Czechy: zmiany w przepisach!

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • LUKI
    RS
    • 2005
    • 5776

    Czechy: zmiany w przepisach!

    lec,
    Nie chcialbys sie wstrzymac i zakupic 5mm? bo zbieram chetnych
    a tak bylbys juz 3 zainteresowanym oprocz mnie i hello) wiec
    brakowaloby juz tylko albo az 3 zawodnikow do zlozenia zamowienia
    Pozdrawiam
    kliknij 'Lubię to!' www.facebook.com/LukiFanatic a tam O2/O3 RS, O3 RS230, G 6GTI 35, G 7GTI, G 7R, S3, CLA 45 AMG, S5, GT3 RS, Turbo S, M5, RS 7, S 63 AMG, RS6

    SKODA OCTAVIA 1.4TSI 122HP CAXA TURBO PROBLEM
  • szkoda
    RS
    S_OCP Member
    • 2005
    • 22543

    #2
    Czechy: zmiany w przepisach!

    Choć Republika Czeska nie jest zbyt częstym miejscem docelowym naszych wakacyjnych wojaży zagranicznych, to jednak bardzo często jest pierwszym krajem, jaki mijamy w drodze na urlop. Dlatego warto zapoznać się z przepisami, jakie wchodzą tam w życie od 1 lipca.

    Zmienione przepisy czeskiego Kodeksu Drogowego mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach tego kraju oraz zrównać prawodawstwo z prawem obowiązującym w większości krajów Unii Europejskiej. Znowelizowana ustawa wprowadza nowe uprawnienia dla policji oraz innych służb, a także wzrost opłat mandatowych oraz system punktów karnych.

    Najważniejszą zmianą wydaje się być wprowadzenie obowiązku całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania. Do tej pory podobnie jak w Polsce obowiązek ten istniał tylko w okresie zimowym. Jak zapowiadają przedstawiciele czeskiej policji, obowiązek ten będzie surowo przestrzegany i nie będzie pobłażania dla zapominalskich kierowców. Przy wjeździe do kraju mają pojawić się dodatkowe informacje, które przypomną o tym nowym obowiązku. Czy tak jednak będzie w rzeczywistości, przekonamy się już za parę dni.

    Wśród innych nowości pojawiły się m.in. obowiązek posiadania w wyposażeniu kamizelki odblaskowej, całkowity zakaz używania antyradarów (mandat nawet do 100 tys. koron), obowiązek używania kierunkowskazów podczas wyprzedzania rowerzystów, obowiązek powiadamiania policji o każdym wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także gdy doszło do uszkodzenia zdrowia oraz uszkodzenia mienia o wartości przekraczającej 50 tys, koron. W przypadku korków na autostradzie lub drodze ekspresowej trzeba będzie zostawić 3-metrowy wolny pas przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych. Zakazane będzie używanie telefonu komórkowego (chyba że z zestawem głośnomówiącym) podczas jazdy.

    Nowelizacja przewiduje dużo wyższe kary pieniężne za jazdę pod wpływem alkoholu (dopuszczalny poziom to 0,0 promila) i innych środków odurzających (środków przeciwbólowych w nadmiarze, narkotyków). Zasadniczą zmianą jest potraktowanie jazdy pod wpływem alkoholu jako przestępstwo (powyżej 1 promila), za które przewiduje się karę 1 roku więzienia, karę pieniężną lub zakaz prowadzenia samochodu. W przypadku podejrzenia kierowcy o kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu, do badania poziomu alkoholu w organizmie za pomocą alkomatu będą upoważnieni także funkcjonariusze Straży Miejskiej.

    Nowelizacja dopuszcza nie tylko parkowanie równolegle do chodnika, ale także prostopadle oraz ukośnie również w tych miejscach, gdzie nie ma znaku określającego sposób parkowania. Również przy zmianie pasa jazdy na drodze wielopasmowej obowiązuje zasada prawej ręki. Jeżeli na drodze wielopasmowej są pasy dla włączających się do ruchu, to kierowca włączający się do ruchu jest zobowiązany z takiego pasa korzystać. Zmianie uległy także zasady jazdy na rondzie - jeżeli kierowca zamierza wjechać na rondo, nie musi używać kierunkowskazu. Ma obowiązek używania kierunkowskazu w momencie, kiedy chce zmienić pasy oraz bezwzględnie przy zjeździe z ronda.

    W Czechach podobnie do wielu innych krajów unijnych, w tym i w Polsce, wprowadzony zostanie punktowy system karania kierowców. Po osiągnięciu maksymalnej liczby 12 punktów karnych, prawo jazdy zostanie kierowcy odebrane na 1 rok i aby je odzyskać, kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin. Również obcokrajowcy będą podlegać nowemu systemowi punktowemu. Po otrzymaniu łącznie 12 punktów nie będą mogli prowadzić na terytorium Czech przez rok (za naruszenie tego zakazu grozi kara od 25 do 30 tys. koron).

    Nowelizacja ustawy określa uprawnienia policji oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Mogą oni zakazać kierowcy kontynuowania prowadzenia pojazdu, jeśli dysponują dowodem popełnienia przez niego przestępstwa lub wykroczenia, a także na miejscu zdarzenia zatrzymać prawo jazdy kierującemu pojazdem.

    W przypadku podejrzenia o popełnienie wykroczenia, policjant ma prawo na miejscu żądać wpłacenia kaucji w wysokości 50.000 koron. Kwota ta stanowi gwarancję stawienia się kierowcy w postępowaniu wyjaśniającym.
    [mojeauto.pl - link ]
    saport techniczny baj DGW
    była BKD+DSG '05 120kkm
    była BXE '08 190kkm
    no i nie ma :-)

    Komentarz

    • Maicroft
      Moderator
      S_OCP MemberModeratorr
      • 2004
      • 25757
      • Audi

      #3
      No ja juz widze, te stare rozpadajace sie Skody 105 S i L :lol: ktore ledwo sie kupy trzymaja, ze bedzie to na swiatlach jezdzic. Chociaz i tak lepsze to niz nasze maluchy.

      Co do jazdy na bani to jak najbardziej za, a te punkty to jest to ciekawe ile mozna dostac za np przekroczenie predkosci o 50kh/h bo jakby liczyli to jak u nas to raz 50 i drugi raz 10 i nie mamy prawka na rok :lol:
      Spritmonitor.de

      Komentarz

      Pracuję...