Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

wymiana rolki (sprzęgiełka) alternatora

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • wymiana rolki (sprzęgiełka) alternatora

    Więcej zdjęć miało być wkrótce i ni ma :szeroki_usmiech

  • #2
    wymiana rolki (sprzęgiełka) alternatora

    Pojazd; octavia 1.9 tdi 1998r ,silnik AHF alternator bosch chyba 120A. Auto bez klimatyzacji. Do wymiany rolki alternatora potrzebujemy:
    -gwóżdz lub drut o długości ok 5cm,
    -bit spline M10 o długości ok.6,5 cm (żeby nie odkrecać i wyjmować alternatora bit powinien miec dokładnie długość miedzy 6 a 6,8 cm, )
    -nasadkę 33 kątną do odkręcania rolki alternatora bosch grupy vw
    -klucz 13 i 17,
    -torx t40 do odkrecenia rolki napinacza

    Najlepiej zdemontować napinacz paska wielorowkowego i przy okazji sprawdzic i ewentualnie wymienić rolke napinacza, amortyzator napinacza oraz ocenic stan paska wielorowkowego. i tutaj ciekawostka; nie da sie wymienić samego łożyska rolki napinacza, trzeba wymienić całą rolke.(przynajmniej w moim modelu, choć czytałem że w innych ktoś wymieniał samo łożysko) Nie da sie dokupić w sklepach motoryzacyjnych samego amortyzatora napinacza ( twierdzą że tylko cały napinacz za 300 zł) Ale da sie zakupić sam amortyzator na allegro za jakieś 60-70- zł.
    +Mój sposób na podniesienie i zabezpieczenie napinacza to wkrecenmie krótkiej śrubki w otwór centralny rolki napinacza (czerwona strzałka na zdjęciu)tak aby wystawała jakies 2 cm, założenie mocnego sznurka za wystający łeb śruby i wtedy ciągnąc do góry podnosimy napinacz i blokujemy go gwożdziem o długości ok 5 cm wkładając go w odpowiednie otwory.
    +Odkręcamy 3 śruby mocujące napinacz i wyjmujemy go.
    +Wkładamy nasatke i bit w otwór centralny rolki alternatora tak aby spline dobrze siedział . Na bita zakładamy klucz 10 do zablokowania i odkrecamy( Splinem kręcimy w prawo a nasadką 33 kątną w lewo.) U mnie zakręcone było że klękajcie narody -połamałem zwykły klucz 10, ale udało sie odkrecić. Gdyby sie nie udało pozostaje wyjąć alternator i użyć do odkręcenia klucza pneumatycznego.Sprawdzamy stan rolki napinacza i wymieniamy jeśli już jest z nią żle.Przy okazji możemy przyjżeć sie paskowi wielorowkowemu i przemyśleć jego wymiane.
    Załączone pliki

    Komentarz

    POWRÓT NA GÓRĘ
    Pracuję...
    X