Portal użytkowników Skoda Octavia Strona Główna

FAQFAQSzukajSzukajUżytkownicyUżytkownicyGrupyGrupy Facebook
RejestracjaRejestracjaZalogujZalogujAlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Zapisy na kalendarz OCP 2015 Kliknij

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o sprzęgło/łożysko jednokierunkowe alternatora
Autor Wiadomość
koczis 
Classic

Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 12:08   Pytanie o sprzęgło/łożysko jednokierunkowe alternatora

Witam!

Czytałem na OCP o w/w sprzęgle, wszystko wskazuje na to że jest ono uszkodzone. Na zimnym silniku słychać z alternatora lub koła alternatora trzaski, zgrzyty, doszło też zapalanie się lampki ładowania i nierówna praca silnika. Podejrzewałem rolkę napinacza paska. Okazało się że faktycznie łożysko rolki mocno szumiało i mogło nawet się blokować pod obciążeniem. Wymieniłem na nową, jednak nadal słychać te trzaski z alternatora.
Ustają one po około minucie. Czy należy je jak najszybciej wymienic? czy odwlekanie tej czynności może prowadzić do większych uszkodzeń?

Pozdrawiam

lukas_ig 
S_OCP Member

Auto: Octavia 1
Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 12:28   

Ja miałem sytuacje identyczną do Twojej, tzn. po rozruchu przez jakieś 30s-1minuty trzaski.Jezdzilem tak jakiś miesiąc. Któregoś razu stojąc na swiatłach słyszę już cały czas te trzaski, stałem koło ciężarówki i w pierwszej chwili pomyślałem że to ona ale jak odjechała to niestety okazało się że to u mnie. Dotoczyłem się do domu (ok.5km) i umowilem z mechanikiem. Jak rano odpalilem silnik żeby do niego pojechać rozlecial sie alternator. Spadło kolo od alternatora i porwal się pasek. Moim zdaniem te początkowe trzaski to już agonia sprzęgła i nie polecam czekać na ciąg dalszy tylko to zrobić. Dodam jeszcze że ja napinacz wymieniałem dwa razy w przeciągu 5 tyś km i mechanik stwierdził że zacierające się sprzęgiełko kończy bardzo szybko ten napinacz.

marekzu 
Donatorr

Auto: Octavia 2 FL Combi
Silnik: 1.6 TDI CR CAYC
Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 12:31   

u mnie zgrzyty pojawily sie nagle , przejechalem moze 25km i kolo sie wykrecilo a pasek znikl - skoro juz zaczyna trzaskac wymieniaj - rozleci sie w najmniej odpowiedniej chwili

koczis 
Classic

Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 13:18   

Juz mnie oblał zimny pot. Ale tak poważnie już pytałem o to sprzęgło, cena 140pln, jutro chce to wymienić. Czy muszę sprawdzić konkretny numer części?, podałem tylko model auta i rocznik.

marekzu 
Donatorr

Auto: Octavia 2 FL Combi
Silnik: 1.6 TDI CR CAYC
Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 14:28   

najlepiej zamontowac takie jakie sie wyciagnie - na obudowie jest numer - ale podejrzewam ze jest jeden typ - producent orginalu INA

rafalus 
L&K

Auto: Octavia 1
Silnik: 1.9 TDI ASV
Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 14:42   

idziesz do skody podajesz numer nadwozia a oni Tobie numer części

Sprzęgło, półosie seryjne:)

Paweł T 
Celebrate

Auto: Octavia 1 Combi
Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 17:42   

mogą dojść łożyska, ja za naprawę zapłaciłem 420pln

Arek 
Donatorr
MoC eNeRgIa AmFetAmiNa :D

Auto: Octavia 1 Combi
Silnik: 1.9 TDI ASV
Wysłany: Wto 18 Wrz, 07 18:30   

koczis, wpisz slowo napinacz w 'szukaj" i tam znajdziesz duzo ciekawych rzeczy na temat który opisujesz,znalazł bym Ci ale teraz niewiele mam czasu :bigok

Pozdrawiam

koczis 
Classic

Wysłany: Czw 20 Wrz, 07 08:28   

Już naprawione. Oprócz sprzęgła jednokierunkowego, wymieniłem też łożyska na alternatorze. To one tak strzelały, szczególnie to od strony szczotek. Sprzęgło było całkowicie zablokowane. Faktycznie jazda z zablokowanym sprzęgiełkiem może prowadzić do urwania koła, moje rozpadło się przy ściąganiu, tzn wypadły igiełki i koło pasowe spadło z bierzni. Koszt 140 sprzęgiełko INA, 24 za łożyska, robocizny nie liczę bo wymieniłem sam u brata w warsztacie.
Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Odpowiedz do tematu