Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Biopaliwa od nowego roku

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Biopaliwa od nowego roku

    Zamieszczone przez ===Tomy===
    TTTM szczególnie na postoju u zimnym silniku, ruszasz kółkiem i czujesz delikatny luz.
    Po uruchomieniu silnika następuje regulacja i luz musi się zminimalizować.
    Chyba powinno być "na wyłączonym silniku" zamiast na "zimnym" :?: :wink:

    [quote="===Tomy==="]Uszkodzenie przekładni najczęściej objawia się bardzo mocnym biciem na kole kierownicy w trakcie jazdy - stuki przenoszone po układzie kierowniczym z którejś z dwóch listw przekładni.

    Przekładnia ma tylko jedną listwę, ale oczywiście z dwoma końcami :szeroki_usmiech
    No chyba, że się mylę :wink:
    kliknij 'Lubię to!' www.facebook.com/LukiFanatic a tam O2/O3 RS, O3 RS230, G 6GTI 35, G 7GTI, G 7R, S3, CLA 45 AMG, S5, GT3 RS, Turbo S, M5, RS 7, S 63 AMG, RS6

    SKODA OCTAVIA 1.4TSI 122HP CAXA TURBO PROBLEM

  • #2
    Biopaliwa od nowego roku

    Pierwszą ustawę o biopaliwach uchwaloną w 2002 roku zawetował prezydent Aleksander Kwaśniewski, drugi projekt wycofał z obrad marszałek Sejmu, trzecia ustawa weszła w życie 1 stycznia 2004 r. ale tak naprawdę nie zaczęła obowiązywać, bo zabrakło przepisów wykonawczych i na dodatek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilka zapisów jest niezgodnych z Konstytucją. Dopiero prezydent Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 25 sierpnia tego roku ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

    Specjalny dystrybutor

    Według ustawy od początku przyszłego roku na stacjach benzynowych będą mogły się pojawić dystrybutory z biopaliwami ciekłymi. Ustawa określa, że takim paliwem jest min. benzyna silnikowa o zawartości powyżej 5 proc. objętości biokomponentu (np. bioetanolu czyli alkoholuFot. Maciej Pobocha: Już na początku przyszłego roku na stacjach benzynowych pojawią się dystrybutory z biopaliwami. etylowego wytworzonego z biomasy) oraz olej napędowy zawierający powyżej 5 proc. objętości biokomponentu (np. estru, czystego oleju roślinnego). Legalnie będzie można tankować także czysty olej roślinny czy też czysty bioetanol.

    Dystrybutory używane na stacjach paliwowych do biopaliw będą oznakowane tak, aby jasno wynikało jakiego rodzaju biopaliwo jest w nich sprzedawane oraz jaka jest zawartość biokomponentu. Stacje benzynowe z biopaliwami będzie kontrolowała Inspekcja Handlowa. Minister gospodarki Piotr Woźniak błyskawicznie, bo już 8 września, podpisał rozporządzenie określające wymagania jakościowe dla biopaliw. Umożliwi ono po raz pierwszy w Polsce wprowadzanie do obrotu dwóch rodzajów biopaliw: estrów metylowych kwasów tłuszczowych stanowiących samoistne paliwo (100 proc. biodiesel) oraz oleju napędowego, zawierającego 20 proc estrów - tzw. mieszanki B20.

    To bardzo duża zawartość biokomponentów – w UE nie można sprzedawać biopaliw będących mieszankami oleju napędowego lub benzyny zawierających ponad 5 proc. biokomponentów. Wyjątek stanowią Czechy, gdzie sprzedaje się olej napędowy z 30 proc. zawartością estrów (wprowadzony jeszcze przed wejściem do UE) i Szwecja, gdzie dopuszczone jest do obrotu biopaliwo E85, czyli mieszanka etyliny z 85 proc. zawartością bioetanolu.
    Jak widać dla Polski Komisja Europejska zrobiła wyjątek.

    Rolnik może pędzić

    Biopaliwa ciekłe będą mogły być produkowane i sprzedawane tylko przez podmioty gospodarcze posiadające koncesję, a więc w praktyce duże profesjonalne firmy. Ale są pewne wyjątki – otóż na własny użytek produkcją biopaliw ciekłych będą mogli zajmować się rolnicy lub grupy rolników. Nie będą mogli ich sprzedawać, a w swoich gospodarstwach będą mogli wytwarzać min. bioetanol, biometanol, olej roślinny, ester.

    Ustawa określa limity – 100 litrów oleju roślinnego lub estru na 1 ha ziemi lub ilość bioetanolu odpowiadającą 100 l oleju napędowego, także na 1 ha. Teoretycznie biopaliwa z własnego gospodarstwa powinny spełniać takie same normy jak te oferowane na stacjach benzynowych. Natomiast produkcja biokomponentów, czyli składników biopaliw nie jest niczym ograniczona – może się nią zajmować każdy i w dowolnej ilości. Określone będą tylko normy jakościowe.

    Unia Europejska zakłada, że do 2010 r. biopaliwa będą stanowiły 5,75 proc. ogólnej ilości paliwa na rynku. Prezydent Lech Kaczyński chciałby, aby Polska przekroczyła ten pułap.

    Czy jest to możliwe okaże się w przyszłości – jak dotąd najwięcej biopaliw stosuje Szwecja (3 proc.) i Austria (2,5 proc.) oraz Belgia, Hiszpania,Francja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Portugalia i Słowacja (po 2 proc.).
    [motofakty.pl - link]
    saport techniczny baj DGW
    była BKD+DSG '05 120kkm
    była BXE '08 190kkm
    no i nie ma :-)

    Komentarz


    • #3
      No to teraz kazdy bedzie rolnikiem, ja juz pedze do Biedronki zrobic zapasy OR, jak ktos ma to moze mi wlac do baku juz teraz, bo potem bedzie trzeba eksperymentować z bio czyms 'by prezydent RP"
      Spritmonitor.de

      Komentarz

      POWRÓT NA GÓRĘ
      Pracuję...
      X