Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Porównanie spalania BP95 E10 vs BP98 E5

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Porównanie spalania BP95 E10 vs BP98 E5

    Postanowiłem sprawdzić jaki wpływ na spalanie i ogólnie pracę silnika ma oktanowość benzyny.
    Jeżdżąc do pracy pokonywałem 110 km dziennie w cyklu mieszanym (50km drogą ekspresową + 5km w korkach w mieście)
    Zrobiłem trzy pełne tankowania i jeździłem aż zasięg spadł poniżej 50km.
    Dwa pierwsze tankowania wykazały identyczne spalanie a mianowicie 5,8l/100km (BP95 E10). Trzecie natomiast wynosiło 5,5l/100km (BP98 E5).

    Spalanie komputera a rzeczywiste miało się podobnie, jedynie kwestia ilości miejsc po przecinku może rodzić małe rozbieżności na całym baku.
    Styl jazdy starałem się utrzymać identyczny we wszystkich trzech pomiarach.
    Starałem się żeby test wyszedł prawidłowo, warunki atmosferyczne były zbliżone a cały test trwał dość krótko z racji że benzyna szybko znikała z dnia na dzień.

    Finalnie 98 oktanowej benzyny jest o 10% droższa od standardowej, korzyści natomiast to około 5% niższe spalanie a co za tym idzie większy zasięg o te 5%.
    Różnic w pracy silnika i osiągach nie zauważyłem.

    Z podsumowaniem z mojej strony wstrzymam się i dam Wam szanse do wypisania własnych refleksji w tej sprawie.

  • #2
    Na Shellu na moim osiedlu jest obecnie zamiast 98 - PB 100. Ciekawe jak by to wypadło - tylko cena 100 jest dużo wyższa (ponad 40 groszy na litrze), więc raczej bez względu na wynik testu - mało opłacalne finansowo.
    pozdrawiam - Darek

    Komentarz

    POWRÓT NA GÓRĘ
    Pracuję...
    X