Ograniczenie odpisu rat leasingowych- dobrej zmiany cd.
Zwiń
X
-
Bo tak mamy skonstruowaną ordynację podatkową? Osobiście chcialbym mieć mozliwość odliczania np. zakupu auta i tu i tu. Chyba nie tylko ja
Zawsze Kowalski lub Agamek moze przejść na samozatrudnienie, wybrać sobie sposób rozliczania, i sobie to i owo odliczać jeśli to dla niego korzystne. Też auto. Ale może niedlugo mniej niż teraz. I w tym problem.Ostatnio edytowany przez Alonzo_; 7050.
Komentarz
-
-
Alonzo_, nie chcę przechodzić na samozatrudnienie żeby mieć jakieś odpisy. Po prostu zachodzę w głowę jak to jest, ze przedsiębiorcy ten VAT mogą sobie odliczać i jest to dla gospodarki korzystne, a osoby fizycznie już nie. Przecież i ja, i Kowalski, i Alonzo_ jak ten VAT sobie zostawi, to te pieniądze i tak wyda na coś innego. One nie wyparują. Więc dlaczego firmy mogą na VAT oszczędzać, a ja już nie...?
Nie chłodzi o to, że chciałbym, aby firmy płaciły VAT jak ja. Chciałbym tylko wiedzieć dlaczego ja, Nowak i Kowalski tego z punktu widzenia gospodarki odjąć nie możemy?
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Alonzo_ Zobacz wpisYyyyyy ale tu nie o Vat chodzi.....
Komentarz
-
-
Widzisz kolego..... Ja tak samo nie mogę zrozumieć dlaczego taki jeden z drugim mój kolega nie płacący nigdy złotówki na zus, krus, srus, w wieku 40 lat idzie na emeryture gdzie ma po 15 latach jej 2x więcej niz ja po 42 czyli za 25 lat tyrania jeszcze, jeśli dożyję.....no co poradzisz?
Widziałeś sprawiedliwość. Kazdy jak ma możliwość to korzysta. Ty, ja - źle wybralismy tzw drogę kariery
Bronek dał recepte dla każdego komu źle
Komentarz
-
-
Skoro tu już wolne wnioski to i ja dodam. Kto na etat pracuje ten...na początku ma zabrane i dostaje tyle ile "powinien dostać". Przedsiębiorca ma dużo większe ole do manewru przy odliczeniach. Zanim zapłaci podatek...A co do artykulu z linka....Ktoś z was rozdziela auto względem firma / prywata ? Ktoś jak jedzie na wakacje to bierze czy nie bierze fakture na paliwo? Lub impre pracową rozlicza jako "usługe hotelową"? Albo aier toaletowy na fakture bierze do "siedziby" w bloku? ech
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Alonzo_ Zobacz wpisWidzisz kolego..... Ja tak samo nie mogę zrozumieć dlaczego taki jeden z drugim mój kolega nie płacący nigdy złotówki na zus, krus, srus, w wieku 40 lat idzie na emeryture gdzie ma po 15 latach jej 2x więcej niz ja po 42 czyli za 25 lat tyrania jeszcze, jeśli dożyję.....no co poradzisz?
Widziałeś sprawiedliwość. Kazdy jak ma możliwość to korzysta. Ty, ja - źle wybralismy tzw drogę kariery
Bronek dał recepte dla każdego komu źle
================================================== ================================================== ================================================
PS: Ostatnio gadałem z kumplem o jego samochodzie kupionym na jednoosobową firmę. Kupił sobie jakieś 3 lata temu (wylizingował) Outlandera za 120kzł. Z uwagi na różne odliczenia podatków i takich tam (nie znam się - tłumaczył mi, ale je jestem podatkowy tłumok i jedyne co wiem o podatkach to to, że łapię się na niższy próg podatkowy przez to że rozliczam się z niepracującą żoną) fizycznie zapłacił za to auto 70kzł - właśnie we wrześniu wykupuje auto. A ponieważ jego żona nie chce tym Outlanderem jeździć (a sam kolega jeździ od zeszłego roku służbowym Superbem), to kupuje właśnie nowe mniejsze auto, a za Outlandera salon płaci mu 75kzł.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpisPróbuję tylko zrozumieć dlaczego niepłacenie podatków przez osobę prawną jest dla gospodarki korzystne (do prawnie dopuszczalne), a przez osobę fizyczną dla gospodarki niekorzystne (bo prawem niedopuszczone)?
Natomiast umowy B2B jako substytut umowy o pracę to efekt uboczny i wykorzystanie tych benefitów niezgodnie z pierwotną intencją ustawodawcy.
Tak jak kiedyś ulga na internet była inwestycją w budowanie penetracji internetu, albo ulga odsetkowa miała napędzić rynek developerski.
Powered by R-Performance
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Clip Zobacz wpisOfftop, ale czy naczelny kurdupel to ma wogole prawojazdy?
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpis, a za Outlandera salon płaci mu 75kzł.
Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpisOutlandera za 120kzł.Zamieszczone przez Agamek12 Zobacz wpisfizycznie zapłacił za to auto 70kzł
Odliczyl raczej tylko polowe VATu wiec ~105tys netto i od tego 19% podatku to cos wiecej niz 70tys wychodzi Chyba ze firma mu jeszcze zwracala jakis koszt utrzymania auta.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Maicroft Zobacz wpis-23% VAT bo nie wazne czy odliczyl przy zakupie 100 czy 50% VATu teraz zaplaci caly
Odliczyl raczej tylko polowe VATu wiec ~105tys netto i od tego 19% podatku to cos wiecej niz 70tys wychodzi Chyba ze firma mu jeszcze zwracala jakis koszt utrzymania auta.
Komentarz
-
-
Jest chyba jeszcze coś takiego jak przekazanie auta z działalności na użytek prywatny ( w przypadku osoby fizycznej prowadzącej DG). Przy spełnieniu kilku warunków można w zasadzie nie zapłacić ani PIT ani Vat od sprzedaży tego auta jako już osoba prywatna. Takze wtedy te 75 tys trafia do kieszeni.
Chyba że się mylę to prosze mnie poprawić.
A wracajac do tematu - byłem ostatnio potestowac nową mazdę 6 i jak zawsze sprzedajacy się mocno nakręcił zeby mi ją sprzedać i dzwonił kilka dni po rozmowie. Sam przyznał że ta informacja o możliwości ograniczenia odpisu rat do 50% spowodowała że wielu potencjalnych kupcow wstrzymało decyzje w ostatnim czasie - konkretnie z tego własnie powodu - az sytuacja się wyjaśni.
Sami to śledzą bo mocno im to psuje teraz sprzedaż.Ostatnio edytowany przez Alonzo_; 7050.
Komentarz
-
-
https://www.gofin.pl/podatki/17,1,61,159037,wycofanie-samochodu-srodka-trwalego-z-jednoosobowej.htmlWycofanie samochodu (środka trwałego) z jednoosobowej działalności gospodarczej - VAT, PIT i ewidencja księgowa - Podatek dochodowy - Podatki - Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca przekazał na cele prywatne samochód... - Portal Podatkowo-Księgowy
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Alonzo_ Zobacz wpisinformacja o możliwości ograniczenia odpisu rat do 50% spowodowała że wielu potencjalnych kupcow wstrzymało decyzje w ostatnim czasie - konkretnie z tego własnie powodu - az sytuacja się wyjaśni. Sami to śledzą bo mocno im to psuje teraz sprzedaż.
Z ciekawostek:
Do umów leasingu, najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu dotychczasowym, z zastrzeżeniem ust. 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2020 r.
Zatem ja raczej spieszyłbym się leasingować auto z placu, a nie zwlekał...
Poza tym do 150,000 zł netto raty leasingowe nadal będzie można w 100% zaliczać do kosztu uzyskania przychodów w tzw, użytku mieszanym (a, nie oszukujmy się, praktycznie każde cywilne auto osobowe podpada pod użytek mieszany). Ograniczenie do 50% dotyczyć ma kosztów eksploatacji (napraw, paliwa, czy np. opłaty za wynajem długoterminowy w części dotyczącej raty serwisowej). Natomiast w wynajmie zasadnicza rata leasingowa będzie nadal mogła być zaliczana do kosztów w 100%, z ograniczeniem 150 000 zł. (Mówimy o części kosztów netto, bo VAT to inna ustawa.)
Czyli na razie jeszcze nie taki diabeł straszny... Co nie zmienia faktu, że wpienia mnie niemożebnie przykręcanie śruby tym, których dzięki trudowi i zaradności stać na cokolwiek "więcej", tylko po to, by łup rozdać na bierny, mierny, ale wierny elektorat bezzębnego dziada i otaczających go świrów. No, ale bez ciągnięcia offtopu... Choć właśnie tak wygląda dziś Europa Zachodnia i jej socjalistyczne podatki.
A sprawę też śledzę, bo dotyczy mnie bezpośrednio. Choć Octavię mam prywatnie, to większe auto wynajmuję (leasing z wysokim wykupem i z serwisem w racie) i przed miesiącem właśnie zawarłem umowę na 48 m-cy.
M.
666 4U
Komentarz
-
-
Tutaj jest to dobrze streszczone:
https://www.fmleasing.pl/aktualnosci...-drozszych-aut
oraz tu:
Kto korzysta ze służbowych aut do celów firmowych i prywatnych, odliczy od przychodu tylko połowę wydatków, a użytkujący pojazdy prywatne –
M.666 4U
Komentarz
-
Komentarz