kupiłem SEATA Toledo z 2002.
W dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu były wpisane prywatne osoby jako właściciele.
Podpisaliśmy zwykłą umowę K-S (wartość auta normalna, nie zaniżona)
Jednak dziś właściciel do mnie dzwoni.
- auto "wciągnięte" w koszta firmy, więc oni powinni mi wystawić fakture VAT. Proszą o odesłanie umowy k-s a oni prześlą mi fakturę VAT.
Co w takim wypadku powinienem zrobić?
Dostałem fakturę VAT
1. FIrma (Spółka Cywilna) jest na Pana X i jego siostrę
- na fakturze jest tylko podpis Pana X. Nie ma podpisu jego siostry
2. Dowód rejestracyjny + karta pojazdu
- jest Pan X (właściciel) i jego żona (współwłaściciel)
- nie ma żadnej adnotacji że auto to własnosc firmy
Co powinienem zrobic?
- czy żona Pana X powinna dac jeszcze jakies upoważnienie na sprzedaż auta?
sprat, wciągnięte w koszta firmy to nie znaczy, że własność firmy. To ich księgowość i Ciebie to nie musi obchodzić. Jeżeli w DR i KP właścicielem jest osoba fizyczna to obowiązuje umowa K-S. Co do upoważnienia od żony, to głowy nie dam, ale wydaje mi się, że jedna osoba nie może ot tak rozporządzać wspólnym majątkiem, więc IMO to nie tyle upoważnienie od żony ile jej podpis na umowie jest ważny.
Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej przez dwóch lub więcej przedsiębiorców. Forma ta nie posiada osobowości prawnej, a jej funkcjonowanie reguluje prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Podmiotami prawa w spółce cywilnej są jej wspólnicy.
Sama spółka jest jedynie umową i nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa. Konsekwencją braku osobowości prawnej jest to, że spółka cywilna nie ma własnego mienia. Wszelkie prawa i zobowiązania zaciągane są na rachunek wspólników i i wchodzą do ich wspólnego majątku. Wspólnicy dysponują majątkiem, który stanowi ich współwłasność łączną.
Zgodnie z KC pojazd nie mógł być własnością firmy - w tym wypadku spółki cywilnej. W takim wypadku pan X jako właściciel mienia, posiadający osobowość prawną powinien wystawić FVAT, ponieważ była to jego własność, a własność wnoszona do SC przez wspólnika przechodzi na majątek wspólny wszystkich wspólników. To z jednej strony. Z drugiej strony współwłaścicielem jest żona pana X, która jednocześnie nie jest wspólnikiem w spółce cywilnej a mimo to prawnie również jest właścicielem. I tu sprawa się komplikuje (przynajmniej dla mnie), ponieważ nie wiem na jakich zasadach i kto powinien rozporządzać tym majątkiem. Na logikę no to pan X i jego siostra (jako wspólnicy) i żona pana X (jako współwłaściciel pojazdu). Z tym, że żona pana X nie może być ujęta jako sprzedawca na FVAT, ponieważ nie jest wspólnikiem i z jednej strony nie jest, a z drugiej jest właścicielem. Na forum są ludzie zapewne lepiej obeznani w prawie niż ja. Ja w takiej sytuacji zapytałbym o zdanie np. radcę prawnego.
Jeżeli w DR i KP właścicielem jest osoba fizyczna to obowiązuje umowa K-S.
No raczej nie jest to wyznacznikiem. Bo jeśli np samochód należy do jednoosobowej działalności to tak samo w dowodzie masz imię i nazwisko osoby prywatnej, a dostajesz od niej FVAT, a nie umowę K-S.
sprat, na FVAT powinni być oboje wspólnicy jako, że majątek wnoszony do SC przez jednego ze wspólników staję się majątkiem wspólnym wspólników (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Współwłaściciela nie ma, bo być nie może, ponieważ nie jest wspólnikiem więc w rozumieniu ww. przepisów nie jest właścicielem, ale wg innych jest (ponieważ jest w DR i KP).
sprat, nie wiem, nie jestem biegły w prawie cywilnym. Wiem tyle ile napisałem. Jak pisałem wcześniej, będąc na Twoim miejscu skonsultowałbym to z adwokatem lub radcą prawnym.
A jakby na szybko zarejestrowac auto tylko na podstawie umowy K-S ?
Czy nie ma wtedy ryzyka dla mnie zadnego?
w tej układance brakuje conajmniej jednego dokumentu i jednej adnotacji w dokumentach pojazdu:
- jakim prawem pan iksiński wysiudał panią iksińską z współwłasności pojazdu? (pani iksińska powinna napisać panu iksińskiemu oświadczenie zgody na wniesienie jej współwłasności do spółki - lub inaczej, w odpowiednim momencie pofatygować się do wydziału komunikacji z mężem i złożyć wniosek o wykreślenie jej z papierów pojazdu jako współwłaściciela ruchomości)
- jeśli tak faktycznie było, to w papierach pojazdu DR i KP powinno być odnotowane, że pan iksiński stał się jedynym właścicielem pojazdu.
Wtedy bez problemów mógłby on wnieść ten majątek do spółki. Bez tego - nie bardzo, tak na chłopski rozum.
Tak jak napisał Rafiki, należało najpierw zdjąć z auta współwłaścicielstwo konsumenckie w dokumentach pojazdu (bo pani iksińska jest współwłaścicielem pojazdu, ale wspólnikiem w SC nie jest), dopiero potem wprowadzać auto w ciało majątku spółki.
Że też ludzie mają zdolność do wysmażania takich baboli prawnych
Pozdrawiam, Robreg.
----
furmanka.blogspot.com fan ;-)
robreg, zdolności ludzkie to jedno, a drugie to działanie naszych urzędów, że nikt tego nie wyłapał...jak się domyślam taki stan nie trwał 3 dni tylko już dluższy czas :lol:
Prosta sprawa:
- Spółka Cywilna sprzedaje na FV pojazd współwłaścicielce (która nie jest współniczką SC)
- Współwłaścicielka sprzedaje Tobie na Umowę KS
- przy rejestracji musisz mieć umowę i Fakturę
Mają dosłać:
- 2 wpisy firmy do ewidencji gospodarczej
- dokumenty potwierdzająće wprowadzenie auta do firmy w 2012
- oswiadczenie o zgodzie Pani X na sprzedaż auta przez Pana X
Komentarz