[O2] Montaż halogenów i świateł do jazdy dziennej w Mint FL

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • aiikon
    Drive
    • 2010
    • 74

    [O2] Montaż halogenów i świateł do jazdy dziennej w Mint FL

    Pozdrowienia dla dwuosobowej załogi Fabii OCP
    Widziani wczoraj na cynamonowej przy przejściu dla pieszych przy Tesco. Przez przejście przechodziłem ja, a Wy żeście mnie (i jeszcze ze dwie osoby) puszczali

    I jeszcze pozdrowienia dla kierownika O1 kombi (kolor jakiś taki "kawa z mlekiem"?) widzianego wczoraj na Postępu gdzieś w okolicach godziny 13ej.
  • Enriquez
    RS
    • 2009
    • 7685
    • Superb III (3V3)

    #2
    [O2] Montaż halogenów i świateł do jazdy dziennej w Mint FL

    To jest tutorial (w budowie – nie komentować – komentarze tutaj: http://forum.octaviaclub.pl/viewtopi...r=asc&start=30) jak zamontować halogeny ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej w Skoda Octavia FL Mint – po liftingu

    Uwagi:
    a. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia, jakie możecie zrobić przy przeprowadzeniu tego moda.
    b. Zamierzam rozwijać ten tutorial o nowe zdjęcia i numery części, na dzień dziesiejszy jest taki jaki jest, dajcie mi trochę czasu na ogarnięcie tematu do końca.


    Potrzebne częsci:

    1. 1 komplet lamp (1Z0 941 701 C - prawy + 1Z0 941 702 C - lewy) - kupujemy u użytkownika Andulin na Allegro komplet 200 PLN
    2. 1 szt. - Moduł centralnej elektryki 1K0 937 087 H

    Tak wygląda moduł:



    Uwaga! Na zdjęciu jest moduł, który nie pasuje do Minta! Zdjęcie przykładowe! Na 100% pasuje natomiast moduł 1K0 937 087 H. Na 100% nie pasuje moduł z Ambiente / Elegance, czyli z końcówką D, J. Problem polega na tym, że Mint nie ma sterowników w tylnych drzwiach, a ich rolę przejmuje właśnie moduł. Można to poznać po tym, że brakuje fizycznie pinów do obsługi drzwi. Gdyby zdarzyło nam się kupić taki moduł (jak na przykład mnie ) to wszystko będzie działać, z wyjątkiem centralnego zamka w tylnych drzwiach. Działający sterownik powinien mieć między innymi następujące piny:
    Wtyczka A: 25, 7, 8, 21, 30, 38, 40, 41, 49
    Wtyczka B: 7, 8, 26, 27
    Wtyczka C: 25

    Tak wygląda rozpiska pinów w sterowniku:



    3. 1 szt. - Przełącznik 1Z0 941 431 K. Jeżeli nie zależy nam na niezależnym uruchamianiu świateł przeciwmgilenych przednich i tylnych to możemy go nie kupować. W takim przypadku światła przednie jaki i tylne będą się uruchamiały jednocześnie, po wyciągnięciu przełącznika.
    4. 2 szt. - Wtyczki do świateł przeciwmgielnych 3D0 941 165 A
    5. 2 szt. - Kabel serwisowy do wtyczek do świateł przeciwmgielnych 000 979 244 E

    Tak wyglądają wtyczki i kable do świateł przeciwmgielnych:




    6. 2 szt. - Wtyczki do świateł do jady dziennej 8D0 973 822 lub 1J0 973 722 - trzeba sprawdzić - potrzeba wtyczki "damskiej" a nie wiem która to jest...
    7. 2 szt. - Kabel serwisowy do wtyczek świateł do jazdy dziennej 000 979 225 E
    8. 1 szt. - Kabel serwisowy - 000 979 026
    9. 1 szt. – Kabel serwisowy - 000 979 025
    10. 1 szt. - Kabel serwisowy - 000 979 026
    11. 20 mb – przewód 1,5 mm2 linka
    12. 2 rolki – taśma do formowania wiązek tekstylna – Castorama 11 PLN/szt
    13. 1 szt. – Koszulka termokurczliwa
    14. 1 szt. – Kabel serwisowy 000 979 009
    15. Końcówka masy – lutowana z oczkiem 6 mm.



    Narzędzia:

    1. Kombinerki
    2. Torx 20
    3. Lutownica + cyna + kalafonia
    4. Latarka
    5. Laptop + kabel VCDS
    6. Wszystkie posiadane piloty do centralnego zamka
    7. Opalarka lub zapalniczka


    Kolejność czynności

    1. Jedziemy do ASO zamówić części. Bierzemy żarówke z oprawką od dziennych i upewniamy się, ża zamówiliśmy prawidłowe wtyczki z punktu 6.Jednostkowo może się wydawać tanio, ale komplet wtyczek i kabli w ASO to koszt około 300 PLN, więc warto podejść raz a dobrze.

    2. Podłączamy się komputerem do samochodu i wykonujemy AutoScan, który skrzętnie zapisujemy na dysku.

    3. Usuwamy zaślepki lamp za pomocą kombinerek. Nie ma co się z nimi bawić, do niczego się nie przydadzą. Jeżeli jednak chcielibyście je elegancko wyjąć, to macie dwa wyjścia: demontaż reflektora i jego sanek albo usunięcie jakimś cudem zaślepek obok halogenów (powodzenia ). Przestrzegam przed zdejmowaniem reflektora i jego mocowania. Ustawienie go względem karoserii zajęło mi więcej niż godzinę. Do tego trzeba później jechać na ustawienie świateł, dlatego sposób z kombinerkami wydaje mi się najlepszy.

    4. Gdybyście chcieli przymierzyć, jak leżą nowe lampy w zderzaku, to go ahead. Jednakże aby je z tamtąd wyjąć, będziecie potrzebowali długiego płaskiego noża, żeby odchylić zaczep od wewnętrznej strony – przecież nie wyciągniecie lamp za pomocą kombinerek.

    5. Kable serwisowe z pozycji 5 przecinamy na pół i umieszczamy we wtyczkach z pozycji 4.

    6. Kable serwisowe z pozycji 7 przecinamy na pół i umieszczamy we wtyczkach z pozycji 6.

    Czyli te kabelki tniemy na pół w umieszczamy we wtyczkach, podobnie te do świateł dziennych.



    7. Powinniśmy uzyskać 4 wtyczki – 2 do świateł przeciwmgielnych i 2 do dziennych.

    8. Robimy 2 komplety składające się z jednej wtyczki do świateł przeciwmgielnych i jednej do dziennych. W obu kompletach łączymy po jednym przewodzie z każdej wtyczki razem – będzie to masa

    9. Następnie przedłużamy każdy z 3 przewodów – przewodem 1,5 mm2 – bezpieczne długości – 3,5m dla lampy prawej i 2,5m dla lampy lewej.

    Czyli krótko mówiąc budujemy układ, jak na rysunku poniżej, ale jeszcze bez podłączania do sterownika.



    10. Wtyczki umieszczamy w lampach (gniazdach żarówek). Każdą końcówkę przedłużonego kabla oznaczamy do jakiej lampy idzie – czyli np. Lampa lewa będzie miała: masę, + żarówki przeciwmgielnej, + żarówki dziennej. Jest to o tyle ważne, żeby później nie było cyrku przy sterowniku.

    11. Lutowania izolujemy koszulką termokurczliwą.

    12. Z kabki formujemy wiązki za pomocą taśmy

    13. Umieszczamy lampy na swoim miejscu

    14. Deaktywujemy autoalarm

    15. Demontujemy akumulator i podstawę akumulatora

    Zdemontowany akumulator wygląda tak:



    Zdjęcie pochodzi ze strony:

    Można tam znaleźć jak go wymontować. Co prawda jest to VW Jetta, ale można powiedzieć że tak samo jest u nas.

    16. Demontujemy osłonę pod kierownicą i moduł centralnej elektryki, zgodnie z fotoreportażem kolegi kropeck:


    Patrzyć na opis i zdjęcia 2-3-4, ponieważ jest to sterownik przed FL. U nas wygląda on następująco:



    Moduł wyciągamy naciskając dwie zapadki po przeciwnych stronach.
    Musimy jeszcze zdjąć ze sterownika nadbudówkę z przekaźnikami, jest wsunięta w te uszy na obudowie sterownika. Używamy krótkiego płaskiego śrubokręta.

    17. Uformowane wiązki prowadzimy po istniejących kablach do przepustu kablowego znajdującego się pod akumulatorem. Jest tam ciasno, ale jak to się mówi „tyle pieniędzy na wesele poszło i ma nie wejść???”.

    18. Lokalizujemy nasz sterownik centralnej elektryki i robimy mu zdjęcie, żeby było jasne która wtyczka jest która – są trzy czarna, brązowa i biała. Pomylić się ich nie da, bo mają inne wycięcia, ale można się pomylić przy wpinaniu do nich pinów dlatego ważne jest zdjęcie.

    19. Odpinamy nasz stary moduł centralnej elektryki z uchwytu i wypinamy 3 wtyczki: A, B i C. Upewniamy się, że kluczyk jest wyjęty ze stacyjki podczas tej czynności.

    20. Otwieramy wtyczkę C, jak na poniższym zdjęciu. Podważamy dwa zaczepy i zsuwamy osłonę.

    21. W wolne miejsce 25 wtyczki C wkładamy końcówkę kabla serwisowego z punktu 8. Kabel ten przecinamy na pół. Odciętą część odkładamy. Do kabla umieszczonego we wtyczce C w pozycji 25 nasuwamy kawałek koszulki temokurczliwej i dolutowujemy kabel oznaczony: + żarówka przeciwmgielna prawa. Przed ostatecznym lutowaniem warto odpowiednio skrócić ten kabel.

    22. Wtyczkę C montujemy w odwrotnej kolejności.

    23. Podobnie jak wtyczkę C, rozbieramy wtyczkę A.

    24. W wolne miejsce 7 wtyczki A wkładamy końcówkę kabla serwisowego z punktu 9 i przecinamy w połowie. Do kabla umieszczonego we wtyczce A w pozycji 7 nasuwamy kawałek koszulki temokurczliwej i dolutowujemy kabel oznaczony: + żarówka światła do jazdy dziennej lewa. Przed ostatecznym lutowaniem warto odpowiednio skrócić ten kabel.

    25. W wolne miejsce 8 wtyczki A wkładamy końcówkę kabla serwisowego z punktu 10 i przecinamy w połowie. Do kabla umieszczonego we wtyczce A w pozycji 8 nasuwamy kawałek koszulki temokurczliwej i dolutowujemy kabel oznaczony: + żarówka światła do jazdy dziennej prawa. Przed ostatecznym lutowaniem warto odpowiednio skrócić ten kabel.

    Teraz zbudujemy połaczenie do przełacznika świateł (pomiędzy pinem 5 przełacznika a 21 sterownika), jak na schemacie poniżej:



    26. Kabel serwisowy z poz. 14 przedłużamy ok. 30 – 40 centymetrów – tzn. Przecinamy na pół i robimy wstawkę z kabla 1,5 mm2. Lutujemy, izolujemy itp.

    27. W wolne miejsce 21 wtyczki A wkładamy końcówkę kabla serwisowego z punktu 14, uprzednio przedłużonego.

    28. Wtyczkę A skadamy do kupy, kable porządkujemy.

    29. Z wiązek, które poprowadziliśmy z lamp zostały nam jeszcze 2 kable masowe. Lutujemy je razem z oczkiem z poz. 15 i przykręcamy pod płytką zbezpiecznikami – jest tam taka śruba masowa.

    30. Pozostał jeszcze jeden kabelek z wtyczki A. Musimy go połączyć z pinem 5 przełącznika świateł. W tym celu wyjmujemy przełacznik. Ustawiamy go w pozycji 0. Następnie naciskamy od siebie w kierunku deski rozdzielczej i przekręcamy do pozycji światła postojowe (prawie postojowe, bo się nie da ). Teraz ciągniemy do siebie i elegancko wyjdzie. Odpinamy wtyczkę z tyłu i demontujemy zacisk na wtyczce – jest tam taki jaskółczy ogon , który trzeba podważyć nożem żeby zeszła obudowa samej wtyczki. Jak już się uda, nasz kabelek wtykamy w jedyny chyba wolny pin 5.

    Jak go wyciągnąć jest opisane tutaj:


    A tak wygląda sama kostka, gdzie trzeba dodać kabelek:

    Fotka pochodzi ze strony:


    31. Podłączamy przełącznik jak był.

    32. Berzemy nasz nowy sterownik, poz. 2 i podłączamy do niego wtyczki A, B i C

    33. Do sterownika dołaczamy ramkę z przekaźnikami i umieszczamy go w jego miejscu – w tej ramce – uchwycie czy jak to zwał...

    34. Montujemy i podłączamy akumulator.

    35. Podłaczamy i odpalamy VCDS, przekręcamy kluczyk w stacyjce na pozycję zapłon.

    36. Wchodzimy do sterownika centralnej elektryki 09 i wklejamy nasze poprzednie kodowanie z poz. 02. Klikamy na Do It!

    37. Wchodzimy w adaptacje sterownika i kasujemy adaptacje, jakie zastaliśmy w grupie 00 – wykasowanie starych pilotów

    38. Wchodzimy w grupę 01 i w new value wpisujemy liczbępilotów jakie chcemy przypisać. Klikamy Save i naciskamy przycisk otwierania po kolei na każdym pilocie. Poprawne zakodowanie zawsze będzie potwierdzone mignięciem kierunkowskazów. Po zakodowaniu pilotów, możemy wyjśc z adaptacji, klikając na Done. Pomijam tu takie pierdoły jak stagging itp, nie jest to przedmiotem niniejszego tutoriala.

    39. W tym momencie możemy uspokoić alarm, o ile się załączy,ł za pomocą świeżo zaprogramowanych pilotów.

    40. Wchodzimy z powrotem do kodowania 07.

    41. Ustawiamy w bajcie 18 wartość 33

    42. W bajcie 14 zaznaczamy bit 7 i bit 9

    43. W bajcie 17 zaznaczamy bit 0

    44. Wychodzimy z kodowania i zatwierdzamy Do It.

    45. Programowo wszystko powinno być OK, możemy się zabrać za skręcanie osłony pod kierownicą do kupy.

    ---
    Podziekowania dla kolegi bohen za pomoc z numerami katalogowymi.
    Pozdrawiam
    Marcin

    Komentarz

    Pracuję...