Jak powstała nowa Skoda czyli Roomster od podszewki

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • LUKI
    RS
    • 2005
    • 5776

    Jak powstała nowa Skoda czyli Roomster od podszewki

    W roku 2006 firma badawcza ARC Rynek Opinia przeprowadziła badania dotyczące świadomości w kwestiach bezpieczeństwa na drodze. Nie wypadły one dla polskich kierowców najlepiej.

    Celem badania było przede wszystkim zidentyfikowanie czynników, które zdaniem kierowców mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy oraz określenie poziomu wiedzy o nowoczesnych systemach bezpieczeństwa stosowanych w samochodach.

    Reprezentatywna próba
    Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 500 kierowców.

    Wyniki badania wskazują, że kierowcy nisko oceniają poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Ponad 70% badanych określiło poziom ten jako zły lub bardzo zły. Ponad połowa kierowców (54%) jest przekonana, że bezpieczeństwo na drodze zależy w równym stopniu od nich samych, jak i okoliczności. Respondenci pytani o czynniki, które w ich opinii wywierają największy wpływ na bezpieczeństwo, najczęściej wskazywali na stan dróg (76% wskazań), zaś pośród czynników od nich zależnych najczęściej wymieniano umiejętnościi wyobraźnię kierowców (58% wskazań) oraz nadmierną prędkość (40,8% wskazań).

    Wyniki badania wskazują, że wyposażenie samochodu w systemy bezpieczeństwa (np. poduszki powietrzne, ABS, czy ESP) jest rzadziej kojarzone z bezpieczeństwem niż np. warunki atmosferyczne (5,2% wskazań vs 18,2% wskazań). W opinii kierowców systemy bezpieczeństwa nie należą zatem do najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze. Zapytani o najistotniejsze czynniki, które miały wpływ na decyzję o zakupie samochodu, respondenci wymieniali cenę (57,4%) i stan techniczny pojazdu (53,8%). Dla niemal 1/3 badanych kierowców systemy bezpieczeństwa stanowiły istotny czynnik przy wyborze samochodu, którym aktualnie jeżdżą. Nie był to jednak czynnik decydujący.

    Wiemy, że...

    Najlepiej znanymi systemami w zakresie bezpieczeństwa biernego są poduszki powietrzne i napinacze pasów – w sposób spontaniczny wymienia je odpowiednio 85% i 62% badanych kierowców. Spośród systemów bezpieczeństwa aktywnego najbardziej znany jest ABS (75% wskazań). Ponad 90% kierowców, którzy znają ABS potrafi opisać jaką role pełni on podczas jazdy.

    Inne systemy takie jak ASR, ESP, ACC są nadal słabo znane i rzadko kojarzone z bezpieczeństwem na drodze. Zna je mniej niż 10% kierowców. Dla przykładu tylko 8,8% kierowców wymienia ESP wśród systemów bezpieczeństwa, przy czym 30% z nich błędnie opisuje działanie tego systemu.

    Większość badanych kierowców (82,4%) nie była poinformowana o tym, że od 1 lipca 2006 wszystkie nowe samochody sprzedawane w Polsce powinny być wyposażone w ABS. Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odbiorem – ponad 70% kierowców jest zdania, że nowy przepis przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

    Układ obowiązkowo

    Od 1 lipca 2006 roku obowiązuje dobrowolne zobowiązanie producentów samochodów w zakresie wyposażania nowych pojazdów w układ ABS. Zgodnie z tym zobowiązaniem, wszystkie nowo sprzedawane na terytorium Wspólnoty Europejskiej samochody osobowe oraz lekkie ciężarowe powinny być standardowo wyposażane w ten układ. W piętnastu „starych” krajach członkowskich, powyższe zobowiązanie funkcjonuje już od 1 lipca 2004 r.

    Do porozumienia przystąpiły: Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA, Japońskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów JAMA oraz Koreańskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów KAMA. Celem nadrzędnym porozumienia jest poparcie producentów pojazdów zrzeszonych w wymienionych organizacjach dla unijnego programu poprawy bezpieczeństwa na drogach.

    [motofakty.pl]
    kliknij 'Lubię to!' www.facebook.com/LukiFanatic a tam O2/O3 RS, O3 RS230, G 6GTI 35, G 7GTI, G 7R, S3, CLA 45 AMG, S5, GT3 RS, Turbo S, M5, RS 7, S 63 AMG, RS6

    SKODA OCTAVIA 1.4TSI 122HP CAXA TURBO PROBLEM
  • szkoda
    RS
    S_OCP Member
    • 2005
    • 22543

    #2
    Jak powstała nowa Skoda czyli Roomster od podszewki

    Powstanie modelu Skoda Roomster można porównać do dużej rodziny, w której najmłodsze dziecko często „dziedziczy” różne ubrania po swoim starszym rodzeństwie - pisze prestiżowy dziennik „Automotive News Europe”.

    Pięciomiejscowe auto klasy minivan ma modułową platformę wykorzystującą elementy zaczerpnięte z innych modeli czeskiej marki oraz koncernu Volkswagen. Przód bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w Fabii, natomiast tył - w Octavii pierwszej generacji. Natomiast część środkowa powstała dzięki doświadczeniom w pracy nad obecnie oferowaną wersją Golfa.

    Jak powiedział Harald Ludanek, dyrektor Skody ds. technicznych, Roomster jest pierwszym samochodem Skody, który został opracowany według założeń konstrukcji modułowej Volkswagena. Takie podejście umożliwia stworzenie kilku różniących się od siebie modeli bazujących na jednej platformie, bez konieczności wprowadzania istotnych modyfikacji technicznych. „To sprzyja powstawaniu nowych pomysłów co do przyszłych modeli lub segmentów - podkreślił Harald Ludanek.
    [samar.pl - link]
    saport techniczny baj DGW
    była BKD+DSG '05 120kkm
    była BXE '08 190kkm
    no i nie ma :-)

    Komentarz

    Pracuję...