Portal użytkowników Skoda Octavia

Ogólne porady eksploatacyjne - Foteliki do octy

pic2ek - Pon 19 Maj, 08 10:15
Temat postu: Foteliki do octy
czy ktos mze doradzić jaki fotelik kupic dla malucha do octy? jakies wasze spostrzeżenia pozytywne i negatywne, czego nie kupować,
Mam zamiar kupic fotelik ale jest taki wybór ze zgłupiałem. mam malucha ma 7 miesiecy, czy kupowac taki z duzym zapasaem zeby nie tzreba było zaraz go sprzedawac. dzieki za wszelkie info :)

shado - Pon 19 Maj, 08 10:22

pic2ek,
ile kasy chcesz na to przeznaczyć?
chcesz fotelik z isofixami czy bez? (masz isofixy w aucie?)
szukasz foteliku już z następnej grupy czyli 9-18kg? (7msc to trochę mało na tą grupę, no chyba, że dziecko jest duże- tak było w moim przypadku)

polecam www.fotelik.info i przeczytanie testów, rankingów i artykułów na temat fotelików.

Jeśli chcesz fotelik dobrej firmy typu Roemer czy Maxi-cosi to polecam zakup w Niemczech - tam jest nawet 300PLN taniej niż u nas.

mdo1 - Pon 19 Maj, 08 10:27

shado napisał/a:
(masz isofixy w aucie?)

i innych, ktorymi bedziesz dziecko wozil ;)

pic2ek - Pon 19 Maj, 08 11:27

shado, dzieki serdeczne za info
czernobyl - Sro 21 Maj, 08 09:05

0-18 miałem Bebe Confort Iseos Safe Side (właściwie to fotelik 9-18, ustawiany tyłem do kierunku jazdy tylko na krótkie podróże) - nie-ISOFIX. córa spała w nim dobrze, chyba miała wygodnie, bo praktycznie nigdy nie marudziła, nawet na trasach po 7-8h. główne zalety obsługowo-użytkowe to zdejmowalna tapicerka oraz płynna regulacja szerokości oraz pochylenia fotelika w naprawdę duużym zakresie - od siedzącej do półleżącej. instalacja za 1. razem: ok. 10 minut - trzeba przeanalizować obrazki i je zrozumieć ;) cena nówki to 700-800PLN, bezpieczeństwo *** (**** dostała wersja Iseos TT - czyli to samo dla grupy 9-18kg z ISOFIXem)

teraz młoda, która na zdjęciu w avatarze ujeżdża lodówkę, podróżuje w Maxi - Cosi Rodi XR (grupa 15-36kg) - niezły, w miarę wygodny - niestety, w tej grupie nie ma już tak fajnie rozkładanych fotelików, więc dziecko się powoli przyzwyczaja do spania prawie w pionie. w tym modelu jest tylko możliwość lekkiego pochylenia siedziska. instalacja w octavce - minuta. ma fajny bajer-oparcie ma mocowanie do zagłówka, więc nie lata podczas jazdy bez małego pasażera.
kupiłem miesiąc temu na allegro za 600zł z bonusowym pokrowcem frotte, bezpieczeństwo: ****

pleban - Sro 21 Maj, 08 09:25

ja mam CHICCO i za jedno mogę go pochwalić z pewnością: zdał test w czasie wypadku na piątkę
Agamek12 - Sro 21 Maj, 08 09:54

Ja dla swojej księżniczki kupiłem taki: http://www.maxicosi.pl/pr...=color&coid=198 . Generalnie w testach wypada dobrze. Normalnie kosztuje w sklepie około 900zł, allegro ma po 730, ale mi udało się kupić nówkę za 640zł. Mała w foteliku jest bardzo spokojna, momentalnie się do niego przyzwyczaiła. Myślałem również o modelu TOBI, ale tak naprawdę poza wskaźnikiem napięcia pasów dziecka niczym się nie różni od PRIORI XP, a jego cena jest wyższa o jakieś 150-200zł. Aha, ja kupiłem fotelik bez ISOFIX-a - poprostu uznałem, że czasami będę jeździł autem bez tego systemu i nie warto dopłacać za coś, co w gruncie rzeczy nie jest tak bardzo potrzebne.
Co do zalet tego fotelika: łatwy montaż, dźwignia "dociągająca" pas samochodowy, szybka zmiana górnego położenia pasów dziecka. Wady: tylko 4 pozycje fotelika.

[ Dodano: Sro 21 Maj, 08 10:59 ]
czernobyl napisał/a:
0-18 miałem Bebe Confort Iseos Safe Side (właściwie to fotelik 9-18, ustawiany tyłem do kierunku jazdy tylko na krótkie podróże) - nie-ISOFIX. córa spała w nim dobrze, chyba miała wygodnie, bo praktycznie nigdy nie marudziła, nawet na trasach po 7-8h. główne zalety obsługowo-użytkowe to zdejmowalna tapicerka oraz płynna regulacja szerokości oraz pochylenia fotelika w naprawdę duużym zakresie - od siedzącej do półleżącej. instalacja za 1. razem: ok. 10 minut - trzeba przeanalizować obrazki i je zrozumieć ;) cena nówki to 700-800PLN, bezpieczeństwo *** (**** dostała wersja Iseos TT - czyli to samo dla grupy 9-18kg z ISOFIXem)

Jeśli się nie myję, to w tym foteliku można też regulować szerokość? Też o nim myślałem, ale z uwagi na czasochłonną regulację pochylenia fotelika (kręcenie pokrętłem) zrezygnowałem...

pic2ek - Sro 21 Maj, 08 11:12

Panowie wielkie dzieki za te info!! :D
shado - Sro 21 Maj, 08 11:38

Agamek12, nawet jak w aucie nie masz isofixow to możesz w nim zamontować fotelik na isofixy, bo taki fotelik przewiduje obydwie możliwości montowania (przynajmniej foteliki Roemer). Poza tym w większości nowszych aut i we wszystkich nowych isofixy juz są. Ja do OII zamówiłem nawet isofixy na przód.
czernobyl - Sro 21 Maj, 08 11:40

Agamek12 napisał/a:
Jeśli się nie myję, to w tym foteliku można też regulować szerokość? Też o nim myślałem, ale z uwagi na czasochłonną regulację pochylenia fotelika (kręcenie pokrętłem) zrezygnowałem...

można - są dwa pokrętła "na sobie"
czasochłonna? max 10 sek od min do max dla każdego z pokręteł - no i regulacja jest całkowicie płynna, więc IMO to wcale nie długo, a do tego da się dostroić idealnie do potrzeb. ps. do tego jeszcze płynna i bardzo szybka regulacja długości pasów

obmacaliśmy z żoną wszystkie inne foteliki z trzema i czterema gwiazdkami za bezpieczeństwo dostępne na naszym rynku i cała reszta była w naszym mniemaniu gorsza w kategorii "wygoda obsługi"

Agamek12 - Sro 21 Maj, 08 11:46

shado napisał/a:
Agamek12, nawet jak w aucie nie masz isofixow to możesz w nim zamontować fotelik na isofixy, bo taki fotelik przewiduje obydwie możliwości montowania (przynajmniej foteliki Roemer). Poza tym w większości nowszych aut i we wszystkich nowych isofixy juz są. Ja do OII zamówiłem nawet isofixy na przód.

Ja to wiem, ale po co mam płacić za coś, co nie zawsze będę używał? Tym bardziej, że dopłata do ISOFIX-a to kilkaset złotych...

[ Dodano: Sro 21 Maj, 08 12:49 ]
czernobyl napisał/a:
Agamek12 napisał/a:

można - są dwa pokrętła "na sobie"
czasochłonna? max 10 sek od min do max dla każdego z pokręteł - no i regulacja jest całkowicie płynna, więc IMO to wcale nie długo, a do tego da się dostroić idealnie do potrzeb. ps. do tego jeszcze płynna i bardzo szybka regulacja długości pasów

obmacaliśmy z żoną wszystkie inne foteliki z trzema i czterema gwiazdkami za bezpieczeństwo dostępne na naszym rynku i cała reszta była w naszym mniemaniu gorsza w kategorii "wygoda obsługi"

no właśnie o te 10 sekund poszło... Poza tym jako inżynier wprowadzam w swoje życie podstawową zasadę: im coś jest mniej skomplikowane, tym mniej jest części, które mogą się zepsuć...
co do "macania": my też obmacaliśmy wszystko co możliwe i dlatego uznaliśmy, że PRIORI XP jest najbardziej (że tak powiem) odpowiednie...

Zibi - Sro 21 Maj, 08 15:35

Nie wiem czy cos sie zmienilo w kwestii ISOFIX-a, ale ostatnio jak sie orientowalem to foteliki ISOFIX-owe trzeba bylo kupowac w ASO, bo system miedzy roznymi markami nie jest tak do konca kompatybilny

Pozdrawiam
Zibi

shado - Sro 21 Maj, 08 16:27

Zibi, poważnie są takie problemy? Jak dla mnie Isofix to konkretny standard i wszystko powinno działać. Ja wybrałem fotelik Roemera, który właśnie dostarcza foteliki do wszystkich ASO. Różnica jest jedynie taka, że jest pod nazwą Roemer, a nie Skoda, Opel czy Renault (no i kosztuje kilkaset złotych mniej). Nawet nazwa modelu fotelika jest taka samo jak w ASO. Wydaje mi się, że teraz jest to tak usystematyzowane, że samo zapięcie isofix pasuje we wszystkich autach (u mnie nie ma problemu ani z OII tylnymi i przednim siedzeniem, ani z tylnymi Fabii), ale i tak dobre jest zawsze przymierzyć fotelik zanim się go kupi, bo może się okazać, że np oparcie powoduje, że fotelik źle leży.
Zibi - Czw 22 Maj, 08 20:32

Ups chyba powinienem zdefiniowac ostatnio - to bylo niecale 3 lata temu :oops:
Teraz maly Krzys zaczyna sie zblizac do granicy 15 kg / 3,5 roku i powoli zaczynam sie przymierzac do kolejnego mebla dla pasazera

Anyway dzieki za linka do strony z testami

Pozdrawiam
Zibi

shado - Czw 22 Maj, 08 22:36

Zibi, co do testów to warto zerknąć także na niemieckie strony:
http://www.oeamtc.at/inde...nnel&id=1100118
http://www.oeamtc.at/neta...007/gesamt.html
http://www.adac.de/Search...&RWCookieValue=
http://www.anwb.nl/binari...007-1203141.pdf

mario_op - Nie 25 Maj, 08 20:41

Ja również polecam Maxicosi Priori XP 9-18kg. Ma dociąganie pasa, regulowaną wysokość pasów mocowania pasów trzymających dziecko i możliwość przechylania fotelika do spania. Moja córeczka jeździ w nim mając już ponad 3 lata. Duży plus za możliwość położenia fotelika do spania (oglądałem różne ale ten przechyla się jak kołyska, tak że dziecko w miarę wygodnie w nim śpi). Bardzo przydaje sie to na trasie. Większe foteliki do 36kg już nie mają takiej możliwości.
hamba - Pią 30 Maj, 08 13:29

Ja też mam dylemat jaki fotelik wybrać. Znalazłem fotelik firmy CONECO ZENITH 9-25 kg. ? Co o nim myślicie?
czernobyl - Pią 30 Maj, 08 13:54

hamba napisał/a:
Znalazłem fotelik firmy CONECO ZENITH 9-25 kg. ? Co o nim myślicie?

jeśli cenisz życie i zdrowie swojego dziecka, to nie brałbym nic, co nie zostało przetestowane na zachodzie. i nie chodzi o certyfikat ECE (43 czy 44, egal - to tylko dopuszczenie do ruchu), tylko o testy ADAC czy OAMTC itp.

no i:
- szybkie googlowanie nie przyniosło rezultatu - coś się firma nie chwali wynikami testów (albo ich nie było, albo nie ma się czym chwalić)
- maxi cosi priori waży ponad 9kg, bebeconfort iseos waży ponad 10kg. coneco waży 7kg - albo użyli kosmicznych materiałów, albo na czymś mocno przyoszczędzili
- spójrz na testowaną konkurencję - obejrzyj zdjęcia, jak wyprofilowane jest siedzisko i jak wysoko sięga ochrona boczna głowy, a gdzie sięga w tym coneco. porządne i bezpieczne foteliki są tak wyprofilowane, że dziecko siedzi w nich jak w rajdowych fotelach kubełkowych - aby przy zderzeniach bocznych nie mogło się wysunąć oraz aby głowa nie mogła "wylecieć". proponuję wejść na stronę concorda lub poszukać na youtube filmików z crash-testami fotelików i będziesz wiedział, o co chodzi

osobiście: nie wziąłbym. Po dorzuceniu równowartości jednego baku paliwa do ceny coneco masz nowy maxi cosi priori

hamba - Pią 30 Maj, 08 16:43

Wielkie dzięki. Masz całkowitą racje, nie warto zaoszczędzić jednego baku.
pic2ek - Pią 30 Maj, 08 16:49

czernobyl, dokłądnie nie ma co oszczedzać
hamba - Pią 30 Maj, 08 20:44

czernobyl, czy jest w foteliku maxi cosi priori możliwoś regulacji na szerokość (dziecko zimą jest bardziej ubrane), do jakiego wieku dziecka (w przybliżeniu) starczy ten fotelik.
czernobyl - Pią 30 Maj, 08 20:51

hamba, ja w grupie 9-18 woziłem dziecko w bebeconfort iseos safe side - tam regulacja jest (w bardzo dużym zakresie, nawet ludzik Michelin by się zmieścił ;) ). ów fotelik starcza dla dziecka do wzrostu poniżej metra

co do maxi cosi - inni użytkownicy go ujeżdżają lub ujeżdżali i to oni powinni udzielić Ci wiarygodnych informacji - ja mógłbym przytoczyć co najwyżej jakieś ogólnodostępne informacje znalezione w necie

Agamek12 - Sob 31 Maj, 08 05:59

hamba napisał/a:
czy jest w foteliku maxi cosi priori możliwoś regulacji na szerokość (dziecko zimą jest bardziej ubrane), do jakiego wieku dziecka (w przybliżeniu) starczy ten fotelik.

W tym foteliku nie ma regulacji na szerokość.
A co do wieku... nie ma reguły: jednemu dziecku ten fotelik starczy do 2 lat, a drugiemu do 3. Wszystko zależy od tego, jak szybko dziecko rośnie. Np. moja córcia w wieku 9 miesięcy ma ten sam wzrost co 15-to miesięczny syn kuzyna - więc teoretycznie taki fotelik o wiele dłużej służyłby kuzynowi (bo jego syn wolniej rośnie)...

Tytus - Sob 31 Maj, 08 11:13
Temat postu: Re: Foteliki do octy
pic2ek napisał/a:
czy ktos mze doradzić jaki fotelik kupic dla malucha do octy? jakieś wasze spostrzeżenia pozytywne i negatywne, czego nie kupować,
Mam zamiar kupić fotelik ale jest taki wybór ze zgłupiałem. mam malucha ma 7 miesiecy, czy kupować taki z dużym zapasaem żeby nie tzreba było zaraz go sprzedawać. dzieki za wszelkie info :)

po pierwsze, w czym wozisz dziecko teraz? jak jest duże? czy już siedzi normalnie?
po drugie, do Octy czy nie Octy, fotelik musi być tak samo bezpieczny
po trzecie, jeżeli z tyłu Octa ma isofix to zawsze lepiej kupić fotelik z isofixem, lepiej trzyma jak pasy
po czwarte, isofix w różnych fotelikach wygląda inaczej i musisz to sobie obejrzeć, obecnie stwierdzono, że samo mocowanie isofix to za mało, foteliki mają dodatkowo, by zapobiec przechyłowi góry fotelika do przodu albo specjalny pas mocujący górę fotelika do haka w bagażniku (np. Chicco) lum specjalną nogę opierającą fotelik dodatkowo o podłogę samochodu (np. MaxiCosi)
Różnica w bezpieczeństwie (isofix i nieisofix) jest ogromna, w jednym niemieckim teście Chicco Key 1 isofix (grupa 9-18kg) ma wynik 1,8 a model bez isofixa 3,2 chyba (im mniej tym lepiej) - wynik mówi sam za siebie

Ja po zastanowieniu, mam dziecko 13 miesięcy, duże i siedzące, które choć mieści się to ostro protestuje przeciwko kładzeniu jej w foteliku 0 (o-13kg) dokonałem wyboru pomiędzy MaxiCosi Priori XP isofix i Chicco Key 1 isofix

Wybrałem Chicco bo:
1. ma dodatkowy zagłówek pozycjonujący lepiej główkę dziecka i wygodniej reguluje się wysokość pasów
2. nie ma nogi tylko pas mocowany w bagażniku
3. w testach nie ustępuje Maxicosi a cena była niższa od tego drugiego
4. wydawał mi się lepiej wyprofilowany

Maxicosi Priori XP także ma zalety
1. miłą tapicerkę
2. możliwość dokupienia wewnętrznego zagłówka
3. uchwyty na pasy by nie plątały się przy wkładaniu dziecka

Nie brałem pod uwagę fotelików łączących w sobie dwie klasy, na dziecku wolę nie oszczędzać...

[ Dodano: Sob 31 Maj, 08 12:16 ]
mario_op napisał/a:
Ja również polecam Maxicosi Priori XP 9-18kg. Ma dociąganie pasa, regulowaną wysokość pasów mocowania pasów trzymających dziecko i możliwość przechylania fotelika do spania. Moja córeczka jeździ w nim mając już ponad 3 lata. Duży plus za możliwość położenia fotelika do spania (oglądałem różne ale ten przechyla się jak kołyska, tak że dziecko w miarę wygodnie w nim śpi). Bardzo przydaje sie to na trasie. Większe foteliki do 36kg już nie mają takiej możliwości.

każdy fotelik w tej grupie wagowej (9-18kg) ma odchylanie, każdy ma dociąganie pasa, nie każdy ma pasy pięciopunktowe

[ Dodano: Sob 31 Maj, 08 12:18 ]
czernobyl napisał/a:
hamba, ja w grupie 9-18 woziłem dziecko w bebeconfort iseos safe side - tam regulacja jest (w bardzo dużym zakresie, nawet ludzik Michelin by się zmieścił ;) ). ów fotelik starcza dla dziecka do wzrostu poniżej metra

i tylko fotelik tej firmy ma regulację boczną, jak ktoś ma duże dziecko powinien przymierzyć je w zimowym ubraniu, wiele osób słyszałem, że miało problemy z posadzeniem dziecka w foteliku zimą...

hamba - Sro 04 Cze, 08 20:59

czernobyl, już wiem jaki foteik kupić ale... Wysłałem zapytanie do firmy CONECO dotyczące testów jakie fotei Coneco ZENITK 9-25 kg. przeszedł, ile dostał punktów itp. Dostaem odpowiedz:
"Dziecięce foteliki samochodowe firmy CONECO zostały wykonane zgodnie z
obowiązującymi wymaganiami technicznymi w Europie wyznaczonymi prawnie przez Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-03. Posiadanie tej homologacji oznacza, że fotelik spełnia wymagania stawiane przez wymieniony powyżej standard. Jednym z etapów uzyskania homologacji wg ECE R44-03 jest badanie czołowego zderzenia z barierą i badanie uderzenia w tył. Podczas tych badań fotelik umieszczony jest w pojeździe który uderza lub jest uderzany.
Foteliki firmy CONECO otrzymały homologację wg. ECE R44-03, a więc przeszły
te testy pozytywnie. Informacja o uzyskanej homologacji umieszczona jest na foteliku w postaci naklejki.

Serdecznie pozdrawiam,
Katarzyna Malec
CONECO Szymocha Winiarski Sp.J.
ul. Katowicka 44
42-263 Wrzosowa
www.coneco.pl"

i co Wy na to ?

shado - Sro 04 Cze, 08 21:30

sratatata
Widać nie mają się czym chwalić. Ja bym szukał jednak wśród uznanych i bezpiecznych firm.
Ostatnie na czym bym oszczędzał to bezpieczeństwo własnego dziecka.
Ja brałem pod uwagę tylko 2 firmy: Roemer i Maxi Cosi.

Cytat:

5. Co oznacza homologacja wg ECE R44-03, ECE R44-04?
Europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE 44/03 oznacza zgodność wyrobu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi w Europie, wyznaczanymi prawnie przez dokument: ''ECE R44-03 Uniform provisions concerning the approval of restraining devices for child occupants of power-driven vehicles (child restraint system), United Nations, Genewa, 2001''.
Posiadanie tej homologacji oznacza, że fotelik spełnia wymagania stawiane przez wymieniony powyżej standard. Czy oznacza to, że jest to fotelik, który gwarantuje bezpieczeństwo Twojemu dziecku? Niestety nie... Przeczytaj koniecznie poradę: Czy homologacja ECE R44-03 zapewnia bezpieczeństwo?
#
6. Czy homologacja ECE R44 zapewnia bezpieczeństwo?
Homologacja wg regulaminu ECE R44-03 lub ECE R44-04, dopuszczająca fotelik do sprzedaży, niestety nie gwarantuje bezpieczeństwa Twojemu dziecku. Wszystkie foteliki badane w testach, na których opieramy swoje doradztwo (ADAC, test.de - Niemcy, AA - Wielka Brytania, OEAMTC - Austria, NHTSA - USA), posiadają taką homologację. Mimo to jedne z nich otrzymują ocenę 5 (najwyższa dotychczasowa), a inne tylko 1 i stanowią ewidentne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Przepisy te bowiem stawiają wymagania minimalne, które niestety nie nadążają za rozwojem współczesnych systemów bezpieczeństwa. Dlatego zawsze przed zakupem fotelika sprawdzaj wyniki jego testów zderzeniowych, przeprowadzonych przez niezależną organizację konsumencką.

źródło:
http://fotelik.info/pl/faq/

pic2ek - Sro 04 Cze, 08 21:56

shado, dokładnie! nie ma co oszczedzac! serdecznie dziękuję wszystkim za info, bardzo bardzo mi pomogły! :D
Misiek_Gdańsk - Pon 26 Sty, 09 12:11

Witam!
Przymierzam się do zakupu fotelika Chicco Key 1 X-plus. Ktoś go może używa i ma jakieś opinie na jego temat?

Ths - Czw 05 Lut, 09 19:28

Ja czaje się na Chicco Key 1 X-plus z ISOFIX :D czy ktoś ma taki model z tym mocowaniem
Chciałem zamówić przez internet ale nie wiem czy będzie pasować do mocowania ISOFIX ponieważ wyczytałem w wątku że istnieje możliwość że nie będzie pasować :evil:

Agamek12 - Czw 05 Lut, 09 20:29

No przecież ISOFIX to ISOFIX - zawsze jest to jeden standard (taki przynajmniej jest cel tego rozwiązania) - nie ma różnych ISOFIX-ów...
Ths - Czw 05 Lut, 09 20:50

Zibi napisał/a:
Nie wiem czy cos sie zmienilo w kwestii ISOFIX-a, ale ostatnio jak sie orientowalem to foteliki ISOFIX-owe trzeba bylo kupowac w ASO, bo system miedzy roznymi markami nie jest tak do konca kompatybilny

Pozdrawiam
Zibi

też mi się wydaje że to jeden standard ale trochę zwątpiłem jak przeczytałem to co w cytacie powyżej :shock:

Agamek12 - Czw 05 Lut, 09 21:03

ISOFIX to ISOFIX. Może cytowany kolega miał na myśli coś innego niż napisał. Moja siostra ma taką pracę, że jeździ różnymi autami służbowymi i jeszcze nigdy nie miała problemu z przekładaniem fotelików z ISOFIXem...
shado - Czw 05 Lut, 09 21:19

Teoretycznie tak i uchwyty ISOFIX będą pasować, tylko pytanie na ile stabilnie będzie fotelik leżał na siedzeniu. Najprościej jest podjechać do sklepu i przymierzyć, a jak będzie OK to zamówić przez internet :)
tomekjmopl - Pią 06 Lut, 09 11:08

shado napisał/a:
Teoretycznie tak i uchwyty ISOFIX będą pasować, tylko pytanie na ile stabilnie będzie fotelik leżał na siedzeniu. Najprościej jest podjechać do sklepu i przymierzyć, a jak będzie OK to zamówić przez internet :)

Niektórzy producenci, np. niemiecki Romer podają na swojej stronie tabelę samochodów kompatybilnych z danym modelem fotelika ...

shado - Pią 06 Lut, 09 11:32

Ja kupowałem Roemera, ale i tak pojechałem zobaczyć i porównać jego i Maxi-cosi jak to wygląda na żywo i czy równie stabilnie trzyma się z tyłu jak i z przodu (też na ISOFIXach) i czy się czasem coś nie chwieje, albo nie zawadza. Przy czym ja generalnie jestem zwolennikiem wyboru fotelika przez pryzmat bezpieczeństwa dziecka, a nie wyglądu czy ceny. Roemer robi foteliki, które są sprzedawane w salonach samochodowych pod markami Skoda, Opel czy Renault. Taki sam fotelik można kupić dużo taniej pod nazwą Roemer. Nie jest sztuką coś zaprojektować, ale najważniejsze wytestować to co się zrobiło, a to jest niestety bardzo drogie. Producenci fotelików za 100PLN w życiu pewnie nie testowali tego co zrobili i wątpię, żeby wozili swoje dzieci we własnych fotelikach.
tomekjmopl - Pią 06 Lut, 09 11:37

shado napisał/a:
Ja kupowałem Roemera, ale i tak pojechałem zobaczyć i porównać jego i Maxi-cosi jak to wygląda na żywo i czy równie stabilnie trzyma się z tyłu jak i z przodu (też na ISOFIXach) i czy się czasem coś nie chwieje, albo nie zawadza. Przy czym ja generalnie jestem zwolennikiem wyboru fotelika przez pryzmat bezpieczeństwa dziecka, a nie wyglądu czy ceny. Roemer robi foteliki, które są sprzedawane w salonach samochodowych pod markami Skoda, Opel czy Renault. Taki sam fotelik można kupić dużo taniej pod nazwą Roemer. Nie jest sztuką coś zaprojektować, ale najważniejsze wytestować to co się zrobiło, a to jest niestety bardzo drogie. Producenci fotelików za 100PLN w życiu pewnie nie testowali tego co zrobili i wątpię, żeby wozili swoje dzieci we własnych fotelikach.

Święta racja - ja tydzień temu zapodałem Safefixa Romera na wyprzedaży obić z kolekcji 2008 z 20 % rabatem - co nie zmienia faktu, że z 1250 PLN wyskoczyłem - ale czymże jest ten koszt, w stosunku do bezpieczeństwa własnego dziecka, że o koszcie zakupu nowej Octavii nie wspomnę :-)

shado - Pią 06 Lut, 09 17:48

tomekjmopl, w Niemczech te foteliki można kupić za ok 250€ co kilka miesięcy temu dawało cenę ok 900PLN przy 1250PLN w Polsce. Plułem sobie w brodę, bo najpierw zamówiłem na Allegro, a tydzień potem pojechałem do Niemiec i tam zobaczyłem cenę. U nas chłopaki nawet kupowali w Niemieckich sklepach wysyłkowych, a nawet po wysyłce kurierem kilka stów zostawało w kieszeni. Niestety przy obecnym kursie € już nie jest tak różowo.
kowal 2002 - Pią 06 Lut, 09 21:40

Ja kupiłem TEGO Jane-a. Do tylnej kanapy OII pasuje idealnie ( a kto przymierzał foteliki, szczególnie ISOFIX-owe to wie, że niektórych prawie nie da się zamontować :shock: ). Ma fajny elektroniczny wskaźnik prawidłowego zatrzaśnięcia ISOFIX-a ( co jest bardzo pomocne, gdy fotelik jest często wypinany ) i specjalny gazowy amortyzator, który łagodzi przeciążenia ( tzw. "G-force" ) w razie ewentualnego zderzenia.

Niestety jakiekolwiek uwagi praktyczne z codziennego użytkowania będę mógł podać najwcześniej za jakieś 12 miesięcy, bo Junior nr.2 urodzi się dopiero ok. 20 kwietnia b.r. :diabelski_usmiech ...

Maicroft - Sob 07 Lut, 09 12:09

A fotel ktory ma uchwyty mozna wsadzic do auta gdzie nie ma isofix??
kowal 2002 - Sob 07 Lut, 09 13:11

Maicroft napisał/a:
A fotel ktory ma uchwyty mozna wsadzic do auta gdzie nie ma isofix??

Nie wiem jak inne ( bo to mój pierwszy ISOFIX ), ale tego JANE-a można ( uchwyty ISOFIX-a są chowane w prowadnicach ).

shado - Sob 07 Lut, 09 13:54

Maicroft, najczęściej można. Oprócz uchwytów ISOFIX masz też "normalne" uchwyty na pasy. Tak jest przynajmniej jeśli chodzi o MaxiCosi i Roemer.
tomekjmopl - Pon 09 Lut, 09 09:38

kowal 2002 napisał/a:
tomekjmopl, w Niemczech te foteliki można kupić za ok 250€ co kilka miesięcy temu dawało cenę ok 900PLN przy 1250PLN w Polsce.

No tak bym nie uogólniał - w Kraku były dosłownie tylko 2 sztuki tego fotelika na wyprzedaży kolekcji - w najdroższym obiciu (czyli takim jak mam - alcantara + domieszka czegoś tam). Aktualna cena w Polsce bez rabatu wynosi około 1500 - 1550 PLN :wink:

P.S. Co do przymierzania fotelika, to ja sobie to darowałem, ponieważ jak napisał kolega shado, Romer robi oemowe foteliki dla wielu producentów samochodów [model w katalogu akcesoryjnym u Skody Isofix Duo Plus (cena w ASO powala - 1900 PLN - oczekiwanie do 2 tygodni, bo go nie ma w Poznaniu), nawet tak samo nazywa się jak retailowy u Romera - a od mojego Safefixa Plusa różni się brakiem dodatkowej podpory i regulowanego zagłówka - fotelik niejako rośnie z dzieckiem], więc foteliki są niejako projektowane pod kątem dokładnego przylegania do kanapy. Przymierzyłem na spokojnie dopiero w garażu klika dni po zakupie i faktycznie leży idealnie :bigok

hamster - Wto 10 Lut, 09 13:47

Tytus,

Napisales ze wybrales Chicco z isofixem, ja jestem rowneiz na etapie wybierania fotelika i jestem ciekawy jakie masz autko tzn OII czy OI , poniewaz chicco key1 isofix wymaga dodatkowego zamocowania pasem za siedzeniem a ja u siebie w samochodzie nie znalazlem zaczepu w podlodze bagaznika.

Jezeli masz OII to w jaki sposob zamontowales ten fotelik?

tomekjmopl - Wto 10 Lut, 09 14:01

hamster napisał/a:
hicco key1 isofix wymaga dodatkowego zamocowania pasem za siedzeniem a ja u siebie w samochodzie nie znalazlem zaczepu w podlodze bagaznika.

Jezeli masz OII to w jaki sposob zamontowales ten fotelik?

W OII nie ma możliwości zamontowania fotelika w isofixie i w przy pomocy tzw. górnego pasa mocującego ang. top tether, bo nie ma odpowiedniego zaczepu (ma go już nowa fabia i roomster). Ponieważ same zaczepy isofix nie gwarantują w skrócie mówiąc odpowiedniej stabilności fotelika, stosuje się albo ten pas albo dodatkową podporę - ja z racji braku właśnie możliwości wykorzystania tego "pasa" kupiłem fotelik z dodatkową podporą - taki jak ten: http://www.britax-roemer....1&id=9&navid=16

hamster - Sro 11 Lut, 09 13:05

tomekjmopl,
Ja zastanawiam sie nad maxi-cosi albo tym Romerem ktorego wskazales.
tak czy owak obydwa musze zobaczyc , przymierzyc i dotknac :)

tomekjmopl - Sro 11 Lut, 09 13:28

Cytat:
tomekjmopl,
Ja zastanawiam sie nad maxi-cosi albo tym Romerem ktorego wskazales.
tak czy owak obydwa musze zobaczyc , przymierzyc i dotknac :)

hamster, też rozważałem te dwie marki, bo tylko one mają tę dodatkową podporę, jednak niższa cena Maxi Cosi mnie nie przekonała - pomijając design i materiały użyte do jego wykonania, które wg mnie są gorsze, miał zasadniczą wadę w stosunku do Romera, czyli brak regulowanego razem z pasami dodatkowego zagłówka ... Do tego Romer do OII liftback na pewno pasuje idealnie - maxi cosi nie przymierzałem ...

shado - Sro 11 Lut, 09 13:46

Ja mam Roemera w combi i też pasuje idealnie.
hamster - Sro 11 Lut, 09 14:02

fakt z opisu maxi-cosi wynika ze nie ma dodatkowego zaglowka i nawet nie da sie go dokupic. Romer wydaje sie dobrym rozwiazaniem i co najwazniejsze podoba sie zonie :)
Niestety bede musial sie wybrac do Katowic zeby goobejrzec bo w cz-wie w zadnym sklepie nie ma.
Na chwile obecna Romer wygrywa z maxi-cosi ale tak jak napisalem musze pomacac.:)

tomekjmopl - Sro 11 Lut, 09 14:06

hamster napisał/a:
Niestety bede musial sie wybrac do Katowic zeby goobejrzec bo w cz-wie w zadnym sklepie nie ma.

szukajcie a będzie wam dane :-) - http://allegro.pl/item530..._plus_9_18.html

SKLEP BABYLANDIA
42 - 200 Częstochowa
AL. Jana Pawła II 23 (wjazd od Krótkiej 26)
0 601 834 296
tel./fax 034 362 07 43
rafaelm2@o2.pl

Gadu-Gadu (3951611)

opermon - Sro 11 Lut, 09 15:24

tomekjmopl napisał/a:
SKLEP BABYLANDIA
42 - 200 Częstochowa
0 601 834 296
tel./fax 034 362 07 43
rafaelm2@o2.pl

Bardzo fajny sklep, mogę polecić bo kupowałem tam fotelik dla mojej córki tylko, że ja kupiłem taki http://allegro.pl/item552...pro_9_36kg.html

shado - Sro 11 Lut, 09 17:18

hamster napisał/a:
fakt z opisu maxi-cosi wynika ze nie ma dodatkowego zaglowka i nawet nie da sie go dokupic. Romer wydaje sie dobrym rozwiazaniem i co najwazniejsze podoba sie zonie :)

Ten zagłówek to spoko sprawa jak dziecko jest jeszcze stosunkowo małe, ale z drugiej strony nie mieści się już w pierwszym foteliku, albo ma tam za ciasno. Potem jak maluch podrośnie to mu się wyciąga zagłówek i może normalnie jeździć. Ja na razie mam ten problem, że dziecko jak jest w zimie grubo ubrane to ledwo go zapinam w tym foteliku, a nie ma jeszcze 20msc.

hamster - Sro 11 Lut, 09 20:29

tomekjmopl napisał/a:
hamster napisał/a:

szukajcie a będzie wam dane :-) - http://allegro.pl/item530..._plus_9_18.html

SKLEP BABYLANDIA
42 - 200 Częstochowa
0 601 834 296
tel./fax 034 362 07 43
rafaelm2@o2.pl

Gadu-Gadu (3951611)

w sumie to nawet nie wiedzialem ze taki sklep jest w cz-wie , przynajmniej nie bede musial daleko jechac :)

_tm_ - Sob 14 Lut, 09 00:59

Jakby się ktoś zastanawiał czy pasuje to informuję, ze Maxi Cosi Priori Fix (o taki http://allegro.pl/item531..._w_wa_blat.html ) pasuje bezproblemowo od Octavii I. Właśnie go zamontowałem.
pic2ek - Sob 14 Lut, 09 10:03

shado podniosłeś bardzo ważną kwestię, w zime jak sie malucha ubierze to cięzko sie miesciw foteliku,i to też trzeba brać pod uwagę-czyli rozsuwane boki w foteliku.
michalse7 - Pią 20 Lut, 09 21:12

a co wy na Recaro Monza seatfix z Iso-fixem? :niewiem
shado - Pią 20 Lut, 09 21:37

Ta wersja z ISOFIXem nie była chyba jeszcze testowana, ale ta zwykła dostała tylko 3 punkty za bezpieczeństwo.
http://fotelik.info/pl/testy/

hamster - Sob 21 Lut, 09 19:47

michalse7 napisał/a:
a co wy na Recaro Monza seatfix z Iso-fixem? :niewiem

ja tez rozwazalem ten fotelik dla swojej corki , ale wybralem Roemera KIDFIX , w testach 4 gwiazdki a i isofix tez ma. Corcia bardzo zadowolona. do octy pasuje idealnie.

michalse7 - Sob 21 Lut, 09 20:44

właśnie zamówiłem roemera kidfix (po przymiarce)-może i fajny ten fotelik recaro monza- ale ZDECYDOWANIE mniej stabilny, a przecież nie kupię fotelika dla głośniczków czy innych bzdetów :lol: .....

pzdr

shado - Sob 21 Lut, 09 22:14

To co do mnie w dużej mierze przemówiło jeśli chodzi o Roemera to to, że dostarcza do klientów OEM, a to oznacza, że te foteliki były milion razy testowane na wszystkie możliwe sposoby zanim trafiły do klientów.
Jac_ek - Czw 08 Kwi, 10 20:50

Najlepsze (niestety w Polsce prawie nie dostępne) są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. W Szwecji to standard, poczytaj sobie tutaj. http://fotelik.info/pl/ar...u_jazdy,10.html

jeśli jednak zdecydujesz się na fotelik przodem do kierunku jazdy to ja mogę polecić maxi-cosi Tobi. Choć myślimy z żoną o zmianie fotelika na taki "tyłem do kierunku jazdy"

danielosy - Pią 09 Kwi, 10 19:42

witam niezabardzo sie jescze orjetuje co i jak na forum dlatego stworzylem zapytanie odnosnie fotelika na 2 forach ale po Twoim wejsciu na niego nie moge nic dopisywac co sie stalo z nim??natomiast tutaj nikt nie powiedzial konkretnetnej odpowiedzi wiec dowiedzialem sie ze leiej kupic od 0 do 18 fotelik a na str co testuja foteliki sa przedzialy dla dzieci 0-18 oraz 0-25 tylko te drugie nie idzie znalesc na int wiec jak to jest??
Agamek12 - Pią 09 Kwi, 10 19:52

danielosy, napisz to jeszcze raz na spokojnie, bo już po jednym piwie nic nie rozumiem...
danielosy - Pią 09 Kwi, 10 19:56

_tm_ napisał/a:
Jakby się ktoś zastanawiał czy pasuje to informuję, ze Maxi Cosi Priori Fix (o taki http://allegro.pl/item531..._w_wa_blat.html ) pasuje bezproblemowo od Octavii I. Właśnie go zamontowałem.

strona co podales wygasla ale skopiowalemnazwe do allego i wyskoczyly mi ceny ze szok 1300 zl to tyle kosztuje??

[ Dodano: Pią 09 Kwi, 10 21:09 ]
*Arti* Fotelik *Fibo Star*0-18 *12-kol*HIT*Zabrze (numer 976635580) http://allegro.pl/item976...ze.html#gallery co doradzicie warto i czy bedzie pasowac do skody oc 1

shado - Pią 09 Kwi, 10 21:34

danielosy napisał/a:
witam niezabardzo sie jescze orjetuje co i jak na forum dlatego stworzylem zapytanie odnosnie fotelika na 2 forach ale po Twoim wejsciu na niego nie moge nic dopisywac co sie stalo z nim??

Nie na dwóch forach, tylko w dwóch wątkach. Nie robimy tak, bo możemy dostać po łapkach :)
Zadajesz pytanie w jednym miejscu i tam toczy się dyskusja. Jak dajesz to samo pytanie w kilku różnych miejscach to zaczyna się robić bajzel.

_tm_ - Pią 09 Kwi, 10 21:41

danielosy napisał/a:
_tm_ napisał/a:

strona co podales wygasla ale skopiowalemnazwe do allego i wyskoczyly mi ceny ze szok 1300 zl to tyle kosztuje??

Tak. Wersja bez isofix-a kosztuje połowę tej sumy, ale akurat bezpieczeństwo to jest ostatnia rzecz na jakiej należy oszczędzać.

shado - Pią 09 Kwi, 10 21:42

danielosy napisał/a:
jaki fotelik dobrac zeby mial mozliwie duzo atestow i gwiazdek bezpieczenstwa

Zapomnij, że za 155PLN będziesz miał fotelik bezpieczny i z atestami. Raczej jakąś chińską zabawkę, która tylko ochroni Cię przed zapłaceniem mandatu za nie posiadanie fotelika. Na pewno zaś nie ochroni Twojego dziecka w razie potrzeby.

_tm_ - Pią 09 Kwi, 10 21:43

danielosy napisał/a:

*Arti* Fotelik *Fibo Star*0-18 *12-kol*HIT*Zabrze (numer 976635580) http://allegro.pl/item976...ze.html#gallery co doradzicie warto i czy bedzie pasowac do skody oc 1

Wiesz, niby kiedyś w ogóle nie było fotelików i ludzie jakoś jeździli z dziećmi, ale ja bym tego swoim dzieciom nie kupił.

Jac_ek - Sob 10 Kwi, 10 10:38

_tm_ napisał/a:
Wiesz, niby kiedyś w ogóle nie było fotelików i ludzie jakoś jeździli z dziećmi

Zgadza się, ale było inne natężenie ruchu na drogach i inna przede wszystkim śmiertelność w wypadkach, kiedyś śmiertelne wypadki a dziś wychodzi się z nich cało. Należy też pamiętać, że żaden fotelik nie da 100% bezpieczeństwa jak zabraknie wyobraźni któremukolwiek z uczestników ruchu.

danielosy,
Na pewno niemożna oszczędzać na bezpieczeństwie bo to się w żaden sposób nie kalkuluje.

danielosy - Nie 11 Kwi, 10 10:45

[quote="Zibi"]Nie wiem czy cos sie zmienilo w kwestii ISOFIX-a, ale ostatnio jak sie orientowalem to foteliki ISOFIX-owe trzeba bylo kupowac w ASO, bo system miedzy roznymi markami nie jest tak do konca kompatybilny

Mam takie glupie pytanie moze a co to jest ten ISOFIX???

[ Dodano: Nie 11 Kwi, 10 11:47 ]
Agamek12 napisał/a:
danielosy, napisz to jeszcze raz na spokojnie, bo już po jednym piwie nic nie rozumiem...

Witam tamte pytanie bylo do moderatora :) i juz sie wyjasnilo z nim co i jak... natomiast moje pytanie brzmi czy fotelik Arti -- Fibo Star 0-18 jest wogole czegos warty??? str z allegro

http://allegro.pl/item976...ze.html#gallery

bo chce kupic dla cory a nie jestem w temacie fotelikow jeszcze bo to moje 1 dziecko :) dlatego pytam o rade a nie mam kasy zeby kupic za 300zl zwyz dlatego szukam za mniejsza kase. Chyba ze znacie jakies rewelacyjne ale do 300 zl i nie chinskie???

shado - Nie 11 Kwi, 10 11:24

danielosy napisał/a:
Chyba ze znacie jakies rewelacyjne ale do 300 zl i nie chinskie???

Tak to chyba tylko w Erze, albo używany. Może lepiej właśnie kupić jakiś używany od kogoś znajomego? Nie myślałeś o tym jakbyś sobie pluł w brodę, gdyby się coś stało, bo oszczędziłeś 100 czy 200 PLN? Może łatwo mi to mówić, ale przecież 100PLN to są 2 paczki pampersów. Poza tym fotelik zostaje jeszcze dla kolejnego dziecka, a zawsze potem można go jeszcze sprzedać.

wichen - Nie 11 Kwi, 10 22:05

Proponuję Bebe Confort Neo Plus grupa 0-18kg do 13kg montowany tyłem do kierunku jazdy.
Regulacja szerokości siedziska i kąta pochylenia siedziska.
Dodatkow niezwykle istotna sprawa to podstawka stabilizująca sprawdza się szczególnie w tylnych kanapach takich jak Octavia czyli z siedziskiem opadajacym przy oparciu w dół, proponuje włożyć do samochodu fotelik inne marki niż tu opisane grupy 0-18KG i zobaczysz że pozaycja ktora w sklepie na półce wydawał być się prawie leżacą w Octavi okaże się być niemalże siedzącą co dla dziecka do 9 miesiąca nie jest zdrowe.
A fotelik po złożeniu tej podstawy pasuje również np. do samochodów z nie opadającą tylną kanapą w moim przy Opel Zafira.
Sam ostatnio słateł przed dylemate wyboru fotelika dla mojego 5 miesięcznego synka.
Na codzień na bliskie odcinki uzywaliśmy fotelika-nosidełka Chicco wraz z bazą Auto-fix ale w związku z planowanymi dlszymi podróżami chcieliśmy małemu zapewnić możliwie największy konfort i bezpieczeństwo.
I tak doszło do ostatecznego pojedynku mieczy Britax-Romer First Class a Bebe Confort Neo Plus ten ostati wygrał tylko dlatego że ma regulowaną szerokość oparć bocznych co znacznie podniesie konfort podróżowania małego człowieczka o każdej porze roku np. zimą gdy dziecko jest grubiej ubrane możemy oparcia ustawić szerzej i odwrotnie w lecie a więc fotelik dostosowuje się do wielkości dziecka.

Aha nie jestem przedstawicielem tej firmy :D pracuję w zgoła odmiennej branży.

Sev - Pon 12 Kwi, 10 08:21

danielosy, Ja miałem większy zgryz bo musiałem kupić 2 foteliki jednocześnie, tak, bliźniaki ;) i na pierwszy raz zdecydowałem się na Maxi Cosi Cabrio Fix bez podstaw ISOFIXowych z uwagi na koszty właśnie. Foteliki nowe kosztowały po około 500zł/szt. 4 gwiazdki w testach ADAC (z isofixem 5 gwiazdek). Wyrośli i trzeba było kupić coś nowego, po wizycie w Askocie i dłuuuugiej rozmowie ze sprzedawcą zasugerował mi że foteliki z grupy 9kg wzwyż to najlepszy jest podział na 9-18 i 15-36. Grupa 9-18 jest w praktyce wykorzystywana około 2 lata, rzadko się zdarza więcej. I tu z racji że foteliki są zbliżone pod względem bezpieczeństwa wybrałem 3 gwiazdkowe Chicco Key 1 (bez Isofixa) i tu ważne jest mocowanie, istotne jest aby podstawa fotelika była mocowana przy pomocy pasa 3 pkt. w sposób taki aby przy zmianie pochylenia fotela pas się nie luzował.
Na ostatnie 15-36kg, najdłużej używane, wybrałem Sunshine Kids Monterey z ISOFLEXem to taka inna wersja ISOFIXa, 4 gwiazdki w testach ADAC, przystępna cena (ok. 450zł/szt). W tej grupie ważne jest mocowanie fotelika ponieważ w tej kategorii gdy jeździmy bez dzieci foteliki nie są przypięte ponieważ do przypinania są używane pasy 3pkt. i można oberwać przy hamowaniu ;)

Podsumowując nie należy oszczędzać, zwłaszcza na pierwszym etapie. Drugi tu po konsultacji ze sprzedawcą to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Ostatnie już bez kompromisów.

Adam-Ski - Wto 13 Kwi, 10 07:21

Witam,

może i ja sie podziele ze swoimi doświadczeniami w kwestii fotelików.

Odnośnie,
danielosy napisał/a:
Mam takie glupie pytanie moze a co to jest ten ISOFIX???
, to tu znajdziesz dość obszerny opis na czym polega system ISOFIX.

Montaż takiego fotelika jest dość łatwy i szybki ale zaś czasami demontaż... nie wiem od czego juz zależy ;) czy od modelu fotelika czy też od modelu samochodu.

A co do fotelików:
1. Gdy nasza Mała na świecie się pojawiła była wożona w foteliku (nosidełku) typu: http://bebecar.pl/products/carseat/easy-maxi tyłem do kierunku jazdy. I po konsultacji z 2 różnymi pediatrami jak i kilkoma naszymi znajomymi to dziecko powinno jeździć w tej pozycji jak najdłuzej. Gdyż w trakcie ewentulanego nagłego hamowania ciężar dziecka jest rozkładany na całą powierzchnie plecków dziecka a nie tylko jest przytrzymywana pasami klatka piersiowa. Choć naszej Małej nóżki trochę wystawały, to byla wożona do wieku ok. 10 miesiecy przy wadze ok. 9 kg.

2. Kolejnym krokiem był i jest stosowany fotelik: http://www.chicco.pl/inde...=10&p2=52&o=992 z ISOFIX'em. Fotelik jest bezpieczny, trzyma się w jednej pozycji w samochodzie a Mala lubi w nim podróżować. Kupując ten fotelik spzredewczyni wspomniałą też o opiniach z pkt. 1 i zakup fotelika przesunęliśmy o około 2 miesiące.

3. Następnym etapem jest zakup fotelika w kategorii 15 - 36kg. Po przetestowaniu różnicy w wielu typach fotelików bez i z ISOFIX'em typ padł na: http://sklep-jane.pl/indy...gment-p-90.html oczywiście wyposażony w ISOFIX.

Co do:
danielosy napisał/a:
to jest to ujednolicony standard tak więc wybór należy do Ciebie.
Ja zaś foteliki z pkt 2 i 3 mocowałem w różnych samochodach (Octavia II, Fabia II, Megane II i Kia Picanto) i problemów nie było.

Zanim zdecydujesz sie na zakup fotelika zrób sobie 'wycieczkę' z dzieciakiem po sklepach z tymi akcesoriami. Sam zobaczysz jak leży bobas w foteliku a przy okazji może się uda dopasowac "na żywo" też i fotelik do auta. A potem pozostaje przejrzenie ofert w internecie.

Co do testów bezpieczeństwa wiele informacji jest podanych na stronach niemieckiego i austriackiego towarzystwa ADAC.

Kończąc, rozumiem, ze każdy z nas ma budżet w pewien sposób ograniczony ale tak jak wspomniał mój "przedmówca" Sev, ważne jest bezpieczeństwo a na tym nie można oszczędzać.

PS. W najbliższy piątek jest spot w Tychach, zapakuję do bagażnika fotelik z pkt. 1 i sam sie przekonasz "czym się to je". Zapraszamy.

Pozdrawiam,
Adam

_tm_ - Wto 13 Kwi, 10 10:59

Adam-Ski napisał/a:

Co do:
danielosy napisał/a:
to jest to ujednolicony standard tak więc wybór należy do Ciebie.

Standard standardem, ale warto fotelik przymierzyć przed kupnem do samochodu. Fotelik z ISOFIX-em, który opisywałem wcześniej idealnie trzyma się w O1, ale w O2 nie jest stabilny. Dobrze, że oprócz ISOFIX-a ma również tradycyjne mocowanie, które go bardzo stabilizuje. W każdym razie w O2 wożę obecnie ten sam model fotela bez ISOFIX-a, a fotelik z ISOFIX-em czeka na odbiór Yeti i ma nadzieję, że tam będzie się trzymał tak samo mocno jak w O1.

mani0 - Wto 13 Kwi, 10 11:30

Nad wyborem fotelika z grupy 9-18kg zastanawialem się kilka miesięcy.
Po przeczytaniu chyba większości informacji i opinii, doszliśmy z żoną do takich wniosków:
1. nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie Małego - wiadomo, że ŻADEN fotelik nie zapewni 100% bezpieczeństwa, ale w razie czego wolałbym nie przeklinac dnia kiedy pożałowałem dodatkowych plnów
2. pięciopunktowe pasy, dobrym fokusem jest regulacja ich długości i wysokości
3. isofix - w O1 dużo stabilniej się trzyma
4. tapicerka nie gra roli - im taniej tym lepiej
padło na:

opis:
DUO PLUS
Junior jeździ w nim już około roku i wszyscy jesteśmy zadowoleni.
Jednakże, mam nadzieję nigdy nie sprawdzać jego skuteczności.

Adam-Ski - Wto 13 Kwi, 10 12:03

_tm_ napisał/a:
Standard standardem, ale warto fotelik przymierzyć przed kupnem do samochodu. Fotelik z ISOFIX-em, który opisywałem wcześniej idealnie trzyma się w O1, ale w O2 nie jest stabilny.

Ja na całe szczęście w foteliku z JANE są w komplecie plastikowe nakładki na zaczepy fotelika raz chronią przed poryswaniem, dwa stabilizują fotelik w uchwytach samochodowychw OII.
Jeśłi chodzi o fotelik Chicco to doskonale on "leżał" w Megane II, OII, Picanto a zaś w Fabii II, leży rónież doskonale, ale musiałem sie sporo natrudzić by go zamontować. Uchwyty w samochodzie są za głęboko schowane.

I tu, najlepiej przymierzyć takowy fotelik przed sfinalizowaniem transakcji.

solar - Wto 13 Kwi, 10 20:42

Albo wersja bez ISOFIX'a
np. Romer King Plus

Mały czuje się w nim bardzo dobrze! A najważniejsze, że główka mu nie fruwa po foteliku tylko stabilnie utrzymuje w wyprofilowanym zagłówku.

shado - Sro 14 Kwi, 10 06:24

Nie wiem jak teraz, ale ja kupowałem tutaj bo było taniej niż w Polsce:
http://www.schnuller.de/p...-9---18-kg.html
Szczególnie taniej wychodziły te lepsze tapicerki, bo nie było za nie dopłaty.
Ja mam akurat wersję z Isofixem.

Jac_ek - Sro 14 Kwi, 10 18:48

shado, ja też kupowałem w DE tyle że w innym sklepie spielparadise czy coś, są na ebay'u, jakieś 60% ceny w PL zapłaciłem bo akurat był dobry kurs wymiany ojro
Magik35 - Sro 14 Kwi, 10 20:29

Ja od jakiś 6 miesięcy posiadam fotelik Recaro Young Sport 9-36 i jestem, a właściwie to mój szkrab bardzo zadowoleni. Z montażem/demontażem nie ma problemu, a i samo użytkowanie nie przysparza problemów.
No i młody wygląda w nim jak młody rajdowiec :-)

shado - Sro 14 Kwi, 10 21:46

tylko, że fotelik nie jest po to, żeby fajnie wyglądał, ani też po to, żeby szkrab był zadowolony...
solar - Sro 14 Kwi, 10 22:43

shado napisał/a:
tylko, że fotelik nie jest po to, żeby fajnie wyglądał, ani też po to, żeby szkrab był zadowolony...
Oczywiście, że masz rację.
Myślę, że każdy ponad siebie stawia na bezpieczeństwo własnych pociech. Nie bez powodu kilku z nas wybrało np. fotelik Romer'a (Roemera), który w testach ADAC wypada bardzo dobrze, a szczególnie w przypadku zderzeń bocznych!! I Wam i sobie oczywiście nie życzę ich sprawdzenia w praktyce. A że wyglądają przy tym bardzo ładnie i wygodnie się w nich czują nasze maluszki, to swoją drogą :D

danielosy - Sro 14 Kwi, 10 23:08

Adam-Ski a czy ten fotelik co masz jest tez w przedziale 0 -18 kg?? bo szukam dobrego i tanszego modelu (np uzywanego) do swojej oktawi I ale z 2008 roku to tez wazne bo ciezko kupic bo ludzie zdziwnieni ze taki model octawi I jeszcze produkuja. Wszyscy pisza o tym ISOFIX' mozesz podopowiedziec o co chodzi? bo nie wiem dokladnie bo jest to moj 1 zakup fotelika i nie jestem za bardzo w temacie... a posiadasz jakis fotelik na sprzedaz albo jakis godny polecenia??pozdrawiam ps szukam foelika 0-18 kg
Adam-Ski - Sro 14 Kwi, 10 23:48

danielosy,
najmniejszy fotelik jaki mam jest w przedziale 0-13kg i ten nie jest wyposażony w system ISOFIX

Jeśli masz OI z 2008 roku to system ten powinien już być zastosowany na tylnych siedzeniach. W OII jak podniosę / odchylę siedzisko tylnej kanapy to na jego rancie, który sie chowa pod oparciem są małe zamki błyskawiczne zakrywające uchwyty ("oczka") ISOFIX'a przymocowane do auta. Podejrzewam, ze w OI jest ten sam patent.

W fotelikach z ISOFIX'em są chowane w jego podstawę specjalne zaczepy, które to zastrzaskują się automatycznie gdy zahaczych je o wspomniane powyżej "oczka".

Tu jest to dobrze opisane i rozrysowane: http://fotelik.info/pl/art/isofix,15.html

Na tej stronce znajdziesz też testy fotelików jak i fajne odpowiedzi na wiele nurtujacych pytań.

Z tego co sie orentuję, to foteliki ISOFIX z przedziału 0-13 i 0-18 mają "na stałe" montowaną bazę ISOFIX w samochodzie zaś samo siedzisko / nosidełko jest w tę bazę wpinane.

Pozdrawiam,
Adam

PS. Widzę, ze z Bytomia jesteś - to mogę polecić Tobie byś sie kiedyś przejechał do Rudy Śl. (Wirek). Przy Plejadzie (czy jakoś tak) i Emidzie jest duży sklep z akcesoriami dla dzieciaków, tam jest szeroki wybór fotelików. Zobaczysz. podagasz i co najważniejsze sprawdzisz namacalnie co i jak z tymi fotelikami.

danielosy - Czw 15 Kwi, 10 15:39

PS. Widzę, ze z Bytomia jesteś - to mogę polecić Tobie byś sie kiedyś przejechał do Rudy Śl. (Wirek). Przy Plejadzie (czy jakoś tak) i Emidzie jest duży sklep z akcesoriami dla dzieciaków, tam jest szeroki wybór fotelików. Zobaczysz. podagasz i co najważniejsze sprawdzisz namacalnie co i jak z tymi fotelikami.[/quote]

a konkretnie ul znasz?? bo wiem gdzie jest ruda ale najpierw jest ten handel a jak wyzej sie pojedzie to emida... wiec to tak mniej wiecej naprzeciwko emidy czy dalej lub blizej?? a co polecasz bardziej z systemem ISOFIX kupic fotelik czy bez??wiem ze beda chwalic w sklepie ten isofix bo drozszy jest fotelik w tym momencie daltego pytam ciebie jako uzytkowinika???

Adam-Ski - Czw 15 Kwi, 10 21:55

danielosy,
sklep ten nazywa sie MADO - Mama i Ja. Przy (vis-a-vis) centrum Handlowym Plaza na Wirku.
Na Obrońców Westerplatte 36, przy rondzie, albo jak kto woli skrzyzowaniu z ruchem okrężnym z ul. 1-Maja.

Ostatni fotelik kupowliśmy z ISOFIX'em, a by ciekawiej było oglądajac tam foteliki 15-36kg sprzedawca pokazł nam cała gamę fotelików i wtedy były tylko dwa z ISOFIX'em. Gdzie jeden z nich miał cenę dopasowaną do naszego budżetu. Ale nie kupliśimy go tam, bo kolor wtedy był niefajny - więc interenet poszedł w ruch....

Mówiąc ogólnie, każdy bedzie doradzał Tobie byś wybrał z ISOFIX'em bo o bezpieczeństwo głównie tu chodzi, ale to Ty musisz jakąś kwotę na fotelik wyłożyć. Wiec, nic Ci nie pozostaje, jak pooglądać co i jak i poprosic tego czy innego sprzedającego by móc spróbować, przypasować sprzęt ten w swym samochodzie.

tomikt - Czw 15 Kwi, 10 23:43

Panowie,
czy jestem złym ojcem jak nie wiem w jakim foteliku jeździ mój syn??
No jest tam jakiś fotelik bez ISOFIXA...
Pozdrawiam

mario_op - Pią 16 Kwi, 10 22:50

Ja mam w octavi I maxi-cosi priori XP i Tobi, oba bez isofixa. Xp minimalnie stabilniej "siedzi" - lepiej jest dociśnięty do oparcia, ale Tobi ma lepiej rozwiązane pasy. W Tobi jak posadzę dziecko to nie muszę spod niego wydobywać klamer do zapięcia pasów - pasy są częściowo usztywnione sprężynkami. W XP trzeba pamiętać żeby pasy były zaczepione do specjalnych uchwytów. Oba mają możliwość położenia dziecka do spania.
olokolo - Sob 17 Kwi, 10 16:56

Przeczytałem wątek od początku ale nie znalezłem informacji czy fotelik Maxi Cosi Priori XP (bez Isofixa) dobrze przylega do tylnych foteli w OII??
_tm_ - Sob 17 Kwi, 10 21:15

olokolo napisał/a:
Przeczytałem wątek od początku ale nie znalezłem informacji czy fotelik Maxi Cosi Priori XP (bez Isofixa) dobrze przylega do tylnych foteli w OII??

Mam oba modele Maxi Cosi Priori XP (z ISOFIX-em i bez), więc mam porównanie. Generalnie wersja bez ISOFIX-a trzyma się bardzo dobrze zarówno w O1 jak i w O2.

Agamek12 - Sob 17 Kwi, 10 21:33

shado napisał/a:
tylko, że fotelik nie jest po to (...) żeby szkrab był zadowolony...

no tu absolutnie się nie zgodzę. Dobry fotelik musi być:
po primo: bezpieczny,
po sekundo: wygodny,
po tercjo: funkcjonalny.
Jeśli któraś z tych trzech cech nie zostanie w danym foteliku spełniona to nie ma siły, aby ktokolwiek był z niego zadowolony. I należy pamiętać o tym, aby fotelik dopasować do konkretnego auta. Mi np. do O1 kombi nie pasował (względem bezpieczeństwa) MaxiCosi Rodi XR - cięzko zwijały/naciągały się pasy - w O1 "sedan: układ działa super.

[ Dodano: Sob 17 Kwi, 10 22:41 ]
_tm_ napisał/a:
olokolo napisał/a:

Mam oba modele Maxi Cosi Priori XP (z ISOFIX-em i bez), więc mam porównanie. Generalnie wersja bez ISOFIX-a trzyma się bardzo dobrze zarówno w O1 jak i w O2.

Wystarczy dobrze "naciągnąć" pas samochodowy i trzyma się sztywno i stabilnie... Tylko "odgniata" wtedy tapicerkę kanapy :D .

shado - Nie 18 Kwi, 10 09:39

Agamek12 napisał/a:

I to jest dla mnie priorytet. Jak spełnia punkt 1 to dopiero wtedy patrzę na 2 i 3. A niektórzy tutaj to patrzą na to w tej kolejności:
1.Cena
2.Żeby był najlepiej 0-36kg, żeby kasę wydać tylko raz
3.Ładny
To jest chyba jakieś pomylenie pojęć.

olokolo - Nie 18 Kwi, 10 12:02

_tm_, Agamek12 dzięki za informację, w niedługim czasie czeka mnie zakup fotelika 9-18 kg i zastanawiam się właśnie nad Maxi Cosi Priori XP.
miron75 - Nie 18 Kwi, 10 12:05

Jeśli macie wybór, to bierzcie z isofix'em. B. wygodne rozwiązanie.
mario_op - Nie 18 Kwi, 10 21:45

Jeśli ktoś nie liczy się z kasą albo często przepina fotelik to isofix jest ok, ale jak jeździ głównie w jednym aucie to raz dobrze zapiety trzyma super zwykły XP. Poza tym dokładając kilkaset zł można mieć drugi fotelik.
Jeśli mogę coś poradzić od siebie to bierz lepiej Maxi Cosi Tobi bo jest wygodniejszy w codziennym korzystaniu.

Jac_ek - Nie 18 Kwi, 10 22:24

mario_op napisał/a:
Jeśli mogę coś poradzić od siebie to bierz lepiej Maxi Cosi Tobi bo jest wygodniejszy w codziennym korzystaniu.
Dokładnie Tobi ma takie pasy które zawsze "czekają" na dziecko. Mój synek (obecnie 2.5 roku, ale już od dłuższego czasu) prawie zawsze sobie sam siada i przekłada ręce przez pasy - pozostaje jedynie zapiąć i naciągnąć... Bardzo wygodne rozwiązanie
_tm_ - Pon 19 Kwi, 10 10:34

mario_op napisał/a:
Jeśli ktoś często przepina fotelik to isofix jest ok

Niezupełnie. Ten fotelik sporo waży, więc przenoszenie go z samochodu do samochodu nie jest fajne. Ja z tego powodu mam dwa foteliki (w sumie to cztery, bo dla dwójki dzieci), bo gdybym zawiózł synka do przedszkola i zostawił tam fotelik, żeby żona odbierając dziecko zamontowała sobie ten fotelik w swoim samochodzie to bym pewnie po pierwszym dniu usłyszał kilka "ciepłych" słów na temat wygody takiego rozwiązania. Nie mówiąc o zostawianiu dwóch fotelików dla dwójki dzieci :) .

ruwado - Pon 19 Kwi, 10 22:10

Ja mam MAXI COSI RODI XR
http://www.maxi-cosi.com/...ats/kid/rodi-xr
moja pociecha go uwielbia. Może dlatego, że był w ulubionym przez niego czerwonym kolorze.
czernobyl napisał/a:
Maxi - Cosi Rodi XR (grupa 15-36kg) - niezły, w miarę wygodny - niestety, w tej grupie nie ma już tak fajnie rozkładanych fotelików, więc dziecko się powoli przyzwyczaja do spania prawie w pionie. w tym modelu jest tylko możliwość lekkiego pochylenia siedziska. instalacja w octavce - minuta. ma fajny bajer-oparcie ma mocowanie do zagłówka, więc nie lata podczas jazdy bez małego pasażera.

0-18 jeździł Ramatti.

Agamek12 napisał/a:
po sekundo: wygodny,
po tercjo: funkcjonalny.

i właśnie szkrab musi go zaakceptować!!!!!!!!!

Agamek12 napisał/a:
MaxiCosi Rodi XR - cięzko zwijały/naciągały się pasy - w O1 "sedan: układ działa super.

w O1 nie ma problemu. Tylko jak będzie wyciągany w górę, trzeba chyba odwrócić zagłówek, żeby przylegał do oparcia.

shado napisał/a:
2.Żeby był najlepiej 0-36kg, żeby kasę wydać tylko raz

I to jest największy błąd. Może to i praktyczne (bo najtańsze), ale najmniej bezpieczne. W testach udowodniono, że najlepsze zabezpieczenie jest właśnie w podziale na 3 klasy:
- nosidło
- 0 - 18
- 15 - 36.
Wtedy foteliki są najbardziej przystosowane do anatomii dziecka. Najlepiej chronią. A poza tym przez taki okres czasu fotelik prędzej się zniszczy niż przeżyje.

Adam-Ski - Pon 19 Kwi, 10 22:54

ruwado napisał/a:
W testach udowodniono, że najlepsze zabezpieczenie jest właśnie w podziale na 3 klasy:
- nosidło
- 0 - 18
- 15 - 36.
Wtedy foteliki są najbardziej przystosowane do anatomii dziecka. Najlepiej chronią. A poza tym przez taki okres czasu fotelik prędzej się zniszczy niż przeżyje.

Święta prawda, a zwłaszcza tam gdzie to podkreślenie :)

Agamek12 - Wto 20 Kwi, 10 07:18

ruwado napisał/a:
Agamek12 napisał/a:
MaxiCosi Rodi XR - cięzko zwijały/naciągały się pasy - w O1 "sedan: układ działa super.

w O1 nie ma problemu. Tylko jak będzie wyciągany w górę, trzeba chyba odwrócić zagłówek, żeby przylegał do oparcia.

Ale ja mówię o O1. W kombi mocowanie pasów do słupka jest wysoko, przez co pas ciężko się zwija (bo ociera o zagłówek fotelika), za to w sedanie mocowanie jest nisko (na wysokości oparcia) i pas chodzi idealnie...

pic2ek - Pon 26 Kwi, 10 20:08

http://uwaga.onet.pl/3265...i,reportaz.html
polecam film.

giiiienek - Pon 26 Kwi, 10 22:26

Pokazali które są złe a niech pokażą które są dobre i warto kupić
onyx73 - Pon 26 Kwi, 10 22:44

http://www.autocentrum.pl...cych-adac-2009/ google wszystkowiedzace jest trzeba tylko spytac:)
Agamek12 - Wto 27 Kwi, 10 07:54

pic2ek napisał/a:
http://uwaga.onet.pl/32657,wideo,171898,niebezpieczne_foteliki_samochodowe_dla_dzieci,niebezpieczne_foteliki_samochodowe_dla_dzieci,reportaz.html
polecam film.

Ten film tylko potwierdza, że CHICCO to jednak dziadowska firma. Jeszcze nic, co z tej firmy kupiłem, nie spełniło pokładanych w produkcie nadziei...

pic2ek - Wto 27 Kwi, 10 07:58

dziadoska jak talala!! a pani jeszzce głupa pali, ze ona swoje dziecko posadziła by spokojnie w takim foteliku, p****a stara!! :evil:
Dokładnie - google nie gryzie

shado - Wto 27 Kwi, 10 09:29

Agamek12 napisał/a:

Ten film tylko potwierdza, że CHICCO to jednak dziadowska firma. Jeszcze nic, co z tej firmy kupiłem, nie spełniło pokładanych w produkcie nadziei...

Ja w Niemczech kupiłem takie fajnego grającego żółwika i się sprawdził :szeroki_usmiech

Sev - Wto 27 Kwi, 10 09:39

Jedyne chicco które mam to foteliki Key 1 te akurat miały 3 gwiazdki i sprawują się użytkowo całkiem spoko ale nie mam ochoty przekonać się jak sprawdzą się w razie wypadku. Kolejne jakie zakupiłem to Sunshine Kids Monterey, 4 gwiazdki w testach ADAC.

Ale te z artykułu to prawdziwa masakra jest.

Agamek12 - Wto 27 Kwi, 10 09:48

Sev napisał/a:
Ale te z artykułu jest prawdziwa masakra.

a to nówka sztuka (w sensie nowy typ)...

Ja mam wszystkie foteliki MaxiCosi... im ufam...

danielosy - Czw 29 Kwi, 10 20:27

Hey mam pytanie sprzedawca zachwalal mi fotelik optime ekspero ma ktos moze go?? jest on przeznaczony od wieku 0 - 25 z tego co sie dowiedzialem to do kwoty 500 zl jest to dobry fotelik wiadomo z atestami itp to trzba dac od 1000 tys zl ale nie mam tyle i szukam do rozsadnej ceny 500zl ale chcialbym dobry... wiem ze trzeba rozgladac sie na takie rzeczy jak,, waga fotelika albo grubosc plastiku i jakie sa szelki na foteliku po bokach do montarzu pasa jak juz dziecko pojedzie w pasach normalnych od auta zeby zaczepy nie byly plaskikowe ale czy warto ta firme wziasc co powiecie? aha do fotelika jest dodatkowo podany pas na brzuch ze jak sie zapnie w pasy dziecko juz wieksze to nie lezy bezposrednio pas od samochodu na brzuszku tylko przeplatany jest przez wlasnie to urzadzenie, a dodatkowo dla maluszka jest klin pod dupke zeby miala wiecej miejsca w pozycji polezacej takich informacji dostalem od sprzedawcy a czy jest bezpeiczny to nikt nie wiem bo zs atestem e np e44 itp to sa dopusczenia homologacyjne ale dopiero foteliki od 1tys zl testuja dlatego sa takie drogie... Uzytkuje ktos ten model fotelika i jest wstanie cos napisac?? http://www.allegro.pl/ite...ro_wys_0zl.html
krystianshoota - Czw 29 Kwi, 10 21:10

Kupiłem ten fotelik w wersji Optima pro (9-25 kg) i jedyna wada jaką do tej pory zauważyłem to dość ciężko zapina się pasy bezpieczeństwa. Dla dziecka od 0 kg radziłbym jednak jakieś nosidełko z bazą jest naprawdę wygodne i super się sprawdza.
arekban - Pią 30 Kwi, 10 17:41

Koledzy - czy ktoś z Was ma w O2 ISOFIX na przednim siedzieniu ? Czy druty są schowany między siedzisko a oparcie czy też widoczne gołym okiem ?

Widziałem w ETCE że ejst możliwośc dołozenia zestawu ISOFIX do siedzenia pasażera ale obawiam się że trzeba będzie pruć tapicerkę tak jak w golfie 5
http://www.ilmheu.de/golf...tz_komplett.jpg

shado - Pią 30 Kwi, 10 19:23

Ja mam. Są widoczne gołym okiem.
daszek - Pią 30 Kwi, 10 21:38

Ja kupiłem sprawdzony Sunshine Kids Monterey:

ma isofast - bardzo fajna sprawa + pasy samochodowe.
Ogólnie, wykonanie i mocowanie solidne.

arekban - Sob 01 Maj, 10 09:33

daszek napisał/a:

Dobry wybór i dobra ocena w ADAC 2009, a cena nieco niższa od bardzo podobnego ROMER KIDFIX

danielosy - Sob 01 Maj, 10 20:10

[quote="daszek"]Ja kupiłem sprawdzony Sunshine Kids Monterey:

Ale szukam od 0 - 18

Sev - Sro 05 Maj, 10 08:51

daszek, też kupiłem monterey'e naprawdę niezły fotelik za rozsądne pieniądze. Jeden minus. Przekładanie ich z auta do auta trochę uciążliwe.

danielosy, lepiej 0-13, 9-18 i 15-36.
0-13 polecam maxi cosi cabrio fix, zanim kupiłem długo szukałem i ten był najlepszym wyborem, najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny, można go zapiąć do wielu wózków co u mnie było nieistotne ponieważ i tak potrzebowałem dwa dla bliźniaków i wózek był z "innej parafii" ;)

daszek - Pią 07 Maj, 10 16:19

Sev napisał/a:
Przekładanie ich z auta do auta trochę uciążliwe.

Przekładanie jest spoko, podoba mi się mocowanie, świetny pomysł za nieduże pieniądze (isofix kosztuje zdecydowanie za dużo)

adamza - Pią 07 Maj, 10 21:32

Cytat:
Ale szukam od 0 - 18

ja zakupiłem taki http://www.envo.pl/content/view/36/55/ ponieważ w ADAC był jednym z 3 najlepiej ocenianych tyłem do kierunku jazdy (a na takim mi zależało ze względu na większe bezpieczeństwo dziecka w razie wypadku)
polecam lekturę
http://fotelik.info/pl/te...jaco/index.html oraz https://autoliitto-fi.directo.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/ ta strona jest po finsku ale warto się zapoznac (google translate) bo skandynawowie maja swira na punkcie bezpieczeństwa a tam jest wszystko opisane i sa filmy z testów ADAC

a zapomniałbym ze ten fotelik jest oferowany przez ASO jako oryginalne akcesoria

co do użytkowania bardzo jestem z niego zadowolony. dziecko odbyło w nim już wycieczkę do Włoch bez marudzenia

krzysiek1974 - Sob 08 Maj, 10 21:10

daszek napisał/a:

Obrazek

ma isofast - bardzo fajna sprawa + pasy samochodowe.
Ogólnie, wykonanie i mocowanie solidne.

Ja także polecam.

Mam New Black - sprawdza się, bo jak wiecie przy dzieciach im ciemniejsze tym lepsze ;)

Kupowałem na topmarket.pl w cenie niższej niż na stronie (radzę negocjować). Topmarket jest imoprterem tych fotelików, na alledrogo są tańsze o koszt wysyłki (topmarket dolicza, sprzedawcy z alledrogo mają zwykle gratis), ale tak sprawa wygląda przed negocjacją cen ;)

Fajne są uchwyty na napoje (z dwóch stron fotelika, z zamkniętym dnem - jakby coś się miało wylać ;) ) Do tego cena jest b. atrakcyjna, najwyższe noty (4 gwiazdki, ale żaden z tej grupy nie ma 5), testy prowadzone wg najnowszych wymagań.

Patej - Pon 10 Maj, 10 08:27

Ja od kilku lat używam: http://www.recaro-polska.pl/content/view/64/103/ Jest świetny. Głośniki wbudowane w zagłówek to nie tylko bajer. Dzieciak (5lat) ma podłączoną najprostszą MP3 i sam sobie zmienia "dziecięce przeboje" co nie zmusza całego samochodu do słuchania piosenek o smerfach albo Tik-taku :)
Jeśli będziesz wybierać fotelik to tylko isofix !!!!!!!!!!!

Sev - Pon 10 Maj, 10 09:56

krzysiek1974, a ile, jeżeli to nie tajemnica zapłaciłeś za fotelik na gotowo? Ja kupowałem w Ascocie we Wrocławiu w cenie 448,30zł/szt na miejscu po rabacie 5% na kartę stałego klienta. Standardowa cena 471,90zł.
Za 2 sztuki jak w moim przypadku 896,60zł. Też New Black :D

Patej - Pon 10 Maj, 10 09:58

Kupowałem go ładnych kilka lat wstecz... Nie powiem dokładnie ale chyba coś ok 750zł.
krzysiek1974 - Wto 11 Maj, 10 00:34

Sev napisał/a:
krzysiek1974, a ile, jeżeli to nie tajemnica zapłaciłeś za fotelik na gotowo? Ja kupowałem w Ascocie we Wrocławiu w cenie 448,30zł/szt na miejscu po rabacie 5% na kartę stałego klienta. Standardowa cena 471,90zł.
Za 2 sztuki jak w moim przypadku 896,60zł. Też New Black :D

400zł z kosztami przesyłki

Sev - Sro 12 Maj, 10 09:33

No to rzeczywiście dobra cena :bigok
ruwado - Czw 13 Maj, 10 23:19

adamza napisał/a:
bez marudzenia

jak sam wybierze (oczywiście pod wskazówki rodziców :diabelski_usmiech ) to sam będzie zachwalał
krzysiek1974 napisał/a:
bo jak wiecie przy dzieciach im ciemniejsze tym lepsze

u mnie niestety wszystko musi być czerwone - fotelik też :D I taki jest i jest najlepszy!!! Całe szczęście, że był w sklepie czerwony taki, o którym sam myślałem :D nie było awantury.
Patej napisał/a:
co nie zmusza całego samochodu do słuchania piosenek o smerfach albo Tik-taku :)

ojoj, wiem coś o tym - 3 sezony przejeżdżone na "jadą jadą misie... i takie tam", w tym prawie 20 godzinny przejazd do Cro 2 lata pod rząd. Teraz na szczęście mój Mati sam zadecydował - tylko RMF FM! I tu się zgadzamy :D

Całe szczęście, że radio - bo w wakacje znowu 1600 km do Cro w jedną stronę, więc da się przeżyć.

olmario - Sob 15 Maj, 10 09:24

Powiadomienia przedsiębiorców o produktach niebezpiecznych > Baza do dziecięcego fotelika samochodowego Family Fix :

http://www.uokik.gov.pl/p...hp?news_id=1952

http://www.uokik.gov.pl/powiadomienia.php

radik79 - Czw 01 Lip, 10 08:18

Mam pytanie, czy fotelik MaxiCOsi Rodi XR pasuje do OII?
Obeznie mam MaxiCosi Proiori XP i powiem, że trochę mnie denerwuje to, że odgniata mi kanapę z tyłu.

Pozdrawiam,
Radek

Sev - Czw 01 Lip, 10 12:34

Chyba każdy będzie w mniejszym lub większym stopniu odgniatał kanapę. W końcu mają sztywną bazę a nie miękkie pośadki ;)
szachu - Pią 02 Lip, 10 14:50

A może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym fotelikiem?
http://allegro.pl/item108...ier_gratis.html

shado - Pią 02 Lip, 10 15:41

Za tą kasę to chyba kupisz dobrze przetestowanego Romera.
tomekjmopl - Pią 02 Lip, 10 15:43

shado, o tym samym pomyślałem :wink:
szachu - Pon 05 Lip, 10 10:47

oj, raczej nie w tym przedziale cenowym. Wiem bo się orintowałem (no może bym jakiegoś znalazł, ale bez isofixa). Sprawdziłem na foteliki.info i ten z linku (Cybex) wypadł bardzo dobrze. Jeszcze tylko trzeba małego przekonać do zmiany siedziska :)
shado - Pon 05 Lip, 10 18:49

Ja widzę w podobnej cenie:
http://www.schnuller.de/p...-15---36kg.html
http://allegro.pl/item109...r_3xgratis.html

maxpaynemm - Sro 28 Lip, 10 07:03

WITAM!

Prześledzilem cały watek i chyba zdecyduję się na Maxicosi, mam tylko pytania:

Czy fotelik MaxiCosi dla niemowlaka da się zainstalować w aucie bez adaptera?? Jest dosyć drogi okolo 500PLN :(

Czy jak kupie adapter to czy później uda mi się go wykorzystać do wiekszych fotelików Maxicosi??

Czy znacie jakiś dobry i tani sklep z fotelikami MaxiCosi??

Dziekuję :)

winni77 - Sro 28 Lip, 10 07:30

maxpaynemm, który dokładnie maxicosi Cie interesuje?
maxpaynemm - Sro 28 Lip, 10 07:52

winni77 napisał/a:
maxpaynemm, który dokładnie maxicosi Cie interesuje?

Interesuje mnie CabrioFix + EasyFix adapter ceny spore ale może uda mi się go kupić na "raty" ale myśle nad adapterem bo jeśli nie da sie go poźniej wykozystać do innego (przedział wagowy) fotelika to szkoda kasy :(

winni77 - Sro 28 Lip, 10 07:56

maxpaynemm, może dałbyś rad się pożyczyć od kogoś? Ja chętnie pożyczyłbym Ci, ale mieszkam w Londynie niestety, a taki fotelik starcza na bardzo krótko i nie używa się go mimo wszystko często.
maxpaynemm - Sro 28 Lip, 10 08:04

winni77 napisał/a:
maxpaynemm, może dałbyś rad się pożyczyć od kogoś? Ja chętnie pożyczyłbym Ci, ale mieszkam w Londynie niestety, a taki fotelik starcza na bardzo krótko i nie używa się go mimo wszystko często.

Hmm a czy z tych fotelików jest taki który starczy na dłużej??? I bedzie od 0 do ... ??

Sev - Sro 28 Lip, 10 09:48

maxpaynemm, w pierwszym okresie eksploatowania fotelika nie oszczędzaj, cabrio fix da się zamontować bez bazy, sam takich dwóch używałem, tzn moi synowie używali ;)

Pojęcie starczy na dłużej jest bardzo złudne, po około 9-12 mniej więcej miesiącach i tak kupisz większy. Te 0-9kg zapewniają najlepsze trzymanie i ułożenie w razie wypadku.

Jeżeli masz możliwość kupienia ze sprawdzonego źródła, od kogoś kto kupił nowy i wiesz że nie miał dzwona to za około 300-400zł możesz kupić używkę i za tyle samo ją odsprzedasz.

Swoje dwa kupiłem po ok. 500zł a sprzedałem po ok. 350zł, zostały w klubie ;)

grzep - Sob 31 Lip, 10 15:31
Temat postu: Pytanie o Jane Exo
Witam.
Czy ktoś posiada i używa fotelika Exo firmy Jane i może napisać coś o nim?

janek11 - Sro 12 Sty, 11 16:31

Odgrzeję kotleta, bo temat dla mnie bardzo istotny, ale trochę zaniedbany ostatnio :) Otóż muszę kupić fotelik 9-18kg. Chciałem jakiś w rozsądnej cenie (tj. do 900PLN) z isofixem, ale okazało się, że w mojej OIIFL nie ma możliwości zainstalowania TT. A foteliki 'z nogą' niestety na naszym rynku są małodostępne, a jak już to w kosmicznych cenach. Dodam, że nie mam możliwości ani ochoty jechania po fotelik do UK lub DE, czy też zlecenia zakupu tam.

Po prześledzeniu wielu wątków na różnych forach oraz szczegółowo strony foteliki.info wybór zawężam do dwóch opcji:
1) Roemer King Plus (2011)
2) Maxi-Cosi Tobi (2011)

Oba w podobnej kategorii cenowej i oferującej podobne bezpieczeństwo (na podstawie testów).

Dodam też, że byłem w sklepie i organoleptycznie oglądałem oba te foteliki. Ze względu na większą wygodę oraz minimalnie niższą cenę skłaniam się do Maxi-Cosi. Co myślicie na ten temat? Ma ktoś może doświadczenia z w/w fotelikami? A może ktoś poleci jakiś w podobnej cenie i klasie bezpieczeństwa ale na isofix? Aha - nie wchodzi w grę Chicco Key-1 isofix (ze względu na gabaryty dziecka oraz TT - sprawdzone empirycznie) ;) .

strazakp - Sro 12 Sty, 11 17:02

Ja akurat przeglądam dostępne oferty fotelików 9-18kg. Choć na razie moi synkowie mają 3 miesiące i używam Maxi Cosi, to już patrzę jaki fotelik będzie następny.
Przeglądam wyniki testów na foteliki.info oraz oferty na allegro...
Najbardziej przemawiają do mnie foteliki: Bebe Confort Iseos, Maxi Cosi Tobi lub Maxi Cosi Priori Fix. Wszystkie mają bdb oceny w testach a ich cena jest podobna (w sumie i tak na dobry fotelik trzeba wydać minimum 700zł).
Myślałem też o foteliku w przedziale 9-36kg Cybex Pallas...Dostał on najwyższą ocenę w testach w tej grupie a i cena jest przyzwoita, tym bardziej że starcza już na wiele lat.
Jednak użytkownicy różnie piszą...że dziecko ma ciasno, że skrępowane ruchy, że tak duża rozpiętość wagowa to nie dobrze przy doborze fotelika, itp.

_tm_ - Sro 12 Sty, 11 17:12

strazakp napisał/a:
Maxi Cosi Tobi lub Maxi Cosi Priori Fix. Wszystkie mają bdb oceny w testach a ich cena jest podobna (w sumie i tak na dobry fotelik trzeba wydać minimum 700zł).

Tobi kosztuje 800zł, a Priori Fix 1300, więc ciężko mówić o podobnej cenie. Miałem ten drugi i mogę go polecić, ponieważ nie miałem z nim żadnych problemów, ale należy pamiętać, że ta dodatkowa noga trochę przeszkadza. Nie da się położyć większej torby za przednim siedzeniem i trudno jest przejść przez tą nogę (czasami się zdarza, że nie da się z drugiej strony otworzyć drzwi i pasażer musi się jakoś przecisnąć).

zys - Sro 12 Sty, 11 17:24

Jeżeli chodzi o Foteliki to mogę polecić Romera a w szczególności model SAFEFIX PLUS sam taki używam godny polecenia jedne z najlepiej ocenianych fotelików na rynku.

polecam ten sklep ! http://www.autofoteliki.pl/

Jac_ek - Sro 12 Sty, 11 18:27

janek11 napisał/a:
2) Maxi-Cosi Tobi (2011)
i to jest świetny wybór ;-) , dopiero co sprzedałem Tobiego - ma świetne pasy które ciągle są w górze bardzo łatwo zapiąć malca a po pewnym czasie sam już wchodzi w pasy - zostaje zapięcie klamry ;-)
tomba7 - Sro 12 Sty, 11 18:40

janek11 napisał/a:
1) Roemer King Plus (2011)
2) Maxi-Cosi Tobi (2011)

Też jakiś czas temu brałem pod uwagę te dwa foteliki. Wybrałem Maxi-Cosi Tobi bo:

1) Byłem bardzo zadowolony z wózka i poprzedniego fotelika tej firmy
2) Tobi ma bardzo fajny system pasów, o którym napisał Jac_ek oraz system mocowania do pasów bezpieczeństwa (napinacz)
3) Wg. mnie ma lepsze wykonanie niż Roemer (materiał/ergonomia)
4) Moja córka jest drobna i lepiej była/jest zabezpieczona w M-C

janek11 - Sro 12 Sty, 11 20:02

zys napisał/a:
Jeżeli chodzi o Foteliki to mogę polecić Romera a w szczególności model SAFEFIX PLUS
no tak, tylko jego koszt to ca. 1400PLN - prawie 2x więcej jak M-C Tobi...

strazakp napisał/a:
Cybex Pallas Fix
ale on jest w grupie 9-36, więc trochę szerszej. Poza tym koszt wersji na isofix to ca. 1000PLN. A moim zdaniem kupowanie fotelika uniwersalnego nie jest najlepszym pomysłem - trudno bowiem zaprojektować wygodnego i bezpiecznego fotelika, który jednocześnie zmieściłby dziecko do 3-4 lat i takie, które zmieści nawet 10-11-latka. Dlatego za kilka lat czeka mnie podobne szukanie - na szczęście ceny i dostępność fotelików na isofix w przedziale 15-36 kg jest większa i za 500-600 zł można całkiem bezpieczny fotelik znaleźć.

Wtedy też pewnie dzieciak będzie miał więcej do powiedzenia w kwestii wygody (teraz ja muszę to ocenić;), bo póki co jedynie powtarza 'tata', co mnie napawa niesamowitą dumą ;) , nawet jeśli zdaję sobie sprawę, że nie specjalnie rozumie co to słowo znaczy ;)

Jac_ek, tomba7 - coraz bardziej skłaniam się do Tobi'ego - to co piszecie jest niezwykle cenne dla mnie i po części pokrywa się z moimi spostrzeżeniami. Dzięki!

Wpisujcie swoje odczucia co do innych fotelików też zaznaczając przy tym orientacyjną cenę oraz zakres wagowy i czy jest na isofix czy nie.

prejbisz - Sro 12 Sty, 11 20:08

kupuj MC. Polecam priori xp. Sam myślałem o king plusie. O MC zdecydowały:
+ napinacz pasa - sztywniej siedzi niż king plus
+ brak zagłówka wewnętrznego - więcej miejsca na głowę. Jak potrzeba można dokupić.
+ cena. MC priori xp kupisz za circa 600 pln. King plusa za 700 pln.
Priori xp nie ma isofixa, nogi.

janek11 - Sro 12 Sty, 11 20:23

prejbisz, myślałem o tym, ale właśnie zagłówek przeważył - w przypadku uderzenia bocznego jest to bardzo ważne zabezpieczenie. Jeśli główka luźno się porusza, to wówczas mogą być problemy.

A co do uderzenia bocznego, to z doświadczenia wiem, że nawet głowa dorosłej osoby (moja;) nie zabezpieczona zagłówkiem może spowodować problemy z szyją - przez trzy dni po ostatnim wypadku mnie bolała szyja, właśnie po tym jak wylądowałem bokiem w rowie poprzednim autem.

wojtello - Sro 12 Sty, 11 20:38

ja od wakacji wożę moją córcię w MC Tobi i rewelka, polecam, mimo iż bez isofix-a to tak jest sztywno spięty pasami że jak go ruszam to cała buda się buja, kupowałem we wrocku, przez neta taniej nie znalazłem bo w sklepie akurat była promocja. no i ten ruchomy zagłówek, fotelik rośnie razem z dzieckiem.
prejbisz - Sro 12 Sty, 11 21:25

janek11 napisał/a:
prejbisz, myślałem o tym, ale właśnie zagłówek przeważył - w przypadku uderzenia bocznego jest to bardzo ważne zabezpieczenie. Jeśli główka luźno się porusza, to wówczas mogą być problemy.

tak jak pisałem można dokupić zagłówek

janek11 - Sro 12 Sty, 11 21:38

prejbisz, ale to dodatkowe koszta (właśnie - ile kosztuje taki dodatkowy zagłówek?) i zapewne nie wszędzie sprzedają w zestawie. A w przypadku, gdy kupujesz przez internet dochodzą koszty przesyłki itd. Po prostu więcej zachodu.

No i co najważniejsze, to Priori (ale nie PrioriFix) w testach jest gorszy niż Tobi.

lugab - Sro 12 Sty, 11 22:08

strazakp napisał/a:
Maxi Cosi Tobi

Używam (tzn moja córa) właśnie takiego.
Mogę śmiało polecić, dziecko siedzi w nim wygodnie i pewnie, wg mnie dobrze trzyma i ma zagłówki boczne (szukałem właśnie takiego)
Wykonany jest naprawdę solidnie.

prejbisz - Sro 12 Sty, 11 23:28

janek11 napisał/a:
prejbisz, ale to dodatkowe koszta (właśnie - ile kosztuje taki dodatkowy zagłówek?) i zapewne nie wszędzie sprzedają w zestawie. A w przypadku, gdy kupujesz przez internet dochodzą koszty przesyłki itd. Po prostu więcej zachodu. Więc w zasadzie wychodzi podobnie - a może nawet tak samo - jak Tobi.

[ Dodano: Sro 12 Sty, 11 21:40 ]
prejbisz, ale to dodatkowe koszta (właśnie - ile kosztuje taki dodatkowy zagłówek?) i zapewne nie wszędzie sprzedają w zestawie. A w przypadku, gdy kupujesz przez internet dochodzą koszty przesyłki itd. Po prostu więcej zachodu.

No i co najważniejsze, to Priori (ale nie PrioriFix) w testach jest gorszy niż Tobi.

:) kwestia testu. ja akurat widziałem takie same wyniki. koszt zagłówka 70pln. pamiętaj, że xp jest trochę szerszy i głębszy. jak Ci nie zależy na wymiarach to bierz tobiego. tak naprawdę to bez różnicy. co nie weźmiesz i tak będzie ok...

zys - Czw 13 Sty, 11 05:06

Jeżeli chodzi o Foteliki do 1 tys zł to nie ma co się zastanawiać tylko brać Tobi
Yarwa - Czw 13 Sty, 11 09:39

janek11, a ja ci polecę besafe izi combi x3 isofix jest to fotelik pod isofix ale montowany tyłem do kierunku jazdy. Uparłem się że ma być tyłem do kierunku jazdy, bo naprawdę przemawiają do mnie testy porównawcze co się dzieje z dzieciaczkiem jak jest tyłem do kierunku jazdy a co jak jest przodem. W pełni się zgadzam ze specjalistami volvo, którzy sądzą że trzeba max długo wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale jak ktoś chwilę zastanowi się pomyśli logicznie to wyjdzie że to ma sens. Tr5zeba zdac sobie sprawę jak rozchodza się siły w ciele maluszka podczas uderzenia i jak są przekazywane na fotelik. Dla mnie wybór był prosty tylko tyłem do kierunku jazdy.
Niestety w Polsce jest mało dostępnych fotelików montowanych tyłem a już jeszcze na isofix jeszcze mniej. Obecnie są 4 fotele: MC, Roamer, Besafe i fair. Besafe i fair jest mocowany na ifsofix.
Fotelik besafe izi combi x3 isofix ponadto możesz zamontować też przodem do kierunku jazdy ale tylko pasami - aczkolwiek naprawdę to mocowanie pasami jest z naciągiem i tak jak jest ułozone to wydaje mi się że jest wyeliminowany obrót fotelika podczas wypadku co jest częste przy mocowaniu pasami.
Fakt fotelik ten kosztuje 1300zł, ale tu chodzi o bezpieczeństwo dziecka, skoro chcesz wydać 1000zł, to może jakoś uda ci się poświećić te 300zł więcej a fotelik teoretycznie powinien posłużyć ze 3 lata.

Aha, nie jestem przedstawicielem besafe, jestem ojcem:) który nie dawno taki zakupił.

Tu masz kilka filmików:
http://www.youtube.com/watch?v=Q8gU9zzCGA8
http://www.youtube.com/wa...feature=related

Można na nich zobaczyć co się dzieje z ciałem maluszka podczas wypadku.

daneczek76 - Czw 13 Sty, 11 10:17

ISEOS ISOFIX Bebe Confort nr.1 w Testach ADAC 2009 roku z isofixem naprawdę świetnie się spisuje. regulowane boki i nachylenie.
Drugi tak samo dobry i z amortyzatorem w isofixie pochłaniającym uderzenie to EXO firmy Jane nr 1 w testach 2010. Jak dla mnie także super niestety troszkę za twardy do siedzenia, ale to już kwestia gustu.
tu masz link do filmu jak działa amortyzator w isofix http://www.youtube.com/watch?v=iim5fYkvirw

Przeglądni testy i zobacz co warto a co zrobi krzywdę dziecku: http://www.adac.de/infote...rcePageId=31900

Yarwa, tyłem do kierunku jazdy dobrze jest w tedy jeśli dziecko nie trzyma sztywno główki nie ma wagi odpowiedniej , wtedy jest wart aby jeździło tyłem bo przy raptownym hamowaniu faktycznie można zrobić krzywdę kręgom dziecka, Natomiast jeśli dziecko ma już z 8 m-c to już jego waga około 9- 10 kg spokojnie może jeździć przodem do kierunku jazdy i tak fotelik jest nachylony w taki sposób że jest dla niego to bezpieczne. Najlepiej malutkiego dzieciaka przebujać w nosidełku do tych około 7-8 m-c kiedy jego waga będzie około 8-9 kg i wyżej i wtedy kupujemy fotelik z grupy 1 od 9-18 kg a potem kupujemy drugi fotelik i ostatni od 15-36.

Yarwa - Czw 13 Sty, 11 10:38

daneczek76, to że dziecko w pierwszej fazie a więc do ok. 9kg powinno się wozić tylko tyłem do kierunku jazdy to w ogóle nie ma tematu - oczywista oczywistość. Ale później że trzyma samo główkę sztywno to nie oznacza że ma w pełni wykształcone wszystkie kręgi i że są tak mocne jak u dorosłego człowieka. Dlatego pomimo tego że trzyma główkę samo sztywno to i tak uważam że powinno się dziecko wozić max długo tyłem do kierunku jazdy. Proces wzrostu i umacniania się poszczególnych "kości" u dzieci trwa kilka lat a nie jest to tak że 12-miesięczny maluch ma wszystko wykształcone już na cacy. Ale wiadomo jest to IMO.
daneczek76 - Czw 13 Sty, 11 10:45

Oczywiście zgadzam się z tobą ale pochył fotelika jadacego przodem do kierunku jazdy też robi swoje a wiec główka tez tak nie leci. Oczywiście zauważ że nawet w foteliku który jedzie tyłem do kierunku jazdy też możesz uszkodzi kręgi przy drugiej fazie uderzenia kiedy ciał cofa się z powrotem. B nie zapominajmy ale główka leci do przodu a potem wraca do tyłu.
janek11 - Czw 13 Sty, 11 10:45

Koledzy, foteliki tyłem do kierunku jazdy na pewno są bezpieczniejsze - gdzieś czytałem, że w Szwecji po wprowadzeniu nakazu przewożenia dzieci do 4 roku życia tyłem do kierunku jazdy zanotowano w ciągu roku jedynie 2 wypadki śmiertelne z udziałem dzieci pon. 4 lat (i w obu przypadkach nie było szans, aby ktokolwiek wyszedł z nich żywy). Więc na pewno jest to bezpieczniejszy sposób.

daneczek76, jednak zwróć uwagę, że odbicie jest znacznie słabsze niż uderzenie pierwotne - szczególnie, gdy jest amortyzowane przez różne czynniki (fotelik wykonany z odpowiednio elastycznych materiałów, napinacze itp.).

Jednak cena niestety nie jest dla mnie do zaakceptowania - w najbliższym czasie czeka mnie zakup jednego, a chwilę później drugiego fotelika, więc koszt należy pomnożyć x2 - różnica 1200 (w stosunku do Tobi) na dwóch fotelikach to dla mnie niestety duża kwota i mimo największych chęci zapewnienia maksimum bezpieczeństwa nie jestem w stanie wyasygnować takich środków.

Zauważcie też pewną dziwną rzecz - otóż foteliki w PL są strasznie drogie, porównując np. z DE. Warto zwrócić uwagę, że do końca 2010 r. w DE był wyższy podatek VAT na foteliki (u nas 7%, od 2011 niestety 23%), a ceny i tak niższe... Nie wiem jak to możliwe - po prostu nasi handlarze są bardzo chciwi, inne wytłumaczenie nie przychodzi mi na myśl, bo jak tłumaczyć różnicę 200-300 zł na foteliku, który kosztuje poniżej 1000PLN?

daneczek76 - Czw 13 Sty, 11 10:52

Panwie jeszcze jedna kwestia decydując się na używany fotelik pamiętajcie że on ma datę produkcji i od daty produkcji też fotelik można używać około 5 Lat i nie dłużej ze względu na starzenie się materiałów i plastiku i atestu który jest wydany na niego.
Yarwa - Czw 13 Sty, 11 11:02

janek11, z tymi cenami masz racje. Dorzucają sobie marże straszną. Powiem ci ze ja jak kupowalem tydzien temu swojego besafe to jego cena w sklepie była 1600zł, chwile pogadalem i sprzedali mi za 1350zł i o czym to swiadczy? Po prostu jakbym nie pogadał to sklep mialby dodatkowo 250zł zarobku, a przeciez sprzedajac mi za 1350zł tez w tym byla jakas marza - to za jaka kase on bierze od importera? Nie wiem jak w innych krajach ale w Polsce jest tak ze pośrednicy najwiecej zarabiaja a najmniej ryzykuja.

Aha a jesli ktoś chce jednak przodem do kierunku jazdy to niezłym rozwiązaniem jest pójście w maxi cosi. NA początku kupujemy albo Pebble albo CabrioFix (foteliki 0-9kg) i do tego baze maxi cosi Family Fix. Jak dziecko podrośnie to kupujemy maxi cosi pearl który można zamontować na ta bazę family fix. Peral jest do 4 lat. W takim przypadku mamy bazę to samą przez ok. 4 lata i nei musimy kupować nowej zmieniając foteliki. Sam miałem taki zamiar ale w końcu stały się dostępne foteliki tylem do kierunku jazdy w Polsce, a wiec zmiana koncepcji, peble+family fix pójdzie nie długo do żyda i zakupilem besafe.

janek11 - Czw 13 Sty, 11 11:28

Yarwa napisał/a:
niezłym rozwiązaniem jest pójście w maxi cosi. NA początku kupujemy albo Pebble albo CabrioFix (foteliki 0-9kg) i do tego baze maxi cosi Family Fix.

Gdybym to przeczytał 10 miesięcy temu, pewnie w ogóle nie musiałbym odgrzewać tego kotleta o fotelikach :) Bardzo dobry patent...

A tak chyba zdecyduję się jednak na Tobi'ego.

Adam204 - Czw 13 Sty, 11 11:44

no dobra a co sądzicie o tym foteliku :arrow: http://www.recaro-polska....zieciece/9-36kg
daneczek76 - Czw 13 Sty, 11 12:01

Rocaro trzymało zawsze wysoki poziom produktów i dobre bezpieczeństwo to firma z tradycjami i ich produkty są testowane zawsze w przeciwieństwie do innych producentów fotelików którzy nie zawsze maja kasę na testy.

Zachwycamy się zagranicznymi fotelami ale polska firma Rammatti robi całkiem dobre jakościowo foteliki samochodowe szczególnie z systemem pasów krzyżowych.

Adam204 - Czw 13 Sty, 11 12:02

daneczek76, no właśnie rozważam go bo wujek taki kupił tylko że 0-36 i jest zadowolony a ja miałem fotelik już z wózkiem
janek11 - Czw 13 Sty, 11 13:24

daneczek76, szkoda tylko, że Ramatti nie ma robionych testów zderzeniowych takich, które umożliwiałyby rzeczowe porównanie z innymi producentami (nie mówię o tych zamieszczonych na stronie). Bo nie ukrywajmy, że homologacja, czy 'certyfikaty' Instytutu Matki i Dziecka nie dają nam informacji o tym jak fotelik zachowa się podczas wypadku. Nie mówiąc już o testach AutoŚwiata, które niestety z obiektywnością raczej nie mają wiele wspólnego. A i te, które były zlecane niestety dosyć dawno, bo od 2005 r. świat lekko poszedł na przód.

Inaczej mówiąc - ciężko ocenić bezpieczeństwo dziecka w tych fotelikach, bo nie występują w porównaniach. No i mam nadzieję, że to rzeczywiście bezpieczne i dobre foteliki.

daneczek76 - Czw 13 Sty, 11 14:04

janek11, szkoda szkoda podobno jak firma wejdzie szerzej na rynek niemiecki z produktem wtedy zostaną przeprowadzone testy. Ale kiedy sprzeda taką ilość na rynku niemieckim aby zrobiono test ? i czy w ogóle?
Ramatti wszystkie testy tu: http://www.ramatti.com.pl...y-venus-comfort
Venus Comfort i Mars Confort są filmiki z ADAC niestey niema testu z Formula ISOFIX.
Z tego co sie kiedyś orienowałem to jeżeli to zleca firma produkująca fotelik test nie będzie dostepny na ADAC. Dopiero jak ADAC weźmie z rynku wtórnego fotelik na którym jest on sprzedawany czyli tu rynek Niemiecki wtedy by był dostępny test i wyniki.

zys - Sob 15 Sty, 11 10:20

Testy ADAC

http://www.adac.de/infote...rcePageId=31900

janek11 - Sob 15 Sty, 11 10:35

zys napisał/a:
Testy ADAC

http://www.adac.de/infote...rcePageId=31900

daneczek76 już o tym pisał na poprzedniej stronie :P :evil:

giiiienek - Sob 15 Sty, 11 17:00

Też się zastanawiam jaki fotelik kupić myślałem o TOBI bo ma 4 gwiazdki ale rok 2009 a modele 2011 nie wiem jak wypadają
MAXI COSI Tobi 2007 239 Euro nein befriedigend befriedigend gut sehr gut befriedigend
MAXI COSI Tobi (Modell 2009) 2009 229 Euro nein gut gut gut gut befriedigend

Tak jak wyżej model 2009 jest dobry a już 2007 nie konieczne.
Rozważam jeszcze KIDDY Energy Pro i JANÉ Exo (Isofix) ceny podobne.

janek11 - Sob 15 Sty, 11 17:10

giiiienek napisał/a:
Tak jak wyżej model 2009 jest dobry a już 2007 nie konieczne.

Moim zdaniem model 2010 lub nawet 2011 niewiele różnią się - tzn. co do różnicy 2010-2011 jestem prawie pewien, że zmiany dotyczą jedynie tapicerki (no chyba, że jeszcze coś, czego po prostu nie widać - np. jakość plastików itp.).

Myślę też, że producent, który już raz dostał dobre oceny w testach zderzeniowych nie będzie kombinował i zmieniał w taki sposób, aby obniżyć bezpieczeństwo. Dlatego bardziej prawdopodobne jest to, że stary model fotelika będzie miał niższą ocenę, niż nowszy. W drugą stronę raczej nie. Choć dziś w czasie cięcia kosztów produkcji różne anomalie mogą się zdarzyć.

Znany jest też przypadek, że po testach ADAC, gdzie foteliki firm Chicco i Emaljunga otrzymały ostrzeżenie - żadnej gwiazdki - Emaljunga wycofała wszystkie foteliki tego typu (akcja serwisowa) i natychmiast poprawiła niedociągnięcia, przepraszając przy tym klientów. Z kolei Chicco nie tylko nic nie zrobił, ale stwierdził, że te testy i tak można sobie wsadzić, bo klienci i tak kupują ich foteliki... Po takim tekście stwierdziłem, że bez względu na to jak dobrze będą w niezależnych testach wypadać foteliki Chicco - na pewno nie kupię tej marki.

eMeM - Sob 15 Sty, 11 23:01

mogę załatwić fotelik dla dziecka firmy JEDO jak coś to pw

[ Dodano: Sob 15 Sty, 11 23:02 ]
każdy kolor, JEDO to Polski producent

skalar - Nie 19 Cze, 11 11:56

MAXI COSI TOBI mam pytanie czy ten fotelik będzie pasował do octavii I ,chodzi mi o długosc tylnych pasów,czy są wystarczająco długie żeby zapiąć fotelik.
cysterniarz - Sro 22 Cze, 11 15:10

Panowie przymierzał ktoś mże fotelik Romer King Plus (9-18)do O1 ? leży to dobrze w profilu siedzenia? czy lepszy bedzie Maxi Cosi Priori XP (tylko bez sensu z tym brakiem zagłówka tutaj)
cieslo - Sro 22 Cze, 11 17:33

cysterniarz, mam taki fotelik, dobrze leżał w O1 i mocno się trzymał. Miałem go zamontowanego na prawym tylnym siedzeniu. Po mocnym ściągnięciu pasów był bardzo stabilny. Teraz używam go w O2 i też jest OK.
Polecam go, bo fajnie się rozkłada i zagłówek daje radę.

cysterniarz - Czw 23 Cze, 11 08:49

dzięx cieslo
MrOwA - Sob 23 Lip, 11 19:35

Witam
Podłączę się do wątku. NAdeszła pora zmiana fotelika i na widelcu (głównie ze względu bezpieczeństwa) jest BeSafe iZi Combi X3 ISOfix.
Czy jakiś posiadacz O1 go użytkuje/użytkował? Chodzi o to czy wogóle się zmieści do O1?
Z góry dzięki za pomoc.

gregor6 - Nie 24 Lip, 11 07:05

skalar napisał/a:
MAXI COSI TOBI mam pytanie czy ten fotelik będzie pasował do octavii I ,chodzi mi o długosc tylnych pasów,czy są wystarczająco długie żeby zapiąć fotelik.

Może trochę po czasie, ale mam taki fotelik i pasuje idealnie. Fotelik też rewelacja :bigok

strazakp - Sro 07 Wrz, 11 15:57

Właśnie byłem dziś w jednym z Gdańskich sklepów z fotelikami. Oglądałem i przymierzałem Maxi Cosi Tobi bo to jest mój typ który mam zamiar niedługo kupić. Fotelik pasuje do O1 i jest fajny. Sprzedawca polecił mi jeszcze jako (jego zdaniem) nieco lepszy BeSafe Izy Comfort. Ten fotelik też przymierzałem i też pasował. Podobno ma lepszą tapicerkę a na pewno ma możliwość zwiększenia pochylenia fotelika do tyłu (lepszy komfort spania).
Czy ma ktoś doświadczenia z tym fotelikiem???
Ceny są takie same (BeSafe kilkanaście zł tańszy-po rabacie).

gregor6 - Sro 07 Wrz, 11 17:59

strazakp napisał/a:
ma możliwość zwiększenia pochylenia fotelika do tyłu (lepszy komfort spania).

Tzn. odchyla się bardziej niż Tobi :?:

giiiienek - Sro 07 Wrz, 11 21:41

Ja posiadam Tobi od jakiś 4 miesiecy i polecam, ma regulacje pochylenia.
RABIN - Czw 08 Wrz, 11 07:17

Ja też mam tobika i jestem bardzo zadowolony. Mały siedzi, śpi w nim i nie ma problemów POLECAM
Super_Be - Czw 08 Wrz, 11 11:47

RABIN napisał/a:
Ja też mam tobika i jestem bardzo zadowolony. Mały siedzi, śpi w nim i nie ma problemów POLECAM

Również polecam. Z podstawowych zalet w stosunku do innych, które miałem:
- spory zakres i wygodny sposób regulacji pochylenia,
- dobrze rozwiązane pasy (usztywnienia podnoszące je, kiedy są odpięte - ułatwienie przy wsiadaniu) i precyzyjna klamra - o niebo lepsza niż w Recaro Young Sport, który mam w Krowie (żona zabrała tobika do swojej bryki właśnie z tego powodu 8) ),
- ważne zwłaszcza dla młodszych dzieciaków - wysoko umieszczone siedzisko (pod nim jest coś w rodzaju bazy, wokół której owijamy część biodrową pasa mocującego). Dużo lepsze widoki przez okno ;-)

Nawiasem mówiąc, żona ma Suzuki SX4, który oprócz swej ogólnej wysokości, ma tylną kanapę nieco wyżej, niż przednie fotele. W połączeniu z wysokością Tobi powoduje to, że mój trzyletni Krzyś ma fantastyczne widoki nie tylko na boki, ale i do przodu (!), nad oparciem fotela :-)

strazakp - Sob 10 Wrz, 11 03:50

...ale czy ktoś z Was ma lub miał do czynienia z fotelikiem BeSafe Izy Comfort X3???
Chce kupić fotelik 9-18kg i ogólnie moim typem jest zachwalany przez was Tobi ale w sklepie sprzedawca polecił mi właśnie w/w BeSafe jako (jego zdaniem) nieco lepszy, gdyż ma możliwość zwiększenia kąta pochylenia do tyłu (np do snu) i lepszy materiał.
W porównaniu w testach wychodzi tak samo jak Tobi a i cena jest taka sama.

[ Dodano: Sob 10 Wrz, 11 04:51 ]
Cytat:
strazakp napisał/a:
ma możliwość zwiększenia pochylenia fotelika do tyłu (lepszy komfort spania).

Tzn. odchyla się bardziej niż Tobi :?:

Tak, odchyla się troszkę bardziej niż Tobi.

hizoku - Sro 21 Wrz, 11 23:15

Czy ktoś posiada w OII fotelik dla grupy I montowany tyłem do kierunku jazdy i mógłby zamieścić przykładowe fotki? Interesuje mnie, które modele w praktyce się mieszczą.
Upatrzone mam 2 foteliki: Maxi Cosi Mobi lub Besafe Izy X3, ale niestety nie miałem jeszcze okazji, aby przymierzyć.

qbec - Czw 22 Wrz, 11 07:20

ja mam maxi cosi pebble + family-fix + pearl; ciekawy zestaw, łatwo się korzysta z opcji wpinania fotelika '0'; postaram się podrzucić fotki dzisiaj popołudniu, bo w tej chwili nie dysponuję
hizoku - Czw 06 Paź, 11 09:55

Dowiadywałem się w lokalnych salonach o fotelik dziecięcy z katalogu akcesoriów Skody.
Fotelik dziecięcy ISOFIX G 0/1 (5L0 019 905) - cena ok 1300zł
Rama RWF do montowania tyłem do kierunku jazdy (DDF 000 003A) - ok 820zł
Ceny kosmiczne, nawet nie można go obejrzeć i przymierzyć. Dostępny na zamówienie, czas realizacji ok 9 dni.

Dużo taniej wyjdzie kupując ten sam fotelik w sprzedaży od producenta.
http://www.fairbimbo.pl/content/view/36/55/
Na rynku niemieckim sprzedawany jest jako Wavo Fix XL, u nas Fair Bimbo Fix G 0/1.

Przypominam się z prośbą o zamieszczenie fotek, opinii z używania modeli montowanych tyłem do kierunku jazdy szczególnie na kanapie O2.

Jacomelli - Czw 06 Paź, 11 10:41

Ja, a w zasadzie mój synek, od ponad roku użytkuje BeSafe IZI Combi X3 Isofix. (9-18 kg)

Zalety:
-Możliwość zamontowania tyłem i przodem do kierunku jazdy. My używamy go w pozycji tyłem do kierunku - najbezpieczniejsza dla dziecka. O zaletach jazdy tyłem możecie poczytać w necie. Polecam!
- Bardzo dobre wyniki w testach
-Wysoka pozycja
- Montaż za pomocą isofix
- Regulowany, sztywny zagłówek
-Fotelik jest bardzo dobrze wykonany, materiały świetnie spasowane, estetyczny

Wady:
- CENA! niestety jest to chyba jeden z najdroższych produktów na rynku.
- Niezbyt przyjemny montaż, ze względu na gabaryty i podporę.
- Gabaryty - po zamontowaniu w O1 na przednim fotelu zostaje bardzo mało miejsca. Osoby o wzroście już ok 170 wcm moga zapomnieć o zmieszczeniu się bez dotykania kolanami schowka. Na szczęście żona jest niska, a ja jako pasażer nie jeżdżę :wink:
- Mimo możliwości regulacji nachylenia siedziska (całkiem sporej) po zamontowaniu do isofix w O1 nie można ustawić fotelika do pozycja "na śpiocha".

Podsumowując polecam fotelik, ze względu na świetną jakość wykonania, solidną konstrukcję, i komfort psychiczny, że dziecko jedzie dobrze zabezpieczone. Do O1 tylko jeżeli na przednim fotelu będzie jeździł ktoś o wzroście max 160-165 cm. W O2 powinno być juz dobrze:)

hizoku - Czw 06 Paź, 11 12:03

Jacomelli, dzięki za praktyczny opis.
Niestety na naszym rynku wszystkie modele montowane tyłem najdrożej się prezentują.
Chyba tylko Max-Cosi Mobi za w miarę rozsądna cenę można kupić, tylko że nie ma isofix.

Jacomelli - Pon 10 Paź, 11 15:02

Foteliki tyłem do kierunku jazdy najlepiej montować na isofix (zresztą każdy jak jest możliwość)
Nie wiem jak Tobi ma mocowane pasy, ale koniecznie przed zakupem sprawdź jak fotelik wchodzi do auta . Czy np. pasy są wystarczająco długie aby go dopiąć. Zawsze możesz podjechać do jakiegoś sklepu i zrobić przymiarkę.
Z tych tyłem do kierunku jazdy jest jeszcze recaro(nie pamiętam oznaczenia) ale strasznie wielka kobyła :twisted:

pozdr.

Super_Be - Pon 10 Paź, 11 16:30

hizoku, ja miałem w Avensisie Concord Ultimax i spośród fotelików tyłem do kierunku jazdy z kategorii 0-18kg (tak naprawdę, to ani od 0, ani do 18 ;) , ale mój Krzysiek jeździł w nim naprawdę długo) to był naprawdę udany model, a do tego stosunkowo małogabarytowy. U mnie to miało kluczowe znaczenie, bo "japończyki" z natury rzeczy mają krótkie pasy z tyłu i trzeba bardzo uważać kupując jakikolwiek fotelik mocowany na pasach. Concorda mogę ogólnie rzecz biorąc polecić, jeśli komuś latorośl "wychodzi" już z nosidełka. U nas było to przy wadze "użytkownika" ok. 8 kg (a niby nosidełka są do 13, buahahaha :lol: ), natomiast przesiadka na kategorię 9-18kg (Maxi Cosi Tobi) nastąpiła przy ok. 12-13kg. I przez cały ten czas sprawdzał się całkiem dobrze, później przewaga Tobiego była już odczuwalna.

A cena - na początku 2009 roku w sklepach typu "Świat Dziecka" kosztował trochę ponad 1000 zł, dochodził nawet do prawie 1200 :shock: . Natomiast na Allegro, nawet w sklepach z odbiorem w Warszawie, dało się kupić poniżej 800 zł - jak to też ja uczyniłem, uprzednio przymierzywszy fotelik w Świecie Dziecka :lol:

SP9XWW - Sob 15 Paź, 11 19:28

Ja zdecydowałem się na CabrioFix na bazie FamilyFix. Ale są tutaj dwie rzeczy nie dające mi spokoju. Stąd pytanie do osób, które używają / używały podobnego zestawu.

1. Czy normalnym objawem jest, że fotelik po zapięciu w uchwytach IsoFix - ma możliwość poprzecznych ruchów i do w dosyć dużym zakresie (około 3 centymetrów)? To co mnie niepokoi starałem się pokazać na poniższym filmie... Może to kwestia tego, że nie bardzo wiem jak montuje się taki fotelik w samochodzie? Wiem, że prawdziwi mężczyźni czytają instrukcje obsługi na samym końcu, ale po długich bojach ja się załamałem. :lol: Niestety odpowiedzi na to pytanie tam nie znalazłem...

2. W instrukcji która wygrzebałem na necie okazało się, że brakuje mi jednego elementu - tzw. prowadnic IsoFix. Zestaw funkiel nowy ze sklepu, więc nie dawało mi to spokoju. Okazuje się, że nie ma śladu po tym elemencie w dołączonej do zestawu instrukcji. Znaczy się tak powinno być. Ale czy taka prowadnica nie stabilizowała by troszkę ruchów pokazanych w punkcie 1? Poglądowe zdjęcia - prowadnica widoczna w Golfie oraz elementy solo (można je kupić na ebay'u):

Tak to wygląda u mnie w Elegantce:

Czuję jakiś taki niesmak. Niby Skoda jest pozycjonowana na tej samej półce co Golf, ale to rozwiązanie z zameczkiem błyskawicznym + fotelik z IsoFix'em i 3 centymetrowa jazda fotelika na zakrętach jakoś nie daje i spokoju... :roll:

BTW - z ciekawostek które udało mi się wygrzebać na ebay'u - dla tych którzy nie mają IsoFix'a w aucie można dokupić adapter (poniższy przykład dla Passata 3B 3BG i tutaj też widać plastikowe prowadnice). Być może będzie pasował do innych samochodów.

Czy Wasze foteliki też mają mają tendencję do takiego poprzecznego przemieszczania się? Czy robię z igły widły bo tarcie fotelika z dzieciakiem uniemożliwi takie ruchy na zakrętach? :?:

grajewiak - Sob 15 Paź, 11 19:41

hizoku, Fair wygląda u mnie tak:

qbec - Sob 15 Paź, 11 22:24

SP9XWW napisał/a:
Ja zdecydowałem się na CabrioFix na bazie FamilyFix. Ale są tutaj dwie rzeczy nie dające mi spokoju. Stąd pytanie do osób, które używają / używały podobnego zestawu.

1. Czy normalnym objawem jest, że fotelik po zapięciu w uchwytach IsoFix - ma możliwość poprzecznych ruchów i do w dosyć dużym zakresie (około 3 centymetrów)? To co mnie niepokoi starałem się pokazać na poniższym filmie... Może to kwestia tego, że nie bardzo wiem jak montuje się taki fotelik w samochodzie? Wiem, że prawdziwi mężczyźni czytają instrukcje obsługi na samym końcu, ale po długich bojach ja się załamałem. :lol: Niestety odpowiedzi na to pytanie tam nie znalazłem...

mam taki sam zestaw, a do tego jeszcze ten drugi fotelik pasujący do podstawki FamilyFix (Pearl)
w zestawie z podstawką (przynajmniej u mnie) były 2 żółte uchwyty centrująco-ułatwiające trafienie - praktycznie identyczne jak te widoczne na obrazku od golfa

SP9XWW napisał/a:
2. W instrukcji która wygrzebałem na necie okazało się, że brakuje mi jednego elementu - tzw. prowadnic IsoFix. Zestaw funkiel nowy ze sklepu, więc nie dawało mi to spokoju. Okazuje się, że nie ma śladu po tym elemencie w dołączonej do zestawu instrukcji. Znaczy się tak powinno być. Ale czy taka prowadnica nie stabilizowała by troszkę ruchów pokazanych w punkcie 1? Poglądowe zdjęcia - prowadnica widoczna w Golfie oraz elementy solo (można je kupić na ebay'u):

Obrazek Obrazek

sprawdź jeszcze raz dokładnie w kartonie od podstawki (choć pewnie już to zrobiłeś); jak nie ma to reklamacja...

SP9XWW napisał/a:
Tak to wygląda u mnie w Elegantce:
[ciach...]
Czuję jakiś taki niesmak. Niby Skoda jest pozycjonowana na tej samej półce co Golf, ale to rozwiązanie z zameczkiem błyskawicznym + fotelik z IsoFix'em i 3 centymetrowa jazda fotelika na zakrętach jakoś nie daje i spokoju... :roll:

BTW - z ciekawostek które udało mi się wygrzebać na ebay'u - dla tych którzy nie mają IsoFix'a w aucie można dokupić adapter (poniższy przykład dla Passata 3B 3BG i tutaj też widać plastikowe prowadnice). Być może będzie pasował do innych samochodów.

Obrazek

Czy Wasze foteliki też mają mają tendencję do takiego poprzecznego przemieszczania się? Czy robię z igły widły bo tarcie fotelika z dzieciakiem uniemożliwi takie ruchy na zakrętach? :?:

z moich doświadczeń z isofixem:
jak fotelik jest dobrze ustawiony to się nie przemieszcza mimo takiej możliwości przy takim mocowaniu w samej szynie. pamiętaj że podstawka + fotelik + dziecko leży na siedzeniu (a teki zestaw już trochę waży) i jest lekko podpatre nogą od FamilyFixa

a odnośnie zameczków - to uważam że jest to super rozwiązanie, już tłumaczę dlaczego.

uchwyty są łatwo dostępne, ale ani nie są wyczuwalne przez pasażerów tylnej kanapy
natomiast a dzięki zamkom nie szpecą; montowałem kilka dni temu swój zestaw w astrze III - masakra; kolanem dusisz siedzenie, obiema rękoma rozchylasz szczelinę między siedziskiem a oparciem, i tu jakby zaczyna brakować ci kończyn - bo trzeba jeszcze po takim 'wyłonieniu' nasadzić uchwyt mocujący podstawkę; dramat... przy przekładce spowrotem do skody - bajka; 1 myk i zamontowane.

patrząc ogólnie na Twojego posta widzę że trochę jesteś podłamany - uważam że niepotrzebnie; cokolwiek byś na IsoFixa kupił miałoby tendencję do latania na boki w pewnym zakresie; a uważam że zestaw Maxi-Cosi jest przedni - w szczególności że pasują 2 foteliki

ufff... pozdrawiam

hizoku - Sob 15 Paź, 11 22:29

grajewiak, dzięki za foto. Jak oceniasz zakres pochylenia fotela?
Ten fotelik to chyba najlepsze wybór do OII z montowanych tyłem. Jeszcze się zastanawiam nad BeSafe IZI X3. A gdzie kupiłeś ten fotelik Fair?
SP9XWW, byłbym zawiedziony gdyby miał się tak ruszać na boki, nie czytałem do tej pory żeby ktoś się na to skarżył, więc może coś nie prawidłowo jest u Ciebie?

maxpaynemm - Sob 15 Paź, 11 22:39

SP9XWW, dziwnie montujesz tą bazę czemu jej nie docisnąłeś do oparcia siedzenia??? Po zamontowaniu bazy do isofixów musisz ją energicznie docisnąć do oparcia siedzenia. Wtedy siedzi mocno i pewnie :roll:

Jeśli nie wiesz o co mi chodzi to o czynność na obrazku nr 4 :) Szarpnij sukę w kierunku oparcia a wtedy mocno i pewnie się zaprze o oparcie i nic nie bedzie latać ;)

a te żółte prowadnice wcale się nie przydają :)

Ps czemu przepłaciłeś kupując nowy?? Dopiero co dałem ogłoszenie że sprzedaję używkę 100% idealna za połowę tego co Ty pewnie zapłaciłeś :roll: Ehhh czego Wy tak się boicie, nie szkoda wam kasy ;)

SP9XWW - Sob 15 Paź, 11 23:02

maxpaynemm napisał/a:
SP9XWW, dziwnie montujesz tą bazę czemu jej nie docisnąłeś do oparcia siedzenia??? Po zamontowaniu bazy do isofixów musisz ją energicznie docisnąć do oparcia siedzenia. Wtedy siedzi mocno i pewnie :roll:

Dzięki maxpaynemm za podpowiedź. Docisnąłem do oparcia - ale chyba za słabo. Przed chwilą mnie olśniło. Studiowałem instrukcję obsługi i w oczy rzuciły mi się dwa szczegóły na rysunkach, których przedtem nie zauważyłem...

Po pierwsze. Żeby zwiększyć siłę docisku producent stosuje zasadę dźwigni (pierwszy i drugi obrazek). Ja dociskałem bazę równomiernie do oparcia. Stąd brak wystarczającej siły docisku (wideo jest poglądowe - baza celowo jest odsunięta aby pokazać zakres ruchu).

Jak bardzo baza powinna być dociśnięta - widać w części obrazka zaznaczonej czerwonym kółkiem. Podejrzewam, że taki docisk zadziała wystarczająco aby tarcie unieruchomiło bazę w fotelu. W każdym razie - praktyka montażowa czyni mistrza! 8) Jutro zasuwam na parking trenować prawidłowe dociskanie bazy do fotela. :lol:

grajewiak - Nie 16 Paź, 11 08:02

hizoku, co do pochylenia to wg mnie było ok jak jeszcze mój urwis był leżący tylko (5 miesięcy), teraz ma trochę ponad półtora roku i jeszcze spokojnie się w foteliku mieści i co najważniejsze lubi w nim jeździć.

Moim zdaniem warto w to zainwestować bo ta sztywna podstawa daje nie tylko bezpieczeństwo ale i fotelik wyżej jest więc dziecko więcej widzi i nie ma nic przeciwko do jeżdżenia tyłem.
Masz jeszcze fotkę z dzieckiem (6 miesięcy):

Fotelik kupiłem na allegro za 1300 z podstawą.

maxpaynemm, nie szkoda mi kasy tak jak nie szkoda mi było kasy na auto z ESP i poduchami. Taki rodzaj ubezpieczenia :D

juzeksiq - Nie 16 Paź, 11 08:42

Ja dla swojej małej kupiłem fotelik RECARO young sport. Kosztuje ok 800zł. Jest do 36 kg. bardzo dobrze trzyma dziecko,jest bardzo łatwy w montażu i dobrze wypada w testach. Naprawdę polecam.
SP9XWW - Pon 17 Paź, 11 21:13

SP9XWW napisał/a:
Jak bardzo baza powinna być dociśnięta - widać w części obrazka zaznaczonej czerwonym kółkiem. Podejrzewam, że taki docisk zadziała wystarczająco aby tarcie unieruchomiło bazę w fotelu. W każdym razie - praktyka montażowa czyni mistrza! 8) Jutro zasuwam na parking trenować prawidłowe dociskanie bazy do fotela. :lol:

Już po testach. Docisnąłem fotelik do oparcia fotela jak tylko mogłem. Nie jest to wcale takie proste (strach przed uszkodzeniem prowadnic zostaje). Mechanizm trzymający zatrzasnął mi się dodatkowo od obecnej pozycji "po jednym ząbku" na każdą stronę. Baza faktycznie trzyma się stabilniej (tarcie robi swoje). Potrzeba by naprawdę dużej siły bocznej na zakrętach żeby fotelik się przesunął. Wychodzę jednak z założenia że to Octavia a nie pocisk manewrujący - więc wszystko powinno być OK. :lol:

PS: Informacja ad acta dla potomnych - gdyby ktoś w przyszłości miał takie dylematy jak mua. :bigok

adamza - Sro 19 Paź, 11 23:02

grajewiak napisał/a:

maxpaynemm, nie szkoda mi kasy tak jak nie szkoda mi było kasy na auto z ESP i poduchami. Taki rodzaj ubezpieczenia :D

mam nadzieję że zdjęcie dziecka juz po poluzowaniu pasów bo jak nie i tak jeździsz to nie rozumiesz słowa bezpieczeństwo.
Mam ten sam fotelik z baza do przodu i tyłu, wybór mój był podyktowany względami bezpieczeństwa ale nawet najlepszy fotelik nie zapewni go jeśli dziecko nie jest prawidłowo zapięte.
z obserwacji użytkownika fotelika to polecam jak najdłużej jeździć tyłem (nam się udało do prawie 2 lat dziecka ale potem już nie miał miejsca na nogi i nie najlepiej znosi jazde tyłem) a ze względu na to iż mój syn już z niego wyrasta trzeba będzie kupić coś nowego a F0/1 pójdzie do Juniora (obecnie 5 miesięcy i za jakieś 2 miesiące wyrośnie z nosidełka) :)

[ Dodano: Czw 20 Paź, 11 00:13 ]
hizoku napisał/a:
Dowiadywałem się w lokalnych salonach o fotelik dziecięcy z katalogu akcesoriów Skody.
Fotelik dziecięcy ISOFIX G 0/1 (5L0 019 905) - cena ok 1300zł
Rama RWF do montowania tyłem do kierunku jazdy (DDF 000 003A) - ok 820zł
Ceny kosmiczne, nawet nie można go obejrzeć i przymierzyć. Dostępny na zamówienie, czas realizacji ok 9 dni.

Dużo taniej wyjdzie kupując ten sam fotelik w sprzedaży od producenta.
http://www.fairbimbo.pl/content/view/36/55/
Na rynku niemieckim sprzedawany jest jako Wavo Fix XL, u nas Fair Bimbo Fix G 0/1.

Przypominam się z prośbą o zamieszczenie fotek, opinii z używania modeli montowanych tyłem do kierunku jazdy szczególnie na kanapie O2.

polecam ten zakup, grajewiak ładne zdjęcie wadził. Fotelik jest jak najbardziej polecany przez nie tylko ADEC ale parę innych federacji a najwięcej o nim czytałem na forach skandynawskich gdzie była masa filmików z crash testów.
Moim zdaniem jednak do 18kg to mój syn w nim nie pojeździ bo jest już na niego za wysoki i pasy w najwyższej pozycji już idą za pleców a nie z nad barków :(

grajewiak - Sro 19 Paź, 11 23:30

adamza, dzięki za poradę :P pasy poluźnione po dojechaniu do domu bo pociecha zasnęła a ciepło się zaczęło robić.
adamza - Sro 19 Paź, 11 23:47

grajewiak napisał/a:
adamza, dzięki za poradę :P pasy poluźnione po dojechaniu do domu bo pociecha zasnęła a ciepło się zaczęło robić.

no :)

idas - Pią 17 Lut, 12 18:00

grajewiak, adamza, mi tez wpadl ten model fotelika w oko.
Za niedlugo zastane tata, wiec szukalem czegos ogolnie polecanego i chyba zdecydowalem sie na FAIR G 0/1 ISOFIX.
Mam jeszcze kilka pytan:
a. Czy on jest na pewno dobry dla noworodka?
b. Widzicie w nim jakies wady?

Dodatkowo na allegro znalazlem ciekawa aukcje http://allegro.pl/fair-g-...2121128586.html
Cena i wyposazenie bardzo zachecajace, ale jest to uzywane. Stad troche obaw.
c. Czy warto pakowac sie w uzywany sprzet?
d. Sprawdzalem liste kompatybilnych modeli i wychodzi na to ze do Golfa VI wlasnie pasuje ta platforma typu A. Czy w takim wypadku mozna smialo zalozyc ze wszystko bedzie pasowac? Nie chce mi sie jechac do Warszawy specjalnie po ten fotelik :P

Dodatkowo chcialbym jakos zabezpieczyc siedzenia. Czy warto sie pakowac w ponizsze produkty:
Ochraniacz na fotel
Antyposlizgowa mata pod fotelik
Mata pod fotelik
?

Dzieki za porady :)

ahmed799 - Pią 17 Lut, 12 18:10

Dla swojego bobasa kupiłem w zeszłym roku nosidełko Graco ( http://www.ceneo.pl/2334993 ) za 490 zł+baza 300zł. Malutki po wsadzeniu w fotelik od razu zasypia tzn, że chyba jest mu wygodnie. Głównie korzystamy z tego na dłuższych trasach 150-200 km. Jak synek podrośnie to już mam wybrany dla niego fotelik oczywiście też Graco :D
adamza - Sob 18 Lut, 12 22:33

idas, z praktyki powiem ci ze nie polecam tego fotelika noworodkom ze względu czysto praktycznego fotelika nie rozłożysz tak aby dziecko było w pozycji leżącej jadąc do tyłu w skodzie bo siedzenie jest pochylone nie wiem jak w golfie są tylne siedzenia ale dla noworodka ja używałem nosidełka jakie miałem przy wózku, ponieważ mój młodszy chłopak już jest za duży więc wylądował w FAIR i jest zadowolony jak narazie :) Sądzę że wszystko będzie ci pasowało ponieważ FAIR był oferowany jako oryginalne akcesoria dla grupy VW.

p.s.
mam identyczny fotelik jak na aukcji :) tylko bez wkładki dla noworodka ale za to z zagłówkiem dla starszych dzieci

a ponieważ starszy już wyrósł więc zakupiłem nowy fotelik http://playxtrem.pl/produkty/11/protector-fix

grajewiak - Pią 24 Lut, 12 21:57

Zgadzam się z adamza, ale nie ze względu na to, że nie można położyć, wg mnie można położyć. Ale dla maluszka poniże j 4-5 miesięcy sam miałem nosidlo i polecam. Taki fotelik to już tak raczej od 6 miesiąca.
Nowy czy używany, to zależy ile się ma kasy. Używany tylko wtedy jak się ma pewność że nie uczestniczył w wypadku.

PS. Ja swój w tym tygodniu będę swoją drogą wystawiał na sprzedaż bo maluch wyrósł.

Yacca - Pią 23 Mar, 12 22:53

Zastanawiam się nad wyborem fotelika z grupy 9-18kg - z ISOFIX czy bez.
Gdy czytam artykuły na fotelik.info wychodzi na to, że ISOFIX jest lepszym rozwiązaniem niż montaż za pomocą pasa bezpieczeństwa. Zwłaszcza ISOFIX w połączeniu z górnym pasem mocującym (top tether) lub dodatkową podporą.

Jednakże jeśli chodzi o wybór miejsca to wg fotelik.info: "Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, jeśli chodzi o montaż fotelika samochodowego dla dziecka, to miejsce pośrodku tylnej kanapy, o ile jest ono wyposażone w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Zapewnia ono najlepszą ochronę dla dziecka podczas zderzenia bocznego poprzez oddalenie od strefy uderzenia."

Brzmi to logicznie, jednak w OII pośrodku tylnej kanapy nie ma ISOFIX. Więc mam dylemat: lepsze mocowanie (ISOFIX) czy lepsze miejsce?

Skłaniam się ku lepszemu miejscu, ale ciekaw jestem Waszych przemyśleń.

rOBERTO795 - Pią 23 Mar, 12 23:02

Yacca napisał/a:
Gdy czytam artykuły na fotelik.info wychodzi na to, że ISOFIX jest lepszym rozwiązaniem niż montaż za pomocą pasa bezpieczeństwa. Zwłaszcza ISOFIX w połączeniu z górnym pasem mocującym (top tether) lub dodatkową podporą.

Jednakże jeśli chodzi o wybór miejsca to wg fotelik.info: "Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, jeśli chodzi o montaż fotelika samochodowego dla dziecka, to miejsce pośrodku tylnej kanapy, o ile jest ono wyposażone w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Zapewnia ono najlepszą ochronę dla dziecka podczas zderzenia bocznego poprzez oddalenie od strefy uderzenia."

Brzmi to logicznie, jednak w OII pośrodku tylnej kanapy nie ma ISOFIX. Więc mam dylemat: lepsze mocowanie (ISOFIX) czy lepsze miejsce?

Ja mam u siebie Roemera 9-18 bez isofix-u ale montuje zawsze za fotelem kierowcy- w imie zasady ze kiedrowca zawsze chroni siebie w pierwszej kolejnosci.
Co do montarzu na srodku-rzeczywiscie tez jest bezpieczny ale strasznie niepraktyczny jeśli codziennie podróżujesz z bobasem

ruwado - Sob 24 Mar, 12 18:10

rOBERTO795 napisał/a:
Co do montarzu na srodku-rzeczywiscie tez jest bezpieczny
moim zdaniem nie - bezpieczniejsze są prawa lub lewa tył
Yacca - Nie 25 Mar, 12 16:11

ruwado napisał/a:

Może chociaż jeden argument?

ruwado - Nie 25 Mar, 12 21:12

Yacca napisał/a:
Może chociaż jeden argument?
tak mi sie wydaje - na wyprofilowanej kanapie w zagłębieniach na bocznych miejscach fotelik lepiej sie ustawia, niz na wystającej środkowej części. Jest stabilniejszy. To moje odczucia.
bardzozlymisio - Pon 26 Mar, 12 09:21

Dodam coś od siebie.
Nabyłem w sierpniu 11 TAKI Besafe IZI Combi X3 izofix

Montuję za fotelem pasażera - oczywiście tyłem do kierunku jazdy. Też wyczytałem na foteliki.info, ze miejsce po środku kanapy jest najbezpieczniejsze. Niestety nie ma możliwości montażu tam fotelika z isofixem w skodzie.

Młody lubi jeździć w tym foteliku. Montaż fotelika jest prosty, ale wymaga nieco gimnastyki. Wygodna sprawa to pasy z magnesami, które je podtrzymują podczas wsiadania - przez co nie trzeba młodemu wydzierać ich spod zadka.

Minusy ujemne fotelika tyłem to - musisz kombinować lustereczko, żeby widzieć latorośl jeżdżąc samemu. Poza tym żona jeździ z tyłu za mną - w sumie to nie wiem czy to plus czy minus :diabelski_usmiech

Po zamontowaniu fotelika na siedzeniu pasażera nie zostaje zbyt wiele miejsca. Mając 186cm udaje mi się tam usiąść spokojnie, ale dłuższa podróż to już pewien problem. Mniejsze osobniki mieszczą się bez stresu.

Ogólnie fotelik sprawia wrażenie solidnego i porządnego. Obicie jest na tyle dobrej jakości, że bez problemu udaje się je utrzymać w czystości. Jedynie regulacja pochylenia jest niewielka, więc mały pasażer spi na siedząco w zasadzie.
Ogólnie mogę fotelik polecić z czystym sumieniem.

Link zamieszczony wyżej jest przypadkowy - nie jestem sprzedawcą tych fotelików. Swój kupiłem w Świecie Dziecka w centrum handlowym Markach w Wawie gdzie chciałem tylko przetestować, trafiłem na promocję i dostałem lepszą cenę niż w necie. Poza tym warto podjechać do takiego sklepu i poprosić o zamontowanie próbne fotela do auta oraz zapakowanie głównego użytkownika(czki) celem obserwacji zachowania :)

BADYL - Pon 26 Mar, 12 09:31

bardzozlymisio, no mnie za niedługo też będzie czekało zakup fotelika.....na październik szykują się saaame wydatki :lol: :D ale co tam :bigok
gieu - Pon 26 Mar, 12 09:33

rOBERTO795 napisał/a:
Yacca napisał/a:

Ja mam u siebie Roemera 9-18 bez isofix-u ale montuje zawsze za fotelem kierowcy- w imie zasady ze kiedrowca zawsze chroni siebie w pierwszej kolejnosci.
Co do montarzu na srodku-rzeczywiscie tez jest bezpieczny ale strasznie niepraktyczny jeśli codziennie podróżujesz z bobasem

Ta zasada już dawno została obalona ;-)
Montaż na środku tylnej kanapy generalnie powinien być najbezpieczeniejszy, ale przynajmniej w O2FL kanapa na środku nie jest wyprofilowana, co powoduje, że trudno stabilnie zamontować fotelik. Zdecydowanie lepsze miejsca pod tym względem są po bokach (trzeba wybrać ten bok, do którego na codzień będzie lepszy dostęp).

Tichy - Pon 26 Mar, 12 12:47

Ja się nie zgodzę, że środek jest najbezpieczniejszy. Zdecydowana większość wypadków to zderzenia czołowe z przesunięciem. Wtedy łatwo coś może wpaść do środka przez przednią szybę (nawet jej kawałki) i polecieć na dzieciaka. Po bokach chronią go przednie fotele.
Yacca - Pon 26 Mar, 12 14:23

bardzozlymisio napisał/a:
Poza tym żona jeździ z tyłu za mną - w sumie to nie wiem czy to plus czy minus :diabelski_usmiech

Dobre :) Jak to mawiał były prezydent są plusy dodatnie i ujemne.

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi (DZIĘKI!!!) mam więcej wątpliwości niż kilka dni temu.
Muszę poeksperymentować i znaleźć fotelik, który będzie dobrze się trzymał zarówno na środku jak i z boku.

ruwado - Pon 26 Mar, 12 19:32

Yacca napisał/a:
(DZIĘKI!!!) mam więcej wątpliwości niż kilka dni temu.
do usług :szeroki_usmiech
ahge - Wto 27 Mar, 12 10:46

Też się zastanawiałem, czy kupic fotelik z Isofixem czy nie, w końcu kupiłem Romer King Plus bez IsoFixa i dzisiaj po ponad roku używania kupiłbym jednak z Isofixem.
A tak na marginesie to możesz kupic fotelik jednocześnie z montażem na pasy i ISofix

Tichy - Wto 27 Mar, 12 10:56

ahge, dodam, że Romer ma przynajmniej dwa modele z ISOFIX-em i pasami na raz. Taki fotelik ze stópką (a nie TT) daje maksymalną uniwersalność i maksymalny poziom ochrony (3 punkty mocowania w dowolnym aucie). TT mają niestety tylko najnowsze autka.
pandzik - Wto 27 Mar, 12 10:58

ruwado napisał/a:

Najbezpieczniejszy jest właśnie środek z tyłu.

[ Dodano: Wto 27 Mar, 12 12:02 ]
Tichy napisał/a:
Ja się nie zgodzę, że środek jest najbezpieczniejszy. Zdecydowana większość wypadków to zderzenia czołowe z przesunięciem. Wtedy łatwo coś może wpaść do środka przez przednią szybę (nawet jej kawałki) i polecieć na dzieciaka. Po bokach chronią go przednie fotele.

Najbardziej niebezpieczne wypadki to uderzenie boczne. Obojętne w jakim osoba jest wieku. Wystarczy niewielkie uderzenie, dziecko w dupiastym foteliku, bądź źle zapięte uderza w drzwi i jest po sprawie (chodzi o uszkodzenia mózgu). Stąd bezpieczniejszy jest środek kanapy.

[ Dodano: Wto 27 Mar, 12 12:03 ]
gieu napisał/a:
Zdecydowanie lepsze miejsca pod tym względem są po bokach (trzeba wybrać ten bok, do którego na codzień będzie lepszy dostęp).

Strona od chodnika wchodzi w grę przy jednym dziecku...

Maicroft - Wto 27 Mar, 12 11:38

Isofix jest fajny, jak autem jezdza tylko max 4 osoby. Inaczej na tym srodkowym miejscu to mozna sobie podlokietnik rozlozyc.

Tak samo zapiecie pasow dla 3 "poddupnikow" na tylnej kanapie w OII to jest fajna zabawa. Jakby nie dalo sie tej kanapy ciut inaczej wyprofilowac i srodkowe miejsce zrobic o 5-8cm szersze

Yacca - Wto 27 Mar, 12 12:09

ahge napisał/a:
Też się zastanawiałem, czy kupic fotelik z Isofixem czy nie, w końcu kupiłem Romer King Plus bez IsoFixa i dzisiaj po ponad roku używania kupiłbym jednak z Isofixem.
A tak na marginesie to możesz kupic fotelik jednocześnie z montażem na pasy i ISofix

A co wg Ciebie przemawia za Isofixem?

Wczoraj mierzyłem Maxi-Cosi Tobi, sprawił dobre wrażenie, jednakże musiałem rozwinąć pas do końca i montaż był trochę kłopotliwy - a ja przewiduję częste wyciąganie fotelika z samochodu.
Dzisiaj przymierzyłem Roemer King Plus i bardziej mi się spodobał - szybszy i łatwiejszy montaż, sprawiał wrażenie, że jest lepiej unieruchomiony.
Muszę jeszcze sprawdzić fotelik z Isofixem - z tego co czytałem w tym wątku, to wszystkie Roemery z Isifixem przewidują montaż za pomocą pasów, więc też będzie można zamocować na środku kanapy.
Obecnie King Plus jest faworytem, ale jeszcze szukam.

Co do mocowania na środku, to zostaje tak mało miejsca, że ja już bym się nie zmieścił albo co najmniej byłoby mi niewygodnie. Może moja żona dałaby radę, ale jest raczej węższa niż szersza :D Tak więc miejsce środkowe pozostaje tylko, gdy nikt więcej nie siedzi z tyłu.

Tichy - Wto 27 Mar, 12 14:04

Yacca, ISOFIX to prosty montaż, minimalizujący ryzyko błędów i nie wymagający zbyt dużo siły. Daj żonie Tobi i niech sama zamontuje tak, żeby nie latał. Do tego potrzeba chyba boksera wagi ciężkiej... A nawet wtedy fotelik pracuje na zakrętach.

Ogólnie Maxi Cosi zeszło na psy ostatnimi czasy. Materiały tanie i nieprzewiewne. Do tego słabe plastiki i kiepskie czyszczenie. Romer ma dużo wygodniejsze foteliki z lepszych materiałów.

Do tego Romer ma system zmniejszający obciążenia działające na kręgosłup dziecka.

pandzik - Wto 27 Mar, 12 14:06

Niestety z montażem na środku w O2 nie ma lekko. Fotelik blokuje zapięcie pasa na prawym siedzisku. Ciekawe, w Pandzie nie miałem z tym problemu. :)
natash - Wto 27 Mar, 12 20:28

Panowie doradźcie na co zwrócić uwagę? Mam isofix, chciałbym sprawnie to wpinać w siedzenie. Czy fotelik jest połączony z wózkiem np. po co jest baza/adapter? Na tą chwilę jestem kompletnie zielony, nie chcę wydać kosmicznych pieniędzy, skłaniam się nawet ku używce. Napiszcie na jakie newralgiczne rzeczy zwrócić uwagę, będę bardzo wdzięczny, bo na wrzesień muszę mieć już coś kupione :bigok
Yacca - Nie 08 Kwi, 12 17:13

Klamka zapadła, fotelik w samochodzie - King Plus.
Pojechałem do sklepu jeszcze przetestować Duo Plus z Isofixem ale okazało się, że nie ma wybranego koloru a ten dostępny jest o ponad 100zł droższy i stanęło na King Plus.
W zasadzie przewiduję montaż na środku kanapy, więc Isofix nieczęsto byłby wykorzystywany a King Plus montuje się szybko i pewnie za pomocą pasa.
Dodatkowo do Duo Plus przewidziany jest górny pas TT, ale nie ma go w komplecie i trzeba dokupić (widziałem w internecie za 125zł)
Pierwsze wrażenia:
- łatwo i pewnie się montuje
- raczej nie ma szansy aby siadły jeszcze dwie osoby z tyłu, może na krótki dystans gdy fotelik jest zamontowany z prawej strony
- jak pisał Pandzik - gdy fotelik na środku to z prawej strony już nikt nie usiądzie, bo fotelik blokuje zapięcie pasa
- synkowi chyba się podoba bo od razu zasypia
- kierowca bez problemu może zmienić z pozycji siedzącej do przechylonej do spania.
Tak więc jestem zadowolony, prawdziwy test będzie gdy pojedziemy w dłuższą trasę.

Jedyną wątpliwość budzi zdanie z instrukcji, że należy naciągać paski trzymające dziecko aż do wyraźnego kliknięcia. Ja żadnego kliknięcia nie słyszę ani nie czuję. Myślę, że to błąd tłumaczenia.

pandzik - Nie 08 Kwi, 12 18:48

Cytat:
- jak pisał Pandzik - gdy fotelik na środku to z prawej strony już nikt nie usiądzie, bo fotelik blokuje zapięcie pasa

To że blokuje to nie znaczy że nie usiądzie. Po prostu trzeba odchylić fotelik, zapiąc pas i dociągnąć fotelik. :)

natash - Nie 08 Kwi, 12 22:46

BADYL napisał/a:
bardzozlymisio, no mnie za niedługo też będzie czekało zakup fotelika.....na październik szykują się saaame wydatki :lol: :D ale co tam :bigok

To tak jak ja :) . Ponownie przebrnąłem przez cały wątek i skłaniam się ku takim faktom, może ktoś pomoże co wybrać.
- na początek biorę nosidełko, czyli 0-9
- baza na isofix, bo podobno lepiej trzyma czyt. jest bezpieczniej, ale chciałbym, aby można było to również zamocować na pasy (nie wiem czy wtedy mocuje się bazę z nosidełkiem czy samo nosidełko), w przypadku "pożyczenia" malucha wraz z osprzętem dziadkom :) lub samotnej podróży z bobikiem z przodu, chciałbym wybrać coś uniwersalnego, żeby w tą bazę potem wpiąć potem fotelik 0-18, chyba, że nie jest to możliwe to proszę mnie uświadomić, bo podobno taka kolej rzeczy jest najlepsza (nosidełko, 0-18, 15-36, nie wiem nie znam się, tak wyczytałem)
- fotelik/nosidełko tyłem do kierunku jazdy
- czy warto brać taki sprzęt, że mogę to nosidełko zamocować na jakiś wózek, skoro mam kombi, czy lepiej osobno kupić wózek z ekonomicznego punktu widzenia?
- niestety mam ograniczony budżet ok 800-1000 złotych, dlatego skłaniam się do używki, oczywiście jak nie da rady, to będę musiał go nagiąć

Co wybrać spełniając te kryteria?

[ Dodano: Pon 09 Kwi, 12 00:52 ]
Chyba to jest odpowiedź na moje pytanie:
http://www.youtube.com/watch?v=cfmtKv7DNxI

5 gwiazdek ADAC, montaż na bazie isofix, na bazie przymocowanej pasami (na przednim siedzeniu nie mam isofix), montaż pasami bez bazy (u dziadków), w miarę nowy produkt, na allegro można znaleźć za ok 50% ceny czyli 500-600 z bazą, chyba nie jest to zła cena.

do_mario - Pon 09 Kwi, 12 07:52

Gdy wasze pociechy podrosną staniecie przed problemem zakupu większego fotelika
ja wybrałem ten 15do36kg
http://www.ceneo.pl/3788977
atutem
Isofix +opcja powiększenia fotelika , rośnie z dzieckiem

Naczytałem się i zrobił się problem co kupić

http://uwaga.tvn.pl/32657...i,reportaz.html

BADYL - Pon 09 Kwi, 12 09:16

natash, jak już coś kupisz to daj znac na co się zdecydowałeś może skorzystam:) ja za kupnem bedę się rozgladał w okolicach sierpień/wrzesień :roll: dzieciątko ma zawitać w październiku :bigok
natash - Pon 09 Kwi, 12 13:10

Moje przemyślenia są takie, po obejrzeniu kilku filmików youtube, biorę:
- Cybex Aton z bazą isofix
- Maxi Cosi CabrioFix z bazą isofix
- Romer Baby Safe Plus SHR II z bazą isofix

I do tego albo uda mi się łyknąć wózek pasujący do nosidełka albo kupię innego producenta, po to kupiłem kombi, że mogę wozić wózek oprócz nosidełka :D , chociaż byłoby wygodniej bo nosidełko można byłoby wpiąć w stelaż i nie trzeba byłoby wozić sportówki ani gondoli, tylko stelaż.

Zastanawia mnie tylko jedno, co potem, czy jak kupię kolejny fotelik 9-18kg, to on jest z bazą pasującą od 0-9kg czy już są bez bazy i mogę odsprzedać mój komplet czy tylk samo nosidełko, nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

Gdzie można dokupić te elementy, bo chyba one będą bardziej stabilizować bazę isofix...

[ Dodano: Wto 10 Kwi, 12 11:20 ]
Badyl - kupiłem to cudo http://allegro.pl/fotelik...2253710200.html za 550 zł, nowy zestaw na allegro ok 1000-1100, w sklepie pewnie parę stówek więcej.

BADYL - Wto 10 Kwi, 12 11:43

natash, no gratuluję zakupu.... Ja będę skłaniał się ku tym trzem powyższym przykładom ...ale fotelik kupię raczej nowy (na używkę żona się nie zgodzi :roll: )
natash - Wto 10 Kwi, 12 11:52

Fotelik jest z 2010 roku, obstawiam, że będę 3 właścicielem, fotelik ma nowy pokrowiec, bo dziecko go mówiąc kolokwialnie obrzygało i nie dało się go wyprać. Gość ma fakturę, ale ma to sprawdzić, ja kierowałem się tym, żeby był w dobrym stanie i nie starszy niż 3 lata, bo wyczytałem że atest jest na 5 lat, pewnie chodzi tutaj o promienie UV osłabiające materiały z których jest zrobiony fotelik, jak ten leży w aucie i słońce świeci na niego.

Czy na foteliku jest gdzieś data produkcji, jeżeli sprzedający nie odkopałby faktury?

BADYL - Wto 10 Kwi, 12 11:59

natash, i co dotarłeś do info czy baza od fotelika 0-13 czy będzie pasować do kolejnego 9-18kg :?: :?: :?:
natash - Wto 10 Kwi, 12 12:14

Nie, ale z tego co widzę, to raczej do kolejnego są inne bazy, sprzedawane wraz z fotelikiem nie jak w przypadku 0-13kg osobno, tylko razem, mówię o isofix, potem ci wkleje linki co znalazłem.

Nie wiem skąd wziąć te adaptery plastykowe do isofix, może ktoś doszedł do tego.

winni77 - Wto 10 Kwi, 12 12:50

natash napisał/a:
Nie wiem skąd wziąć te adaptery plastykowe do isofix, może ktoś doszedł do tego.
Te co załączyłeś na obrazku ja dostałem razem z fotelikiem Romer/Britax. Możesz je kupić w specjalistycznych sklepach niemowlęcych/dziecięcych. Numer części to 55450050. Nazywa sie to prowadnica isofix (ISOFIX LATCH GUIDES). Tu znajdziesz gdzieś mniej więcej w środku dokumentu.
micho_m - Wto 10 Kwi, 12 13:49

Ja kupilem dla swojego malucha fotelik BeSafe Izi X3, wg mnie wypada najlepiej. Przymierzalismy sie tez do Maxi Cosi Tobi i Romer King Plus i wybor padl na Besafe.
Yarwa - Wto 10 Kwi, 12 13:51

natash troche pozno odpowiadam na jeden z twoich wczesniejszych postow, bo juz kupiles fotelik, ale o to moje obserwacje z autopsji:
- jedyne foteliki, (ktore byly na isofix i spelnialy standardy bezpieczenstwa zalozone przeze mnie to rozwiazanie) w których dałoby sie wykorzystać bazę do fotelika 0-9 i pozniej 9-18 to maxicosi. Na poczatku byl cabriofix lub pebble 9ja mialem pebble) a kolejnym fotelikiem (9-18) mial byc pearl. I w 2010 jak stanalem przed wyborem tylko te foteliki mozna bylo wykorzystac przy uzyciu jednej bazy. Chociaz z poczatku mialem takie zalozenie jak ty, to pozniej zmienilem to podejscie i sprzedalem razem z pebble baze i nie zamierzalem kupic pearl. Z powodu takiego ze pearl (9-18) mozna bylo montowac tylko prodem do kierunku jazdy.
- moim zdaniem na podstawie analizy roznych tekstow i testow dziecko nalezy wozic jak najdluzej tylem do kierunku jazdy - najlepiej do 4 roku zycia i w zwiazku z tym najlepej szukac takiego fotelika.
- jesli chodzi o adaptery do isofix ktore pokazales na zdjeciu to powinny byc w komplecie z fotelikiem;
- jesli chodzi o montaz na stelazu od wozka do do wiekszosci nosidelek raczej mozna dokupic stosowne adaptery. Jedank ja uwazam ze powinno sie unikac nosidelka jako wozka. Nosidelko ze wzg na swoje wyprofilowanie ma za zadanie trzymac dziecko w odpowiedniej pozycji podczs jazdy i ewentualnego wypadku a nie jest zaminnikiem gondoli. Z jakiegos powodu tez przeciez zalecenia sa zeby podcza sjazdy robic przerwy max co 2h i wyciagac dziecko z fotelika.
- jesli chcesz uzywac w fotelika u dziadkow w aucie to sprawdź za wczasu czy zamontujesz go u nich, bo moze cie spotkac niespodzianka. Ja swojego maxi cosii pebble nie moglem zamontowac w lanosie rodziców z prozaicznego powodu. PAsy okazaly sie za krótkie i nie obejmowaly fotelika. Moj sąsiad mial podobny problem w hondzie civic. Radzil sobie tak, że przesuwal przednie siedzeinie na full do tylu i montowal fotelik w tym przednim siedzeniu. Po prostu najczęściej stare auta maja krótsze pasy.

micho_m :bigok tez sie na niego zdecydowałem.

natash - Wto 10 Kwi, 12 14:20

winni77 napisał/a:
natash napisał/a:
Te co załączyłeś na obrazku ja dostałem razem z fotelikiem Romer/Britax. Możesz je kupić w specjalistycznych sklepach niemowlęcych/dziecięcych. Numer części to 55450050. Nazywa sie to prowadnica isofix (ISOFIX LATCH GUIDES). Tu znajdziesz gdzieś mniej więcej w środku dokumentu.

Dzięki, właśnie oto mi chodzi, nie wiem tylko gdzie w Polsce to kupić, na niemieckim e-bay to znalazłem.

Yarwa - piszesz o foteliku po 13 kg i też będę się skłaniał do BeSafe Izi X3 , bo to chyba jedyny który w tym przedziale wiekowym (wagowym) montuje się tyłem do kierunku jazdy. Obecnie wybrałem Romer Baby Safe Plus SHR + baza isofix, i to chyba najlepsze rozwiązania, kosztowne, ale najbezpieczniejsze.

winni77 - Wto 10 Kwi, 12 17:58

natash napisał/a:
winni77 napisał/a:
natash napisał/a:

Dzięki, właśnie oto mi chodzi, nie wiem tylko gdzie w Polsce to kupić, na niemieckim e-bay to znalazłem.
Musisz popytać w sklepach z fotelikami. Mnie się w foteliku zepsuła ta część w którą się wpina pasy. Bez problemu mi ściągnęli.
BADYL - Sro 11 Kwi, 12 07:26

natash,raczej będę skłaniał się do zakupu Maxi Cosi CabrioFix z bazą isofix ponieważ dotarłem do info, iz jest baza isofix o nazwie "famili" i ona służy w pierwszym roku z fotelikiem 0-13(cabriofix lub pebble) a w następnych 3 latach z fotelikiem 9-18(pearl). :bigok
Yarwa - Sro 11 Kwi, 12 08:15

BADYL o tym rozwiązaniu wyżej pisałem, ale zwróć uwagę na to, że pearl montujesz tylko przodem do kierunku jazdy. IMHO 2-3 latka powinno sie jeszcze wozić tyłem do kierunku jazdy. Dlatego jak moja mała wyrosła z pebble jednak sprzedałem bazę i kupiłem inny fotelik.
winni77 - Sro 11 Kwi, 12 08:17

Ja natomiast muszę zakupić już większy fotelik (18kg w górę). Wybrałem Casual play protector fix isofix. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z nim, albo poleci coś innego?
natash - Sro 11 Kwi, 12 23:30

Yarwa napisał/a:
BADYL o tym rozwiązaniu wyżej pisałem, ale zwróć uwagę na to, że pearl montujesz tylko przodem do kierunku jazdy. IMHO 2-3 latka powinno sie jeszcze wozić tyłem do kierunku jazdy. Dlatego jak moja mała wyrosła z pebble jednak sprzedałem bazę i kupiłem inny fotelik.

Tylko weź tu namów takie dziecko do jazdy tyłem względem kierunku :bigok

pandzik - Czw 12 Kwi, 12 06:30

winni77, Ja kupiłem dla mojego 2,5 latka taki fotelik http://www.ceneo.pl/1299655
Bardzo fajny. Dobre zabezpieczenie boczne. Duża regulacja pionowa - ale jest dość wąski. Dobry do O2 na środek. :)
Mój szkrab będzie miał wzrost po mnie a do tego jest szczupły - fotelik jest idealny.

[ Dodano: Czw 12 Kwi, 12 07:31 ]
Yarwa napisał/a:
IMHO 2-3 latka powinno sie jeszcze wozić tyłem do kierunku jazdy.

Jeśli szkrab nie wyrośnie z fotelika. :)

Tichy - Czw 12 Kwi, 12 08:03

natash napisał/a:
winni77 napisał/a:
natash napisał/a:

Yarwa - piszesz o foteliku po 13 kg i też będę się skłaniał do BeSafe Izi X3 , bo to chyba jedyny który w tym przedziale wiekowym (wagowym) montuje się tyłem do kierunku jazdy. Obecnie wybrałem Romer Baby Safe Plus SHR + baza isofix, i to chyba najlepsze rozwiązania, kosztowne, ale najbezpieczniejsze.

Polskim dystrybutorem Britax Romer jest Akpol: http://www.akpolbaby.pl
Oni będą mieli dostęp do części zamiennych.

winni77 - Czw 12 Kwi, 12 09:54

pandzik napisał/a:
winni77, Ja kupiłem dla mojego 2,5 latka taki fotelik http://www.ceneo.pl/1299655
Bardzo fajny. Dobre zabezpieczenie boczne. Duża regulacja pionowa - ale jest dość wąski. Dobry do O2 na środek. :)
Mój szkrab będzie miał wzrost po mnie a do tego jest szczupły - fotelik jest idealny.

Chciałem też zakupić Cybexa, tylko nowszy model - Solution X2-fix. Niestety, tu gdzie mieszkam (UK) nie ma ich na rynku. Można ciągnąć z Niemiec lub Włoch. Tylko potem, odpukać, jak będzie potrzeba gwarancja, to wysyłać to przez pół Europy... dlatego odpadł niestety. Brałem jeszcze pod uwagę Concord Transformer Click (4 gwiazdki ADAC), ale jak zobaczyłem to:

to :shock: :shock: :shock: nie wiem jak to dostało 4 gwiazdki.

pandzik - Czw 12 Kwi, 12 10:14

Ja nie wiem dlaczego nie montuja 5 punktowych pasów w tych fotelikach.
Jak mój sie kręci to pas moze sie z ramienia zsunąć.

Yarwa - Czw 12 Kwi, 12 10:30

natash napisał/a:
Yarwa napisał/a:

Tylko weź tu namów takie dziecko do jazdy tyłem względem kierunku :bigok

Moja mała dwulatka jeździ, zobaczymy jak będzie pożniej. Ale czytałem że szwedzi wożą swoje 4-letnie dzieci tyłem do kierunku jazdy bez problemu.

Wojtas_Poznań - Czw 12 Kwi, 12 10:31

Yarwa napisał/a:
Ale czytałem że szwedzi wożą swoje 4-letnie dzieci tyłem do kierunku jazdy bez problemu.

hm... jakoś nie umiem sobie wyobrazić gdzie są nogi takiego dziecka w czasie takiej jazdy :idea: :oops: ktoś to przetestował i może coś więcej powiedzieć ?

ahge - Czw 12 Kwi, 12 10:48

Yacca napisał/a:
Klamka zapadła, fotelik w samochodzie - King Plus.
Jedyną wątpliwość budzi zdanie z instrukcji, że należy naciągać paski trzymające dziecko aż do wyraźnego kliknięcia. Ja żadnego kliknięcia nie słyszę ani nie czuję. Myślę, że to błąd tłumaczenia.

Ja też nie słyszę żadnego kliknięcia, więc raczej jakiś błąd drukarski

Tichy - Czw 12 Kwi, 12 12:11

To kliknięcie panowie, to odgłos łamanych żeber...
Yarwa - Czw 12 Kwi, 12 12:20

Wojtas_Poznań napisał/a:
Yarwa napisał/a:
Ale czytałem że szwedzi wożą swoje 4-letnie dzieci tyłem do kierunku jazdy bez problemu.

hm... jakoś nie umiem sobie wyobrazić gdzie są nogi takiego dziecka w czasie takiej jazdy :idea: :oops: ktoś to przetestował i może coś więcej powiedzieć ?

A to prawda. Kwestia jak duże dziecko. Sa dzieci ktore w ieku 2lat waza 10kg a sa ktore waza 15kg. Podbnie w wieku 3 i 4 lat. Na pewno dochodzi tu kwestia przesuniecia przedniego fotela. Ja mam przesuniety fotel do przodu tak ze jak wsiada ktos kto ma 180cm wzrostu to nie jest zbyt komfortowe. Tu ponizej dziecko wydaje mi sie tak jakos 2,5-3latka i sie miesci z nogami:

BADYL - Czw 12 Kwi, 12 12:36

Yarwa,tylko co to jest za auto touran, sharan? Widzę że kanapa z tyłu to 3 siedziska inny prześwit itd.... Ja tam praktycznie zdecyzowałem się na maksi-cosi z bazą famili....fotelik dobrze wypada w rankinku a baza będzie pasowac do następnego 9-18...to że nie da się tego drugiego zamontować tyłem do kierunku jazdy...trudno będę jeździł ostrożniej :P Ale poważnie ludzie ładują najtańsze foteliki i na dodatek używki (nie wiadomo z jakiego pochodzenia) i też jest dobrze;)

Poza tym gdy dziecko będzie większe i zdaży się sytuacja, że będę musiał jechać z nim samemu bez żony (lub odwrotnie) to szczerze wolę mieć je wtedy pod okiem....a gdy byłoby tyłem do kierunku jazdy to ni chyja nie będę widział dzieciaka :diabelski_usmiech

Yarwa - Czw 12 Kwi, 12 12:56

Jakie auto to nie wiem, bo zdjęcie znalezione w necie. Wiadomo każdy ma swoje zdanie i swoje podejście. Ja uwazam że powinno sie max jak najdłużej wozić malucha tylem do kierunku jazdy. Fotelik nie jest po to tak naprawde zeby dobrze sie dziecku jezdziło tylko po to zeby zabezpieczył dziecko jak najlepiej podczas wypadku kiedy to powstaja olbrzymie siły na kazdy element ciała człowieka, a przeciazenia na kręgi szyjne sa naprawde wielkie. A zanim dziecko będzie miało w pelni wykształcone i tak wytrzymałe kręgi jak dorosły to musi trochę potrwać bo proces ten trwa kilka lat. Dlatego ja się zdecydowałem na taki wariant i IMO dziecko które waży 10kg a takie dziecko już wkładamy do pearl np. powinno jeżdzić tyłem.
A to akurat że ludzie ładują dzieci do najtańszych uzywek, z marketów, i bez atestów to jest juz jest sprawa ludzi. Napisałeś "też jest dobrze" - to rozumiem że jest dobrze pod względem przepisów, że nie dostaja mandatów itp. Bo fotelik nie jest po to zeby byl w aucie bo taki jest przepis tylko ma spelniac konkretne zadanie podczas kolizji drogowej. Tak samo z reszta jest z pasami, poduchami, strefa zgniotu itp.

A propos widoku na dziecko to można zamontowac dodatkowe lusterko.

BADYL - Czw 12 Kwi, 12 13:31

Yarwa, nie podpalaj tak :wink: przecież również chcę dla mojego dzicka jak najlepiej i to że napisałem, iż inni kupują shity to nie znaczy że ja tak zrobię;) Czytałem też keidyś że dziecko gdy jest większe i jeździ tyłem do kierunku jazdy przy oderzeniu czołowym jest narażone na połamanie nóżek bo ma praktycznie wyprostowane....tak jak napisałem ja zdecydowany jestem na 99% na maksi-cosi;)
Yarwa - Czw 12 Kwi, 12 13:42

nie twierdzilem ze tak zrobisz, wyrazilem swoje zdanie. Maxi cosi tez uwazam ze dobry wybor, z reszta jak juz wspomnialem z poczatku tez mialem taki zestaw ale po zglebieniu informacji, sprzedalem baze nie kupowalem pearl jak wczesniej planowalem, tylko inny fotelik z opcjaa jazdy tylem. Tak swoja droga, moze ktos zle odebrac to co napisze ale lepiej zeby dziecko zlamalo noge niz kark. Oczywscie nie zycze nawet zlamania palca ani swojemu dziecku a ni zadnemu innemu. Wydaje mi sie ze te lamanie nog to jak siedzi z przodu a nei z tylu. Z reszta tak jak z pasami dla doroslych w 1 na 100 przypadkach zaszkodza zamiast pomoc. Niestety nie ma w tym temacie idealnego rozwiazania, no chyba ze takie zeby nie jezdzic autem :(
Tichy - Czw 12 Kwi, 12 14:28

A co w przypadku silnego uderzenia w tył auta? Np. ktoś wjeżdża w stojący samochód? Wtedy sytuacja jest taka, że na dziecko siedzące tyłem działają siły dokładnie takie same jak na dziecko siedzące przodem przy zderzeniu czołowym.

Wiem, że statystyki mówią, że najwięcej jest zderzeń czołowych, ale ja np. osobiście widziałem kilka przypadków wjechania w tył auta a żadnego zderzenia czołowego...

To jest tak, jak ze szczepionkami na wszystko. Buduje się w rodzicach poczucie winy i sprzedaje coś, co je zmniejsza....

Nie można dać się zwariować. Dobry fotelik przystosowany do wagi dziecka i dobrze zamontowany (tutaj faktycznie ISOFix ma przewagę) to podstawa. Żaden jednak fotelik, mocowany przodem czy tyłem nie zastąpi zdrowego rozsądku i auta w (bardzo) dobrym stanie technicznym.

czesio73 - Czw 12 Kwi, 12 15:13

Ja polecam foteliki amerykańskiej frimy Graco, wysoka jakość w przystępnej cenie.
winni77 - Pią 13 Kwi, 12 08:25

czesio73, trochę bezsensowny ten post. Przejrzyj ich produkty na fotelik.info. Tak pierwsze z brzegu Graco Junior plus 2 gwiazdki ADAC, Graco Junior Maxi 1 gwiazdka ADAC. Osobiście - nie dziękuję. Oczywiście mają też kilka z 3-4 gwiazdkami, ale generalnie jak tak pacze to nie polecam. Z resztą dla mnie priorytetem są 4 gwiazdki, wszystko poniżej nie istnieje. Cena, czyli bezpieczeństwo mojej pociechy, nie gra roli.
SP9XWW - Pon 24 Wrz, 12 20:16

SP9XWW napisał/a:
Ja zdecydowałem się na CabrioFix na bazie FamilyFix.

Byłem na spotkaniu zorganizowanym przez portal Foteliki.info w Zabierzowskiej Futurze w zeszłą sobotę. Ale zanim tam pojechałem - kupiłem kilka miesięcy temu następny fotelik w klasie 9-18 kg Maxi Cosi Priori Fix. :wink:

Cel był prosty w zasadzie wiem jak powinien być zamontowany fotelik, Maxi-Cosi jest firmą godną zaufania, w głowie motały mi się jeszcze inne myśli i duperele. Trener posprawdzał pozycję mojego fotela, porozmawialiśmy o różnych wariantach jazdy bezpiecznej, gdzie warto montować fotelik (za pasażerem). Poprosiłem go, aby pokazał mi jak prawidłowo zamontować PrioriFix'a do fotela. I wtedy się zaczęło... :twisted: Okazuje się, że PrioriFix nie pasuje do mojej Octavii!!! Skorupa nie oparła się o fotel i wisiała jakby na to nie spojrzeć w powietrzu - jakieś 2 cm - ale zawsze... Na pytanie czy da się z tym coś zrobić (w domyśle wyregulować) - padła jedyna słuszna odpowiedź. Da się - i owszem. Zmienić auto. :lol: Załamka.

Ale na deser było jeszcze jedno. Po zdemontowaniu Priori Fix'a założyli mi bazę do Cabriofix'a i okazało się, że... ta baza też nie pasuje!
Baza opiera się na uchwytach Isofix i wisi na nich i stopie jakiś 1 cm nad fotelem. Co prawda diody pokazujące prawidłowość zapięcia twierdzą, że wszystko jest OK, ale wg. trenerów tego fotelika też tak nie powinno się używać.

PS: Wystawiłem ProriFix'a do sprzedaży w dziale Sprzedam. Muszę teraz kołować kasę na nowy fotelik - i najważniejsze. Nie kupować zanim się go nie przymierzy. :oops:

grajewiak - Pon 24 Wrz, 12 21:24

SP9XWW, a nad Fair Bimbo FIX G 0/1 ISOFIX nie myslaleś?
SP9XWW - Wto 25 Wrz, 12 10:29

grajewiak napisał/a:
SP9XWW, a nad Fair Bimbo FIX G 0/1 ISOFIX nie myslaleś?

Na razie zbieram ponownie opinie. Spoglądałem w stronę MaxiCosi - ale nie jest powiedziane, że muszę kupić fotelik tej firmy, więc dzięki za namiar - poczytam o nim.

Yarwa - Wto 25 Wrz, 12 11:45

SP9XWW, ja mam besafe o którym gdzies chyba wspominałem i mi w OIIFL siedzi dobrze. Jakbys był kiedys przelotem we Wrocławiu to możesz u mnie zobaczyć jak to wygląda.
Big Wojtek - Sro 26 Wrz, 12 01:17

SP9XWW napisał/a:
Cel był prosty w zasadzie wiem jak powinien być zamontowany fotelik, Maxi-Cosi jest firmą godną zaufania, w głowie motały mi się jeszcze inne myśli i duperele. Trener posprawdzał pozycję mojego fotela, porozmawialiśmy o różnych wariantach jazdy bezpiecznej, gdzie warto montować fotelik (za pasażerem). Poprosiłem go, aby pokazał mi jak prawidłowo zamontować PrioriFix'a do fotela. I wtedy się zaczęło... Okazuje się, że PrioriFix nie pasuje do mojej Octavii!!! Skorupa nie oparła się o fotel i wisiała jakby na to nie spojrzeć w powietrzu - jakieś 2 cm - ale zawsze... Na pytanie czy da się z tym coś zrobić (w domyśle wyregulować) - padła jedyna słuszna odpowiedź. Da się - i owszem. Zmienić auto. Załamka.
SP9XWW,

Z całym szacunkiem, ale... nie dajmy się zwariować. Sam dbam o bezpieczeństwo swojego syna. Kupiłem cybex solution, właśnie dlatego, ze bezpieczny. Ale, że jakieś 2 cm odstaje ...hmmm. Gdyby bezpieczeństwo było priorytetem nie powinniśmy kupować Octavii, bo ma tylko 4 gwiazdki w testach.

Yarwa - Sro 26 Wrz, 12 10:26

Big Wojtek napisał/a:
Gdyby bezpieczeństwo było priorytetem
a co innego ma być priorytetem w wyborze fotelika :roll: kolor :?: Jest to stricte element związany z bezpieczeństwem i w celu zapewnienia max poprawy bezpieczeństwa podczas ewentualnej kolizji jest używany.
Big Wojtek - Sro 26 Wrz, 12 14:19

Źle mnie zrozumiałeś. Jeśli idzie o fotelik to oczywiście ze bezpieczeństwo. Napisałem przeciez ze sam kupiłem fotelik Cybex, dlatego ze bezpieczny.

Po prostu dziwnie brzmi, jeśli ktoś myśli o wymianie fotelika, bo odstaje 2cm, a jeździ octavią, która ma 4 gwiazdki w testach zderzeniowych.

Gdyby mi fotelik odstawał 2cm to bym go nie wymienił. Tak samo jak nie sprzedaje octavii, bo coś jest bezpieczniejsze, nie wymieniam dobrych opon bo wyprodukowali jakieś bezpieczniejsze itd.

piociel - Pią 28 Wrz, 12 08:54

Przymierzam się do kupna następnego fotelika: 9-18 kg. Dopiero rozpoznaję temat. Czy ktoś z Was ma u siebie CybeX Juno-fix albo Chicco Xspace Isofix?
Z tego co zrozumiałem, to w tym pierwszym oprócz tego, że jest zapięty do isofixa to jeszcze pas przekłada się przez tzw. "poduszkę".
A jak z Chicco? Czy jego się montuje tylko do Isofixa, a resztę załatwiają pasy wbudowane w fotelik?

Jeszcze jedno, jadę do sąsiadów za Odry i zastanawiam się czy tam nie kupię przypadkiem taniej niż u nas?

ary - Pią 28 Wrz, 12 13:52

Big Wojtek, to jak właściwie leży ten Cybex Solution w O2, odstaje czy nie o te 2cm bo nie bardzo zrozumiałem Twój post :?: :oops:
Zastanawiam się właśnie nad tym modelem będź nad nowszymi wariantami X/X2.
Jak się sprawdza wersja podstawowa :?:

piociel - Pon 01 Paź, 12 19:39

Fotelik zakupiony. Podczas zakupu przymierzany był do Fabii, bo tam podobno ma więcej mała jeździć. Nie mniej jednak mała jeszcze nie użyła i zaszła potrzeba przełożenia go do Octavii. I właśnie wracam wkurzony z tej operacji. Nikomu nie polecam robić tego pierwszy raz po ciemku. Co mnie najbardziej wkurzyło, że oba pieprz...e auta same lepiej wiedzą, czy chce mieć włączone światło w kabinie czy nie! Za pierwszym razem trwało to z 5 minut zanim zgasło, a potem chyba co minutę! Nieważne... Demontowanie z Fabii poszło nawet sprawnie. Wkładam do Octavii, otwieram suwaki zakrywające IsoFixy, zapinam fotelik w IsoFixy i wszystko się zgadza. Zabieram się do zaczepienia górnej części i tu ZONK. Mam kratkę. Odchylam fotel i nie ma tam zaczepów. Do instrukcji. W instrukcji napisane, że są i pokazane w którym miejscu. Frustracja (a światło ciągle gaśnie). I o co tutaj chodzi???
Jak mam kratkę to nie mogę używać IsoFixa? To po jakiego grzyba one są?
Ostatecznie zamocowałem ten tylni zaczep (jakoś TopThin) do mocowania siatki na bagaże (ten metalowy przy podłodze).
Zdemontuje kratkę i dalej nie będę mógł używać ISOFIXA przez pieprzony zaczep?

Big Wojtek - Pon 01 Paź, 12 23:59

ary Cybex leży jak należy :D tzn nie odstaje

Przez swój kontrowersyjny post chciałem tylko powiedzieć, ze jakby odstawał (hipotetycznie) 2cm to bym się nie przejmował. Tak samo, jak jadąc z dzieckiem w terenie zabudowanym 70 km/h nie uwazam się za wariata drogowego.

SP9XWW - Wto 02 Paź, 12 14:55

Big Wojtek napisał/a:
Przez swój kontrowersyjny post chciałem tylko powiedzieć, ze jakby odstawał (hipotetycznie) 2cm to bym się nie przejmował.

A co w przypadku uderzenia bocznego? Jeżeli fotelik jest zamontowany w 2 punktach (IsoFix) i podparty stopą - tak czy siak punkt ciężkości jest ponad punktem mocowania i hipotetycznie może się zdarzyć, że dzieciak nie będzie dobrze zabezpieczony. Brakuje tutaj na oparciu potencjalnie pożądanego tarcia i trzymania bocznego (jak w przypadku montażu na pasach). Tak mi się wydaje. Nie sądzę żeby zaczepy IsoFix'a miały taki power i utrzymały całość w ryzach... :?

Johnny_B - Pon 04 Lut, 13 17:46

Witam
Przymierzam się do kupna fotelika 9-18 kg dla naszej pociechy. Na początku chciałem zamocować fotelik na ISOFIX ale niestety w O2 przed liftem nie ma Top Tether ( chociaż w instrukcji pisze co innego ). Po dogłębnych analizach moje typy to Romer Duo Plus ( ISOFIX i pasy ) lub Romer King Plus ( pasy )
Zastanawiam się czy jest sens kupować fotelik z ISOFIX chociaż nie będzie można go w pełni wykorzystać czy zostać przy foteliku mocowanym tylko na pasy.

Poradźcie.

test15510 - Pon 04 Lut, 13 18:56

Jeśli chodzi o kotwicę Top Tether, to z tego, co patrzyłem w salonie, to wszystkie mają go z tyłu za siedzeniami. Wy piszecie, że w nieco starszych autach go nie ma.
Ale nie można go zaczepić w bagażniku do tych metalowych sprzączek służących do mocowania bagażu na podłodze zaraz za siedzeniami?
W Volkswagenach Caddy, Jetta, Golf kotwica Top Tether znajduje się na podłodze bagażnika - i to są metalowe sprzączki podobnie jak w Skodach zaczepy do bagażu.
Ktoś badał ten temat?

grajewiak - Pon 04 Lut, 13 21:43

A nie lepiej kupić fotelik z podstawą? W tedy nie ma potrzeby dodatkowego montowania. Chociażby taki jaki mam w podpisie (Fair Bimbo Isofix) chociaż pewnie są inne podobne - na pewno coś znajdziesz. Dzięki takiemu mocowaniu masz super stabilizację.

test15510 - Pon 04 Lut, 13 22:34

@Grajewiak, fotelik z nogą + Isofix będzie bezpieczniejszy niż fotelik na pasy czy sam Isofix, ale ma kilka istotnych wad:
- jak masz schowki w podłodze to nie możesz zastosować takiego fotelika, bo w przypadku działania dużej siły przebiją ścianki schowka. We wszystkich autach, które miałem i które miały Isofix, takie schowki były... A nawet jeśli twój samochód ich nie ma, to zawsze możesz dostać samochód zastępczy w przypadku awarii, który takie schowki będzie miał.
- na podłodze pod dziecka fotelikiem nie możesz za spokojnie przechowywać rzeczy. U mnie zwykle tam leżą zabawki dla dziecka i inne potrzebne żonie/dziecku pod ręką rzeczy
- nie na każdym samochodzie będzie to dobrze pasować - podłoga może być wyprofilowana a nie płaska, podstawa może się ślizgać, fotel może być za wysoki, za niski
- fotelik ma oparcie od dołu, ale może podskakiwać do góry.
Tak więc lepszy jest ten pas Top Tether.

grajewiak - Wto 05 Lut, 13 00:53

test15510, ma rację we wszystkich punktach poza jednym, te ustrojstwo nie podskakuje bo od strony oparcia kanapy ma taki wspornik czy coś co go skutecznie stabilizuje.

No i w mojej OII schowków tam nie ma, ale uwagi jak najbardziej sensowne bo nie każdy ma tę wiedzę.

Johnny_B - Wto 05 Lut, 13 08:37

grajewiak, noga odpada z powodów podanych wyżej przez kolegętest15510,

Tak wiec rozważam fotelik z ISOFIX-em jako dodatkowe zabezpieczenie.

test15510 - Wto 05 Lut, 13 09:12

Johny_B, zdecydowanie bierz fotelik z Isofixem. Foteliki zapinane tylko na pasy są zdecydowanie mniej stabilne. Safefix Plus TT jest na tę kotwicę Top Tether, a jeśli jej nie masz, to Duo Plus jest na samego Isofixa. Ale nawet jeśli nie masz kotwicy Top Tether, to chyba możesz zaczepić do sprzączki na bagaż w bagażniku, jak to zrobił Piociel?
qbec - Wto 05 Lut, 13 10:19

IMO mocowanie fotelika bez isofix to jakaś pomyłka; co innego jak ktoś nie ma isofixa (choć to w zasadzie tylko wymówka) - mi niecałe 100zł wyszło za założenie 2 kompletów do Cieniasa (!)

podpowiadam:
http://allegro.pl/mocowan...2939503249.html
trochę chałupnictwa i działa ;) ; kupowałem u kogo innego, w wakacje, po 40 zika

Maicroft - Wto 05 Lut, 13 12:25

I jak wsadzi sie dwa foteliki z isofixem na tyl to mamy auta 4 miejscowe :roll:

Ja tam dalej uwazam, ze nie przesadzajmy az tak. Fotelik mocowany na pasy tez da rade, grunt to dobrze poprowadzony pas i oczywiscie zapiety.

A te dokladane uchwyty do aut gdzie nigdy tego nie bylo, a kontrukcja fotela jest tak, ze fotel lamie sie pod doroslym to jakies nieporozumienie. Przykrecony do nadwozia, a jak nadwozie jest z blaszki po puszce do piwa?? Jakies zabezpieczenie z drugiej strony, wzmacniane sruby.

Tu nie przekonam sie do isofixa. Jest pas i da sie jezdzic.

No i najwazniejsze, niech mi nikt nie mowi ze dziecko 9-18kg wozi tylem do kierunku jazdy, bo padne ze smiechu.

Ilu z Was jezdzilo w fotelikach, wiekszosc biegala po aucie nie zapieta w nic, auta lamaly sie jak zapalki, a wcale tak wolno nie jezdzily jak to wielu twierdzi.

Chyba ze kazdy z Was z dziecmi jezdzi po 200km/h i wiecej, no to nie mamy o czym rozmawiac

qbec - Wto 05 Lut, 13 14:26

Maicroft napisał/a:
I jak wsadzi sie dwa foteliki z isofixem na tyl to mamy auta 4 miejscowe

właśnie dlatego kolega 3 lata temu kupił jedynkę tour, bo tam na pasy wchodziły 3 foteliki, a do II tylko 2.

Maicroft - w wolnnej chwili (może czwartek) postaram się zrobić fotki mocowań; IMO jest to zrobiopne bardzo solindnie
fotka tak na szybko, poglądowo, uchwyty mocowane ok 3-5 cm obok mocowania oparcia kanapy do karoserii, od strony bagażnika

grajewiak - Wto 05 Lut, 13 16:38

Maicroft napisał/a:
No i najwazniejsze, niech mi nikt nie mowi ze dziecko 9-18kg wozi tylem do kierunku jazdy, bo padne ze smiechu.

Mówię, swoje dziecko woziłem do drugiego roku życia tyłem do kierunku jazdy.

Johnny_B - Wto 05 Lut, 13 20:05

ok, dzieki za info
Bedziemy wiec ogladac Romera Duo Plus - zawsze to lepiej jak jest wiecej zabezpieczeń, a poza tym fotelik nie bedzie wyjmowany, wiec nie ma problemu z miejscem z tylu.

Majowy - Wto 05 Lut, 13 22:03

Witam wszystkich, jako, że to mój pierwszy post na forum.
Użytkowałem fotelik z mocowaniem isofix (tandem Maxi Cosi Pearl + baza FamilyFix), a obecnie mam Romera KingPlus. I muszę przyznać, że bardziej przekonuje mnie Romer. Mocowanie na pasach jest bardzo stabilne, fotelik idealnie przylega do tylnej kanapy, montaż trwa kilkanaście sekund (dla mnie ważne, bo czasami jeździ w drugim aucie).
Oczywiście przekładanie z racji masy (ponad 10kg) nie jest polecane dla kobiet, ale dobry fotelik musi ważyć...
Z własnego doświadczenia wiem, że trzeba fotelik kupować z dzieckiem. Moja córka jest stosunkowo drobna i nawet po przebraniu za ludzika michelin nie ma problemu z włożeniem do fotelika, ale szwagierka ma córkę, która przy praktycznie tym samym wieku miała już problem ze zmieszczeniem się do mojego fotelika w pełnym rynsztunku. Ich fotelik - MaxiCosi Tobi - jest wyraźnie większy i słabiej wyprofilowany na wysokości głowy. Tak więc, po fotelik tylko z dzieckiem, niech samo oceni w czym będzie jeździć :)

Maicroft - Sro 06 Lut, 13 09:12

grajewiak napisał/a:
Maicroft napisał/a:

Mówię, swoje dziecko woziłem do drugiego roku życia tyłem do kierunku jazdy.

No tak, 2-latek to jest te 9-13kg ;)

Moja przestala jezdzic tylem jak wysiadla z nosidelka, potem w pierszym foteliku chwile tylem, a potem przodem bo byl ciagle placz, mimo ze siostra jezdzi obok

grajewiak - Sro 06 Lut, 13 10:10

Duża zaletą mojego fotelika była możliwość pochylenia do tyłu, na tej platformie. W efekcie dziecko leżało praktycznie jak w nosidle.

Ale też i wady są: Antek ma teraz 3 lata (bez miesiąca) i już kupiliśmy kolejny bo z tego wyrósł - wzrostem, bo jest szczupły i waży trochę ponad 13 kg.

marektbg - Pon 11 Mar, 13 16:41

Witajcie,
Czy do O2 pasują foteliki:
- Concord Transformer Click lub X-bag
- Maxi Cosi Rodifix
Z góry dzięki za pomoc!

qbec - Pon 11 Mar, 13 16:47

marektbg, a dlaczego miałyby nie pasować ?

RodiFix ma isofix więc będzie pasował do każdego auta które ma mocowanie iso-fix ;)

edit:
pozostałe 2 też mają ;)

marektbg - Pon 11 Mar, 13 16:50

Przy kupowaniu poprzedniego fotelika okazało się, że jeden z Maxi Cosi (oczywiście z isofixem) nie pasował jak trzeba i odstawał 2-3cm więc chcę zapytać czy ktoś korzysta z tych dwóch modeli i czy wszystko pasuje jak należy.
Chcę kupić fotelik przez neta bo w moich pobliskich sklepach jest mały wybór i wolę się upewnić czy nie będę musiał w razie czego odsyłać.

spc - Pon 11 Mar, 13 21:07

Przeglądnąłem pobieżnie ten temat, ale albo nikt o nich nie napisał, albo przegapiłem. Używał ktoś Cybex Pallas albo Kiddy Guardian? Jak to "siedzi" na kanapie? Wersje z ISOFIXem.
eryrok - Pon 11 Mar, 13 21:46

zdecydowanie polecam fotelik na isofix, juz dobry mozna kupić za 600-700 zł z coletto
daneczek76 - Wto 12 Mar, 13 10:41

Panowie jak by ktoś chciał mam w bdb stanie Fotelik BebeConfort 9-18 KG ISOFIX praktycznie nie używany z racji tego że miałem potem zintegrowany w swoim aucie. W testach ADAC the Best.
Polecam foteliki tej firmy własnie Sam długo szukałem i po oglądnięciu filmów z crach testów i opinii kupiłem ten.
osobiście wżyciu bym nie kupił fotelika bez Isofixa , bo to widać po testach jak ten fotelik sie przemieszcza, i nie jest stabilny tak jak z ISOFIX.

adamsky - Wto 12 Mar, 13 11:23

Ja tez stoje przed wyborem kolejnego fotelika i mam na oku 3 modele:

1. Cybex Pallas 2 (9-36)
2. Recaro Nova IS (9-36)
3. Maxi Cosi Tobi (9-18)

Do tej pory mam Maxi Cosi Cabrio fix ( z Iso fix) i mogę z czystym sumieniem polecić.
Jednak co do następnego fotelika mamy z żoną różne obawy np czy wybrać 9-36 czy lepiej taki Tobi i za 4 lata wziąć inny (np. recaro nova).

Czy ktoś z was użytkuje którykolwiek z wymienionych i mógłby się podzielić opiniami.

qbec - Wto 12 Mar, 13 12:48

adamsky, jak masz cabriofix na iso to znaczy że msz podstawkę family-fix

do niej pasuje też fotelik z drugiej grupy, a dokładniej Maxi-cosi pearl
mam u siebie, sprawdza się wyśmienicie

pozdrawiam

adamsky - Wto 12 Mar, 13 13:07

qbec napisał/a:
adamsky, jak masz cabriofix na iso to znaczy że msz podstawkę family-fix

do niej pasuje też fotelik z drugiej grupy, a dokładniej Maxi-cosi pearl
mam u siebie, sprawdza się wyśmienicie

pozdrawiam

Niestety mam EasyBase 2 a ona pasuje tylko do 1 fotelika.

macek - Wto 12 Mar, 13 14:27
Temat postu: re
A posiada może ktoś z Was ROMER KING PLUS (9-18kg)?
Zastanawiam się nad jego zakupem i chciałbym sprawdzić czy ktoś już go ma i mógłby coś napisać o montażu w octavii. Pytam bo na forach piszą, że do ok. 10% aut może nie pasować.

Dzięki za odpowiedź.

giiiienek - Wto 12 Mar, 13 16:31

Polecam Maxi Cosi TOBI
ahge - Wto 12 Mar, 13 19:25
Temat postu: Re: re
macek napisał/a:
A posiada może ktoś z Was ROMER KING PLUS (9-18kg)?
Zastanawiam się nad jego zakupem i chciałbym sprawdzić czy ktoś już go ma i mógłby coś napisać o montażu w octavii. Pytam bo na forach piszą, że do ok. 10% aut może nie pasować.

Dzięki za odpowiedź.

Córka jeździ w KInG PLUSIE już prawie 2 lata, ona nie narzeka, ja też nie:) Przylega ładnie do kanapy, trzyma mocno na pasach, polecam z czystym sumieniem.

Majowy - Sro 13 Mar, 13 00:52

Ja też mam Romera KingPlus. Fotelik idealnie przyjega do tylnego fotela Octy, można nawet spokojnie montować na środku. Montaż jest banalnie prosty i bardzo stabliny. Moja córka też nie narzeka na jazdę, a często robimy wycieczki rodzinne po 500km... Polecam.
macek - Sro 13 Mar, 13 08:07
Temat postu: re
Dzięki Chłopaki, rozwialiście moją ostatnią wątpliwość a propos tego fotelika :)
IrekLubinPL - Sro 13 Mar, 13 13:10

Ja prywatnie dla syna mam Recaro Monza z isofixem. Jeśli chodzi o plusy w Octavii II FL, tylko isofix. Aby fotelik dobrze przylegal trzeba chyba zdemontowac zaglowek, chlopak ma 130 cm i zaglowek fotelika nijak ma się do miejsca na tylnej kanapie. Fotelik odstaje od oparcia przez wysoko uniesiony zaglowek, nie mialem potrzeby aby na dluzej montowac go w skodzie wiec nie wiem jak by to funkcjonowalo bez zaglowka kanapy ale wydaje mi się że było by ok. Ogolnie z fotelika jestem bardzo zadowolony, wygodny, z wlasnymi glosnikami pod mp3 lub przenosne dvd. Pompowany zaglowek i duza ochrona boczna czyni go wygodnym i bezpiecznym. Dzieciak jest zadowolony i nie meczy się w podrozy.

Moja znajoma handluje baby car akcesoriami z drugiej reki, gdyby ktos chcial porady, informacji lub kupic nie drogo a konkretnie cos do auta mogę przez priv podac numer, aby tutaj nie robic kryptoreklamy :)

grajewiak - Sro 13 Mar, 13 13:51

Też mam Recaro Monza - jeżdżę bez zagłówka, jest ok.
Maicroft - Sro 13 Mar, 13 14:01

Ja mam wsadzone pod zaglowki i obecnie jest ok
IrekLubinPL - Czw 14 Mar, 13 13:41

grajewiak, no widzisz ja nie mialem okazji kombinowac, rzadko syna do pracy biore. Ale fotelik lekki wygodny i poreczny, tak wiec polecam :)
Wiltord - Czw 18 Kwi, 13 10:43

Być może było, być może nie, być może komuś się ta informacja przyda.
Obecnie wożę juniora (2 m-ce) w foteliku Recaro Young Profi Plus, tyłem do kierunku jazdy, tylna kanapa, przypięty fotelik pasami, bez bazy do isofix. I wszystko jest jak należy. Porządnie przypięty fotelik, zero luzów, stabilnie. Oktaśka twardo trzyma fotelik. Fotelik posiada swoje pasy bezpieczeństwa dla młodego, które go trzymają stabilnie. Młody ma dobrą pozycję do podróżowania i śpi jak tylko ruszymy z miejsca :szeroki_usmiech W tej chwili nie widzę potrzeby mocowania bazy do isofix. Zrobię to z następnym fotelikiem.

Także polecam ten fotelik jako pierwszy, sam długo szukałem i uważam że dobrze trafiłem. A potwierdzeniem jest spokój podczas jazdy juniora :bigok

Arek_pl - Czw 18 Kwi, 13 10:54

A może ktoś wie jak z Romerem King Plus jest w O1.
kabanos - Czw 18 Kwi, 13 11:23

Ja w OI mam Maxi Cosi RodiFix 15-36. Zapięty w Isofixa trzyma się rewelacyjnie. Można przesunąć w pozycję do spania, co się młodemu jeszcze zdarza. Jest bardzo wygodny (młody nie skarży się że nie).
marektbg - Pią 19 Kwi, 13 09:02

kabanos napisał/a:
Ja w OI mam Maxi Cosi RodiFix 15-36

Niedawno kupiłem ten sam fotelik do O2 - tez pasuje znakomicie, oglądałem wiele modeli ten najbardziej nam odpowiadał, właśnie ze względu na możliwość regulacji oparcia i bardzo łatwy system zapiania.

Lukasz40 - Czw 25 Kwi, 13 12:10

Ja tam ufam skandynawom, jak cos spełnia ich normy znaczy nie gniotsa nie łamiotsa.
Dlatego tylko BeSafe izi Combi.
http://www.autowarto.pl/f...i.html?limit=30
Wygodny i dla modego i dla mnie. Podpatrzyłem u siostrzenicy, podpytałem siostrę wychwalała i sam kupiłem.

natash - Sro 25 Wrz, 13 21:00

Szukam czegoś z przedziału 9-18 korzysta ktoś z King TS może?
idas - Czw 26 Wrz, 13 09:52

Ja mam Romer safefix plus w takim przedziale wagowym i jest ok.
Generalnie polecam jakis sklep, w ktorym jest kompetentna obsluga, ktora wie jak dobrze zamontowac fotelik.
U mnie sie okazalo, ze np. Romer Trifix nie pasuje do Golfa VI.
Zatem polecam przymiarke.

TomekTomek - Czw 26 Wrz, 13 09:59

Ja kupiłem fotelik Maxi Cosi Priori SPS przedział wagowy 9-18. Myślę że to dobry wybór. Ma testy Adaca więc ja ku temu się skłaniałem do zakupu. Pozdrawiam
Majowy - Pią 27 Wrz, 13 19:31

natash napisał/a:
Szukam czegoś z przedziału 9-18 korzysta ktoś z King TS może?

Ja mam Romera King Plus w wersji "krówka". Idealnie pasuje do Octy, montaż banalny, fotelik ciężki ale dobry sprzęt musi ważyć. Dziecko jeździ codziennie, a dwa tygodnie temu moja latarośl nawet odbyła w nim podróż Gdańsk - Makarska i z powrotem - nie było problemów. Mogę spokojnie polecić. Gdybym miał drugi raz kupować wybór byłby ten sam, a miałem już styczność przez znajomych z innymi fotelikami z tego przedziału.

natash - Pią 27 Wrz, 13 19:38

Tak się zastanawiam, bo te foteliki 9-18kg są do ok. 4 roku, ale niby bezpieczniej jest tyłem do kierunku jazdy, ale nie wiem czy dzieciak wytrzyma tyle lat nie przodem do kierunku jazdy.
cysterniarz - Pią 27 Wrz, 13 19:41

jakby co mój Romer King Plus 9-18 na sprzedaż w dziale giełda :bigok
Majowy napisał/a:
latarośl nawet odbyła w nim podróż Gdańsk - Makarska i z powrotem - nie było problemów

potwierdzam mój jeździł po 800km bez wiercenia, fotelik po prostu jest wygodny dla dziecka i jego pleców :bigok

[ Dodano: Pią 27 Wrz, 13 20:45 ]
natash napisał/a:
ale niby bezpieczniej jest tyłem do kierunku jazdy, ale nie wiem czy dzieciak wytrzyma tyle lat nie przodem do kierunku jazdy.

natash, nie ma takiej opcji, bo by zwyczajnie nóg nie zmieścił, chyba że by założył na zagłówek

diablo228 - Pią 27 Wrz, 13 19:55

Roamer ma jedne z najlepszych fotelików są duże wygodne i b. bezpieczne poprostu czołówka, natash a gdzie to dziecko będzie mieć nogi ? w kanapie wsadzone, przecież mojej 2 letniej córce nóżka za fotelik wystają.Więc nie wiem jak ty chcesz dzieciaka np.3 lub 4 letniego tyłem wozić :P dziure w siedzeniu zrobisz na nogi chyba :)
sslawekk - Nie 29 Wrz, 13 10:18

Arek_pl napisał/a:
A może ktoś wie jak z Romerem King Plus jest w O1.

Hej! Ja mam ten fotelik w O1, kupiliśmy go jak syn miał niespełna 9 miesięcy i pojechaliśmy na wakacje nad morze blisko 600km w jedną stronę - nie było żadnych problemów, fotelik jest wygodny, łatwy w montażu i bardzo dobrze pasuje do tylnej kanapy octavii - polecam!

Kejup - Wto 26 Lis, 13 17:44

Pnaowie a korzysta ktoś może z tego fotelika?
http://www.recaro-polska....oung-sport.html
Warto? Czy lepiej kupować dwa 9-18kg i 15-36kg?

Jacomelli - Wto 03 Gru, 13 14:38

Lepiej dwa, choć drożej. Oglądałem ten recaro i porównywałem z innymi fotelikami. Wykoanie jest fajne, materiały dobre, ale jednak foteliki dopasowane do konkretnej wagi i wzrostu są wg mnie wygodniejsze i co najważniejsze bezpieczniejsze.
Basik_ - Wto 03 Gru, 13 16:46

Kejup napisał/a:
Pnaowie a korzysta ktoś może z tego fotelika?
http://www.recaro-polska....ng-sportfotelik .html
Warto? Czy lepiej kupować dwa 9-18kg i 15-36kg?

mam ten

Ja kupiłem ten fotelik i jestem z niego zadowolony, mój maluch też :) choć pierwsza jazda była trudna (pierwszy raz przodem do kierunku jazdy) i nie mógł wysiedzieć spokojnie teraz jest ok i nawet nie ma problemu ze spaniem (główka nie leci do przodu)

Także polecam ten fotelik ja mam tą bardziej uniwersalną wersję 9-36kg

Tony065 - Wto 03 Gru, 13 17:11

Kejup, dla mojego syna kupiłem ten :arrow: http://www.recaro-polska....nza-nova-2.html w momencie jak miał nieco ponad 2,5 roku. śmiga w nim do tej pory /5lat/ i zapewne jeszcze sporo km przed nim :bigok
Kejup - Wto 03 Gru, 13 22:22

Tony065 ta monza nova też ostatnio wpadła mi w oko oraz ten:
http://cybex-online.com/p...pallas2fix.html

Wybór ograniczę do tej trójki. Muszę je jeszcze na żywo obejrzeć.

Basik_ - Sro 04 Gru, 13 11:06

Kejup napisał/a:
Tony065 ta monza nova też ostatnio wpadła mi w oko oraz ten:
http://cybex-online.com/p...pallas2fix.html

Wybór ograniczę do tej trójki. Muszę je jeszcze na żywo obejrzeć.

Też go oglądałem, ale on jest mniej praktyczny jak dla mnie. Ta wsuwana cześć z przodu ogranicza ruch dziecka. Tam nie ma chyba pasów tylko właśnie ta półka co przyciska dziecko.

Kejup - Sro 04 Gru, 13 22:07

Basik_ no właśnie ale moja żonka stwierdziła, że to może być nawet lepsze od pasów bo dziecko się samo nie wypnie itd. Martwi mnie inna sprawa jeśli chodzi o tego typu foteliki, otóż znalazłem ostatnio filmik na necie w którym podczas dachowania dziecko wypada z takiego fotelika?
http://foteliki-pod-lupa....y-pod-lupa-ece/

Basik_ - Sob 07 Gru, 13 14:05

No to rzeczywiście nieciekawe z tym filmikiem. Wg mnie pasy są lepsze. I tak jak pisałem nic poza pasami nie gniecie dziecka i ma większą swobodę ruchów zwłaszcza nóg.
kabanos - Sob 07 Gru, 13 14:19

Mój syn od 2 lat jeździ w: http://mobile.more4kids.p...-36-isofix.html Nie narzeka, często w nim śpi, a do tego bezpieczny.
Jacek_p - Czw 23 Sty, 14 13:07

Ja jestem posiadaczem jednego z modeli fotelików samochodowych Graco. Z montażem za pomocą pasów też nie miałem problemu. Moim zdaniem zapewnia bezpieczeństwo.
ahmed799 - Czw 23 Sty, 14 13:52

Jacek_p napisał/a:
jestem posiadaczem jednego z modeli fotelików samochodowych Graco.

Również od początku kiedy mój młodzian przyszedł na świat używam Graco. Wpierw było nosidełko Graco Logico + baza, teraz jest fotelik Graco Nautilus montowane za pomocą pasów. Jakość wykonania i bezpieczeństwo bez zastrzeżeń.

ELM0 - Czw 23 Sty, 14 14:57

Ja od początku uzywam Romera. Młodsze jeździ w KingPlus a starsze w EVOLVA 1-2-3 plus
fuego_2007 - Czw 23 Sty, 14 22:26

Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości co do wyboru fotelika, to polecam zajrzeć na tą stronę. Ten blog całkowicie zmienił moje zdanie dzień przed zakupem fotelika. Dodam że staneło na Recaro Polaris(9-18).
http://osiemgwiazdek.blogspot.com/

BADYL - Czw 13 Lut, 14 07:38

Dla posiadaczy fotelików Graco http://moto.wp.pl/kat,551...l?ticaid=112320
ahge - Nie 02 Mar, 14 19:57

Czy ktoś ma doświaczenia z fotelikiem ROMER KIDFIX XP-SICT, jak pasuje do fotela itp.
adi747 - Nie 02 Mar, 14 20:22

Ja moge polecic fotelik recaro young sport mały nie narzeka fotelik wg mnie dobrze ochrania boki dzieciaka a to ważne :bigok
phpion - Sro 05 Mar, 14 14:26

Również mogę polecić Recaro Young Sport. Ma bardzo dobre zabezpieczenia po bokach (szczególnie jeśli chodzi o główkę). Nie wiem jak do Octavii, ale do mojej Meganki pasuje wręcz idealnie (mam na myśli kąt siedzisko-oparcie). Wygląda może dość ciasnawo, ale mój synek jest dość sporawy i mieści się bez problemu. Nigdy też nie marudził więc pewnie jest mu wygodnie. No i wygląda fajnie hehe - jak to Recaro 8)
andru123 - Pią 07 Mar, 14 13:21

jakie macie u siebe foteliki ? w octavii I , dla dzieci 15-36
interesuje mnie TYLKO z isofix
nie mam za bardzo mozliwosci sprawdzenia przed zakupem , w sensie wlozenia fotelika do auta , w mojej okolicy nie ma takich sklepów , wiec musze polegac tylko na waszej opinii
mile widziane zdjecia :)

chodzi mi o to jak wyglada sprawa z miejscem na nogi dzieciaczka , fotelik byłby montowany z tyłu
niestety w O1 nie ma isofixa z przodu

Alonzo_ - Pią 07 Mar, 14 13:42

andru123
Ja niedawno zmieniałem mojej młodszej (zaraz 6 lat) fotelik i nabyłem Monterey 2 od Diono
To jest kolejna wersja dość dobrze ocenionego przez ADAC (jeśli warto w ogóle im wierzyć po ostatnich kwasach) Monterey wtedy jeszcze od Sunshine Kids. Przejęła to firma Diono i po przerwie znowu są dostępne u nas. Tu masz wynik ADAC dla Monterey 2

http://testy-fotelikow.pl...y-adac2013.html

Tam jest ISOFAST - wg mnie bardzo fajny pomysł
Montereya pierwszego testowałem w ub. roku podczas wyjazdu do Cro i zarówno my jak i moja mała bardzo byliśmy zadowoleni. Powinien wg testów być wystarczająco bezpieczny. stąd po pólrocznym polowaniu jak sie pokazała "dwójka" się na nią zdecydowaliśmy. Ma sporą regulację, dość obszerne i wygodne "boczki" na wysokości głowy za trzyma łepek śpiącego dziecka. Jest bardzo (wg córki) wygodny, kosztuje rozsądną kasę. Zapewne są lepsze ale i gorsze. Ja osobiście ten polecam. Link przykładowy:
http://www.sklep-tosia.pl...2-booster_p2304

Pzdr

natash - Nie 04 Maj, 14 13:49

Korzysta ktoś z Romer King TS? Jeżeli tak to pytanie, czy na czerwonej klamrze która jest u góry i dociska pas, jest wypukły plastyk który trzyma sprężynka po obydwu stronach czy jest po jednej i się go przekłada w zależności z której strony jest pas. Pytam bo kupiłem używkę i teraz zauważyłem, że mam to z jednej strony, na szczęścia można to przekładać :) .
Pietraszenko - Nie 04 Maj, 14 14:21

Nie wariujcie z tymi fotelikami. Kilkanaście lat temu ich nie było i jakoś dzieci w wypadkach nie gineły częściej niż współczesnie. Te różne porównywarki intenetowe typu foteliki.info pozycjonują "najlepsze" foteliki na podstawie sponsoringu, które od producentów otrzymują... szopka. jak ktoś uderzy czołowo w ścianę z prędkością 120km na godzine to kręgi szyjne dziecka i tak nie wytrzymają. Ja postawiłem na foteliki 4baby, na wagę 9-18 i np. w odóznieniu od maxi -cosi dla noworodków dziecko się w tym nie pociło tak strasznie jak w tym "rewelacyjnym maxi-cosim. Każdy chwali to co ma ale fotelik nic nie da jak kierowca jest kiepski, agresywnie jeździ albo nie ma wyobraźni.
bonzo01 - Sro 30 Lip, 14 07:33

Panowie proszę o szybką odpowiedź. Czy do O1 pasuje fotelik maxi-cosi Milofix?
blitz1916 - Sro 30 Lip, 14 11:05

Ja mam takie coś:
Kod:
http://cybex-online.com/pl/carseats/pallas2.html

Fajny fotelik, O2 ma isofixy więc jest ekstra, fotelik wygodny i dzieciaczek nie narzeka :)

spc - Pią 01 Sie, 14 21:37

blitz1916 napisał/a:
Ja mam takie coś:
Kod:
http://cybex-online.com/pl/carseats/pallas2.html

Fajny fotelik, O2 ma isofixy więc jest ekstra, fotelik wygodny i dzieciaczek nie narzeka :)

Podpisuję się pod tym - mam dokładnie Pallasa 2 z isofixem, dość dużo możliwości regulacji - junior nawet jak zaśnie w aucie to nie lata na wszystkie strony na zakrętach.

pawelsz - Pon 04 Sie, 14 12:54

Dla potomnych bo kiedyś sam szukałem tych informacji, u nas w O2 sprawdziły się Maksi cosi cabrio fix i Romer king plus
SP9XWW - Pon 04 Sie, 14 13:26

pawelsz napisał/a:
Dla potomnych bo kiedyś sam szukałem tych informacji, u nas w O2 sprawdziły się Maksi cosi cabrio fix

Mam ten sam tylko, że na bazie - jest do dupy. Większość fotelików niestety nie pasuje do O2FL ze względu na dziwny kąt siedziska i oparcia kanapy. Mój Cabrio Fix wisi w powietrzu, albo stopa nie sięga podłogi, drugi fotelik Priori Fix nie opiera się o kanapę (zostaje odchylony w górnej części o jakieś 3 centymetry. Masakra. Dopiero w Rapidzie leżą jak ulał (miałem przez chwilę zastępczy).

Jak macie możliwość macajcie się z różnymi fotelikami na wizji i po kilka razy. A jeszcze lepiej załapać się na jakieś szkolenie z doboru i prawidłowego montażu fotelików. Ja się załapałem ale niestety już za późno - bo po zakupie... :roll:

m.g - Sro 06 Sie, 14 20:55

pawelsz napisał/a:
w O2 sprawdziły się Maksi cosi cabrio fix i Romer king plus

Mam King Plusa bez bazy i jest świetny - szybko się montuje, w O2FL "siedzi" idealnie, po montażu bardzo stabilny, atrakcyjny cenowo.

misza_zabrze - Sro 06 Sie, 14 21:47

U nas e bardzo dobrze sprawdza sie Kiddy Guardianfix Pro2 Latwy montaz i demontaz ze wzgledu na isofix Zamkniecie na nogi i klatke spelnia dodatkowa funkcje stolika. Jak narazie jestesmy bardzo zadowoleni.
ahge - Pią 03 Paź, 14 07:34

Co polecacie do O2 FL z przedziału 0-13, zastanawiam się nad Cybexem Aton 2 oraz maxi cosi cabriofix.
Ma ktoś cybexa? Jak pasuje na bazie isofix i/lub pasach.
Co z Maxi Cosi czy w końcu pasuje do Octy czy nie, bo u pawelsz pasuje a u SP9XWW już nie-może ktoś inny się wypowie.

Qgar - Pią 03 Paź, 14 12:41

MaxiCosi CabrioFix na bazie (nie jestem pewien nazwy, chyba) EasyFix (taka na pasy jak i na Isofix) bez problemów pasowało do teścia O2 jak i do mojej O3. W Skodach bazy używałem zamontowanej na isofix, pasy były potrzebne przed O3, gdy fotelik jeździł w Audi A3, bo tam na istniejących zaczepach (oficjalnie A3 8L 2001 nie miała jeszcze isofixa, choć haki były) baza nie leżała na kanapie tylko się przód lekko unosił.
Osobiście kupując ponownie fotelik 0-13, nadal bym wybrał MaxiCosi Cabrio, tyle że z bazą 2WayFix, bo potem na tę samą bazę można wstawić fotelik 0/9-18 2WayPearl. Do O3 pasuje bardzo dobrze, choć warto zdjąć też te nakłądki z isofix'a, żeby dobrze bazę docisnąć do oparcia - tak mi doradzili na inspekcji fotelików.
Z zalet to na pewno:
- jedna baza pod 2 rozmiary fotelików - jeden koszt
- większy fotelik (2WayPearl) można wpinać w bazę przodem i tyłem
- oczywiście wyniki testów pewnie znasz, a tu oba foteliki dobrze ocenione - Cabrio 5*, Pearl 4*

Cybex ma fajne rozwiązanie w foteliku Sirona 0-18 z obracanym fotelem. Przydatne przy wkładaniu dziecka do auta, ale i tak bym brał najpierw Atona 2 0-13, gdybym szedł w Cybexa.
Poszedłem w Maxi-Cosi Cabrio, ze względu na elastyczność (wtedy baza na pasy i isofix mi pasowała, choć teraz do O3 to już tylko bazę 2WayFix na tylko isofix bym brał), a 2WayPearl wziąłem ze względu na to zapięcie jest zawsze pasami, w Sironie przy montażu fotelika przodem zamiast pasów trzeba używać poduszki. Poza tym Cybex wychodził drożej niż Maxi-Cosi.

Piszę o fotelikach z 2ch grup, bo myślę, że warto spojrzeć trochę dalej w przyszłość.

Jeśli finanse będą Ci pozwalać i poduszka w foteliku do 18kg nie będzie stanowiła dla Ciebie psychicznej bariery, tak jak dla mnie, to Cybex wydawał mi się solidniejszy i ta obrotowość 360st. w Sironie z pewnością praktyczniejsza, ale w kwesti dopasowania Cybex'ów do Octy to już nie mogę się wypowiedzieć.

ahge - Pią 03 Paź, 14 19:18

Dzięki Qgar za obszerne informacje. Potrzebuje tylko fotelika 0-13, bo pozostałe będe miał po 1 córce:)- 4 lata różnicy będzie między córkami
0-13 chcę kupić nowy, bo ten który używała starsza córka, był zakupiony z polecenia sprzedawcy i jak się okazało po czasie, nie był przez nikogo testowany, miał tylko homologację-więc postanowiłem go wymienić na coś bezpieczniejszego.

siemi1 - Nie 05 Paź, 14 22:30

Hej czy ktos z was ma albo widzial w OII FL fotelik Cybex Sironia?