Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

[O1] 1.8T Zbyt bogata mieszanka + duży pobór oleju

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • [O1] 1.8T Zbyt bogata mieszanka + duży pobór oleju

    Cześć,

    posiadam Octavię 1 z silnikiem 1.8T, bez LPG. Mam problem z dość dużym poborem oleju. Auto przyjechało 2 lata temu ze Szwajcarii, to rocznik 2000. Pierwotnie jeździło na 5w30, ja od razu zmieniłem na 5w40. Przebieg przy zakupie to było 204 tys. Pierwszy cykl 10 tys. przejechałem na Motulu 5w40, w sumie dolałem trochę ponad 2l - myślę sobie stary silnik, jeszcze ujdzie. Chyba źle zrobiłem jednak zmieniając na chwalony wszędzie Valvoline MaxLife 5w40; od tego momentu dolewałem 0.5l właściwie co 1000 km, co daje na 1 cykl aż 5l dolewki. Co prawda, ostatnie 2 tys. km zrobiłem na trochę innej charakterystyce tras - więcej dróg szybkiego ruchu i tym samym jazda na 5. biegu przez większość czasu, co spowodowało lekkie spadek zużycia. Ostatni 1 tys. to coś koło 200ml, ale nie wiem co byloby, gdybym jeździł na tych trasach co jeszcze na początku roku. Dodam jeszcze, że raczej nie wykorzystuję potencjału tego silnika i jeżdżę spokojnie "bez piłowania", zmieniając biegi zazwyczaj przy 3k obrotów.

    Byłem z autem u mechanika, wycieków nigdzie nie ma. Uszczelka pokrywy zaworów wymieniona przy zakupie. Dymu niebieskiego nie zauważyłem, także to raczej nie uszczelniacze zaworowe. Ciśnienie na cylindrach było mierzone w styczniu, niestety dokładnych wartości nie pamiętam, ale przy trzech bylo to prawidłowe w zakresie 13.5-14, zaś 1 faktycznie miał niższe zdaje się, że coś między 11 a 12 bar. Oczywiście wchodzi w grę robienie pierścieni, ale na razie chciałbym uniknąć dużych kosztów, zwłaszcza że zastanawiam się nad sprzedażą auta w przyszłym roku.

    Mam kilka pytań. Czy przejście na 5W50 - przy moim stylu jazdy - pomoże w ograniczeniu spalania ? Co sądzicie o dodatkach typu Ceramizer? Czy płukanka silnika pomoże, a przynajmniej nie zaszkodzi w tej sytuacji?

    Drugi problem to błąd o zbyt bogatej mieszance paliwowej. Wiem, że wpływ może mieć na to spalany olej - przekłamujący sonde lambda. Zauważyłem jednak intensywny zapach benzyny co jakiś czas przy odpaleniu auta. Czy taka sytuacja może być przyczyną błędu bogatej mieszanki? Jeśli tak - gdzie szukać przyczyny?
    .

  • #2
    Za bogata mieszanka, skasuj błąd, wyłącz LPG, pojezdzij tylko na PB, jeśli blad wróci no to wiesz że nie od gazu. Mi za bogata/za uboga wyskakuje zawsze od rozstrojonego gazu. Co do oleju nie wiem, mam 10W40, zuzycie 2l na 10kkm, przebieg >400kkm, silnik BFQ.

    Komentarz


    • #3
      Auto jest bez LPG -napisałem o tym w pierwszym poście. Błąd już był kasowany kilkukrotnie i za każdym razem powraca po przejechaniu max 200 km.

      Komentarz

      POWRÓT NA GÓRĘ
      Pracuję...
      X