ja używam w autku drugim, które ujeżdżam do pracy - dobre na śnieg i itp teren, znacznie gorsze na dobrze utrzymane chemicznie drogi, po których płynie woda. JA uważam że to dobra tania opona dla tych co jeżdzą głównie po "bocznych" drogach utrzymywanych na biało.
[O1] Lampki w drzwiach zamiast odblasków.
Zwiń
X
-
[O1] Lampki w drzwiach zamiast odblasków.
Fabrycznie moja czeszka wyjechała z pięknymi odblaskami w drzwiach przednich. Po krótkiej zadumie na tym faktem, doposażyłem ją w w światełka.
Do wykonania tego użyłem samoprzylepnej taśmy z diodami SMD firmy 3M. Odcinek dł. ok 5 cm z trzema czerwonymi diodami przykleiłem do starej karty SIM, dociętej tak, aby pasowała wymiarem do "tyłu" rzeczonego odblasku (szerokość karty idealnie wpasowała się w długość pomiędzy zatrzaskami odblasku), dolutowałem kabel i całość przykleiłem cyjanoakrylem do odblasku od strony wewnętrznej. Pozostało przeciągniecie kabla do zasilania. Bardzo pomocny jest w tym drut o dł. ok 1,2m (np. rozprostowany wieszak druciany z pralni chemicznej). Wykorzystałem fabryczną gumę łączącą drzwi z nadwoziem. Kabelek poprowadziłem przednimi słupkami do lampki podsufitowej.
I dumania ciąg dalszy:
1. Są fabryczne lampki montowane w miejsce odblasków - podzielone - góra czerwona, dół biały = kosztują grosze a efekt taki sobie.
2. Obecnie mam podłączone wsuwkami do lampki głównej podsufitki - trochę topornie, przy włączeniu lampki, nawet przy zamkniętych drzwiach, boczki też "się świecą". Myślę że chyba to zrobię na przekaźniku a sygnał do przekaźnika wezmę z deski, z diody sygnalizującej otwarte drzwi. Ewentualnie, tylko to będzie zabawa, indywidualnie ze stycznika każdego zamka - każda lampka wówczas będzie niezależnie sterowana.
3. Planuję zamontować taki pasek diód pod lusterkiem (od spodu obudowy) - otwarcie pilotem powoduje włączenie oświetlenia wnętrza - automatycznie będzie się "oświetlał" teren przed drzwiami.
Póki co, mam fotkę przerobionej lampki, po zmroku zrobię zdjęcie efektu w ciemności
Kilka uwag:
kabelek najlepiej przykleić do tworzywa - zapobiegnie to urwaniu przypadkowemu z lutów.
Tapicerki nie trzeba demontować - wystarczy ją okręcić i poluzować
Metodą prób i błędów podłączyłem +/- - diody.
Całość zajmuje ok godziny pracy, koszty: ok 4 zł za dwa paski po 5 cm taśmy 3M (przykład: http://www.led-elektro.pl/tasma-led-...wony-p-15.html) i ok 6 zł za 6mb przewodu dwużyłowego.
-
-
Zamieszczone przez ConradiooosObecnie mam podłączone wsuwkami do lapmki głównej podsufitki - trochę topornie, przy włączeniu lampki, nawet przy zamkniętych drzwiach, boczki też "się swięcą"
Może by się udało wysterować lampkę z mikrostyku, wtedy prawa i lewa działała by niezależnie. Zaznaczam że nie jestem ekspertem, i mogę się mylić
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez lugaba masz kontrolkę otwartych drzwi?
a co do mikrostyku, (to właśnie miałem na myśli używając określenia stycznik zamka), faktycznie będzie najlepszym rozwiązanie - sygnalizacja na zegarach jest jedną i tą samą diodą, niezależnie od tego które drzwi otworzę tak więc podporządkowanie lampka/drzwi chyba raczej tylko w oparciu o sygnał z konkretnego mikrostyku/stycznika. Nie znam się aż tak na tym, ale zastanawia mnie czy jest to otwarcie (otwarte drzwi - otwarty obwód, logiczne?) czy zamknięcie (otwarte drzwi - zamknięty obwód, mniej logiczne ale łatwiejsze w wykorzystaniu do podania sygnału na przekaźnik?). Jeżeli ktoś ma o tym pojęcie poproszę o poprawienie mnieZałączone pliki
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez ConradiooosKabelek poprowadziłem przednimi słupkami do lampki podsufitowej.
Komentarz
-
-
Zamieszczone przez Arti_r1Zamieszczone przez ConradiooosKabelek poprowadziłem przednimi słupkami do lampki podsufitowej.
rozumiem, że wpiąłeś szeregowo diody w ten kabelek od stycznika? mógłbyś to ewentualnie opisać? bo właśnie taki efekt chciałbym uzyskać jak opisałeś
Komentarz
-
Komentarz