Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Naprawa klap nawiewu

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

  • Naprawa klap nawiewu

    Cześć,

    Po przygodzie z wyciągnięciem silniczka klap, zdecydowałem się napisać krótką instrukcję "HOW TO" dla potomnych.

    Przyczyn związanych z błędem (prawej) klapy i zimną/niedogrzaną jedną stroną auta może być kilka między innymi:
    • Uszkodzony silniczek nastaw
    • Zabrudzony potencjometr "pozycjonujący" (w silniczku)
    • Uszkodzony mechanizm nastaw klap (złamane/wykruszone półksiężyce)
    • Rozprzęgnięty mechanizm nastaw klap
    • Kombo wszystkich powyższych oraz pewnie inne nieopisane usterki

    To czy z prawej strony jest totalnie zimno, czy tylko niewystarczająco ciepło zależy w głównej mierze w jakiej pozycji zatrzymała się klapa zanim przestała działać - po rozbiórce można to nastawić śrubokrętem "na stałe".

    Pierwszym krokiem do diagnozy błędu powinno być sprawdzenie błędów systemu HVAC poprzez interfejs VCDS, ewentualne ich skasowanie i wykonanie próby adaptacji pozycji końcowych klap.

    Jeśli ktoś nie ma VCDSa to - to ostatnie wykonuje się poprzez przytrzymanie przycisku "AC" + "Nadmuch na środek" - diody klimatyzacji migają, kalpy jeżdżą do pozycji granicznych i "uczą się". Jeśli to rozwiązuje Wasz problem to jesteście szczęściarzami i nie ma konieczności wyciągania silniczka

    Jeśli jest inaczej to pozostaje nam ingerencja mechaniczna. Do dostania się do klap wystarczą 2 klucze typu TORX + śrubokręt płaski do podważenia niektórych plastików. Konieczne jest dobre źródło światła (ja używałem latarki + czołówki) oraz obcążki do przecięcia opaski zaciskowej + nowa opaska.

    Historię warto zacząć od wskazania gdzie musimy się dostać.
    Na poniższym widoku rozstrzelonym systemu climatronic pozycja nr 25 to właśnie klapa nastaw dla prawej strony.



    Aby sie tam dostać, musimy zdjąć zaślepkę z prawej strony deski rozdzielczej - podważamy śrubokrętem i ciągniemy w stronę drzwi. Tzn. nie musimy, ale pomoże nam to znacznie przy zakładaniu schowka



    Potem należy pozbyć się schowka przed pasażerem. Nie mam tutaj zdjęć, ale tą procedurę łatwo wykonać - trzeba odpiąć zaczep spowalniający z prawej strony a potem szarpnąć, lekko otworzonym schowkiem ku górze, aby wypiąć pozostałe dwa zawiasy. Jeśli ktoś tego nie robił odsyłam do filmików na Youtube dot. wymiany filtra kabinowego w Octavii 3.

    Kolejnym krokiem jest pozbycie się pianki wygłuszającej pod schowkiem. Umożliwi nam to potem łatwiejsze manewrowanie przy silniczku. Pianka trzyma się na dwóch klipsach które trzeba wyciągnąć do dołu, a potem delikatnie zdjąć całą piankę tak, żeby jej nie rozerwać.



    Pora na demontaż centralki MIB - trzyma się na 6 śrubach typu torx, orientacyjnie zaznaczonych na zdjęciu:


    Odciągamy ramkę schowka z MIB i odpinamy delikatnie zaznaczone wiązki oraz przewód klimatyzacji schowka (na zielono opaska której trzeba się pozbyć):


    W kolejnym kroku pozbywamy się węża od chłodzenia schowka, jedna strona już została odpięta przy okazji wyjmowania ramki schowka, drugą trzeba wygrzebać i ręcznie ściągnąć gdzieś w okolicach wskazanych na zdjęciu (do wymacania ręką) przez otwór po zdjętej piance:


    Następnie wyjmujemy tunel ogrzewania "skarpetek" odpinając klips i delikatnie ciągnąc plastikowy zespół do dołu (tylko w tą stronę da się go wyjąć)


    Po tym zabiegu powinniśmy już dostrzec pacjenta:


    Zamontowany jest na dwóch śrubach typu TORX plus wiązka z niebieską wtyczką z zatrzaskiem:


    Po wyciągnięciu zestawu pozostaje ocenić stan silniczka oraz kół zębatych, ewentualnie rozebrać sam silnik i sprawdzić stan jego środka. W razie wątpliwości przeczyścić potencjometr preparatem typu kontakt oraz przygrzać lutownicą z użyciem topnika punkty lutownicze. Dla zainteresowanych mogę podesłać zdjęcia z tej rozbiórki. Jeśli uszkodzeniu uległ półksiężyc zębaty, to niestety nigdzie nie znalazłem, aby ktoś sprzedawał go osobno. Poniższe informacje dt. zakupu silniczków tyczą się całego zespołu = półksiężyc + silniczek.

    Podczas wizyty w ASO dowiedziałem się, że wstawiali tam silniczki dwóch producentów (JOHNSON oraz MES), żadnego z nich nie znalazłem jako opcja zakupu poza ASO (~308 PLN) więc po obszernej lekturze Internetu zdecydowałem się spróbować zamówić odpowiednik VALEO 715279 (wg grupy VAG 5Q0898511D ) - białe koła zębate. U mnie spasował

    Wiem, że występuje jeszcze wersja VALEO 715280 ( 5Q0898511B ) czarne koła zębate. Nie znalazłem nigdzie wymiarów jednego czy drugiego, mimo to ktoś na rosyjskim forum ktoś przekonał się że tego zestawu nie można mieszać :/ Przykładowo biały półksiężyc i czarny tryb silniczka skutkują brakiem zazębienia.
    Który konkretnie zestaw będzie pasował do Waszego auta nie wiem. W moim przypadku była to Octavia III 1.4TSI 150KM, 2015, konsola ogrzewania firmy DENSO - na tym można się wzorować i kupić zestaw 715279.
    Po diagnozie/wymianie - całość składamy w odwrotnej kolejności - kasujemy błędy, robimy adaptację klap i cieszymy się działającym climatronikiem.
    Jeśli ktoś z Was przekręcił kluczyk po odpięciu ramki z MIB konieczne będzie skasowanie również błędu poduszek pasażera, gatewaya oraz pewnie kilku innych.
    Rozbiórka konsoli wraz z poszukiwaniami silniczka oraz jego następcy zajęło mi 2 popołudnia. Złożenie całości "do kupy" już tylko jakieś 45 min.
    Jeśli coś jest nie jasne, proszę pytać - odpowiem w miarę zdobytej wiedzy.


    Pozdrawiam,
    Mateusz

    EDIT:
    HOW-TO także do pobrania z Dokumenty - mateo15-s - Chomikuj.pl
    Ostatnio edytowany przez spj; 5971.

  • #2
    Cześć ja mam podobny problem u mnie silnik bardzo szybko się nagrzewa ale nie ma ogrzewania termostat jest ok nagrzewnica była wymieniana w 2018 może podpowiesz mi co mam sprawdzić

    Komentarz


    • #3
      Witam,

      Ja mam podobny problem u mnie działa nawiew ciepłego powietrza, natomiast klimatyzacja nie działa po prawej stronie. dokładnie wygląda to tak: Temperatura zewnętrzna 20 stopni zmniejszam temperaturę na LO z podpiętym komputerem i pokazuje mi temperaturę na prawej stronie 20 C a na lewej spada do 11 C. lewy nawiew i środek lewy 11c prawa strona środek i prawy zewnętrzny schowek 20 C tylna kanapa pasażerów zimne. podnosząc temperaturę na HI wszystkie czujniki pokazują praktycznie identycznie okolo 50C.
      Co udało mi się sprawdzić to : silniczki klap prawa strona 3 stuki wszystkie działają lewa strona 2 działają , trzeciego jak jest nie udało mi się zobaczyć ale myślę ze jeśli lewa strona działa prawidłowo to raczej jest ok.
      Zrobiłem kalibracje za pomocą przycisków konsoli.
      zamieniłem czujnik temperatury w nawiewach

      Brak mi powoli pomysłów co może byc jeszcze nie tak? Jest ktoś w stanie pomóc ?

      Pozdrawiam

      Komentarz


      • #4
        Zły dział..
        Ostatnio edytowany przez demol; 46860.

        Komentarz


        • #5
          A który silniczek odpowiada za nawiew na nogi? Bo w ogóle tam nie wieje ani zimne ani ciepłe

          Komentarz


          • #6

            witam. a jak się dostać do lewej klapy nawiewu?
            mam taki błąd:
            327943 - Potencjometr silnika nastawczego lewej klapy temperatury
            B1094 15 [009] - Przerwa w obwodzie lub zwarcie z plusem
            Potwierdzony - Testowany od skasowania kodów błędów
            Ramka zamrożona:
            Stan błędu: 00000001
            Priorytet błędu: 2
            Częstość błędu: 1
            Link błędów: 174
            Przebieg: 374761 km
            Data: 2023.10.13
            Czas: 16:01:11

            Napięcie zacisku 30: 11.3 V
            Temperatura zewnętrzna: 18.0 °C
            Temperatura wewnątrz: 24.8 °C
            Lewa klapa temperatury: wartość rzeczywista: 0.0 %
            Lewa klapa temperatury: wartość rzeczywista: 239
            Lewa klapa temperatury: wartość wymagana: 238​

            Komentarz


            • #7
              U mnie już po naprawie. Zdemontowłem silniczek po lewej stronie, jest nad pedałem gazu. Problem jest z dostępem do wkrętów. Potrzebne są najlepiej kluczy torx typu L. Naprawa polegała na rozebraniu i wyczyszczeniu potencjometru silniczka i poprawieniu lutów oraz wyczyszczeniu całej płytki kontaktem.

              Komentarz


              • #8
                Chciałbym podziękować serdecznie autorowi tego wątku, bo dzięki temu pro tutorialowi zaoszczędziłem zapewne sporo czasu, kaski no i może też nerwów.

                Moje objawy były takie: Klima 2-strefowa: lewa strona działała OK - grzało i chłodziło, a prawa strona (pasażera) działało tylko ciepło ale zimno już nie, co ciekawe działało chłodzenie schowka.

                Dzisiaj w końcu udało mi się zabrać za rozebranie tej wnęki by poszukać przyczyny problemu i... w sumie przyczyna sama się znalazła a raczej spadła na podłogę gdy zdjąłem tylko piankę wygłuszającą pod schowkiem:

                2024-01-09_14-41-45.png

                Ta biała zębatka po prostu wypadła. Czemu tak się stało nie wiem. Na pewno po włożeniu jej ponownie nie mogłem już jej znów wyjąć.


                Po ponownym zamontowaniu nagrałem krótki filmik by sprawdzić czy i zaprezentować jak to działa.
                W czasie nagrywania regulowałem tylko temperaturę klimy od HI do LO


                Kilka przemyśleń ode mnie:
                • Instrukcja krok po kroku jest bardzo prosta, choć w teorii wydaje się skomplikowana
                • Po zdjęciu pianki wygłuszającej pod schowkiem można już wymacać ten silnik z zębatką
                • Warto uważać przy demontażu centralki MIB - mi niestety a (może na szczęście tylko) urwał się przewód przy wtyczce od oświetlenia schowka i by go naprawić straciłem trochę czasu.


                Komentarz


                • #9
                  Hej. Mam dokładnie tą sama sytuacje. Wypadła sama zębatka. Wiadomo jaka jest przyczyna - przecież trzyma się na zatrzaskach?
                  Wymieniać cały silniczek czy zacząć od ponownego montaży zębatki?

                  Czy jest szansa aby zdemontować ten silniczek od spodu - bez demontażu MIB?

                  Komentarz

                  POWRÓT NA GÓRĘ
                  Pracuję...
                  X