Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

RODO a kradzież danych

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • RODO a kradzież danych

    Kilka dni temu okazało się, że moje dane osobowe (PESEL, numer dowodu, itp.) zostały wykradzione mojemu operatorowi telefonicznemu. Z tego powodu muszę zastrzec dowód osobisty, unieważnić i wyrobić nowy dowód, potem poinformować o zmianie dowodu różne instytucje, itp. (o ryzyku związanym z nieuprawnionym użyciem tych danych przy wyłudzeniach kredytu, itp. wiem i chcę się przed tym zabezpieczyć). Załatwienie tych spraw wiąże się z określonymi kosztami, itp. Czy ustawa o RODO opisuje może czy, co i w jaki sposób mogę rościć od instytucji, która tych moich danym nie zabezpieczyła w sposób należyty?
    Adam... Używam:
    Rolka: e11FL 97KM/130Nm
    Passek: B6 175KM/366Nm

  • #2
    Jaka firma? Jak się dowiedziałeś?
    pozdrawiam - Darek

    Komentarz


    • #3
      Virgin Mobile. Rozsyla sms.
      Adam... Używam:
      Rolka: e11FL 97KM/130Nm
      Passek: B6 175KM/366Nm

      Komentarz


      • #4
        No tak, internety pisały o tym. Czyli jak masz info to raczej na 100 % pewne.

        Moim zdaniem, jak dali d.....py to masz prawo przedstawić im rachunek za wymianę dokumentów - przynajmniej tyle.
        pozdrawiam - Darek

        Komentarz


        • #5
          Rachunek z wymianę dowodu? Jest za free.
          ja mam zastrzeżony dowód w bik bo ktoś wziął chwilowke na moje dane, sprawa na policji trwa od listopada 2018 i teraz jest odroczenie bo poszlo do laboratorium kto się podpisał.

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez MixerGDA Zobacz wpis
            Rachunek z wymianę dowodu? Jest za free.
            ale np. za zdjęcia już trzeba zapłacić...

            Adam... Używam:
            Rolka: e11FL 97KM/130Nm
            Passek: B6 175KM/366Nm

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
              ale np. za zdjęcia już trzeba zapłacić...
              przeżyjesz i tak taniej wyjdzie
              Octavia IV 2.0 TSI DSG 4x4 STYLE - DYNAMIC

              Komentarz


              • #8
                Ot ciekawostka: ustawodawca nie przewiduje we wniosku o wydanie DO, ze jego powodem jest "kradziez danych osobowych" - z tego powodu musialem jako podstawe wskazac "utrate DO".
                Adam... Używam:
                Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                Passek: B6 175KM/366Nm

                Komentarz


                • #9
                  Kolokwialnie mówiąc rekompensata finansowa przysługuje Ci z kodeksu cywilnego - prawo do odszkodowania: czyli zwrotu kosztów poniesionych na wymianę (w tym nowe foto, koszty przejazdów, parkingów, opłat za serwisy zastrzegające dokumenty itp) jak i utraconych korzyści - czyli np zapłaty za zarobek stracony w ciągu dnia spożytkowałeś na załatwianie formalności. Operator odpowiada nie tylko za szkody powstałe do momentu kradzieży ale też te będące skutkiem kradzieży danych. Dopuszczenie do ujawnienia danych jest czynem bezprawnym i z tego tytułu możesz wystąpić o zadośćuczynienie - stres, niepewność związaną z ryzykiem, że ktoś na Twoje dane wyłudzi usługi/kredyty, narobi Ci problemów korzystając z podejrzanych stron posługując się Twoimi danymi, utrata anonimowości itp - w standardowych przypadkach można z tego tytułu otrzymać około 2-5 tys. pln. Więcej trzeba by wykazać szczególną sytuacją. Oczywiście operator nie musi się zgodzić z Twoim żądaniem - wtedy pozostaje droga sądowa niestety, a to wymaga udowodnienia poniesionych strat i podstaw żądania zadośćuczynienia.
                  sotdi

                  Komentarz


                  • #10
                    [QUOTE=sotdi;n2665177]Kolokwialnie mówiąc rekompensata finansowa przysługuje Ci z kodeksu cywilnego - prawo do odszkodowania: czyli zwrotu kosztów poniesionych na wymianę (w tym nowe foto, koszty przejazdów, parkingów, opłat za serwisy zastrzegające dokumenty itp) jak i utraconych korzyści - czyli np zapłaty za zarobek stracony w ciągu dnia spożytkowałeś na załatwianie formalności. Operator odpowiada nie tylko za szkody powstałe do momentu kradzieży ale też te będące skutkiem kradzieży danych. Dopuszczenie do ujawnienia danych jest czynem bezprawnym i z tego tytułu możesz wystąpić o zadośćuczynienie - stres, niepewność związaną z ryzykiem, że ktoś na Twoje dane wyłudzi usługi/kredyty, narobi Ci problemów korzystając z podejrzanych stron posługując się Twoimi danymi, utrata anonimowości itp - w standardowych przypadkach można z tego tytułu otrzymać około 2-5 tys. pln. Więcej trzeba by wykazać szczególną sytuacją. Oczywiście operator nie musi się zgodzić z Twoim żądaniem - wtedy pozostaje droga sądowa niestety, a to wymaga udowodnienia poniesionych strat i podstaw żądania zadośćuczynienia.[/QUOTE

                    a świstak siedzi i zawija w te sreberka i za chwilę zadzwonisz na infolinię banku a tam pierwsze pytanie w celach weryfikację-poproszę pesel idziesz wykupić leki z nową e-receptą-poproszę pesel chcesz kupić węgiel-poproszę pesel itd.,itp. całe to RODO to bzdura w tym chorym kraju.
                    Marcin



                    My ©koda is fantastic

                    Komentarz


                    • #11
                      [QUOTE=sosna1;n2665193]
                      Zamieszczone przez sotdi Zobacz wpis
                      Kolokwialnie mówiąc rekompensata finansowa przysługuje Ci z kodeksu cywilnego - prawo do odszkodowania: czyli zwrotu kosztów poniesionych na wymianę (w tym nowe foto, koszty przejazdów, parkingów, opłat za serwisy zastrzegające dokumenty itp) jak i utraconych korzyści - czyli np zapłaty za zarobek stracony w ciągu dnia spożytkowałeś na załatwianie formalności. Operator odpowiada nie tylko za szkody powstałe do momentu kradzieży ale też te będące skutkiem kradzieży danych. Dopuszczenie do ujawnienia danych jest czynem bezprawnym i z tego tytułu możesz wystąpić o zadośćuczynienie - stres, niepewność związaną z ryzykiem, że ktoś na Twoje dane wyłudzi usługi/kredyty, narobi Ci problemów korzystając z podejrzanych stron posługując się Twoimi danymi, utrata anonimowości itp - w standardowych przypadkach można z tego tytułu otrzymać około 2-5 tys. pln. Więcej trzeba by wykazać szczególną sytuacją. Oczywiście operator nie musi się zgodzić z Twoim żądaniem - wtedy pozostaje droga sądowa niestety, a to wymaga udowodnienia poniesionych strat i podstaw żądania zadośćuczynienia.[/QUOTE

                      a świstak siedzi i zawija w te sreberka i za chwilę zadzwonisz na infolinię banku a tam pierwsze pytanie w celach weryfikację-poproszę pesel idziesz wykupić leki z nową e-receptą-poproszę pesel chcesz kupić węgiel-poproszę pesel itd.,itp. całe to RODO to bzdura w tym chorym kraju.
                      Tu o dowód osobisty chodzi...
                      Adam... Używam:
                      Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                      Passek: B6 175KM/366Nm

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis
                        Kilka dni temu okazało się, że moje dane osobowe (PESEL, numer dowodu, itp.) zostały wykradzione mojemu operatorowi telefonicznemu.
                        a teraz okazuje się że o sam dowód to co ty chyba operatorowi dowodu nie zostawiałeś a jeśli skanował to czemu wtedy nie interweniowałeś to już było naruszenie prawa(bo by odpowiedział,że w takim razie nie może z tobą zawrzeć umowy)i tak właśnie wygląda RODO.
                        Ostatnio edytowany przez sosna1; 1790.
                        Marcin



                        My ©koda is fantastic

                        Komentarz

                        POWRÓT NA GÓRĘ
                        Pracuję...
                        X