cos mi sie ten tył nie zabardzo widzi ale moze w realu bedzie to lepiej wyglądać.
Słuchanie radia kosztuje
Zwiń
X
-
Słuchanie radia kosztuje
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji z 1992 r., za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobierane są opłaty abonamentowe. Jedynym wyjątkiem są radia w telefonach komórkowych i komputerach. Radio samochodowe podlega opłacie abonamentowej na tych samych zasadach, co odbiornik stacjonarny.
Prywatni płacą za gospodarstwo
Właściciele prywatnych samochodów również muszą opłacać abonament za korzystanie z radia w swoim pojeździe. Ustawodawca nie obarczył jednak osób prywatnych dodatkowym abonamentem RTV.
- Tutaj nie ma czegoś takiego jak osobny abonament RTV. Prywatni użytkownicy samochodów swoje radia w autach opłacają w abonamencie, który jest ustalony dla ich gospodarstwa domowego - wyjaśnia Aneta Jamorek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Co to oznacza w praktyce? Opłacając jeden abonament za używanie radia w domu kierowca nie musi opłacać osobnego abonamentu RTV za radio w swoim samochodzie. Taka interpretację przepisów gwarantuje art. 2 pkt. 5 Ustawy o opłatach abonamentowych z dn. 21 kwietnia 2005 roku, gdzie wyraźnie jest zaznaczone, że istnieje obowiązek uiszczenia tylko jednej opłaty, niezależnie od ilości posiadanych radioodbiorników. Jeśli jednak kierowca nie zadeklarował używania radioodbiornika w domu, a posiada taki w samochodzie, zgodnie z prawem powinien opłacać swoje radio w aucie.
O opłatach abonamentu zrobiło się głośno w roku 2003, kiedy to ustawodawca nosił się z zamiarem wniesienia opłat za każdy odbiornik radiowy. Sprawa jednak znalazła szczęśliwy finał legislacyjny.
- Nazwijmy rzeczy po imieniu - abonament to kolejna próba pognębienia obywatela. Gdybym musiał płacić osobny abonament za moje radio samochodowe, to dopóki nie zostałbym przymuszony przez urzędy, unikałbym tego – mówi Łukasz Świacki, przedsiębiorca z Gdańska.
Floty objęte abonamentem
Inaczej wygląda sprawa w wypadku samochodów służbowych.
- Przedsiębiorstwa (firmy, instytucje itp.) mają obowiązek wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy używany odbiornik telewizyjny i radiowy, z odbiornikami radiowymi w samochodach włącznie – tłumaczy Aneta Jamorek. Firmy muszą więc posiadać książeczki abonamentowe. Dotyczy to również tych firm, które leasingują samochody.
- Zobowiązanym do rejestracji i uiszczania opłat abonamentowych RTV jest leasingobiorca, gdyż on jest użytkownikiem odbiornika – wyjaśnia Jamorek. Niektóre firmy leasingowe wprowadziły nawet opłacanie abonamentu jako jedną ze swoich usług zarządzania flotą.
- W momencie, kiedy w mediach zaczęło mówić się więcej o abonamencie RTV, czyli od 2003 roku, wysłaliśmy przypomnienie do klientów o konieczności ponoszenia tych opłat. Część z nich zwróciło do nas z zapytaniem, czy w ramach zarządzania ich flotą moglibyśmy również rozliczać abonament RTV. W związku z tym zaadoptowaliśmy nasze systemy zgodnie z tą potrzebą i rozliczanie abonamentu dodaliśmy do zakresu naszych usług – wspomina Tomasz Matujewicz, kierownik działu rozwoju LeasePlan Fleet Management Polska.
- W tej chwili rozliczamy abonament za około 50 proc. samochodów przez nas zarządzanych.
Taksówkarze płacą
Podobnie jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli samochód służy nie tylko do celów prywatnych, ale również jako narzędzie pracy, kierowca jest zobowiązany do płacenia osobnego abonamentu. Jeśli więc przykładowy Kowalski zarejestrował działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jeździ samochodem jako kurier, powinien opłacać abonament. To samo dotyczy taksówkarzy, którzy co prawda w większości przypadków do pracy wykorzystują prywatne samochody, ale taksówka jako miejsce pracy nie wchodzi w skład gospodarstwa domowego.
Podstawa prawna opłacania abonamentu RTV:
art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114 z późniejszymi zmianami)
Link do artykułu: http://www.motofakty.pl/artykul/sluc..._kosztuje.htmlO2 1.6 MPI BGU (102KM/148Nm) '04 Amb. - pierwsza sztuka?
"Now we are free and we will see you again but not yet, not yet!"
Uniden Pro 510XL+Hustler IC100
-
-
Zamieszczone przez MaicroftA jak ktos nie ma anteny, to ja ma sluchac
Czy brak anteny, tak jak brak kablówki w domku należy traktować tak samo jak brak odbiornika to już z tym może być różniście jak to w przepisach bywa.
Obawiam się, że płaci się za sam fakt posiadania radia lub tv.
Tylko kto to robi?!O2 1.6 MPI BGU (102KM/148Nm) '04 Amb. - pierwsza sztuka?
"Now we are free and we will see you again but not yet, not yet!"
Uniden Pro 510XL+Hustler IC100
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez NEOrADEkObawiam się, że płaci się za sam fakt posiadania radia lub tv.Bouli
Była: Czarna perła 1.6BFQ Ice
Perfect service by DobryGrześWawa :kciukgora
Jest: Opel Vectra Estate Sportline 1.9 CDTI Zdrowa seria :twisted: (miało być 150KM/320Nm a jest 164.9KM/362.3Nm)
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez BouliZamieszczone przez NEOrADEkObawiam się, że płaci się za sam fakt posiadania radia lub tv.
Smutne , ale prawdziwe.
Co do zgłoszenia braku posiadania radioodbiornika (wyrejestrowania), dotyczy to przypadku wczesniejszego bycia zarejestrowanym odnośnie jego posiadania, a następnie faktu jego pozbycia się.
Tak więc jeśli nie fuguruje się w zasobach urzędu to nie mozna się wyrejestrować - OT jak w tym kawale z dziekanem:
- dziekan: zabrac studentowi za karę stypendium!!!
- sekretarka: panie dziekanie, ale on nie ma stypendium
- dziekan: to proszę dać, a potem zabrać
:lol:ciężko jest lekko żyć,
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez NEOrADEkNa wszystko mają paragrafy :evil:
Jesli taki TVN czy Polsat ew. RMF FM moga dobrze zyc z reklam - co stoi na przeszkodzie zeby i TVP z tego zyla - a nie z haraczunasza droga: www.wpzs.pl
Komentarz
-
-
Z pieniędzy z abonamentów (niemałych), to żyją przede wszystkim firmy znajomych. Po prostu jak najwięcej prac - produkcja filmowa, produkcja programów i co się tylko da, zleca się na zewnątrz, wiadomo komu. Kolega zlecił nie tej firmie co trzeba, sprzeciwił się XXXX i fruuu, już w TVP nie pracuje.
Arrakis
Komentarz
-
-
Zgodnie z prawem trzeba płacic za kazdy odbiornik RTV w domu. Podkresliłem za kazdy bo teoretycznie jak ktos ma dwa TV w domu to płaci 2x więcej... Ale to tylko teoria bo narazie nikt tego nie sprawdza chociaż powoli strasza że niedługo listonosz będzie miał takie uprawnienie. W sumie to głupota najwiekszą jest to że prawo nie precyzuje sprawy korzytsania z kablówki. Każdy uzytkownik kabla płaci haracz TVP dwa razy. Raz przez kablówke [TVP karze sobie płacić] i drugi raz przez abonament RTV. Nawet jak sie człowiek przeprowadzi to go znajdą :/
PzdrAdam
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez MaicroftA jest cos takiego jak wyrejestrowanie odbiornika, jak to dziala i jak to wykonacO2 1.6 MPI BGU (102KM/148Nm) '04 Amb. - pierwsza sztuka?
"Now we are free and we will see you again but not yet, not yet!"
Uniden Pro 510XL+Hustler IC100
Komentarz
-
-
b707,
nie pisz jeśli nie wiesz i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Osoby fizyczne płacą raz (oczywiście w przpadku posiadania) za TV oraz raz za odbiornik radiowy dla jednego gospodarstwa domowego. Samochód/samochody prywatne są zaliczane do tego gospodarstwa.
Za każdy odbiornik płacą firmy.
"Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, wnoszą jedną opłatę abonamentową rtv.
Gospodarstwem domowym, w rozumieniu ustawy o opłatach abonamentowych, jest grupa osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. "
"Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
Przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Z obowiązku wnoszenia opłat za używanie odbiorników rtv nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej i z platform cyfrowych oraz posiadanie zestawów satelitarnych.
Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym – jak stanowią przepisy ustawy o opłatach
abonamentowych – jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Charakteru odbiornika nie mają: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.
Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe,
radiomagnetofon, wieża stereo z radiem. Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych."
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez MaicroftDlatego jak ktos ma karte TV lub TV SAT do kompa to placic nic nie musiO2 1.6 MPI BGU (102KM/148Nm) '04 Amb. - pierwsza sztuka?
"Now we are free and we will see you again but not yet, not yet!"
Uniden Pro 510XL+Hustler IC100
Komentarz
-
-
DigiTech PROMOCJA na chiptuning ZOBACZ
www.chiptuning.katowice.pl
DIAGNOSTYKA, CHIPTUNING, HAMOWNIA OBCIĄŻENIOWA
Komentarz
-
Komentarz