Silniki BFQ i AVU - przegrzanie silnika i jego konsekwencje cz. 2a

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • zbysiu123
    Ambiente
    • 2008
    • 226
    • Octavia I (1U2)
    • BFQ 1.6 MPI 102 KM

    Silniki BFQ i AVU - przegrzanie silnika i jego konsekwencje cz. 2a

    Po przemyśleniach, odnośnie pytania kolegi, czy można na stale obniżyć temperaturę silnika, to mam propozycję bardzo prostą do wykonania, a więc zamontować na przewodzie rezystor, ale tutaj każdy zainteresowany musi wykonać to na swoją odpowiedzialność. Ponieważ powstało aktywne zainteresowanie na ten pomysł to otworzyłem nowy temat pod numeracją 2a, bowiem 1 – dotyczy konieczności zastosowania dobrego płynu do chłodnic, 2 – zmiany dwóch przewodów, co skutkuje temperaturą silnika w lecie w granicach 94,5 stopnia. Temat 2a dotyczył by zaś wpięcia dwóch lub jednego rezystora lub innego systemu zasilającego stałego i wówczas temperatura przez cały czas wynosiłaby w granicach 94,5 stopnia. 3 – dotyczy mechanicznych zmian w termostacie i zejścia z temperaturą do około 90 stopni.


    Przez kilka dni sprawdzałem parametry temperatury płynu chłodzącego silnik w jeździe miejskiej, zatem jak na razie jeden wniosek temperatura około 94,5% przy niewielkim przekroczeniu termostat otwiera się do 50%. Pokrętło max w lewo.

    Na moim czytniku przed zmianą: czujnik zasilania nagrzewnicy:

    - max w lewo 0,62V temp. 109,5

    - środek 2,42V 99 stopni

    -max w prawo 4,54V 94,5 stopnia 50% otwarcia termostatu



    Ups! Ale po dokładnym sprawdzeniu po zmianie jest właśnie odwrotnie i tutaj może być problem, bowiem 94,5 stopnia wymaga zasilania około 4,5 V, a 109,5 stopnia zasilania około 1 V.



    Jest jeszcze jednen szkopuł według wskazań termostat otwiera się do max. do 60% i może należy tutaj usprawnić nieco termostat, mam na myśli mechaniczną ingerencję.



    Zatem powstaje pytanie jaki rezystor należy zamontować? Wielkość opornika wynika z prawa Ohma R = U/I U= R x I


    Poszukać należy w internecie dla Simons 3.3 i jego parametry pracy.


    W mojej ocenie konieczne jest także zmierzenie multimetrem V i A, to mierzymy wartości prądu na pinach na 10, 9, 8 i 7. Przy czym pin 10 jest to pin do N147 elektromagnesu następnie do masy i powinien działać tylko w pozycji lewo max.


    Próbowałem zmierzyć natężenie multimetrem cęgowym, ale wynik wyszedł w dolnej granicy zakresu pomiaru. Jednak tradycyjny pomiar multimetrem zwykłym w tych zakresach da lepszy wynik. Jeżeli komuś uda się pomiar proszę o opublikowanie danych.


    proponuję po przecięciu przewodów zamontować konektory, tak aby w przypadku niepowodzenia łatwo powrócić do poprzedniego schematu połączeń elektrycznych.

    https://allegro.pl/oferta/konektory-...54c4701b8c0118


    Kurcze to chyba nie tak prosto jak myślałem, spojrzałem na grupę 132, a tam potencjometr nie zmienia się w trzech zakresach, ale w sposób ciągły, proszę o potwierdzenie dotyczy to zakresu prądu 0,6 V od do 4,5V. Zatem jaki kabelek zasila w prąd stały potencjometr i następnie jakimi płynie do modułu i w jakich wartościach, gdyż jeżeli potencjometr jest zasilany prądem o wartości około 4,5 - 4,8 V - ile Amperów?, to wystarczy obejść ten potencjometr i podawać na moduł napięcie 4,5 V w sposób stały i wówczas moduł sterowania podawał będzie na termostat temperaturę otwarcia 94,5 stopnia przez cały czas.
    W mojej ocenie oprócz części elektrycznej potencjometru, jest także część mechaniczna regulująca temperaturę przez cięgno, o czym pisałem i potrzebuje także tutaj potwierdzenia i jakiś schematów. Po prostu nigdy nie interesowałem się w jaki sposób jest regulowana temperatura w nagrzewnicy kabinowej.
    Ale to wyciągnięcia takich prostych wniosków potrzebne są pomiaru od kilku zainteresowanych



    potenciometr nastavovače teploty (G267) - informuje řídící jednotku motoru o aktuální teplotě, nastavené na panelu ovládání topení, a dle ní upravuje otevírání a zavírání elektrického termostatu chlazení. Hodnota odporu je 1kΩ.

    VAG Com hodnoty: Jednotlivé hodnoty 09, skupina 132, pole 3 = 0,2 - 4,8 V (5,1 V s Climatronicem)




    tłumaczenie przez google tłumacz




    potencjometr do ustawiania temperatury (G267) - informuje jednostkę sterującą silnika o aktualnej ustawionej temperaturze na panelu sterowania nagrzewnicy i odpowiednio dostosowuje otwarcie i zamknięcie termostatu chłodzącego. Wartość rezystancji wynosi 1 kΩ.

    VAG Wartości Com: Poszczególne wartości 09, Grupa 132, Pole 3 = 0,2 - 4,8 V (5,1 V z Climatronic)



    Prosiłbym także o podanie temperatury dla termostatu dla silników AEH/AKL i AEE ponieważ to jest taki sam konstrukcyjnie rodzaj silnika OHC, nie mogę znaleźć.


    Znalazłem tylko, iż termostat dla silnika AEE rozpoczyna otwarcie przy 87 stopniach i przy temperaturze 102 stopni następuje pełne otwarcie. Zatem jeżeli jest tak faktycznie to będziemy musieli jeszcze pogrzebać w termostacie, gdyż u nas latem temperatura otwarcia to 94,5 stopni. A i tak jest to sukces, gdyż dotychczas temperatura otwarcia termostatu to 109,5 lub jak wolą niektórzy to 105 stopni, ale jaka to różnica, przy wysokich obrotach silnika i ewentualnym błędzie pomiaru czujnika.
    Ostatnio edytowany przez zbysiu123; 4487.
  • zbysiu123
    Ambiente
    • 2008
    • 226
    • Octavia I (1U2)
    • BFQ 1.6 MPI 102 KM

    #2
    Tak więc dla tych co pragną przez cały rok posiadać temperaturę w granicach 95 stopni , proponuję przeciąć kabelki połączyć pinami i zmierzyć rzeczywistą wartość V i A multimetrem.




    Poniżej lin pokazujący jak to wykonać.


    Победа над холодом в Skoda Tour BFQ: В общем на BFQ стоит электронный термостат, управляется он с ручки управления температурой в салоне, и имеет 3 режима. 1 режим — ручка в положении самый холод, пр…







    Oraz link do omówienia i schematu podpięcia dwóch rezystorów. W mojej ocenie wystarczy jeden opornik bez odłączania potencjometru.


    Привет всем! Давно я заводил тему www.drive2.ru/l/453050193886052414/ про понижение температуры мотора BFQ с климатом. Все таки наш термостат хоть и замороченный, с встроенным нагревателем рабочего те…



    Komentarz

    • zbysiu123
      Ambiente
      • 2008
      • 226
      • Octavia I (1U2)
      • BFQ 1.6 MPI 102 KM

      #3























      udało się wkleić zdjęcie z rosyjskiej strony internetowej, prosty montaż

      Komentarz

      • Alison
        Drive
        • 2019
        • 50
        • Octavia I combi (1U5)
        • BFQ 1.6 MPI 102 KM

        #4
        To jest rozwiązanie do bfq z climatronikiem ? Czy to jest to złącze T10y ? Czy po prostu z tego złącza wyprowadzone przewody na osobną płytkę i tam zlutowane z rezystorami ? Zastanawia mnie też to, że na fotce są trzy rezystory, a w schemacie występują dwa... Gdzie szukać tego T10y i jak ono wygląda ? Pozdrawiam.

        Komentarz

        • zbysiu123
          Ambiente
          • 2008
          • 226
          • Octavia I (1U2)
          • BFQ 1.6 MPI 102 KM

          #5
          Правильная температура мотора BFQ с блоком Climatronic. РЕШЕНИЕ!

          gogle tłumacz


          Prawidłowa temperatura silnika BFQ z jednostką Climatronic. Rozwiązanie



          https://www.drive2.ru/l/475450269400826470/

          to samemu przetłumacz

          У машины с климатом, провода к которым нужно подцепится выведены только до разъема T10y (дecятикoнтaктный штeкeрный coeдинитeль, в вoдoнeпрoницaeмoм кoжуxe (зeлeный), находится под жабо со стороны водителя – БПР блок переходных разъемов). Подключаемся к ним любым способом, паяем, коннекторы покупаем и т.п. и подцепляем резисторы согласно схеме.

          Po pierwsze to poszukaj schematu połączeń elektrycznych dla Twojego samochodu i opublikuj, a potem pomyślimy. Tam może być nie T10 ale T6 lub inna konfiguracja podłączeń.

          Zobacz na to, jest T10 ale inaczej, ale te same przewody.





          средний вывод резистора к контакту T10y/3. в идеале найти резюк на 750 Ом с прямой зависимостью и повесить на концы по 150 Ом, чтобы в крайних положениях не было КЗ. я по моему сделал 1 кОм переменник и по 150 Ом на концы. не ругается вроде мозг

          Komentarz

          • Alison
            Drive
            • 2019
            • 50
            • Octavia I combi (1U5)
            • BFQ 1.6 MPI 102 KM

            #6
            No i przetłumaczyłem przez google-tłumacz : "średnia moc rezystora do styku T10y / 3. W idealnej sytuacji znajdź przecinarkę 750 omów z bezpośrednią zależnością i zawieś na końcach 150 omów, aby w skrajnych pozycjach nie było zwarcia. Wykonałem zmienną 1 kOhm i 150 omów na końcach. nie przeklina jak mózg"... Może dla elektryka - elektronika to są jakieś informacje, ale dla mnie - laika, to jakiś bełkot. Wiem, że w manualnej klimie zamienić można kabelki w złączu pod schowkiem. W climatronicu podobno gdzieś to jest od strony nóg kierowcy w zielonej wodoodpornej "skórze(?)" w kanale odpływowym?? ( takie to tłumaczenie z rosyjskiego ). Że też wysoka temperatura i spalanie oleju tak nie przeszkadzają innym użytkownikom bfq w climatronicu... Przedstawiony na rosyjskiej stronie schemat zrozumiałem na tyle, by wiedzieć do jakich kabli wpiąć jakie rezystory, na fotce gość zrobił to na płytce prototypowej i ja pewnie też tak bym zrobił, tylko nie zgadza mi się ilość rezystorów, ich impedancja, no i widok odciętych, luźno wiszących przewodów ...

            Komentarz

            • zbysiu123
              Ambiente
              • 2008
              • 226
              • Octavia I (1U2)
              • BFQ 1.6 MPI 102 KM

              #7
              Znalazłem w internecie zapis, iż w Climatronic-u jest wszystko OK z temperaturą

              Как было изначально, когда ручка регулятора печки выставлена в крайнее левое положение, термостат открывался при температуре 105-110 градусов. Летом очень большой риск перегреть мотор. А в случае, когда ручка в крайнем правом положении — термостат открывался на 90-95 градусах, и зимой двигатель долго грелся. Как оказалось, это заводская недоработка, которая встречается только на автомобилях с кондиционером. В комплектациях с климат-контролем такой проблемы нет, и данный способ не подходит.

              poniżej jeszcze inne sposoby załatwienia sprawy

              Уверен, все владельцы автомобилей Skoda Octavia Tour и Volkswagen Golf IV с моторами 1.6 AVU/BFQ жалуются на повышенную рабочую температуру. И...


              https://autoburum.com/blog/383-podstraivajem-avtomobil-pod-seba

              Zatem, na początku zmierz temperaturę silnika, płynu. grupa 131







              Komentarz

              • Alison
                Drive
                • 2019
                • 50
                • Octavia I combi (1U5)
                • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                #8
                Zamieszczone przez zbysiu123 Zobacz wpis
                Znalazłem w internecie zapis, iż w Climatronic-u jest wszystko OK z temperaturą
                No niestety tak nie jest, bo objawy mam takie same jak inne bfq. Temperatura ciągle na poziomie 110 stopni, spadek do 95-97 przy 4 tys. obrotów. Tłumacz google nie jest precyzyjny w tłumaczeniu przytoczonego przez kolegę tekstu i wyrwany z kontekstu całej treści artykułu zmienia swój sens. Autor po przedstawieniu moda na klimę manual informuje, że wraz z kumplem doszli do wniosku że w climatronicu to ( czyli zamiana kabelków ) NIE ZADZIAŁA. Doszli do wniosku, że należy przeprowadzić coś w rodzaju downgrade-u za pomocą dwóch rezystorów po czym dokonać zmiany wartości VAG-iem i wtedy wszystko hula jak trzeba. Tak przynajmniej ja zrozumiałem wywód ruskiego. Załączył piękny schemacik i gdyby tak chociaż jedna fotka, ogólny widok gdzie trzeba grzebać, gdzie ciąć i jak to połączyć ( tak jak w przypadku fotorelacji klimy manual ) to wszystko byłoby git.

                Komentarz

                • zbysiu123
                  Ambiente
                  • 2008
                  • 226
                  • Octavia I (1U2)
                  • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                  #9
                  Zatem na początku zmierz temperaturę w grupie 131 opublikuj, dla różnych położeń.

                  Po drugie, nikt za Ciebie tego nie rozwiąże, poszukaj na forum VW lub audi ale wątpię aby w kraju temat był rozwiązany skutecznie. Ale szukaj

                  Następnie opublikuj schematy elektryczne dla Climatronica i Twojego rocznika samochodu. I możemy coś pomyśleć.

                  Przykładowo:








                  Na zakończenie, gdybyś mógł opublikować szczegółowy rysunek techniczny termostatu Behr, to mam dość prosty i tani pomysł, ale potrzebny jest mi rysunek techniczny w dokładnymi wymiarami.



                  Komentarz

                  • Alison
                    Drive
                    • 2019
                    • 50
                    • Octavia I combi (1U5)
                    • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                    #10

                    Nie wiem czy to wystarczy...

                    czy kolega ma na myśli przeróbkę w tym stylu ?


                    Chodzi o wymianę elementu w termostacie na taki z termostatu od Łady 2110 ??
                    Ostatnio edytowany przez Alison; 48716.

                    Komentarz

                    • zbysiu123
                      Ambiente
                      • 2008
                      • 226
                      • Octavia I (1U2)
                      • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                      #11
                      Tak, w tym przypadku idzie o wymianę środka tj. od Łady, tylko pozostaje problem, jak na dłuższą metę oszukać elektronikę, ale chyba jest prostszy sposób. Proszę opublikuj dane dla Climatronica, ale z VCDS lub innego systemu zewnętrznego. Może silnik się po prostu nie grzeje.

                      Komentarz

                      • Alison
                        Drive
                        • 2019
                        • 50
                        • Octavia I combi (1U5)
                        • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                        #12
                        Zamieszczone przez zbysiu123 Zobacz wpis
                        Tak, w tym przypadku idzie o wymianę środka tj. od Łady, tylko pozostaje problem, jak na dłuższą metę oszukać elektronikę, ale chyba jest prostszy sposób
                        W podanych przez kolegę linkach rusek w termostacie wpina do wtyczki czujnika ceramiczny rezystor... Być może to ma oszukiwać elektronikę... A ten prostszy sposób na czym miałby polegać ?

                        Komentarz

                        • Manix
                          Classic
                          • 2010
                          • 9
                          • Octavia I combi (1U5)
                          • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                          #13
                          Jak wrócę znad morza za tydzień to będę testował ten patent ruskich z klimatronikiem. Dla mnue w zasadzie wszystko jest jasne tylko tą zieloną wtyczkę muszę namierzyć.

                          Komentarz

                          • Alison
                            Drive
                            • 2019
                            • 50
                            • Octavia I combi (1U5)
                            • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                            #14
                            Zamieszczone przez Manix Zobacz wpis
                            Jak wrócę znad morza za tydzień to będę testował ten patent ruskich z klimatronikiem. Dla mnue w zasadzie wszystko jest jasne tylko tą zieloną wtyczkę muszę namierzyć.
                            Dobrze by było, gdyby kolega podzielił się później fotkami i jakąś relacją z realizacji "patentu", bo dla mnie, na przykład, nie jest wszystko do końca jasne.

                            Komentarz

                            • Manix
                              Classic
                              • 2010
                              • 9
                              • Octavia I combi (1U5)
                              • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                              #15
                              Właśnie o to mi chodziło. Przemęczę, przetestuję, dam znać i wtedy postaram się opisać razem z fotkami.
                              PS. Przed wyjazdem zrobiłem tempomat i działa elegancko...

                              Komentarz

                              • zbysiu123
                                Ambiente
                                • 2008
                                • 226
                                • Octavia I (1U2)
                                • BFQ 1.6 MPI 102 KM

                                #16
                                Tak przy okazji - Może się przydadzą poniższe linki

                                klimatyzacja manualna rocznik 2005




                                klimatyzacja z elektroniczną regulacją





                                do tego należy poszukać schematy elektryczne i opublikować

                                Komentarz

                                Pracuję...