Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Nowe Prawo Jazdy niezgodne z prawem ?

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Nowe Prawo Jazdy niezgodne z prawem ?

    Windykator, koniec jałowej dyskusji z mojej strony
    EOT

  • #2
    Nowe Prawo Jazdy niezgodne z prawem ?

    Witam
    Ostatnio (3 dni temu) wymieniłem prawo jazdy. Dostałem dokument i ........zdębiałem. Miałem kategorie ważne bezterminowo a tymczasem dostaję na 15 lat.
    Słyszałem, że mają być terminowe ale myślałem, że będzie to podobnie jak w dowodzie osobistym. Tz. że będzie data ważności np. rok a ONI zrobili to w taki sposób, że ograniczyli datę ważności danej kategorii do 15 lat. Nie dokumentu a kategorii. Prawo nie może działać wstecz, i nikt nie może nam zmienić ot tak ważności kategorii. Zrozumie to każdy z was jak dostanie nowy plastik. Wydaje mi się, że jest to niezgodne z prawem polskim, unijnym i każdym innym. Zamierzam w tej sprawie napisać skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Zachęcam do ogarnięcia tematu.

    Komentarz


    • #3
      A za 15 lat dostarczysz nowe-aktualne zdjęcie do wydz. kom., aktualna opłata za blankiet i będzie na kolejne lata
      O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
      O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
      =================================================

      Komentarz


      • #4
        ok
        Nie ma sprawy. Ale pogadamy jak sam zobaczysz we własnym prawku (jak zmienisz adres itd) że ktoś ci ograniczył ważność kategorii. Niech data ważności będzie samego dokumentu a nie kategorii, którą dostałeś jako bezterminową....

        Komentarz


        • #5
          No tak "nieładnie" sobie wymyślili w ustawie o kierujących, że malują datę na 1-szej stronie jako ważność oraz w tabelce.
          O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
          O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
          =================================================

          Komentarz


          • #6
            Zamieszczone przez anthrax
            Prawo nie może działać wstecz,
            Ono nie działa wstecz, tylko od momentu wydania nowego dokumentu.
            Idea (nie) działania prawa wstecz mówi o czym innym, niż tego potoczne rozumienie.
            I zapewniam Cie, to akurat jest legalne.

            Komentarz


            • #7
              Zamieszczone przez endryu
              A za 15 lat dostarczysz nowe-aktualne zdjęcie do wydz. kom., aktualna opłata za blankiet i będzie na kolejne lata
              a badanie lekarskie??

              Komentarz


              • #8
                Człowiek się starzeje, wzrok już nie ten... Może chodzi o eliminowanie 80-letnich, półślepych "riderów" siejących spustoszenie na drogach... :roll:
                OII RS BMN - 205KM@435Nm by R-Performance :-)
                SPRZEDAJĘ NA OLX: http://olx.pl/oferty/uzytkownik/1G8sP/

                Komentarz


                • #9
                  Zamieszczone przez xtremesystems
                  a badanie lekarskie??
                  badanie lekarskie w terminowym p.j. będzie wtedy gdy stan zdrowia jest ogranicznikiem jego terminu (wpis kodowy ograniczenia zdrowotnego w tabelkę nr 12).
                  O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
                  O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
                  =================================================

                  Komentarz


                  • #10
                    endryu, a kategorie zawodowe? Nie dostarcza się przypadkiem zaświadczenia o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów danej kategorii?

                    Komentarz


                    • #11
                      Strona nie została odnaleziona z tymi dopłatami do egzaminów to są jaja..... juz widac ktos dobrał im się do d..y i zaczynaja oddawac kase. Ale nie wszystkie Wordy :evil:
                      Moja 0II http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=78994

                      Komentarz


                      • #12
                        Zamieszczone przez RafalekM
                        a kategorie zawodowe? Nie dostarcza się przypadkiem zaświadczenia o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów danej kategorii?
                        co 5 lat (C, C1, D, D1, CE, C1E, DE, D1E) lub krócej w zależności od stanu zdrowia wynikającego z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.
                        O I 1,9 TDI AHF < SLX > <1Z1Z (9910)> miłe wspomnienia
                        O II FL < Ambition > <2G2G> powoli do przodu
                        =================================================

                        Komentarz


                        • #13
                          Art. 13. 1. Prawo jazdy kategorii:

                          1. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że:

                          1. okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a
                          Ok, mowa tu o wydaniu KATEGORII prawka, a nie dokumentu. Ja rozumiem to w ten sposób, że jest dana kategoria na 15 lat, jeśli np. zdawało się ponowny egzamin. Jeżeli wymieniasz dokument ze względu na zmianę danych adresowych, a nie ze względu na zdanie ponownego egzaminu, to wg mnie powinieneś dostać takie uprawnienia jak miałeś, czyli B jak Bezterminowo :wink: Oczywiście mogę się mylić, najlepiej uderz do RPO, może on będzie wiedział coś więcej niż napisali w ustawie :lol:
                          رافال
                          Spoty
                          Cause freedom is a lonely road
                          My O2FL

                          Komentarz


                          • #14
                            mnie też wkurza że miałem b bezterminowo a po zdaniu C na oba mam date do 2017 i kij wie oco chodzi ciekawe jakie bede miał daty jak zrobie E
                            http://picasaweb.google.com/ocp.maloslask1
                            była:2006 octavia 1fl 101KM ATD
                            2001 octavia 1fl RS 180KM AUQ
                            JEST
                            megane 3 rs 2.0T niby 250Km a chyba więcej
                            octavia 1FL kombi 1.9TDI 4X4 ATD
                            octavia 2 2.0TDI BKD

                            Komentarz


                            • #15
                              adi747, tak samo jak przy C na 5 lat. Myślałem, ze zrobia tak, ze B bedzie na 15 lat a przy C bedzie na 5 a tu jak piszesz d...a. Jak masz wieksza kategorie niz B to juz po d..e dostajesz na 5 lat
                              Moja 0II http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=78994

                              Komentarz


                              • #16
                                Ja się dowiedziałem co się dało.
                                Oczywiście, prawo nie powinno działać wstecz i prawa nabyte nie powinny przepadać, ale w naszym pięknym kraju jest tak, że obywatel NIE MA PRAW.
                                Z tą ważnością na 15 lat jest tak samo, jak z ważnością prawa jazdy na kat C,C+E czy D, D+E
                                Po 15 latach idziesz na "badania" dostajesz kwitek, że jesteś zdrowy i dalej masz przedłużone PJ.
                                I tu jest haczyk, żeby Państwo zarabiało.
                                Badania ok 60zł + nowy blankiet PJ 80zł...
                                Co prawda mam jeszcze C bezterminowo wbite jak i pozostałe kat.

                                [ Dodano: Czw 21 Lut, 13 16:18 ]
                                endryu, Tu Chodzi o TWOJE PRAWA!!!

                                [ Dodano: Czw 21 Lut, 13 16:21 ]
                                Co prawda aż mnie korci, żeby iść do WK z kartą motorowerową (którą zrobiłem jeszcze za czasów gimnazjum) i żeby wbili mi kategorię AM :haha: :haha:
                                Każdemu życzę tyle samo powrotów do domu co i wyjazdów.
                                Na pokładzie: Johny II ASC + Sirio ml-145
                                Pozdrawiam i Szerokości!
                                Octavia I, 1.6 (102PS) 2010r → Mazda 6, 2.0 (143PS) 2004r→Audi A4 B6, 1.8T (2xxPS) 2004r→ ... ?
                                http://www.mazdaspeed.pl/modele/wspo...002-2007-gggy/

                                Komentarz


                                • #17
                                  dominik9420, jak masz B, to AM Ci niepotrzebne :wink:
                                  Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
                                  (...)
                                  6. kategorii B:

                                  1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

                                  2. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

                                  3. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

                                  4. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
                                  رافال
                                  Spoty
                                  Cause freedom is a lonely road
                                  My O2FL

                                  Komentarz


                                  • #18
                                    rafiki, JA mam A,B,C :wink:
                                    Ale wyczytałem w internecie, że Ci którzy już posiadają kartę motorowerową dzięki przychylności nauczyciela W-Fu, Mogą udać się z tym dokumentem do WK po wpis kat AM.
                                    Ale mam jakieś mieszane uczucia, czy aby gra jest warta świeczki i lepiej nie kusić losu :diabelski_usmiech

                                    [ Dodano: Czw 21 Lut, 13 16:50 ]
                                    O właśnie tutaj:

                                    Nowe prawo jazdy 2013 - kategorie AM, A1, A2 i A - MotoRmania
                                    Każdemu życzę tyle samo powrotów do domu co i wyjazdów.
                                    Na pokładzie: Johny II ASC + Sirio ml-145
                                    Pozdrawiam i Szerokości!
                                    Octavia I, 1.6 (102PS) 2010r → Mazda 6, 2.0 (143PS) 2004r→Audi A4 B6, 1.8T (2xxPS) 2004r→ ... ?
                                    http://www.mazdaspeed.pl/modele/wspo...002-2007-gggy/

                                    Komentarz


                                    • #19
                                      dominik9420, ale potrzebne Ci to, skoro B=AM + dodatki? :wink: ja bym się bał iść do WK, prawko mam od 3 lat i jest bezterminowe (i niech tak pozostanie na wieki wieków :twisted

                                      [ Dodano: Pią 22 Lut, 13 16:34 ]
                                      a, i całkowicie pomijam fakt, że prędzej czy później na pewno szef MSW wyda rozporządzenie, że wszyscy muszą wymienić blankiecik na nowy, tak jak było z dowodami :diabelski_usmiech wtedy nie będzie już bezterminowych :twisted:
                                      Znaczy, obym się mylił ops:
                                      رافال
                                      Spoty
                                      Cause freedom is a lonely road
                                      My O2FL

                                      Komentarz


                                      • #20
                                        W 2020 albo później każdy będzie musiał wymienić prawo jazdy. Miałem robić kat. A ale zniechęciło mnie to wszystko i będę jeździł komarkiem
                                        Nie ma rzeczy niemożliwych,są tylko trudne do wykonania.

                                        Komentarz


                                        • #21
                                          wymieniałem w sierpniu ub. roku i nic mi nie wpisali mam datę zdobycia uprawnień kat. "B" i krechę w kolejnej kolumnie, więc chyba mogę spać spokojnie :szeroki_usmiech
                                          ...nie ma to jak Octavia :drive:
                                          >>> STOP PIJANYM KIEROWCOM!!! <<<

                                          Komentarz


                                          • #22
                                            Hunter, byłeś szybszy niż ustawa, więc masz spokój
                                            رافال
                                            Spoty
                                            Cause freedom is a lonely road
                                            My O2FL

                                            Komentarz


                                            • #23
                                              "Nowe przepisy o ruchu drogowym, które weszły w życie 19 stycznia 2013 roku, zmieniły wiele w zakresie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Co jednak ważniejsze, zmianie uległ również wzór prawa jazdy. Zgodnie z nową ustawą, wszyscy, nawet ci, którzy mają „prawko” już od dawna, będą musieli wymienić swój dokument. Przepis został jednak zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego i może nie wejść w życie.

                                              Zmiany w kodeksie drogowym

                                              Począwszy od 19 stycznia 2013 roku w Polsce można uzyskać prawo jazdy na nowe kategorie: AM oraz A2. Dla osób niepełnoletnich ta zmiana oznacza możliwość uzyskania uprawnień do kierowania motorowerami, lekkimi quadami lub motocyklami. Dla tych, którzy już przed zmianą mieli prawo jazdy, oznacza to jednak obowiązek wymiany dokumentu na taki, który jest zgodny z nowym wzorem. Taki przepis nie wzbudził entuzjazmu zmotoryzowanych. W końcu wymiana prawa jazdy musi oznaczać nadprogramową wizytę w urzędzie i wydanie stu złotych. Co więcej, ci, którzy mają dziś prawo jazdy bezterminowe, po wymianie otrzymają dokument ważny jedynie na piętnaście lat.

                                              Możliwe jednak, że posiadacze starych praw jazdy, wcale nie będą musieli tułać się po urzędach. Grupa senatorów zaskarżyła nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Jak pisze jeden z nich, Henryk Cioch, niezgodne z ustawą zasadniczą może być to, że kierowców pozbawia się nabytych praw do kierowania pojazdami o charakterze bezterminowym. Ponadto - jak wskazuje senator - nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

                                              (fot. PAP/Rafał Guz)
                                              Jeśli Trybunał Konstytucyjny nie przychyli się do wniosku senatorów, wszyscy posiadacze starego prawa jazdy będą musieli wymienić je na nowy dokument. Proces ten rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 r. Jeśli zaś chodzi o badania lekarskie, będą musieli poddać się im ci, którym wydano prawo jazdy na czas określony; nawet wówczas, gdy termin ważności prawa jazdy zbiegnie się z datą jego wymiany."

                                              ja też nie mam nic przeciwko wymianie dokumentu - ważność blankietu (tak jak w dowodzie osobistym). Ale nabyte prawo jest NABYTE. To tak jak by ktos wpadł teraz na pomysł, że po 15 latach od ukończenia szkoły - traci moc świadectwo. Trzeba od nowa zdać egzamin. Ktoś tu ma nierówno coś pod czymś.

                                              :2kc
                                              pozdrawiam - Darek

                                              Komentarz


                                              • #24
                                                ruwado cieszę się że ktoś zrozumiał o co mi chodziło. Cieszy mnie też postawa senatorów. Może coś z tym zrobią. Zmiana adresu zamieszkania i pyk...masz ograniczone prawo jazdy...

                                                Komentarz


                                                • #25
                                                  anthrax, dokładnie - zmiana wyglądu (zdjęcie) z czasem, nawet podstawowe badania lekarskie w celu sprawdzenia stanu zdrowia co jakiś czas - można zrozumieć. Ale z rozpędu ograniczenie nabytego prawa - to zakrawa na rządy minionej epoki.
                                                  pozdrawiam - Darek

                                                  Komentarz

                                                  POWRÓT NA GÓRĘ
                                                  Pracuję...
                                                  X