Nie dostaniesz odszkodowania, gdy wypadek z małżonkiem?

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • Witeek
    Rider
    • 2005
    • 502

    Nie dostaniesz odszkodowania, gdy wypadek z małżonkiem?

    Panowie - po co wam ta folia na przednich szybach? Szybciej jedzie? Dajcie jakies dane statystyczne to moze i ja sobie okleje? (warunek to 10% mocy i 0,3s do setki) :diabelski_usmiech



    Najpierw okleja sie szyby jakims g. ktore jest niedozwolone a potem na widok patrolu opuszcza szyby zeby przez przypadek nie zauwazyli. Jakos kojarza mi sie te wyklejanki z burakimi bez szyi w bumach - ale ich rozumiem - lepiej zeby ktos nie skojarzyl szofera ze zdjeciem w liscie gonczym ...
    witeek - octavia 2.0 TDI DSG
  • NEOrADEk
    L&K
    • 2005
    • 1469

    #2
    Nie dostaniesz odszkodowania, gdy wypadek z małżonkiem?

    Jeśli jesteś ofiarą wypadku samochodowego, który spowodował Twój współmałżonek, możesz nie dostać odszkodowania z OC.

    Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi zawrzeć każdy właściciel pojazdu mechanicznego (samochodu, motocykla, ciągnika itp.). Chroni ono majątek sprawcy wypadku czy kolizji oraz gwarantuje poszkodowanemu, że otrzyma odszkodowanie wypłacane przez zakład ubezpieczeń, z którym sprawca zawarł stosowną umowę ubezpieczenia.

    Nie wszystko jasne
    Tak jest w większości przypadków. Wyjątek dotyczy np. sytuacji, w której współmałżonek poszkodowany zostanie w wyniku wypadku spowodowanego przez drugiego współmałżonka.

    - Niektóre zakłady ubezpieczeń powołując się na art. 822 Kodeksu Cywilnego przyjmują, że w ramach odpowiedzialności wynikającej z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ponoszą ją jedynie za szkody wyrządzone osobom trzecim, nie traktując jednocześnie współmałżonka pozostającego we wspólnocie majątkowej jako osoby trzeciej. W efekcie wiele zakładów ubezpieczeń odmawia wypłaty świadczeń za szkody osobowe wyrządzone małżonkowi przez kierującego współmałżonka, sprawcę wypadku – mówi dyr Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

    Jej zdaniem takie podejście do sprawy nie jest właściwe.
    - Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK w art. 38 pkt 1 wskazuje co prawda, że odszkodowanie nie należy się osobie pozostającej we wspólnocie majątkowej, ale dotyczy to odszkodowania za uszkodzenie mienia, a nie roszczeń ze szkody osobowej, czyli np. uszkodzenia ciała. Tym samym jeśli współmałżonek został ranny będąc pasażerem pojazdu będącego wspólnością majątkową, a kierującym – sprawcą szkody – jest drugi współmałżonek, ubezpieczyciel w naszej ocenie powinien mu wypłacić wszystkie należne świadczenia – twierdzi dyr Krystyna Krawczyk.

    I nie, i tak
    Stanowiska firm ubezpieczeniowych w tej sprawie są podzielone.

    - Współmałżonek będący współposiadaczem pojazdu nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 822 § 1 k.c. – wyjaśnia Paweł Ptaszyński, dyr Departamentu Obsługi Szkód Indywidualnych TUiR WARTA S.A.

    - Warta uznaje zasadność utrwalonego orzecznictwa na poruszony temat i co do zasady w swojej praktyce dąży do postępowania zgodnego z tą linią orzeczniczą. Należy jednak podkreślić, że każdy przypadek traktujemy indywidualnie i szczegółowo badamy okoliczności, skutki oraz kontekst zasad współżycia społecznego. W związku z powyższym w niektórych przypadkach nie wykluczamy podejmowania decyzji korzystniejszych dla poszkodowanych niż to przewidują przepisy prawa i linia orzecznictwa – stwierdza dyr Paweł Ptaszyński.

    „Jeśli w wypadku, którego sprawcą jest posiadacz polisy OC w PZU SA, poszkodowanym będzie jego pasażer - współmałżonek (jednocześnie współwłaściciel pojazdu), PZU wypłaci należne odszkodowanie za szkody osobowe pasażera. Zakład ubezpieczeń nie ponosi natomiast odpowiedzialności za szkody w mieniu pasażera powstałe w takim przypadku. Zostały one wyłączone z odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń przez ustawodawcę.

    W przypadku, kiedy małżonek nie jest współposiadaczem pojazdu, PZU wypłaci należne odszkodowanie zarówno za szkody osobowe, jak i szkody w mieniu wyrządzone z winy współmałżonka” – czytamy w piśmie nadesłanym przez Michała Witkowskiego, rzecznika prasowego PZU SA.

    Do wyjaśnienia
    Sytuacja w praktyce sądowej również nie jest jednolita, o czym świadczą przykłady orzeczeń zawierających rozbieżną wykładnię prawa w sprawach dochodzenia odszkodowań za uszkodzenia ciała małżonka – pasażera pojazdu, gdy kierującym-sprawcą był jego współmałżonek.

    - Urząd Rzecznika Ubezpieczonych aktualnie kompletuje przykłady orzecznictwa w tym zakresie celem przygotowania wniosku do Sadu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie rozbieżności. Możliwe, że uda nam się to zrobić jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku – mówi dyr Krystyna Krawczyk.

    [motofakty.pl link]
    O2 1.6 MPI BGU (102KM/148Nm) '04 Amb. - pierwsza sztuka?
    "Now we are free and we will see you again but not yet, not yet!"


    Uniden Pro 510XL+Hustler IC100

    Komentarz

    • -Piotr-
      L&K
      S_OCP Member
      • 2006
      • 1018
      • Octavia III (5E3)
      • CHPA 1.4 TSI 140 KM

      #3
      Czyli jak szaleć za kierownicą to tylko z kochanką/kiem u boku :wink:
      O I złota w kombi 1.6 BFQ - od tego Tu się zaczęło
      KIA Carens 2.0 CRDI - przerwa na kawę ....
      O III czarna liftback - reaktywacja

      Komentarz

      Pracuję...