Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Przepisanie EURO4 na EURO5 w CPIK'u Skoda Octavia II FL 2009

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Przepisanie EURO4 na EURO5 w CPIK'u Skoda Octavia II FL 2009

    Witam

    Rzadko piszę ale często zaglądam do was. Więc do tematu...

    Z uwagi na to że w najbliższym czasie pojawią się strefy czystego powietrza a za czym idzie pojazdy z emisją spalin poniżej Euro 5 będą miały zakaz wjazdu do takich stref. No i tu pojawił się mój problem.
    Auto jeszcze mam w niezłym stanie choć przebieg już sowity 412 tyś km.
    Z tego co nieoficjalnie wiem udało mi się ustalić że posiadany pojazd spełnia Euro 5:
    Skoda Octavia II FL 2009 1,9 TDI data I rej. 30.03.2009r VIN: TMBBS61Z898007635 zakupiona w Polskim salonie, jestem 2-gim właścicielem.
    Algorytm uznał że do CPIK'u wpisze EURO4 zgodnie z rokiem produkcji.
    Wiem że to można odkręcić tym bardziej jak auto zostało kupione w Polskim salonie:

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach gdzie w załączniku 2a par. 1 pkt 2 poz. a są wytyczne do umieszczania adnotacji dotyczących poziomu emisji spalin:

    " a) w przypadku zarejestrowanego samochodu osobowego, ciężarowego lub specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t:
    – Euro 1 – od 1992 do 1995 r. dla samochodów osobowych i od 1994 do 1996 r. dla samochodów ciężarowo-
    -osobowych, ciężarowych i specjalnych o masie całkowitej do 3,5 t,
    – Euro 2 – od 1996 do 1999 r. dla samochodów osobowych i od 1997 do 1999 r. dla samochodów ciężarowo-
    -osobowych, ciężarowych i specjalnych o masie całkowitej do 3,5 t,
    – Euro 3 – od 2000 do 2004 r. dla samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
    – Euro 4 – od 2005 do 2009 r. dla samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie
    całkowitej do 3,5 t,
    – Euro 5 – od 2010 r. dla samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,"

    ​a par.2 załącznika mówi:

    "2. W przypadku gdy właściciel zarejestrowanego pojazdu występuje z wnioskiem o dokonanie w dowodzie rejestracyjnym wpisu potwierdzającego spełnienie przez ten pojazd innej normy dotyczącej poziomu emisji spalin Euro, niż to
    wynika z ustalenia na podstawie roku produkcji pojazdu, organ rejestrujący umieszcza adnotację o normie dotyczącej poziomu emisji spalin Euro na podstawie oświadczenia producenta pojazdu lub jego upoważnionego przedstawiciela, o którym
    mowa w art. 70n ust. 2 ustawy, że pojazd spełnia określoną normę dotyczącą poziomu emisji spalin Euro, albo na podstawie
    jednego z dokumentów, o którym mowa w § 1 pkt 1.​"

    wymagane dokumenty zgodnie z załącznikiem 2a par.1:

    "§ 1. W przypadku gdy właściciel pojazdu występuje z wnioskiem o wpisanie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu adnotacji potwierdzającej spełnienie przez pojazd normy dotyczącej poziomu emisji spalin Euro, organ rejestrujący wpisuje
    w dowodzie rejestracyjnym adnotację, o której mowa w § 11 ust. 2 pkt 30 lit. z załącznika nr 1 do rozporządzenia, ustalając
    poziom emisji spalin Euro na podstawie:
    1) jednego z dokumentów:
    a) świadectwa zgodności WE albo
    b) świadectwa zgodności, albo
    c) dopuszczenia jednostkowego pojazdu, albo
    d) decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu, albo
    e) świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu"

    Czyli muszę udowodnić że autko spełnia EURO5. Aktualnie wystąpiłem z pismem e-mail do Importera samochodów Skody o wydanie duplikatu dokumentów umożliwiających zmianę w CPIK spełnienie normy emisji spalin EURO5 no i na tą chwilę kończy się moja historia. Z pewnością dam znać co dalej...

    A do was prośba czy ktoś wie o jaki dokładnie dokument z załącznika 2a do rozporządzenia (lista powyżej) powinienem pytać aby zmienić kategorię w CPIK'u? Czy z Szanownych Kolegów swoimi źródłami może potwierdzić to że pojazd który posiadam spełnia EURO5?​

  • #2
    Gdzie zaglądałem to norma spalin dla O2FL 2010 1.9 tdi to Euro 4, gdzie widziałeś Euro 5?

    image.png

    image.png

    Tutaj chyba wszystkie Octavie są rozpisane: https://autosotua.com/emisja/skoda/octavia.html​
    (jak link nie działa wykasować ręcznie z adresu znaczki "%E2%80%8B" po ...html) - [spj] poprawiłem to
    Ostatnio edytowany przez spj; 5971.
    Wirus -> 136 KM 310 Nm
    https://forum.octaviaclub.pl/forum/m...kombi-by-szere

    Komentarz


    • #3
      "szere​" Dzięki za odpowiedź i jakieś wskazówki moja nadzieja słabnie po twoim poście trochę słabnie. Napisałem że nieoficjalnie i gdzieś to znalazłem ale gdzie to nie pamiętam, bo to było z dwa czy trzy lata temu. No i też dla tego wystąpiłem do Skody o dokumenty i utworzyłem tutaj taki temat. A nawet jak mi się ta zmiana z Euro4 na Euro5 nie uda to może wątek przyda się innym. Sama sprawa z zakazem wjazdu pojazdom w pełni sprawnym technicznie i zmuszenie przez to kierowców do ich wymiany to jeden wielki WAŁ a w 2020 było ich niemal że 80% tych pojazdów na drogach gdzie tu logika i ekonomia.​
      Ostatnio edytowany przez judox; 43075.

      Komentarz


      • #4
        Wystarczy wgląd do homologacji twojego auta i sprawa wyjaśniona . Ten dokument dostaje się jak zakupuje się nowe auto i na podstawie jego jest on rejestrowany w wydziale komunikacji . Wydaje go producent auta pod konkretny VIN nadwozia . Jak go nie masz to prawdopodobnie ma go pierwszy właściciel a na pewno jest scan jego w wydziale komunikacji . Możesz też zwrócić się do importera jak to zresztą zrobiłeś i otrzymasz duplikat homologacji swojego auta . A o zmianie norm spalin przez producenta możesz zapomnieć jest i będzie taka jak na homologacji auta .

        Komentarz


        • #5
          Ale mogę Cie zapewnić że Octavie 2FL 1.9 TDI na pompo wtryskach zarówno z DPF jak i bez miały tylko Euro 4 , dopiero 1.6 i 2.0 TDI na CR miały Euro 5 .
          Dobra literatura to też instrukcja obsługi tam też pisali o tym jak pamiętam a jeżeli nie posiadasz to na stronie skody zapewne jest .
          Ostatnio edytowany przez Wojtenio; 23729.

          Komentarz


          • #6
            No i kolega "Wojtenio​" podobnie mówi jak wyżej "szere​", a więc KLOPS no nic trzeba auto zmienić

            Komentarz


            • #7
              nie podałeś kodu silnika nawet
              ->Usługi elektroniki/małej mechaniki VAG, usługi IT
              ->Superb 2FL CFGB DSG 4x4 Platinum+
              poprzednie modele:
              ->O2FL CFHC DSG Elegance+ 2016-2020
              ->O2 BKC+ARL 4x4 Adventure+ 2010-2016
              O1FL ASV Ambiente Ice 2003-2010 VW Golf 3 AAZ Classic 2000-2003

              Komentarz

              POWRÓT NA GÓRĘ
              Pracuję...
              X