Portal użytkowników Skoda Octavia

Ogólne porady eksploatacyjne - Akumulator - jak kupić mądrze

satoot - Nie 27 Lut, 11 01:02
Temat postu: Akumulator - jak kupić mądrze
Uprzejmie prosze o pomoc lub wskazówki przy zakupie akumulatora.
Jak kupić, by kupić dobrze? na co zwrócić uwagę? Jakiej firmy? Jakie dane, jakie parametry?

Samochód - Reanult Scenic RX4, rok produkcji 2002 Samochód - to nie jest Octavia. Pytam jednak tutaj, bo już niejednokrotnie uzyskałem tutaj pomoc - poważne forum, poważni i rzetelni dyskutanci/użytkownicy.

Silnik - 1.9, diesel dCi.
WAŻNE: wnęka akumulatora w tym samochodzie jest bardzo mała, nie pozwala na umieszczenie tam baterii typu 278mm (długośc). Zamontowany dątąd był akumulator 242mm długości, a wnęka/plastik mierzona metrowką to 260mm.
Dotąd uzytkowana była bateria oryginalna, oznaczona logiem Renault, 60Ah/580 - niestety zywot jej dobiega końca, objaw: auto w garażu w temperaturze +8°C odpali po nocy _jeden_ raz. Po zgaszeniu silnika drugi raz juz nie chce odpalić, nie ma siły kręcic rozrusznikiem. Akumulator była już ładowany.

Inna ważna rzecz - moze coś zasugerujecie w zwiazku ze stylem uzytkowania wozu: bardzo krótkie czasy jazdy, małe dystanse po 2~3 km i jest wyłączane. Takie kursy robi 4 i wiecej razy dziennie, tym samym prawdopodobnie nie ma czasu się naładować akumulator po wygrzaniu świec żarowych i kreceniu rozrusznikiem.
Powyzesz napisałem, gdyz wydaje mi się to ważne, ale prosze o korektę jeśli nie mam racji, jeśli to nie ma znaczenia.(taki a nie inny wóz /4*4/ jest niezbedny, droga do domu, odcinek 0,5km to po deszczach i roztopach to jezioro pełne błota i mazi, a bez opadów wysokie koleiny, dojeżdżam do domu tylko ja i ciągniki rolnicze, zwykłe osobówki nie przejeżdżaja)

Wiem, że powninien być pojemniejszy nowy akumulator, ale ograniczeniem jest wielkość fizyczna, jego dlugość - krótka wnęka 260mm.
Jednak przy gabarytach baterii 242mm nie można znaleźć większych pojemności niż 64Ah.
jaki więc akumulator wybrać?
Jakiej firmy?

Uprzejmie dziekuję za okazaną pomoc, porady i wskazówki

Na koniec kilka przypadkowych aukcji:
Centra 64AH/640 242mm http://moto.allegro.pl/ce...1457952951.html
Bosch 61Ah/600 242mm http://moto.allegro.pl/su...1476164857.html
VARTA 63AH/610 242mm http://moto.allegro.pl/ak...1477889729.html
BOSCH 74AH(??czy to nie pomyłka??)/680 242mm http://moto.allegro.pl/ak...1460221648.html
Czy ryzykować i kupować coś mao znanego? Jensen, Jazdon, Hummer, akumulatory ukraińskie?
Może ktoś wskaże ciekawy akumulator na którejś z aukcji?

gradek - Nie 27 Lut, 11 07:55

satoot, z tych co podałeś wybrał bym Centrę. Kiedyś mając taki w felce miesiąc przed końcem gwarancji (3 lata) zaczęły się problemy. Wymienili na nowy i znowu 3 lata gwarancji. Niestety auto poszło w inne ręce. Dodatkowo bardzo dobrze działa Centra Assistance. Przyjechali do mnie do garażu po 15 minutach.
agrala - Nie 27 Lut, 11 08:07

3 lata temu kupiłem Boscha - był w cenie Centry. Brak jakichkolwiek problemów z akmulatorem. Przez ten okres ani razu nie doładowywałem akumulatora. Samochód sprzedany wraz z akumulatorem.
Odradzałbym zakup akumlatora z allegro - nie masz pewności ile czasu leżał on u sprzedawcy a po drugie wiadomo jak firmy kurierskie traktują przesyłki.
Z marketu też bym nie brał.

beaviso - Nie 27 Lut, 11 14:06

ZAP Piastów
U mojej matki w Matizie jest akumulator(ek) 35 Ah firmy ZAP Piastów.
Samochód ma 10 lat. Akumulator także...
Jazda tylko na bardzo krótkich dystansach, start-stop. Samochód służy do robienia zakupów w okolicy, za miastem był najdalej z Gdańska do Gdyni :)
Przez te 10 lat akumulator wyładował się tylko 2 razy. Raz, bo auto zostało na światłach, a drugi niedawno - bo auto stało w zimie prawie 2 m-ce nie ruszane. Kilka godzin ładowania - i w drogę :) Samochód zapala od strzału. Wiem, że silniczek 800 ccm, 3 cylindry to śmieszna sprawa, ale i accu to tylko 35 Ah z małym prądem rozruchowym. 10 lat na jednym akumulatorze w samochodzie używanym tylko na kilkukilometrowych dystansach (przebieg po 10 latach nieco ponad 40 tys. km) - czapki z głów. Samochód pod chmurką. ZAP Piastów, powiadam, pamiętajcie tą nazwę. Przynajmniej te 10 lat temu robili doskonałe baterie!

M.

shado - Nie 27 Lut, 11 15:54

Przez te 10lat wiele się mogło zmienić. Co do Boscha to raczej nie ma dobrej prasy. Szczególnie, że sami nie robią tych aku tylko robią je inni dostawcy,a Bosch nakleja tylko swoją nazwę.
Golas27 - Nie 27 Lut, 11 21:55

I nic mocniejszego faktycznie nie wejdzie?! Jesli tak to rzeczywiscie trzeba madrze wybrac. Powiem Ci tak...
Ja wymienilem akumulator gdy przyszly pierwsze mocne mrozy, poprzedni mial 9 lat i byl fabryczny, chyba nawet ciut slabszy niz te ktore podales. Jezdzilem takie same odcinki jak Ty, praca-dom (ok 3 km), glownie po miescie i czasem kawalek dalej, ogolnie w wiekszosci auto nawet nie dogrzane nie mowiac o podladowaniu aku. Nie mialem problemow z paleniem, poki kilku krotnie w nie dlugim okresie czasu uzylem ogrzewania postojowego, ale mimo ze akumulator wyladowal sie do zera i byl stary to po doladowaniu dawal jeszcze rade. Przed zima zdecydowalem jednak kupic nowy.
Co wybralem?! To co bylo fabrycznie czyli VARTE, tylko tym razem Silver i duzo mocniejszy.
http://www.sklepcentra.pl...780a-p-458.html
Wyhaczylem go za niecale 400 zl i jestem zajebiscie zadowolony, akumulator mniej poddatny na rozladowania i lepiej trzyma przy uzytkowaniu takim jak piszesz. Mysle ze jesli wybierzesz Varte mimo ze do Twojego auta pasuje slabsza to bedziesz super zadowolony. Ja praktycznie ciagle jezdze na krotkich dystansach (choc od kilku dniu juz wiecej), czesto przepalam "webasto", grzeje stolki itd. (+wzmak i subwofer). Ma co zrec prad, a auto pali od strzala, nawet kiedy przestoi pod chmurka weekend.
Wielu poleca Centre i pewnie sie sprawdza, ja mimo ze mialem tansza do kupienia od Varty (+ dla Centry za gwar. na 3 lata i "Assistance", choc to akurat chyba jest lipa) nie kupilem jej, dolozylem pare zlotych i nie zaluje.
Z czystym sumieniem polecam Varte Silver :!:

ad225 - Nie 27 Lut, 11 21:59

U mnie w domu w Astrze jest Centra już prawie 3 lata. Auto jeździ na krótkich odcinkach w mieście i nigdy nie było problemu z odpaleniem :) . Tak więc polecam.
varadero - Nie 27 Lut, 11 22:20

Kilka miesięcy temu w Auto-Świat był test akumulatorów, Bosch był jednym z najdroższych a w testach niemieckich redaktorów zajął ostatnie miejsce.
Osobiście polecam Varte.

Northeusz - Nie 27 Lut, 11 23:52
Temat postu: Re: Akumulator - jak kupić mądrze
satoot napisał/a:
Uprzejmie prosze o pomoc lub wskazówki przy zakupie akumulatora.
Jak kupić, by kupić dobrze? na co zwrócić uwagę? Jakiej firmy? Jakie dane, jakie parametry?

Z tych przytoczonych przez Ciebie używam Centry Futury o właśnie tych parametrach. Akumulator spisuje się bardzo dobrze, zima, mrozy itd raczej chyba nie robią na nim wrażenia. Ostatnio samochód miewał postoje po dwa tygodnie bez rozruchu, w tym przez te mrozy co bywały. Po tym czasie odpał od pierwszego strzału bez zastanowienia :) . Co do specyfikacji Centra twierdzi, że linia Futura przeznaczona jest właśnie na jazdy typu krótkie odcinki, częste rozruchy oraz samochody w wieloma odbiornikami prądu typu klimy, podgrzewania, przeróżne światełka i inne obciążacze. Poza tym 2 lata gwarancji Centra Assistance oraz 3 lata gwarancji producenta na akumulator. Wolę nie sprawdzać jak działają gwarancje, ale o samym akumulatorze mogę się wypowiadać pozytywnie :) .

astw - Pon 28 Lut, 11 00:12

Może akumulator firmy Moll (vide test ADAC).
pandzik - Pon 28 Lut, 11 00:27

Żadne Centry i Bosche. Bierz Autocraft.
http://allegro.pl/listing...tring=autocraft

smug - Pon 28 Lut, 11 06:46

Również polecam akumulator firmy Moll, podobnież te akumulatory są jeszcze w 100% robione w niemczech a nie w chinach.
marlej108 - Pon 28 Lut, 11 07:32

a ja bym polecal akumulator bodajze autriackiej firmy BANNER - mialem taki uzywany przez 4 lata - auto stalo na zewnatrz i nigdy praktynie nie bylo problemu.
kabanos - Pon 28 Lut, 11 08:07

Bierz Centre. Bodajże na Futurę dają 3 lata gwarancji. Miałem do tej pory w 2 samochodach. 1-szy 6,5 roku w Renault 5 (nieludzko traktowany), 2-gi Daewoo Lanos u mnie padł po 2 latach, ale kupiony 4 lata wsześniej =6 lat. Gwarancji nie dam, ale jak kupisz to coś koło 6 lat powinien wytrzymać.
satoot - Pon 28 Lut, 11 09:22

Wszyscy pomogli - bardzo dziękuję.

Jeszcze prośba dodatkowa:
czy wymieniając akumulator zlecić jakieś sprawdzenie elektryki wozu?
Robi się takie rzeczy, np. sprawdzić prąd ładowania?

Jakiej pojemności są akumulatory w Škodach 1.9tdi? (w końcu podobne pojemności - co daje VW/Skoda do swoich aut?)

kabanos - Pon 28 Lut, 11 09:36

satoot napisał/a:

Jakiej pojemności są akumulatory w Škodach 1.9tdi? (w końcu podobne pojemności - co daje VW/Skoda do swoich aut?)

Jak kupisz akumulator w sklepie z serwisem to powinni wymienić w ramach ceny (przynajmniej ja tak kupiłem w Krakowie). W Octacii 1,9 TDI mam włożony akumulator centra futura 72Ah/720 A, a ładowanie to najlepiej sprawdzić przed sezonem zimowym, lub w razie problemów z odpaleniem, ale brak lub słabe ładowanie będzie się objawiać wcześniej(przygasające światła na wolnych obrotach, które po dodaniu gazu dadzą więcej blasku).

Northeusz - Pon 28 Lut, 11 09:59

satoot napisał/a:

Jak pisze kabanos13 podczas kupna w serwisie/sklepie z akumulatorami powinni zmierzyć podstawowe parametry ładowania akumulatora. A jeśli nie to zawsze warto podjechać do elektryka, chociażby dla własnego spokoju. Jeśli ładowanie jest zbyt małe, albo coś sie dzieje innego z elektyką, co ma wpływ na ładowanie to nowy akumulator będzie niestety załatwiony, to tylko kwestia czasu.

Wojtas_Poznań - Pon 28 Lut, 11 10:15

satoot, jesteś z Poznania, tak ? jak chcesz kupić aku Centra/Varta/Exide.... polecam sklep firmowy na tyłach małej stacji benzynowej na ul. Solnej - na miejscu wymiana aku w cenie zakupu + fachowa obsługa (byłem, zadawałem lamerskie pytania, na wszystkie dostałem odp. z uśmiechem na twarzy ;) )
ad225 - Pon 28 Lut, 11 22:01

Niech sprawdzą Ci podstawowe parametry. Mają przeważnie komputerki i dają z tego wydruk w formie paragonu :) .
Voit - Pon 28 Lut, 11 22:42

...Warto przy okazji pamiętać o przeczyszczeniu klem i biegunów akumulatora.
Czasem są utlenione jak siedem nieszczęść, zwłaszcza klemy.

satoot - Czw 03 Mar, 11 11:29

Ostatnie pytanie:

Jak sprawdzić datę produkcji akumulatora?

Jest jakieś zunifikowane miejsce, sposób w jaki zakodowana jest data produckji?
Czy jest ta informacja wydrukowana, wybita na akumulatorze?
Dużo osób zwraca uwagę, bym nie kupił czegoś starego, zleżałego, o gorszych parametrach.
Jak to sprawdzić?

vaz - Czw 03 Mar, 11 11:36

W niektórych akumulatorach data producji w systemie 4-cyfrowym wybita jest na górnej powierzchni elektrody :idea:
kabanos - Czw 03 Mar, 11 11:46

Witam.
Rozszyfrowanie kodów dla akumulatorów centra:

YMxDDxx

Y - rok
M - miesiac
DD - dzień

Gdzie:
A - styczneń
B - luty
C - marzec
....
L - grudzień

Pozdrawiam.

dragster - Sro 09 Mar, 11 17:31

Na stronach ADAC pojawił się nowy test aku: http://www.adac.de/infote...aspx?tabid=tab1
vaz - Sro 09 Mar, 11 17:48

Ciekawe dlaczego nie ma w teście akumulatora Hoppecke :?: Moll i Hoppecke to akumulatorowa spitzenklasse ale swoje kosztuje :szeroki_usmiech
dragster - Sro 09 Mar, 11 17:58

Molla też nie jest łatwo kupić - rozglądam się w okolicach Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia Zdr. i Raciborza, jednak nie mogę znaleźć. A zależy mi takim, który ma odkręcane pokrywki z cel, tak aby można dolać wody destylowanej.

Moll takie ma:
http://www.moll-batterien.pl/kamina_start.html
http://www.moll-batterien.pl/m3plus.html

kiki - Pią 11 Mar, 11 13:41

A czy ktoś coś wie o akumulatorach FIAMM ??
pandzik - Pią 11 Mar, 11 13:44

Kup sobie Autocrafta. Sprawdzone. Cena dobra.
marlej108 - Wto 19 Kwi, 11 22:51

i na czym sie zakupy zakonczyly ostatecznie???
kabi_007 - Sro 20 Kwi, 11 13:25

Do renówek polecane są aku firmy Varta i TOPLA. Vartę miałem w Lagunie i 6 lat nie było z nią problemów, aż dopiero w 7 roku posypała się nagle masa czynna i z dnia na dzień akumulator wyzionął ducha. Być może dlatego że autem skakałem po śpiących policjantach z prędkością ponad 50 km/h. :diabelski_usmiech
TOPLI osobiście nie miałem ale na forum RLKP były mocno zachwalane. Z racji że nie miałem blisko dystrybutora TOPLI to zakupiłem Centrę Plus i samochód poszedł z tym aku do nowego właściciela. Nie polecam natomiast BOSCHA - wydzielał dużo gazów podczas pracy i wszystko wkoło aku było zasyfione solami siarki, w zimie ciężko krecił rozrusznikiem, czasami miał focha i na prostowniku nie przyjmował prądu - ojciec chciał już go wywalać :evil: ale go zreanimowałem.

wojtass - Czw 06 Paź, 11 08:50

a co sadzicie o firmie WESTA sa to Ukrainskie aku ?
Arkadian - Pią 21 Paź, 11 19:23

Pierwszy przymrozek i akumulator nie dał rady. Jestem pierwszy w tym sezonie?
Pożyczyłem starter i start za pierwszym razem.

No i teraz:
Jaki akumulator polecacie do [O2] 2.0 16V TDI ?

74Ah czy 77Ah a może jeszcze coś innego?
Jaki wymiar akumulatora do O2?

Acha, no i jeśli ktoś zaproponuje konkretny model to będę bardzo zadowolony.

natash - Pią 21 Paź, 11 20:30

Nie jesteś pierwszy ja już jestem po zakupie.

Centra Futura 77Ah.

Do pracy robię trasy ok. 15 km w jedną stronę.

Arkadian - Pią 21 Paź, 11 21:27

natash napisał/a:
Do pracy robię trasy ok. 15 km w jedną stronę.

Ja dokładnie tyle samo. Tyle, że ostatni tydzień samochód stał pod blokiem bo byłem w delegacji służbowym. No i rano przy zero stopni C, nie dał rady.

andrzej-tdi - Pią 21 Paź, 11 22:12

Ja polece ten.
http://www.varta-automoti...llinetype=18249
Kolega ma juz go prawie 3 latka i smiga jak nowy.
Ja do seata kupiłem boscha w pierwsza zimę śmigał ale już w następna jaka było ok -10/-15 C to juz rano nie odpalił

KonKor - Pią 21 Paź, 11 22:28

andrzej-tdi napisał/a:
Ja polece ten.
http://www.varta-automoti...llinetype=18249
Kolega ma juz go prawie 3 latka i smiga jak nowy.
Ja do seata kupiłem boscha w pierwsza zimę śmigał ale już w następna jaka było ok -10/-15 C to juz rano nie odpalił

też go polecam. najlepszy akumulator jaki miałem. jedyny który odpalał mi O1 AGR po całym weekendzie na dworze przy -20st. w 2009 i 2010 roku było kilka takich poniedziałków i przetestowałem niejeden akumulator, w tym Futurę znajomego.

hsurim - Pią 21 Paź, 11 22:52

Prawdopodobnie i u mnie - po 11 latach - 'skończył' się akumulator ...
A jeszcze ubiegłej zimy nie musiałem go ładować.
Jednak ostatnimi dniami coś bezsilnie odpalał a dzisiaj wieczorkiem, kiedy chciałem wrócić z pracusi ... lampki zero.
Jeszcze jutro sprawdzę, czy czasem gdzieś nie 'ucieka' prąd, ale najprawdopodobniej trzeba będzie nowy. :?

greg44 - Sob 22 Paź, 11 08:30

A co sądzicie o Gigawatt, podobno to Bosch tylko ich tania marka handlowa (kilku znajomych ma i chwalą).
http://allegro.pl/akumula...1874039058.html

Jak to jest u mnie od nowości w 2.0 TDI siedzi 63 ah w katalogach jest, że powinien być 74 - 77 ah. To jaki w końcu zakupić?

hsurim - Sob 22 Paź, 11 13:33

greg44 napisał/a:
(...) Jak to jest u mnie od nowości w 2.0 TDI siedzi 63 ah w katalogach jest, że powinien być 74 - 77 ah. To jaki w końcu zakupić?

Skoro podają jaki akumulator powinieneś mieć, to nie ma nad czym się zastanawiać - bierz 74-77 Ah

shado - Sob 22 Paź, 11 14:37

Bosch tak na prawdę też nie robi większości częśći (jak tarcze, akumulatory itp) tylko robią to dostawcy, a on tylko przykleja naklejkę Bosch.
eroberto1 - Sob 22 Paź, 11 19:41

Mój właśnie zdechł, mimo ze temperatura nie była zabójcza, teraz zastanawiam się czy zamawiać na Allegro Centre CA770 czy brać coś z Tesco
Ths - Sob 22 Paź, 11 20:06

a ja polecam akku firmy Banner
Mam benzynę 1.6 i akku 44Ah i po 4 latach zero problemów z odpalaniem pomimo postoju pod chmurką na biegunie zimna w Białymstoku

kabanos - Nie 23 Paź, 11 07:44

Poprzednie auto Daewoo Lanos na Centrze Futura przy -25 zapalało zawsze bez problemu. Obecnie służbowa Astra na takim samym aku i też nigdy od 2 zim nie mam problemu z odpaleniem. Octavia z racji niecałego roku u mnie i raczej braku ekstremalnych temperatur ubiegłej zimy, jeszcze nieprzetestowana, ale też siedzi w niej Centra Futura. :bigok
demmsi - Nie 23 Paź, 11 08:02

Tak jak było napisane wcześniej. Od biedy może być i Centra Futura, ale lepiej gdybyś się zdecydował na Vartę Silver Dynamic :P
pandzik - Nie 23 Paź, 11 10:21

Autokraft. Nie padają tak często jak np. Centry.
shado - Nie 23 Paź, 11 12:18

A może nie padają tak często, bo mniej ludzi je kupuje? :)
kabanos - Nie 23 Paź, 11 20:51

shado napisał/a:
A może nie padają tak często, bo mniej ludzi je kupuje? :)

A co to jest Autokraft?

kiki - Pon 24 Paź, 11 07:40

jak myślicie - bosch silver czy centra futura? Za centrą przemawia 3 letnia gwarancja (w boschu tylko 2).
natash - Pon 24 Paź, 11 07:52

Ja wziąłem Centra Futura, ale tak naprawdę można się wypowiedzieć na jego temat przy następnej zimie, bo w tej to nie obstawiam, że zawiedzie, a jak tak to wiadomo czego nie brać :bigok
Psycho Dad - Pon 24 Paź, 11 09:30

Jak myślicie 55Ah starczy do 1.8TSI ?
Fabrycznie mam 45Ah ... i włożę go do pandy, bo tam się nada :p

kabanos - Pon 24 Paź, 11 09:40

Psycho Dad napisał/a:
Jak myślicie 55Ah starczy do 1.8TSI ?
Fabrycznie mam 45Ah ... i włożę go do pandy, bo tam się nada :p

Wystarczy

hsurim - Pon 24 Paź, 11 12:44

Jeśli już 'gaworzymy' na temat akumulatorów,to właśnie przed chwilką wymieniłem swój.
Ten co wyjąłem ma - jak wcześniej pisałem - 11 lat !!! i jest to (jakiś) Spark o symbolu S70P 70Ah 680A.
Wujek google milczy na ten temat, ale może ktoś mógłby coś więcej powiedzieć na temat tej ... 'firmy' ?

kiki - Pon 24 Paź, 11 13:30

hsurim, a jaki wsadziłeś? :)
Northeusz - Pon 24 Paź, 11 13:36

hsurim napisał/a:
Jeśli już 'gaworzymy' na temat akumulatorów,to właśnie przed chwilką wymieniłem swój.
Ten co wyjąłem ma - jak wcześniej pisałem - 11 lat !!! i jest to (jakiś) Spark o symbolu S70P 70Ah 680A.
Wujek google milczy na ten temat, ale może ktoś mógłby coś więcej powiedzieć na temat tej ... 'firmy' ?

Jakakolwiek firma by to nie była ... 11 lat to rewelacyny wynik :) . Cokolwiek teraz kupiłeś, możesz być jednego pewien - 11 lat raczej nie pociągnie ;)

hsurim - Pon 24 Paź, 11 13:49

Tzn. tak domniemam, że ma tyle tat, gdyż autko kupiłem w sierpniu 2006 r. i akumulator był wówczas brudny i dodatkowo nie ma przy tym żadnego wpisu w papierach o jego wymianie - a auto było serwisowane tylko w ASO.
Tak więc czekałem z roku na rok, kiedy mi się 'skończy'.
No i sie skończył, kiedy tego się nie spodziewałem, gdyż jeszcze całą poprzednia zimę przejeździłem bez problemu.

Moje dotychczasowe 'osiągi' (w benzynowych) to 5-6 lat.

Decydowałem się na Centrę Plus CB740 - i tutaj wyszedł mały zonk, gdyż po zamontowaniu klemy + z bezpiecznikami 'ślicznie' zasłoniło mi oczko kontrolne. :wink:
W Sparku, było to przewidziane.

eroberto1 - Pon 24 Paź, 11 15:47

Ja właśnie zainstalowalem Centre future CA770 pasuje idealnie, teraz jestem "gość" i czekam na zime :diabelski_usmiech Na fabrycznym dziś rano znów było odpalanie z kabla...zdechł całkiem
kabanos - Wto 25 Paź, 11 07:59

Orginalne akumulatory długo wytrzymują, bo auto jest nowe. Chociaż bardziej tu chodzi o rozrusznik. Z biegiem lat tulejki się wybijają i trzeba większej mocy rozruchowej, tzn akumulator musi wykonać większą robotę. Później jak wsadzamy nowy akumulator to dlatego nie ma szans na podobny wynik. Jedno jak i drugie nie jest regułą oczywiście :D
dragster - Wto 25 Paź, 11 08:14

kabanos napisał/a:
A co to jest Autokraft?

http://www.akumulatory-baterie.eu

Też kilka razy spotkałem się z opinią, że są dobre. Tylko ta wysyłka; czy coś nie uszkodzi się podczas przesyłania?

kiki - Wto 25 Paź, 11 09:01

dragster napisał/a:
Tylko ta wysyłka; czy coś nie uszkodzi się podczas przesyłania?

wysyłka to wg mnie połowa problemu. Najgorsze może być w momencie reklamacji - odsyłanie itp (kolejne koszta). Dlatego aku szukam u mnie w mieście - nawet jak padnie to zazwyczaj dają na czas rozpatrywania reklamacji jakiś zastępczy i można jeździć dalej.

SuchyX - Pon 14 Lis, 11 17:42

Słuchajcie i ja szukam aku bo ten co mam jest ory i siedzi już 10lat a parametry jego 72Ah/700A i mam do was pytanie jakiej formy polecacie i najważniejsze żeby ładnie wszedł w miejsce oryginalnego rozchodzi mi się o tą plastikową obudowę co zasłania cały akumulator.

Dodam że mój już zaczyna powoli siadać i nie chciałbym żebym rano musiał z kablami wojować bo czasem mam tak że po odpaleniu muszę wbić kod od radia :/

Brać 72 czy większy może ?? W aucie jest wzmak + skrzynia + głośniki + kondensator, dodatkowo ory navi Blaupuntk, xenon, ele. fotel kierwocy, podgrzewane fotele itd... czyli trochę jest elektroniki.

Według katalogu Boscha to są:

Akumulator Bosch S4 0.092.S40.080 S40 08 278x175x190 74Ah, 680A, L-
Akumulator Bosch S5 0.092.S50.080 S50 08 278x175x190 77Ah, 780A, L-

kabi_007 - Pon 14 Lis, 11 17:59

A co sądzicie o akumulatorach TOPLA?
przykładowa aukcja:
http://allegro.pl/akumula...1885820518.html
Jeszcze jak się udzielałem więcej na forum laguny to te akumulatory miały świetne opinie.
U mnie 6 lat siedzi od nowości jakiś OEM, oby jeszcze nie zdechł tej zimy :roll:

Andja - Pon 14 Lis, 11 18:12

SuchyX jak masz tyle sprzętu to bierz S5
zajas - Czw 17 Lis, 11 10:50

a słyszeliście coś na temat aku firmy NORDSTAR?
barteq - Czw 17 Lis, 11 11:10

Ja mogę polecić aku firmy BANNER, taki z bykiem. Miałem go w corsie 40ah i kiedyś wsadziłem go do stareńkiego diesla i odpalał na tym aku od kopa, nawet spory czas jeździł na nim i dawał rade.
piotrban - Czw 17 Lis, 11 11:22

Moim zdaniem na akumulatorze nie ma co oszczędzać w silnikach diesla bo można się przejechać.
Od siebie proponuję do O2 77ah Centra Futura, mieści się na styk praktycznie.
Pierwsza zima nie zrobiła na nim wrażenia bo przy temp poniżej -25°C odpalał bez problemów.

Tak jak koledzy wspominali już wcześniej, do tego dostajemy prawa do korzystania z pakietu Centra Assistance. Z którego możemy skorzystać w każdym miejscu w kraju i o każdej porze (24h/7), bez względu na to czy jest to wada fabryczna, czy usterka spowodowana złą eksploatacją.

Mamy prawo do maksymalnie 2 bezpłatnych interwencji w okresie obowiązywania pakietu tj. 2 lata od daty zakupu akumulatora.

Przyznam że oby to nie było potrzebne ale 2 zimy mamy spokój:) a gwarancja jest na 3 lata.

wow - Pią 18 Lis, 11 16:03

a ja w sowjej skodzie mam akumulator firmy kager 74ah i zaczayna mi sie ciezko odpalac z rana !
czy ktos moze wie gdzie sie tam dolewa wody czy sie w ogóle dolewa?

edzio - Pią 18 Lis, 11 20:48

Z pełną odpowiedzialnością mogę polecić te akumulatory jeśli nie popsuła się ich jakość z przed 4-5lat.

http://moto.allegro.pl/li...+&category=4142

Miałem taki założony 66Ah do Fabii 1,9TDI 101koni.Aku tej pojemności jest przewidziany do 1,4 TDI .Został on wyjęty z powypadkowego Polo które rozbiłem i sprzedałem. Do Fabii powinien być zastosowany aku pomiędzy 70 a 80Ah .Ten był rok w Polo i 5 w Fabii i do końca ani razu nas nie zawiódł do sprzedaży auta teraz w lipcu.

mani0 - Czw 24 Lis, 11 12:31

A o takim wynalazku ktoś słyszał / używał:

YUASA AKUMULATOR 62Ah P+ 550A

Cena nieco niższa niż Centra Futura (u mnie na wsi oczywiście) i 48 m-cy gwarancji.

kiki - Czw 24 Lis, 11 12:40

Jeśli to prawdziwa Yuasa to będzie dobry wybór. W motocyklach sprawują się celująco (ale też swoje kosztują) - prawie tyle samo co samochodowe -
http://allegro.pl/listing...ring=yuasa+10ah

endryu - Czw 24 Lis, 11 12:54

miałem tej firmy akumulator w motocyklu. Sprawował się dobrze. Interesująca gwarancja (ale trzeba ją przeczytać, jakie warunki) :idea:
kiki - Pią 27 Sty, 12 19:00

no i pi****a, 3 miesięczny banner się wysrał, przez 5 dni nie odpalałem auta i dziś rano jak miałem pojechać po siostrę to nawet centralnego nie mógł otworzyć. Co prawda przez ostatnie 2-3 dni w nocy były dosyć dobre mrozy ale żeby nawet raz wałem nie zakrecił :evil: ??
Jak odpaliłem z kabli to potem już cały dzień jeździłem bez problemu, teraz aku jest pod prostownikiem i zobaczymy co będzie. Jak po 3-4 dniach to się powtórzy to pojadę do sprzedawcy i mu tym śmieciem na biurko rzucę...
A jeszcze jak go kupowałem to mówię, że potrzebuje taki aku, który będzie czasami stał kilka dni nie odpalany i żeby mrozy go nie zabiły... :gwm

endryu - Pią 27 Sty, 12 19:09

może w Westę zainwestować :?: http://www.motrex.com.pl/akumulatory.php
http://www.gepard-akumula...mochodowe-westa
może to taka "cicha woda..." :?:

kabanos - Sob 28 Sty, 12 08:58

kiki, a może coś ci rozładowuje akumulator? Nowy akumulator jak padnie, to już z niego szrot, raczej nie do ładowania.
Hunter - Sob 28 Sty, 12 09:16

kiki, mnie też Banner padł. Co prawda ma już trzeci rok, ale w ubiegłym miałem większe problemy z odpalaniem. Wtedy nawet przy -1 st. C nie odpalał. Możliwe, że świece żarowe też miały na to wpływ, bo jak się okazało nie grzały. W tym roku świece nowe i przy -8 st. C odpalał. Jednak ostatnio w sobotę przejechałem 3 km, później stał cały czas. We wtorek tylko przepaliłem, a wczoraj już nie drgnął :? Dziś trzeba na "szelkach" odpalić. Nie mam pod blokiem dostępu do gniazdka, bo podpiąłbym prostownik :( Jednak garaż to majątek.
kiki - Sob 28 Sty, 12 11:11

no i muszę odszczekać to co powiedziałem :oops: , wina leży po stronie auta.
kabanos, masz rację niestety :roll: .
Naładowałem aku, odłączyłem kleme i sprawdziłem pobór prądu w spoczynku - wychodzi ok 0,54A - czyli stanowczo za dużo- coś mi kradnie prąd. Najgorsze, że temp na minusie, garaż zajęty a w taki ziąb to i nawet boczka drzwi nie zdejmę bo więcej się połamie albo pourywa...
Idę może powyciągam bezpieczniki - może coś się da zrobić z tym :evil:

bubuDE - Sob 28 Sty, 12 11:18

Potwierdzam, ze YUASA jest montowana w niektorych motorkach fabrycznie, sprawdzona jakosc.
kabi_007 - Sob 28 Sty, 12 12:16

piotrban napisał/a:
Moim zdaniem na akumulatorze nie ma co oszczędzać w silnikach diesla bo można się przejechać.
Od siebie proponuję do O2 77ah Centra Futura, mieści się na styk praktycznie.
Pierwsza zima nie zrobiła na nim wrażenia bo przy temp poniżej -25°C odpalał bez problemów.

Tak jak koledzy wspominali już wcześniej, do tego dostajemy prawa do korzystania z pakietu Centra Assistance. Z którego możemy skorzystać w każdym miejscu w kraju i o każdej porze (24h/7), bez względu na to czy jest to wada fabryczna, czy usterka spowodowana złą eksploatacją.

Mamy prawo do maksymalnie 2 bezpłatnych interwencji w okresie obowiązywania pakietu tj. 2 lata od daty zakupu akumulatora.

Przyznam że oby to nie było potrzebne ale 2 zimy mamy spokój:) a gwarancja jest na 3 lata.

Byc może Centra Futura jest cacy, ale mój sprzedawca szczerze mi odradzał taki akumulator. Mają sporo reklamacji, często jest też tak, że pada zaraz po upływie 3 letniej gwarancji. Odradzał też Bannera, co jak widać na forum, są z nim problemy. Chciałem spróbować Toplę - z uwagi na wiele dobrych opinii, ale mój sprzedawca nie prowadzi tej marki. Dał mi konkret rabat na Vartę Silver Dynamic 74Ah - 750 A i jestem zadowolony. :D Firmowa Akuma była jeszcze ori od produkcji auta, tj. 2006 rok.

will - Sob 28 Sty, 12 12:47

Witam.W mojej skodzinie dzisiaj akumulator odmówił posłuszeństwa.Nasuwa mi się pytanie jakiej pojemności aku używacie? Mój fabryczny to VARTA DE VAO 61Ah 330A DIN 540A.
natash - Sob 28 Sty, 12 13:16

Ja kupiłem taki Centra Futura 77Ah 760A CA770, auto pali na dotyk ostatnio -12C noc pod chmurką.

Polecają jeszcze Vartę i Bosh.

Cena w Bydgoszczy 440 złotych.

Bialy - Sob 28 Sty, 12 14:39

Po 9 latach padł definitywnie fabryczny aku Varta. Kupiłem Varta Silver 74Ah (prąd rozruchowy bodaj 750A) za 350zł. Mam nadzieję, że posłuży ładnych parę lat.
kabanos - Nie 29 Sty, 12 14:54

kabi_007 napisał/a:
Byc może Centra Futura jest cacy, ale mój sprzedawca szczerze mi odradzał taki akumulator. Mają sporo reklamacji, często jest też tak, że pada zaraz po upływie 3 letniej gwarancji.

Czyli po upływie 3 lat, co na nowy aku w nienowym aucie to i tak jest niezły wynik. Co do gwarancji i padania, to może dużo sprzedają i dlatego procentowo dużo pada. Ja na Centry nie narzekam. Mam w prywatnym 1 rok i służbowym 3 rok i jest ok.

will - Nie 29 Sty, 12 15:31

Witam.Ja używałem centre future w autku z silnikiem 2.0 16v benzynce w dodatku na taxi.Akumulator sprawował się naprawdę rewelacyjnie.Uważam , że ten akumulator jest dobrym wyborem jeżeli eksploatujemy autko dość mocno (chodzi o częste odpalania).Pozdrawiam.
irlandczyk - Nie 29 Sty, 12 22:35

Z końcem listopada zeszłego roku zakupiłem Varta Silver Dynamic 74ah/750A (poprzednio wysłużona Akuma). Samochód nie jest garażowany, odpalany co kilka dni (chyba, że wypada mój tydzień na dowóz ekipy do pracy). Przy wczorajszych -16 nie było żadnego problemu z odpaleniem.
Przy zakupie wahałem się pomiędzy Varta, Boschem i Centrą. Decyzja padła na Vartę, gdyż z analizy przedzakupowej wyszło, że Bosch i Centra delikatnie obniżyli loty. Decyzji jak na razie nie żałuję ;)

Golas27 - Pon 30 Sty, 12 06:21

po roku eksploatacji moge polecic akumulator o ktorym juz tu pisalem, auto palone sporadycznie, g;ownie krotkie odcinki webasto i inne pierdoly pali bez problemow, tak wiec polecam Varte Silver. Ja mam najmocniejsza ktorej rozmiary powalaja na montaz w Octavi wiec zapas mocy rozruchowej jest :)
Lashlo - Pon 30 Sty, 12 08:52

Ja powiem tak. Auto z 2007 roku salon.tydzien temu wymiennilem aku,bo testy wykazywaly 60% pojemnosci. Ladowanie ok,aku tez trzyma napiecie.
Przebieg 150 tys. Tej zimy raczej by juz nie przezylo. Kupilem centre z asistance i gwarancja 3 lata. Dalem 400zl. Zapewne bym kupil i za 200 innej firmy,ale z mego przypadku wynika,ze raz na 4 lata wydac 400zl i miec spokoj,to chyba nie za duzo.
Wiec konczac dywagacje-raz na pare lat mozna sie szarpnac na 400zl (obecnie to prawie bak paliwa) a nie bawic sie w wynalazki ;-)

kabanos - Wto 31 Sty, 12 09:08

Lashlo napisał/a:
Ja powiem tak. Auto z 2007 roku salon.tydzien temu wymiennilem aku,bo testy wykazywaly 60% pojemnosci. Ladowanie ok,aku tez trzyma napiecie.
Przebieg 150 tys. Tej zimy raczej by juz nie przezylo. Kupilem centre z asistance i gwarancja 3 lata. Dalem 400zl. Zapewne bym kupil i za 200 innej firmy,ale z mego przypadku wynika,ze raz na 4 lata wydac 400zl i miec spokoj,to chyba nie za duzo.
Wiec konczac dywagacje-raz na pare lat mozna sie szarpnac na 400zl (obecnie to prawie bak paliwa) a nie bawic sie w wynalazki ;-)

Mam w służbowym aucie 3 lata. Jazda na krótkich odcinkach, częste uruchamianie auta. Akumulator lekko nie ma. Dzisiaj -20 i Astra 1,7 DTI zapaliła bez stresu.

Maicroft - Wto 31 Sty, 12 09:17

Ja kupilem 3 Future 77Ah do 3 auta. Za 3 lata bede sie martwil ponownie ;) Jak w dieslu 5 lat przezyje to i tak bedzie bardzo dobrze.
Golas27 - Wto 31 Sty, 12 09:38

to chyba te fabryczne aku sa wyjatkowe bo ja wymienialem to siedzial z tego co wiem jeszcze oryginal, a auto mialo 9 lat i prawie cwierc miliona. To tez byla warta i to wiele slabsza niz obecna.
Tatanka - Wto 31 Sty, 12 09:49

Kots tu pytał o TOPLA - mam 75 Ah, kupiony w styczniu 2008 - czyli ma 4 lata.
Właśnie zdycha, auto rano ledwo ledwo, ale po trzykrotnym podgrzaniu swiec odpala. Zacząłem jeździć bez radia, grzania tylnej szyby i włączania alarmu na noc ;-) a jak jest jasno to na postojowych.
Fakt że świece wszystkie sprawne prawie na pewno nie są.
Auto od zakupu akku przejechalo jakies 45 kkm, glownie po miescie, krotkie trasy (do 15km).

krzysiek80 - Wto 31 Sty, 12 12:58

akumulator polecam centra futura 3lata gwarancji osobiscie taki posiadam i juz jeżdże 4 lata i żadnych problemów autko tdi kiedys miałem top la to była porażka polecam i życze udanego rozruchu, jeżeli pomogłem to wciśnij pomógł :D
Biszczu - Wto 31 Sty, 12 15:47

czy ktoś, coś, kiedyś słyszał o akumulatorach EuroBaterie ?

Jakie zdanie macie na temat Boscha S5 (czytałem wcześniejsze strony) chodzi mi o wypowiedzi użytkowników :lol:

fabryczne aku robi dalej Akuma ?

Andja - Wto 31 Sty, 12 16:29

co polecacie do O II TDI RS? dzisiaj kręcił, kręcił...i nie poradził :cry:
jakiś 62Ah jest włożony, pewnie za mały.

piotrex - Wto 31 Sty, 12 16:39

Biszczu napisał/a:
Jakie zdanie macie na temat Boscha S5 (czytałem wcześniejsze strony) chodzi mi o wypowiedzi użytkowników

Mam taki zamontowany w felicji 1.9D od trzech i pół roku i od tamtej pory ani razu go nie doładowywałem jeżdząc w 90% po mieście, a samochód odpala od pierwszego, nawet przy -18.

dwaoka - Wto 31 Sty, 12 18:23

Ja dzisiaj wymieniłem oryginalną akumę 61Ah na ZAP 72Ah. Zobaczymy jak się będzie sprawować.

Andja, Jak kręcił to aku jeszcze w miarę dobry! Sprawdź świece, miałem tak rok temu, kręcił, kręcił i nic. Po wymianie świec i słabym aku, przekręci, przygaśnie wszystko, zegar się wyzeruje, ale jednak odpali...

Biszczu - Wto 31 Sty, 12 18:42

wiem, że fabryczny jest dobry, bo ja mam od nowości (auto z 2005) Akume o nr seryjnym 1J0 915 105 AD :lol: 61 Ah

tylko, kto teraz robi fabryczne i czy 350 pln za fabryczny 72 Ah to dobra cena ?

Dzida - Wto 31 Sty, 12 18:44

Biszczu napisał/a:
tylko, kto teraz robi fabryczne?
Akuma albo Varta.
kabi_007 - Wto 31 Sty, 12 18:59

kabanos napisał/a:
Czyli po upływie 3 lat, co na nowy aku w nienowym aucie to i tak jest niezły wynik. Co do gwarancji i padania, to może dużo sprzedają i dlatego procentowo dużo pada.

Jak dla mnie 3 lata na aku to słaby wynik, tego spodziewałbym się po jakimś no name za 150 zł kupionym w markecie. 5 lat jak wytrzyma to dopiero bardzo dobry aku, a powyżej 6 to już super :D .
irlandczyk napisał/a:
Przy zakupie wahałem się pomiędzy Varta, Boschem i Centrą. Decyzja padła na Vartę, gdyż z analizy przedzakupowej wyszło, że Bosch i Centra delikatnie obniżyli loty.

Miałem podobne stwierdzenia. Dobrze tylko, że tej Topli nie kupiłem :diabelski_usmiech

Biszczu - Wto 31 Sty, 12 19:02

ogólnie widzę, że polecany jest przez większość Centra Futura. Pytanie tylko która, bo są trzy rodzaje...
:arrow: CA770 12V 77Ah 760A
:arrow: P+ 77Ah/760
:arrow: 77 Ah/760 A P+

:?: :?: :?:

ZYBI68 - Wto 31 Sty, 12 19:10

Biszczu, ja kupiłem 72 i ledwo pokrywa się zamyka, więc raczej twoja propozycja 77 odpada, odp. standard plus i rozmiary, obniżone wymiary, plus po odwrotnej stronie tylko nie wiem czy to drugi czy trzeci, ale 72 wchodzi na styk :wink:
Biszczu - Wto 31 Sty, 12 19:16

Fabryczny ma wymiary 242 x 175 x 175
Centra Futura CA722 72Ah 12V ma wymiary 278 x 175 x 175

więc faktycznie różnica jest duża

kabi_007 - Wto 31 Sty, 12 19:17

Varta 74 Ah i Centra Futura 72 Ah mają standardowe wymiary takie jak oryginał: 278 x 175 x 175 (dł/szer/wys). Mają wejść bezproblemowo.
ZYBI68 - Wto 31 Sty, 12 19:33

Biszczu, ale wystarczy aby pokrywa ledwo się zamykała
Biszczu - Wto 31 Sty, 12 19:50

przeglądałem stronę Bosch'a, która podała, że do Skoda Octavia 1,9 TDI BJB pasuje akumulator Bosch S4 Silver S4 008. Tyle, że on ma wymiary 278 x 175 x 190 pojemnośc 74 Ah
paisak - Wto 31 Sty, 12 20:43

Biszczu napisał/a:
przeglądałem stronę Bosch'a, która podała, że do Skoda Octavia 1,9 TDI BJB pasuje akumulator Bosch S4 Silver S4 008. Tyle, że on ma wymiary 278 x 175 x 190 pojemnośc 74 Ah

Kupiłem właśnie vartę silver dynamic, też o wymiarach 278 x 175 x 190. Napisane było, że pasuje do mojej octi. Na razie leży w kartonie, jutro będę go montował. Czy może jest tak, że 2.0 TDI ma więcej miejsca na akumulator niż 1.9 TDI? Oby, bo inaczej będę musiał go odesłać :(

Maicroft - Wto 31 Sty, 12 20:43

Te 3 Futury to jest to samo tylko inaczej oznaczony, to P+ to jest prawy plus, bo czasem plus jest z lewej.

Miesci sie na wcisk do tej oslony plastikowej.

natash - Wto 31 Sty, 12 20:49

Ja do mojego zapakowałem Centra Futura 77Ah 760A CA770, cena 440 zł po jakiś zniżkach, ale chciałem na miejscu, żeby móc reklamować w ciągu 3 lat.
ahmed799 - Wto 31 Sty, 12 20:55

Miesiąc temu zakupiłem do siebie Bosch silver 60 Ah 540A po znajomości 280 zł
Dzida - Wto 31 Sty, 12 21:43

Powtórzę się po raz kolejny. Zamiast przepłacać za Centrę, lepiej pójść do Makro i kupić akumulator marki Fairline, który jest Centrą, tylko że produkowaną dla MC&C. Akumulator 65 Ah kosztował ok. 220 PLN brutto.
kabanos - Sro 01 Lut, 12 00:12

kabi_007, w moim przypadku jest to dobry wynik - częste uruchamianie silnika. Jest też tak, że rozrusznik też się starzeje, i z upływem czasu akumulator ma coraz większą robotę do wykonania, tak że jak aku wytrzyma 3 lata, to wg mnie jest ok.
tom.tom - Sro 01 Lut, 12 06:35

U mnie zaczął padać po 2,5 roku oryginalny 44 Ah Varty. Auto zapala, ale prawdziwym testem dla akumulatora nie jest wcale zapalanie auta. W mojej skodzinie od listopada do marca rano huczy Eberspacher + dmuchawa i to jest właśnie prawdziwy test akumulatora. To fabryczne g...o padło po 2,5 roku - bo 30 minut pracy ogrzewania i nie można odpalić auta (tzn trzeba poczekać jakieś 10 minut, kręci jeden obrót i koniec).

Ogrzewanie + dmuchawa pobiera prawie 17 Amper, co przy pracy przez 0,5 h wysysa około 9 Ah z akumulatora. Czyli taką faktyczną pojemność ma ta gówniana Varta, która powinna mieć niby 44 Ah. Straciło się więc 35 Ah.

Założyłem najtańszą Centrę Standard 55 Ah - testowalem prace ogrzewania ponad 2 h na mrozie -14 st. i nie zrobiło to na niej żadnego wrażenia - auto odpala jak na całkowicie naładowanym akumulatorze.

To wszystko co piszecie, że fabryczne akumulatory trwają przez kilka lat - ok, ale po tych kilku latach można jedynie odpalić auto (co wysysa z akumulatora powiedzmy z 1 - 2 Ah), a gdzie tu mówić o rzeczywistej pojemności akumulatora ?

Więc powróciłem do starej dobrej Centry - jak za czasów pierwszego Malucha :) Moim zdaniem to dobre i sprawdzone akumulatory. Wolę dać 230 zeta co 3 lata na zwykłą Centrę i mieć cały czas mocny akumulator w aucie, niż wydawać dwa razy tyle na droższe modele które i tak pożyją niewiele dłużej.

Maicroft - Sro 01 Lut, 12 07:58

Dzida napisał/a:
Akumulator 65 Ah kosztował ok. 220 PLN brutto.

Tyle ze to ta wersja standard o pradzie pewnie 450-500A.

Z dobrych polecanych to jeszcze akumulatory Moll.

BTW. Dzis rano -19 - chyba prawidlowo jak na 1 lutego

arek184 - Sro 01 Lut, 12 18:11

Również polecam MOLL, trudno dostać, ale gigant aku :shock: Z łatwiej dostępnych Varta jest solidna, Bosch dobry. Centra może paść po gwarancji, ale póki bangla to jest dobrze :P
Najważniejsze to dobrać optymalną pojemność do auta. Krótkie trasy i częsty rozruch to wysoki prąd rozruchowy i nieduża pojemność co by się doładował. Dalekie, sytuacja podobna tylko trochę w drugą stronę. Diesel +10Ah, bogate wyposażenie +10Ah :idea:

paisak - Sro 01 Lut, 12 21:25

paisak napisał/a:
Biszczu napisał/a:

Kupiłem właśnie vartę silver dynamic, też o wymiarach 278 x 175 x 190. Napisane było, że pasuje do mojej octi. Na razie leży w kartonie, jutro będę go montował. Czy może jest tak, że 2.0 TDI ma więcej miejsca na akumulator niż 1.9 TDI? Oby, bo inaczej będę musiał go odesłać :(

Wszystko pasuje, Akuma mala tez takie wymiary 278 x 175 x 190. Varta chodzi super :D

kabanos - Czw 02 Lut, 12 09:54

tom.tom, nie ma się co dziwić. 44 Ah to mała pojemność, a jak mu zabierzesz parę Ah to nie dziwne, że ma problem z rozruchem. Ale teraz będzie ok :bigok
tom.tom - Czw 02 Lut, 12 13:16

Centra standard 55 Ah - testów ciąg dalszy: wczoraj wieczorem ogrzewanie postojowe 30 minut, potem tylko 5 minut ładowania podczas jazdy. Dziś rano ogrzewanie postojowe 45 minut pracy na maxa, na polu -22 stopnie, centra pozwoliła odpalić za cyknięciem :) Wyssało z niej 20 - 25 Ah i nie zamarzł przy -22 st. - całkiem nieźle.

Ciekawe jak długo pożyje. Ale za 230 zeta niech chociaż ze trzy lata...

A propos mrozów: płyn mi zamarzł, wieczorem dolałem o,5 L denaturatu bezbarwnego i odmarzł. Tylko że nie psika sprayem z dysz, tylko takim ciurkiem jak kiedyż w maluchu :)

Macie coś do powiedzenia na temat dolewki denaturatu bezbarwnego do płynu ? Zaszkodzi to coś ? Niby w denaturacie mogą być w śladowej ilości jakieś kwasy, benzoesany denatorium itd... ale w zwykłym płynie w sumie też...

zadariusz1 - Czw 02 Lut, 12 13:27

Ja mam Molla i z czystym sumieniem moge go polecac,bosch silver wysral mi sie miesiac po gwarancji,zonka ma w swojej corsuni centre standard ma ona 1,5 roku i zniklo zielone oko i za diabla nie moge go doladowac mysle,ze poki kreci jako tako to niech siedzi w corsie,a po zimie oddaje go na reklamacje i zobaczymy co sie stanie,jak w hurtowni polecali mi Molla to sie malo nie poklocilismy,ze jakies gowno chca mi wcisnac,a aku chodzi druga zime i nawet przy - 20 sie nie zajaka
Andja - Czw 02 Lut, 12 17:15

zakupiłem Bosch'a s4 72Ah 680A - 320zł - oby działał bezproblemowo.
puzio - Czw 02 Lut, 12 23:28

Witam,

1) Octavia 1.9 tdi 2 105 km . Od dwóch lat mam akumulator VARTA z logo Skody 12V 61 Ah 540A. Auto mało jeździ, głównie miasto. 1,5 tygodnia temu aku odmówił posłuszeństwa. Przyjechał asistance odpalili na kable. Pojechałem do firmy zajmującej się aku. Pan stwierdził naładowanie 10%, zdolność rozruchowa 100%. Ładowali 24h. odebrałem i po tygodniu (auto jeździło po mieście) aku padł dzisiaj przy - 18, Znowu assistance odpalili na kable. Po jeżdzeniu ok 2 godzin pojechałem do ASO Skody sprawdzili i stan naładowania 0.
Tylko czemu auto samo odpala za 1 razem (kilka razy gasiłem i zapalałem przy włączonych światłach i dmuchawie) przy aku 0. Po pięciu godzinach stania w - 18 zszedłem i odpalił za 1 razem. Zobaczymy co będzie rano. Czy to możliwe żeby 2 letni aku tak się zachowywał tzn umarł.?? Czy problem jest gdzie indziej?

2) Jaki aku kupić dla oktawki? W ASO mówili że ten trochę słabo ma na rozruch 540A ale z kolei mówili, że za mocny nie może być bo alternator go nie nadąży ładować. Jak sprawdzić jaki mam alternator?
3) Najciekawsze. Akumulator ten dostałem do auta, które kupowałem jako używane w ASO w Gdyni, w książkę serwisową wpisali wymiana aku i nr. Niestety nie dostałem na niego paragonu/faktury. Wtedy mówili, że wpis do książki to jest gwarancja 2 lata czyli do 25 lutego 2012. Dzisiaj dzwoniłem do nich z reklamacją i powiedzieli, że mogą przyjąć a nawet mogę oddać do innego ASO tylko muszę mieć paragon/fakturę. Wyjaśniłem, że nie dostałem. ASO powiedziało, że nie wystawiło fv na aku ponieważ to było doposażenie auta. i mają tylko dowód wydania aku z magazynu a to się nie kwalifikuje jako dowód zakupu. W sumie więc mam oryginalny aku. SKODY bez gwarancji :twisted: . Ma ktoś może jakiś pomysł w tej sprawie? Czy jakoś mogę zawalczyć

Pozdrawiam forumowiczów
i z góry dzięki za odpowiedzi

Marek

kabanos - Czw 02 Lut, 12 23:52

puzio, dołóż te kilka stówek. Będziesz zdrowszy.
puzio - Pią 03 Lut, 12 09:56

Witam ponownie.

Po nocy - 20 skoda odpaliła od 1 kopa - a wczoraj wieczorem aku niby rozładowany do 0. To już jest dziwne bardzo ?? :o

kabanos - Pią 03 Lut, 12 10:21

puzio, może coś ci rozładowuje akumulator?
szakunec - Sob 04 Lut, 12 08:26

Fabryczny akumulator 44Ah 360A wytrzymał 8 lat. Zmieniłem na Centre Future 53Ah 540A, która padła po 4 latach. Dzisiaj po raz drugi nie odpaliłem auta. Chce ponownie zakupić jakiś aku o pojemności około 44Ah 360A, ale trochę się obawiam, że za mały. Wszystkie wyszukiwarki doboru akumulatorów podają jako zalecane o dużo większych pojemnościach.

Z drugiej strony skoro fabrycznie wsadzili 44Ah 360A i sprawował się przez tyle czasu, to może nie ma co brać większych. Silnik benzyna 1.6.

paweł2 - Nie 05 Lut, 12 13:46

Witam jest promocja na Centre 52Ah cena 250zl jak myslicie warto to brac do jutra musze dac odp.
Arek - Nie 05 Lut, 12 13:48

szakunec napisał/a:
Zmieniłem na Centre Future 53Ah 540A, która padła po 4 latach

to i tak jesteś dobry mi wytrzymał 3,5 roku.Jutro jade jakiegoś szukać ale na pewno juz nie ten szajs.

tomwawa - Nie 05 Lut, 12 13:58

Szczerze myślałem że centra futura to coś lepszego, mój w skodzie w 13 mc używania odmówił co prawda moja wina i dowiedziałem się po fakcie. Nigdy nie kupuje się aku w supermarkecie.
demmsi - Nie 05 Lut, 12 14:16

To jakaś dziwna tendencja. Jeżeli spojrzę w wyszukiwarkę aku to podpowiadają mi sie parametry >70Ah i >700A. W aucie od nowości mam chyba 61Ah i póki co nie mogę narzekać.
natash - Nie 05 Lut, 12 14:44

Ja też miałem 61Ah teraz mam 77Ah... fabryczny wytrzymał 5 lat.
chimek11 - Nie 05 Lut, 12 14:49

ja polecam austriackiego bannera.
u mnie w starym agr z 400 000 przebiegiem wytrzymał 5 zim i nigdy mnie nie zawiódł aż autko sie sprzedało.

teraz mam rocznego boscha/jakis wysoki model/ kupionego przez poprzedniego właściciela i ni ejestem zadowolony. Banner krecił dużo żwawiej a miał te same paramerty.

barteq - Nie 05 Lut, 12 15:19

Test ADAC 2011 wygrał MOLL m3, używa ktoś? pierwszy raz słyszę o takim aku
paweł2 - Nie 05 Lut, 12 15:51

ja polecam sakure.
kabanos - Nie 05 Lut, 12 18:21

A ile powinien wytrzymać akumulator w starym aucie żebyście byli zadowoleni? 10 lat? Pamiętajcie o tym, że wraz z wiekiem auta akumulator ma coraz bardziej przejechane. Dlaczego? Ano dlatego, że bardzo często przechodzimy wraz z wiekiem auta na coraz gęstsze oleje i co za tym idzie rozruch jest trudniejszy. Rozrusznik nie ma już takiej sprawności jak na początku żywota. Na pierdoły wydajemy w ciągu tych kilku lat dUUUżo więcej. Ale jak przyjdzie dołożyć do aku to tragedia. "Przecież wymieniałem 4 lata temu. Jeszcze powinien X lat wytrzymać. Nigdy więcej więcej tego gówna" :roll:
hsurim - Nie 05 Lut, 12 20:29

Osobiście jestem zdania, że bezpieczniej jest wybrać sprawdzony akumulator, niż testować na sobie jakąś 'odjazdową' nowość.
slavi - Nie 05 Lut, 12 20:36

kabanos napisał/a:
A ile powinien wytrzymać akumulator w starym aucie żebyście byli zadowoleni? 10 lat?

Czasy takich aq się skończyły .... czarna fabryczna varta wpychana do vaggroup tyle wytrzymywała.

kabanos - Pon 06 Lut, 12 11:16

slavi napisał/a:
kabanos napisał/a:
A ile powinien wytrzymać akumulator w starym aucie żebyście byli zadowoleni? 10 lat?

Czasy takich aq się skończyły .... czarna fabryczna varta wpychana do vaggroup tyle wytrzymywała.

Dawniej może tyle wytrzymywały jak ktoś jeździł mało i rzadko, nie miał nawalone elektryki/elektroniki w aucie, klimatyzacji. Jeździło się kiedyś bez świateł. Akumulator ma teraz dużo więcej pracy. Zapomiał bym o wszelkiego typu ogrzewaniach, nagrzewnicach i innych pożytecznych acz pierdołach. Nie dziwcie się więc, że nasze akumulatory nie wytrzymują tyle co kiedyś.

Lashlo - Pon 06 Lut, 12 12:20

napisalem powyzej-chyba stac kazdego raz na np 4 lata na wydatek 400zl i miec spokoj?
BADYL - Pon 06 Lut, 12 13:43

Panowie a co polecacie do 2.0 TDI BKD?
Biszczu - Pon 06 Lut, 12 18:22

że tak się trochę głupio zapytam...

do O2 jest prawy + czy lewy +? Czy to obojętne ?

BADYL napisał/a:

BADYL, Bosch poleca Akumulator Bosch S5 a Centra Future 77 Ah

paisak - Pon 06 Lut, 12 18:23

BADYL napisał/a:

Ja mam wprawdzie 2.0 TDI BMM, a od tygodnia jeżdżę z varta silver dynamic. Na razie jest super.
Centry u mnie nie mógłbym kupić, ale pamiętam z lat młodości baterie centra w pilocie- ciągle się wylewały :D

Więc chyba bosch albo varta.

parasite - Pon 06 Lut, 12 20:26

Biszczu napisał/a:

Ta Centra to jest chyba to samo co Exide Premium 77 Ah, którego zakupiłem ostatnio i jest tańszy.

Może mi ktoś powiedzieć, czy to normalne, że w zimie wzrasta troszkę napięcie ładowania? Po wymianie aku sprawdziłem napięcie i wyszło 14.60V, a po wyłączeniu silnika na aku było trochę ponad 13V przy ok. -10. W lecie pamiętam bo walczyłem z alternatorem, że napięcie ładowania było w okolicach 14.40V.

Andja - Pon 06 Lut, 12 20:48

BADYL napisał/a:

Bosch S4 lub S5

Hiv - Wto 07 Lut, 12 00:38

Biszczu napisał/a:
że tak się trochę głupio zapytam...

do O2 jest prawy + czy lewy +? Czy to obojętne ?

Oczywiście, że prawy!

Ja wybrałem Vartę - mam nadzieję, że kolejne 5 lat będzie bezproblemowe ;)

BADYL - Wto 07 Lut, 12 09:31

dzięki za podpowiedzi Panowie :bigok jak już mi całkowicie zdechnie mi aku to wtedy wybiorę którąś z podanych wyżej pozycji :D
Sebastian_M26 - Wto 07 Lut, 12 11:11

Nasza Polska Centra niczym nie ustępuje Boschowi wykonywanym w Chinach.
S3 - Centra Zwykła
S4 - Centa Plus
S5 - Centra Futura
Do osób polecających produkty zagraniczne typu Bosch, Varta, Banner itp. itd., jeśli macie coś wspólnego z produkcją czegokolwiek, też od was nic nie kupie, tylko wybiorę produkt chiński.
Jak tak dalej pójdzie to my będziemy pracować dla Chin za 1 euro brutto za 1h.

natash - Wto 07 Lut, 12 12:38

Zgadza się trzeba promować polskie produkty, ja tak staram się robić, nawet jak 10% są droższe, bo ten pieniądz napędza naszą koniunkturę i mam nadzieję, że właściciel dzieli się odpowiednio swoim zyskami z pracownikami :bigok
AdamB - Wto 07 Lut, 12 13:02

Ja właśnie promuje promuje polskie produkty i kupiłem Centrę futurę 77ah http://allegro.pl/akumula...2090450213.html

Dziwne że w mojej OII był fabryczny 61Ah 540A a w sklepach zalecają 74 lub 77Ah.

Mój wytrzymał prawie 4,5 roku i jeszcze w zasadzie na dodatnie temperatury mógłby być. Ale co tam kupiłem nowy, stary będzie na półce jako rezerwowy.

natash - Wto 07 Lut, 12 13:16

Mój też padł po 5 latach, padło na mnie :P , i był 61Ah Akuma... oszczędzają gnoje :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech
vaz - Wto 07 Lut, 12 19:50

Centra w ostatnim czasie bardzo zeszła z jakością akumulatorów...Mało tego, większość reklamacji jest odrzucana.
demmsi - Wto 07 Lut, 12 21:29

Nie chwaląc dnia przed zachodem słońca musze powiedzieć ze mam jeszcze fabryczny aku u siebie. Ma już 4 lata, jest to Varta z czarną pokrywą (Varta Black?) 61Ah i póki co pięknie daje rade.
Ale kolejnym będzie Moll :diabelski_usmiech

postrowski1 - Wto 07 Lut, 12 23:46

Po 4 latach padła Centra standard 60Ah i zastanawiam się jaki teraz kupić do O1 1.6 AKL. Z dodatkowego sprzętu jedynie CB, raczej krótkie trasy czyli raz na tydzień 15km :wink:
Zastanawiam się nad
- CENTRA FUTURA 53Ah 540A
Co o tym sądzicie, jakieś inne propozycję :?:
Trochę poczytałem w necie i raczej już odradzają Futurę gdyż jest robiona w Hiszpanii a gwarancja to mit. Może Centrę Plus?

kult0035 - Sro 08 Lut, 12 01:40

parasite napisał/a:
Biszczu napisał/a:

Ta Centra to jest chyba to samo co Exide Premium 77 Ah, którego zakupiłem ostatnio i jest tańszy.

Może mi ktoś powiedzieć, czy to normalne, że w zimie wzrasta troszkę napięcie ładowania? Po wymianie aku sprawdziłem napięcie i wyszło 14.60V, a po wyłączeniu silnika na aku było trochę ponad 13V przy ok. -10. W lecie pamiętam bo walczyłem z alternatorem, że napięcie ładowania było w okolicach 14.40V.

parasite, ja w drugim aucie (stary passat B4) mam na stałe voltomierz cyfrowy. Też zaobserwowałem, że w lecie napięcie ładowanie wynosiło prawie zawsze 14,4 volta, a teraz zimą 14,7 do 14,8. Sam się zastanawiam, czy to specjalna funkcja regulatora napięcia, czy może na skutek jakichś zjawisk czysto fizycznych/chemicznych? Ktoś się orientuje?

PS w tym passacie to pewnie podobny/taki sam alternator jak w O2

parasite - Sro 08 Lut, 12 12:04

kult0035 napisał/a:
parasite napisał/a:
Biszczu napisał/a:

parasite, ja w drugim aucie (stary passat B4) mam na stałe voltomierz cyfrowy. Też zaobserwowałem, że w lecie napięcie ładowanie wynosiło prawie zawsze 14,4 volta, a teraz zimą 14,7 do 14,8. Sam się zastanawiam, czy to specjalna funkcja regulatora napięcia, czy może na skutek jakichś zjawisk czysto fizycznych/chemicznych? Ktoś się orientuje?

Co ciekawe po podłączeniu prostownika i ustawieniu na tryb zimowy napięcie też wzrasta maksymalnie do 14.6V i przechodzi do trybu ładowania konserwacyjnego czy jakoś tak.
Więc wychodzi, że w zimie napięcie jest specjalnie zwiększane.

gaca - Sro 08 Lut, 12 12:26

BADYL napisał/a:
dzięki za podpowiedzi Panowie :bigok jak już mi całkowicie zdechnie mi aku to wtedy wybiorę którąś z podanych wyżej pozycji :D

kupuj z centy bo daje jako jedyna 3 lata gwarancji i pakiet asistance a cena jest taka sama jak bosch czy varta przynajmniej tam gdzie ja kupowałęm

[ Dodano: Sro 08 Lut, 12 12:32 ]
parasite napisał/a:
kult0035 napisał/a:
parasite napisał/a:
Biszczu napisał/a:

Co ciekawe po podłączeniu prostownika i ustawieniu na tryb zimowy napięcie też wzrasta maksymalnie do 14.6V i przechodzi do trybu ładowania konserwacyjnego czy jakoś tak.
Więc wychodzi, że w zimie napięcie jest specjalnie zwiększane.

Trochę duże te napięcie łądowania.Jeśli aku jest w dobrym stanie to napięcie nie będzie większe niż 13,5V.
Pomyśl sam napięcie znamionowe w instalacji to 12V także napięcia 14,6V powodowało by w najlepszym przypadku częste przepalanie żarówek a w ostateczności spalenie jakiegoś elementu

vaz - Sro 08 Lut, 12 17:33

Tak ma być; napięcie ładowania w zimie będzie wyższe niż w lecie (kompensacja temperaturowa regulatora napięcia w alternatorze), może dochodzić do 14,6-14,8V , też w zależności od poziomu naładowania akumulatora.
kabi_007 - Sro 08 Lut, 12 18:41

gaca napisał/a:
kupuj z centy bo daje jako jedyna 3 lata gwarancji i pakiet asistance

A co byś wolał?
1) aku, które ma 3 lata z asistance'em, które padnie po tych 3 latach jak minie gwarancja, w międzyczasie możliwy fakap i reklamacja, którą na 95% odrzuci ci producent,
2)aku z 2 letnią gwarancją, które ma dobrą recenzję u sprzedawców= mało reklamacji, 4-6 lat eksploatacji.
Mnie takie opcje przedstawił mój znajomy sprzedawca, mimo że Centr miał 3 półki, Bosha i Varty po 1 i reszta to bannery, kagery i inne gigawaty. Doradził mi to co dobre, bo na centry i tak ma zejście z racji dobrej opinii dawnych Centr, na której jedzie obecnie Exide.

natash - Sro 08 Lut, 12 19:09

kabi_007 napisał/a:
gaca napisał/a:

A co byś wolał?
1) aku, które ma 3 lata z asistance'em, które padnie po tych 3 latach jak minie gwarancja, w międzyczasie możliwy fakap i reklamacja, którą na 95% odrzuci ci producent,
2)aku z 2 letnią gwarancją, które ma dobrą recenzję u sprzedawców= mało reklamacji, 4-6 lat eksploatacji.
Mnie takie opcje przedstawił mój znajomy sprzedawca, mimo że Centr miał 3 półki, Bosha i Varty po 1 i reszta to bannery, kagery i inne gigawaty. Doradził mi to co dobre, bo na centry i tak ma zejście z racji dobrej opinii dawnych Centr, na której jedzie obecnie Exide.

Czyli jaki ma wytrzymać 4-6 lat.

kabanos - Sro 08 Lut, 12 19:42

natash napisał/a:
kabi_007 napisał/a:
gaca napisał/a:

A co byś wolał?

Czyli jaki ma wytrzymać 4-6 lat.

Też chciałbym wiedzieć? :lol: Pewnie każda centra pada zaraz po gwarancji, a każde inne cudo wytrzymuje 4-6 lat :szeroki_usmiech

kabi_007 - Sro 08 Lut, 12 21:39

Nigdzie nie napisałem że każda centra pada po gwarancji. Po prostu odsetek reklamacji jest spory. Na początku poszukiwań też chciałem kupić centrę, ale kumpel kupił rok temu centrę futurę i jak z nim ostatnio rozmawiałem to kręcił nosem na ten akumulator - nie był zadowolony z rozruchu. Nie zniechęciło mnie to, ale jak znajomy sprzedawca wyłożył mi kawę na ławę to jednak zaufałem Varcie. W Lagunie miałem taki i chodził idealnie u mnie ładnych parę lat, ile miał właściwie tego nie wiem bo kupiłem go razem z autem.
grzegorzp - Czw 09 Lut, 12 00:45

kabi_007 napisał/a:
gaca napisał/a:

A co byś wolał?

mówiąc delikatnie... mylisz się.

moje doświadczenia pokazują, że centra futura jest bardzo dobrej jakości, assistans działa bez szemrania i przyjeżdża bardzo szybko (niecała godzina), i pomimo tego, że okazało się ,że to auto gubi prąd a nie akumulator się kończy to po 2,5 roku bez problemu wymienili na nowy, pomimo, że był w pełni sprawny,

uprzedzę ewentualne insynuacje,
po paru dniach od oddania starego aku, z centrali poszło info i mogłem w sklepie odebrać nowy z półki, i 3 lata gwarancji i assistansu od nowa :)

trudno sobie wyobrazić lepszą obsługę

więc centra futura jest jak najbardziej godna polecenia, i firma na prawdę dba o klienta

AdamB - Czw 09 Lut, 12 09:02

kabi_007, niech sobie pada po gwarancji. Planuję zmienić auto przed końcem gwarancji akumulatora. :bigok
Biszczu - Czw 09 Lut, 12 09:41

Zastanawiałem się nad Centrą Futura, ale był diabelsko drogi w porównaniu z Bosch S5 77Ah Silver Plus
http://forum.octaviaclub....r=asc&start=720
Dlatego kupiłem Boscha

kabanos - Czw 09 Lut, 12 14:08

kabi_007, a nie jest przypadkiem tak, że dużo się sprzedaje aku Centra Futura i dlatego mają więcej reklamacji niż innych, których sprzedaje się mniej i dlatego reklamacji nie ma za dużo?
kabi_007 - Czw 09 Lut, 12 18:01

kabanos, pisałem o odsetku reklamacji a nie o ich ilości. Oczywistym jest, że czegoś co się sprzedaje dużo to będzie siłą rzeczy więcej reklamacji.
danieltor - Pon 13 Lut, 12 10:20

gradek napisał/a:
satoot, z tych co podałeś wybrał bym Centrę. Kiedyś mając taki w felce miesiąc przed końcem gwarancji (3 lata) zaczęły się problemy. Wymienili na nowy i znowu 3 lata gwarancji. Niestety auto poszło w inne ręce. Dodatkowo bardzo dobrze działa Centra Assistance. Przyjechali do mnie do garażu po 15 minutach.

mi centra futura padła po 3 latach! dokładnie jak się skończyła gwarancja- 19 stycznia , tydzień później akumulator padł! na pewno nigdy nie kupię centry, wcześniej miałem jakiś no name, chodził kilka lat, i dalej działa u brata w benzynie.

[ Dodano: Pon 13 Lut, 12 10:22 ]
Biszczu napisał/a:
Zastanawiałem się nad Centrą Futura, ale był diabelsko drogi w porównaniu z Bosch S5 77Ah Silver Plus
http://forum.octaviaclub....r=asc&start=720
Dlatego kupiłem Boscha

dobra decyzja, podobno są niezłe, też się nad nim zastanawiam. na pewno nie centra, wyliczona dokładnie na okres trwania gwarancji

[ Dodano: Pon 13 Lut, 12 10:28 ]
kabi_007 napisał/a:
Nigdzie nie napisałem że każda centra pada po gwarancji. Po prostu odsetek reklamacji jest spory. Na początku poszukiwań też chciałem kupić centrę, ale kumpel kupił rok temu centrę futurę i jak z nim ostatnio rozmawiałem to kręcił nosem na ten akumulator - nie był zadowolony z rozruchu. Nie zniechęciło mnie to, ale jak znajomy sprzedawca wyłożył mi kawę na ławę to jednak zaufałem Varcie. W Lagunie miałem taki i chodził idealnie u mnie ładnych parę lat, ile miał właściwie tego nie wiem bo kupiłem go razem z autem.

centra futura padła mi po 3 latach! dokładnie!!!!!!!!!! nie polecam żadnej firmy ale centrę odradzam!

natash - Pon 27 Lut, 12 23:17

Ostatnio robię krótkie odcinki 5km, do tego mam aktywowane CH i LH, standardowo robię dziennie 2 x 15 km, to nie za krótko na podładowanie Centra Futura 77Ah 760A CA770?
Northeusz - Pon 27 Lut, 12 23:49

Ja z kolei (i nie na przekór) mogę polecić Centrę Futurę. Mam u siebie, druga jeździ u siostry w samochodzie i jeszcze ze dwie u znajomych. Żadnych problemów. Jako przykład u siebie. W trakcie ostatnich mrozów samochód stał ponad 2 tygodnie nie ruszany. Przed odpałem pomiar napięcia - 11,80V (wg teorii aku słaby). Odpalił jakby wogóle mrozów nie było i stał w środku lata, zero problemów. Samochód siostry jeszcze lepszy - postój ponad miesiąc !!!. Przed startem napięcie 11,56V i odpał za pierwszym razem, ale z zawachaniem. Obydwa rozruchy odbywały się przy temperaturze +2 st.C. Silniki benzynowe.
Co do ładowania u Ciebie natash, to może posłuże się własnym przykładem. Po przejechaniu 20 kilku km, uruchmione ogrzewanie, radio, grzanie tylnej szyby miałem napięcie 12,23V (początkowe było poniżej 12V) mierzone po dwóch godzinach od zakończenia jazdy. U mnie siedzi aku 65Ah. U Ciebie jest większy i nie wiem ile mu spada po rozruchu, ale cośtam zawsze go podładuje, przy założeniu że masz prawidłowe napięcie ładowania ;) . Obecnie nowe akumulatory, nie tylko Futury mają wysokie prądy rozruchu w porównaniu do starszej generacji, co jest bardzo pomocne :)
I żeby nie było, że jestem taki pro-Centra ;) . Polecam również do rozważenia Vartę Silver Dynamic - bardzo dobre akumulatory.

puzio - Sro 18 Lip, 12 20:11

Witam,

Akumulator przeżył zimę po kilku reanimacjach (ładowaniach) ale dzisiaj padł na dobre i muszę kupić nowy przy tem +18.
Octavia 2 1.9tdi (105km) 2005r. Auto jeździ i będzie jeździło dziennie od poniedziałku do piątku 8km rana i 8 po południu (żona dojeżdza do pracy) czyli prawie wogóle. W weekendy sporadycznie . W serwisie powiedzieli, że alternator jest ten mocniejszy (coś tam ma 120 lub 140 nie wiem czego ale ten mocniejszy jest)
Zastanawiam się nad następującymi modelami:
1 miejsce - centra futura CA 770 77ah 760A
2 miejsce - bosch s5 77 ah 780a / ewntualnie s4 74ah 680A
3 miejsce - varta silver dynamic 77ah 780A / ewentualnie 74 ah 750A.

Aku który padł to był 61ah 540A trochę mały jak na taki silnik ale 2 lata posłużył i cela padła.( taki był jak skodzinę kupowałem).

Jaki akumulator wybrać do w/w eksploatacji auta czyli częsty rozruch, może jakieś opinie od Was po zimie jak wasze aku się sprawiły?

Z góry dzięki za opinie chociaż to nie sezon na akumulator :D

kabanos - Sro 18 Lip, 12 20:33

puzio, z przedstawionych każdy będzie dobrym wyborem.
Rafał 82 - Sro 18 Lip, 12 21:01

puzio ja bym brał centre future, bardzo dobre akumulatory
outlaw - Nie 22 Lip, 12 10:45

cosik mi tez pada akumulator, wczoraj gdy umylem auto i sluchalem muzy, to juz sie niechcialo odpalic trzeby bylo na pycha :) ,
do wyboru mam- bosche , exide ,lion,platinum,
cenowo to okolo 100F, teraz ktorego wybrac? :roll:

octII - Nie 22 Lip, 12 10:54

z tego co piszesz to wynika że może warto zainwestować w prostownik
natash - Nie 22 Lip, 12 17:05

Diesla można odpalać na pych, tzn. czy się powinno?
sew1981 - Nie 22 Lip, 12 17:09

puzio, ja bym brał tani produkt na licencji boscha - gigawatt, miałem w OI, bardzo dobrze się sprawował:
http://www.tanie-akumulat...4ah-680a-p.html
680 a spokojnie styka do 1.9 tdi, i tak będzie różnica po przeskoku z 540 a

Golas27 - Nie 22 Lip, 12 18:35

puzio, mam ta Varte (77), daje rade, a robie krotkie przebiegi w aucie pelna elektryka, w zimie webasto uzywam czesto, wzmacniacz jednym slowem ma co robic, a pali na dotyk jak to mowia.
outlaw - Nie 22 Lip, 12 22:56

natash- to byla sytuacja w ktorej musialem, pchnac i zapalic z 1 biegu
odnosnie odpalaNIA NA BIEGU , ROBILEM TO W POLSCE fiat126p, polonez , seat ibiza, jak tez fiat125p na wstecznym biegu! co do trakora tez za :) palnie bylo na wstecznym biegu,

zepter00 - Pon 23 Lip, 12 12:43

natash napisał/a:
Diesla można odpalać na pych, tzn. czy się powinno?

Pomijając to, że jest to bardzo trudne to należy tego unikać!

niedziela67 - Wto 02 Paź, 12 18:16

Dziś mnie dopadło i ori 61Ah 330A varty zastąpiony Vartą silver 77Ah 780 A za 409pln.Przeżyła 4lata
Niestety chciałem Centra futurę i pan sprzedawca odradził róźnica w cenie taniej 30zł ale dużo zwrotów gwarancyjnych.
O dziwo Centra robiona jest teraz w Hiszpani :shock:

Golas27 - Wto 02 Paź, 12 19:16

kupujac akumulator slyszalem to samo, chyba 2 lata temu. ja tam jestem ze swojego zadowolony mega(czyli z Varty, takiej samej).Jeszcze tylko dodam ze wybralem Varte bo ori wytrzymala od nowosci czyli 9 lat, a byla to mala moc jak to fabryka dawala. W sumie to auto palilo, ale potrzebowalem nowego aku bo uzywam webasto itd.
niedziela67 - Sro 03 Paź, 12 19:15

W moim asv wytrzymała ori varta 7,5 roku,teraz już takich aku nie robią
leonn - Sro 03 Paź, 12 21:52

Oczywiście akumulator powinien być odpowiedniej pojemności z odpowiednim prądem rozruchowym dla danego silnika. I co najważniejsze żeby można było dolać wody, czyli z dostępem do odkręcanych korków. W Oplu aku niemieckiej firmy, której nazwy już nie pamiętam, wytrzymał 9 lat, to samo z ori aku Renault. Do Megane niestety kupiłem Centre Future i ZONK, z powodu opatentowanego systemu labiryntów zapobiegającemu wyciekowi elektrolitu, nie ma możliwości dolać wody w razie potrzeby, więc nie wiem ile wytrzyma, na razie ma 2lata, ale na pewno 9lat bez dolewania wody nie pociągnie. Ja odradzam Centre Future z powodu braku możliwości dolania wody.
niedziela67 - Czw 04 Paź, 12 21:43

Zanim wymieniłem swój stary varty odkleiłem naklejkę wykręciłem korki myślac że poziom może niski i coś doleję. Niestety płyty zakryte i nie ma co dolewać. To nie wina poziomu ale niskiej gęstości która po naładowaniu wyniosło tylko 1,23 a powinno mieć 1,28.
Wychodzi na to że mają one tyle wytrzymać

piotrek_os - Czw 04 Paź, 12 21:52

niedziela67 napisał/a:
W moim asv wytrzymała ori varta 7,5 roku,teraz już takich aku nie robią
w obecnej 01 aku jest jeszcze ori tj z 2005, a w audiku 80 1,8 benz., mam akumulator wyjety z ex 01 bo diesla juz nie chciał krecic ( i musialem w 2007 roku kupić nowy) ale w benzynie jeszcze daje rade - rok jego produkcji to 1999 :diabelski_usmiech
leonn - Czw 04 Paź, 12 23:56

niedziela67 napisał/a:
Zanim wymieniłem swój stary varty odkleiłem naklejkę wykręciłem korki myślac że poziom może niski i coś doleję. Niestety płyty zakryte i nie ma co dolewać. To nie wina poziomu ale niskiej gęstości która po naładowaniu wyniosło tylko 1,23 a powinno mieć 1,28.

Oczywiście że w każdym aku może się zdażyć defekt, a po ilu latach sprawdzałeś poziom elektrolitu? Sprawdzałes czy jest zwarcie? Próbowałes naładować? W nowej Centrze nie ma możliwości sprawdzenia poziomu elektrolitu, więc w razie złego ładowania lub wysokich temp. zew. nie ma możliwości dolania odparowanej wody, i aku za jakiś czas idzie na złom. Jak dla mnie dyskfalifikacja takiego aku. Do ori w OII juz dolewałem wody, a pan w ASO mówił że jest bezobsługowy :diabelski_usmiech

[ Dodano: Pią 05 Paź, 12 00:57 ]
piotrek_os napisał/a:
w benzynie jeszcze daje rade - rok jego produkcji to 1999

To trafiłeś dobry egzemplarz :wink:

niedziela67 - Sob 06 Paź, 12 09:48

piotrek_os napisał/a:
ale w benzynie jeszcze daje rade - rok jego produkcji to 1999 :diabelski_usmiech

Pochwal się co to za model bo to aż niemożliwe.

Co do akumulatorów to większość stojących na półkach w sklepie ma już 80% sprawności.
Najpewniejsze było by kupić taki prosto z taśmy mamy pewnośc że nie jest już w trybie zasiarczenia.Ale to chyba niemożliwe.
leonn
Auto kupiłem w maju.Wątpię aby ktoś go ładował i sprawdzał (może na przegladzie w aso ;) ) ale nie stał bo robił ponad 50tkm rocznie.Jak mnie raz zonk trafił to dopiero sprawdziłem.

Maicroft - Sob 06 Paź, 12 10:40

Ja po raz kolejny Future 77Ah kupie, zobaczymy. Jeszcze nie mialem okazji wywalac tego aku z auta.
leonn - Sob 06 Paź, 12 13:12

Maicroft napisał/a:
Ja po raz kolejny Future 77Ah kupie,
Ile lat wytrzymała ta Futura u Ciebie?
kabanos - Sob 06 Paź, 12 14:27

Tak psioczycie na te Futury, a u mnie w Renówce 5 wytrzymała 7 lat, w Lanosie jak wymieniałem Futurę na coś tam używanego od kolegi to miała już ponad 5 lat, w służbowej Astrze Futura ma 4 lata, a w Octavii 2 rok leci, więc nie wiem o co wam chodzi :roll: IMHO jak ze wszystkim, dużo się sprzedaje, to dużo reklamacji.
Maicroft - Sob 06 Paź, 12 15:41

leonn, Ja zazwyczaj jak je zaloze, to potem zmienie auto, ale w mojej byles OI aku jezdzi chyba do dzis, wiec dziala juz 4-5 lat. W OII ma dopiero 2 lata. W drugiej OII ma rok, wiec bez stresu jeszcze rok ;)
piotrban - Sob 06 Paź, 12 22:09

Futurę miałem i w sumie dalej mam ale nie polecam !
U mnie po 2 latach i jednym miesiącu przestała trzymać prąd Futura 77ah.
Wysyłka na gwarancję i w sumie mam nową :) zobaczymy ile ta wytrzyma ale jeżeli tyle samo to następny tylko i wyłącznie obsługowy aku.

niedziela67 - Sob 06 Paź, 12 22:53

kabanos bo ty miałeś jeszcze z centry poznańskiej :lol:
trooper - Sob 06 Paź, 12 22:59

kabanos napisał/a:
Tak psioczycie na te Futury, a u mnie w Renówce 5 wytrzymała 7 lat, w Lanosie jak wymieniałem Futurę na coś tam używanego od kolegi to miała już ponad 5 lat, w służbowej Astrze Futura ma 4 lata, a w Octavii 2 rok leci, więc nie wiem o co wam chodzi :roll: IMHO jak ze wszystkim, dużo się sprzedaje, to dużo reklamacji.

Ojciec ma w passacie 1.9 tdi futurę, już teraz będzie 6ty rok, nic jej się nie dzieje, a robi ostatnio tylko krótkie trasy, a wtedy aku dostaje w tylek najbradziej. W zimie też daje radę cały czas, nie było tak że z jej powodu nie można było odpalić:)

wolas - Sro 31 Paź, 12 14:00

Podłącze się do tematu, mam Octe sprowadzoną ze Szwecji w wersji skandynawskiej, od początku miałem w niej zamontowany aku szwedzkiej firmy Biltema 88Ah, poprzednią zimę nie było z nim problemów, teraz w ostatnie mrozy zauważyłem, iż troszkę zaczął stękać przy odpalaniu więc powoli zaczynam się rozglądać za aku, dosyć rzadko robię trasy powyżej 30km, może 3 w miesiącu, będąc w jednym sklepie chciałem kupić boscha 82AH za 340zł, w drugim koleś powiedział mi, że 74Ah to jest max dla mojego auta, bo 82 nie doładuje, różnica cenowo raczej nie wielka, ale decyzja trudna, mam sporo odbiorników tj wzmacniacz do radia, CB, ewentualnie czasem navi, podgrzewane fotele, które często używam w mrozy, bo wszyscy którzy maja TDI wiedzą jak długo się nagrzewa, no i najgorsze, że po przekręceniu kluczyka światła się włączają(ponoć w tych wersjach tak było)i tu rodzi się pytanie czy lepiej kupić 82 czy mniejszy 74
leonn - Sro 31 Paź, 12 14:56

wolas napisał/a:
mam Octe sprowadzoną ze Szwecji w wersji skandynawskiej, od początku miałem w niej zamontowany aku szwedzkiej firmy Biltema 88Ah, poprzednią zimę nie było z nim problemów, teraz w ostatnie mrozy zauważyłem, iż troszkę zaczął stękać przy odpalaniu więc powoli zaczynam się rozglądać za aku, dosyć rzadko robię trasy powyżej 30km, może 3 w miesiącu, będąc w jednym sklepie chciałem kupić boscha 82AH za 340zł, w drugim koleś powiedział mi, że 74Ah to jest max dla mojego auta, bo 82 nie doładuje, różnica cenowo raczej nie wielka, ale decyzja trudna

Skoro do tej pory był 88Ah i doładowywało go, to z jakiego powodu miało by teraz nie doładować 82Ah ? Jeśli różnica w cenie nie jest duża to ja bym brał 82Ah, a nie 74.
Ale przed kupnem nowego aku, dolej wody do starego (jeśli jest mało) poładuj go przez minimum 12h i zobaczysz, może jeszczę tą zimę wytrzyma. :wink:

wolas - Sro 31 Paź, 12 18:56

leonn napisał/a:
Skoro do tej pory był 88Ah i doładowywało go, to z jakiego powodu miało by teraz nie doładować 82Ah ? Jeśli różnica w cenie nie jest duża to ja bym brał 82Ah, a nie 74.
Ale przed kupnem nowego aku, dolej wody do starego (jeśli jest mało) poładuj go przez minimum 12h i zobaczysz, może jeszczę tą zimę wytrzyma. :wink:

ten zabieg juz wykonałem:) zobaczymy co się będzie dalej działo

zepter00 - Sro 31 Paź, 12 23:15

Warto też sprawdzić świece żarowe.
paweł2 - Czw 01 Lis, 12 07:27

piotrek_os napisał/a:
w obecnej 01 aku jest jeszcze ori tj z 2005, a w audiku 80 1,8 benz., mam akumulator wyjety z ex 01 bo diesla juz nie chciał krecic ( i musialem w 2007 roku kupić nowy) ale w benzynie jeszcze daje rade - rok jego produkcji to 1999 :diabelski_usmiech

No niezle :bigok :bigok Ja mam w AstrzeII ori 1998 ale juz powoli dogorywa chyba bede musial kupic nowy. :(

MeFFisto - Czw 01 Lis, 12 16:42

Witam,
To ja dopisze kilka nie poruszanych w tym watku tematow ze swojego podworka,
Wszystkie aku, w tym Centry, roznia sie budowa: standardy - maja klasyczna budowe, grube i szeroko rozstawione plyty, dzieki czemu aku jest odporne na glebokie rozladowania ale nie grzeszy pojemnoscia na rzecz zywotnosci - takie aku dostajemy najczesciej od fabryki w nowym aucie. Czasem dostaniemy tez wersje lepsza (centra plus) ktora ma plyty nieco ciensze i blizej siebie ustawione - dzieki temu zachowujac odpornosc na glebokie rozladowania (np. pozostawiajac auto na swiatlach mijania - nagminne w koreanczykach i japonczykach) ma nieco wieksza pojemnosc i wyzszy prad rozruchu. No i wersja "wypas" czyli np. futura, ktore plyty maja cienkie jak zyletki i ustawione na grubosc gazety od siebie -maja wysoka pojemnosc i prad rozruchu, ale wystarczy raz ja rozladowac do zera i aku mozna od razu wyrzucic, bo plyty sa powyginane jak blacha falista i opadajaca masa czynna powoduje zwarcie na celi.
Jezeli masz full kasy i chcesz zapomniec o aku kup zelowa Optime (zolta lub czerwona) - kosztuje 800-1000pln i ciesz sie, ze masz najdrozsze i najlepsze aku w calej okolicy ;-)
Wszystkie ww. wersje (w tym inne wypasy srebrowe itd.) przecwiczylem m.in. w terenowkach i stad kilka wnioskow:
Jezeli mamy duzo odbiornikow, mocny alternator (120-140A) i sprawna instalacje oraz nie grozi nam rozladowanie do zera to mozna rozgladac sie za duzymi "wypasami" :-)
Jezeli auto ma juz kilka lat, alternator i rozrusznik w stanie "srednim" to proponuje srednia polke, czyli np. Centra Plus, rozsadna kasa za niezly aku.
Jezeli zalezy nam glownie na trwalosci, auto ma tylko podstawowe wyposazenie i stoi np. pod chmurka, proponuje Centre Standard.
PS. "Zajezdzilem" juz wszystkie rodzaje centry, molla, bannera, srebrna varte, boscha, akume i jeszcze kilka, ktorych nie pamietam - czesc z nich rowniez rozebralem po smierci, dzieki temu wiem jak wygladaja zwloki aku od srodka :-)
PS2. Ja tez powoli rozgladam sie za wiekszym aku (planuje rozbudowe odbiornikow elektrycznych :-) ) ale najpierw musze sprawdzic mozliwosc podminany alternatora na 140A, na razie autko ma niecale 2 lata i aku daje rade (niestety ;-) )
Pozdrawiam
MeFFisto

szkoda - Czw 01 Lis, 12 16:47

MeFFisto, :bigok
Sebastian_M26 - Czw 01 Lis, 12 17:37

MeFFisto, ja mam dokładnie przeciwne zdanie. W firmie Centry Standard ledwie dożywały końca gwarancji, CP żyją ok. 4 lat a Futury od 5 lat dalej działają.

Najbardziej żywotny był Moll M3, mimo cudów z nim robionych, żył 5 lat. Ja zawsze w wszystkie auta wkładam największy aku jaki tylko wejdzie bez przeróbek.

Akumulator w normalnej eksploatacji pobiera max. 30A przez chwilę, więc nawet alternator 70A, jest w stanie zasilić auto i ładować aku 100Ah.
Ważniejsze od prądu jest podawane napięcie, alternator po wielu latach ma wadę i zamiast 14,4V zaczyna dawać max. 13,5V i problem gotowy, nawet przy aku 40Ah.
Dochodzą jeszcze problemy z spadkami napięć na stykach (mogą dochodzić do 1V, miejsce się nagrzewa). Dla większości pojęcia te to abstrakcja, lecz niestety są to podstawy elektrotechniki.

Kupcie tani miernik i sprawdzajcie napięcie na aku, z światłami, dmuchawą 50%, klimą, wentylatorami, nie powinno być niższe niż 14,20V na luzie.

MeFFisto - Pią 02 Lis, 12 02:08

Hmm,
Ale ja nic nie pisalem na temat wielkosci aku tylko jego budowy. To, ze C.Standard padla komus szybciej niz futura nic nie znaczy, wszystko zalezy od tego jak byly wykorzystywane i traktowane. Podlacz ta 5-letnia future pod wyciagarke albo, jesli nie masz, pod dobry zestaw audio na 30 minut (jesli tyle wy3ma ;-) ), a potem naladuj i sprawdz stan aku - ale nie multimetrem z hipermarketu, tylko takim do pomiaru napiecia aku pod obciazeniem - kazdy serwis aku ma takie (nawet z wydrukiem) lub zapraszam do mnie, udostepnie. Wtedy poznasz prawde o futurze i tego typu wynalazkach ;-)
A to o czym piszesz to uszkodzony regulator napiecia - i jest na to prosta rada -wymiana na nowy i aku nic tu nie pomoze.
Co do wkladania najwiekszych aku - mialem auto gdzie wchodzily dwie 100Ah centry i zapewniam, ze standardowy alternator ich nie naladuje ;-)
PS. Podstawy elektrotechniki mialem 2 lata, szalu nie bylo ale jak na razie napiecia, prady i kabelki jakos ogarniam bez problemow ;-)
Pozdrawiam,
MeFFisto

TwoB - Pią 02 Lis, 12 08:23

W temacie akumulatorów nasuwa mi się pytanie odnoście ładowania ich prostownikami.
Różne "fachowe" żródła podają sprzeczne informacje...
Otóż kiedyś w starym F126p trzeba było odkręcać cele, żeby podczas ładowania nie wysadziło aku. Jak się ma to do nowych baterii? Teraz nie ma odkręcanych cel, jest tylko cała listwa z wciśniętymi korkami, czy trzeba "uchylać", czy są jakieś inne "odpowietrzniki" spełniające to zadanie?

kornat - Pią 02 Lis, 12 10:13

W nowych Futurach jest taki odpowietrznik który się tylko wyciąga i można spokojnie ładować.

Jureczek1964 - Pią 02 Lis, 12 20:01

Panowie i panie co sadzicie o takim wyjściu?
http://moto.allegro.pl/pr...2693123808.html

Cenowo wychodzi około 60zł drozej niz varta Silver 74AH.

MeFFisto - Pią 02 Lis, 12 21:58

Moze byc roznie - jak polezal juz troche na magazynie, to bedziesz musial nad nim popracowac z jakims madrym prostownikiem, ale jak nowka sztuka, lubisz "markowe" fanty i mozesz odebrac osobiscie to probuj, choc wg mnie drogawo za zwykle aku z firmowymi naklejkami. Ja generalnie oduczylem sie kupowac aku wysylkowo, pierwszy odeslalem bez otwierania, bo karton byl caly zalany elektrolitem, a drugi byl caly poobijany. Dlatego, jesli teraz szukam aku, to patrze tylko na oferty z ktorych moge odebrac osobiscie i mam blisko, co ulatwia sprawe przy ew. reklamacjach. No i jesli jest mozliwosc to sprawdz go miernikiem do pomiaru parametrow aku - napiecia pod obciazeniem, pradu rozruchu itd. (np. w jakims aku-serwisie), bedziesz wiedzial za co placisz tyle kasy ;-) Teraz sa takie fajne mierniki z drukarkami - wydruk dalaczaja do gwarancji na aku.
Pozdrawiam,
MeFFisto

Marcello01 - Pon 05 Lis, 12 16:16

Panowie co polecacie do 1.9 sdi w kombi ??
Sebastian_M26 - Pon 05 Lis, 12 20:21

Ja zawsze polecam akumulatory Made in Poland, bo nie długo pojedzimy pracować do Chin jak będziemy dalej kupować chińskie Bosche, Varty i inne.
Marcello01 - Wto 06 Lis, 12 15:57

Sebastian_M26, miałem taki kosztował 200 i wytzrymał 2 lata :D
Sebastian_M26 - Wto 06 Lis, 12 16:59

Jaki?
Marcello01 - Wto 06 Lis, 12 17:06

Dublet produkt Polski :) kupiłem teraz też coś podobnego
kabanos - Wto 06 Lis, 12 17:14

Marcello01, to w cenie 1 szt. masz 2 tanie. W sumie pożyją tyle samo, więc na jedno wychodzi.
Sebastian_M26 - Wto 06 Lis, 12 17:38

W pewnym momencie fabryka Dublet została zamknięta, nie wiem czy później nie zajmowali się lepieniem naklejek na chińskie akumulatory. Centra Futura,Plus czy ZAP Expedition Plus, Silver raczej trudno wykończyć przy sprawnej instalacji tj. 14,4V.
Marcello01 - Wto 06 Lis, 12 19:31

a ja dziś zmuszony brakiem aku i kryzysem kupiłem takie ustrojstwo jak się sprawdzi zobaczymy

http://www.batcar.pl/akum...dowe/bars1.html

guzolot - Pon 21 Sty, 13 13:14

Witam.
To ja też coś dodam od siebie.

Auto to Skoda Octavia I 1.9 TDi z 2004r
W aucie jest zestaw audio:
Radioodtwarzacz CD + wzmacniacz + subwoofer + kondensator o pojemności 1F.

Auto jest użytkowane raczej na krótkich odcinkach do 5 km, 2 - 3 razy na tydzień - małe miasto. Do tego raz na 2-3 tyg dłuższa trasa tj powyżej 50km.

Aq to Centra Futura 77Ah. Ma 3,5 roku.
Mam z nim problem.
Testuję go testerem do akumulatorów tego typu http://allegro.pl/cyfrowy...2887972590.html i test ten akumulator przechodzi pozytywnie - napięcie spada do 10,5V. Niemniej jednak auto po trasie 90km i przestaniu 4 dni w garażu nie chciało odpalić. Po podłączeniu akumulatora sąsiada - auto odpaliło normalnie od razu za pierwszym razem (w czasie około 1 sek kręcenia).
Mierzyłem pobór prądu na postoju z załączonym alarmem - wynik: 90mA.
Podłączyłem taki tester : http://www.sklep.cyfronik...-zelowych/26256 (otwierać w IE żeby zobaczyć fotkę)
Wybiera się rodzaj akumulatora (WET/AGM) i normę pomiaru (wybrałem WET i normę EN). Prąd rozruchu podawał miernik około 500 A. Wyliczał to chyba na podstawie pomiaru rezystancji wewnętrznej, którą to podawał w granicach 5,3 mili ohma lub micro ochma - nie pamiętam jednostki.

Potem uruchomiłem silnik. Minimalne napięcie przy rozruchu wychodzi na poziomie 8,5-9V.

Co jest nie tak z tym akumulatorem?
Gdzie szukać przyczyny?
Dodam tylko, że silnik - jeśli ma prąd to odpala od razu - nie trzeba nim kręcić długo.

AQ praktycznie sam z siebie się rozładowuje.

Co jest grane?

Wymiana i po kłopocie? Czy coś innego?

Myślę nad Banner'em STARTING BULL 72Ah 640A - ma korki pod naklejką - można kontrolować elektrolit itd. Ta obecna centra zaklejona - nie idzie odkorkować. A może za lekko szarpałem dekiel górny... ?

Mile widziane pomysły i sugestie. Jak przetestować ten obecny aku?

Czy akumulator CENTRA PLUS 80Ah CB802 da się otworzyć (nie uszkadzając) i kontrolować elektrolit?

Andrzej

cezary 70 - Wto 22 Sty, 13 09:50
Temat postu: aku
Witam ja polecam aku FORSE jest w kolorze żółtym . Sprawdzony ja go mam ,a kolega który mi go polecił ma go już długo . wybór należy do ciebie . Pozdrawiam
kazik4x4 - Wto 22 Sty, 13 13:25

Jak mądrze kupić akumulator??

Nie wdając się w szczegóły techniczne, czyli dobór pojemności i prądu rozruchu, warto zapłacić 30zł opłaty utylizacyjnej pobieranej kiedy nie oddajemy starego akumulatora, a ten stary oddać do skupu złomu za 80-100 zeta :D :D Wtedy jesteśmy do przodu paredziesiąt złotych :D :D

greg44 - Wto 22 Sty, 13 15:49

kazik4x4 napisał/a:
oddać do skupu złomu za 80-100 zeta

A gdzie za tyle skupują akumulatory z samochodu osobowego. 30 zeta to może i na skupie dostaniesz, ale 100 zł to nie wiem.

hubert78 - Wto 22 Sty, 13 15:59

greg44 napisał/a:
kazik4x4 napisał/a:

A gdzie za tyle skupują akumulatory z samochodu osobowego. 30 zeta to może i na skupie dostaniesz, ale 100 zł to nie wiem.

na złomie za kg ołowiu dostaniesz 4-5 zł , biorąc pod uwagę że złomiarz będzie musiał rozebrać akumulator cena pewnie spadnie do 2,50- 3,00 zł, czyli w zależności od tego jak duży jest akumulator dostaniesz mniej więcej tyle ile kolega Kazik napisał

Co do wymiany w focusie (diesel) padł mi przed sylwestrem, a najlepsze jest to że był oryginalny od nowości czyli pociągnął prawie 12 lat :bigok
Zakupiłem Vartę 72 Ah za 310,00 zł

guzolot - Czw 31 Sty, 13 10:04

Zakończyłem moje "przygody akumulatorowe".
Okazało się, że mój 3,5 letni akumulator nie ma pojemności. 8/77 Ah nie można nazwać posiadaniem pojemności.

Testy testerami przechodził gdyż były one bardzo krótkie.

Dopiero jak podłączyłem do niego obciążalnik 8A szydło wyszło z worka. Akumulator był naładowany ładowarką bosh'a C3. Napięcie na aq z 12,6V spadło do 10,5 w ciągu zaledwie 50min.

Kupiłem Vartę Blue 74Ah 680A (EN) i kłopot z głowy.

Pozdrawiam
Andrzej

mariush19 - Pią 01 Lut, 13 06:20

guzolot napisał/a:

Mierzyłem pobór prądu na postoju z załączonym alarmem - wynik: 90mA.

Pobór prądu masz za duży, ja również mam taki, załączenie alarmu to różnica kilku mA, a skąd te 90 jest to nie wiem, co prawda po kilkunastu minutach od załączenia alarmu spada do 60mA ale to też według mnie za dużo, ja u siebie obstawiam syrenkę alarmu i jej akumulatorki nędzne, ale nie mogę jeszcze u siebie zlokalizować syrenki :) chyba pod podszybiem siedzi, a teraz za zimno żeby z plastikami walczyć

Co nie zmienia faktu że w te mrozy auto odpalało bez problemu ale bardzo wolno kręcił rozrusznik.

sew1981 - Pią 01 Lut, 13 23:24

a ja od kupna auta nie miałem żadnego problemu, ostatnio auto stało 2 tygodnie w zimnym garażu bez odpalenia (zapomniałem :evil: ) , wcześniej jeździło tylko parę razy krótkie dystanse od miesiąca gdzieś (aku pewnie nie doładowany przez to) i efekt mamy. Dziś po raz pierwszy w historii musiałem zapodać prostownik mu . Jak wcześniej latałem więcej, to po tygodniu nawet stania bez problemu odpalał w bardzo niskych temperaturach. Ale znalazłem odpowiedź w necie dlaczego tak się działo, auto z 2005 roku mam, widać, że aku nie zmieniamy, oryginalna dedykowana do vagów varta 80ah, nigdy przez te lata nie było najmniejszego problemu. A więc mogę śmiało polecić:
http://allegro.pl/akumula...2823277630.html

marlej108 - Sob 02 Lut, 13 19:30

hubert78 napisał/a:
greg44 napisał/a:
kazik4x4 napisał/a:

na złomie za kg ołowiu dostaniesz 4-5 zł , biorąc pod uwagę że złomiarz będzie musiał rozebrać akumulator cena pewnie spadnie do 2,50- 3,00 zł, czyli w zależności od tego jak duży jest akumulator dostaniesz mniej więcej tyle ile kolega Kazik napisał

Porada kolegi Kazika jest bardzo cenna - o ile faktycznie tyle sie dostanie :-) - brawo :-)

natomiast nie do konca rozumiem Twoje wyliczenie, bo skoro kg olowiu bedzie wychodzil gdzies 2,5 - 3 zl to zeby wyszlo owe 80-100 zl za akumulator w skupie zlomu, to chyba by musial wazyc ok. 30kg???? (3 zl x 1 kg....) :shock:

andrzej111 - Wto 02 Kwi, 13 09:34

Panowie jaki kupić aku do przyzwoicie wyposażonego 1.8 TSI
Wyszukiwarka Varty podaje różne akumulatory dla kombi i liftbacka, why?
Obecny aku 44Ah to jakaś kpina, bo już po 6 od odebrania auta niedomagał! Oczywiście wg. ASO aku jest dobry.... Auto po gwarancji więc niech spierd@#$ą.

Liftback
Blue Dynamic D24
http://www.varta-automoti...ic/560-408-054/
Silver Dynamic D15
http://www.varta-automoti...mic/563-400-061

Combi
Blue Dynamic E11
http://www.varta-automoti...mic/574-012-068
Silver Dynamic E44
http://www.varta-automoti...mic/577-400-078

Co kupić gdy robimy krótkie odcinki w mieście na pokładzie jest dużo fantów?

cysterniarz - Czw 04 Kwi, 13 10:02

Użytkował ktoś MOLL KAMINA START 74Ah/680A EN ?
Odnośnie moll m3 jest dużo opinii a kamina ?

W tej samej cenie mogę wziąć Boscha S4, ZAP Sznajdera Plus, Vartę Blue Dynamic...

przebor - Czw 04 Kwi, 13 10:25

Moja fabryczna VARTA wytrzymała prawie 10lat i jak ją oddawałem przy kupnie nowego to jeszcze dawała radę, ale przed zimą nie chciałem ryzykować. Nastawiłem się na zakup Varty, ale handlarz wyprowadził mnie z błędu, że kolejna wytrzyma następne 10. Podobno na pierwszy montaż do fabryki idą zupełnie inne (lepsze) akumulatory niż te które można kupić w sklepie. Skonczyło się na tym, że kupiłem ukraiński akumulator - marka WESTA/FORSE (taki żółty).
Arti_r1 - Sro 21 Sie, 13 18:40

panowie, jaki polecacie akumulator zakupić do mojej O1? mój już mówi "do widzenia" :/
Golas27 - Sro 21 Sie, 13 18:59

kazdy tu swoje napisze, centra vartaitp. ja postawilem na varte silver bo poprzednia wytrzymala kupe lat i sie nie zawiodlem. mocny porzadny akumulator, krotkie dystanse i duzy pobor mocy mu nie straszne, wsadzilem najmocniejszy jaki sie dalo.
hotrain - Sro 21 Sie, 13 19:02

Ja kupiłem do Imprezy Vartę. Dla Warszawy ciekawe info, co mnie zaskoczyło miło mamy sklep który działa prawie zawsze, w cenie aku jest dowóz i montaż-> akusklep.pl
Arti_r1 - Sro 21 Sie, 13 20:22

dzięki za info ;) podjadę jutro do sklepu i do znajomego i zobaczymy co powiedzą
mattyah4x4 - Sro 21 Sie, 13 20:41

akmulatory tylko spiralne (OPTIMA, spiralny Exide)... odporne na głębokie rozładowania (nawet kilkadziesiąt razy do zera - normalny aku zasiarcza się po jednym), przyjmujące duży (nawet bardzo duży) prąd ładowania - i ładujące się bardzo szybko ! do tego bardzo wysoki prąd rozruchowy (rzędu 900A) przy dość niskiej pojemności (45-55 Ah)... niewielkie rozmiary

drobiazgi typu absolutna hermetyczność, możliwość pracy w dowolnej konfiguracji (na boku, do góry nogami) i odporność na przestrzelenie :lol:

jest jedna wada: CENA :roll:

leonn - Sro 21 Sie, 13 20:54

Arti_r1 napisał/a:
panowie, jaki polecacie akumulator zakupić do mojej O1?
Arti_r1, bierz taki który ma odkręcane korki, żeby można było ewentualnie dolać brakującej wody, żedne tam bezobsługowe 8)
Arti_r1 - Sro 21 Sie, 13 21:51

leonn napisał/a:
bierz taki który ma odkręcane korki

a po co to? myślisz że ja bym się z tym bawił? :P

leonn - Sro 21 Sie, 13 22:04

Arti_r1 napisał/a:
leonn napisał/a:
bierz taki który ma odkręcane korki

a po co to? myślisz że ja bym się z tym bawił? :P
Jak tam uważasz, tak jak każdy płyn eksploatacyjny wodę do akumulatora też trzeba czasem dolewać :wink: chyba, że mówimy o tym aku, o którym mówi kolega mattyah4x4 :bigok
Arti_r1 - Sro 21 Sie, 13 22:07

te czasem nie bywa aż tak często jak wymiana oleju itp. A nawet jakby to zakupie nowy aku. Dostałem dobrą ofertę na boscha, i chyba jutro zakupie ;)
pedros - Sro 18 Wrz, 13 17:33

akumulator....

najoierw sprawna instalacja w aucie potem akumulator.
moim zdaniem dowolny najlepiej obslugowy ale minimalnie w tech ca.
kluczem do sukcesu i dlugowiecznosci aku jest nieprzeladowywanie i niedoprowadzanie do nadmiernego rozladowania.
warto nabyc bdb ladowarke klasy ctek, optimate i podladowywac czesto przy okazji. natomiast . raz w roku tryb recond i mamy aku przez 8 lub nawt 10 lat.
kiedys kupilem prosty firmy profi batt z korkami na wierzchu stal rok w niuzywanym aucie nieppodladowywany i odpalil zima bez swiec żarowych. ... kosztowal 200 brutto i mial ok 80 Ah. to byl wyjatek w traktowaniu aku...

zatem zadna wymyslna technologia nie jest potrzebna chyba ze mowimy o autach z rekuperacja energii t juz inna bajka. tam sa inne akku.

kigun - Pią 15 Lis, 13 17:40
Temat postu: skoda Octavia II 2010r.
witam
mam pewną wątpliwość. Poprzednia moja octa II z 2007r. 1,9 tdi miała akumulator bodajże 74Ah natomiast w obecnej (również 1,9 tdi) z 2010r. jest akumulator 61Ah 540A. Chcąc wymienić powinienem kupić taki sam czy zainwestować w większy? po za tym przy zakupie większego miałbym problem z jego umieszczeniem w samochodzie ponieważ parciana obudowa na akumulator jest ściśle spasowana pod wymiary aku 61 Ah. z tego co się orientuję, to takie akumulatory montowane są w 1,6 tdi które zaczęli montować właśnie w 2010r.

mattyah4x4 - Pią 15 Lis, 13 18:07

przerabiaj i pakuj największy, jaki wejdzie !

eeee... znaczy jak wejdzie 120 Ah to nie pakuj :D

pedros - Nie 17 Lis, 13 10:00
Temat postu: Re: skoda Octavia II 2010r.
kigun napisał/a:
witam
mam pewną wątpliwość. Poprzednia moja octa II z 2007r. 1,9 tdi miała akumulator bodajże 74Ah natomiast w obecnej (również 1,9 tdi) z 2010r. jest akumulator 61Ah 540A. Chcąc wymienić powinienem kupić taki sam czy zainwestować w większy? po za tym przy zakupie większego miałbym problem z jego umieszczeniem w samochodzie ponieważ parciana obudowa na akumulator jest ściśle spasowana pod wymiary aku 61 Ah. z tego co się orientuję, to takie akumulatory montowane są w 1,6 tdi które zaczęli montować właśnie w 2010r.

globalne cięcia kosztów i masy pojazdu. dlatego coraz mniejsze i lżejsze aku producenci proponują.

ps. kwasowy tradycyjny akumulator z nizszym prądem rozruchowym jest generalnie trwalszy od tego z większym przy tej samej pojemności.

Maicroft - Pon 18 Lis, 13 08:12

Ja do TDI z tych seryjnych 61, 63,65Ah zamieniam zawsze na 77Ah bo to najwiekszy ktory miesci sie do tej plastikowej obudowy 8)
crowl - Pon 18 Lis, 13 09:10

Ja mi padł 2 miesiące temu varta 61Ah to kupiłem takie coś:

http://allegro.pl/akumula...3671519953.html

Naprawdę jak narazie daje radę. W drugim aucie miałem MOLL KAMINA taki jak poniżej:

http://allegro.pl/moll-ka...3644312943.html

To wytrzymał niespełna 10lat.

Do skody rozmiarem tyle się dokładnie mieści :)

aronus - Pon 18 Lis, 13 15:26

Mam taką zagwozdkę z akumulatorem do 1.6 MPI, a mianowicie teraz mam fabryczny aku 45Ah, ale że już się kończy to zamierzam wstawić coś większego. Tak jak patrzyłem to Centra do mojego silnika proponuje akumulatory 55, 62 i 64 Ah. Samochodem nie jeżdżę codziennie ale trzy razy w tygodniu robię 50km, także auto dwa, trzy dni stoi nie jeżdżone, dlatego zastanawiam się, o jakiej pojemności aku brać przy takim użytkowaniu auta?
pedros - Sro 20 Lis, 13 21:13

aronus napisał/a:
Mam taką zagwozdkę z akumulatorem do 1.6 MPI, a mianowicie teraz mam fabryczny aku 45Ah, ale że już się kończy to zamierzam wstawić coś większego. Tak jak patrzyłem to Centra do mojego silnika proponuje akumulatory 55, 62 i 64 Ah. Samochodem nie jeżdżę codziennie ale trzy razy w tygodniu robię 50km, także auto dwa, trzy dni stoi nie jeżdżone, dlatego zastanawiam się, o jakiej pojemności aku brać przy takim użytkowaniu auta?

domyslam sie ze parkujesz pod chmura... w przeciwnym razie polecam tandem standardowy aku plus bdb ladowarke i mimo wszystko raz w tyg dopakowanie ladunku.

45 miesci sie bez problemu.
reszta to juz rezygnacja plastikowej oslony ale jesl to nie przeszkadza Tobie kupuj ten o najw pojemnosci z korkami. kolega wyzejmpodal linki do bdb akk

eaglemirek - Sro 20 Lis, 13 21:46

pedros napisał/a:
jesl to nie przeszkadza Tobie kupuj ten o najw pojemnosci

A nie lepiej mniejszy ale naładowany na max niż o dużej pojemności ale wiecznie nie doładowany :?: Utrzymywanie kiepskiego aku i bawienie się w doładowywanie przez ładowarkę lub wyjmowanie z auta to jakaś porażka jak dla mnie. 50 km to wystarczający odcinek by naładować aku a 3 dni postoju nie powinno stanowić problemu jeśli aku dobre. No chyba że w zimie przywali -30 to warto odpalić auto aby doładować :!: Ale to już ekstrema :!:

kornat - Sro 20 Lis, 13 22:36

eaglemirek napisał/a:
A nie lepiej mniejszy ale naładowany na max niż o dużej pojemności ale wiecznie nie doładowany :?:

A niby czemu? Straty jakie powstały podczas rozruchu są takie same dla każdego akumulatora, więc i doładowanie tych strat będzie ponownie jednakowe. Z czasem akumulator straci swą pojemność to będzie miał tyle co fabryczny i dalej będzie działał, a słaby będzie jeszcze słabszy i trafi do recyklingu. Oczywiście nie mam na myśli akumulatorów o 15Ah więc niż seria ale tak o 5Ah będzie lepszym rozwiązaniem moim zdaniem.

pedros - Sro 20 Lis, 13 22:46

eaglemirek napisał/a:
pedros napisał/a:
jesl to nie przeszkadza Tobie kupuj ten o najw pojemnosci

A nie lepiej mniejszy ale naładowany na max niż o dużej pojemności ale wiecznie nie doładowany :?: Utrzymywanie kiepskiego aku i bawienie się w doładowywanie przez ładowarkę lub wyjmowanie z auta to jakaś porażka jak dla mnie. 50 km to wystarczający odcinek by naładować aku a 3 dni postoju nie powinno stanowić problemu jeśli aku dobre. No chyba że w zimie przywali -30 to warto odpalić auto aby doładować :!: Ale to już ekstrema :!:

dlaczego niedoladowany... 1,6 mpi 120 ah naladuje i bedzie utrzymywal w dobrym stanie.
jestem przeciwnikiem wyjmowania klamota nawet przy wielkim minusie dlatego polecam dobra ladowarke i podlafwywanie jak najczesciej stabilnymi paramertami kombinacji prad napecie.

ladowanie alternatorem ma wady szczegolniej jak mamy mocnorozladowany aku. proces przebiega zbyt szybko a i napiecie czesto nie dosiega prawidlowych poziomow pomimo ze rezystancja wew reguluje apetyt na prad. ciagle niedoladowanie aku i utrzymywanie w stanie niedoladowania powoduje destrukcje nominalnej pojemnosci i pradu rozruchu... ale to hie ma zwiazku z pojemnoscia:-)

piotrek_os - Czw 21 Lis, 13 01:07

W ex 01 akumulator był od nowości tj. XII 2005 roku - kupując auto zostalem poinormowany, ze serwis juz zalecał zmiane akumulatora - dwa lata jeżdziłem i akumulator trzymał. Sprzedajac ostatnio 01 również poinformowalem, ze dwa lata temu w/g ASO akumulator nadawał się do wymiany :bigok 45 Ah dało rade przez tyle lat... :bigok :diabelski_usmiech
Maicroft - Czw 21 Lis, 13 08:10

A to te plastikowe oslony sa na dwie wielkosci akumulatorow ??
leonn - Czw 21 Lis, 13 08:21

piotrek_os napisał/a:
W ex 01 akumulator był od nowości tj. XII 2005 roku
A jaka to była marka, Warta?
aronus - Czw 21 Lis, 13 08:46

Coś nie wydaje mi się. Mam aku 45Ah i sporo wolnego miejsca w obudowie.
Obecnie przychylam się do kupna podstawowej centry 55Ah. Pojemność o 10Ah większa od podstawowego to już zawsze coś. Centra plus i futura mają prądy rozruchowe większe, ale w benzyniaku to mi niepotrzebne. Teoretyczna zaletą centry plus i futury jako akumulatorów wapniowych jest to że to akumulatory bezobsługowe, ale sprawdzenie poziomu elektrolitu i ewentualne dolanie trochę wody destylowanej w akumulatorze kwasowym powiedzmy raz na rok to żadna fatyga. No i kwestia finansowa, nich mi ta standardowa centra wystarczy na 3 lata i będzie dobrze, wydatek na taki aku to około 200 zł, także raz na trzy lata to nie tragedia. A zawsze mam stosunkowo świeży akumulator.
Poprawcie mnie jeżeli jest gdzieś błąd w moim rozumowaniu :szeroki_usmiech

eaglemirek - Czw 21 Lis, 13 10:38

Cytat:

A co tu poprawiać jak dobrze prawisz. Akumulator ma być sprawny :!: . Wkładanie 120 na zapas to przerost formy nad treścią. Podpinanie się kablami w celu doładowania to jakaś porażka. Pamiętam w 2006 jak były te duże mrozy po - 20 st i więcej przez kilka tygodni miałem syt. że przez ponad miesiąc czasu (jeszcze skoda felicja) pokonywałem trasy tylko dom-szpital-szpital-dom i po obiedzie to samo. Odległość pokonywana między odpaleniami silnika około 5km. Amortyzatory zamarzały a aku (54) dawał rady :!: . No ale jak ktoś lubi wozić zbędny balast to proponuję jeszcze pociągnąć przewody do bagażnika i tam zainstalować drugą 120 tak na wszelki wypadek :P . Nie zaszkodzi jeszcze zakupić 100 m kabla by z 8 piętra móc się co noc podłączyć z ładowaniem :bigok

kornat - Czw 21 Lis, 13 10:51

Pewnie piszesz o benzin a to jest lekka różnica w porównaniu do klekota. Jeżeli dla Ciebie 3kg więcej to taki balast to wywal koło zapasowe wraz z lewarkiem i innymi klamotami oszczędzisz więcej kg do tego jak będziesz jeździł na rezerwie to odchudzisz auto, że ochochocho :bigok
eaglemirek - Czw 21 Lis, 13 11:23

kornat, :pad: Czytasz czasami ze zrozumieniem :?:
aronus napisał/a:
Mam taką zagwozdkę z akumulatorem do 1.6 MPI

pedros napisał/a:
dlaczego niedoladowany... 1,6 mpi 120 ah naladuje i bedzie utrzymywal w dobrym stanie.

kornat napisał/a:
Oczywiście nie mam na myśli akumulatorów o 15Ah więc niż seria ale tak o 5Ah będzie lepszym rozwiązaniem moim zdaniem.

To rozumiem ale 120 to przesada nawet do klekota jak to nazwałeś bo jak widzisz koledzy dają poniżej 80-tek
Pisząc
kornat napisał/a:
to wywal koło zapasowe wraz z lewarkiem i innymi klamotami oszczędzisz więcej kg do tego jak będziesz jeździł na rezerwie to odchudzisz auto, że ochochocho :bigok

Eeee chyba nie skomentuję bo nie zniżę się do Twojego poziomu :!:
Aku ma być sprawne (system ładowania w samochodzie również) jak aku daje radę
crowl napisał/a:
To wytrzymał niespełna 10lat.

a jeśli jest potrzeba wymienić po 3-4 latach to się wymienia na standard lub niewiele większy a nie prawie 3 razy większy :!:

piotrek_os - Czw 21 Lis, 13 11:39

leonn napisał/a:
piotrek_os napisał/a:
W ex 01 akumulator był od nowości tj. XII 2005 roku
A jaka to była marka, Warta?
:roll: cos mi świta, ze chyba jakas akuma czy cos takiego.
pedros - Czw 21 Lis, 13 20:06

eaglemirek napisał/a:
Cytat:

A co tu poprawiać jak dobrze prawisz. Akumulator ma być sprawny :!: . Wkładanie 120 na zapas to przerost formy nad treścią. Podpinanie się kablami w celu doładowania to jakaś porażka. Pamiętam w 2006 jak były te duże mrozy po - 20 st i więcej przez kilka tygodni miałem syt. że przez ponad miesiąc czasu (jeszcze skoda felicja) pokonywałem trasy tylko dom-szpital-szpital-dom i po obiedzie to samo. Odległość pokonywana między odpaleniami silnika około 5km. Amortyzatory zamarzały a aku (54) dawał rady :!: . No ale jak ktoś lubi wozić zbędny balast to proponuję jeszcze pociągnąć przewody do bagażnika i tam zainstalować drugą 120 tak na wszelki wypadek :P . Nie zaszkodzi jeszcze zakupić 100 m kabla by z 8 piętra móc się co noc podłączyć z ładowaniem :bigok

doładowanie akku sluzy tylko kondycjonowaniu akku. w praktyce wiadomo nie zawsze jest dostęp do pradu ale majac garaż można pozwolić sobie na fatyge bo ro sie oplaca. wiedza o tym posiadacze dwóch trzech lub więcej pojazdow :diabelski_usmiech

pisząc natomiast o 120 ah podkreślam że uklad w aucie ze spokojem sobe poradzi. wiem ponieważ istnieje kilka konstrukcji opartych na O1 ktore muszą mieć prad do zadan operacyjnych i nie odnotowywano niedoborów prądu ładowania. ..
realnie nie ma sensu wiecej niz 60Ah do naszych benz kur. tylko trzeba wiedziec jaki aku jest solidnej konstrukcji a nie filigranowe siteczka pokryte pasta co po kednym przeladowaniu padaja albo po wpadnieciu w dziurę na drodze....

[ Dodano: Czw 21 Lis, 13 20:33 ]
jeszcze trzeba tez uwzglednic wyposażenie auta.
car audio juz zmienia optykę sprawy.
tutaj nie głupim pomysłem moze byc AGM lub inny rozruchowy glebokiego rozładowania. te skolei mają nizszy prad rozruchowy ale dają radę wiele razy sie przeczolgac malym ładunkiem. ale to tak na marginesie....

mattyah4x4 - Czw 21 Lis, 13 23:03

pedros napisał/a:
lub inny rozruchowy glebokiego rozładowania. te skolei mają nizszy prad rozruchowy ale dają radę wiele razy sie przeczolgac malym ładunkiem. ale to tak na marginesie....

khem...
spirale głębokiego rozładowania (optima, lub dostępny u nas również spiralny exide) mają niższy prąd rozruchowy ? :lol:
raczej odwrotnie - prąd rozruchowy mają wyższy (rzędu 900A) przy dość małej pojemności (rzedu 50-55 Ah)

pedros - Sob 23 Lis, 13 00:50

mattyah4x4 napisał/a:
pedros napisał/a:
lub inny rozruchowy glebokiego rozładowania. te skolei mają nizszy prad rozruchowy ale dają radę wiele razy sie przeczolgac malym ładunkiem. ale to tak na marginesie....

khem...
spirale głębokiego rozładowania (optima, lub dostępny u nas również spiralny exide) mają niższy prąd rozruchowy ? :lol:
raczej odwrotnie - prąd rozruchowy mają wyższy (rzędu 900A) przy dość małej pojemności (rzedu 50-55 Ah)

w przypadku optimy i exide spiral pelna zgoda.
na jachcie uzywamy. .. uzywalismy 2 x 120 ah dedykowany marine to prad rozruchowy mial tak lichy wg specyfikacji... ale wielokrotnie mogl byc do 8V wyeksploatowany

potem nast wlasciciel kupil juz zwykle akku zap chyba i te mogly juz sluzyc jako rozruchowe ale i tzk mialy relatywnie mniejszy prad rozruchu niz dedykowane automotive.

piramida - Wto 26 Lis, 13 20:47

Dzisiaj zakupiłem molla kamine start 74ah, ponoć bardzo dobre aku produkuje ta firma i nie ma na nie reklamacji, pożyjemy zobaczymy :szeroki_usmiech
mattyah4x4 - Wto 26 Lis, 13 22:22

ile ? bo ja za Boscha silvera S4 74 Ah dałem całe 260 zeta :lol:
piramida - Sro 27 Lis, 13 20:50

mattyah4x4 napisał/a:
ile ? bo ja za Boscha silvera S4 74 Ah dałem całe 260 zeta :lol:

450 :lol:

raventes - Pią 29 Lis, 13 21:25

Panowie doradzcie plis jaki aku kupić do Sharana z silnikiem ASZ bo na obecnym to tej zimy daleko to ja nie zajade :)
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 21:40

jaki wejdzie największy :lol:
np. rzeczonego Boscha silvera s4 71 lub 74 Ah (te same wymiary zewn.) za 265 PLN :lol:

raventes - Pią 29 Lis, 13 21:44

Oj przypuszczam że mógłby wejśc i 120 Ah :) Ale altek zgodnie z VINem ma 90 więc chyba większego nie ma sensu :?:
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 21:57

no jasne, ze nie ma sensu - wstaw coś markowego w przedziale 64-71Ah i będzie dobrze 8)
raventes - Pią 29 Lis, 13 22:19

Varta Silver 85Ah 800A będzie ok :?:
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 22:23

a po co ? skoro - jak sam pisałeś - masz tylko 90 A alternatora ?
raventes - Pią 29 Lis, 13 22:25

No własnie, alternatora mam 90 a aku o jakim piszę ma 85 więc powinien dać rade - tak mi się zdaje :)
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 22:35

jasne ! :lol:

ja mam 140 A - a założyłem 74 Ah.... :wink:

raventes - Pią 29 Lis, 13 22:40

A pomijając kwestię altka. Czy model aku o jakim piszę jest godny uwagi i zakupu :?:
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 22:41

raventes napisał/a:
kwestię altka

a co to takiego ?

raventes - Pią 29 Lis, 13 22:43

kwestia altka = rozmowa dotycząca czy alternator wyrobi czy nie :D
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 22:45

to pisz jak biały murzyn - alternator...
na opony też mówisz "oponki" ?

raventes - Pią 29 Lis, 13 22:55

Coś Ty się wczoraj urodził, że nie wiesz jakie skróty w nazewnictwie się stosuje :?: :D
mattyah4x4 - Pią 29 Lis, 13 22:57

z mojej strony EOT
Dago - Pon 02 Gru, 13 20:43

Witam, zastanawiam się nad zakupem nowego akumulatora - kolorowy zawrót głowy od marek polecanych aku :) , a skłaniam się do zakupu (są w sklepie obok) - TOPLA TOP 12V 75Ah EN 720A za 330zł - miał ktoś może z tą firmą do czynienia ?
dragster - Pon 02 Gru, 13 20:47

Topla są chwalone, zaletą też jest to że jako nieliczne mają odkręcane korki z cel.
Dago - Pon 02 Gru, 13 21:51

dzięki Dragster :D , podobne opinie wyczytałem o Topli w necie, chyba go kupię.
raventes - Wto 03 Gru, 13 08:52

A ja wrócę do mojego pytania :) Co sądzicie na temat aku Varta Silver Dynamic 85Ah 800A :?:
PieTrzaK - Wto 03 Gru, 13 19:21

Mnie też niestety czeka na dniach zakup akumulatora, skłaniam się chyba ku Centrze ze względu na te 3 lata gwarancji. Konfigurator wypluwa Futurę 77Ah 760A o oznaczeniu CA770, będzie ok? Zmierzę tylko czy wlezie pod osłonę.

Chyba że nie warto i lepiej brać coś innego - Bosch?

piramida - Wto 03 Gru, 13 19:35

PieTrzaK, centra produkowana jest obecnie w Hiszpani i jakość centry znacząco spadła, mi aku centry futura padł po dwóch latach :!:

Ponoć jedna z niewielu firm która jeszcze produkuje solidne aku to ta:

http://www.moll-batterien...ll-kamina-start

PieTrzaK - Wto 03 Gru, 13 19:48

Widziałem Twojego posta stronę wcześniej, tylko jak napisałeś o 450zł to się wystraszyłem :lol: Widze jednak, że do ~370 spokojnie z przesyłka mogę taki 74AH kupić. Skoro faktycznie podobno dobre... ;)
piramida - Wto 03 Gru, 13 21:33

PieTrzaK napisał/a:
Widziałem Twojego posta stronę wcześniej, tylko jak napisałeś o 450zł to się wystraszyłem :lol: Widze jednak, że do ~370 spokojnie z przesyłka mogę taki 74AH kupić. Skoro faktycznie podobno dobre... ;)

pewnie można taniej kupić, mi padła centra a jeździć musiałem więc podjechałem do sklepu i kupiłem :wink:

Sereno - Sro 04 Gru, 13 02:43

To już lepiej zamiast centry np. jenoxa. Cenowo wyjdzie taniej, a jakościowo na pewno nie gorzej. I swoim dasz zarobić chociaż. Co do parametrów, raczej standardowo: 75 Ah, 700 A, za ich katalogiem.
PieTrzaK - Sro 04 Gru, 13 14:56

Nie interesuje mnie komu dam zarobić oby było dobre...

Jenox jakiś super opinii nie zbiera. Skłaniam się ku temu MOLLowi - tylko nie wiem czy brać na miejscu od oficjalnego dystrybutora za 424zł czy zaoszczędzić ~50zł i brać z allegro.

Chyba że BOSCH silver? Na miejscu mam 74AH 680A za 3 stówy.

parasite - Sro 04 Gru, 13 19:24

W Octavii mam Excide od 2 lat i jak na razie chodzi. W Polówce mam akumulator ZAPa i ten mogę polecić. Ma już chyba z 6-7 lat, jazda po mieście, zero problemów. :bigok
dragster - Nie 08 Gru, 13 19:31

Gdzie produkują Varty? Ja mam Vartę Silver 74Ah 680A, kupioną w lutym 2012 i jakaś słaba mi się wydaje. Dziś na 2 min była włączona lampka w kabinie (1 z 3) i lampka w otwartych drzwiach i po chwili zaczęły świecić słabszym światłem. Kręcenie rozrusznikiem też jakby nie to co trzeba.
PieTrzaK - Nie 08 Gru, 13 19:38

A ja tam ostatecznie kupiłem Bannera, na miejscu, świeżego, przy mnie sprawdzonego za 299zł. Zobaczymy co będzie :wink:
bobolino - Wto 10 Gru, 13 19:39

Zasada jest bardzo prosta, a mianowicie:
Należy kupić najtańszy akumulator i największy z możliwych, który zmieści się do skrzynki (tylko nie w markecie, bo tam można trafić na zeszłoroczne leżaki, a w przypadku awarii reklamacja trwa długo), wyjąć stary aku, podłączyć nowy i jeździć.
Każdy akumulator ma dwa lata gwarancji, a w normalnym sklepie, raczej nie ma chińczyków.
Sprawdzić ładowanie w aucie, które powinno wynosić od 13.9V do 14.4V mierzone na klemach. Opcjonalnie sprawdzić zwykłym miernikiem pobór prądu bez uruchomionego silnika, który nie powinien przekraczać 30 mAh i jeździć.

Przykładowe ceny tanich akumulatorów (nie chińskich):
40Ah - 128zł
45 - 142
50 - 159
55 - 169
62 -185
74 - 228
80 - 248
92 - 275

Ot, cała filozofia.
Żaden Bosz, Centra Futura, czy inny Moll.

[ Dodano: Wto 10 Gru, 13 19:54 ]
PieTrzaK napisał/a:
A ja tam ostatecznie kupiłem Bannera, na miejscu, świeżego, przy mnie sprawdzonego

Yyyyy... znaczy sprawdzili, że akurat TEN będzie najlepszy, spośród innych identycznych? Świeży, tzn., że jeszcze był ciepły? Czy jak sprawdzili?
A może okazałeś się być dla nich zwykłym, sorry, idiotą, któremu wcisnęli ten, który akurat miał największe napięcie na słupkach i powiedzieli, że z tego egzemplarza, to będziesz Pan zadowolony?
Tak, czy siak, to skoro sprzedali Ci najlepszy, to jaki sprzedali następnemu klientowi po tobie? Troszkę gorszy, ale też jeden z lepszych? A trzeciemu jaki?
Ja bym omijał taką firmę szerokim łukiem. No ale w sumie najważniejsze jest to, że Ty jesteś zadowolony. Tak działa marketing.

mattyah4x4 - Wto 10 Gru, 13 19:54

i wszystko na temat...
ale trudne to będzie do przełknięcia dla fetyszystów znanych marek :szeroki_usmiech
a to, ze można mieć np. dwa jenoxy za jednego MolloBannerroRunningBulla to detal :wink:

[ Dodano: Wto 10 Gru, 13 19:56 ]
dragster napisał/a:
Gdzie produkują Varty?

Varty produkują dokładnie w tej samej manufakturze co Bosche - o ile dobrze pamiętam, na Słowacji :lol:

PieTrzaK - Wto 10 Gru, 13 21:27

Cytat:
Yyyyy... znaczy sprawdzili, że akurat TEN będzie najlepszy, spośród innych identycznych? Świeży, tzn., że jeszcze był ciepły? Czy jak sprawdzili?
A może okazałeś się być dla nich zwykłym, sorry, idiotą, któremu wcisnęli ten, który akurat miał największe napięcie na słupkach i powiedzieli, że z tego egzemplarza, to będziesz Pan zadowolony?
Tak, czy siak, to skoro sprzedali Ci najlepszy, to jaki sprzedali następnemu klientowi po tobie? Troszkę gorszy, ale też jeden z lepszych? A trzeciemu jaki?
Ja bym omijał taką firmę szerokim łukiem. No ale w sumie najważniejsze jest to, że Ty jesteś zadowolony. Tak działa marketing.

Nie, sprawdzili testerem że akurat ten, który sobie wziąłem ma wymaganą pojemność,odpowiednie napięcie i odpowiedni prąd rozruchowy a nie tylko napis na etykietce. Może inny był lepszy. Świeży, znaczy tegoroczny a nie leżak magazynowy z 2011. Nie mówię że sprzedali mi najlepszy wyselekcjonowany egzemplarz a dla reszty był szit. Nikogo do zakupów w tej firmie nie zmuszam, kto chce niech kupuje Jenoxy u pana Władzia na ryneczku, ja kupiłem to co chciałem i gdzie chciałem. Najwyżej będę sobie pluł w brodę.

crowl - Wto 10 Gru, 13 22:40

Większość osób po prostu się nie chce wymieniać co 2 lata akumulatora bo liczy na bezawaryjną pracę. Kupując akumulator raczej chcą być pewnym, że odpalą auto nawet w srogie mrozy (w Polsce zima ma te kilka miesięcy zazwyczaj). Ja osobiście przetestowałem firmę MOLL, jestem zadowolony bo 10lat był w moim drugim aucie (KAMINA) dopóki nie zaczęła dostawać zadyszki. Potem kupiłem drugi raz taki sam (od 3 lat jeździ) i teraz do szkodnika po śmierci oryginalnej varty kupiłem kolejny akumulator tej firmy:
Moll M3 plus P+ 75Ah 660A
(aukcja w poprzednim poście)
...i jak narazie jest ok. Nikt mnie nie przekona do jenoxa i nie jestem jakimś handlarzem MOLLa - po prostu przekonałem się. Tak jak niektórzy do Bosha Silver czy Varty. Materiały są pewnie po prostu lepsze. w końcu skądś są te opinie.

mattyah4x4 napisał/a:
a to, ze można mieć np. dwa jenoxy za jednego MolloBannerroRunningBulla to detal :wink:

To ja wolę kupić jeden, który przeżyje te dwa... :wink:

Nie wierze, że do Porsche czy Lambo wsadzali by jakiś w kosmos badziew. Ja przynajmniej nie słyszałem, aby była akcja wymiany aku w tych autach :)

mattyah4x4 - Wto 10 Gru, 13 22:46

zasadniczo co do idei masz rację :lol:
ale to życie, Panie 8)

bobolino - Sro 11 Gru, 13 19:16

crowl napisał/a:
To ja wolę kupić jeden, który przeżyje te dwa...

Ja też bym wolał. Tylko jest problem w tym, że takich akumulatorów (przynajmniej w Polsce) od paru lat się nie produkuje.
Uwierz mi, że wiem o czym piszę. Teraz akumulatory produkuje się tak, że MAKSYMALNIE po 2-4 latach (w zależności od sposobu użytkowania) zaczyna się spływ masy czynnej i taki akumulator MUSI po tym czasie przestać działać.
Inaczej trzeba by było zwolnić 1/3 pracowników w manufakturach, bo co to by było, gdyby aku działał przez 7-8 lat? Ano byłby znaczący spadek sprzedaży, bo wyprodukowanie takiego akumulatora byłoby nieopłacalne - droższe materiały, droższa technologia, cena w sklepie x3.
A jak przyjdzie chłop do sklepu, bo mu aku padł w dieslu, to który wybierze? Ten 74Ah za 220zł z dwuletnią gwarancją, czy taki za 499zł? Też z dwuletnią?
Przecież widać, na przykładzie Centry, czy innych Bosch'ów w jakim kierunku to poszło - 95% ludzi wybierze tańszy akumulator, więc jaki sens produkować droższy i dawać zarobić konkurencji? No sam pomyśl...
Mógłbym jeszcze pociągnąć wątek dalej, że np. jest inna linia produkcji akumulatorów w ZAP Piastów dla producentów aut i te akumulatory z naklejkami Łopla, czy innego Volksvagena wytrzymują 5-6 lat.
Ale mi się nie chce.

mattyah4x4 - Sro 11 Gru, 13 19:23

dawaj, bom okrutnie ciekaw ! 8)
poważnie mowię...

bobolino - Sro 11 Gru, 13 20:13

Nie no, nie mogę ci napisać o konkretnych technologiach stosowanych przez Centra, ZAP i innych :wink:
Wiem, jak robią akumulatory na nasz rynek, a jak pod zamówienia producenta.
I wiem, że w mojej Skodzie siedzi akumulator z Piastowa, a rok produkcji auta 2008 i jeszcze kręci.
Ale o szczegółach nie mogę napisać, mimo że we wcześniejszym poście napisałem, że mógłbym długo pisać.
Źle się wyraziłem. Powinienem był napisać, że mógłbym pisać, ale nie mogę. Rozumisz :wink:

mattyah4x4 - Sro 11 Gru, 13 20:16

nie pisz 8)
kabanos - Czw 12 Gru, 13 18:07

bobolino, Ty to widzę, że jesteś jak mój teść. Wiesz wszystko na każdy temat :wink:
bobolino - Czw 12 Gru, 13 21:42

kabanos napisał/a:
bobolino, Ty to widzę, że jesteś jak mój teść. Wiesz wszystko na każdy temat :wink:

Ano widzisz. Człowiek nie jedno w życiu widział i niejednokrotnie więcej wie.
Pozdrów teścia ode mnie :skromny

mattyah4x4 - Czw 12 Gru, 13 21:47

ryzyko jest takie, że jesteś właśnie Jego teściem ;)
kabanos - Pią 13 Gru, 13 05:23

bobolino, przekażę :bigok
rytcher - Sro 18 Gru, 13 09:32

Panowie ale tak poważnie teraz.. Jaki aku do 1.9 tdi Agr która odpala w zimie na pół obrotu? Cały czas gość z motoryzacyjnego namawia mnie na Bosch silver s5 77ah 750 a . Myślałem nad Vartą s5 , bannerem oraz exide premium.
mattyah4x4 - Sro 18 Gru, 13 09:45

ta varta i bosch to dokładnie to samo, nawet w tej samen fabryce u naszych południowych sąsiadów robione :lol:
rytcher - Sro 18 Gru, 13 09:50

Tylko że varta ma lepszą reputacje. Ale sam już nie wiem. Myśle teraz nad exide premium mam za 330zł na miejscu do kupnca. 72 ah i 720 a rozruchu.
parasite - Sro 18 Gru, 13 09:51

rytcher, od dwóch lat mam w AGRze Excide Premium i na razie bez problemów.
rytcher - Sro 18 Gru, 13 14:41

A więc wybrałem "mądrze" :D mam nadzieje że mądrze. Zakupiłem od przemiłego Pana akumulator po regeneracji za 70zł. Jak na razie chodzi super. Zobaczymy jak jutro rano. Czy odpali.

Ps. W razie czego mam półroczna gwarancje;>

kornat - Sro 18 Gru, 13 20:19

Jak przerobić akumulator bezobsługowy na obsługowy :D
http://www.youtube.com/watch?v=TeClNwc2vlM
Ciekawe czy faktycznie po wywierceniu musiał dolać wody, czy jednak spacerkiem do sklepu po nowy akumulator :P

aronus - Czw 19 Gru, 13 08:38

kornat napisał/a:
Jak przerobić akumulator bezobsługowy na obsługowy :D
http://www.youtube.com/watch?v=TeClNwc2vlM
Ciekawe czy faktycznie po wywierceniu musiał dolać wody, czy jednak spacerkiem do sklepu po nowy akumulator :P

Ale głupota!!! Z tego co widzę jest to najprostszy akumulator więc podważając jakąś górną klapkę dostałby się do cel np w centrze standard można zrobić to bez problemu. Skąd wiedział, gdzie wiercić :shock: Następna sprawa grzebanie metalowym przedmiotem w akumulatorze nie polecam :lol:

kornat - Czw 19 Gru, 13 10:08

Co lepsze kilka osób w komentarzach pisze że tak zrobiło :)
rafalis222 - Sob 21 Gru, 13 18:20

Kupiłem Bosch S4 72ah za 315 zł jestem zadowolony ,kolega miłośnik BMW tylko tej firmy kupuje i sobie chwali . Do tej pory miałem różne ale najgorsze okazały się Centry i nigdy juz nie kupię tej marki . Sprawidziły mi sie EXIDE wytrzymywały 8 lat w benzyniaku i 6 do 7 lat w dieslu .
robrk - Nie 22 Gru, 13 20:28

Używałem Bosch'a s4 74ah (350zl). Wytrzymał 4 lata w tym ostatni rok musiałem go doładowywać zimą raz w tygodniu. Teraz kupiłem QUAND 74ah 680A za 250zl. Zobaczymy ile ten wytrzyma :diabelski_usmiech
Łabik - Pon 23 Gru, 13 18:34

Eksploatuje od 5 lat Centra Futura 77Ah i nigdy mnie ten akumulator nie zawiódł.
mattyah4x4 - Pon 23 Gru, 13 20:33

no to niebawem zawiedzie, na starość nie ma rady... :lol:
kornat - Pon 23 Gru, 13 21:45

mattyah4x4 napisał/a:
no to niebawem zawiedzie, na starość nie ma rady... :lol:

Jak każdy w tym wieku akumulator :D

piramida - Pon 23 Gru, 13 22:16

Łabik napisał/a:
Eksploatuje od 5 lat Centra Futura 77Ah i nigdy mnie ten akumulator nie zawiódł.

zaczekaj na mrozy :lol:

zsolpyw - Pon 23 Gru, 13 23:03

Ja dzisiaj zakupilem BOSCH S4 60Ah.

Dla niezdecydowanych - czytanie opinii na forach nic nie daje. Raz ktos chwali Boscha, pozniej ktos pisze ze to zlom, inny Centre, Na innym forum Varte i ze Centra to badziew itd :P wzialem Boscha bo w serwisie do ktorego pojechalem prowadza tylko Boschy :szeroki_usmiech

Czasy gdy ori aku trzymal nascie lat minely i juz nie powroca. Mielismy od nowosci Skode 105, aku zostal wymieniony po 16 latach. Nie zeby sie sam wykonczyl - spadl ze stolu :twisted:

piotrek_os - Pon 23 Gru, 13 23:06

mattyah4x4 napisał/a:
no to niebawem zawiedzie, na starość nie ma rady...
w audi bezn 1,8 mam akumulator z 1999 roku :diabelski_usmiech i audik bardzo mało jeżdzony, bo od V 2008 roku po polskich drogach zrobił lekko ponad 9 tys :bigok Auto nie jest garażowane, bo garaż zajety przez moje skodziany :bigok
Choć diesla by juz pewnie nie ruszył :diabelski_usmiech

aronus - Wto 24 Gru, 13 09:46

Tematem akumulatorów zainteresowałem się bo nie jest pewne, czy mój akumulator przeżyję tą zimę i wnioski mam następujące:
Moim zdaniem nie ma większego znaczenia czy będzie to np. Bosch, Varta, Centra, ZAP Piastów, czy inny renomowany producent. Podejrzewam nawet, że akumulatory mało znanych firm mogą być równie dobre. W sumie aku to trochę ołowiu, plastyku i kwasu :lol: A ich żywotność zależy od sposobu i warunków eksploatacji.
Im większa pojemność tym lepiej, w granicach rozsądku oczywiście.
Pomimo lepszych właściwości pojemnościowych i rozruchowych akumulatory wapniowe są bardziej wrażliwe na głębokie rozładowanie, z resztą wapniowe to też akumulatory kwasowe a ich bezobsługowość to mit, bo do jednych i drugich co jakiś czas powinno się dolać wody destylowanej.
Nie ma co porównywać aku, które są wsadzane do aut w fabrykach bo są to akumulatory produkowane na specjalnych liniach produkcyjnych i aku kupowany jako zamiennik nie wytrzyma tyle ile fabryczny.
Warto kupować akumulator w jakiejś firmie, która specjalizuje się w sprzedaży akumulatorów, bo te w hipermarketach mogą być stare i głęboko rozładowane co wiąże się z zasiarczeniem.

Łabik - Wto 24 Gru, 13 11:53

piramida napisał/a:
Łabik napisał/a:

zaczekaj na mrozy :lol:

Co roku doczekuje się mrozów i akumulator nadal daje rade :wink:

Przy moim busie ostatnia Centra siedziała 7 lat a następcą też jest Centra Futura 100Ah.
Co do Centry Futury to nie mam im nic do zarzucenia :lol:

pedros - Czw 26 Gru, 13 02:21

Ojciec w latach 80' w maluchu mial akumulator przez 10 lat. Pamietal jak dolal Batervitu i akumulator jak nowy. Z tego co pamiętam mial jeszcze pradnice i regularnie raz w miesiącu rytuał taniec z prostownikiem.

Moral z tego taki ze każdy aku jest dobre jak się o niego dba.... nawet Centra Futura:)

Sebastian_M26 - Pią 27 Gru, 13 16:57

"Oryginalny" aku 74Ah (seria starting bull), po 3 latach miał z 20Ah pojemności i po 2 latach nadawał się już na śmietnik, ale jakoś jeszcze ciągnął. Akumulator nie wyładowywany nawet w najmniejszym stopniu. Teorie o magicznych ukrytych fabrykach, z których korzystają tylko producenci, można miedzy bajki wsadzić, szczególnie to widać na reklamacjach w ASO do 24 miesiąca.
R3SP3CT - Sob 28 Gru, 13 18:53

Rok temu wymieniłem akumulator na CENTRA STANDARD 12V 50Ah CC502. Rok przejeździłem i naprawdę jestem zadowolony :) ~240zł mnie wyniósł.

Poprzedni szlag trafił i jak auto postało na dworze 2 dni nawet w temp. ok. 5*C to już w poniedziałek cieżko było odpalić,

k-pax - Nie 29 Gru, 13 19:16

A ja w poprzednim samochodzie (Felicja) również miałem Centre Standard 50 Ah i po 2,5 roku użytkowania (pół roku po zakończeniu gwarancji) zwarcie w jednej celi i akumulator do wymiany :twisted: . Możliwe, że miałem "niefart" ale należy wyciągać wnioski. Moje są takie, że akumulatora tej firmy już nie kupię :P .
Pozdrawiam.

Maicroft - Pon 13 Sty, 14 13:55

W zwiazku z brakiem zimy, czas zmienic aku. Slyszal ktos o firmie Loxa - Polska firma. Na plus odkrecane korki, wiec mozna co jakis czas skontrolowac stan i ilosc elektrolitu.

Do tej pory od kilku lat do roznych aut kupuje Centre Future i dzialaja te 3 zimy spokojnie w TDI, a tym razem do benzyny aku.

Generalnie jak teraz siedzi tam 5 letni aku, ktory w TDI nie dawal rady po tygodniu stania, a tu poprzednia zime odpalal bez problemow, to raczej ten silnik nie ma wielkich wymagan jesli chodzi o prad.

Sebastian_M26 - Pon 13 Sty, 14 18:38

Maicroft napisał/a:
Slyszal ktos o firmie Loxa - Polska firma.

Produkowany w Chinach, a nalepki klejone w Polsce, czyli tak jak robią wszystkie firmy typu Bosch, Varta, itp. itd. Jak parametry odpowiadają to będzie taki sam jak cała reszta.

dragster - Pon 13 Sty, 14 19:29

Jakbym teraz kupował akumulator to dwie opcje:

1. coś tańszego: Topla lub Magnetti Marelli

2. coś droższego: Moll, http://www.moll-batterien...rzy-moll-polska

Wszystkie powyższe 3 marki łączy jedna rzecz: odkręcane pokrywy cel.

mattyah4x4 - Pon 13 Sty, 14 19:37

Bosch, Varta to raczej Rumunia albo Słowacja
siemi1 - Pon 13 Sty, 14 22:53

Koledzy mam obedzcnie taki aku:
5K0915105F
12V 70Ah 350A DIN
570A en/sae

Czy moge go zamienic na:

Centra Futura Ca722
12V 72Ah 720A

kornat - Pon 13 Sty, 14 23:07

Możesz, tylko czy warto pakować się w futurę? Nie lepiej będzie wziąć np. Centrę Plus 74Ah?
siemi1 - Wto 14 Sty, 14 00:10

Futurę mam w obecnym aucie kupiona przed zima wiec wole przełożyć do Dopiero co zakupionej Octavii dlatego pytam a stary aku przełożyć do poprzedniego auta jeszcze sezon 2 powinien pojeździć.
Więc tylko chodzi o zamian a nie kupno nowego.

Maicroft - Wto 14 Sty, 14 08:51

Ja zamiast tych seryjnych 60-66Ah w TDI wkladam zawsze 77Ah i daje rade. Bo do tej pory zawsze byly grane te Futury

[ Dodano: Sro 15 Sty, 14 20:32 ]
Dobra, kupilem Bannera 74Ah Power Bull. Nominalnie 680A, na testerze Bannera wykazuje prad rozruchowy na poziomie 720A i napiecie spoczynkowe 12,6V po zdjeciu z polki sklepowej. Tak wiec, jest szansa ze bedzie dawal rade.

siemi1 - Sro 15 Sty, 14 23:53

Musze sprawdzić cz w Leonie 1M tak samo są +/- jka w octavi i będe przekładał w takim razie.
Pixon - Czw 16 Sty, 14 09:39

kornat napisał/a:
Możesz, tylko czy warto pakować się w futurę? Nie lepiej będzie wziąć np. Centrę Plus 74Ah?

Czemu lepiej Centre Plus 74Ah zamiast Futury 72 Ah? Cena jest minimalnie wyższa ~20 zł (Futura). Za to dostajesz gwarancję na 3 lata i jakiś pakiet assistance (do dwóch zgłoszeń bodajże?)
W lutym będę kupować akumulator i to są póki co moje dwa typy.
Centra plus 74ah - 290 zł
Centra futura 72 ah - 308 zł

kornat - Czw 16 Sty, 14 13:34

Ponieważ te wszystkie z mocnym prądem rozruchowym są wyżyłowane przez co posiadają cieńsze płytki a za tym idzie, krótka żywotność. Co do gwarancji to różnie z nią bywa, oczywiście były przypadki że uznali. Ja osobiście obsługuję 3 auta w domu i każdy z jeździ na Futurze bo w tamtych latach była bardzo zachwalana. U mnie jeździ od 9.2009r. która jeszcze żyje i dwie kupione 9.2010 w tym jedna już się wykańcza tuż po gwarancji. Kolega w sklepie już w tamtym roku mi mówił że Futurę przestaje sprowadzać bo miał trochę zwrotów.
Jeżeli dobrze kojarzę to Centra Plus ma odkręcane korki przez co zawsze można dolać wody.

liveact - Czw 23 Sty, 14 10:29

Pixon napisał/a:
kornat napisał/a:

Czemu lepiej Centre Plus 74Ah zamiast Futury 72 Ah? Cena jest minimalnie wyższa ~20 zł (Futura). Za to dostajesz gwarancję na 3 lata i jakiś pakiet assistance (do dwóch zgłoszeń bodajże?)
W lutym będę kupować akumulator i to są póki co moje dwa typy.
Centra plus 74ah - 290 zł
Centra futura 72 ah - 308 zł

w granicach 300-320 zł możesz sobie wziąść Moll'a 74Ah 680A... będziesz na pewno zadowolony... kolega, który ma ze 20 zestawów ciężarówek, na pytanie o Moll'a, mówił mi, że zajebiste...

PieTrzaK - Czw 23 Sty, 14 10:36

liveact napisał/a:
w granicach 300-320 zł

To ciekawe, bo jak ja szukałem to taniej niż >400 nie znalazlem.

liveact - Czw 23 Sty, 14 10:39

PieTrzaK napisał/a:
liveact napisał/a:
w granicach 300-320 zł

To ciekawe, bo jak ja szukałem to taniej niż >400 nie znalazlem.

przeprowadź się bliżej Wawki :twisted: 309, to cena hurtowa...

Pixon - Czw 23 Sty, 14 11:37

No do Wawy nie będę jechał po akumulator ;)
Mam w Łodzi w tej chwili dwie ceny Futura 72ah 304 zł i Plus 74 ah 277 zł. W związku z tym kupię któryś z powyższych. Pewnie stanie na Centra Plus.

rytcher - Czw 23 Sty, 14 15:53

Proponuje tez poszukać jakiegoś warsztatu co regeneruje akumulatory. Mi przed zima zregenerowali za 70zł i odpala przy dziś -10. a mam 1.9tdi
pedros - Sob 25 Sty, 14 13:51

na czym polegała regeneracja?
mattyah4x4 - Nie 26 Sty, 14 00:44

na zrobieniu łaski i regeneracji prądem impulsowym zapewne :lol:
rytcher - Nie 26 Sty, 14 01:35

Nie wiem na czym. Ale ja mam i nie narzekam wczoraj mi odmówił posłuszeństwa ale to przez to że dzień wcześneij był odpalany i gaszony z 7-9 razy i małe trasy przez tydzień.
pedros - Nie 26 Sty, 14 14:41

mattyah4x4 napisał/a:
na zrobieniu łaski i regeneracji prądem impulsowym zapewne :lol:

sa tacy co na portalach aukcyjnych swoja magie ladowania ctekiem pobieraja 30 pln za jedno ladowanie:)

sle do sedna

jesli masa czynna nie opadla i nie ma nieciaglosci połączeń pomiędzy celami to mozna pokusic sie o odtworzenie poprawnych warunków prądowych.

mozna tez kombinować z chemią i stabilizowac elektrolit solami ale nie znamy budowy konkretnego akumulatora i przy pomylce mozna ubić akumulatorów.

[ Dodano: Nie 26 Sty, 14 14:45 ]
rytcher napisał/a:
Nie wiem na czym. Ale ja mam i nie narzekam wczoraj mi odmówił posłuszeństwa ale to przez to że dzień wcześneij był odpalany i gaszony z 7-9 razy i małe trasy przez tydzień.

mialem stare auto tdi. Akumulator odpalil po roku nieuzywania na polowie swiec zarowych. auto nie mialo praktycznie zadnego poboru na postoju. aku ok 80 Ah. nowy. niska półka z korkami. pobór pradu na postoju i niewlasciwe ładowanie zabija nasze akumulatory. wady fabryczne zazwyczaj dają o sobie znac w pierwszych tygodniach użytkowania.

Pixon - Pon 27 Sty, 14 09:04

rytcher, mój akumulator ma już 10 lat i jest od nowości w aucie. W związku z tym tam już raczej nie ma co regenerować i trzeba zasuwać do sklepu po nowy.

Też się zastanawiam nad tym prostownikiem CTEK MX coś tam, żeby doładowywać od czasu do czasu ten nowy akumulator żeby mu żywotność przedłużyć. Chyba, ze ktoś zna jakieś alternatywy tańsze. W lidlu nie ma tego polecanego przez wielu prostownika.

pedros - Pon 27 Sty, 14 12:02

jesli nienadzorowane ladowanie to ctek najtanszy
jesli nie zostawiasz na noc to lidl biedrona itp.

ctek rusza od 2 v inne od 7 albo 8 co ma znaczenie jak cos wyżlopie energie do zera.

najwazniesza jest prewencja. zwlaszcza w nowych bateriach....

sa jeszcze bosh exide magnetti marelli defa optimate.
moc mysle ze ctek mx 5.0 powinien byc odniesieniem bo naladuje i male motocyklowe i wielkie krowy do 120 ze spokojem. oczywiscie 12V.

himi - Pon 27 Sty, 14 12:20

Doładowywanie aku to też kiepskie rozwiązanie. Ja tak zasiarczyłem rok temu aku w Touranie. Jeździłem wyłącznie krótkie trasy przez kilka miesięcy, po mieście. W rok zabiłem aku, mimo doładowywania prostownikiem. Mam jakiś polski prostownik z małym prądem ładowania.
rytcher - Pon 27 Sty, 14 12:49

Pixon napisał/a:
rytcher, mój akumulator ma już 10 lat i jest od nowości w aucie. W związku z tym tam już raczej nie ma co regenerować i trzeba zasuwać do sklepu po nowy.

Też się zastanawiam nad tym prostownikiem CTEK MX coś tam, żeby doładowywać od czasu do czasu ten nowy akumulator żeby mu żywotność przedłużyć. Chyba, ze ktoś zna jakieś alternatywy tańsze. W lidlu nie ma tego polecanego przez wielu prostownika.

Ja oddawałem stary aku i brałem inny. Nie wiem jak u innych.

mattyah4x4 - Pon 27 Sty, 14 12:55

pedros napisał/a:

khem, a co - LIDL-o-ładowator to niby z gatunku "nadzorowanych" jest ?
może jeszcze papu mu dawać trzeba i na nocnik wyciągać ? :szeroki_usmiech

ładuje, naładuje to przestaje, a później konserwuje... taki cetek w wersji "budget" :lol:
u mnie lidl daje rade podładować i utrzymać 180 Ah (dwa aku spięte równolegle), mam już drugi z lidla i polecam

(chociaż poprzedni z lidla musiałem po paru latach wyrzucić, bo przez "planowe postarzanie produktu" zachorował na zimne luty i nie chciało mi się z nim za pindziesiąt złotych piendrolić...)

pedros - Pon 27 Sty, 14 14:05

mattyah4x4 napisał/a:
pedros napisał/a:

khem, a co - LIDL-o-ładowator to niby z gatunku "nadzorowanych" jest ?
może jeszcze papu mu dawać trzeba i na nocnik wyciągać ? :szeroki_usmiech

ładuje, naładuje to przestaje, a później konserwuje... taki cetek w wersji "budget" :lol:
u mnie lidl daje rade podładować i utrzymać 180 Ah (dwa aku spięte równolegle), mam już drugi z lidla i polecam

(chociaż poprzedni z lidla musiałem po paru latach wyrzucić, bo przez "planowe postarzanie produktu" zachorował na zimne luty i nie chciało mi się z nim za pindziesiąt złotych piendrolić...)

teoretycznie jest nienadzorowany ale moj przypadek mnie nauczyl ze lidlowemu nie ufam.
najpierw spadlo napiecie ponizej 12v potem bialy dym z prostownika i aku stracil cudownie reszte pojemnosci.
trafilo na mnie dlatego kupilem cteka ... oby dziala jak najdluzej:)

mattyah4x4 - Pon 27 Sty, 14 14:40

przypomnij mi, ile taki cetek w detalu kosztuje :szeroki_usmiech
Pixon - Pon 27 Sty, 14 15:48

himi, jedni piszą żeby doładowywać, żeby napięcie na akumulatorze nei spadło poniżej 12V, ty piszesz żeby nie doładowywać. Zgłupieć można :D

mattyah4x4, ok. 230 zł. Cena spora, ale patrząc na allegro wzięcie ma i to bardzo duże.

mattyah4x4 - Pon 27 Sty, 14 16:08

himi napisał/a:
Doładowywanie aku to też kiepskie rozwiązanie. Ja tak zasiarczyłem rok temu aku w Touranie. Jeździłem wyłącznie krótkie trasy przez kilka miesięcy, po mieście. W rok zabiłem aku, mimo doładowywania prostownikiem

zastanów się
to co piszesz, jest sprzeczne wewnętrznie... a później ktoś to czyta i wyciąga fałszywy i pochopny wniosek, że doładowywanie jest be :|

doładowywanie prostownikiem nie mogło być przyczyną, jak to piszesz, zasiarczenia - bo prawidłowe doładowywanie prostownikiem jest ekwiwalentem doładowywania akumulatora przez alternator, nieprawadaż?

albo miałeś do niczego prostownik, albo znacznie więcej pobierałeś z akumulatora (plus jakaś upływnośc ponad standard) niż go doładowywałeś prostownikiem - po prostu miał mocno ujemny bilans, cały czas na pograniczu rozładowania :roll:

Pixon napisał/a:
mattyah4x4, ok. 230 zł. Cena spora, ale patrząc na allegro wzięcie ma i to bardzo duże.

wzięcie na allegro nie jest żadnym wyznacznikiem :lol:
za te pieniądze masz trzy ładowarki z lidla, robiące dokładnie to samo

shado - Pon 27 Sty, 14 16:38

Wystarczy, że Motor i AŚ wrzucili go nie wiedzieć czemu (być może zasłużenie, ale mnie ten ranking nie przekonuje) na pierwsze miejsce i już sprzedaż się napędza.
Sebastian_M26 - Pon 27 Sty, 14 17:36

Robi się offtop, jest osobny wątek na prostowniki. Najlepszy akumulator to akumulatar AGM, w wykonaniu Optima. Na tym aku (jak ma się zdezelowany pojazd), jeśli rozrusznik po paru minutach przestał kręcić, trzeba poczekać z 15 minut (optima się zregeneruje) i dalej można kręcić. Po uruchomieniu tego pojazdu czyt. złomu, alternator naładuje tą optimę w ciągu 30 minut i zabawa od nowa.
mattyah4x4 - Pon 27 Sty, 14 21:24

optima się nie "regeneruje", optima jest po prostu przystosowana do wielokrotnego głębokiego rozładowania - zupełnie inna budowa niż płytowe akumulatory 8)

jest również hermetyczna, bezobsługowa (ale tak naprawdę), może pracować w każdej pozycji (na boku, na doł klemami - bez znaczenia) oraz wydaje prąd również po przestrzeleniu :lol:

pedros - Sro 29 Sty, 14 20:19

orientujecie sie moze jaki najwiekszy akumulator można włożyć do 1.6 BFQ?
oryginalnie mam ok 45Ah co jest moim zdaniem malo rozsadne podejscie w przypadku LPG i innych odbiorników.

fajnie byłoby zachowac taka wielkość by mozna bylo obudowac to plastikiem.

k-pax - Sro 29 Sty, 14 20:53

Ja też mocno zastanawiam się nad zakupem nowego akumulatora do mojej BFQ, pierwszy 45Ah kończy swój żywot. Pod uwagę biorę pojemności 56 lub 60 Ah - choć niektórzy sprzedawcy twierdzą że 60 to odrobinę za dużo. Co do gabarytów to 60 Ah ma wielkość najczęściej 242/175/wysokość 190 lub 175 co według moich pomiarów powinno się zmieścić do plastikowej skrzynki :)
Pozdrawiam.

kabanos - Sro 29 Sty, 14 21:02

pedros, k-pax, dobry aku 55 Ah powinien wystarczyć.
ruwado - Sro 29 Sty, 14 21:16

k-pax, ja ostatnio włożyłem
Bosch S4 52AH 470A P+

Pojemność ważna, ale weź też pod uwagę prąd rozruchowy.

pedros - Pią 31 Sty, 14 19:18

k-pax napisał/a:
Ja też mocno zastanawiam się nad zakupem nowego akumulatora do mojej BFQ, pierwszy 45Ah kończy swój żywot. Pod uwagę biorę pojemności 56 lub 60 Ah - choć niektórzy sprzedawcy twierdzą że 60 to odrobinę za dużo. Co do gabarytów to 60 Ah ma wielkość najczęściej 242/175/wysokość 190 lub 175 co według moich pomiarów powinno się zmieścić do plastikowej skrzynki :)
Pozdrawiam.

jestem ciekaw. daj proszę znać koniecznie jak zmienisz.

ja tez nie chce przesadzać z masa aku 60 to max.

[ Dodano: Pią 31 Sty, 14 19:18 ]
kabanos napisał/a:
pedros, k-pax, dobry aku 55 Ah powinien wystarczyć.

:bigok

Hipolita - Sob 01 Lut, 14 19:30

Mam zapytanie, ponieważ żonka wczoraj miała problem z aku. i wzięła sprawy w swoje ręce i założyła nowy aku do naszej poczciwiny: Akumulator Exide 80Ah 700A EB802 P+ Excell. I teraz się zastanawiam czy to się nadaje do 1.9 TDI BXE? z tego co czytałem na rozruch powinien być ok, ale czy się będzie dobrze ładował? I ewentualnie czy ktoś miał doświadczenie z tym aku?
endryu - Sob 01 Lut, 14 19:37

Akumulator pasuje do BXE :bigok Trzeba dużo jeździć aby się prawidłowo doładowywał. Mało jazdy i krótkie odcinki-bateria się nie będzie w pełni doładowywać (ale to jak każda inna).
piotrek_gdy - Sob 01 Lut, 14 19:43

Hipolita, zależy ile przejeżdzasz- jak 15km dziennie to słabo
Hipolita - Sob 01 Lut, 14 21:15

no właśnie żonka tylko jeździ, rano z dzieciakami i dalej do pracy i jakieś podjazdy, max 15 - 20 km. a jaki aku byście polecali z doświadczenia?
piotrek_gdy - Sob 01 Lut, 14 21:17

Hipolita, 74Ah to max
jak ci zależy to weź S4 Boscha

za rozruch odpowiada prąd rozruchowy a nie pojemność

D2mian - Sob 01 Lut, 14 21:45

A co z akumulatorami w technologii AGM?
piotrek_gdy - Nie 02 Lut, 14 10:13

D2mian, możesz kupić- tylko koszt jest duży a sens stosowania w aucie jakim jest Octavia jest żaden
co innego np w aucie terenowym- ja we Wranglerze mam :wink:

Hipolita - Nie 02 Lut, 14 10:31

piotrek_gdy napisał/a:
Hipolita, 74Ah to max
jak ci zależy to weź S4 Boscha

za rozruch odpowiada prąd rozruchowy a nie pojemność

Wielkie dzięki za info piotrek_gdy

D2mian - Nie 02 Lut, 14 11:39

piotrek_gdy, ja wiem czy taki duży koszt Banner 60Ah kosztuje 450zł więc szału nie ma. Dla mnie ważne żeby aku bardziej pasował do charakterystyki jazdy miejskiej ponieważ sam dużo jeżdżę po mieście i mam sporo startów na krótkich odcinkach.

Damian

ruwado - Nie 02 Lut, 14 22:19

A tak z ciekawości zapytam - aku, które jest niedoładowane (raczej słabe) po przejechaniu trasy:
- 100 km
- uruchomienie i znowu 100 km
jest trochę napełnione?

endryu - Nie 02 Lut, 14 22:28

ruwado napisał/a:
jest trochę napełnione?
Trochę tak :bigok To tak jak około 3 godz. standardowego ładowania prostownikiem :bigok
paweł2 - Pią 07 Lut, 14 18:03

Panowie co polecacie do busa LT28 2.4TD myslalem o 110Ah 850A tylko nie wiem czy Centry a moze cos innego?
mattyah4x4 - Pią 07 Lut, 14 19:01

a jaki masz alternator, hę ? :lol:
kapi - Sob 08 Lut, 14 17:16

przeglądając sieć znalazłem informacje, że za pomocą VCDS-a można się nieco dowiedzieć o kondycji naszego akumulatora -> >klik< link w j.niemieckim.
czy poddawaliście swoje aku takiej diagnozie i na ile się sprawdziła ?

na tej stronie jest również link do pracy o poborze prądu w nowych samochodach, autorstwa p. Fabis-a ze Szczecina

qwsazx - Czw 20 Lut, 14 13:44

Kupno akumulatora to wbrew pozorom banalna sprawa: należy wymierzyć wnękę, zapamiętać minimalny prąd rozruchowy (w sumie istotne tylko przy dieslach) oraz układ klem. Następnie wziąć najtańszy o największej pojemności jaki się da znaleźć pasujący do komory, również pod względem wysokości w niektórych samochodach.

Sprzedawców i "fachowców" twierdzących, że zbyt duży akumulator będzie niedoładowany należy omijać z daleka, bo po prostu nie mają pojęcia o czym mówią.

Nie ma sensu nastawiać się na marki lepsze lub gorsze - obecnie na rynku jest i tak tylko kompletny szajs, który padnie za 2-3-4 lata, nie ma sensu więc przepłacać za naklejki.

liveact - Czw 20 Lut, 14 16:06

qwsazx napisał/a:
Kupno akumulatora to wbrew pozorom banalna sprawa: należy wymierzyć wnękę, zapamiętać minimalny prąd rozruchowy (w sumie istotne tylko przy dieslach) oraz układ klem. Następnie wziąć najtańszy o największej pojemności jaki się da znaleźć pasujący do komory, również pod względem wysokości w niektórych samochodach.

Sprzedawców i "fachowców" twierdzących, że zbyt duży akumulator będzie niedoładowany należy omijać z daleka, bo po prostu nie mają pojęcia o czym mówią.

Nie ma sensu nastawiać się na marki lepsze lub gorsze - obecnie na rynku jest i tak tylko kompletny szajs, który padnie za 2-3-4 lata, nie ma sensu więc przepłacać za naklejki.

a nie lepiej skorzystać z jakiegoś konfiguratora? Sznajder-konfigurator
tutaj wkleiłem konfigurator polskiej firmy, ale można sobie znaleźć aplikacje, np. Exide, w Play Sklepie Google'a, czy innych miejscach... Nie musisz maski otwierać...

Voit - Pią 07 Mar, 14 22:25

W lutym zdechł mi akumulator.
Pierwszy, jeszcze z fabrycznego montażu.
Swoje lata już miał. Miał prawo.
Zakupiłem Centrę Futura, o taką:

Nigdy nie miałem problemów z akumulatorami Centry, mam nadzieję, ze z tego też będę zadowolony.
Na razie trzy lata gwarancji, dwa lata assistance.
Wymiarowo nowy akumulator jest nieco mniejszy od fabrycznego.
Grunt, że nie większy...
:wink:

ruwado - Sob 08 Mar, 14 00:30

qwsazx napisał/a:
obecnie na rynku jest i tak tylko kompletny szajs, który padnie za 2-3-4 lata
raczej prędzej za 2 - 3 niż za 4. Tak mi powiedział mechanik - elektryk, który w zeszłym roku wymieniał aku w Polo żony, a w tym roku w mojej Octavce. Sam na swojej Octavce to sprawdził. Fabryczne aku jest długowieczne w porównaniu do kupowanych później.
bobolino - Czw 10 Kwi, 14 17:53

ruwado napisał/a:
Fabryczne aku jest długowieczne w porównaniu do kupowanych później.

A żeby było śmieszniej, to te fabryczne są produkowane w Polsce dla grupy VW.
No, przynajmniej jeszcze 3 lata temu były produkowane. Teraz nie wiem, bo nie miałem okazji zaglądać do auta 2011r. >

pedros - Czw 10 Kwi, 14 20:43

producent w sumie nieistotny. pilnowanie prądu ładowania klamota jest ważne. jak się dba to akumulator jest dlugowieczny. regularne ładowania i niedoprowadzanie do nadmiernego rozladowania to również krok w kierunku witalnosci baterii.
kristofer55 - Pią 11 Kwi, 14 12:11

Voit napisał/a:
W lutym zdechł mi akumulator.
Pierwszy, jeszcze z fabrycznego montażu.
Swoje lata już miał. Miał prawo.
Zakupiłem Centrę Futura, o taką:

Obrazek

Nigdy nie miałem problemów z akumulatorami Centry, mam nadzieję, ze z tego też będę zadowolony.
Na razie trzy lata gwarancji, dwa lata assistance.
Wymiarowo nowy akumulator jest nieco mniejszy od fabrycznego.
Grunt, że nie większy...
:wink:

Mam ten sam akumulator, rok czasu bez problemów. W sumie zima w tym roku była słaba więc nie przetestowany w warunkach extremalnych :)

Sebastian_M26 - Pią 11 Kwi, 14 13:22

50% futur pada do 2 lat. Reszta wytrzymuje do 5 pod warunkiem, że nie będzie rozladowywana np. gps, a auto będzie wiele godzin jeździć. . Ten typ akumulatora bardzo słabo pobiera ładunek w niskich temperaturach. Do naładowania potrzebuje 14,7V, lub kilkudziesięciu godzin przy 14,4V. Przy starszej instalacji i napieciach 13,9-14,1V do wyrzucenia jest po pierwszej zimie. Pozytywne rozpatrzenie reklamacji poniżej 1%.
parasite - Pią 11 Kwi, 14 18:38

Sebastian_M26, Excide Premium to nie jest to samo co Centra Futura? Z opisu na ich stronie wynika, że to są identyczne akumulatory. U mnie już dwie zimy przeżył, tylko, że u mnie jest dokładnie tak jak piszesz :) czyli dłuższe trasy, auto praktycznie codziennie jeździ i napięcie ładowania w okolicach 14,6V jak sprawdzałem miernikiem :)
bobolino - Pią 11 Kwi, 14 19:16

pedros napisał/a:
jak się dba to akumulator jest dlugowieczny. regularne ładowania i niedoprowadzanie do nadmiernego rozladowania to również krok w kierunku witalnosci baterii.

Tutaj bym polemizował, bo akurat rozładowanie aku (no nie do zera, ale tak do 25%) trzy-cztery razy w roku i ponowne jego naładowanie może wydłużyć okres eksploatacji nawet do x2.

Innymi słowy, jeżeli auto ma sprawne ładowanie i jeździ codziennie na długich odcinkach, to taki przeciętny akumulator wytrzyma 2-3 lata.
Natomiast jeżeli taki akumulator zostanie rozładowany parę razy w roku i porządnie naładowany, to będzie nam dłuuugo służył.
Teraz nie chce mi się tłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, jakie reakcje zachodzą - po prostu uwierzcie mi na słowo, jako byłemu pracownikowi ZAP Piastów.

[ Dodano: Pią 11 Kwi, 14 20:28 ]
Sebastian_M26 napisał/a:
Reszta wytrzymuje do 5 pod warunkiem, że nie będzie rozladowywana np. gps, a auto będzie wiele godzin jeździć.

Jest wręcz przeciwnie!

Sebastian_M26 napisał/a:
Ten typ akumulatora bardzo słabo pobiera ładunek w niskich temperaturach.

Yyyyy... że co słabo pobiera? Ładunek? Jaki ładunek, w jak niskich temperaturach? Ty w ogóle wiesz o czym piszesz?

parasite napisał/a:
czyli dłuższe trasy, auto praktycznie codziennie jeździ i napięcie ładowania w okolicach 14,6V jak sprawdzałem miernikiem

O tym właśnie pisałem w poprzednim poście. Rozładuj ten aku do stanu takiego, aby rozrusznik zauważalnie wolniej zaczął kręcić, a potem w długą drogę - wtedy sam się doładuje.
I rób tak co kwartał, a będziesz Pan zadowolony, obiecuję :!:

pedros - Pią 11 Kwi, 14 21:36

różne typu akumulator ów różnie reagują na takie zabiegi... rekrystalizacja nie wszystkim typom na dobre wychodzi.... ale owszem jest to pewien sposób na rekondycjonowanie ale trzeba uważać by prądem udarowym nie popiescic rozladowanego akumulatora bo delikatnie płyty się pozbeda pasty i po temacie.....
Voit - Pią 11 Kwi, 14 22:38

Uwielbiam precyzyjne raporty awaryjności.
...Zwłaszcza te w procentach.
:lol:

bobolino - Sob 12 Kwi, 14 19:36

pedros napisał/a:
ale trzeba uważać by prądem udarowym nie popiescic rozladowanego akumulatora bo delikatnie płyty się pozbeda pasty i po temacie.....

Jeżeli podepniesz akumulator pod gniazdko 230V, to faktycznie może być po temacie...
Uwaga na oczy!

rafiki - Wczoraj 18:09

Panowie, mam pytania w kwestii akumulatora. Jakie max. wymiary może mieć aku (długość)? I czy 74Ah styknie czy coś mocniejszego? Bo wybrany przeze mnie model ma różne pojemności.
damian1975 - Wczoraj 19:00

rafiki, patrz też na prąd rozruchowy danego akuśa :bigok
rafiki - Wczoraj 19:01

damian1975, większy pojemnościowo ma 20A więcej rozruchowego, ale nie wiem czy się zmieści...
endryu - Wczoraj 19:16

Wyszukiwarki pokazują max 77 Ah, który ma wymiary dł.278 x szer.175 x wys.190mm i taki na pewno wystarczy. 80 Ah, 85 Ah mają dł. 315-353 mm. szer.175 wys. max. 190 mm.
Większy np. 90 Ah ma wymiary 353 x 175 x 190 i na długość może się nie zmieścić. Ale to już trzeba by zmierzyć :bigok
Niejednokrotnie "dobry" akumulator przy mniejszej pojemności ma większy prąd rozruchowy, a to jest ważniejszy parametr. :bigok

rafiki - Wczoraj 19:21

Ze względu na to, że bez wyjęcia aku nie da się precyzyjnie zmierzyć wymiarów wewnętrznych tej plastikowej puszki na aku wyszło mi 31 cm, 80 Ah ma 31,7...
74 Ah - 680 A
80 Ah - 700 A

kornat - Wczoraj 19:21

endryu napisał/a:

Niejednokrotnie "dobry" akumulator przy mniejszej pojemności ma większy prąd rozruchowy, a to jest ważniejszy parametr. :bigok

I zarazem mniej żywotny ;)

rafiki - Wczoraj 19:44

80 Ah nie wejdzie, ale znalazłem coś w zamian i mam 2 typy.
1. Jenox Classic 74 Ah 680 A
2. Jenox Gold 77 Ah 770 A
Firmę Jenox polecił mi zaprzyjaźniony mechanik. Ponoć robi je Centra do spółki z BOSCH.

endryu - Wczoraj 19:51

Trzy wydania książki o Octavii 1 podają pojemność max. 80 Ah. Czyli 80-tka o długości 315 mm powinna wejść.
Są 85-ki o wymiarach takich jak 80-tka.

eaglemirek - Wczoraj 21:22

Im większy prąd rozruchowy tym łatwiej zasiarczyć i skrócić jego żywotność :!: