remont lub budowa to trzeba zbierać na wszystko faktury. Potem przy rozliczeniu trzeba założyć pit i wskazać ile dostało się pieniędzy ze sprzedaży a ile sie wydało. Jeśli wyjdzie na 0 to nie ma podatku, jak cos zostało z tej kwoty to płaci się podatek 19% od tego co nie zostało wydane.

    Komentarz


    • #3
      No dobra... To wszystko co napisałeś jest jasne, ale co się stanie jeśli (kwoty żeby zobrazować) sprzedam odziedziczone mieszkanie za 100.000zł, w ciągu dwóch lat kupię inne za 100.000zł i po kolejnych kilku miesiącach sprzedam swoje obecne za 50.000zł? Ma to jakieś znaczenie?
      Czy spadek w postaci gotówki podlega opodatkowaniu?
      PS: wiem, ze najszybciej uzyskam informację w Urzędzie Skarbowym, ale zwyczajnie nie mam czasu na jego odwiedzenie...
      Adam... Używam:
      Rolka: e11FL 97KM/130Nm
      Passek: B6 175KM/366Nm

      Komentarz


      • #4
        Gotówka podlega opodatkowaniu jak i inne rzeczy. Jest zwolnienie z podatku, tylko obejmuje najbliższą rodzinę. Ale żeby nie zapłacić podatku trzeba złożyć specjalną deklarację do US w ciągu chyba miesiąca czasu i wyszczególnić cały majątek oraz jedo wartość.! Inaczej podatek trzeba zapłacić.

        Jak sprzedaż odziedziczone mieszkanie za 100 i zaraz kupisz za 100 inne, tak jak zadeklarowałeś - do 2 lat to wychodzisz na zero i nie płacisz. Twoje obecne mieszkanie nie ma nic do tego. Warunek, żeby odziedziczone nie było tańsze niż 100 chyba, ale tego nie jestem pewien.
        Ostatnio edytowany przez ruwado; 6444.
        pozdrawiam - Darek

        Komentarz


        • #5
          Właśnie przerabiam takie tematy , byłem w urzędzie i tak :
          sprzedajesz mieszkanie odziedziczone w spadku , masz na wydanie tej kasy 2 lata inaczej płacisz 19% od kwoty sprzedaży, kasę możesz przeznaczyć na zakup nowego mieszkania, remont, spłatę kredytu hipotecznego, jak wychodzisz na 0 to ok , jak coś zostanie to płacisz 19% od tego co zostało.
          Dodatkowo pani w urzędzie podpowiedziała ,że jak coś mi zostanie po kupnie nowego mieszkania to mogę to przeznaczyć na remont obecnie posiadanego mieszkania.
          Twoje dobra (sprzedaż obecnego mieszkania) nic to do sprawy nie wnosi.
          Kwestia czy był testament gdzie był zapis , że ty dziedziczysz wszystko czy nie , jak nie a masz rodzeństwo to im się też należy a nawet jak się tego zrzekną to ich dzieciom należy się coś takiego jak zachówek.
          O rany - jedna siódma życia to poniedziałek

          Komentarz


          • #6
            loru, a na jakim druku zgłasza się spadek w Urzędzie Skarbowym? Wychodzi mi na to, że na SD-Z3? To zgłoszenia składa się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla adresu zamieszkania spadkobiercy czy w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości?
            Adam... Używam:
            Rolka: e11FL 97KM/130Nm
            Passek: B6 175KM/366Nm

            Komentarz


            • #7
              Deklarację sd-zd3 skladasz w ciagu miesiąca od nabycia spadku do us właściwego według położenia nieruchomości. Ty rozliszasz się z własnym us ze sprzedaży nieruchomości po 2 latach pod warunkiem że sprzedaż nieruchomość ze spadku przed upływem 5 lat podatkowych. Lata podatkowe liczy się tak np. otrzymałeś nieruchomość w spadku w 2017 to lata podatkowe zaczynają sie w 2018, i kończą 1 stycznia 2023.

              Komentarz


              • #8
                Mam przed sobą broszurę "Zasady opodatkowania spadków i darowizn": Ministerstwo Finansów - Portal Gov.pl
                Według punktu 3 ze strony 3 zgłoszenie spadku po najbliższej rodzinie odbywa się na druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy.
                Adam... Używam:
                Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                Passek: B6 175KM/366Nm

                Komentarz


                • #9
                  Nie pamiętam już dokładnie ale były jakieś niejasne przepisy, które mówiłi o 6 miesiącach i o 1 miesiącu. Ja wtedy uznałem, że bezpieczniej wyrobić wyrobić się w miesiącu.

                  Miejsce składania

                  Który urząd skarbowy jest właściwy dla deklaracji SD-Z2? - Infor.pl
                  pozdrawiam - Darek

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
                    Według punktu 3 ze strony 3 zgłoszenie spadku po najbliższej rodzinie odbywa się na druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy.
                    Tak zgłaszasz na SD-Z2 masz na to 6 miesięcy od daty potwierdzenia nabycia spadku (czyli w większości przypadków od przyznania Tobie spadku przez sąd)
                    Dodatkowo do SD-Z2 musisz dołączyć następujące dokumenty:
                    1. Ksero postanowienia sądu
                    2. Ksero Aktu notarialnego (jeśli nie masz aktu notarialnego - to wypis z ewidencji gruntów i budynków)
                    3. Wydruk z ksiąg wieczystych (to z internetów sobie możesz załatwić)
                    4. Decyzja o podatku od nieruchomości (aby to uzyskać musisz udać się do działu ewidencji gruntów w UM z postanowieniem sądu i wypełnić taki druk, decyzję o podatku dostaniesz pocztą)

                    PS tak na marginesie dla Mnie jest KURESTWEM aby Państwo miało jakąkolwiek możliwość ponownego pobrania podatku dochodowego od nieruchomości / ruchomości / gotówki za które podatek został już wcześniej zapłacony.


                    Komentarz


                    • #11
                      hubert78 , a kiedy tak Państwo nie robi? Jak by jedno mieszkanie obcy ludzie przekazywali sobie co dzień jeden drugiemu ,to fiskus by trzepał podatek od tego samego mieszkania co dzień. A nie jest ku....em że jak masz mieszkanie po rodzicach to nie płacisz, ale jak ZGŁOSISZ!!!! A jak nie zgłosisz to płacisz??? A co, wtedy nie jest to po rodzicach? Powinieneś najwyżej udowodnić, w momencie jak US cię namierzy. Debilne.
                      ​​
                      pozdrawiam - Darek

                      Komentarz


                      • #12
                        Koledzy troszkę się podepnę.

                        Mama odziedziczyła mieszkanie na początku 2015 roku, które sprzedała w połowie 2016. Za cześć z kwoty otrzymanej za mieszkanie kupiła działkę budowlaną.
                        Mama chce przepisać działkę na mnie. Czy nie będzie to stanowiło problemu z rozliczeniem się ze sprzedaży mieszkania?

                        Czy musimy czekać do 1.01.2019 i dopiero wtedy bez przeszkód będzie mogła to na mnie przepisać tak, aby nie wpaść w problem z rozliczeniem sprzedaży mieszkania?

                        Komentarz

                        POWRÓT NA GÓRĘ
                        Pracuję...
                        X