Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Frank Szwajcarski

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Frank Szwajcarski

    Witam wszystkich :szeroki_usmiech

  • #2
    Frank Szwajcarski

    Wygląda na to, że od dzisiaj nowe samochody (i nie tylko)warto brać na kredyt.....we franku szwajcarskim....bardziej już chyba nie podrozeje :diabelski_usmiech

    zapraszam do dyskusji....

    kurs

    Komentarz


    • #3
      Już to pisałem, ale to pewnie wina strajkujących górników.

      A tak poważnie, to moim zdaniem to początek kolejnej lawiny kryzysów etc...

      Szwajcaria przestanie exportować cokolwiek.
      Nasze Banki będą miały mocno pod górkę.
      Zastanawiam się co będzie z udzielaniem kredytów nawet w PLN. Jak bardzo wysoko podniosą poprzeczkę dla kredytobiorców chcących kupić mieszkania czy się budować...

      Ale najbardziej współczuję ludziom, którzy mają kredyty w CHF-ach.

      Ponoć w PL jest ponad 700 tysięcy (!!!) takich rodzin..

      It's nice to be important but more important is to be nice

      Komentarz


      • #4
        Zamieszczone przez miodowy
        Zastanawiam się co będzie z udzielaniem kredytów nawet w PLN. Jak bardzo wysoko podniosą poprzeczkę dla kredytobiorców chcących kupić mieszkania czy się budować...

        Ale najbardziej współczuję ludziom, którzy mają kredyty w CHF-ach.

        Ponoć w PL jest ponad 700 tysięcy (!!!) takich rodzin..

        ale przecież stopy procentowe na CHF są teraz ujemne.....czyli...co....do spłaty mniej niż się wzięło?

        oczywiście....trzeba współczuć.....żeby tylko kryzysu nie było od tego na rynku mieszkaniowym w PL, jak ludzie przestaną spłacać te kredyty.....myślę, że jak rynki ochłoną, to kurs CHF troszkę spadnie....nie mogliby w końcu Szwajcarzy dodrukować troche, skoro taki popyt? Amerykanie drukują, cały świat płaci dolarami

        Komentarz


        • #5
          właśnie przeczytałem w komentarzach na jednym z portali, że min. Szczurek zamiast wyprzedawać pewne waluty, zamienia Polskę w kantor - efektem takich zachowań jest obecny kurs CHF. :twisted:
          OII sprzedana


          Następca dużej czarnej - Mała czarna MC 1Z1Z

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez kapi
            właśnie przeczytałem w komentarzach na jednym z portali, że min. Szczurek zamiast wyprzedawać pewne waluty, zamienia Polskę w kantor - efektem takich zachowań jest obecny kurs CHF. :twisted:
            przecież to nie wina Szczurka, tylko banku centralnego Szwajcarii.....to nie Złoty się osłabia (może troszkę), tylko Frank się umacnia :!:

            Komentarz


            • #7
              Nie ważne co kto i dlaczego, ważne jest to co się dzieje.
              Ile ludzi jest takich co brali kredyty we franku jak wartość jego była niecałe 2 zł i cieszyli się "ile to zaoszczędziłem w porównaniu do złotówki" - i teraz ta właśnie oszczędność wychodzi jak jest na prawdę.
              Była O2 RS 190 km / 436 Nm
              Jest Superb 2FL 201 km / 436 Nm

              Komentarz


              • #8
                Byłem sobie spokojnie na szkoleniu bez dostępu do neta
                Jak wyszedłem i się dowiedziałem, co się stało, to...
                Nie wiem, jakie miałem wtedy ciśnienie, ale raczej małe nie było, głowa boli, że aż...
                Trzeba będzie przeczekać, trudno się mówi
                Pzdr
                Pzdr, Fredy
                Silnik w mojej O3 smaruje olej

                Komentarz


                • #9
                  ja mam w CHF kredyt i jakoś dramatu nie ma - raptem 200zł skoczyło
                  i cały czas mam taniej niż w złotówkach bym brał, przy 5,5 PLN/CHF będzie źle
                  i nie chcę aby ktoś mi współczuł, czy na siłę mi jakieś ruchy z kredytem robił
                  ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
                  ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
                  poprzednie modele:
                  ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
                  ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
                  O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

                  Komentarz


                  • #10
                    Nie rozumiem problemu...
                    Biorąc kredyt każdy wiedział, że bierze kredyt w CHF i spłaca go w złotówkach po przeliczeniu na naszą walutę. Biorąc kredyt brał z pewnością na siebie ryzyko związane ze zmiana kursu franka.
                    Dalej spłaca taką samą ilość franków jak kiedyś (lub nawet mniej, bo niższe są stopy procentowe), czyli defacto i tak nie traci...
                    Adam... Używam:
                    Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                    Passek: B6 175KM/366Nm

                    Komentarz


                    • #11
                      oolsztyniak, zwroc jednak uwage ze bylo tak przez wiele miesiecy gdy te raty w pln byly drozsze o wiecej niz te przykladowe 200zl
                      Spritmonitor.de

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez Agamek12
                        Nie rozumiem problemu...
                        Biorąc kredyt każdy wiedział, że bierze kredyt w CHF i spłaca go w złotówkach po przeliczeniu na naszą walutę. Biorąc kredyt brał z pewnością na siebie ryzyko związane ze zmiana kursu franka.
                        Dalej spłaca taką samą ilość franków jak kiedyś (lub nawet mniej, bo niższe są stopy procentowe), czyli defacto i tak nie traci...
                        W tej chwili stopy procentowe w Szwajcarii są nawet ujemne, ale przy konstrukcji oprocentowania kredytu większość banków ma zabezpieczenie i w takim przypadku LIBOR 3M CHF przyjmują jako 0 (zero). Marża banku zostaje w takim przypadku bez zmian.
                        Pzdr

                        [ Dodano: Czw 15 Sty, 15 15:55 ]
                        Zamieszczone przez krzynol
                        ja mam w CHF kredyt i jakoś dramatu nie ma - raptem 200zł skoczyło
                        i cały czas mam taniej niż w złotówkach bym brał, przy 5,5 PLN/CHF będzie źle
                        i nie chcę aby ktoś mi współczuł, czy na siłę mi jakieś ruchy z kredytem robił
                        Mi rata skoczyła trochę więcej - około 300 PLN, ale również nie chcę, żeby ktoś się nade mną litował. Wiedziałem, co robię i teraz trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje czyny
                        Pzdr
                        Pzdr, Fredy
                        Silnik w mojej O3 smaruje olej

                        Komentarz


                        • #13
                          Zamieszczone przez krzynol
                          nie chcę aby ktoś mi współczuł
                          to się umówmy, że Tobie nie współczuję, ale pozostałym 700 tys kredytobiorców - współczuję. Chociaż trochę...

                          Ja brałem kredyt mieszkaniowy w CHF po 2,57. Kiedy szedł na dół, tylko mi się uśmiech pojawiał i robiłem sobie systematycznie nadpłaty. Kiedy zaczął iść do góry, natychmiast wrzuciłem na konto kredytu wszelkie oszczędności, zaskórniaki i jeszcze pożyczyłem od rodziców i teściów kilka $ do tego stopnia, że zostało mi ówcześnie nie cale 10 tys kapitału do spłaty. Wielką nadpłatę przeliczyli mi ówczesnie po 2,17...

                          Wtedy to już miałem różnicę jakieś 9 czy 11 tys jak pamiętam w stosunku do niższych kursów, kiedy robiłem nadpłaty...

                          Dzisiaj bym się załamał. Nie tylko z powodu wysokiego kursu, ale choćby z powodu bezsensowności spłacania kredytu w całości, czy przewalutowania na PLN.

                          Za tym zaraz idzie zastój w rynkach nieruchomości, gdyż uwiązany kredytem na mieszkanie, którego wartość netto jest wyższa niż mieszkania nie byłbym w stanie dzisiaj go sprzedać i kupić sobie np domek.

                          I w tym jest ból. W tym momencie moje myślenie krąży wokół współczucia. Zanim się wyrówna i zanim większość kredytobiorców będzie mogła sobie pozwolić na spłatę kredytów zaciągniętych w CHF-ach oraz zamianę mieszkania np na większe czy domek - większość z tych będzie już w wieku przedemerytalnym albo i na emeryturze, co będzie się wiązało z niemożliwością oraz kompletną nie opłacalnością zmiany lokum.

                          Owszem, jeśli ktoś ma horyzonty zawężone np do jednego lokum (mieszkania) to OK.

                          Ja mieszkanie traktowałem,jako przystań, coś na teraz, coś na kilka lat z docelową możliwością kupna domu, czy budowy.

                          Wierzcie mi, że sam mam masę znajomych co pobrali kredyty w CHF kiedy kosztował w okolicach 2 PLN. Niestety zarabiając w moim regionie tyle ile się zarabia, skok kilkuset złotowy na racie to już jest spore obniżenie standardu życiowego.

                          W większości przypadków pomijając nawet możliwości zmian aut na nowsze, ludzie nie jeżdżą na wakacje, nie dają dzieciakom tego co by chcieli.

                          Niestety ludzie stali się niewolnikami frankensztajna.

                          Oczywiście to w mojej ocenie.

                          Zamieszczone przez Fredy.PW
                          Wiedziałem, co robię i teraz trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje czyny
                          być może wiedziałeś, ale jestem pewien, że 90% kredytobiorców już nie.

                          Mało tego, pamiętam doskonale, jak bankowcy sami bardzo chętnie namawiali na CHF-y, oraz jak banki z bardzo lekką ręką, często nawet tylko na oświadczenia, dawali kredyty.

                          Polak mądry po szkodzie..

                          Czy aby zawsze?

                          It's nice to be important but more important is to be nice

                          Komentarz


                          • #14
                            Zamieszczone przez Agamek12
                            Nie rozumiem problemu...
                            Biorąc kredyt każdy wiedział, że bierze kredyt w CHF i spłaca go w złotówkach po przeliczeniu na naszą walutę. Biorąc kredyt brał z pewnością na siebie ryzyko związane ze zmiana kursu franka.
                            [/b]...
                            z tego co widze wiele nie rozumiesz :lol: .... jest sporo ludzi dla których jedyną alternatywa kupienia mieszkania był kredyt we franku.....tylko wtedy mieli zdolnosc kredytowa...znam takie osoby......wiem ze oni też brali na siebie ryzyko no bo mogli wogule nie brać.....ale z drugiej strony bardzo chujowe jest przeliczanie zdolnosci we franku po kursie 2.0 a potem wymaganie spłaty po kursie 2x wyzszym....to teraz te soby juz spełniają kryteria na tak wysokie raty? :lol:

                            Komentarz


                            • #15
                              Niestety ludzie stali się niewolnikami frankensztajna
                              Nie wiem co lepsze byc niewolnikiem franka czy byc niewolnikiem u tesciowej lub mamusi jak kto woli czy wynajmujac mieszkanie przez cale zycie za dosc spora kase.

                              Moze lepiej wynajmowac od banku z nadzieja ze kiedys bedzie to nasze.
                              Spritmonitor.de

                              Komentarz


                              • #16
                                Zamieszczone przez Maicroft
                                Nie wiem co lepsze byc niewolnikiem franka czy byc niewolnikiem u tesciowej lub mamusi jak kto woli
                                hehehe k no pewnie, ze jak kto woli
                                ja bym wolał być kilkukrotnym niewolnikiem banku i CHF-a ale na swoich śmieciach, na swoim małym ciasnym ale WŁASNYM!

                                Zamieszczone przez
                                .... jest sporo ludzi dla których jedyną alternatywa kupienia mieszkania był kredyt we franku.....tylko wtedy mieli zdolnosc kredytowa...

                                to teraz te soby juz spełniają kryteria na tak wysokie raty? :lol:


                                bardzo dobre spostrzeżenie k

                                It's nice to be important but more important is to be nice

                                Komentarz


                                • #17
                                  Zamieszczone przez
                                  Zamieszczone przez Agamek12
                                  Nie rozumiem problemu...
                                  Biorąc kredyt każdy wiedział, że bierze kredyt w CHF i spłaca go w złotówkach po przeliczeniu na naszą walutę. Biorąc kredyt brał z pewnością na siebie ryzyko związane ze zmiana kursu franka...
                                  z tego co widze wiele nie rozumiesz :lol: .... jest sporo ludzi dla których jedyną alternatywa kupienia mieszkania był kredyt we franku.....tylko wtedy mieli zdolnosc kredytowa...znam takie osoby......wiem ze oni też brali na siebie ryzyko no bo mogli wogule nie brać.....ale z drugiej strony bardzo chujowe jest przeliczanie zdolnosci we franku po kursie 2.0 a potem wymaganie spłaty po kursie 2x wyzszym....to teraz te soby juz spełniają kryteria na tak wysokie raty? :lol:
                                  Nie wiem czego mam nie rozumieć. Wzięli kredyt we franku i dalej spłacają franki przeliczane na złotówki.
                                  A że to była jedyna metoda na osiągnięcie zdolności kredytowej... Hmmm: może trzeba było kupić mniejsze mieszkanie? W gorszej lokalizacji? Tańsze po prostu...
                                  Ja też brałem kredyt wtedy, gdy "wszyscy" sugerowali kredyt w CHF (koniec 2006). Ale ja wolałem nie ryzykować i wziąłem w PLN. I od samego początku byłem z tej decyzji zadowolony.

                                  PS: wkurze się (tak samo jak na górników) jak kredytobiorcy ("frankowicze") będą żądali od budżetu pomocy w spłacie ich zobowiązań. Bo pewnie tak właśnie będzie...
                                  Adam... Używam:
                                  Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                  Passek: B6 175KM/366Nm

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    Zarabiasz w złotówkach - bierz kredyt w złotówkach.

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      Zamieszczone przez kazik4x4
                                      Zarabiasz w złotówkach - bierz kredyt w złotówkach.
                                      Teraz to już nie ma wyboru...
                                      A kiedyś od groma ludzi brało bezmyślnie kredyt we frankach... nie myśląc o ewentualnych konsekwencjach.
                                      Adam... Używam:
                                      Rolka: e11FL 97KM/130Nm
                                      Passek: B6 175KM/366Nm

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        Od kilku dni co nie otworzę w necie i poczytam komentarze to mnie kurwica strzela i krew zalewa.
                                        Kolejnym pomagać?
                                        Każdy niech interpretuje sobie jak chce moje słowa. Chłopaki wyżej widzę wiedzieli co robią i uczciwi są w ocenie.
                                        Ludzie pobrali we franku albo dlatego, że jedynie w nim mieli zdolność ( co było trochę od początku zagraniem poniżej pasa ze strony banków - zarówno próg zdolności jak i dawanie forsy na >100% inwestycji) ale sporo tylko dlatego, ze zwyczajnie było szacowne o kilkadziesiąt tysięcy złotych taniej na całości niż w PLN.
                                        Do tych co ewentualnie mają czelność teraz płakać o pomoc pytanie czy to ce extra zostawało gdy franek spadał oddawali do budżetu państwa? Rozsądny choćby z tej nadwyżki robił poduszkę finansową na trudniejszy czas a kto mógł to odkładał więcej ale wielu przejadło, musiało furę jeszcze przed chałupą postawić no bo jak!!!. Takich mi nie żal. Łapy precz, hazard ma to do siebie , że raz się wygrywa, raz przegrywa. Frankowicze i tak na razie w perspektywie kilku ostatnich lat zdecydowanie wygrywają te grę mimo wahania kursów.

                                        I podsumowując:

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          Czytałem, że to chwilowe, że rynki zareagowały nerwowo, ale kurs franka za kilka dni spadnie, bo nic nie uzasadnia tak wysokiego kursu.
                                          Mam nadzieję, że tak będzie. W tym miesiącu ratę już zapłaciłem, mam nadzieję że do terminu następnej raty kurs spadnie i się ustabilizuje.
                                          Gospodarka Szwajcarii już raz się zachwiała przez sztuczne wywindowanie wartości franka.

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Zamieszczone przez Agamek12
                                            jak kredytobiorcy ("frankowicze") będą żądali od budżetu pomocy w spłacie ich zobowiązań. Bo pewnie tak właśnie będzie...
                                            i już są jasnowidzowie, analitycy i fachowcy od kursów walut , osobiście nie potrzebuję i nie chcę pomocy od rządu,ale nie chcę też moich podatków pchać w dupę tylko 5 grupom co to najwięcej jadakami gdaczą i co roku wielkie strajki i szantaże urządzają czyli górnikom,rolnikom, kolejarzom, lekarzom i nauczycielom.Amen
                                            Marcin



                                            My ©koda is fantastic

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              miodowy +1 do sensownej analizy. Wlasnie czuje sie takim niewolnikiem mieszkania, splata niewiele wyzsza ale sprzedawanie i zmiana lokum zupelnie nie ma sensu..juz lepiej chyba byloby sprobowac wynajac i wziac kredyt na inne.

                                              A wracajac do tematu to nie wierze w zadna ingerencje panstwa w tej sprawie a juz smieszy mnie w ogole gadanie o odrzucaniu sponsoringu ze strony panstwa dla frankowiczow i porownywanie tego do sponsoringu gornictwa, jezeli jakims cudem mogloby dojsc do jakiejkolwiek ustawy typu jak ta na Wegrzech w co i tak nie wierze, to jej koszt zostalby zepchniety w calosci na sektor bankowy.
                                              Jest mini cooper 1.6 115, był zbyt słaby 1.6 102 BGU.

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                Jak dobrze że wziąłem kredyt w złotówkach. Ja myślę że sytuacja się ustabilizuje. Może Franek nie wróci do poprzedniego poziomu ale spadnie. Na niespodziewany ruch rynki zawsze reagują nerwowo.
                                                Czarna Diablica

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  Zamieszczone przez krzynol
                                                  ja mam w CHF kredyt i jakoś dramatu nie ma - raptem 200zł skoczyło
                                                  A jakby policzyć od początku spłaty ?

                                                  Również uważam, że to przejściowe ale co ludziom nerwów napsuje... :evil:

                                                  Jakie to wspaniałe uczucie nie mieć już żadnych kredytów. Nawet karta spłacona ;-)
                                                  OII RS BMN - 205KM@435Nm by R-Performance :-)
                                                  SPRZEDAJĘ NA OLX: http://olx.pl/oferty/uzytkownik/1G8sP/

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X