Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Odpis ksiegi wieczystej z Internetu

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Odpis ksiegi wieczystej z Internetu

    Koledzy,
    czy odpis księgi wieczystej uzyskany drogą internetową i wydrukowany za pośrednictwem tej strony ( Uzyskaj odpis, wyciąg albo zaświadczenie z księgi wieczystej - Gov.pl - Portal Gov.pl ) ma tą samą ważność co odpis księgi wieczystej uzyskany na podstawie wniosku złożonego pisemnie w Wydziale ksiąg wieczystych? To znaczy czy ten odpis internetowy można przedłożyć u Notariusza sprzedając mieszkanie?
    Adam... Używam:
    Rolka: e11FL 97KM/130Nm
    Passek: B6 175KM/366Nm

  • #2
    Cześć,
    W ustawie o księgach wieczystych jest przepis, który stanowi, że w przypadku złożenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosku o wydanie odpisu, Centralna Informacja umożliwia samodzielne wydrukowanie tych dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wydruki tych dokumentów mają moc dokumentów wydawanych przez sąd, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
    Jeśli złożysz przez internet wniosek o wydanie odpisu z KW i zapłacisz za jego wydanie to ten wydruk będzie miał walor dokumentu. Jeśli natomiast wydrukujesz treść KW z poziomu ogólnodostępnej bazy KW to wówczas z wiadomych względów nie będzie to odpis (ten wydruk ma trochę inną strukturę tekstu).
    pozdrawiam
    Marcin

    Komentarz


    • #3
      W pierwszej chwili wydawało mi się że notariusz nie uzna takiego odpisu ponieważ nie będzie na nim pieczątki i podpisu osoby upoważnionej do wystawienia takiego dokumentu. Z drugiej strony idziemy w kierunku cyfryzacji, ułatwień dla obywatela, skrócenia czasu oczekiwania na dokumenty. Po krótkiej lekturze wspomnianej strony wnioskuję że jednak taki dokument powinien być ważny. Jest opcja otrzymania dokumentu do samodzielnego wydruku za który zapłacisz mniej. Taki dokument będzie miał identyfikator. Na tej samej stronie notariusz będzie mógł sprawdzić autentyczność takiego dokumentu.
      Wejdź sobie na stronę ekw.ms.gov.pl a następnie kliknij Weryfikacja autentyczności wydruku

      Komentarz


      • #4
        OK.
        ale tak czy siak pewnie złożę również wniosek bezpośrednio w wydziale ksiąg wieczystych, gdzie według ich informacji uzyskanie odpisu trwać może średnio nawet 50 dni...
        Adam... Używam:
        Rolka: e11FL 97KM/130Nm
        Passek: B6 175KM/366Nm

        Komentarz


        • #5
          A po co takie rzeczy chcesz przedkładać u notariusza? Notariusz przy każdej transakcji pracuje na KW właśnie w systemie informatycznym. W swoim własnym interesie.

          Pamiętaj o świstkach z gminy o pierwokupie na rzecz lasów itp...

          Komentarz


          • #6
            Mam całą listę dokumentów niezbędnych do przełożenia notariuszowi - niby wystarczy mu tylko numer KW, ale Kupujący chcą też odpisu z KW. Wolę mieć więcej niż mniej, bo cenę sprzedaży wynegocjowałem bardzo satysfakcjonującą.
            Z tymi lasami to chyba żartujesz? :-) Mieszkanie sprzedaję i tam potrzeba tylko jakiegoś zaświadczenia o rewitalizacji.
            Adam... Używam:
            Rolka: e11FL 97KM/130Nm
            Passek: B6 175KM/366Nm

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
              OK.
              ale tak czy siak pewnie złożę również wniosek bezpośrednio w wydziale ksiąg wieczystych, gdzie według ich informacji uzyskanie odpisu trwać może średnio nawet 50 dni...
              Proponuje zrobić to przez internet...według informacji ze strony ministerstwa cyfryzacji dokument otrzymasz od razu — jeśli wniosek składasz bezpośrednio w centrali, w oddziale CIKW albo przez internet,
              ...średnio będziesz miał ten dokument o 49 dni wcześniej...

              Komentarz


              • #8
                Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
                Mam całą listę dokumentów niezbędnych do przełożenia notariuszowi - niby wystarczy mu tylko numer KW, ale Kupujący chcą też odpisu z KW. Wolę mieć więcej niż mniej, bo cenę sprzedaży wynegocjowałem bardzo satysfakcjonującą.
                Z tymi lasami to chyba żartujesz? :-) Mieszkanie sprzedaję i tam potrzeba tylko jakiegoś zaświadczenia o rewitalizacji.
                Wg nowych przepisów musisz mieć zaświadczenie ze działka nie została objęta uproszczonym planem zarządzania lasu. Musisz mieć takie zaświadczenie przy sprzedaży każdej działki. W czerwcu sprzedałem dwa mieszkania i kupiłem działkę. Zawsze tego żądano. Są jeszcze dwa zaświadczenia ale nie pamiętam teraz czego dotyczyły. W 2015 sprzedawałem 2 mieszkania spółdzielcze i tego jeszcze nie wymagano. jeśli tego nie chce notariusz to zmień notariusza. Co do KW to to jest jakiś fail. Wszystko masz online na stronie ministerstwa sprawiedliwosc. Najbardziej aktualne. kupujący i notariusz z tego korzystają. masz to darmowe w pełnej wersji.

                Chyba ze sie pomyliłeś bo notariusze wymagają wypisu z rejestru gruntów a nie KW. To robisz na miejscu w powiecie (tak sie przyzwyczajam jak sie bedzie mieszkało na wsi -miejscowość, -gmina, -powiat :P) w rejestrze gruntów. Pamiętaj żeby nie brać uproszczonego tylko pełny właśnie z numerem KW - niektórzy mniej rozgarnięci notariusze bardzo sie obrażają ze muszą numer kw brać z kw online i wpisywac to do aktu..

                Aha. Drugie zaswiadczenie to kwestia rodzaju działki w planie miejscowym...
                Ostatnio edytowany przez pandzik; 16398.

                Komentarz


                • #9
                  Nie dawno sprzedawałem mieszkanie. U notariusza nie potrzebujesz wpisu do KW bo notariusze sami sobie pobierają aktualny wpis do KW poprzez system

                  Komentarz


                  • #10
                    Zamieszczone przez BASTIAN001 Zobacz wpis

                    Proponuje zrobić to przez internet...według informacji ze strony ministerstwa cyfryzacji dokument otrzymasz od razu — jeśli wniosek składasz bezpośrednio w centrali, w oddziale CIKW albo przez internet,
                    ...średnio będziesz miał ten dokument o 49 dni wcześniej...
                    Robiłem przez internet też dokładnie taki wyciąg z KW jakieś 2 miesiące temu i faktycznie trwa to 15min i masz Kw na mailu w pdfie :-)
                    pozdrawiam Macek

                    Komentarz


                    • #11
                      Zamieszczone przez pandzik Zobacz wpis

                      Wg nowych przepisów musisz mieć zaświadczenie ze działka nie została objęta uproszczonym planem zarządzania lasu. Musisz mieć takie zaświadczenie przy sprzedaży każdej działki. W czerwcu sprzedałem dwa mieszkania i kupiłem działkę. Zawsze tego żądano. Są jeszcze dwa zaświadczenia ale nie pamiętam teraz czego dotyczyły. W 2015 sprzedawałem 2 mieszkania spółdzielcze i tego jeszcze nie wymagano. jeśli tego nie chce notariusz to zmień notariusza. Co do KW to to jest jakiś fail. Wszystko masz online na stronie ministerstwa sprawiedliwosc. Najbardziej aktualne. kupujący i notariusz z tego korzystają. masz to darmowe w pełnej wersji.

                      Chyba ze sie pomyliłeś bo notariusze wymagają wypisu z rejestru gruntów a nie KW. To robisz na miejscu w powiecie (tak sie przyzwyczajam jak sie bedzie mieszkało na wsi -miejscowość, -gmina, -powiat :P) w rejestrze gruntów. Pamiętaj żeby nie brać uproszczonego tylko pełny właśnie z numerem KW - niektórzy mniej rozgarnięci notariusze bardzo sie obrażają ze muszą numer kw brać z kw online i wpisywac to do aktu..

                      Aha. Drugie zaswiadczenie to kwestia rodzaju działki w planie miejscowym...
                      Notariusza wybiera mój kupujący. I ten notariusz wymaga:
                      "1. Odpis z KW mieszkania
                      2. Dokument potwierdzający sposób nabycia nieruchomości (spadek, kupno, darowizna), jeśli był to spadek to zaświadczenie o uiszczeniu podatku lub zwolnieniu
                      3. Dokument ze spółdzielni potwierdzający : że jest Pana żona jest właścicielem i że nie zalega z opłatami
                      4. zaświadczenie, że nikt nie jest zameldowany w lokalu
                      5. zaświadczenie, że mieszkanie nie jest na terenie strefy rewitalizacji"

                      Adam... Używam:
                      Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                      Passek: B6 175KM/366Nm

                      Komentarz


                      • #12
                        Co kraj to obyczaj. Sprzedałem kilka mieszkań, zawsze chcą wypis z rejestru gruntów.

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez pandzik Zobacz wpis
                          Co kraj to obyczaj. Sprzedałem kilka mieszkań, zawsze chcą wypis z rejestru gruntów.
                          Poczytałem strony kilku notariuszy i nie ma w ich informacjach nic o wypisie z rejestru gruntu jeśli sprzedaje się mieszkanie spółdzielcze:
                          Dokumenty niezbędne do przygotowania aktu notarialnego: | Hanna Warońska Notariusz
                          Dokumenty - Kancelaria Notarialna Notariusz Przemysław Milo
                          Notariusz dokumenty - DOKUMENTY WYMAGANE PRZEZ NOTARIUSZA
                          Adam... Używam:
                          Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                          Passek: B6 175KM/366Nm

                          Komentarz


                          • #14
                            Wypis notariusz robi w dniu i mniej wiecej o czasie aktu, po to, aby nie bylo ze rano u jednego sprzedales, a po poludniu sprzedajesz drugi raz.

                            Odpis z KW, to kupujacy moze sobie sam sprawdzic, jak zna numer ksiegi przeciez.

                            Reszta to sie zgadza, zaswiadczenie z UM o braku zameldowanych, zaswiadczenie ze spoldzielni/wspolnoty o niezaleganiu.

                            Akt poswiadczenie wlasnosci, czyli akt dzieki ktoremu kupiles, co w zasadzie jest glupota, jesli w KW jestes wpisany jako wlasciciel.

                            A ta strefa rewitalizacji to chyba jakis lokalny twor.
                            Spritmonitor.de

                            Komentarz


                            • #15
                              KW w tej chwili nikt ze znanych mi notariuszy nie wymaga. Sami to robią Wypis z rejestru gruntów musiałem robić to samo rewitalizacja i lasy. Być może dlatego że osiedle składało się z kilku działek i nie na wszystkich stały budynki.

                              Akt dzieki któremu kupiłeś jest wymagany bo jeżeli nabyłeś w kacie darowizny to musisz przedstawić zaswiadczenie z US ze podatek zaplaciles lub nie jest wymagany. To taki bat dla uchylających się.

                              Komentarz


                              • #16
                                Jak minelo 5 pelnych lat liczac od 1 stycznia od daty nabycia, a ta data bedzie w KW, to nikt juz nie musi wymagac zaswiadczen z US, bo podatek po takim czasie sie nie nalezy.
                                Spritmonitor.de

                                Komentarz


                                • #17
                                  minęło kilka miesięcy od daty "wejścia w posiadanie", dokument z US mam.
                                  Adam... Używam:
                                  Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                  Passek: B6 175KM/366Nm

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Koledzy, ponieważ widzę, że nasz kupujący chyba chce iść z nami "na wojnę" proszę o interpretację:
                                    1. jeśli w Umowie przedwstępnej mam napisane, że Kupujący ma wysłać informację o miejscu i dacie podpisania Aktu notarialnego na "adres e-mail nr 1 ORAZ adres e-mail nr 2" to czy wysłanie tej informacji tylko na "adres e-mail nr 1" jest prawidłowym poinformowaniem mnie o miejscu i dacie podpisania Aktu Notarialnego?
                                    2. jeśli w Umowie Przedwstępnej mam napisane, że Kupujący ma wysłać informację o miejscu i dacie podpisania na powyższe adresy e-mail na "5 dni ROBOCZYCH" to kiedy powinien nas o tym poinformować, skoro datę podpisania Aktu Notarialnego wyznaczył na dziś, tj. 23.10.2017r. Informację o miejscu i dacie dostałem tylko na "adres e-mail nr 1" w dniu 18.10.2017r.
                                    3. czy przesłanie draftu Aktu Notarialnego (który ma być podpisany dziś, tj. 23.10.2017r.) w piątek w godzinach popołudniowych (20.10.2017r.) bezpośrednio przez Notariusza jest powszechnie stosowaną praktyką?
                                    4. jaka jest prawnicza definicja "dnia"? Czy "dzień" to dzień kalendarzowy, czy dzień roboczy?
                                    5. czy jeśli w Umowie Przedwstępnej mam napisane, że mieszkanie zostanie wydane w ciągu "5 dni" od daty zaksięgowania wpłaty to czy kupujący może żądać w Akcie Notarialnym wydania go na drugi dzień po zaksięgowaniu wpłaty? Czy ten zapis oznacza również wydanie mieszkania w ciągu "5 dni kalendarzowych" czy "5 dni roboczych"?
                                    Czy w przypadku nieprzyjścia dziś do Notariusza przez nas będzie to niepodpisanie Aktu Notarialnego z naszej winy i spowoduje konieczność zwrócenia 2x Zadatku? Uważam, że mam prawo nie przyjść, bo kupujący powiadomił mnie nieprawidłowo - czyli tak jak napisałem w punkcie 1 i punkcie 2.
                                    Ostatnio edytowany przez Agamek12; 894.
                                    Adam... Używam:
                                    Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                    Passek: B6 175KM/366Nm

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      "adres e-mail nr 1 ORAZ adres e-mail nr 2" to wyraźne stwierdzenie, że tu i tu, a nie że tu lub tu. Jeśli ktoś chce wojować to już tu można zarzucić, że nie wypełnił warunku umowy.

                                      Jeśli 5 dni roboczych, to w trakcie był weekend, więc nie 18 a dwa dni wcześniej.

                                      Na wydanie 5 dni od wpłaty - 5 dni to 5 dni kalendarzowych, jeśli nie dodano, że roboczych. A nie wcześniej. Ty możesz wydać wczesniej, ale nie masz obowiązku.

                                      Też uwarzam, że masz prawo nie podpisać aktu z konsekwencjami zadatku lub żądać np. nowego terminu aktu. Ale ..... O tym bym poinformował kupujacego w sposób przewidziany w umowie i notariusza, żeby w razie co mieć to na potwierdzeniem, dlaczego nie podpisales.
                                      pozdrawiam - Darek

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Dobra, Kupujący zachowywali się poprawnie, więc Akt podpisaliśmy.
                                        Przy okazji dowiedziałem się, że mimo "wspólnoty majątkowej" moje konto nie może być traktowane jako wspólne z żoną i musieliśmy w trybie pilnym zakładać żonie konto osobiste.
                                        Adam... Używam:
                                        Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                        Passek: B6 175KM/366Nm

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          To już ze względu na debilne przepisy i ich interpretację przez US.
                                          pozdrawiam - Darek

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Notariusz powiedziała nam, że wpłata na tylko moje konto pieniędzy ze sprzedaży majątku osobistego może być traktowane jako darowizna.
                                            No i teraz znów kłopot, bo trzeba będzie te pieniądze wydać tak, żeby nie płacić podatku...
                                            Adam... Używam:
                                            Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                            Passek: B6 175KM/366Nm

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              No ale chyba darowizna od żony dla męża nie jest opodatkowana? Ja jak się pozbywałem O2Fl przed kupnem O3, a brał ją mój tato to było tak:
                                              -50% udziałów auta żona darowała mi (mam 100%) [bo jako żona nie jest "rodziną" mojego ojca i nie może mu zrobić darmowej darowizny]
                                              -100% udziałów ja darowałem tacie
                                              -tato darował mi pieniądze o wartości auta
                                              Zaniosłem 3 oświadczenia o darowiznach do US i spokój, tato zaniósł do swojego i też nic nikt się nie czepiał.
                                              Ostatnio edytowany przez mac_aaron; 24739.

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Kupujecie nowe, to zaplacicie z dwoch kont i po sprawie. Zona tez moze miec przeciez lokate zalozona i "oszczedzac". Swoja droga, ja nie wiem jak Ty krotko trzymasz ta zone, ze ona nawet konta w banku nie ma. Zona nigdy nigdzie nie pracowala, zakupow nie robi placac karta.

                                                Ja widze, ze Ty to masz zawsze cos pod gore.

                                                Ja kupujac ustalilem notariusza, powiadomilem sprzedajacego, przyszedlem spisalem umowe przedstapna u notariusza z informacja ze kasa zostanie wyslana dzis na konto.
                                                Za jakis czas drugie umowienie notariusza, powiadomienie i kasa do wyslania na raty, czesc w dniu zakupu, czesc na 3 dni przed wydaniem kluczy.

                                                Ze sprzedaza tez nie bylo problemu. Kupujacy podal termin u notariusza i tyle. Kase przesylal bank. Klucze 2 dni potem wg. ustalen.

                                                Ale moze to zalezy od kupujacych i sprzedajacych.
                                                Spritmonitor.de

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Bez przesady. Ze sprzedażą nie miałem "pod górę". Gdyby nie to że Kupujący na samym końcu chciał być cwańszy niż faktycznie był to cała sprzedaż przebiegałby bez jakiegokolwiek stresu. Zrobił mały incydent, ale zrozumiał błąd i wycofał się z niego.
                                                  A poza tym uważam że i tak udało mi się to mieszkanko sprzedać w super cenie. Ja sprzedałem puste wyremontowane w średnim standardzie za tą samą cenę (a nawet troszkę drożej), za którą dwa lata temu znajomi sprzedali identyczne mieszkanie świeżo po kompleksowym i na prawdę wysokiej jakości remoncie z pełnym i nowym umeblowaniem. Dziwię się jednak wciąż, że tak szybko pozbyłem się mieszkania w wielkiej płycie mimo tego, że dosłownie kilkaset metrów dalej zbudowane są nowoczesne budynki w niższej cenie.
                                                  Adam... Używam:
                                                  Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                                  Passek: B6 175KM/366Nm

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X