Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Emerytura z ZUS... siedze i sie smieje...

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Emerytura z ZUS... siedze i sie smieje...

    Ze skrzynki wyjalem dzis pismo z ZUS z informacja o wysokosci mojej przyszlej emerytury. Najpierw zaplakalem, a potem zaczalem sie smiac... ZUS poinformowal mnie, ze jesli przez najblizsze 23 lata bede zarabiac i odprowadzac skladki tak jak dzis, to po przejsciu na emeryture jako 65 latek dostane ~20% swojej pensji jako emeryture...
    Kuzwa... niezle jaja...
    Adam... Używam:
    Rolka: e11FL 97KM/130Nm
    Passek: B6 175KM/366Nm

  • #2
    Bo na razie system jeszcze liczy wersję optymistyczną.

    Podam inny przykład. Brytyjski odpowiednik zusu ostatnio mi wyliczył, że jak jeszcze 26 razy zarobię to samo (po 10 tygodni w roku), to moja emerytura będzie wynosić około 21% mojej aktualnej brytyjskiej pensji, co mniej więcej stanowi 100% mojej polskiej pensji (u głównego pracodawcy). Tylko, że w Polsce pracuję już 17 lat, a w Anglii dopiero 9 miesiąc (i nie płacę podatku dochodowego). Jest różnica.
    Ostatnio edytowany przez ; 44763.

    Komentarz


    • #3
      Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
      Ze skrzynki wyjalem dzis pismo z ZUS z informacja o wysokosci mojej przyszlej emerytury. Najpierw zaplakalem, a potem zaczalem sie smiac... ZUS poinformowal mnie, ze jesli przez najblizsze 23 lata bede zarabiac i odprowadzac skladki tak jak dzis, to po przejsciu na emeryture jako 65 latek dostane ~20% swojej pensji jako emeryture...
      Kuzwa... niezle jaja...
      Społeczeństwo się starzeje i tyle ...
      Jedni spieprzyli sposób podniesienia wieku, następni okazali się jeszcze lepsi bo uznali, że ziemia jest płaska, starzenie się społeczeństwa to bzdura i reformę trzeba odkręcić.
      Ciekawe kiedy prezes ZUS beknie za wysyłanie pism nie po linii partii
      Powered by R-Performance

      Komentarz


      • #4
        dobry temat - żona dostała kilka dni temu, wyliczenie tez podobne (ema=~20% pensji pod warunkiem wpłacania do końca takiej kwoty jak teraz); idziemy dziś na spacer i za nami gardłuje laska, że dostała pismo z zus, że dostanie 10xx PLN emy zarabiając 5K. Jak PiS wtopi wybory, to winny już jest - prezes ZUS, bo przekazał prawdę - tak jak pisze Clip

        BTW czyli w kraju z dykty i kartonu (aka ' **j dupa i kamieni kupa') tak naprawdę opłaca się brać na legalu dokladnie minimalną, by mieć opłacony socjal; resztę pod stołem i pchać ile się da na prywatne konta emerytalne, bo partia i tak zajumie Ci wszystko i rozda madk0m bombelkuf, bo to dla nich głosy w gratisie

        Komentarz


        • #5
          jest jeszcze kilka miejsc na swiecie gdzie za naszą emeryturę można siedzieć pod palmą popijać rum i zagryzać owocami morza.
          Gorzej jak się zdrowie posypie i trzeba będzie ładować kasę w leczenie a to jest bardziej pytanie kiedy a nie czy ...
          Powered by R-Performance

          Komentarz


          • #6
            Dlatego ZUS powinien być dobrowolny, kto chce niech topi tam kasę, a kto nie dostaje kasę na rękę i sam sobie zabezpiecza przyszłość.

            Komentarz


            • #7
              Tylko jak i kiedy zrobić takie przejście z przymusowego na dobrowolny? Jak wybrać kto nie dostanie żadnej emerytury?

              Komentarz


              • #8
                Patrząc na to w jakim tempie się żyje i ile się pracuje to myślę że mogę jej nie dożyć patrząc ze mam jeszcze 33 lata do 65 lat

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez samtech84 Zobacz wpis
                  Dlatego ZUS powinien być dobrowolny, kto chce niech topi tam kasę, a kto nie dostaje kasę na rękę i sam sobie zabezpiecza przyszłość.
                  Pamietaj ze Ty dzis placisz swoim ZUS-em emeryture swoim rodzicom. Czy gdybys nie musial odprowadzac skladek na ZUS to placilbys sam swoim rodzicom ich emerytury?
                  Adam... Używam:
                  Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                  Passek: B6 175KM/366Nm

                  Komentarz


                  • #10
                    Dokładnie. Poza tym jaka jest gwarancja że ty będziesz oszczedzal na starość? A może przyjdziesz za jakiś czas do ZUS i każesz sobie zapomogę płacić bo nie masz za co żyć?
                    Ciężki temat....

                    Komentarz


                    • #11
                      Napisze parę słow. Bo wysoki ZUS. Ale w nim zawarte jest dosc sporo. Jezeli sie mysle poprawcie mnie.
                      Ubezp. Rentowe
                      Ubezp. Emerytalne ( jakie by nie było jest)
                      ubezp. Na wypadek śmierci. Tzn jak komuś się umrze to dają na pogrzeb
                      ubezp. na wypadek utraty pracy "kuroniówka"
                      ubezp. zdrowotne
                      Są kraje gdzie płacisz ponad 50% podatku dochodowego. ( zależy od dochodu)
                      ubezpieczenie zdrowotne płacisz z własnego netto
                      Ale nie można podczepić np. żony. Każdy płaci za siebie. Dzieci nie płacą tylko do 18roku życia. Nawet jak się uczą muszą płacic.
                      Oczywiście: dentysta czy fizykoterapeta platne osobno. Nawet trzeba miec extra pakiet by kobieta mogla rodzic w szpitalu. Inaczej dostaniesz rachunek albo rodzenie w domu. Tak w 21wieku w Holandii kobiety rodzą w domach.
                      Mimo,iż place za mnie i żone prawie 300€ miesiąc idąc do lekarza pierw obciazają mnie 360€ za ryzyko własne. Malo tego 360€ placi kazda osobno ubezpieczona osoba.
                      Renta to tylko dla ludzi sparaliżowanych chyba. Bo ludzie na wózkach czy chemiach normalnie pracują.
                      Emerytura nalicza Ci się tylko 2% rocznie najniższej emerytury krajowej. Za którą nie da się normalnie żyć na starosc.
                      Chcesz więcej to sobie dokup fundusz. Ktory czasem ma straty! Gdzieś czytałem, że podajże 80% ludzi tego nie płaci bo ich nie stać.
                      Jak z swojego netto nie wykupisz sobie ubezpieczenia na wypadek pogrzebu to po śmierci obciążą żonę lub rodzinę.
                      Z swojego netto płacisz podatek gminny i tzw wodny.

                      Tak wiec kiedyś tez ludzie plakali ze duzo kosztuje. Powiedzieli ok. Dali duza wyplate ale za reszte plac osobno.

                      Wiecie ilu jest pracownikow co nabrali sie na populistyczne gadki zeby nie placic ubezpieczenia sami sie ubezpiecza? Duzo szczegolnie z Polski. Bedac na samozatrudnieniu nie ma obowiazku oplacania niektorych skladek np. Rentowych czy na wypadek utraty pracy. Potem staje sie wypadek i chlopak przed 40tką wraca bez srodkow do zycia na garnuszek rodziców. Ale kiedys rodzicow braknie co wtedy?

                      Komentarz


                      • #12
                        Zasadniczo to nie widzę powodów do zdziwienia . Z waszego wynagrodzenia pobierana jest kwota ok. 20% podstawy na składkę emerytalną ( płatne 50/50 płatnik i pracodawca ) Więc wyliczenia ZUS są zgodne ze stanem faktycznym . Niby kto ma dołożyć te 80% abyś brał tyle emerytury co pensji ? Składka na ubezpieczenie rentowe to co innego i nie ma związku z emeryturą .

                        Komentarz


                        • #13
                          Na przykład, moi rodzice pobierają znacznie więcej emerytury niż 20% pensji. Kto dokłada?

                          Komentarz


                          • #14
                            A jak myślisz ? Ci którzy teraz pracują zawodowo plus zasilanie ZUS z budżetu czyli podatków . Jakieś kompromisy społeczne zaistniały bo zapewne z tych uciułanych za komuny składek to teraz może by starczyło na główkę kapusty . Gdy wyż demograficzny przejdzie na emeryturę będzie zgodnie z prognozami . Przynajmniej wiadomo czego się spodziewać .

                            Komentarz


                            • #15
                              Zamieszczone przez unicestwiacz_wszechrzeczy Zobacz wpis
                              Podam inny przykład. Brytyjski odpowiednik zusu ostatnio mi wyliczył, że jak jeszcze 26 razy zarobię to samo (po 10 tygodni w roku)
                              Czyli przez następne 26 lat musisz w roku przepracować 10 tygodni w UK, tak?
                              Rafał

                              Komentarz


                              • #16
                                Takie samo ,, dobre pytanie " to takie : dlaczego najniższe emerytury są waloryzowane wyżej niż emerytury reszty śmiertelników ?

                                Komentarz


                                • #17
                                  Zamieszczone przez Kot72 Zobacz wpis
                                  Zasadniczo to nie widzę powodów do zdziwienia . Z waszego wynagrodzenia pobierana jest kwota ok. 20% podstawy na składkę emerytalną ( płatne 50/50 płatnik i pracodawca ) Więc wyliczenia ZUS są zgodne ze stanem faktycznym . Niby kto ma dołożyć te 80% abyś brał tyle emerytury co pensji ? Składka na ubezpieczenie rentowe to co innego i nie ma związku z emeryturą .
                                  zasadniczo to facet "wrzuca" do ZUS przez 40-45 lat. A potem to zasadniczo na tej emeryturze żyje 10-15 lat. Czyli jak odkłada te 20% pensji do ZUS, to potem powinien te 60% pensji odzyskać...

                                  Ja z zazdrością patrzę na emeryturę swojego ojca - co prawda przez całe życie był robotnikiem, przez kawał czasu pracował na dwa etaty, z pracy zrezygnował w 70-tym roku życia, ale dziś dostaje jakieś 3kzł na rękę...
                                  Adam... Używam:
                                  Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                  Passek: B6 175KM/366Nm

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Agamek pokolenie naszych rodziców żyło w innych czasach i na innej żywnosci. Kolejne pokolenia żyją o wiele krócej. Mysle, że jak ktoś pociągnie 5-10 lat na emeryturze to będzie dobrze.O ile do tej emerytury ktoś dożyje.
                                    A tymi emeryturami z wysp to ja bym się nie podniecał. Wystarczy, że wprowadzą jakiś przepis aby pobierać ją w miejscu wypracowania i pozamiatane. Kto im zabroni?
                                    Podobnie jak teraz, że jak nie wypracowałś minimum do egzystencji to dopłacają do minimum. Tak ale pod warunkiem, że mieszkasz na miejscu. Tak wiec "klepać biede" gdzieś czy u siebie. To wolą u siebie.
                                    Ostatnio edytowany przez shok; 5726.

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Taki sam paradoks jak ze służbą zdrowia . Płacisz uczciwie co miesiąc ale jak potrzebujesz skorzystać to idziesz prywatnie ... Niestety emerytura nie jest wyliczona na 10-15 lat . Co będzie jak dociągniesz setki ? 60% ? Znaczy kapitał chcesz o kilkaset procent pomnożyć ? Dobry makler potrzebny . W ZUSie takich nie ma

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Zamieszczone przez Milord Zobacz wpis
                                        Czyli przez następne 26 lat musisz w roku przepracować 10 tygodni w UK, tak?
                                        Tak. Mogę też chyba krócej albo dłużej, bylem taką samą kwotę zarobił, która jest i tak tak niska, że zwolniona z podatku dochodowego (obecnie jest to 12 500 GBP).

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Moim zdaniem najgorsze w tym temacie jest to, że w PL co tok, dwa jest reforma systemu emerytalnego! Co można wyliczyć, co można przewidzieć i jak wybrać, na co się zdecydować.

                                          Było OFE i przynajmniej II filar. To co tam poszło miało być moje. I co? Poyraktowano, to jak skarbonkę dla ZUS - u.

                                          Były składki płacone na FGŚP - i co? Sięgnięyo ostatnio po te pieniądze na inny cel. Nie dla pracowników z upadłych firm, tylko do dania podwyżek w celu "kupienia" sobie głosów lub spokoju na jakiś czas.

                                          Teraz mamy nowy pomysł - PPK. To też ma być moje. Akurat. Nie wierzę. To też potraktują jak skarbonkę i ją rozbiją jak będą szukać na coś kasy. Nawet jak obecna ekipa się utrzyma - obstawiam, że za - góra - dwa lata będzie nowy pomysł i nowa reforma systemu.

                                          Więc jak coś może zapracować na moją emeryturę - to co odłożę? Nie ma szans.
                                          pozdrawiam - Darek

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Reasumując: chyba trzeba będzie swoją starość opierać (tak jak sto lat temu) za dzieciach i pomocy z ich strony...
                                            Adam... Używam:
                                            Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                            Passek: B6 175KM/366Nm

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
                                              Reasumując: chyba trzeba będzie swoją starość opierać (tak jak sto lat temu) za dzieciach i pomocy z ich strony...
                                              A kasę to nie łaska teraz odłożyć na starość ??
                                              Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Tylko biedny dużo nie odłoży.... A większość Polaków niestety bogata nie jest. A jak mają dzieci, to zawsze mają "na już" potrzebne wydatki.

                                                A co masz "zabrane" od razu z pensji to Ci tego nie żal. Tylko, że u nas zaraz Ci to podprowadzą. Błędne koło.
                                                pozdrawiam - Darek

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Zamieszczone przez ruwado Zobacz wpis
                                                  Tylko biedny dużo nie odłoży....
                                                  Tak, zgadza się.
                                                  Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X